Arapi u Sarajevu
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#1001 Re: Arapi u Sarajevu
Nigdje ne spomenuh Arape.
Ovo se sve naravno dešava jer su načelnici i ostali zinuli na novac i u stanju su da i ovo jada od zakona ukinu samo da bi omastili brke.
Ovo se sve naravno dešava jer su načelnici i ostali zinuli na novac i u stanju su da i ovo jada od zakona ukinu samo da bi omastili brke.
-
broj dva
- Posts: 5450
- Joined: 15/07/2014 20:59
- Location: Šeher Oslo
#1002 Re: Arapi u Sarajevu
___________The BEN10 wrote:Kao vjernik naravno da ne mogu pisati protiv arapa na bazi bilo kakvih predrasuda (vjerske, rasističke i sl), ALI:broj dva wrote:........VjecitiStudent wrote:Jeste li ikada maštali da sebi kupite komadičak zemlje oko Sarajeva i onda povremeno pobjegnete od zagađenja, buke, kriminala, ...?
Prestanite sanjati, što prije, sva zemlja je rasprodata mešetarima. Evo koliko je zemlje kupila samo jedna od tih kompanija, u samo jednom selu kod Sarajeva.
U cemu je problem ?? Legalna prodaja, legalna kupovina. Ako nije legalno, neka policija radi. Ako se narodu ne svidja to sto je legalno, neka zakon mjenja.
Ne kontam vise ovu frku u vezi arapa, bi li smetalo da srbijanci kupuju zemlju ? Sandzaklije ? Amerikanci ? Playboy modeli ?
Kontam da se nekom ne svidjaju neki aspekti arapske kulture (meni prvom) ali pljuvati po svim arapima na osnovu neki stereotipa je maloumno i rasisticki.
problem je u ovome što govori @Vječiti - cijene zemljišta i kuća su skočile drastično. Jednostavno običan insan teško da može naći to dvoje po nekim realnim cijenama. Ima običnih ljudi koji bi htjeli živjeti u kući ili imati eto plac za vikendicu, ali jednostavno su cijene barem za 30% otišle gore. Eto, to mi je lično problem.
E to je vec druga stvar i realan ekonomski problem koji ima vise veze sa ponudom i potraznjom nego sa stereotipima u vezi arapa.
Dodji u Hercegovinu, ovdje su placevi jeftiniji a klima bolja.
- leffe
- Posts: 253
- Joined: 10/09/2009 15:44
#1003 Re: Arapi u Sarajevu
Cuo sam da stranci mogu sada da kupuju i da uknjize nekretnine na svoje ime. Takodje da, tri godine nakon sto to urade, sticu pravo na drzavljanstvo. Da li je to istina, zna li neko?
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#1004 Re: Arapi u Sarajevu
To je to.
ESAD DURAKOVIĆ/ RASPRODANO SARAJEVO
Obijest s opasnim posljedicama: Dok Evropu preplavljuju arapski beskućnici, Bosnu kupuju arapski moćnici!
30.09.15
Evropa je izložena pravoj invaziji unesrećenih i poniženih naroda s Bliskog istoka. Sama Evropa je u velikoj, u presudnoj mjeri doprinijela toj nesreći nezapamćenih razmjera jer je podržavala i participirala u razaranju mnogostoljetnih složenih društava i u ponižavanju čitavih naroda.
O tome sam pisao u nekoliko navrata. No, ovom prilikom želim javno ukazati ne jednu kontrastnu ili kontrapunktnu pojavu u BiH koja je dio evropskog kontinenta, ako nije, možda, dio Evrope.
Posljednjih godina zbiva se u BiH nešto o čemu – barem koliko je meni poznato – uglavnom šute obje vrste javnosti u Federaciji BiH: i medijska i politička javnost, dok se u narodu o toj pojavi „šuška“ s različitim, čak kontrastnim reakcijama. Riječ je o relativno omasovljenoj prodaji zemljišta i drugih nekretnina bogatim Arapima, i to prvenstveno u gradu Sarajevu, odnosno u Kantonu Sarajevo.
Ta pojava je, koliko se može vidjeti, prilično omasovljena i ona zbog niza specifičnosti zaslužuje pažnju javnosti, a još više zaslužuje pažnju vlasti zbog negativnih posljedica koje se mogu očekivati.
Nije u mome domenu da se ovdje bavim time kako će ogoljavanje ogromnih površina oko Sarajeva izazvati velika klizišta, kako su nam cvjetni parkovi i šetališta na Ilidži već „oteta“, nego želim ukazati na ozbiljnije dugoročne posljedice pojave o kojoj je riječ. Ovdje se ne radi o problemu humanosti koja je nužna u slučaju izbjeglica, već o nekoj vrsti bogataške obijesti koja u vrlo osjetljivim bosanskim prilikama može imati krajnje neugodne posljedice.
Arapski bogataši kupuju na stotine i stotine (izgleda i više od toga!) dunuma zemlje po Poljinama, u Hadžićima, Ilijašu, na Nišićima itd., a uglavnom u Kantonu Sarajevo. Neko može prigovoriti kako je moje javno izražavanje zabrinutosti zbog toga neosnovano, kako zakonom treba dopustiti da kupuje ko šta i gdje ko hoće, da je to pitanje elementarnih sloboda, zakona tržišta i sl. Neki ljudi u privatnim razgovorima argumentiraju ovu vrstu „nužne otvorenosti“ time što vjeruju kako će novi vlasnici zemlje u KS i oko njega provoditi tu samo ljeta, a nikada neće trajno preseliti. Argumentacija je naivna zbog sljedećih razloga.
