Vijesti iz Tuzle
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1002 Re: Vijesti iz Tuzle
PREDSTAVLJEN HRVATSKI NARODNI GODIŠNJAK

U ponedjeljak veče u Međunarodnoj galeriji portreta upriličena je promocijaHrvatskog narodnog godišnjaka. Mnogobrojni posjetitelji imali su priliku saznati nešto više o ovom zanimljivom pedeset šestom izdanju Godišnjaka. O ovom svojevrsnom zborniku radova na tuzlanskoj promociji nešto više su govorili: mr. sci. Nikola Čiča, dopredsjednik HKD ''Napredak'' Glavna podružnica Tuzla, mr. sci. Snježana Šušnjara, urednica Godišnjaka, i književnik Mladen Vuković, tehnički urednik. A da HKD ''Napredak'' u potpunosti potpomaže kulturni život u našem gradu, pokazuje i činjenica da su i Napretkovi tamburaši na promociji izveli nekoliko skladbi i uljepšali večer svim prisutnim gostima.
Na gotovo tristo stranica ova knjiga obiluje tekstovima iz različitih oblasti. Najviše je onih povijesnih, pa je Nikola Čiča upravo i na samoj promociji govorio o povijesnom aspektu Godišnjaka. Govoreći o Godišnjaku Čiča je istakao koliki je njegov povijesni značaj, jer Godišnjak izlazi pedeset šesti put za redom. On je istaknuo i činjenicu da je ovaj broj pokušao iz zaborava izvući pojedine ljude i događaje koji su ostavili traga na kulturnu, povijesnu i svaku drugu zbilju Bosne i Hercegovine i nešto više rekao i o podjeli Godišnjaka na dva dijela. Prvi dio se odnosi na tekstove iz povijesti, umjetnosti i kulture, dok se drugi dio odnosi na rad Središnje uprave Napretka i njegovih podružnica.
Urednica Šušnjara je kazala da nije lako biti urednik jednog ovakvog časopisa. Svi oni koji budu imali priliku pročitati Hrvatski narodni godišnjak, lako će uvidjeti da se zbilja radi o zanimljivim tekstovima. Zamolili smo urednicu da nam izdvoji neke najzanimljivije tekstove. Tako Šušnjara predlaže tekstove o Stanku Vujici, Ćiri Truhelki koji su do sada u našoj zemlji bili poprilično zanemarivani i gotovo zaboravljeni. U svome kratkom izlaganju Šušnjara je na neki način posebno izdvojila i onaj dio Godišnjaka koji se odnosi na nedavno preminule Napretkovce Veljka Paškvalina, Radovana Marušića, Tomislava Ladana i nama Tuzlacima posebno dragog Jurja Novosela. Tuzlansku promociju Godišnjaka urednica je iskoristila i da pozove sve, a osobito mlade autore da pišu tekstove koji će biti objavljeni u narednom zborniku.
Da su mladi autori uzeli značajan udio u ovom izdanju potvrdio je u svome kratkom izlaganju i Mladen Vuković, tehnički urednik Godišnjaka. On je također istaknuo da je dosta radova iz povijesnih i književnih oblasti, a manje onih iz gospodarstvenih područja. Izdvojio je dva rada i to iz oblasti umjetnost i književnost. Prije svega rad Ivane Teronić Jedinstvo različitosti - rukopisne knjige Bosne i Hercegovine i rad Marka Raguža Aždaha ubija sv. Georgija (esej o romanu Gubilište).
I nakon ovog malog uvodnika o Napretkovom Godišnjaku lijepo je vidjeti da jedna ovakva promocija okupi na jednom mjestu mnogobrojne Tuzlake, koji su svojim prisustvom još jednom pokazali da cijene sve ono što radi Hrvatsko kulturno društvo „Napredak". I dok čitamo Hrvatski narodni godišnjak za 2009. godinu, istinski vjerujemo da će i naredno izdanje unatoč preprekama koje će neminovno biti postavljene pred samo uredništvo Godišnjaka, naći put do svojih vjernih čitatelja.
(HKD Napredak)

U ponedjeljak veče u Međunarodnoj galeriji portreta upriličena je promocijaHrvatskog narodnog godišnjaka. Mnogobrojni posjetitelji imali su priliku saznati nešto više o ovom zanimljivom pedeset šestom izdanju Godišnjaka. O ovom svojevrsnom zborniku radova na tuzlanskoj promociji nešto više su govorili: mr. sci. Nikola Čiča, dopredsjednik HKD ''Napredak'' Glavna podružnica Tuzla, mr. sci. Snježana Šušnjara, urednica Godišnjaka, i književnik Mladen Vuković, tehnički urednik. A da HKD ''Napredak'' u potpunosti potpomaže kulturni život u našem gradu, pokazuje i činjenica da su i Napretkovi tamburaši na promociji izveli nekoliko skladbi i uljepšali večer svim prisutnim gostima.
Na gotovo tristo stranica ova knjiga obiluje tekstovima iz različitih oblasti. Najviše je onih povijesnih, pa je Nikola Čiča upravo i na samoj promociji govorio o povijesnom aspektu Godišnjaka. Govoreći o Godišnjaku Čiča je istakao koliki je njegov povijesni značaj, jer Godišnjak izlazi pedeset šesti put za redom. On je istaknuo i činjenicu da je ovaj broj pokušao iz zaborava izvući pojedine ljude i događaje koji su ostavili traga na kulturnu, povijesnu i svaku drugu zbilju Bosne i Hercegovine i nešto više rekao i o podjeli Godišnjaka na dva dijela. Prvi dio se odnosi na tekstove iz povijesti, umjetnosti i kulture, dok se drugi dio odnosi na rad Središnje uprave Napretka i njegovih podružnica.
Urednica Šušnjara je kazala da nije lako biti urednik jednog ovakvog časopisa. Svi oni koji budu imali priliku pročitati Hrvatski narodni godišnjak, lako će uvidjeti da se zbilja radi o zanimljivim tekstovima. Zamolili smo urednicu da nam izdvoji neke najzanimljivije tekstove. Tako Šušnjara predlaže tekstove o Stanku Vujici, Ćiri Truhelki koji su do sada u našoj zemlji bili poprilično zanemarivani i gotovo zaboravljeni. U svome kratkom izlaganju Šušnjara je na neki način posebno izdvojila i onaj dio Godišnjaka koji se odnosi na nedavno preminule Napretkovce Veljka Paškvalina, Radovana Marušića, Tomislava Ladana i nama Tuzlacima posebno dragog Jurja Novosela. Tuzlansku promociju Godišnjaka urednica je iskoristila i da pozove sve, a osobito mlade autore da pišu tekstove koji će biti objavljeni u narednom zborniku.
Da su mladi autori uzeli značajan udio u ovom izdanju potvrdio je u svome kratkom izlaganju i Mladen Vuković, tehnički urednik Godišnjaka. On je također istaknuo da je dosta radova iz povijesnih i književnih oblasti, a manje onih iz gospodarstvenih područja. Izdvojio je dva rada i to iz oblasti umjetnost i književnost. Prije svega rad Ivane Teronić Jedinstvo različitosti - rukopisne knjige Bosne i Hercegovine i rad Marka Raguža Aždaha ubija sv. Georgija (esej o romanu Gubilište).
I nakon ovog malog uvodnika o Napretkovom Godišnjaku lijepo je vidjeti da jedna ovakva promocija okupi na jednom mjestu mnogobrojne Tuzlake, koji su svojim prisustvom još jednom pokazali da cijene sve ono što radi Hrvatsko kulturno društvo „Napredak". I dok čitamo Hrvatski narodni godišnjak za 2009. godinu, istinski vjerujemo da će i naredno izdanje unatoč preprekama koje će neminovno biti postavljene pred samo uredništvo Godišnjaka, naći put do svojih vjernih čitatelja.
(HKD Napredak)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1003 Re: Vijesti iz Tuzle
Aktiv žena rudnika “Kreka” i “Dubrave” donirao hranu narodnoj kuhinji Imaret
Uzimajući u obzir teško socijalno- ekonomsko stanje u cijeloj državi , pa tako i u našem kantonu i gradu, Aktiv žena generalne direkcije Rudnika Kreka i Aktiv žena rudnika Dubrave prikupili su hranu za korisnike narodne kuhinje Imaret. Inače u narodnoj kuhinji Imaret svakodnevno se hrani preko 3500 ljudi, te će im ova pomoć omogućiti da bar u narednih nekoliko dana imaju kvalitetene oboroke.Ova pomoć itekako će dobro doći s obzirom da u magacinu kuhinje ponestaje hrane ,a korisnika je svakim danom sve više I više, istakao je Adil ef.Pezerović, predsjednik RO Merhameta Tuzla.Kako su istakle članice oba aktiva i u narednom peridu nastojat će se jednokratnim pomoćima pomagati ljudima kojima je zaista i potrebno.
(RTV SLON)
Uzimajući u obzir teško socijalno- ekonomsko stanje u cijeloj državi , pa tako i u našem kantonu i gradu, Aktiv žena generalne direkcije Rudnika Kreka i Aktiv žena rudnika Dubrave prikupili su hranu za korisnike narodne kuhinje Imaret. Inače u narodnoj kuhinji Imaret svakodnevno se hrani preko 3500 ljudi, te će im ova pomoć omogućiti da bar u narednih nekoliko dana imaju kvalitetene oboroke.Ova pomoć itekako će dobro doći s obzirom da u magacinu kuhinje ponestaje hrane ,a korisnika je svakim danom sve više I više, istakao je Adil ef.Pezerović, predsjednik RO Merhameta Tuzla.Kako su istakle članice oba aktiva i u narednom peridu nastojat će se jednokratnim pomoćima pomagati ljudima kojima je zaista i potrebno.
(RTV SLON)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1004 Re: Vijesti iz Tuzle
Otvorena izložba slika Magdalene Džinić
U organizaciji Franjevačkog samostana i HKD „Napredak“ sinoć je u galeriji Kristijan Kreković u Franjevačkom samostanu otvorena izložba slika Magdalene Džinić pod nazivom „Zvonki šapat tebe skriven u melodiji svjetla“.
Književnik Atif Kujundžić u svom osvrtu o slikama Magdalene Džinić istakao je bit vjere koja se se ogleda u apstraktnim, ali jednostavnim slikama. Baš ta jednostavnost i čistoća motiva - vijenac, harfa, raspeće, posljednja večera, govori o odnosu autorice prema vjeri u Boga.

