Zeludac(problemi vezani za njega)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#101 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by JBL »

idealnolosa wrote:Ne boli me nocu,kad se smirim i bol miruje,ne boli mnogo ni sada kad sam pod tabletama,ali.....Ok razumijem da je Sonda najvaznija i jedini vjewrodostojan pregled,da bi sa te 3 minute rijesila sve probleme,ali najgore sto se ne smijem odvaziti na to.Kukavica,sta li ali toliko sam negativnih prica cula da jednostavno kada pomislim na to odmah me boli sve,ne samo zeludac :sad:
i kreda je sonda btw...usput, gastro moze trajati i 45 minuta ;-)
User avatar
pooLover
Posts: 22
Joined: 02/07/2011 14:34
Location: na desktopu

#102 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by pooLover »

neko ti je vec fino opisao, nagon za povracenje (zato je bitno da nema nista u zelucu) i konstantno podrigivanje, valjda zato sto ta sonda istiskuje zrak. nakon pregleda ostaje neprijatan osjecaj ali nista strasno. alternativa jeste test koji se moze kupiti u apoteci ali on nije toliko pouzdan. postoji jos jedna alternativa, a to je aparat u koji se puse zrak iz pluca (nesto kao "balon" za alko test) i dosta je pouzdana metoda utvrdjivanja (ne)prisustva Helio bakterije. Znam da je na gastru na dip-u imaju (spravicu) ali nemaju reagens koji potreban :(
Trojna terapija, nista posebno, pomogne malo ali opet se javlja problem ako se ne pridrzavas dijetalnog nacina ishrane: "nema" (citaj nikako ili samo umjereno) gaziranog, kafe, cigara, pive, vina (zesta moze), onda ljutog, zacinjenog i ostalog sto ti pravi problem.
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#103 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

pooLover wrote:neko ti je vec fino opisao, nagon za povracenje (zato je bitno da nema nista u zelucu) i konstantno podrigivanje, valjda zato sto ta sonda istiskuje zrak. nakon pregleda ostaje neprijatan osjecaj ali nista strasno. alternativa jeste test koji se moze kupiti u apoteci ali on nije toliko pouzdan. postoji jos jedna alternativa, a to je aparat u koji se puse zrak iz pluca (nesto kao "balon" za alko test) i dosta je pouzdana metoda utvrdjivanja (ne)prisustva Helio bakterije. Znam da je na gastru na dip-u imaju (spravicu) ali nemaju reagens koji potreban :(
Trojna terapija, nista posebno, pomogne malo ali opet se javlja problem ako se ne pridrzavas dijetalnog nacina ishrane: "nema" (citaj nikako ili samo umjereno) gaziranog, kafe, cigara, pive, vina (zesta moze), onda ljutog, zacinjenog i ostalog sto ti pravi problem.
Ja nemam nagon na povracanje,ne podrigujem.....A za alternativu vjerujem da mislis na bakteriju.Ja sam jutros radila privatno,negativna sam.Dakle nemam heliko.Gazirano rijetko kada popijem,od kada me zeludac boli nikako,kafu samo nes i to 2 puta,ne pusim od kada me boli,(bacila cigare istog momenta),pivu i vino ne trosim,uopste ne pijemm alkohol,ne jedem puno zacinjeno niti ljuto.Dakle nije to problem
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#104 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by LaCici »

Ma pravite bauk od te sonde stvarno. Ne mogu da vjerujem da se ne mozes strpiti 3 minute i da znas konacno sta ti je sa zelucem, kako bi ne daj Boze nesto gore pretrpila. Zbog 3 minute neugodnosti ne bih vala trpila bolove i pitala se koji mi je djavo. Ja sam imala iste simptome kao ti i utvrdili su mi, kao sto sam ti vec napisala, upalu i tesko ostecenje sluznice, a ni jedan pregled osim sonde ti to ne moze pokazati. Zato ne igraj se, otidji i pretrpi, za svoje dobro.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#105 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by madnessa »