Nije sporno da se nekretnine mogu kupovati i u inozemstvu, ali je nužno striktnijim zakonskim propisima uvesti više reda i strogosti u toj oblasti, kako bi se pojava stavila pod kontrolu. Ova pojava je očigledno izmakla kontroli. Nevolja je u tome što je ona omasovljena u tom smislu da se strancima prodaju ogromne površine zemljišta oko Sarajeva.
Moji sagovornici o ovom pitanju uglavnom ne vide ništa loše u tome – kao ni moćnici u lokalnim zajednicama i na nivou Kantona –jer, vele, kako je u pitanju relativno mali broj kupaca, odnosno kako će oni tu boraviti uglavnom samo u toku ljeta i sl. Tako se previđa ključni razlog za oprez.
Naime, nije presudan broj kupaca nego površine zemljišta koje se prodaje, a već je poznato da jedan kupac otkupljuje stotine dunuma zemlje. Poenta je u površini zemljišta, a ne u broju kupaca.
Drugim riječima, POENTA JE U GRUNTU.
Nastavi li se ovaj trend, KS i/ili njegova okolina može biti velikim dijelom, možda i većinskim, ARAPSKI GRUNT, a da li je to pozitivno i bezazleno neka prosudi svaki čitalac za sebe, iako su stvari očigledne.
Nadalje, Bosna je oduvijek bila, a nakon rata je naročito osjetljiva na svaku vrstu konfesionalnih ili religijskih „iritacija“, a gruntovni vlasnici ogromnih površina zemljišta isključivo su pripadnici jedne religije. Posebno je pitanje – njegov značaj neumitno će pokazati budućnost – koliko je među novim vlasnicima (i njihovim saplemenicima) potencijalnih selefita i šiita s njihovim iskonskim antagonizmima i animozitetima. Ta vrsta bosanske osjetljivosti na konfesionalne „iritacije“ i predominacije (u svakoj konfesiji) mora se uvijek imati u vidu.
Pojava o kojoj ovdje govorim (promjena značajnog dijela bosanskog grunta) nesumnjivo, u datim okolnostima, značajno doprinosi promjenama socijalnog, kulturalnog, konfesionalnog konteksta u glavnome bh gradu i kantonu, a to će neminovno u budućnosti imati ozbiljne reperkusije i na politički kontekst, jer se ovaj posljednji ne može odvojiti od prethodnih.
Dakle, mi svjedočimo jednoj ozbiljnoj pojavi čijeg značaja, čini se, mnogi nisu svjesni pa oni ne mogu ni nazrijeti realno očekivane negativne posljedice u budućnosti. Vrijedi ponoviti: Bosna je u tom pogledu veoma osjetljiva, objektivno, pa su nužni i dodatni oprezi.
Ako neki seljak na Nišićkoj visoravni, recimo, zadovoljno trlja ruke zato što je povoljno prodao 150 dunuma zemlje, on to gleda i doživljava i svoje perspektive individuuma i ličnog interesa. Razlika između toga seljaka (odnosno tih seljaka, jer je riječ o omasovljavanju) i njegove vlasti/države/kantona morala bi biti u tome što Vlast (s velikim „V“) može biti osviještena i odgovorna samo ako vidi opći interes i ako ima viziju budućnosti.
Katkada pojedinačni i trenutačni interesi moraju biti, svjesno, žrtvovani zarad općeg dobra i zarad pouzdanije budućnosti.
http://d e p o . b a/clanak/137432/obijest-s-opasnim-posljedicama-dok-evropu-preplavljuju-arapski-beskucnici-bosnu-kupuju-arapski-mocnici
-
DZONPI
- Posts: 1146
- Joined: 03/05/2009 14:19
#1005 Re: Arapi u Sarajevu
Frajer objasnio.Dakle mljaze je problem jer ako Arap kupi 5 duluma zemlje znaci to je njegovo e sad je pitanje sto ce njemu tolika zemlja da nece mozda paprike sadit.
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#1006 Re: Arapi u Sarajevu
Ni blizu. Mene više brine to što su novopečeni oligarsi novog sistema "privatizirali" (popljačkali) sve što je vrijedilo za sitnu lovu nego to što Arapi od običnih ljudi kupuju a vlasnici svojom slobodnom voljom prodaju svoje vlasništvo.Banksy wrote:To je to.
EDIT: O autoru članka
Esad Duraković, (1948), filolog, orijentalista, arabist, prevodilac, književni kritičar, član ANU BiH, član Arapske akademije nauka u Damasku Siriji.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 03/10/2015 10:48, edited 2 times in total.
-
mario001
- Posts: 2200
- Joined: 26/09/2015 22:38
#1007 Re: Arapi u Sarajevu
Banksy wrote:To je to.
ESAD DURAKOVIĆ/ RASPRODANO SARAJEVO
Obijest s opasnim posljedicama: Dok Evropu preplavljuju arapski beskućnici, Bosnu kupuju arapski moćnici!
30.09.15
Evropa je izložena pravoj invaziji unesrećenih i poniženih naroda s Bliskog istoka. Sama Evropa je u velikoj, u presudnoj mjeri doprinijela toj nesreći nezapamćenih razmjera jer je podržavala i participirala u razaranju mnogostoljetnih složenih društava i u ponižavanju čitavih naroda.
O tome sam pisao u nekoliko navrata. No, ovom prilikom želim javno ukazati ne jednu kontrastnu ili kontrapunktnu pojavu u BiH koja je dio evropskog kontinenta, ako nije, možda, dio Evrope.
