Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
sredoje wrote:Ne znam za tehničke pojedinosti ali logično je da Ploče mogu uvijek malo spustit cijenu, jer im se više isplati sa manjim profitom ili sa malim gubitkom nego ne raditi uopće. Tako da mislim da bi luka teško zaživjela.
To bi bio rat iscrpljivanjem a Ploče su tri koraka u prednosti jer već imaju i prometnu infrstrukturu i terminale i za rasute terete i za kontejnere a i lokalnu zajednicu iza sebe.
Pitanje je koliko dugo bi se eventualna luka u Neumu mogla nadmetati u tom iscrpljivanju i kad bi postala profitabilna. Osim toga ulaganja u luku nisu jednokratna - ti stalno moras nesto nadogradjivati, obnavljati, modernizirati.
BiH jednostavno nece izgraditi put na Ploce vec na Neum i Neum unistava Ploce i Rijeku bez sumnje. Samo Sarajevo odlucuje o tome na koji grad ce se put usmjeriti. RH nema pravo graditi put kroz BiH.
Ukoliko ipak Bosnjaci dozvole da put izadje na Ploce; onda su totalno ludi. Ali totalno. Znaci Bosnjaci cine 80% stanovnika federacije. Ukoliko dozvole da im Hrvatski lobij izvede put na Ploce onda se Bosnjaci trebaju stvarno kolektivno ubiti.
Jay Gatsby wrote:
Ako se gradnja mosta ne rukovodi ekonomskim kriterijima, ne vidim zašto bi se takvi kriteriji odnosili na luku. Pola stvari nikad ne bi bilo napravljeno da se gledala i gleda isključivo računica.
Kad drugi skaču sa mosta onda i ti ideš za njima, zar ne???
Gradnja infrastrukture se može argumentovano braniti kroz indirektnu korist, ali glupo je govoriti kako su tih 7 miliona KM ili € razlog za gradnju te imaginarne luke.
Ja se pitam kad je već priča o luci i potrebi iste, zašto se niko u BiH ne zalaže za veće korištenje luke Ploče, na koje imamo i pravo (mada ne znam sve detalje), ako ništa drugo za prvu ruku bi se moglo ozbiljnije pristupiti remontu
postojeće pruge pa iskoristiti ono šta već postoji dok ne budu bolja vremena.
Da, i ti ideš za njima jer je gradnja luke je opravdana otprilike koliko i gradnja mosta o kom se govori.
A šta mislite o ideji da gradimo kosmodrom... Onda nećemo zavisiti od nikoga pri istraživanju svemira i dovlačenju eventualnih resursa sa Marsa...
I o čemu više raspravljate? Zar nismo rekli sve što se imalo? Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje... Oko čega se matere vam više svađate?
Last edited by cyprus on 13/05/2013 19:50, edited 1 time in total.
sredoje wrote:Ne znam za tehničke pojedinosti ali logično je da Ploče mogu uvijek malo spustit cijenu, jer im se više isplati sa manjim profitom ili sa malim gubitkom nego ne raditi uopće. Tako da mislim da bi luka teško zaživjela.
To bi bio rat iscrpljivanjem a Ploče su tri koraka u prednosti jer već imaju i prometnu infrstrukturu i terminale i za rasute terete i za kontejnere a i lokalnu zajednicu iza sebe.
Pitanje je koliko dugo bi se eventualna luka u Neumu mogla nadmetati u tom iscrpljivanju i kad bi postala profitabilna. Osim toga ulaganja u luku nisu jednokratna - ti stalno moras nesto nadogradjivati, obnavljati, modernizirati.
Ovo ti je istina,on govori o idealnim uvjetima,a zanemaruje ogromne kamate na te novce,osim toga nitko vise ne daje novce ako nije neka garantirana velika dobit i apsolutna sigurnost zarade,a ovdje ima puno rupa.Luka se ne gradi preko noci, treba milijun studija od isplativosti do utjecaja na okolis....ispada da kazes nekom da imas ideju i evo milijarda eura,svi nude.
cyprus wrote:A šta mislite o ideji da gradimo kosmodrom... Onda nećemo zavisiti od nikoga pri istraživanju svemira i dovlačenju eventualnih resursa sa Marsa...
I o čemu više raspravljate? Zar nismo rekli sve što se imao? Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje... Oko čega se matere vam više svađate?