Početkom marta sam osjetila ovu bol od koje nisam mogla da spavam, ali niti da čekam ni jednu sekundu više da nađem uzrok i da prestane. Radila sam nalaze u Sanasi i gastroskopiju pod totalnom anestezijom. Eh, anestezija je morala biti, jer je divna doktorica pokušavala skoro 45min da mi uradi regularno. Od rodjenja sam imala probleme sa krajnicima i do svoje 3.5god nisam ih smjela operisati. Pošto se to baš gnojilo stalno su mi čačkali grlo i imam fobiju od toga. Pri gastroskopiji sam se samo kočila i počela bih se trzati i čupati ono crijevo. Strašan osjećaj! Mislila sam da ću uspjeti da se kontrolišem. :(
Moje dijagnoze: helicobacter pylori (jako visoka koncentracija), velika erozija želuca, gastritis i hijatalna hernia. Mislim da se hijatalna hernia može biti dijagnosticirana samo gastroskopijom. Kredom se ne vidi. Terapija je bila četvorna, a ne trojna i jedva sam uspijevala da se držim živom. Mučnina, nesanica, metalni okus u ustima, potpuni gubitak čula okusa... Samo mi je pomogla doktoricina rečenica, koja mi se vrtjela u glavi: "Shvati da ovo moraš. Ako ne dovedeš do kraja ovu terapiju samo će biti gore.". Da stvar bude gora, padne mi imunitet od silnih antibiotika, pa fasujem i upalu sinusa tri dana kasnije. Jedino što sam smjela da uzimam pored terapije su bili voltaren čepići.

Meni su banane pomogle, jer su lagane za želudac, tj. ne stružu ga kao čvršća hrana. Zaguglajte malo o h. pylori i shvatite mehanizme njenog djelovanja. Ništa mimo antibiotika i dobrog imuniteta ne može pomoći kontra nje. Meni je kasnije, za zacjeljivanje želuca pomogla i tibetanska gljivica (vidi temu http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 42&t=77881 ).

Od gastroskopije mi je bilo jasno da moram promijeniti način života. Pazim na ishranu, bavim se fizičkom aktivnošću i stres otklanjam yogom.
radet wrote:Sonda je zakon i jedino ona da pravu dijagnozu. Dok uradiš sve te pretrage gdje su te poslali, izgubit ćeš puuno živaca, vremena, a doći će te pofino para. Pregled sondom traje par minuta i jedini je mjerodavan ako su u pitanju želudčani problemi i problemi na 12-opalačnom crijevu.
:thumbup: Potpuno se slažem. Da nisam ovo uradila ne bih znala za hijatalnu herniu.
malaplavooka wrote:Ma ne toooooooooo.Ko nije imao Helikobakteriju taj ne zna šta je bol.Ako ćeš je raditi traži lijepo uputnicu i radi je na DIP-u. Test gotov za tri dana a jedino oni imaju sve potrebne reagense za dokazivanje te bakterije. Sve ostale laboratorije rade na principu : pozitivan u tom i tom procentu!-što apsolutno nije mjerodavno.Govorim ti iz iskustva, i idi na tu sondu, pretrpi se malo jer se možeš "upustiti" a sonda je super mjerodavna za stanje cijelog želudca. Nemoj se zezati to može biti itekako opasno. sretno i čuvaj se.
Uh. Kad se samo sjetim tog bola! :-)
User avatar
thousands of voices
Posts: 148
Joined: 07/06/2007 14:48
Location: some other galaxy

#106 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by thousands of voices »

idealnolosa wrote: Ja nemam nagon na povracanje,ne podrigujem.....A za alternativu vjerujem da mislis na bakteriju.Ja sam jutros radila privatno,negativna sam.Dakle nemam heliko.Gazirano rijetko kada popijem,od kada me zeludac boli nikako,kafu samo nes i to 2 puta,ne pusim od kada me boli,(bacila cigare istog momenta),pivu i vino ne trosim,uopste ne pijemm alkohol,ne jedem puno zacinjeno niti ljuto.Dakle nije to problem
Meni gore navedeno ne smeta :D
Ali kao ovisnika o slatkisima ubila me spoznaja da vise ne podnosim "secere" (tj. keks, pudinge, kreme... nema smajlija koji place...) i mlijeko. Stari se valjda :run:
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#107 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by JBL »

thousands of voices wrote:Ali kao ovisnika o slatkisima ubila me spoznaja da vise ne podnosim "secere" (tj. keks, pudinge, kreme... nema smajlija koji place...) i mlijeko. Stari se valjda :run:
Ja sam odma dobio list zabranjenog... znaci nista kiselo, slatko, slano, ... Kako da ne, pa nek me ubije odma lakse :-)
User avatar
pooLover
Posts: 22
Joined: 02/07/2011 14:34
Location: na desktopu