Saradnica i prijateljica umjetnice, Kristina Kramer, otvorila je sinoćnju izložbu rekavši između ostalog:
-Talenat koji je urezan u slike Magdalene Džinić, pokazuje da se prema biblijskoj priči o telantima umnožava i širi. Svaka slika nosi svjetlo i tamu. Umjetnica time pokušava predočiti zemlju i nebo, dobro i loše, krivo i pravo. Njezin likovni opus pokazuje onu dublju činjenicu, usmjerenje Bogu. Svako umjetničko djelo prožeto emanacijom, daje naslutiti izljev Duha Svetoga. Međutim, kolorit, kompozicija i teme su odlika same umjetnice.
Iako već dugo živi van granica rodnog kraja Magdalena Džinić, makar i na ovakav način, kako to najbolje zna, umjetnošću, rado se vraća.
Rođena je 1979. godine u Mramoru pored Tuzle, u Dubrovniku je završila Srednju umjetničku školu, Akademiju likovnih umjetnosti završila je u Širokom Brijegu te iste godije upisala i poslijediplomski studij „Ars sacra“. Do sada je imala jednu samostalnu i više zajedničkih izložbi.
Sinoć je izloženo petanest djela koja su se u ambijent galerije Franjevačkog samostana svojom tematikom odlično uklopile. Tamburaši tuzlanskog "Napretka" upotpunili su sinoćnje veče.
U organizaciji Franjevačkog samostana i HKD „Napredak“ sinoć je u galeriji Kristijan Kreković u Franjevačkom samostanu otvorena izložba slika Magdalene Džinić pod nazivom „Zvonki šapat tebe skriven u melodiji svjetla“.
Književnik Atif Kujundžić u svom osvrtu o slikama Magdalene Džinić istakao je bit vjere koja se se ogleda u apstraktnim, ali jednostavnim slikama. Baš ta jednostavnost i čistoća motiva - vijenac, harfa, raspeće, posljednja večera, govori o odnosu autorice prema vjeri u Boga.

Saradnica i prijateljica umjetnice, Kristina Kramer, otvorila je sinoćnju izložbu rekavši između ostalog:
-Talenat koji je urezan u slike Magdalene Džinić, pokazuje da se prema biblijskoj priči o telantima umnožava i širi. Svaka slika nosi svjetlo i tamu. Umjetnica time pokušava predočiti zemlju i nebo, dobro i loše, krivo i pravo. Njezin likovni opus pokazuje onu dublju činjenicu, usmjerenje Bogu. Svako umjetničko djelo prožeto emanacijom, daje naslutiti izljev Duha Svetoga. Međutim, kolorit, kompozicija i teme su odlika same umjetnice.
Iako već dugo živi van granica rodnog kraja Magdalena Džinić, makar i na ovakav način, kako to najbolje zna, umjetnošću, rado se vraća.
Rođena je 1979. godine u Mramoru pored Tuzle, u Dubrovniku je završila Srednju umjetničku školu, Akademiju likovnih umjetnosti završila je u Širokom Brijegu te iste godije upisala i poslijediplomski studij „Ars sacra“. Do sada je imala jednu samostalnu i više zajedničkih izložbi.
Sinoć je izloženo petanest djela koja su se u ambijent galerije Franjevačkog samostana svojom tematikom odlično uklopile. Tamburaši tuzlanskog "Napretka" upotpunili su sinoćnje veče.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1005 Re: Vijesti iz Tuzle
Konacno postavljena rasvjeta u tunelu u Caklovicima
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1006 Re: Vijesti iz Tuzle
Udruženje “Romansa” Tuzla sinoć je upriličilo tradicionalno druženje ljubitelja starogradske pjesme i romanse.
Udruženje “Romansa” Tuzla sinoć je u prepunoj kristalnoj dvorani hotela “Tuzla” upriličilo tradicionalno druženje ljubitelja starogradske pjesme i romanse pod nazivom “Veče gradske pjesme 3″. Goste su zabavljali orkestar “Romansa”, Tuzlanke, vokalna solistica Adna Azabagić i gost večeri Žarko Dančuo.

(TIP/A.J.)
http://www.tip.ba/2009/02/28/druzenje-u ... u-tuzli-2/
Udruženje “Romansa” Tuzla sinoć je u prepunoj kristalnoj dvorani hotela “Tuzla” upriličilo tradicionalno druženje ljubitelja starogradske pjesme i romanse pod nazivom “Veče gradske pjesme 3″. Goste su zabavljali orkestar “Romansa”, Tuzlanke, vokalna solistica Adna Azabagić i gost večeri Žarko Dančuo.

(TIP/A.J.)
http://www.tip.ba/2009/02/28/druzenje-u ... u-tuzli-2/
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1007 Re: Vijesti iz Tuzle
Povodom Dana nezavisnosti BiH niz aktivnosti u Tuzli
Povodom Dana nezavisnosti BIH, 1. marta, danas su predstavnici općinske vlasti upriličili svečanu sjednicu u Narodnom pozorištu Tuzla.
Prethodno su delegacije Općine Tuzla, općinskih službi, boračkih, te nevladinih organizacija položili cvijeće na partizanskom spomen obilježju Trnovac, Spomeniku poginulim braniocima 92.-95. i mezarju/groblju 25. maj na Slanoj Banji.

Predstavnici ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport TK i Pedagoški Zavod Tuzla upriličićli su danas svečanu akademiju u BKC-u Tuzla.
Prvog marta 1992. godine bh građani su se na referendumu opredijelili za nezavisnost BiH. Tog dana 1992. godine 64 posto građana BiH potvrdno je odgovorilo na referendumsko pitanje da li ste zato da BiH bude nezavisna država svih njenih građana i ravnopravnih naroda.
Prvog marta 1992. godine građani BiH su se opredijelili za nezavisnu Bosnu i Hercegovinu. Referendum za nezavisnost BiH održan je na preporuku Arbitražne Komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Kada je Skupština SR BiH usvojila deklaraciju o nezavisnosti, tadašnji lider SDS-a a sada haški optuženik Radovan Karadžić otvoreno je zaprijetio muslimanskom narodu nestankom: “Nemojte da mislite da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao, a muslimanski narod možda u nestanak, jer muslimanski narod ne može da se odbrani ako bude rata ovdje”. Ove riječi nisu bile samo dio neprimjerene skupštinske retorike. U ratu koji je uslijedio stotine hiljada ljudi je ubijeno, više od milion protjerano, a ratnim zločinima i genocidom izmijenjena je demografska struktura BiH. Referendum za nezavisnost BiH nadgledali su posmatrači OSCE-a i tadašnje Europske zajednice.
(TIP/E.J.-O.O.)
Povodom Dana nezavisnosti BIH, 1. marta, danas su predstavnici općinske vlasti upriličili svečanu sjednicu u Narodnom pozorištu Tuzla.
Prethodno su delegacije Općine Tuzla, općinskih službi, boračkih, te nevladinih organizacija položili cvijeće na partizanskom spomen obilježju Trnovac, Spomeniku poginulim braniocima 92.-95. i mezarju/groblju 25. maj na Slanoj Banji.