Oko nicega. Ova tema treba pod kljuc. Nova tema treba da bude isplatljivost luke Neum koju cu otvoriti kasnije.
cyprus wrote:A šta mislite o ideji da gradimo kosmodrom... Onda nećemo zavisiti od nikoga pri istraživanju svemira i dovlačenju eventualnih resursa sa Marsa...
I o čemu više raspravljate? Zar nismo rekli sve što se imao? Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje... Oko čega se matere vam više svađate?
sredoje wrote:Ne znam za tehničke pojedinosti ali logično je da Ploče mogu uvijek malo spustit cijenu, jer im se više isplati sa manjim profitom ili sa malim gubitkom nego ne raditi uopće. Tako da mislim da bi luka teško zaživjela.
To bi bio rat iscrpljivanjem a Ploče su tri koraka u prednosti jer već imaju i prometnu infrstrukturu i terminale i za rasute terete i za kontejnere a i lokalnu zajednicu iza sebe.
Pitanje je koliko dugo bi se eventualna luka u Neumu mogla nadmetati u tom iscrpljivanju i kad bi postala profitabilna. Osim toga ulaganja u luku nisu jednokratna - ti stalno moras nesto nadogradjivati, obnavljati, modernizirati.
BiH jednostavno nece izgraditi put na Ploce vec na Neum i Neum unistava Ploce i Rijeku bez sumnje. Samo Sarajevo odlucuje o tome na koji grad ce se put usmjeriti. RH nema pravo graditi put kroz BiH.
Ukoliko ipak Bosnjaci dozvole da put izadje na Ploce; onda su totalno ludi. Ali totalno. Znaci Bosnjaci cine 80% stanovnika federacije. Ukoliko dozvole da im Hrvatski lobij izvede put na Ploce onda se Bosnjaci trebaju stvarno kolektivno ubiti.
Toliko od mene.
Ovo o cemu se ovdje pise, pa i brljavi, sto namjerno sto nenamjerno, nije obicna igra i za bacit pricu u kafani. Neodgovornom i/ili neobrazovanoj masi je tesko objasniti kako je ova naizgled smijesna tema zapravo krucijalna stvar.
Ali sve ovo nije razlog da se ljudi pribude iz sna, JEDNOM U ZIVOTU!.... jer ovo sto si napisao je 100% tacno, i mnogo vise nego mnoge teme koje su ovdje na forumu pokrentane kao vrlo vazne pa su se raja utrkivali ko ce prije ispast smijesan i koju pametnu napisati. Ne postoji nijedna vaznija tema od ove trenutno....ne trenutno, nego dugorocno
Hvala na paznji, ali nemam rijeci da opisem koliko je ova ignorancija frustrirajuca i kakvi smo kreteni
cyprus wrote:A šta mislite o ideji da gradimo kosmodrom... Onda nećemo zavisiti od nikoga pri istraživanju svemira i dovlačenju eventualnih resursa sa Marsa...
I o čemu više raspravljate? Zar nismo rekli sve što se imao? Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje... Oko čega se matere vam više svađate?
Zato sto ima onih koji bi ulozili milijarde eura kojih nemaju za godisnju dobit u idealnim uvjetima od 40 milijuna eura i smatraju to poslom milenija,
sredoje wrote:Ne znam za tehničke pojedinosti ali logično je da Ploče mogu uvijek malo spustit cijenu, jer im se više isplati sa manjim profitom ili sa malim gubitkom nego ne raditi uopće. Tako da mislim da bi luka teško zaživjela.
To bi bio rat iscrpljivanjem a Ploče su tri koraka u prednosti jer već imaju i prometnu infrstrukturu i terminale i za rasute terete i za kontejnere a i lokalnu zajednicu iza sebe.
Pitanje je koliko dugo bi se eventualna luka u Neumu mogla nadmetati u tom iscrpljivanju i kad bi postala profitabilna. Osim toga ulaganja u luku nisu jednokratna - ti stalno moras nesto nadogradjivati, obnavljati, modernizirati.
