racun za plin

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#101 Re: racun za plin

Post by poznanik »

starii wrote:kod mene je staro brojilo i prije tri mjeseca su kontrolisali i rekli da ce ga zamjeniti ali jos nisu dosli...

Pa ko je vlasnik plinskih brojila u Sarajevu, korisnik ili SarajevoGas?

Ako je korisnik vlasnik, kojim pravom SarajevoGas samovoljno mijenja brojila, ako im je vlasnik SarajevoGas, zar ne bi trebali istovremeno i izdati potvrdu o baždarenju tih brojila, jer pripadaju grupi mjesrnih instrumenata?
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#102 Re: racun za plin

Post by palamuda »

poznanik wrote:
starii wrote:kod mene je staro brojilo i prije tri mjeseca su kontrolisali i rekli da ce ga zamjeniti ali jos nisu dosli...

Pa ko je vlasnik plinskih brojila u Sarajevu, korisnik ili SarajevoGas?

Ako je korisnik vlasnik, kojim pravom SarajevoGas samovoljno mijenja brojila, ako im je vlasnik SarajevoGas, zar ne bi trebali istovremeno i izdati potvrdu o baždarenju tih brojila, jer pripadaju grupi mjesrnih instrumenata?
Sarajevo Gas je vlasnik brojila kod mene su ga mjenjali u oktobru i uredno izdali dokumentaciju o baždarenj.
Ja sam pratio i potrošnja je uredu od 5 - 7 kubika dnevno kao i prethodnih godina, fol u računima je što je plin prilično poskupio i to se vidi na računima. Nije ni ugalj neko rješenje da išta valja nije ispod 220 km tona sve je to na kraju u pet deka.
Inače najbolje je preseliti u stan gdje ima centralno jer to balahanje energijom i mlaćenje tuđim k... ionako sufinansira vlada KS, a mi ostali valjda ne pripadamo ovom Kantonu i prema nama ta ista vlada nema nikakve obaveze.
seven of 9
Posts: 12
Joined: 28/07/2011 20:01

#103 Re: racun za plin

Post by seven of 9 »

palamuda wrote:
poznanik wrote:
starii wrote:kod mene je staro brojilo i prije tri mjeseca su kontrolisali i rekli da ce ga zamjeniti ali jos nisu dosli...

Pa ko je vlasnik plinskih brojila u Sarajevu, korisnik ili SarajevoGas?

Ako je korisnik vlasnik, kojim pravom SarajevoGas samovoljno mijenja brojila, ako im je vlasnik SarajevoGas, zar ne bi trebali istovremeno i izdati potvrdu o baždarenju tih brojila, jer pripadaju grupi mjesrnih instrumenata?
Sarajevo Gas je vlasnik brojila kod mene su ga mjenjali u oktobru i uredno izdali dokumentaciju o baždarenj.
Ja sam pratio i potrošnja je uredu od 5 - 7 kubika dnevno kao i prethodnih godina, fol u računima je što je plin prilično poskupio i to se vidi na računima. Nije ni ugalj neko rješenje da išta valja nije ispod 220 km tona sve je to na kraju u pet deka.
Inače najbolje je preseliti u stan gdje ima centralno jer to balahanje energijom i mlaćenje tuđim k... ionako sufinansira vlada KS, a mi ostali valjda ne pripadamo ovom Kantonu i prema nama ta ista vlada nema nikakve obaveze.
Kako ce Sarajevogas biti vlasnik mjernog brojila kad sam ga ja kupila od njih? Prilikom uvodjenja plina u stan pored svih mogucih odobrenja, projekata, placanja prikljucka, platila sam i brojilo, i koliko se sjecam koshtao je 500KM (sad nemam vremena da trazim po dokumentaciji) u 5 rata po 100KM. Brojilo je kupljeno u Sarajevogasu i ugradjeno 2004.god :twisted: Imam potvrdu o zamjeni i kako sam vec napsala ovo brojilo koje su mi ugradili je iz 1997 god. (tako pishe u zapisniku). Još jednom napominjem, da me ne chudi cijena plina, i da sam ochekivala vechi rachun, ali mene brine veliki skok potroshnje nakon ugradnje novog brojila. Nemam novi izvor potroshnje, znachi isti su radijatori, pech, broj chlanova domachinstva,kvadratura, a s obzirom na prethodni mjesec koji je bio dosta topliji u odnosu na prethodne godine, ima li ikakve logike, da se povecha potroshnja :? E ko je ovdje lud.. ja ili im je to josh jedan nachin da nas potkradaju :twisted: :x
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#104 Re: racun za plin

Post by VjecitiStudent »

poznanik wrote:
starii wrote:kod mene je staro brojilo i prije tri mjeseca su kontrolisali i rekli da ce ga zamjeniti ali jos nisu dosli...