Predstavnici ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport TK i Pedagoški Zavod Tuzla upriličićli su danas svečanu akademiju u BKC-u Tuzla.
Prvog marta 1992. godine bh građani su se na referendumu opredijelili za nezavisnost BiH. Tog dana 1992. godine 64 posto građana BiH potvrdno je odgovorilo na referendumsko pitanje da li ste zato da BiH bude nezavisna država svih njenih građana i ravnopravnih naroda.
Prvog marta 1992. godine građani BiH su se opredijelili za nezavisnu Bosnu i Hercegovinu. Referendum za nezavisnost BiH održan je na preporuku Arbitražne Komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Kada je Skupština SR BiH usvojila deklaraciju o nezavisnosti, tadašnji lider SDS-a a sada haški optuženik Radovan Karadžić otvoreno je zaprijetio muslimanskom narodu nestankom: “Nemojte da mislite da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao, a muslimanski narod možda u nestanak, jer muslimanski narod ne može da se odbrani ako bude rata ovdje”. Ove riječi nisu bile samo dio neprimjerene skupštinske retorike. U ratu koji je uslijedio stotine hiljada ljudi je ubijeno, više od milion protjerano, a ratnim zločinima i genocidom izmijenjena je demografska struktura BiH. Referendum za nezavisnost BiH nadgledali su posmatrači OSCE-a i tadašnje Europske zajednice.
(TIP/E.J.-O.O.)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1008 Re: Vijesti iz Tuzle
Zdravstveno stanje ranjene Danijele Petrovic stabilnije
Portparol Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla (UKC) Amra Odobašić, nakon jutrošnje vizite, potvrdila je da je zdravstveno stanje bebe, koju je prekjučer ranio brat u tuzlanskom naselju Šički Brod, stabilnije.
“Beba se i dalje nalazi u jedinici za intenzivno liječenje Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju UKC-a Tuzla, a prema riječima dežeurne doktorice njeno stanje je relativno stabilno, nije više na aparatima za vještačko disanje, što znači da diše sama ali se generalno stanje može nazvati i dalje teško”, kazala je Amra Odobašić, portparol UKC-a Tuzla.
Nesreća se dogodila prije dva dana kada je 12-godišnji dječak- brat povrijeđene djevojčice, u odsustsvu roditelja uzeo napunjenu lovačku pušku i najvjerovatnije u ugri nehotice teško ranio svoju sestru, koja je ležala u krevetiću.
Portparol Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla (UKC) Amra Odobašić, nakon jutrošnje vizite, potvrdila je da je zdravstveno stanje bebe, koju je prekjučer ranio brat u tuzlanskom naselju Šički Brod, stabilnije.
“Beba se i dalje nalazi u jedinici za intenzivno liječenje Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju UKC-a Tuzla, a prema riječima dežeurne doktorice njeno stanje je relativno stabilno, nije više na aparatima za vještačko disanje, što znači da diše sama ali se generalno stanje može nazvati i dalje teško”, kazala je Amra Odobašić, portparol UKC-a Tuzla.
Nesreća se dogodila prije dva dana kada je 12-godišnji dječak- brat povrijeđene djevojčice, u odsustsvu roditelja uzeo napunjenu lovačku pušku i najvjerovatnije u ugri nehotice teško ranio svoju sestru, koja je ležala u krevetiću.
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1009 Re: Vijesti iz Tuzle
Zerini potrebno 4.800 KM za liječenje
Četrnaestogodišnja Zerina Bećirović iz Tuzle, koja boluje od cerebralne paralize, u martu bi trebala otputovati na drugu terapiju liječenja na Kipru, za koju njeni nezaposleni roditelji trebaju izdvojiti oko 11.000 KM. Do sada su sakupili oko 6.000, a preostali iznos potreban im je do 29. marta.

- Zerina je prošle godine bila na prvoj od šest predviđenih terapija, koja joj je vidno pomogla. Nakon te terapije, prvi put u životu pojela je nešto drugo osim mlijeka. Do kraja marta trebali bismo prikupiti još oko 4.800 KM, a ako ne uspijemo, terapija joj se pomjera za septembar. Ako i ne odemo na Kipar, pokušat ćemo kontaktirati s tamošnjim ljekarima da nam dostave lijekove za ovu terapiju - kazao je Zerinin otac Demsad.
Nedavno je za Zerinino liječenje Općina Tuzla izdvojila 1.500 KM, a njeni roditelji, koji othranjuju još dva sina, mole sve ljude dobre volje da im pomognu. Pomoć za liječenje Zerine Bećirović može se uplatiti na račun NLB Tuzlanske banke broj 2110000700757, kao i KM račun ProCredit banke broj 1941041197300146 i devizni račun ProCredit banke 1941041197301213.
(AVAZ)
Četrnaestogodišnja Zerina Bećirović iz Tuzle, koja boluje od cerebralne paralize, u martu bi trebala otputovati na drugu terapiju liječenja na Kipru, za koju njeni nezaposleni roditelji trebaju izdvojiti oko 11.000 KM. Do sada su sakupili oko 6.000, a preostali iznos potreban im je do 29. marta.

- Zerina je prošle godine bila na prvoj od šest predviđenih terapija, koja joj je vidno pomogla. Nakon te terapije, prvi put u životu pojela je nešto drugo osim mlijeka. Do kraja marta trebali bismo prikupiti još oko 4.800 KM, a ako ne uspijemo, terapija joj se pomjera za septembar. Ako i ne odemo na Kipar, pokušat ćemo kontaktirati s tamošnjim ljekarima da nam dostave lijekove za ovu terapiju - kazao je Zerinin otac Demsad.
Nedavno je za Zerinino liječenje Općina Tuzla izdvojila 1.500 KM, a njeni roditelji, koji othranjuju još dva sina, mole sve ljude dobre volje da im pomognu. Pomoć za liječenje Zerine Bećirović može se uplatiti na račun NLB Tuzlanske banke broj 2110000700757, kao i KM račun ProCredit banke broj 1941041197300146 i devizni račun ProCredit banke 1941041197301213.
(AVAZ)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1010 Re: Vijesti iz Tuzle
Rezultati 16. kola: Sloboda - Željezničar 1:0
U subotu su odigrane prve utakmice proljetnjeg dijela fudbalske Premijer lige BiH.
Rezultati 16. kola Premijer lige BiH:
Zvijezda - Modriča Maksima 3 : 2
Velež - Laktaši 1: 0
Sloboda - Željezničar 1 : 0
Travnik - Posušje 3 : 2
Sarajevo - Čelik 1 : 0
Borac - Zrinjski 1 : 2
Leotar - Orašje 1 : 0
Tuzlanske ulice danas


Tabela:
1. Zrinjski 16 12 2 2 35:21 38
2. Slavija 15 8 5 2 21:13 29
3. Sloboda 16 8 3 5 20:11 27
4. Laktaši 16 8 3 5 26:19 27
5. Sarajevo 16 7 5 4 21:17 26
6. Zvijezda 16 6 6 4 22:17 24
7. Široki Brijeg 15 7 1 7 26:16 22
8. Leotar 16 7 1 8 15:25 22
9. Željezničar 16 6 3 7 15:17 21
10. Borac 16 6 2 8 19:18 20
11. Čelik 16 5 4 7 11:19 19
12. Orašje 16 4 5 7 18:21 17
13. Modriča 16 4 4 8 17:24 16
14. Travnik 16 4 4 8 17:28 16
15. Posušje 16 3 6 7 21:30 15
16. Velež 16 4 2 10 16:24 14
U subotu su odigrane prve utakmice proljetnjeg dijela fudbalske Premijer lige BiH.
Rezultati 16. kola Premijer lige BiH:
Zvijezda - Modriča Maksima 3 : 2
Velež - Laktaši 1: 0
Sloboda - Željezničar 1 : 0
Travnik - Posušje 3 : 2
Sarajevo - Čelik 1 : 0
Borac - Zrinjski 1 : 2
Leotar - Orašje 1 : 0
Tuzlanske ulice danas