#108 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by pooLover »

idealnolosa wrote:
pooLover wrote:neko ti je vec fino opisao, nagon za povracenje (zato je bitno da nema nista u zelucu) i konstantno podrigivanje, valjda zato sto ta sonda istiskuje zrak. nakon pregleda ostaje neprijatan osjecaj ali nista strasno. alternativa jeste test koji se moze kupiti u apoteci ali on nije toliko pouzdan. postoji jos jedna alternativa, a to je aparat u koji se puse zrak iz pluca (nesto kao "balon" za alko test) i dosta je pouzdana metoda utvrdjivanja (ne)prisustva Helio bakterije. Znam da je na gastru na dip-u imaju (spravicu) ali nemaju reagens koji potreban :(
Trojna terapija, nista posebno, pomogne malo ali opet se javlja problem ako se ne pridrzavas dijetalnog nacina ishrane: "nema" (citaj nikako ili samo umjereno) gaziranog, kafe, cigara, pive, vina (zesta moze), onda ljutog, zacinjenog i ostalog sto ti pravi problem.
Ja nemam nagon na povracanje,ne podrigujem.....A za alternativu vjerujem da mislis na bakteriju.Ja sam jutros radila privatno,negativna sam.Dakle nemam heliko.Gazirano rijetko kada popijem,od kada me zeludac boli nikako,kafu samo nes i to 2 puta,ne pusim od kada me boli,(bacila cigare istog momenta),pivu i vino ne trosim,uopste ne pijemm alkohol,ne jedem puno zacinjeno niti ljuto.Dakle nije to problem
izvinjavam se, procitao sam prvih 10ak - 15 postova i pod uticajem razmisljanja o gastroendoskopskom pregledu (gutanju sonde) sam poceo da pisem post. nagon na povracanje i podrigivanje pri gutanje sonde i alternativa gutanju sonde. pogledaj i zuc ako i dalje imas problem.
Lullaby5
Posts: 143
Joined: 21/06/2010 17:51

#109 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Lullaby5 »

madnessa - i ja sam na gastroskopiji u panici iscupala crijevo van 8-) onda me doktor bas naruzio i ponovo otpoceo pregled. i sve je bilo gotovo za minut-dva. kad se sad sjetim toga, stvarno ne znam zasto sam pravila toliku dramu oko toga :skoljka: nije ugodno, ali nije brate ni toliko strasno koliko se prica...
i jos se sjetih da mi je odvratna bila ona lokalna anestezija. imala sam nagon za gutanjem pljuvacke, a misici obamrli pa ne moze. meni stvarno bio grozan osjecaj. da moram ponovo raditi, rekla bih da mi to cudo ne prskaju pa sta bude!
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#110 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Pa zar se ne guta?Jel ti oni sami guraju taj klinac ili ti moras da gutas to?
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#111 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by JBL »

idealnolosa wrote:Pa zar se ne guta?Jel ti oni sami guraju taj klinac ili ti moras da gutas to?
Kako ces gutati slauf? :-) to ide "na guranje" jer tijelo zeli izbaciti slauf, dok je cijev u tebi slinis kao beba i ako proces traje malo duze dodje do napuhivanja :D jer je u slaufu pored kamere i cijev za kisik.
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#112 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

JBL wrote:
idealnolosa wrote: Kako ces gutati slauf? :-) to ide "na guranje" jer tijelo zeli izbaciti slauf, dok je cijev u tebi slinis kao beba i ako proces traje malo duze dodje do napuhivanja :D jer je u slaufu pored kamere i cijev za kisik.
Kakvog napuhivanja :? :run:
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#113 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by JBL »

idealnolosa wrote:
JBL wrote:
idealnolosa wrote: Kako ces gutati slauf? :-) to ide "na guranje" jer tijelo zeli izbaciti slauf, dok je cijev u tebi slinis kao beba i ako proces traje malo duze dodje do napuhivanja :D jer je u slaufu pored kamere i cijev za kisik.
Kakvog napuhivanja :? :run:
Na slaufu ima cijev iz koje izlazi kisik pod pritiskom, vjerovatno da "cisti" pogled za kameru. Ako procedura traje duze taj kisik ce negdje (glasno) izaci :mrgreen:
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#114 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Spala nadutost.Jel moguce da sam se nadimala od mlijeka,danas ne pijem mlijeko i nemam nadutosti
User avatar
dzejkej
Posts: 754
Joined: 16/03/2011 16:17

#115 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by dzejkej »

