Bosanski begovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#101 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

IHAVEDREAM wrote:Podijelicu sa vama jedni istinitu pricu.....koja ce zauvijek ostati urezana u moje pamcenje...!!!!!!
Dvoje ljudi, bliski prijatelji mog oca........Obadvoje fakultetski obrazovani ljudi .(muslimani).... :)
Da ne bude losih rijeci, isticem religijsku pripadnost, sa razlogom..... :)
On (moj dragi Cika H...., i njegova supruga, moja draga teta A....) poticu iz razlicitih slojeva drustva u taj neki (post Begovski) Vakat...... :(
On, Begovski potomak, ona kcerka , begovskog sluge...... :(
On , dipl. ing .Sumarstva(prva generacija).....Ona poznati Pedijatar,...Zena Godine , nekih Sedamdesetih........

Moja draga Teta As...NIKADA nije bila dobrodosla u Begovsku kucu....... :x :x :x :x :x :x :x
eh to i meni smeta :| prica je super :thumbup: kod mene je 50tih bilo i jevreja u porodici , da si samo mogao cuti reakcije pojedinaca :D :lol: ziasta ne volim ovakve diskriminacije :) i zato sam u sukobu sa takvim na temi :-D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#102 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

IHAVEDREAM wrote:
ljubav_aha je napisao/la:
zato sam ranije spomenula ocevu uzasno bogatu porodicu ,a nisu bili begovi,vec su se kosntatno selili,a drugi primjer su naravno pamento-poslovni jevreji
"Uzasno" bogatih je bilo "u taj vakat". :wink: ..i 'vakih i 'nakih.... :lol: I dobro su sardjivali... :lol: Jah' tema su begovi.... :oops:
i poelije tog vakta,ali je poenta bila : imali su para kao i begovi :D :lol: i kao sto ranije napisah,nema razlike,sve je u parama :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#103 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

IHAVEDREAM wrote:Podijelicu sa vama jedni istinitu pricu.....koja ce zauvijek ostati urezana u moje pamcenje...!!!!!!
Dvoje ljudi, bliski prijatelji mog oca........Obadvoje fakultetski obrazovani ljudi .(muslimani).... :)
Da ne bude losih rijeci, isticem religijsku pripadnost, sa razlogom..... :)
On (moj dragi Cika H...., i njegova supruga, moja draga teta A....) poticu iz razlicitih slojeva drustva u taj neki (post Begovski) Vakat...... :(
On, Begovski potomak, ona kcerka , begovskog sluge...... :(
On , dipl. ing .Sumarstva(prva generacija).....Ona poznati Pedijatar,...Zena Godine , nekih Sedamdesetih........

Moja draga Teta As...NIKADA nije bila dobrodosla u Begovsku kucu....... :x :x :x :x :x :x :x
Obicno je "elita",aristokratija itd jako konzervativna..i to i dan danas..

recimo ovdje u Svedskoj,princeza Viktorija je morala cekati 7-8 godina da se uda jer njen otac nije htio da prihvati onog koga je izabrala zato sto potice iz "obicne svedske obitelji"

sad se begovi ne mogu porediti s kraljevskom porodicom ali samo navodim neke primjere kako toga ima i dan danas,na samom zapadu
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#104 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

bosanski beg :mrgreen:

Image

nacrtano 1858 8-)
User avatar
nacho_
Posts: 753
Joined: 21/02/2008 23:03

#105 Re: Bosanski begovi

Post by nacho_ »

palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#106 Re: Bosanski begovi

Post by palamuda »

IHAVEDREAM wrote:Podijelicu sa vama jedni istinitu pricu.....koja ce zauvijek ostati urezana u moje pamcenje...!!!!!!
Dvoje ljudi, bliski prijatelji mog oca........Obadvoje fakultetski obrazovani ljudi .(muslimani).... :)
Da ne bude losih rijeci, isticem religijsku pripadnost, sa razlogom..... :)
On (moj dragi Cika H...., i njegova supruga, moja draga teta A....) poticu iz razlicitih slojeva drustva u taj neki (post Begovski) Vakat...... :(
On, Begovski potomak, ona kcerka , begovskog sluge...... :(
On , dipl. ing .Sumarstva(prva generacija).....Ona poznati Pedijatar,...Zena Godine , nekih Sedamdesetih........