Tabela:
1. Zrinjski 16 12 2 2 35:21 38
2. Slavija 15 8 5 2 21:13 29
3. Sloboda 16 8 3 5 20:11 27
4. Laktaši 16 8 3 5 26:19 27
5. Sarajevo 16 7 5 4 21:17 26
6. Zvijezda 16 6 6 4 22:17 24
7. Široki Brijeg 15 7 1 7 26:16 22
8. Leotar 16 7 1 8 15:25 22
9. Željezničar 16 6 3 7 15:17 21
10. Borac 16 6 2 8 19:18 20
11. Čelik 16 5 4 7 11:19 19
12. Orašje 16 4 5 7 18:21 17
13. Modriča 16 4 4 8 17:24 16
14. Travnik 16 4 4 8 17:28 16
15. Posušje 16 3 6 7 21:30 15
16. Velež 16 4 2 10 16:24 14
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1011 Re: Vijesti iz Tuzle
Tuzlaci Sanel Redžić i Boris Tešić osvojili drugo i treće mjesto
Proteklog vikenda u Lisabonu je završeno međunarodno natjecanje koje je okupilo više od trideset gitarista iz cijelog svijeta. Na natjecanju mladih gitarista do 33 godine starosti održanom od 22. do 27. veljače, najboljim je proglašen Portugalac Mateus Dela Fonte, mladi Tuzlak Sanel Redžić osvojio je drugo mjesto, dok su treće podijeliti Japanac Noriyuki Masuda i još jedan Tuzlak Boris Tešić.
Natjecanje velikog značaja
Zanimljivost koju svakako treba istaknuti je da su i Redžić i Tešić srednju glazbenu školu završili u Tuzli, u klasi profesora Predraga Stankovića. Još kao srednjoškolci nastupaju i osvajaju brojne nagrade na državnim i međunarodnim natjecanjima, a dalje usavršavanje nastavili su u Njemačkoj, odnosno Nizozemskoj. O značaju natjecanja održanog u Lisabonu dovoljno govori i podatak da je finalnu večer natjecanja prenosila i državna portugalska televizija.
Turneja po Hrvatskoj
Našeg mladog gitarista Sanela Redžića, koji na konzervatoriju u Weimaru završava drugu godinu studija, od 5. do 8. ožujka u Hrvatskoj očekuje serija koncerata. Redžić će kao gost Zagrebačkog ciklusa “Virtuoso” nastupiti u nekoliko hrvatskih gradova, a turneja će biti okrunjena velikim koncertom u Zagrebu 8. ožujka. Tijekom ove godine u izdanju izdavačke kuće Gramofon bit će objavljen drugi CD Sanela Redžića. Nakon uspješnog prvijenca objavljenog 2007. također za Gramofon, drugi CD bit će posvećen glazbi francuskog skladatelja Erika Satieja. A.C.
http://www.dnevni-list.ba/index.php?opt ... a&Itemid=8
Proteklog vikenda u Lisabonu je završeno međunarodno natjecanje koje je okupilo više od trideset gitarista iz cijelog svijeta. Na natjecanju mladih gitarista do 33 godine starosti održanom od 22. do 27. veljače, najboljim je proglašen Portugalac Mateus Dela Fonte, mladi Tuzlak Sanel Redžić osvojio je drugo mjesto, dok su treće podijeliti Japanac Noriyuki Masuda i još jedan Tuzlak Boris Tešić.
Natjecanje velikog značaja
Zanimljivost koju svakako treba istaknuti je da su i Redžić i Tešić srednju glazbenu školu završili u Tuzli, u klasi profesora Predraga Stankovića. Još kao srednjoškolci nastupaju i osvajaju brojne nagrade na državnim i međunarodnim natjecanjima, a dalje usavršavanje nastavili su u Njemačkoj, odnosno Nizozemskoj. O značaju natjecanja održanog u Lisabonu dovoljno govori i podatak da je finalnu večer natjecanja prenosila i državna portugalska televizija.
Turneja po Hrvatskoj
Našeg mladog gitarista Sanela Redžića, koji na konzervatoriju u Weimaru završava drugu godinu studija, od 5. do 8. ožujka u Hrvatskoj očekuje serija koncerata. Redžić će kao gost Zagrebačkog ciklusa “Virtuoso” nastupiti u nekoliko hrvatskih gradova, a turneja će biti okrunjena velikim koncertom u Zagrebu 8. ožujka. Tijekom ove godine u izdanju izdavačke kuće Gramofon bit će objavljen drugi CD Sanela Redžića. Nakon uspješnog prvijenca objavljenog 2007. također za Gramofon, drugi CD bit će posvećen glazbi francuskog skladatelja Erika Satieja. A.C.
http://www.dnevni-list.ba/index.php?opt ... a&Itemid=8
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1012 Re: Vijesti iz Tuzle
Za silovanje štićenice SOS doma u Tuzli
Milanu Antiću 34 mjeseca zatvora
Nepravomoćnom presudom Općinskog suda u Tuzli jučer je Tuzlak Milan Antić (21) osuđen na dvije godine i deset mjeseci zatvora zbog silovanja dvije godine mlađe L.D.
Antić je oglašen krivim i osuđen jer je u oktobru prošle godine L.D. kod “plavog“ mosta u Tuzli ugurao u svoj automobil, a potom odvezao u naselje Bukinje. Tu ju je prijetnjama prisilio na seksualni odnos.
Istom presudom Antiću je ukinut pritvor, tako da će pravosnažnost presude dočekati na slobodi.
Inače, žrtva silovanja je štićenica SOS doma u Tuzli, u koji je smještena nakon što ju je kao sedmogodišnjakinju silovao njen stariji brat. Odlukom socijalnih radnika ona je tada zajedno sa sestrom smještena u SOS kuću.
(A.Še. - Oslobođenje)
Milanu Antiću 34 mjeseca zatvora
Nepravomoćnom presudom Općinskog suda u Tuzli jučer je Tuzlak Milan Antić (21) osuđen na dvije godine i deset mjeseci zatvora zbog silovanja dvije godine mlađe L.D.
Antić je oglašen krivim i osuđen jer je u oktobru prošle godine L.D. kod “plavog“ mosta u Tuzli ugurao u svoj automobil, a potom odvezao u naselje Bukinje. Tu ju je prijetnjama prisilio na seksualni odnos.
Istom presudom Antiću je ukinut pritvor, tako da će pravosnažnost presude dočekati na slobodi.
Inače, žrtva silovanja je štićenica SOS doma u Tuzli, u koji je smještena nakon što ju je kao sedmogodišnjakinju silovao njen stariji brat. Odlukom socijalnih radnika ona je tada zajedno sa sestrom smještena u SOS kuću.
(A.Še. - Oslobođenje)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1013 Re: Vijesti iz Tuzle
Edin Bosnic Quartet u Tuzli za 8.mart
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1015 Re: Vijesti iz Tuzle
TUZLO POLUDI!!!
Šta ima u Tuzli?
Kad nas neko iz drugog grada pita uvijek možemo odgovoriti lako - NIŠTA. Poslije 23h u Tuzli nema života. Niz posljednjih urbanih događanja doživljava propast, jer ljudi jednostavno nisu voljni platiti nešto što kratko traje, kao niti imena osrednjeg do nikakvog kvaliteta. Ovo je posljedica nemogućih uslova za bilo kakve organizacije urbanih i alternativnih događaja. Pored toga grad je naviknut na rane odlaske kući, pa je i sve manje interesovanja za duže ostajanje, što je osnovna karakteristika provoda U GRADU. Obzirom da se mladima uskraćuje i ne nudi adekvatan prostor za njihove aktivnosti, stjerani su do zida pa čak i ne pomišljaju zatražiti svoja prava. Sitnijih do nebitnih pokušaja je bilo, ali mora se reći da je većina u strahu od bilo kakvog revolta.
Kako objasniti bendovima i DJ-ima, koji sviraju po cijeloj evropi i balkanu, da Tuzla kao jedan grad koji se želi uvrstiti u regionalnu urbanu scenu mora sve zatvoriti do 23h. Obzirom da dugi niz godina radimo na organizaciji raznih muzičkih dešavanja, trudili smo se da tuzlu "stavimo na mapu" i donekle smo uspjeli, ali sada smo došli do te tačke da ih poslije 2h ne možemo odvesti niti na piće i pohvaliti se bilo čim - jezero je tad zatvoreno : )
Kafići rade do 24h, s tim da se ljetne bašte zatvaraju u 23h. Tad možete otići u Under kapaciteta 100 ljudi, biti na Jali (što zabranjuju) ili otići u Palmu (dom mladih hahahaha), a ostala nas mjesta ne interesuju - zna se zašto.
Jala koja je kultno mjesto tuzlanske omladine od početka devedesetih, uskoro će postati parking (vjerovatno bez ispaljenog metka) Želja gradonačelnika i bliskih mu ljudi je da se raja premješta u novi park, kod muzičke škole. Rasturanje raje sa Jale, odgovara ljudima koji drže "monopol" nad našim izlascima.
Upravo oni koji bi se trebali buniti, uglavnom djeluju pri sitnim, raštrkanim, muzičkim, umjetničkim i kulturnim organizacijama, koje su uglavnom zavisne od pomoći gradskih struktura i vlasnika ugostiteljskih objekata. Mi smo svjesno odlučili reći neke stvari, makar nas to koštalo svake podrške opštine, gradonačelnika i istih tih ugostiteljskih objekata koji nam dozvoljavaju zabavu na kašikicu u potpuno neadekvatnim uslovima i po najnižim standardima.
Krenimo redom:
Metal i Rock ne možete čuti i pogledati petkom i subotom, bez obzira što Tuzla ima jednu od najjačih Metal/HC/Rock scena u regionu.
Kako jedan House/Electro party može trajati do 2h i onda biti brutalno ugašen?
Tuzla kao Hip Hop CENTAR Balkana, više ne može napuniti niti prostor od 100 ljudi. 2002. su ovakva dešavanja okupljala i po 1000 ljudi.
Kao pioniri bosanske Reggae scene, nemamo mogućnost dovesti goste iz regiona niti za putne troškove.
Svi dobro znamo koja muzika može trajati po cijelu noć, uz prešućivanje imena 5 lokala koje drži mafija ili neko ko će vas prebiti.
Nije sporno što ima i takve muzike, niti nam je ta publika potrebna. Radi se o tome da smo postali robovi ovakve situacije, a ne usuđujemo se dići glas - ili dobijamo par hiljada od opštine za neki projekat da nas ušutkaju.
Problematika je kompleksna i ne želimo smarati, ali mislimo da je vrijeme da se nešto poduzme u smislu promjena. Grupa je osnovana u smislu razmjene mišljenja i grupisanja istomišljenika, bez obzira koliko nas je. Nećemo se više ustručavati prozvati javno bilo koga kome ova situacija odgovara. Proljeće i ljeto dolaze, a sve su prilike da će biti velika muzičko-kulturna suša. Zbog krize koja je eto zadesila i nas, grad se odlučio ne podržati niti jedan događaj navedenih oblika, tj. festivale. Jedina dva veća događaja su gradski festival koji organizuju Opština Tuzla i šačica uvlakaša, a koji ima tendencije da prođe nezapaženo i Fm Jam Unity koji će u svom devetom izdanju biti najsiromašniji do sada, jer će se svesti na nekoliko osrednje afirmiranih grupa. Također je Tuzla djelimično odgovorna za odluku splitskog sastava TBF da više ne nastupa u BiH. Obzirom da izvođačima ne možemo ponuditi više od minimalnih uslova za nastup, sve ih se više odlučuje da zaobiđu naš grad u širokom luku. Zbog odnosa prema kulturnim i muzičkim događajima, Tuzla sve dublje propada u Panonsko Jezero.
Imamo namjeru obznaniti sva naša saznanja vezana za opstrukcije života mladih Tuzle, i pozivamo sve da nam se pridruže.
Grupu osniva nekolicina nezadovoljnih ljudi.
Link od grupe http://www.facebook.com/group.php?gid=74587341205
Šta ima u Tuzli?