Posljednjih godina zbiva se u BiH nešto o čemu – barem koliko je meni poznato – uglavnom šute obje vrste javnosti u Federaciji BiH: i medijska i politička javnost, dok se u narodu o toj pojavi „šuška“ s različitim, čak kontrastnim reakcijama. Riječ je o relativno omasovljenoj prodaji zemljišta i drugih nekretnina bogatim Arapima, i to prvenstveno u gradu Sarajevu, odnosno u Kantonu Sarajevo.
Ta pojava je, koliko se može vidjeti, prilično omasovljena i ona zbog niza specifičnosti zaslužuje pažnju javnosti, a još više zaslužuje pažnju vlasti zbog negativnih posljedica koje se mogu očekivati.
Nije u mome domenu da se ovdje bavim time kako će ogoljavanje ogromnih površina oko Sarajeva izazvati velika klizišta, kako su nam cvjetni parkovi i šetališta na Ilidži već „oteta“, nego želim ukazati na ozbiljnije dugoročne posljedice pojave o kojoj je riječ. Ovdje se ne radi o problemu humanosti koja je nužna u slučaju izbjeglica, već o nekoj vrsti bogataške obijesti koja u vrlo osjetljivim bosanskim prilikama može imati krajnje neugodne posljedice.
Arapski bogataši kupuju na stotine i stotine (izgleda i više od toga!) dunuma zemlje po Poljinama, u Hadžićima, Ilijašu, na Nišićima itd., a uglavnom u Kantonu Sarajevo. Neko može prigovoriti kako je moje javno izražavanje zabrinutosti zbog toga neosnovano, kako zakonom treba dopustiti da kupuje ko šta i gdje ko hoće, da je to pitanje elementarnih sloboda, zakona tržišta i sl. Neki ljudi u privatnim razgovorima argumentiraju ovu vrstu „nužne otvorenosti“ time što vjeruju kako će novi vlasnici zemlje u KS i oko njega provoditi tu samo ljeta, a nikada neće trajno preseliti. Argumentacija je naivna zbog sljedećih razloga.
Nije sporno da se nekretnine mogu kupovati i u inozemstvu, ali je nužno striktnijim zakonskim propisima uvesti više reda i strogosti u toj oblasti, kako bi se pojava stavila pod kontrolu. Ova pojava je očigledno izmakla kontroli. Nevolja je u tome što je ona omasovljena u tom smislu da se strancima prodaju ogromne površine zemljišta oko Sarajeva.
Moji sagovornici o ovom pitanju uglavnom ne vide ništa loše u tome – kao ni moćnici u lokalnim zajednicama i na nivou Kantona –jer, vele, kako je u pitanju relativno mali broj kupaca, odnosno kako će oni tu boraviti uglavnom samo u toku ljeta i sl. Tako se previđa ključni razlog za oprez.
Naime, nije presudan broj kupaca nego površine zemljišta koje se prodaje, a već je poznato da jedan kupac otkupljuje stotine dunuma zemlje. Poenta je u površini zemljišta, a ne u broju kupaca.
Drugim riječima, POENTA JE U GRUNTU.
Nastavi li se ovaj trend, KS i/ili njegova okolina može biti velikim dijelom, možda i većinskim, ARAPSKI GRUNT, a da li je to pozitivno i bezazleno neka prosudi svaki čitalac za sebe, iako su stvari očigledne.
Nadalje, Bosna je oduvijek bila, a nakon rata je naročito osjetljiva na svaku vrstu konfesionalnih ili religijskih „iritacija“, a gruntovni vlasnici ogromnih površina zemljišta isključivo su pripadnici jedne religije. Posebno je pitanje – njegov značaj neumitno će pokazati budućnost – koliko je među novim vlasnicima (i njihovim saplemenicima) potencijalnih selefita i šiita s njihovim iskonskim antagonizmima i animozitetima. Ta vrsta bosanske osjetljivosti na konfesionalne „iritacije“ i predominacije (u svakoj konfesiji) mora se uvijek imati u vidu.
Pojava o kojoj ovdje govorim (promjena značajnog dijela bosanskog grunta) nesumnjivo, u datim okolnostima, značajno doprinosi promjenama socijalnog, kulturalnog, konfesionalnog konteksta u glavnome bh gradu i kantonu, a to će neminovno u budućnosti imati ozbiljne reperkusije i na politički kontekst, jer se ovaj posljednji ne može odvojiti od prethodnih.
Dakle, mi svjedočimo jednoj ozbiljnoj pojavi čijeg značaja, čini se, mnogi nisu svjesni pa oni ne mogu ni nazrijeti realno očekivane negativne posljedice u budućnosti. Vrijedi ponoviti: Bosna je u tom pogledu veoma osjetljiva, objektivno, pa su nužni i dodatni oprezi.
Ako neki seljak na Nišićkoj visoravni, recimo, zadovoljno trlja ruke zato što je povoljno prodao 150 dunuma zemlje, on to gleda i doživljava i svoje perspektive individuuma i ličnog interesa. Razlika između toga seljaka (odnosno tih seljaka, jer je riječ o omasovljavanju) i njegove vlasti/države/kantona morala bi biti u tome što Vlast (s velikim „V“) može biti osviještena i odgovorna samo ako vidi opći interes i ako ima viziju budućnosti.