Pa ko je vlasnik plinskih brojila u Sarajevu, korisnik ili SarajevoGas?

Ako je korisnik vlasnik, kojim pravom SarajevoGas samovoljno mijenja brojila, ako im je vlasnik SarajevoGas, zar ne bi trebali istovremeno i izdati potvrdu o baždarenju tih brojila, jer pripadaju grupi mjesrnih instrumenata?
Sarajevogas mjeri kaloricnost gasa, Sarajevogas bazdari, Sarajevogas naplacuje, Sarajevogas profitira, zar nije logicno?
User avatar
pajero
Posts: 597
Joined: 04/11/2009 15:31

#105 Re: racun za plin

Post by pajero »

VjecitiStudent wrote:
poznanik wrote:
starii wrote:kod mene je staro brojilo i prije tri mjeseca su kontrolisali i rekli da ce ga zamjeniti ali jos nisu dosli...

Pa ko je vlasnik plinskih brojila u Sarajevu, korisnik ili SarajevoGas?

Ako je korisnik vlasnik, kojim pravom SarajevoGas samovoljno mijenja brojila, ako im je vlasnik SarajevoGas, zar ne bi trebali istovremeno i izdati potvrdu o baždarenju tih brojila, jer pripadaju grupi mjesrnih instrumenata?
Sarajevogas mjeri kaloricnost gasa, Sarajevogas bazdari, Sarajevogas naplacuje, Sarajevogas profitira, zar nije logicno?
Logicno! :mrgreen:
User avatar
takač
Posts: 54
Joined: 30/08/2011 22:03

#106 Re: racun za plin

Post by takač »

Toplanama se ne plaća uredno i imaju za grijanje velike dugove mnogi.Ima raje da nisu platili i po 10 godina. neko to mora platiti tako da te dugove moramo mi plaćati. Mislim... :zoka:
T4h
Posts: 160
Joined: 02/12/2008 23:20

#107 Re: racun za plin

Post by T4h »

320 KM :x kuca 120 m2 (centralno grijanje), nek nam je Bog na pomoci kad bas zima pokuca na vrata. Ma ja fakticki mi koji koristimo plin palacamo dugove toplanama :-?
User avatar
pajero
Posts: 597
Joined: 04/11/2009 15:31

#108 Re: racun za plin

Post by pajero »

T4h wrote:320 KM :x kuca 120 m2 (centralno grijanje), nek nam je Bog na pomoci kad bas zima pokuca na vrata. Ma ja fakticki mi koji koristimo plin palacamo dugove toplanama :-?
Koliko ja znam, a mozda i grijesim, mi vracam RATNI dug! Bez obzira jesmo li u ratu koristili plin ili smo se smrzavali, sada u miru (ako je ovo mir) cemo platiti sve sto dugujemo majci Rusiji... :skoljka:
User avatar
mgogic
Posts: 530
Joined: 20/05/2007 11:03

#109 Re: racun za plin

Post by mgogic »

starii wrote:dodoh danas kuci, kad u sanducetu racun za plin 180KM za novembar,kad me infarkt nije spuco :x , sto je previse previse je,po cijeli dan zena i ja van kuce navece dodemo malo ukljucimo, drzimo temperaturu na 20 stepeni, od sutra definitivno prelazim na struju... :x :x
Ali Bgm kao da sam ja pisao!!! znaci prosli mjesec 85 KM, a ovaj mjesec 180 KM, a potpuno isti sistem (ujutro kad krenem na posao ugasim, kad dodjem s posla upalim na 20 stepeni) i sad odjednom za vise od 100% racun skocio (doduse brojilo ne laze, stvarno pise potrosnja da je takva, ali me samo interesuje kako jebalo mater???