Kad nas neko iz drugog grada pita uvijek možemo odgovoriti lako - NIŠTA. Poslije 23h u Tuzli nema života. Niz posljednjih urbanih događanja doživljava propast, jer ljudi jednostavno nisu voljni platiti nešto što kratko traje, kao niti imena osrednjeg do nikakvog kvaliteta. Ovo je posljedica nemogućih uslova za bilo kakve organizacije urbanih i alternativnih događaja. Pored toga grad je naviknut na rane odlaske kući, pa je i sve manje interesovanja za duže ostajanje, što je osnovna karakteristika provoda U GRADU. Obzirom da se mladima uskraćuje i ne nudi adekvatan prostor za njihove aktivnosti, stjerani su do zida pa čak i ne pomišljaju zatražiti svoja prava. Sitnijih do nebitnih pokušaja je bilo, ali mora se reći da je većina u strahu od bilo kakvog revolta.
Kako objasniti bendovima i DJ-ima, koji sviraju po cijeloj evropi i balkanu, da Tuzla kao jedan grad koji se želi uvrstiti u regionalnu urbanu scenu mora sve zatvoriti do 23h. Obzirom da dugi niz godina radimo na organizaciji raznih muzičkih dešavanja, trudili smo se da tuzlu "stavimo na mapu" i donekle smo uspjeli, ali sada smo došli do te tačke da ih poslije 2h ne možemo odvesti niti na piće i pohvaliti se bilo čim - jezero je tad zatvoreno : )
Kafići rade do 24h, s tim da se ljetne bašte zatvaraju u 23h. Tad možete otići u Under kapaciteta 100 ljudi, biti na Jali (što zabranjuju) ili otići u Palmu (dom mladih hahahaha), a ostala nas mjesta ne interesuju - zna se zašto.
Jala koja je kultno mjesto tuzlanske omladine od početka devedesetih, uskoro će postati parking (vjerovatno bez ispaljenog metka) Želja gradonačelnika i bliskih mu ljudi je da se raja premješta u novi park, kod muzičke škole. Rasturanje raje sa Jale, odgovara ljudima koji drže "monopol" nad našim izlascima.
Upravo oni koji bi se trebali buniti, uglavnom djeluju pri sitnim, raštrkanim, muzičkim, umjetničkim i kulturnim organizacijama, koje su uglavnom zavisne od pomoći gradskih struktura i vlasnika ugostiteljskih objekata. Mi smo svjesno odlučili reći neke stvari, makar nas to koštalo svake podrške opštine, gradonačelnika i istih tih ugostiteljskih objekata koji nam dozvoljavaju zabavu na kašikicu u potpuno neadekvatnim uslovima i po najnižim standardima.
Krenimo redom:
Metal i Rock ne možete čuti i pogledati petkom i subotom, bez obzira što Tuzla ima jednu od najjačih Metal/HC/Rock scena u regionu.
Kako jedan House/Electro party može trajati do 2h i onda biti brutalno ugašen?
Tuzla kao Hip Hop CENTAR Balkana, više ne može napuniti niti prostor od 100 ljudi. 2002. su ovakva dešavanja okupljala i po 1000 ljudi.
Kao pioniri bosanske Reggae scene, nemamo mogućnost dovesti goste iz regiona niti za putne troškove.
Svi dobro znamo koja muzika može trajati po cijelu noć, uz prešućivanje imena 5 lokala koje drži mafija ili neko ko će vas prebiti.
Nije sporno što ima i takve muzike, niti nam je ta publika potrebna. Radi se o tome da smo postali robovi ovakve situacije, a ne usuđujemo se dići glas - ili dobijamo par hiljada od opštine za neki projekat da nas ušutkaju.
Problematika je kompleksna i ne želimo smarati, ali mislimo da je vrijeme da se nešto poduzme u smislu promjena. Grupa je osnovana u smislu razmjene mišljenja i grupisanja istomišljenika, bez obzira koliko nas je. Nećemo se više ustručavati prozvati javno bilo koga kome ova situacija odgovara. Proljeće i ljeto dolaze, a sve su prilike da će biti velika muzičko-kulturna suša. Zbog krize koja je eto zadesila i nas, grad se odlučio ne podržati niti jedan događaj navedenih oblika, tj. festivale. Jedina dva veća događaja su gradski festival koji organizuju Opština Tuzla i šačica uvlakaša, a koji ima tendencije da prođe nezapaženo i Fm Jam Unity koji će u svom devetom izdanju biti najsiromašniji do sada, jer će se svesti na nekoliko osrednje afirmiranih grupa. Također je Tuzla djelimično odgovorna za odluku splitskog sastava TBF da više ne nastupa u BiH. Obzirom da izvođačima ne možemo ponuditi više od minimalnih uslova za nastup, sve ih se više odlučuje da zaobiđu naš grad u širokom luku. Zbog odnosa prema kulturnim i muzičkim događajima, Tuzla sve dublje propada u Panonsko Jezero.
Imamo namjeru obznaniti sva naša saznanja vezana za opstrukcije života mladih Tuzle, i pozivamo sve da nam se pridruže.
Grupu osniva nekolicina nezadovoljnih ljudi.
Link od grupe http://www.facebook.com/group.php?gid=74587341205
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1016 Re: Vijesti iz Tuzle
Rezultati 18. kola nogometne Premijer lige
Ovog vikenda igraju se utakmice 18. kola nogometne Premijer lige BiH.
Rezultati susreta 18. kola nogometne Premijer lige BiH:
Zvijezda - Laktaši 0:0
Modriča - Željezničar 3:2
Velež - Posušje 2:1
Sloboda - Slavija 1:0
Travnik - Čelik 1:0
Sarajevo - Orašje 2:0
Borac - Leotar 2:0
Susret Široki Brijeg - Zrinjski počinje u 20.00 sati.
Tabela:
1. Zrinjski 17 13 2 2 37:21 41
2. Sloboda 18 10 3 5 22:11 33
3. Slavija 18 9 5 4 22:16 32
4. Laktaši 18 8 5 5 27:20 29
5. Sarajevo 18 8 5 5 23:19 29
6. Zvijezda 18 6 8 4 23:18 26
7. Široki Brijeg 17 8 1 8 28:19 25
8. Borac 18 7 3 8 22:19 24
9. Željezničar 18 7 3 8 18:20 24
10. Leotar 18 7 2 9 16:28 23
11. Čelik 18 6 4 8 14:20 22
12. Modriča 18 5 5 8 21:27 20
13. Travnik 18 5 4 9 18:29 19
14. Orašje 18 4 6 8 19:24 18
15. Velež 18 5 2 11 18:26 17
16. Posušje 18 3 6 9 22:33 15
(FENA)
Ovog vikenda igraju se utakmice 18. kola nogometne Premijer lige BiH.
Rezultati susreta 18. kola nogometne Premijer lige BiH:
Zvijezda - Laktaši 0:0
Modriča - Željezničar 3:2
Velež - Posušje 2:1
Sloboda - Slavija 1:0
Travnik - Čelik 1:0
Sarajevo - Orašje 2:0
Borac - Leotar 2:0
Susret Široki Brijeg - Zrinjski počinje u 20.00 sati.
Tabela:
1. Zrinjski 17 13 2 2 37:21 41
2. Sloboda 18 10 3 5 22:11 33
3. Slavija 18 9 5 4 22:16 32
4. Laktaši 18 8 5 5 27:20 29
5. Sarajevo 18 8 5 5 23:19 29
6. Zvijezda 18 6 8 4 23:18 26
7. Široki Brijeg 17 8 1 8 28:19 25
8. Borac 18 7 3 8 22:19 24
9. Željezničar 18 7 3 8 18:20 24
10. Leotar 18 7 2 9 16:28 23
11. Čelik 18 6 4 8 14:20 22
12. Modriča 18 5 5 8 21:27 20
13. Travnik 18 5 4 9 18:29 19
14. Orašje 18 4 6 8 19:24 18
15. Velež 18 5 2 11 18:26 17
16. Posušje 18 3 6 9 22:33 15
(FENA)
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1017 Re: Vijesti iz Tuzle
VII TKT fest - Dani akademskog teatra 2009 Tuzla
- Bolt
- Posts: 68
- Joined: 27/02/2009 10:26
- Location: P.M
#1018 Re: Vijesti iz Tuzle
Dvojica pijanih mladića napali dvije djevojke u centru Tuzle.
Nina Z. iz Tuzle i Dijana M. iz Brčkog zadobile su lakše tjelesne povrede u napadu dvojice mlađih muškaraca čiji je identitet poznat policiji. Incident se dogodio sinoć oko 21:00 sat u strogom centru Tuzle. Vidno pijani mladići su bez povoda fizički nasrnuli na djevojke u tuzlanskom tzv. „velikom parku”, u vrijeme kada je u parku, ali i na obližnjem Korzu bio veliki broj građana.
˝Sa drugaricom sam sjedila na klupi u parku kada su nam prišla dvojica pijanih momaka. Nakon što smo im dali do znanja da ne želimo društvo, počeli su nam se unositi u facu i provocirati. Jedan od njih mi je opalio šamar, na šta sam ga ja poprskala sprejom za samoodbranu. Tada je drugi momak udario nogom Dijanu M. u predjelu bubrega˝, rekla je za TIP.ba Nina Z. Prema njenim riječima utočište od napadača su pronašle u obližnjoj prodavnici, nakon čega su pozvale policiju. Stigao je policajac koji nije smio prići napadačima, te je pozvao pomoć kolega. Ubrzo su stigla još trojica policajaca koji su na mjestu događaja zatekli napadače i svjedoke.
˝Nakon uzimanja izjava, policija je pustila napadače uz obrazloženje da nemaju osnova za njihovo privođenje. Policajci su nam kazali da se ubuduće ne tučemo bar pred njima !?˝, rekla je Nina Z. Ljekari UKC-a Tuzla su kod Nina Z. i Dijana M. konstatovali lakše tjelesne povrede, koje su djevojke zadobile tokom napada. Kontaktirali smo MUP TK kako bi smo doznali njihovu stranu priče. Rečeno nam je da su osobe ovlaštene za davanje izjava na sastanku. Kako doznajemo napadnute djevojke i napadači bi se tokom dana trebale javiti u MUP TK kako bi dali pismenu izjavu.
(TIP/A.J.)
Pridruži se!
http://www.facebook.com/group.php?gid=74587341205
Nina Z. iz Tuzle i Dijana M. iz Brčkog zadobile su lakše tjelesne povrede u napadu dvojice mlađih muškaraca čiji je identitet poznat policiji. Incident se dogodio sinoć oko 21:00 sat u strogom centru Tuzle. Vidno pijani mladići su bez povoda fizički nasrnuli na djevojke u tuzlanskom tzv. „velikom parku”, u vrijeme kada je u parku, ali i na obližnjem Korzu bio veliki broj građana.
˝Sa drugaricom sam sjedila na klupi u parku kada su nam prišla dvojica pijanih momaka. Nakon što smo im dali do znanja da ne želimo društvo, počeli su nam se unositi u facu i provocirati. Jedan od njih mi je opalio šamar, na šta sam ga ja poprskala sprejom za samoodbranu. Tada je drugi momak udario nogom Dijanu M. u predjelu bubrega˝, rekla je za TIP.ba Nina Z. Prema njenim riječima utočište od napadača su pronašle u obližnjoj prodavnici, nakon čega su pozvale policiju. Stigao je policajac koji nije smio prići napadačima, te je pozvao pomoć kolega. Ubrzo su stigla još trojica policajaca koji su na mjestu događaja zatekli napadače i svjedoke.
˝Nakon uzimanja izjava, policija je pustila napadače uz obrazloženje da nemaju osnova za njihovo privođenje. Policajci su nam kazali da se ubuduće ne tučemo bar pred njima !?˝, rekla je Nina Z. Ljekari UKC-a Tuzla su kod Nina Z. i Dijana M. konstatovali lakše tjelesne povrede, koje su djevojke zadobile tokom napada. Kontaktirali smo MUP TK kako bi smo doznali njihovu stranu priče. Rečeno nam je da su osobe ovlaštene za davanje izjava na sastanku. Kako doznajemo napadnute djevojke i napadači bi se tokom dana trebale javiti u MUP TK kako bi dali pismenu izjavu.
(TIP/A.J.)
Pridruži se!
http://www.facebook.com/group.php?gid=74587341205
- Bolt
- Posts: 68
- Joined: 27/02/2009 10:26
- Location: P.M
#1019 Re: Vijesti iz Tuzle
Fm Jam Predstavlja PCP u Tuzli!
- DJ Soul (Warm Up - Old School Hip Hop)
- PCP Live
- DJ Flip (After - Hip Hop, DnB, Jungle)
Subota 28.03.
Club Palma, Dom Mladih Tuzla,