Katkada pojedinačni i trenutačni interesi moraju biti, svjesno, žrtvovani zarad općeg dobra i zarad pouzdanije budućnosti.
http://d e p o . b a/clanak/137432/obijest-s-opasnim-posljedicama-dok-evropu-preplavljuju-arapski-beskucnici-bosnu-kupuju-arapski-mocnici
Glupost, zanima me sta ce biti ako eventualno kod nas pocnu dolaziti bogati hindusi, ovaj dio svijeta je valjda i jedini gdje njih nema.
Sem toga nema kod nas bogatih arapa, ovo je neka srednja klasa
- Thorgerson
- Posts: 9900
- Joined: 15/04/2015 11:26
#1008 Re: Arapi u Sarajevu
Kao prvo, ne mozes ti nekome zabraniti da prodaje zemlju, niti drugome da je kupuje (i profa bi rado prodo parcelu od 100 duluma da je ima, nek ne kaki).
Drugo, arapi ne mogu kupiti zemlju ovdje, niti se mogu uknjiziti.
Moraju otvoriti firmu d.o.o. i zatim preko firme kupiti zemljiste.
Treće. Naravno da se sve prati, ne kontam o cemu ovaj profa baljezga? Ima sve zavedeno u notarijatu, u zemljisnim knjigama. Ne prodaje se nista ispod stola. Imaju dokumenti, mora se neko potpisati i zna se imenom - prezimenom ko su vlasnici tih firmi, a zatim i parcela.
Četvrto. Mozda i najbitnije. Ovi likovi ne mogu dobiti nasa drzavljanstva. Znaci sutra napravi problem. Mrs iz drzave.
Sudar kultura, religija. Pa je li on otisao u Lukavicu mozda? Vraca? Pa 5m od granice Kantona Sarajevo imas plocu Ratku Mladicu. Aj nije problem ploca, ali imas ljude koji su tu plocu postavili i dive joj se.
Klizista? Pa je li se sali ovaj lik. Dakle, nije problem sto su bosnje unistile brda Sarajeva, i sto su sazidali kucu na kucu i samo je pitanje dana kad ce se to sve strovalit, problem je arap sto u nekoj zabiti u oseniku napravio nesta na brdu, pa sad ovog strah bogati da to ne pokrene kliziste.
I sad su nam problem hrpica arapcica, koji dodju ovdje da se opuste, cugaju, guze...
Dajte, molim vas.
Drugo, arapi ne mogu kupiti zemlju ovdje, niti se mogu uknjiziti.
Moraju otvoriti firmu d.o.o. i zatim preko firme kupiti zemljiste.
Treće. Naravno da se sve prati, ne kontam o cemu ovaj profa baljezga? Ima sve zavedeno u notarijatu, u zemljisnim knjigama. Ne prodaje se nista ispod stola. Imaju dokumenti, mora se neko potpisati i zna se imenom - prezimenom ko su vlasnici tih firmi, a zatim i parcela.
Četvrto. Mozda i najbitnije. Ovi likovi ne mogu dobiti nasa drzavljanstva. Znaci sutra napravi problem. Mrs iz drzave.
Sudar kultura, religija. Pa je li on otisao u Lukavicu mozda? Vraca? Pa 5m od granice Kantona Sarajevo imas plocu Ratku Mladicu. Aj nije problem ploca, ali imas ljude koji su tu plocu postavili i dive joj se.
Klizista? Pa je li se sali ovaj lik. Dakle, nije problem sto su bosnje unistile brda Sarajeva, i sto su sazidali kucu na kucu i samo je pitanje dana kad ce se to sve strovalit, problem je arap sto u nekoj zabiti u oseniku napravio nesta na brdu, pa sad ovog strah bogati da to ne pokrene kliziste.
I sad su nam problem hrpica arapcica, koji dodju ovdje da se opuste, cugaju, guze...
Dajte, molim vas.
- Gojeni H
- Posts: 10228
- Joined: 28/04/2012 09:54
#1009 Re: Arapi u Sarajevu
I ovo je napredak. Prvo smo krenuli od teorija zavjere kada je jedan forumas tvrdio da svaki Kuvajcanin dobija 5000 $ kako bi se preselio u Bosnu.Banksy wrote:To je to.
ESAD DURAKOVIĆ/ RASPRODANO SARAJEVO
Obijest s opasnim posljedicama: Dok Evropu preplavljuju arapski beskućnici, Bosnu kupuju arapski moćnici!
30.09.15
Evropa je izložena pravoj invaziji unesrećenih i poniženih naroda s Bliskog istoka. Sama Evropa je u velikoj, u presudnoj mjeri doprinijela toj nesreći nezapamćenih razmjera jer je podržavala i participirala u razaranju mnogostoljetnih složenih društava i u ponižavanju čitavih naroda.
O tome sam pisao u nekoliko navrata. No, ovom prilikom želim javno ukazati ne jednu kontrastnu ili kontrapunktnu pojavu u BiH koja je dio evropskog kontinenta, ako nije, možda, dio Evrope.
Posljednjih godina zbiva se u BiH nešto o čemu – barem koliko je meni poznato – uglavnom šute obje vrste javnosti u Federaciji BiH: i medijska i politička javnost, dok se u narodu o toj pojavi „šuška“ s različitim, čak kontrastnim reakcijama. Riječ je o relativno omasovljenoj prodaji zemljišta i drugih nekretnina bogatim Arapima, i to prvenstveno u gradu Sarajevu, odnosno u Kantonu Sarajevo.
Ta pojava je, koliko se može vidjeti, prilično omasovljena i ona zbog niza specifičnosti zaslužuje pažnju javnosti, a još više zaslužuje pažnju vlasti zbog negativnih posljedica koje se mogu očekivati.