A naravno da napomen, posto sam novi u Sa, u 40 kvadrata sam! RnR mamu im jebem plinsku, a i sebi kud se vratih u Bosnu!
User avatar
astala_vistala
Posts: 1426
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#110 Re: racun za plin

Post by astala_vistala »

Nadam se,donekle da sam pogodio temu,neznam za vas ali vecina mojih prijatelja se zali da su im dosli preveliki racuni za sutruju,pa tako i meni na racunu pise da sam potrosio 988 kilovata,a sada kada racunam na satu potrosio 880 kilovata ?? nista mi nije jasno,jos na racunu pise adresa stana koji mi je u drugom djelu grada ??
seven of 9
Posts: 12
Joined: 28/07/2011 20:01

#111 Re: racun za plin

Post by seven of 9 »

pajero wrote:
T4h wrote:320 KM :x kuca 120 m2 (centralno grijanje), nek nam je Bog na pomoci kad bas zima pokuca na vrata. Ma ja fakticki mi koji koristimo plin palacamo dugove toplanama :-?
Koliko ja znam, a mozda i grijesim, mi vracam RATNI dug! Bez obzira jesmo li u ratu koristili plin ili smo se smrzavali, sada u miru (ako je ovo mir) cemo platiti sve sto dugujemo majci Rusiji... :skoljka:
+1,
Shta je sa prebijanjem duga izmedju Rusije i BiH? Opasno su se ushutili. Jedno vrijeme su na sva zvona oglashavali kako ce doci do prebijanja duga izmedju Rusije i BiH, i odjednom tajac, niko vishe i ne spominje ruski dug :x Izgleda da je Rusija izmirila ono shto je trebala, a mi placamo dugove humanitarnog plina. :evil:
Za vrijeme rata bila sam u BiH, na teritoriji gdje nije bilo plina, a sad pored svega placam chetverogodishnje smrzavanje. :twisted:

Iskljuchicu ga pa makar na sred stana lozila vatru. Dosta su pravili budale od nas, posluju sa "gubitkom", placa chistachice je veca nego profesora u shkolama,zaposlili su i Kuntu i Pantu, i josh kradu na brojilima, a narod neka placa, jer svakako je budala, uzecemo im dushu i opet sve po zakonu. :x :twisted: Da je Laza Lazarevic zhiv ne bi napisao "Sve ce to narod pozlatiti", nego "Sve ce to Sarajevogas naplatiti" :twisted:
User avatar
E&E
Posts: 306
Joined: 24/09/2011 18:50

#112 Re: racun za plin

Post by E&E »

Samo da se tuspasimo u ovoj temi i javimo da nam je racun za novembar dosao 281KM, a inace nikada, ali nikada nije presao 150KM...
seven of 9
Posts: 12
Joined: 28/07/2011 20:01

#113 Re: racun za plin

Post by seven of 9 »

E&E wrote:Samo da se tuspasimo u ovoj temi i javimo da nam je racun za novembar dosao 281KM, a inace nikada, ali nikada nije presao 150KM...
A da li ste pogledali potrošnju? Mene interesuje da li vam je potrošnja porasla s obzirom na prethodne godine? :-)
User avatar
starii
Posts: 3305
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#114 Re: racun za plin

Post by starii »

kako je krenulo mislim da ce sarajevogas podijeliti ove godine i 14 platu :D
seven of 9
Posts: 12
Joined: 28/07/2011 20:01

#115 Re: racun za plin

Post by seven of 9 »

starii wrote:kako je krenulo mislim da ce sarajevogas podijeliti ove godine i 14 platu :D
mogu oni komotno, :dance: znachi 13-ta je vec legla..
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#116 Re: racun za plin

Post by miki27A »

T4h wrote:320 KM :x kuca 120 m2 (centralno grijanje), nek nam je Bog na pomoci kad bas zima pokuca na vrata. Ma ja fakticki mi koji koristimo plin palacamo dugove toplanama :-?
Kod nas je ovaj mjesec 400 KM??? , isto kuca centralno grijanje, ali nismo puno trosili jer je bilo: 1. toplije nego inace, 2. sad ima na kuci fasada odlicna, pa ne treba cesto grijati.. Ko je ovdje lud??? :x Zanima me koliko ce sljedeci mjesec izaci? 700?
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25957
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#117 Re: racun za plin

Post by BHF_Manijak »

Zahvalite vi Bogu sto nisu minusi i sto je ovako vrijeme, Bogami kako mi se cini ovdje bi bilo racuna i po 500-600 KM! :mrgreen:
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#118 Re: racun za plin

Post by jedna tamo »

130 KM
dvije peći al više isključene nego uključene.....štedi se samo tako :roll:
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#119 Re: racun za plin