Grupu PCP čine 2 mlada momka iz Motovuna, Flip i Boost. Hip hop ih je zahvatio još u nižim razredima osnovne gdje im slušanje nije bio dovoljan užitak, pa su morali i sudjelovat u toj predivnoj umjetnosti. Nakon više godina stvaranja čistog Hip Hopa danas ga upotpunjuju raznim pravcima među kojima su Jazz, Funk, Drum & Bass, Jungle a pomalo i Dub zvuk. Oboje su MC-i a Flip je i producent PCP-a. Dakle, sami zauzimaju sve uloge jednog rap banda. S obzirom da su na prijelazu iz buntovnih i pubertetskih godina u tzv. zrelost, teme su im sve vedrije i pozitivnije ali još uvijek sa dozom bunta.
Fm Jam vam poklanja njihovu mješavinu Rap-a i Jungle-a - Come With Us. Ova pjesma uskoro će izaći kao single na svjetski poznatom kanadskom Junglex labelu.
PCP - Come With Us - download na http://www.fmjam.com
- DJ Soul (Warm Up - Old School Hip Hop)
- PCP Live
- DJ Flip (After - Hip Hop, DnB, Jungle)
Subota 28.03.
Club Palma, Dom Mladih Tuzla,

Grupu PCP čine 2 mlada momka iz Motovuna, Flip i Boost. Hip hop ih je zahvatio još u nižim razredima osnovne gdje im slušanje nije bio dovoljan užitak, pa su morali i sudjelovat u toj predivnoj umjetnosti. Nakon više godina stvaranja čistog Hip Hopa danas ga upotpunjuju raznim pravcima među kojima su Jazz, Funk, Drum & Bass, Jungle a pomalo i Dub zvuk. Oboje su MC-i a Flip je i producent PCP-a. Dakle, sami zauzimaju sve uloge jednog rap banda. S obzirom da su na prijelazu iz buntovnih i pubertetskih godina u tzv. zrelost, teme su im sve vedrije i pozitivnije ali još uvijek sa dozom bunta.
Fm Jam vam poklanja njihovu mješavinu Rap-a i Jungle-a - Come With Us. Ova pjesma uskoro će izaći kao single na svjetski poznatom kanadskom Junglex labelu.
PCP - Come With Us - download na http://www.fmjam.com
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1020 Re: Vijesti iz Tuzle
“Napredak” osniva Fond za stipendiranje “Juraj Novosel”
U znak sjećanja i zahvalnosti za dugogodišnje napore koje je nedavno preminuli profesor Juraj Novosel učinio na razvoju kulture, obrazovanja, zdravstva i multietičnosti, HKD “Napredak” Tuzla osniva Fond za stipendiranje učenika i studenata “Juraj Novosel”.
Planirano je da prvi stipendisti budu izabrani krajem ove godine, a akcenat je na podršci mladima slabijeg socijalnog statusa.
Sredstva za prvih sedam-osam stipendista u Napredtku namjeravaju prikupiti organiziranjem aukcije slika nastalih u toku Likovne kolonije Breške.
Tuzlacima je poznato da je Novosel jedna od najzaslužnijih osoba za besprijekornu organizaciju ove likovne kolonije, koja je, po tradiciji, poznata među umjetnicima u regiji.
Juraj Novosel je bio dugogodišnji tajnik HKD “Napredak”, jedan je od osnivača Medicinskog fakulteta u Tuzli, dao je nesebičnu podršku razvoju Univerziteta u Tuzli, a dugo godina je uređivao i časopis “Hrvatski glasnik”. U “Napretku” su odlučili da osnivanjem Fonda, koji će nositi ime Juraja Novosela, nastave ono što je Novosel cijeli život radio. Pomagao drugima.
http://tuzlalive.ba/portal/2009/03/napr ... j-novosel/
U znak sjećanja i zahvalnosti za dugogodišnje napore koje je nedavno preminuli profesor Juraj Novosel učinio na razvoju kulture, obrazovanja, zdravstva i multietičnosti, HKD “Napredak” Tuzla osniva Fond za stipendiranje učenika i studenata “Juraj Novosel”.
Planirano je da prvi stipendisti budu izabrani krajem ove godine, a akcenat je na podršci mladima slabijeg socijalnog statusa.
Sredstva za prvih sedam-osam stipendista u Napredtku namjeravaju prikupiti organiziranjem aukcije slika nastalih u toku Likovne kolonije Breške.
Tuzlacima je poznato da je Novosel jedna od najzaslužnijih osoba za besprijekornu organizaciju ove likovne kolonije, koja je, po tradiciji, poznata među umjetnicima u regiji.
Juraj Novosel je bio dugogodišnji tajnik HKD “Napredak”, jedan je od osnivača Medicinskog fakulteta u Tuzli, dao je nesebičnu podršku razvoju Univerziteta u Tuzli, a dugo godina je uređivao i časopis “Hrvatski glasnik”. U “Napretku” su odlučili da osnivanjem Fonda, koji će nositi ime Juraja Novosela, nastave ono što je Novosel cijeli život radio. Pomagao drugima.
http://tuzlalive.ba/portal/2009/03/napr ... j-novosel/
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1021 Re: Vijesti iz Tuzle
Veceras...
Tiho protestno okupljanje u Tuzli
Povodom nedavnih napada i loše sigurnosne situacije u Tuzli, Omladinski pokret "Revolt" večeras organizuje tiho protestno okupljanje ispred zgrade MUP-a TK
"Naša sigurnost, vaša tišina“ naziv je okupljanja koje se organizuje u saradnji sa Omladinskom nevladinom organizacijom OKO i Pokretom DOSTA, a počinje u 20:55 sati. Povod protestnog okupljanja je nedavni napad na dvije djevojke u tuzlanskom centralnom parku, te loša sigurnosna situacija u gradu, saopštili su iz "Revolta".
"Vrijeme je da građanke i građani Tuzle javno izraze nezadovoljstvo sigurnosnom situacijom u gradu. Mafijaški obračuni, masovne tuče, napadi na nedužne građane postali su naša svakodnevnica. Večerašnji protest samo je uvod u široku kampanju protiv nasilja u našem gradu, neefikasne policije, birokratiziranih struktura i zakonske regulative koja veoma često onemogućava efikasan rad policije, te otežava efikasno kažnjavanje nasilnika", poručuju organizatori protesta.
Plan je da protest protekne u strogoj tišini kako učesnice/ci protesta ne bi "probudili uspavanu policiju".
Tiho protestno okupljanje u Tuzli
Povodom nedavnih napada i loše sigurnosne situacije u Tuzli, Omladinski pokret "Revolt" večeras organizuje tiho protestno okupljanje ispred zgrade MUP-a TK
"Naša sigurnost, vaša tišina“ naziv je okupljanja koje se organizuje u saradnji sa Omladinskom nevladinom organizacijom OKO i Pokretom DOSTA, a počinje u 20:55 sati. Povod protestnog okupljanja je nedavni napad na dvije djevojke u tuzlanskom centralnom parku, te loša sigurnosna situacija u gradu, saopštili su iz "Revolta".
"Vrijeme je da građanke i građani Tuzle javno izraze nezadovoljstvo sigurnosnom situacijom u gradu. Mafijaški obračuni, masovne tuče, napadi na nedužne građane postali su naša svakodnevnica. Večerašnji protest samo je uvod u široku kampanju protiv nasilja u našem gradu, neefikasne policije, birokratiziranih struktura i zakonske regulative koja veoma često onemogućava efikasan rad policije, te otežava efikasno kažnjavanje nasilnika", poručuju organizatori protesta.
Plan je da protest protekne u strogoj tišini kako učesnice/ci protesta ne bi "probudili uspavanu policiju".
-
fukara_tz
- Posts: 5991
- Joined: 14/12/2003 00:00
#1022 Re: Vijesti iz Tuzle
Nakon napada studentica u centru Tuzle: Policajci žrtvama rekli “da ne prave frku”
Studentice Nina Zupan (24) iz Tuzle i Dijana Mijatović (21) iz Brčkog napadnute su sinoć oko 21 sat u parku u centru Tuzle, a policija je, tvrde one, napadače Husu S. (20) i Mladena I. (31) iz Tuzle pustila nakon kratkog uzimanja izjava u parku.
Nina i Dijana