Nije u mome domenu da se ovdje bavim time kako će ogoljavanje ogromnih površina oko Sarajeva izazvati velika klizišta, kako su nam cvjetni parkovi i šetališta na Ilidži već „oteta“, nego želim ukazati na ozbiljnije dugoročne posljedice pojave o kojoj je riječ. Ovdje se ne radi o problemu humanosti koja je nužna u slučaju izbjeglica, već o nekoj vrsti bogataške obijesti koja u vrlo osjetljivim bosanskim prilikama može imati krajnje neugodne posljedice.
Arapski bogataši kupuju na stotine i stotine (izgleda i više od toga!) dunuma zemlje po Poljinama, u Hadžićima, Ilijašu, na Nišićima itd., a uglavnom u Kantonu Sarajevo. Neko može prigovoriti kako je moje javno izražavanje zabrinutosti zbog toga neosnovano, kako zakonom treba dopustiti da kupuje ko šta i gdje ko hoće, da je to pitanje elementarnih sloboda, zakona tržišta i sl. Neki ljudi u privatnim razgovorima argumentiraju ovu vrstu „nužne otvorenosti“ time što vjeruju kako će novi vlasnici zemlje u KS i oko njega provoditi tu samo ljeta, a nikada neće trajno preseliti. Argumentacija je naivna zbog sljedećih razloga.
Nije sporno da se nekretnine mogu kupovati i u inozemstvu, ali je nužno striktnijim zakonskim propisima uvesti više reda i strogosti u toj oblasti, kako bi se pojava stavila pod kontrolu. Ova pojava je očigledno izmakla kontroli. Nevolja je u tome što je ona omasovljena u tom smislu da se strancima prodaju ogromne površine zemljišta oko Sarajeva.
Moji sagovornici o ovom pitanju uglavnom ne vide ništa loše u tome – kao ni moćnici u lokalnim zajednicama i na nivou Kantona –jer, vele, kako je u pitanju relativno mali broj kupaca, odnosno kako će oni tu boraviti uglavnom samo u toku ljeta i sl. Tako se previđa ključni razlog za oprez.
Naime, nije presudan broj kupaca nego površine zemljišta koje se prodaje, a već je poznato da jedan kupac otkupljuje stotine dunuma zemlje. Poenta je u površini zemljišta, a ne u broju kupaca.
Drugim riječima, POENTA JE U GRUNTU.
Nastavi li se ovaj trend, KS i/ili njegova okolina može biti velikim dijelom, možda i većinskim, ARAPSKI GRUNT, a da li je to pozitivno i bezazleno neka prosudi svaki čitalac za sebe, iako su stvari očigledne.
Nadalje, Bosna je oduvijek bila, a nakon rata je naročito osjetljiva na svaku vrstu konfesionalnih ili religijskih „iritacija“, a gruntovni vlasnici ogromnih površina zemljišta isključivo su pripadnici jedne religije. Posebno je pitanje – njegov značaj neumitno će pokazati budućnost – koliko je među novim vlasnicima (i njihovim saplemenicima) potencijalnih selefita i šiita s njihovim iskonskim antagonizmima i animozitetima. Ta vrsta bosanske osjetljivosti na konfesionalne „iritacije“ i predominacije (u svakoj konfesiji) mora se uvijek imati u vidu.
Pojava o kojoj ovdje govorim (promjena značajnog dijela bosanskog grunta) nesumnjivo, u datim okolnostima, značajno doprinosi promjenama socijalnog, kulturalnog, konfesionalnog konteksta u glavnome bh gradu i kantonu, a to će neminovno u budućnosti imati ozbiljne reperkusije i na politički kontekst, jer se ovaj posljednji ne može odvojiti od prethodnih.
Dakle, mi svjedočimo jednoj ozbiljnoj pojavi čijeg značaja, čini se, mnogi nisu svjesni pa oni ne mogu ni nazrijeti realno očekivane negativne posljedice u budućnosti. Vrijedi ponoviti: Bosna je u tom pogledu veoma osjetljiva, objektivno, pa su nužni i dodatni oprezi.
Ako neki seljak na Nišićkoj visoravni, recimo, zadovoljno trlja ruke zato što je povoljno prodao 150 dunuma zemlje, on to gleda i doživljava i svoje perspektive individuuma i ličnog interesa. Razlika između toga seljaka (odnosno tih seljaka, jer je riječ o omasovljavanju) i njegove vlasti/države/kantona morala bi biti u tome što Vlast (s velikim „V“) može biti osviještena i odgovorna samo ako vidi opći interes i ako ima viziju budućnosti.
Katkada pojedinačni i trenutačni interesi moraju biti, svjesno, žrtvovani zarad općeg dobra i zarad pouzdanije budućnosti.
http://d e p o . b a/clanak/137432/obijest-s-opasnim-posljedicama-dok-evropu-preplavljuju-arapski-beskucnici-bosnu-kupuju-arapski-mocnici
Pa smo onda presli na teoriju koja kaze da se radi o bijedi i izopcenicima iz zaljevskih drustava.
Slijedeca je bila teorija da neko odavde rukovodi seobom Arapa u Bosnu.
Ovo je vac malo realnije. Dakle, da - radi se o srednjoj klasi ljudi iz Zaljeva koji hoce da smoce none u potoku gledajuci u prelijepo bosansko zelenilo u periodu juni-avgust jer su tada djeca na raspustu, pa mogu doci svi porodicno.