Ovo ti je istina,on govori o idealnim uvjetima,a zanemaruje ogromne kamate na te novce,osim toga nitko vise ne daje novce ako nije neka garantirana velika dobit i apsolutna sigurnost zarade,a ovdje ima puno rupa.Luka se ne gradi preko noci, treba milijun studija od isplativosti do utjecaja na okolis....ispada da kazes nekom da imas ideju i evo milijarda eura,svi nude.
muku mucimo da nadjemo lovu za masu rentabilnih projekata, ne samo u bosni, vec u cijeloj regiji... zeljezare propadaju (smederevo) ili zivotare (zenica)... mittal zatvara zeljezare u beneluksu i francuskoj... birac u zvorniku propao, aluminij mostar jedva dise, sibenik onako... ne grade se nove elektrane, ni za njih se ne mogu naci investitori... cestogradnja stala, srbija se muci da napravi dio autoputa, o nama da i ne pricamo...
a ovdje se razbacuje milijardama ko da se ture zovu za sankom...
Oko koridora 5C i zavrsetka u Neumu: koliko sam upoznat to je dio paneuropskog koridora, planirano je da zavrsi u Plocama na mnogo visem nivou - i mi ne bi mogli dobiti marke kreditnih sredstava da nismo pristali na to. Dakle vec je zavrsena prica oko toga gdje ce taj koridor zavrsiti: u Neumu ili Plocama.
Neka me neko ispravi ako grijesim.
Pitanje luke u Neumu je sasvim druga stvar koja u sebi nosi mnogo vise od same luke. Ali o tom po tom.
cyprus wrote:A šta mislite o ideji da gradimo kosmodrom... Onda nećemo zavisiti od nikoga pri istraživanju svemira i dovlačenju eventualnih resursa sa Marsa...
I o čemu više raspravljate? Zar nismo rekli sve što se imao? Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje... Oko čega se matere vam više svađate?
Zato sto ima onih koji bi ulozili milijarde eura kojih nemaju za godisnju dobit u idealnim uvjetima od 40 milijuna eura i smatraju to poslom milenija,
Priča ode na pravljenje luke u Neumu, umjesto na zaštitu jedinog morskog izlaza BiH. Ko misli da je ovo trivijalno, dovoljno je pogledati kartu BiH i vidjeti neprirodnu granicu oko Neuma, te shvatiti da se granice teško ili nikako ne mijenjaju, te da novi pomorski izlazi neće narasti na drvetu.
Šta fali Hrvatskoj da napravi tunel? Po avaz.ba jeftinija varijanta.
kokise wrote:
Luka u Neumu bi bila idiotska ako nebi bilo koridora Vc i ako bi madjarima bilo krace i jeftinije izvoziti preko Riejke. No kao sto vidimo; Rijeka nema apsolutno nikakve sanse da dobije bitku protiv koridora i Neuma. Jedino da telerportiraju brodove preko ovih 400 kilometara razlike.
Hrvatska je vec odmakla u projektu izgradnje brze pruge Rijeka-Botovo. Vlakovi će prometovati brzinom od 160 km/h.
Opetja033 wrote:Oko koridora 5C i zavrsetka u Neumu: koliko sam upoznat to je dio paneuropskog koridora, planirano je da zavrsi u Plocama na mnogo visem nivou - i mi ne bi mogli dobiti marke kreditnih sredstava da nismo pristali na to. Dakle vec je zavrsena prica oko toga gdje ce taj koridor zavrsiti: u Neumu ili Plocama.
Neka me neko ispravi ako grijesim.
Pitanje luke u Neumu je sasvim druga stvar koja u sebi nosi mnogo vise od same luke. Ali o tom po tom.
Nitko tebi ne smeta da izgradis 50km autoceste mimo nekog europskog koridora...
cyprus wrote:A šta mislite o ideji da gradimo kosmodrom... Onda nećemo zavisiti od nikoga pri istraživanju svemira i dovlačenju eventualnih resursa sa Marsa...
I o čemu više raspravljate? Zar nismo rekli sve što se imalo? Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje... Oko čega se matere vam više svađate?
55 metara iznad vode je ekstremna visina za brod. Mislim da brodova sa (malo) većom visinom ima svega nekoliko u svijetu(Nimitz klasa nosača aviona ima 65 metara od radara do vode i neki kruzeri imaju do 63 metra).
Ovaj tip nosača aviona je imao 29 metara od vodene linije do komandnog mosta.
A zasto se ne bi mogao praviti tunel? Izmedju Malmea i Kopenhagena je napravljen most od 8km, a u blizini danske obale je uradjeno vjestacko ostvo odakle pocinje tunel kojim se izlazi u Kopenhagen. Tunel je dugacak nesto oko 4km. Kad su danci mogli napraviti tunel od 4km, onda mogu i Hrvati uraditi nesto slicno i mislim da bi to bilo najbolje rjesenje za obje strane.