S druge strane, u MUP-u TK ističu efikasnost policije i brzo privođenje napadača. Međutim, žrtve su ogorčene reakcijom policije, koja isprva nije vjerovala da su napadnute, nego tek nakon što je trgovkinja, koja im je pružila utočište, to posvjedočila. Povrh svega, studentice kažu da im je sugerisano da “ne prave frku”.
Nina Zupan kaže da je naprije jedan napadač nju ošamario, a nakon što ga je poprskala suzavcem, drugi nasilnik je njenu prijateljicu udario nogom u predjelu bubrega, a Ninu punom plastičnom flašom pogodio u nogu. U UKC Tuzla okvalifikovane kao lakše tjelesne ozljede.
-Kako smo sa pregledom završile tek sinoć u pola 1, a inspektorica radi do 1 sat, rekla nam je da večeras dođemo u policiju i damo izjavu-kažu napadnute studentice.
Zupanova priča da je s prijateljicom sjedila na ulazu u gradski park i da se sve dogodilo bez ikakvog povoda. Napadači su, kaže ona, bili u vidljivo alkoholisanom stanju i oko 20.30 su prošli pored njih, dobacujući im, a poslije petnaestak minuta su se vratili.
Djevojke kažu da su vidjele da su mladići nakon napada prišli bračnom paru koji je s djetetom sjedio na susjednoj klupi, zatražili od njih cigaretu, ali da oni nisu reagovali. Dok su bile skrivene u trgovini jedan od napadača je ispred trgovine psovao. Poslije desetak minuta su stigli policajci, za koje one tvrde da se radi o Saši N. i Ibrahimu Dž.
“Kad smo ispričale šta se desilo, policajac me pitao šta ću napolju u ta doba. Dok smo davale izjavu, napadači su sjedili na klupi na kojoj smo prije toga nas dvije bile, ali im policajci nisu smjeli prići bez pojačanja”, ogorčena je Zupanova.
Djevojke kažu da su napadači policajcima negirali napad, te naveli da su bili kod Narodnog pozorišta u vrijeme kad su one napadnute.
“Tek kad smo rekle da nam je trgovkinja pružila utočište i da je vidjela jednog od tih momaka ispred ulaznih vrata, onda su im uzeli izjavu i pustili ih. Rekli su nam da nemaju osnova za privođenje”, kažu napadnute djevojke.
U MUP-u TK, međutim, tvrde da su napadači otkriveni efikasnim radom policije, te da su privedeni, ali da se i dalje radi na prikupljanju informacija o ovom slučaju.
U Kantonalnom tužilaštvu Tuzla kažu da ne znaju ništa o ovom napadu, te da je to slučaj koji policija može sama završiti.
Zbog napada studentica oglasio se juče Omladinski pokret “Revolt”, koji je od policije zatražio efikasniji i profesionalniji rad.
“Nadamo se da će se MUP TK, s organima policije, konačno upustiti u hrabru i efikasnu borbu protiv kriminalca i siledžija, te nam jednog dana obezbijediti sigurnost da se bez straha krećemo ulicama i parkovima našeg grada”, ističe se u saopćenju “Revolta”.
http://tuzlalive.ba/portal/2009/03/nako ... rave-frku/
Studentice Nina Zupan (24) iz Tuzle i Dijana Mijatović (21) iz Brčkog napadnute su sinoć oko 21 sat u parku u centru Tuzle, a policija je, tvrde one, napadače Husu S. (20) i Mladena I. (31) iz Tuzle pustila nakon kratkog uzimanja izjava u parku.
Nina i Dijana

S druge strane, u MUP-u TK ističu efikasnost policije i brzo privođenje napadača. Međutim, žrtve su ogorčene reakcijom policije, koja isprva nije vjerovala da su napadnute, nego tek nakon što je trgovkinja, koja im je pružila utočište, to posvjedočila. Povrh svega, studentice kažu da im je sugerisano da “ne prave frku”.
Nina Zupan kaže da je naprije jedan napadač nju ošamario, a nakon što ga je poprskala suzavcem, drugi nasilnik je njenu prijateljicu udario nogom u predjelu bubrega, a Ninu punom plastičnom flašom pogodio u nogu. U UKC Tuzla okvalifikovane kao lakše tjelesne ozljede.
-Kako smo sa pregledom završile tek sinoć u pola 1, a inspektorica radi do 1 sat, rekla nam je da večeras dođemo u policiju i damo izjavu-kažu napadnute studentice.
Zupanova priča da je s prijateljicom sjedila na ulazu u gradski park i da se sve dogodilo bez ikakvog povoda. Napadači su, kaže ona, bili u vidljivo alkoholisanom stanju i oko 20.30 su prošli pored njih, dobacujući im, a poslije petnaestak minuta su se vratili.
Djevojke kažu da su vidjele da su mladići nakon napada prišli bračnom paru koji je s djetetom sjedio na susjednoj klupi, zatražili od njih cigaretu, ali da oni nisu reagovali. Dok su bile skrivene u trgovini jedan od napadača je ispred trgovine psovao. Poslije desetak minuta su stigli policajci, za koje one tvrde da se radi o Saši N. i Ibrahimu Dž.
“Kad smo ispričale šta se desilo, policajac me pitao šta ću napolju u ta doba. Dok smo davale izjavu, napadači su sjedili na klupi na kojoj smo prije toga nas dvije bile, ali im policajci nisu smjeli prići bez pojačanja”, ogorčena je Zupanova.
Djevojke kažu da su napadači policajcima negirali napad, te naveli da su bili kod Narodnog pozorišta u vrijeme kad su one napadnute.
“Tek kad smo rekle da nam je trgovkinja pružila utočište i da je vidjela jednog od tih momaka ispred ulaznih vrata, onda su im uzeli izjavu i pustili ih. Rekli su nam da nemaju osnova za privođenje”, kažu napadnute djevojke.
U MUP-u TK, međutim, tvrde da su napadači otkriveni efikasnim radom policije, te da su privedeni, ali da se i dalje radi na prikupljanju informacija o ovom slučaju.
U Kantonalnom tužilaštvu Tuzla kažu da ne znaju ništa o ovom napadu, te da je to slučaj koji policija može sama završiti.
Zbog napada studentica oglasio se juče Omladinski pokret “Revolt”, koji je od policije zatražio efikasniji i profesionalniji rad.
“Nadamo se da će se MUP TK, s organima policije, konačno upustiti u hrabru i efikasnu borbu protiv kriminalca i siledžija, te nam jednog dana obezbijediti sigurnost da se bez straha krećemo ulicama i parkovima našeg grada”, ističe se u saopćenju “Revolta”.
http://tuzlalive.ba/portal/2009/03/nako ... rave-frku/
- J.B.Tito
- Posts: 161
- Joined: 26/10/2007 17:24
- Location: Sarajevo
#1023 Re: Vijesti iz Tuzle
Poziv ribolovcima, ekolozima, istinskim zaljubljenicima u prirodu i bosansko-hercegovačke ljepote
22.mart je Svjetski dan voda - obilježimo ga na jednoj kojoj prijeti devastacija i dignimo svoj glas protiv svih zagadjenja i ugrožavanja životne sredine
U Šićkom brodu kod Tuzle je rudnik nečega.
Kao "kolateralna šteta" kopanja te rude, u rupama koje su ostale iza mašina, nastale su mnoge bare i jezerca.
Najveće, koje su mještani prozvali jezero kop Šićki brod je i najljepše - čiste vode, u lijepom okruženju, poribljavano od strane ribarske sekcije "Šićki brod", postaje sve interesantnije ljetno okupljalište lokanog stanovništva, a i ribolovaca iz cijele Bosne i Hercegovine.


No, umjesto da tako korisna i lijepa "kolateralna šteta" ostane zaštićena, unaprijedjivana i promovisana kao moguća turistička destinacija i atrakcija, makar lokalnog značaja, nekoj pametnoj glavi je palo na um da isto, a i sve ostale bare/jezerca nastala na kopovima, zatrpa šljakom iz termo elektrane.
Onda se, kao, odustalo od zatrpavanja najvećeg jezera, ali ne i od ovih manjih.
A voda iz manjih se slijeva u najveće.
I to mu ga, onda, dodje "Ista stvar, samo drugo pakovanje".
I ubiše se dokazujući kako šljaka i nije toliko opasna, da je, ustvari, bezopasna, pa da je i preporučljivo imati neko manje brdašce šljake u svojim avlijama.
Ko hoće, neka im vjeruje, a ko neće - uradimo nešto da ih spriječimo u nakanama.
Sekcija "Šićki brod" pri Sportsko ribolovnom udruženju "Rudar-Kreka" iz Tuzle poziva sve iz naslova da dodju 22.marta na jezero kop Šićki brod, na druženje koje ce početi oko 11 sati i trajati cijeli dan, te na ručak u prelijepom okruženju - da na taj način ukažemo javnosti i vrlim nam političarima na to da je došlo krajnje vrijeme da se drugačije odnosimo prema vodama i prirodi uopšte.Ujedno, članovi sekcije se zahvaljuju svima na dosadašnjoj podršci, te potpisnicima peticije za spas jezera.
Pomozimo entuzijastima iz Šićkog da sačuvaju jezero, recimo svima - Ovako više ne ide!
Jer, kako kaže kašmirska poslovica: "Svijet nismo naslijedili od svojih predaka - posudili smo ga od svoje djece!"
22.mart je Svjetski dan voda - obilježimo ga na jednoj kojoj prijeti devastacija i dignimo svoj glas protiv svih zagadjenja i ugrožavanja životne sredine
U Šićkom brodu kod Tuzle je rudnik nečega.
Kao "kolateralna šteta" kopanja te rude, u rupama koje su ostale iza mašina, nastale su mnoge bare i jezerca.
Najveće, koje su mještani prozvali jezero kop Šićki brod je i najljepše - čiste vode, u lijepom okruženju, poribljavano od strane ribarske sekcije "Šićki brod", postaje sve interesantnije ljetno okupljalište lokanog stanovništva, a i ribolovaca iz cijele Bosne i Hercegovine.