Zabrinutost uvazenog prof. Durakovica o selefijama i sijama nije bez osnova u danasnjem svijetu u kojem zivimo, ali turisticki dolasci i kupovine nekretnina preko d.o.o mesetara nisu nacin za masovno "uvodjenje u pravu vjeru".
Problem je ponovo u nasim rukama. Nase velmoze se, volio bih da grijesim, vode licnim interesima i malo vode racuna o odrzanju pozitivnog turistickog trenda i vece ponude koja ne bi bila suporotna dugorocnim interesima grada.
Znaci, ako i postoji problem on se mora traziti u vlastitoj kuci.
- ala7
- Posts: 1384
- Joined: 04/03/2011 16:12
- Location: 43°52′0″N 18°25′0″E
#1010 Re: Arapi u Sarajevu
Samo je pitanje jedno, da li mi možemo sa parama otići u Njemačku ili Francusku pa kupiti zemljište i otpočeti novi život i napraviti se kao da ništa nije se desilo a da pri tome njemac kaže da je to investicija.
Samo kod nas je investicija kada ti stranac tvoju zemlju kupi, kada se prodaš za usrani papir=novac, svoju egzistenciju. Pa i ja sam onda investitor ako promjenim pločice u kupatilu. Poserem se na tog investitora koji ne otvori fabriku i ne proizvede bar šaraf na prostoru Bosne i Hercegovine.
Samo kod nas je investicija kada ti stranac tvoju zemlju kupi, kada se prodaš za usrani papir=novac, svoju egzistenciju. Pa i ja sam onda investitor ako promjenim pločice u kupatilu. Poserem se na tog investitora koji ne otvori fabriku i ne proizvede bar šaraf na prostoru Bosne i Hercegovine.
- LBVIEW
- Posts: 9241
- Joined: 01/04/2010 22:35
#1011 Re: Arapi u Sarajevu
Radoncic i Dodick zvani "500 hiljada Arapa iz nanjnizih slojeva" kao objektivni politicki analiticari.
Ne znam samo na osnovu kojih trikova privatna svojina moze biti osnova za stalni boravak stranih drzavljana. :-)Eno
Rusi preplavili Crnu Goru pa se niko ne buni,ljudi pametno uzimaju lovu, a u BiH se digla kuka i motika protiv prodaje Arapima.
Zasto Dodick fino ne lobira po Rusiji i ne dovede ruske turiste kao protutezu ovim arapskim?
Last edited by LBVIEW on 06/10/2015 11:24, edited 1 time in total.
- LBVIEW
- Posts: 9241
- Joined: 01/04/2010 22:35
#1012 Re: Arapi u Sarajevu
Ko se trajno naseljava, jel' 500000 Arapa iz najnizih slojeva?ala7 wrote:Samo je pitanje jedno, da li mi možemo sa parama otići u Njemačku ili Francusku pa kupiti zemljište i otpočeti novi život i napraviti se kao da ništa nije se desilo a da pri tome njemac kaže da je to investicija.
Samo kod nas je investicija kada ti stranac tvoju zemlju kupi, kada se prodaš za usrani papir=novac, svoju egzistenciju. Pa i ja sam onda investitor ako promjenim pločice u kupatilu. Poserem se na tog investitora koji ne otvori fabriku i ne proizvede bar šaraf na prostoru Bosne i Hercegovine.
- Šunj
- Posts: 1621
- Joined: 13/02/2010 04:02
- Location: American Samoa
#1013 Re: Arapi u Sarajevu

Slobodna Evropa: U toku prodaja BiH!
Bogati arapski turisti vide BiH kao privlačnu destinaciju da ostave novac, ali posljednjih nekoliko godina pronašli su način i da se trajno nastane u BiH kupivši ogromne površine.
Arapi ne biraju – bilo da je riječ o poljoprivrednom zemljištu ili o lokaciji koja se nalazi daleko od grada, a ne interesuje ih ni u kojem je dijelu BiH.
Najviše im prija okolina Sarajeva, gdje su pokupovali imanja na području Ilidže, Hadžića, Vogošće, Srednjeg, a ne smeta im ni srednja Bosna, kao ni područje Hercegovine, navodi Radio Slobodna Evropa.
Tako su Arapi najavili gradnju luksuznog odmaralište u Oseniku, nadomak Sarajeva, sa 160 objekata i vještačkim jezerom. Prvobitno najavljivana kao investicija od 200 miliona evra, njena vrijednost spala je na oko 25 miliona.
Agencije za promet nekretninama “cvjetaju” zahvaljujući bogatim investitorima, ali niko ne zna koliko se tačno objekata nalazi u vlasništvu građana arapskog svijeta, niti kako su do njih došli, tim prije što veliki broj državljana iz ovih zemalja ne može legalno posjedovati nekretninu u BiH.
Muhamed Mujagić iz Službe za poslove sa strancima BiH pojašnjava da ne postoji reciprocitet za Ujedinjene Arapske Emirate, Kuvajt, Katar i Bahrein.
“Vjerovatno strani državljani idu na osnivanje privrednih društava u kojima mogu biti vlasnici kao pravna lica”, kaže on.
Zakonskim ograničenjima doskočili su tako što otvaraju firme posredstvom kojih kupuju zemljište i objekte, a potom ih zatvaraju. Međutim, malo ko zna odakle im kapital, kako posluju i šta rade u BiH.
Služba za poslove sa strancima ukazivala je na ovu pojavu, pa čak i neke od njih provjerila, utvrdivši da gotovo polovina njih više ne postoji.