The bridge runs nearly 8 km (5 miles) from the Swedish coast to the artificial island of Peberholm, which lies in the middle of the strait. The remainder of the link is by a 4 km (2.5 mile) tunnel from Peberholm to the Danish island of Amager. The Øresund Bridge is the longest combined road and rail bridge in Europe, and connects two major metropolitan areas: Copenhagen, the Danish capital city, and the major Swedish city of Malmö. It connects the road and rail networks of Scandinavia with those of Central and Western Europe.
Maverick78 wrote:A zasto se ne bi mogao praviti tunel? Izmedju Malmea i Kopenhagena je napravljen most od 8km, a u blizini danske obale je uradjeno vjestacko ostvo odakle pocinje tunel kojim se izlazi u Kopenhagen. Tunel je dugacak nesto oko 4km. Kad su danci mogli napraviti tunel od 4km, onda mogu i Hrvati uraditi nesto slicno i mislim da bi to bilo najbolje rjesenje za obje strane.
Tunel je problem jer je:
a.) seizmički aktivno područje
b.) u slučaju potresa voda prodre i možeš ga "baciti" za razliku od mosta koji je modularan i možeš nadograđivati pojedine pilone ako se sruše
c.) alternativna izgradnja tunela koji nema fiksnu konstrukciju nego je položen na tlo i kompenzira trešnju je eksperimentalna tehnologija i Hrvatska nema tvrtke sa iskustvom u izgradnji takvih podvodnih tunela. Mislim da u svijetu takav postoji samo u Turskoj a pitanje je koliko košta i da li je i taj izgrađen do kraja.
kokise wrote:
Znaci gubis 10 sati. Ako je kroz BiH jos i brze putem onda sami znamo da ce Rijeka izgubiti mnogo musterija na Ploce.
Znaci samo kreten, idiot, retard moze reci da se danasnji dobit Ploca nece povecati za minimalno faktor 3 ili 4. Znaci racunati sa dobitom od 25 miliona godisnje ili 30 miliona godisnje je sasvim normalno. Nema nikakve sanse da Madjari ili Cesi ili Poljaci ili Slovaci izvoze preko Rijeke umjesto Neuma ili Ploca.
Upravo najveće luke su one koje imaju izlaz na unutarnje vodene puteve kako bi se transport mogao odvijat što jeftinije a vodeni transport je i do 8 puta jeftiniji nego cestovni i 4 puta nego željeznički.
Tako da je tih 10 sati zanemariva stavka i u biti donosi uštedu u odnosu na ono što nosi truckanje lošim putevima ili sporom željeznicom.
kokise wrote:
Nakon sto se Vc izgradi; apsloutno je mnogo krace izvoziti preko Ploca. Jer ne trebas brodom putovati 10 sati duze plus kamionom ti je brze do Ploca nego do Rijeke (polazna tacka Vc -a i koridora do Rijeke je ista). 380 kilometara je razlika u morskoj duzini!!!
Znaci morskim putem skracujes put za 390 kilometara.
Ako je maximalna brzina modernoh broda 40 kilometara na sat onda znaci da ti treba:
390/ 40 ; od prilike 10 sati samo da dojes od nivou Ploca!
Znaci gubis 10 sati. Ako je kroz BiH jos i brze putem onda sami znamo da ce Rijeka izgubiti mnogo musterija na Ploce.
Znaci samo kreten, idiot, retard moze reci da se danasnji dobit Ploca nece povecati za minimalno faktor 3 ili 4. Znaci racunati sa dobitom od 25 miliona godisnje ili 30 miliona godisnje je sasvim normalno. Nema nikakve sanse da Madjari ili Cesi ili Poljaci ili Slovaci izvoze preko Rijeke umjesto Neuma ili Ploca.
Time odmah i zakljucujemo da samo retard, idiot, kreten moze tvrditi da je glupo investirati 800 miliona u luku i infrastrukturu u Neumu pa nek je i 1,5 miljardi. Te pare ce se povratiti za 3 -5 decenija.
modernizacija pruge Zagreb-Rijeka bi koštala 3.6 milijarde €
mogu samo zamisliti u kakvom je stanju pruga u BiH , još bi i autoput trebali graditi
ovako odoka, sve skupa za taj pravac što si nacrtao minimalno 10 milijardi € i to bez troškova izgradnje luke
istina infrastruktura bi dobro došla Bosni, ali odakle namaknuti toliki novac?
zovite razne šeike