JBL wrote: Kako ces gutati slauf? :-) to ide "na guranje" jer tijelo zeli izbaciti slauf, dok je cijev u tebi slinis kao beba i ako proces traje malo duze dodje do napuhivanja :D jer je u slaufu pored kamere i cijev za kisik.
ovo mi je tako poznato.. meni nisu ni ponudili tu lokalnu anesteziju.. procitala sam sve postove i razgovarala sa svim za koje znam da su radili gastroskopiju ali niko me nije mogao pripremiti na ono sto me ceka..
suze frcaju, nagon za povracanje, :twisted: :twisted:
*mima*

#116 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by *mima* »

malo suza...malo povracanja....neugodno jeste....ali je nema boljeg pregleda
User avatar
dzejkej
Posts: 754
Joined: 16/03/2011 16:17

#117 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by dzejkej »

*mima* wrote:malo suza...malo povracanja....neugodno jeste....ali je nema boljeg pregleda

ja sam morala uraditi pregled i zadovoljna sam sto je prosao..
uvijek je bolje znati na cemu si, sta jeste a sta nije, nego strepiti od pregleda a tamo, ko zna kakav proces ili promjene u zelucu :(
*mima*

#118 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by *mima* »

ja sam u mjesec dana uradila dva pregleda i rektroskopiju......i to je pregled.....uh
User avatar
PeshtA
Posts: 279
Joined: 28/09/2006 23:24
Location: Kuwait

#119 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by PeshtA »

Ima li nesto prirodno da se malo ubrza metabolizam.
Fakat imam sporu probavu to je strasno.
Nepotrebno da idem u detalje i opisujem ali bas bas bas sporo mi se to sve odvija i onda cesto se osjecam kao da ciglu nosim u zeludcu. Ide do te mjere da sam prestao da jedem sve osim sto je na kashiku :) Jedno vrijeme sam zeleni caj forsiro ali djeluje par dana pa onda zeludac postane imun.

Hvala
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#120 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by madnessa »

PeshtA wrote:Ima li nesto prirodno da se malo ubrza metabolizam.
Fakat imam sporu probavu to je strasno.
Nepotrebno da idem u detalje i opisujem ali bas bas bas sporo mi se to sve odvija i onda cesto se osjecam kao da ciglu nosim u zeludcu. Ide do te mjere da sam prestao da jedem sve osim sto je na kashiku :) Jedno vrijeme sam zeleni caj forsiro ali djeluje par dana pa onda zeludac postane imun.

Hvala

VLAKNA!!! Voće, povrće i dosta tečnosti. Ako ti baš treba nešto jače onda u bodybuilding shoppovima imaš dijetalna vlakna. Možda ima i apoteci. Lično koristim ova prva.


Možda me neko nije shvatio, ali sam gastroskopiju radila spavajući. Nisam mogla drugačije. To imate privatno da uradite, ako vas je strah da to radite u budnom stanju. Jeste skupo, ali više nikad neću raditi pri svijesti taj pregled.
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#121 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by JBL »

idealnolosa wrote:Spala nadutost.Jel moguce da sam se nadimala od mlijeka,danas ne pijem mlijeko i nemam nadutosti
jos par postova na ovu temu i mislim da ces ti "ozdraviti" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: da te zeludac ozbiljno boli ti bi vec bila tamo ;-)
User avatar
dzejkej
Posts: 754
Joined: 16/03/2011 16:17

#122 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by dzejkej »

*mima* wrote:ja sam u mjesec dana uradila dva pregleda i rektroskopiju......i to je pregled.....uh
meni su isti dan uradili i gastroskopiju i kolonoskopiju ali mi je drago sto sam sve to za jedan dan pregurala - da sam morala dva puta pripremu raditi ja bih posizila..
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#123 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

JBL wrote:jos par postova na ovu temu i mislim da ces ti "ozdraviti" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: da te zeludac ozbiljno boli ti bi vec bila tamo ;-)
Bogami bolio me.Ima vec nekoliko dana-nista.Valjda lijekovi :)
User avatar
Filter
Posts: 8123
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#124 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Filter »

idealnolosa wrote:
JBL wrote:jos par postova na ovu temu i mislim da ces ti "ozdraviti" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: da te zeludac ozbiljno boli ti bi vec bila tamo ;-)
Bogami bolio me.Ima vec nekoliko dana-nista.Valjda lijekovi :)
:)
OK, ali mislim da, ako si vec narucena, treba da odes i obavis pregled
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#125 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

To cu uraditi definitivno.Samo za nekoliko mjeseci:)
Post Reply