Rade Kovač iz Službe za poslove sa strancima BiH podsjeća da stranac kao fizičko lice imovinu ne može uknjižiti na sebe, ali to može učiniti na pravno lice.
On kaže da nakon pet godina boravka taj stranac odnosno njegova firma automatski pokloni imovinu samom sebi i tako stiče mogućnost da, poslije pet godina, to uknjiži na fizičko lice.
Služba je vršila odgovarajuće provjere za više od sto subjekata na području Kantona Sarajevo, a u narednom periodu stvari će biti iskristalisane da se vidi upravo taj segment načina kupovine i isplate tog novca – da li je to posredstvom njihovog poslovanja žiro računa i slično.
“Imamo situaciju, ono što sa sigurnošću znamo, da stranac uopšte ne dođe u BiH – nemamo ga evidentiranog u našim bazama, nema odobren boravak u BiH, a njegovo pravno lice posjeduje nekretninu u BiH, i to veće vrijednosti”, pojašnjava Kovač.
Zasjenjeni pričom o velikim investicijama, vlasti ne razmišljaju o tome da potezima koje povlače – odobravajući gradnju stambenih naselja, zapravo, prodaju dio BiH.
Ministar pravde Federacije BiH Mate ?ozić, u čijoj su nadležnosti imovinsko-pravni odnosi, nema odgovor na ovu problematiku.
“Zajedno sa kolegama iz Geodetsko-imovinsko pravne službe napisaćemo informaciju Vladi”, kaže on i navodi da moraju da prikupe svu dokumentaciju iz opština.
Za to vrijeme na mjestima koja su najatraktivnija za kupovinu, arapski je postao drugi jezik.
Od obavještenja o prodaji stanova do cijene kebaba – sve je na arapskom i sve je podređeno investitorima. A oni ulažu samo u vlastiti komfor, upozorava Radio Slobodna Evropa.
-
klixo
- Posts: 2020
- Joined: 09/07/2012 03:28
#1014 Re: Arapi u Sarajevu
Evo vidim osim Arapa pokrenula se kampanja i protiv nargila , treba nam jos 15 Srebrenica 
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#1015 Re: Arapi u Sarajevu
Otjeraj, raseli, pa onda debelo zaradi na zemlji koju je napustila bosanska sirotinja, to je ta formula.
Ovdje im prave i aerodrom od budžetskog, našeg novca.
Ovdje im prave i aerodrom od budžetskog, našeg novca.
Zašto je Sanski Most demografski "Titanik"
http://www.avaz.ba/clanak/198894/na-lic ... ki-titanik
Novalić: Planiramo ulagati u cestovnu infrastrukturu i aerodrom Golubić
Kada je u pitanju aerodrom, razgovarali smo o početku podizanja aerodroma Bihać, jer je ovo turistički interesantna regija, može ostvariti velike prihode u narednom periodu, te je s te strane potrebno pokrenuti aerodrom za turističke charter letove – istako je Fadil Novalić, premijer Federacije BiH.
http://abc.ba/novost/35316/novalic-plan ... ubic-video
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#1016 Re: Arapi u Sarajevu
Vala kada vidim da djeca od 12-14 godina puše nargile fakat ih treba dekretom ukinuti. Kakva je to furka, fakat ne razumijem.klixo wrote:Evo vidim osim Arapa pokrenula se kampanja i protiv nargila , treba nam jos 15 Srebrenica
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#1017 Re: Arapi u Sarajevu
Kampanja protiv i tog otrova nam itekako trebaDrvosjeca iz Dejcica wrote:Vala kada vidim da djeca od 12-14 godina puše nargile fakat ih treba dekretom ukinuti. Kakva je to furka, fakat ne razumijem.klixo wrote:Evo vidim osim Arapa pokrenula se kampanja i protiv nargila , treba nam jos 15 Srebrenica
Every study to date has found that WTS contains ample quantities of toxicants known to cause various diseases in cigarette smokers, including cancer, and that at least some of those toxicants are effectively absorbed by waterpipe users, and are found in their breath, blood and urine. While the evidence base on WTS toxicants and effects remains sparse compared with that of cigarettes, the consistency of the available evidence within and across scientific approaches reviewed here and elsewhere55 indicate that waterpipe use presents a significant health hazard, and that policies that limit the spread and use of waterpipes, whether or not they contain tobacco, are necessary and justified. The consistency of the data also suggests that this conclusion will not change as more evidence becomes available.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4345918/
-
klixo
- Posts: 2020
- Joined: 09/07/2012 03:28
#1018 Re: Arapi u Sarajevu
Ukucaj na fb Bosnian Nightlife sve ce ti se samo kazati... Ima mnogo precih problema od nargila.Drvosjeca iz Dejcica wrote:Vala kada vidim da djeca od 12-14 godina puše nargile fakat ih treba dekretom ukinuti. Kakva je to furka, fakat ne razumijem.klixo wrote:Evo vidim osim Arapa pokrenula se kampanja i protiv nargila , treba nam jos 15 Srebrenica
- Gojeni H
- Posts: 10228
- Joined: 28/04/2012 09:54
#1019 Re: Arapi u Sarajevu
Dubai developer to build Dh17bn tourist resort in Bosnia
Dubai-based developer Buroj Property Development said on Saturday that it plans to invest €4.3 billion (Dh17.9bn) to build a luxury tourist resort near Sarajevo, in what could be the biggest foreign investment of its kind in the Balkan country.