No, umjesto da tako korisna i lijepa "kolateralna šteta" ostane zaštićena, unaprijedjivana i promovisana kao moguća turistička destinacija i atrakcija, makar lokalnog značaja, nekoj pametnoj glavi je palo na um da isto, a i sve ostale bare/jezerca nastala na kopovima, zatrpa šljakom iz termo elektrane.
Onda se, kao, odustalo od zatrpavanja najvećeg jezera, ali ne i od ovih manjih.
A voda iz manjih se slijeva u najveće.
I to mu ga, onda, dodje "Ista stvar, samo drugo pakovanje".
I ubiše se dokazujući kako šljaka i nije toliko opasna, da je, ustvari, bezopasna, pa da je i preporučljivo imati neko manje brdašce šljake u svojim avlijama.
Ko hoće, neka im vjeruje, a ko neće - uradimo nešto da ih spriječimo u nakanama.
Sekcija "Šićki brod" pri Sportsko ribolovnom udruženju "Rudar-Kreka" iz Tuzle poziva sve iz naslova da dodju 22.marta na jezero kop Šićki brod, na druženje koje ce početi oko 11 sati i trajati cijeli dan, te na ručak u prelijepom okruženju - da na taj način ukažemo javnosti i vrlim nam političarima na to da je došlo krajnje vrijeme da se drugačije odnosimo prema vodama i prirodi uopšte.Ujedno, članovi sekcije se zahvaljuju svima na dosadašnjoj podršci, te potpisnicima peticije za spas jezera.
Pomozimo entuzijastima iz Šićkog da sačuvaju jezero, recimo svima - Ovako više ne ide!
Jer, kako kaže kašmirska poslovica: "Svijet nismo naslijedili od svojih predaka - posudili smo ga od svoje djece!"
- yugi
- Posts: 660
- Joined: 09/02/2008 19:54
- Location: Bosna I Hercegovina
#1024 Re: Vijesti iz Tuzle
Ono što je za Tuzlake najbitnije je to da su zahvaljujući izgradnji fabrike vode riješili problem vodosnadbijevanja koji je godinama bio prisutan.Sad što se kvaliteta vode tiče, povremeno se zna dešavati da i nije baš na zadovoljavajućem nivou ali u suštini nije lošekiki-miki wrote:Ne znam gdje da pitam pa da probam ovdje.
Zanima me kakva je voda sada u Tuzli,ona s česme,je li i dalje puna hlora i mlaka,ili se njen kvalitet popravio?
Hvala
- yugi
- Posts: 660
- Joined: 09/02/2008 19:54
- Location: Bosna I Hercegovina
#1025 Re: Vijesti iz Tuzle
Btw sad nađoh ovu informaciju
TK: Higijenska ispravnost vode nije zadovoljavajuća
16:20, 20 Mart, 2009
Sumporna voda na česmi u Miladijama je neodgovarajuća.
U povodu 22. marta, Svjetskog dana voda, pres konferenciju su upriličili predstavnici Zavoda za javno zdravstvo i Službe za inspekcijske poslove Općine Tuzla. Naime, higijenska ispravnost vode kontrolisane u februaru i martu na javnim česmama u Živinicama, Banovićima, Srebreniku, Kalesiji, Gradačcu i trinaest izvora u općini Tuzla, nije zadovoljavajuća. Javna česma u tuzlanskom Par Selu bakteriološki i higijenski je ispravna, za razliku od javne česme Lipa u tuzlanskoj Mjesnoj zajednici Mejdan, koja je u februaru bila bakteriološki neispravna, dok je u martu odgovarala čistoj vodi s hemijskog i bakteriološkog stajališta.
Javne česme: Miladije, Ječmište, Dokanj, Mihatovići i Gornja Tuzla prema kontrolama vršenim u februaru i martu bile su neodgovarajuće zbog hemijskih parametara, ali su imale odgovarajuće bakteriološke nalaze, što znači da nisu opasne o pitanju zaraznih bolesti. „Sumporna voda na javnoj česmi u Miladijama je neodgovarajuća zbog sadržavanja amonijaka i nitrata, pa se ne preporučuje da je građani koriste svakodnevno kao vodu za piće, iako je kao mineralna voda ispravna”, naglasila je direktorica Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona Nermina Mehinović.
Javna česma Šljivik u Gornjoj Tuzli prema kontroli u martu sadržavala je ešerihiju koli fekalnog porijekla, ali je u februaru bila ispravna. Spomen-česma u Mihatovićima nije zadovoljavajuća ni bakteriološki niti hemijski u februaru i martu zbog velike količine fekalnih sadržaja. Rezultati analize su pokazali da javna česma „Hajr voda Hadžihasana Ćatića” ne odgovara kvalitetu čiste vode ni hemijski ni bakteriološki, jer sadržava velike količine nitrata, a javna česma u Slavinovićima je neispravna zbog toga što sadržava ešerihiju koli i magnezij, kao i javne česme: Kotornica u Živinicama i Hadžiefendijina voda u Gradačcu, koje su također neispravne bakteriološki i hemijski. I javna česma u Banovićima sadržava magnezij, ali je bakteriološki odogovarala čistoj vodi, Havina voda u Srebreniku sadržava ešerihiju koli fekalnog porijekla, dok javna česma Korito u Kalesiji ne odgovara hemijskoj analizi.
Po riječima Ćazima Serhatlića, šefa Službe za inspekcijske poslove Oćine Tuzla, neophodno je da bude posvećena veća pažnja redovnoj kontroli javnih česmi s akcentom na one koje svakodnevno koriste građani da ne bi došlo do neželjenih posljedica, kao što su zarazne bolesti i epidemije.
(FENA)
TK: Higijenska ispravnost vode nije zadovoljavajuća
16:20, 20 Mart, 2009
Sumporna voda na česmi u Miladijama je neodgovarajuća.
U povodu 22. marta, Svjetskog dana voda, pres konferenciju su upriličili predstavnici Zavoda za javno zdravstvo i Službe za inspekcijske poslove Općine Tuzla. Naime, higijenska ispravnost vode kontrolisane u februaru i martu na javnim česmama u Živinicama, Banovićima, Srebreniku, Kalesiji, Gradačcu i trinaest izvora u općini Tuzla, nije zadovoljavajuća. Javna česma u tuzlanskom Par Selu bakteriološki i higijenski je ispravna, za razliku od javne česme Lipa u tuzlanskoj Mjesnoj zajednici Mejdan, koja je u februaru bila bakteriološki neispravna, dok je u martu odgovarala čistoj vodi s hemijskog i bakteriološkog stajališta.
Javne česme: Miladije, Ječmište, Dokanj, Mihatovići i Gornja Tuzla prema kontrolama vršenim u februaru i martu bile su neodgovarajuće zbog hemijskih parametara, ali su imale odgovarajuće bakteriološke nalaze, što znači da nisu opasne o pitanju zaraznih bolesti. „Sumporna voda na javnoj česmi u Miladijama je neodgovarajuća zbog sadržavanja amonijaka i nitrata, pa se ne preporučuje da je građani koriste svakodnevno kao vodu za piće, iako je kao mineralna voda ispravna”, naglasila je direktorica Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona Nermina Mehinović.
Javna česma Šljivik u Gornjoj Tuzli prema kontroli u martu sadržavala je ešerihiju koli fekalnog porijekla, ali je u februaru bila ispravna. Spomen-česma u Mihatovićima nije zadovoljavajuća ni bakteriološki niti hemijski u februaru i martu zbog velike količine fekalnih sadržaja. Rezultati analize su pokazali da javna česma „Hajr voda Hadžihasana Ćatića” ne odgovara kvalitetu čiste vode ni hemijski ni bakteriološki, jer sadržava velike količine nitrata, a javna česma u Slavinovićima je neispravna zbog toga što sadržava ešerihiju koli i magnezij, kao i javne česme: Kotornica u Živinicama i Hadžiefendijina voda u Gradačcu, koje su također neispravne bakteriološki i hemijski. I javna česma u Banovićima sadržava magnezij, ali je bakteriološki odogovarala čistoj vodi, Havina voda u Srebreniku sadržava ešerihiju koli fekalnog porijekla, dok javna česma Korito u Kalesiji ne odgovara hemijskoj analizi.
Po riječima Ćazima Serhatlića, šefa Službe za inspekcijske poslove Oćine Tuzla, neophodno je da bude posvećena veća pažnja redovnoj kontroli javnih česmi s akcentom na one koje svakodnevno koriste građani da ne bi došlo do neželjenih posljedica, kao što su zarazne bolesti i epidemije.
(FENA)