Post by felichi »

bilo bi fer da nam isporuce realan racun a ispod toga dodaju stavke kako vec slijedi

stranacki fondovi.....
koruptivne aktivnosti.....
prekobrojno zaposljavanje....
zloupotreba polozaja....
itd..

svejedno bi platili ovako i onako
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#120 Re: racun za plin

Post by despina »

kontam da se odselim u Estoniju, kubni metar gasa 0,36 KM :oops:
kod nas 0,88 KM :x
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#121 Re: racun za plin

Post by poznanik »

Ako neko ima sačuvane račune za plin od prošle, ili pretprošle godine, pa da uporedi potrošnju iz tih mjeseci sa današnjim, bez obzira na cijenu.

Moguće je da plin koji dobijamo u zadnje vrijeme nema dovoljnu ili potrebnu kaloričnost, tako da je za postizanje iste temperature kao ranije, sada potrebno mnogo više plina.

Nisam neki poznavalac ove materije, forumašica @MAN je, pa je molim da nam pokuša bolje objasniti moju pretpostavku.

Ja sam za dva dvosobna stana dobio račun na 550 KM :shock: :(
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#122 Re: racun za plin

Post by Obskurni »

334 KM 60 kvadrata.
A vrijeme ne pamtim kad je bilo toplije.
:dance:
User avatar
ryan
Posts: 285
Joined: 19/02/2009 20:23

#123 Re: racun za plin

Post by ryan »

despina wrote:kupujem Jotul kaminsku peć uskoro, 1300 km,odlično sagorijevanje, grije 50 m2.
217 km račun za plin u novembru, a u deke se zamotam svaki dan da "uštedim" :x
Za ove Jotul peci mogu da ti potvrdim da su extra, ja grijem u kuci nekih 55 m2 sa jednom takvom, mislim da je to najmanja, ova na njihovoj stranici sa sifrom F 602 N! Kuca je poslije rata renovirana, stiropor 5cm, prozori nisu nesto bas, ali pec grije k'o luda :) ja drzim od recimo 8-23h na nekih 21-24C,( rekord mi je 33C nisam vise smio mislio sam sve ce se zapaliti) poslije samo zrak zatvorim i ujutro nadjem zar i samo nastavim loziti (ujutro temp bude oko 18-20C) lozim drva stara 2 god i sagorijevanje je fantasticno, cistim pec jednom u 10 dana, ne bi trebalo ni tada, ali me ovi moji tjeraju pa moram :) jos grijem i kupatilo i jednu sobu, sve oko 25m2 na konvektore Atlantic-struja ovaj mjesec 63 KM tu je i bojler i nesto malo kuhanja :)
Woman
Posts: 314
Joined: 20/02/2010 17:45

#124 Re: racun za plin

Post by Woman »

meni stan od 60 kvadrata i došlo za prošli mjesec 130 KM račun. a baš pazimo kad ćemo upalit, samo ono kad smo svi kući, toliko pazimo da bih prije rekla da se mrznemo.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#125 Re: racun za plin

Post by VjecitiStudent »

ryan wrote:
despina wrote:kupujem Jotul kaminsku peć uskoro, 1300 km,odlično sagorijevanje, grije 50 m2.
217 km račun za plin u novembru, a u deke se zamotam svaki dan da "uštedim" :x
Za ove Jotul peci mogu da ti potvrdim da su extra, ja grijem u kuci nekih 55 m2 sa jednom takvom, mislim da je to najmanja, ova na njihovoj stranici sa sifrom F 602 N! Kuca je poslije rata renovirana, stiropor 5cm, prozori nisu nesto bas, ali pec grije k'o luda :) ja drzim od recimo 8-23h na nekih 21-24C,( rekord mi je 33C nisam vise smio mislio sam sve ce se zapaliti) poslije samo zrak zatvorim i ujutro nadjem zar i samo nastavim loziti (ujutro temp bude oko 18-20C) lozim drva stara 2 god i sagorijevanje je fantasticno, cistim pec jednom u 10 dana, ne bi trebalo ni tada, ali me ovi moji tjeraju pa moram :) jos grijem i kupatilo i jednu sobu, sve oko 25m2 na konvektore Atlantic-struja ovaj mjesec 63 KM tu je i bojler i nesto malo kuhanja :)
Legendarni Jotul, jos iz rata.
Post Reply