Bosnia, where Muslim Bosniaks are the largest of its three ethnic groups, has seen an influx of tourists from the Middle East in recent years and a growing number of Middle Eastern buyers of properties, attracted by the country’s mountain landscape.
“The initial investment in the project is worth around €920 million, while the total investment will amount to €4.3bn” over the next eight years, Ismail Ahmed, the company’s manager, told a news conference.
The “Buroj Ozone” will stretch over an area of 1.3 million square metres and include thousands of housing units, hotels and the largest shopping centre in Bosnia, Mr Ahmed said.
It will be located in the municipality of Trnovo which lies below the Bjelasnica and Igman mountains, venue of the 1984 Winter Olympic Games, around 20 kilometres from Sarajevo.
Mr Ahmed said construction would begin in April or May next year pending a resolution of regulatory issues and necessary permits from the Trnovo municipality, which will lease the land to Buroj Property Development for 99 years.
The project will create at least 10,000 local jobs, he said.
“The aim of this unique project is to turn Bosnia and Herzegovina into a tourism leader of southeast Europe and to put its rich natural resources at the disposal of local and international clients,” he said.
“Many people associate this country with the war and this project will help change that image,” Mr Ahmed added.
Since the end of the 1992-95 Bosnian war, which claimed 100,000 lives, Bosnia has attracted scarce foreign investment.
Tourism is seen as an expanding industry in the Balkan country. Visitor arrivals in the first five months of 2015 were up almost 26 per cent from the same period last year.
A World Tourism Organisation study predicts that Bosnia would have the third highest tourism growth rate in the world by 2020.
http://www.thenational.ae/business/prop ... -in-bosnia
-
costacurta
- Posts: 3642
- Joined: 05/05/2005 08:25
#1020 Re: Arapi u Sarajevu
Meni bode oči ovo sto choek napisa i rece za cirka 10 000 tisuća radnih mjesta. Mislim ono 'oćel biti nekog konkursa ili stranka ili efendija ili već sta kako 
- Gojeni H
- Posts: 10228
- Joined: 28/04/2012 09:54
#1021 Re: Arapi u Sarajevu
costacurta wrote:Meni bode oči ovo sto choek napisa i rece za cirka 10 000 tisuća radnih mjesta. Mislim ono 'oćel biti nekog konkursa ili stranka ili efendija ili već sta kako
Sad gradjevinari trljaju ruke.
- bach
- Posts: 3478
- Joined: 05/11/2005 11:52
#1022 Re: Arapi u Sarajevu
Vidim da je moderacija počistila mnogo toga. Između ostalog i moju rečenicu da Arapi ne piju vodu, nego vreli čaj i kamilje mlijeko.
Iduće godine u ova doba na klixu i u sličnim "gibraltar" medijima tipa ofirnog radio sarajeva, biće objavljivani PR tekstovi o prvoj bh. farmi kamila, gdje bošnjaci muzu kamilje mlijeko za arapsku klijentelu na padinama Bjelašnice.
Živi bili pa vidjeli.
Iduće godine u ova doba na klixu i u sličnim "gibraltar" medijima tipa ofirnog radio sarajeva, biće objavljivani PR tekstovi o prvoj bh. farmi kamila, gdje bošnjaci muzu kamilje mlijeko za arapsku klijentelu na padinama Bjelašnice.
Živi bili pa vidjeli.
-
Hendrix
- Posts: 5282
- Joined: 27/02/2004 00:00
#1023 Re: Arapi u Sarajevu
A jest ga Avaz zado u kampanju protiv Emirata, princevi, skupa auta, avioni, ovo ono...ljudi pola Londona pokupovali, niko nista nije pisnuo, ali mi smo tako moralna drzava da Fahro ofira bogatune arapske, nas novinarski Superhik, covjek od morala i povjerenja.
- limeni
- Posts: 2745
- Joined: 30/12/2007 00:39
#1024 Re: Arapi u Sarajevu
Ne kontam sta ima lose u tome sto BOSNJACI ili drugi u BIH zaradjuju pare sa kamiljem mlijekom ako na taj nacin mogu hraniti svoju porodicubach wrote:Vidim da je moderacija počistila mnogo toga. Između ostalog i moju rečenicu da Arapi ne piju vodu, nego vreli čaj i kamilje mlijeko.
Iduće godine u ova doba na klixu i u sličnim "gibraltar" medijima tipa ofirnog radio sarajeva, biće objavljivani PR tekstovi o prvoj bh. farmi kamila, gdje bošnjaci muzu kamilje mlijeko za arapsku klijentelu na padinama Bjelašnice.
Živi bili pa vidjeli.
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#1025 Re: Arapi u Sarajevu
Pa ne valja zato što je od Arapa. Da je bilo ko drugi, Rus, Englez, Amerikanac, onda bi valjalo. To je poenta, ostatak zaključi sam.limeni wrote:Ne kontam sta ima lose u tome sto BOSNJACI ili drugi u BIH zaradjuju pare sa kamiljem mlijekom ako na taj nacin mogu hraniti svoju porodicubach wrote:Vidim da je moderacija počistila mnogo toga. Između ostalog i moju rečenicu da Arapi ne piju vodu, nego vreli čaj i kamilje mlijeko.
Iduće godine u ova doba na klixu i u sličnim "gibraltar" medijima tipa ofirnog radio sarajeva, biće objavljivani PR tekstovi o prvoj bh. farmi kamila, gdje bošnjaci muzu kamilje mlijeko za arapsku klijentelu na padinama Bjelašnice.
Živi bili pa vidjeli.