Moja draga Teta As...NIKADA nije bila dobrodosla u Begovsku kucu....... :x :x :x :x :x :x :x
Ti što sebe nafuraju da su aristrokratija su obično neka kukavelj u duši, kojoj je to odušak i jedina značajka i važnost u životu. Inače koliko god poštovana u svijtu bila ta aristokratija je obična lakrdija i naprđivanje, pa kad se samo sjetim idiotskih prenosa vjenčanja onog Viktorijinog malog i još se nađu ljudi koji to gledaju, konzumiraju i prepričavaju.
Ali gori su ljudi koji to slušaju i klimaju glavom, tim begovima je teta A trebala objasnit neke stvari koje su opisane i na ovom forumu i postavit ih tamo gdje im je mjesto.
Begovi nisu nikad bili nikakva aristokratija, a njihovi potomci su još manje, a ni jedni ni drugi nisu bili čuvari nikakve naše tradicije što je još jedna glupost izrečena u prethodnim postovima
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#107 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

nacho_ wrote:
:D
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#108 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Nemoj mi Omerbasica uzimat ni za kakav dokaz. Čovjek živi u svijetu fantazije. Ko su ti Omerbasici? Mensur nema nijednog validnog porodicnog stabla da pokaže. Imaš sarajevskih begova koji po 300 godina unazad svoje porijeklo mogu da dokažu. Za moje se može dokazati da su došli iz Madjarske kada i Gradascevici sve imaš u naučim radovima.
Restitucija nam hvala ne treba, oni koji su sačuvali tradiciju i imaju i da kupe nazadcdjelove svoga posjeda.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#109 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Edin Wien wrote: Restitucija nam hvala ne treba, oni koji su sačuvali tradiciju i imaju i da kupe nazadcdjelove svoga posjeda.
restitucija nije ni moguca :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#110 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

takonekako wrote:
Edin Wien wrote:Nemoj mi Omerbasica uzimat ni za kakav dokaz. Čovjek živi u svijetu fantazije. Ko su ti Omerbasici? Mensur nema nijednog validnog porodicnog stabla da pokaže. Imaš sarajevskih begova koji po 300 godina unazad svoje porijeklo mogu da dokažu. Za moje se može dokazati da su došli iz Madjarske kada i Gradascevici sve imaš u naučim radovima.
Restitucija nam hvala ne treba, oni koji su sačuvali tradiciju i imaju i da kupe nazadcdjelove svoga posjeda.
neznam očemu to ti ,jer ja sam govorio o restituciji i utom kontekstu naveo ovaj gore citat

a evo ti baš naučno stablo od Omerbašića kad insistiraš , iopet nisi upravu: http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... 763&type=3
iz : Prijedlog porodičnog stabla Omerbašića. Kužić, Krešimir. "Osmanlijski zapovjedni kadar u tvrđama Klis, Lončarić i Kamen oko 1630. godine". Zb.Odsj.povij.znan.Zavoda povij.druš.znan. 23:187-214 HA-ZU 2005

Znači o5 1500 i neke , to ti je ako se razumjem u matiš 500 godina! 500 > 300 :D

navedi mi jedne begove koji imaju ovko stablo jarane! znači od samog pada kraljevstva do danas neprestalo!!!

:dance:

A opet potursko prezime jarane ,ne mozes pobjeci od toga,sve to isto :lol: :D a vidi Mustaf-aga,Ali aga itd itd

i age su isto kao i begovi :lol: i sta ti onda sad zamjeris begovskim porodicama,sto ovoj agovskoj ne zamjeris


doduse pitanje je koliko je to sve tacno,mogu i ja napraviti stablo i staviti na facebook gdje dokazujem da vucem korjene od samoh sultana fatiha :-) :lol:
User avatar
sinuhe
Posts: 11547
Joined: 03/06/2011 11:33

#111 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

Taj Omerbašić baš neki šarlatan. :-)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#112 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

:lol:
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#113 Re: Bosanski begovi

Post by Chemist »

Omerbasici ubleha teska, ja pola od onog teksta silnog ne skontah, ali izgleda da hoce da kazu da je komplet Bosna njihova avlija. Znaci li to da ako u blizoj familiji imam Borica da imam vise prava na tu istu avliju od njih??

Kako god, mislim da smo dosli do kvalitetnog zakljucka da begovi nisu plemstvo vec vise funkcija iz koje bi se protokom vremena i generacija mogao razviti sloj imucnih, dobrostojecih i "elitnih" porodica. To je medjutim sprijecila prvo A-U, pa onda i Jugoslavija (sve tri Jugoslavije ako stavimo kraljevinu SHS pod to ime), te dobrim dijelom i glupost, ogranicenost u pogledima, kao i mentalitet tadasnjih begova
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#114 Re: Bosanski begovi

Post by mO k3 »

takonekako wrote:
Edin Wien wrote:
nellington wrote:
v u z Guttenberg ima familiju i po Hrvatskoj, ne treba dalje ići :) Nije najugodnije vidjeti koliko pedigre igra ulogu u današnjem svijetu - čak razočarava. Posebno razočarava nas sa Istoka, koji smo naučili da su svi von, de, -begovići samo zlo donijeli za seljake, proletarijat i poštenu inteligenciju.

Ljepše je zamišljati da se sve na Zapadu i Istoku postiže sa svojih 10 prstiju. Ljepše.
Karl Theodor je lažov i nečastan čovjek i sramota za svoju porodicu
koja je u II sv. ratu bila u pokretu otpora prema Hitleru.
Oni su i u rodu sa Stauffenbergovim.

U Bosni je begovat dugo vremena bio nosilac identiteta i suvereniteta
svoga naroda. Tako je bilo i u Osmanskom i Habsburskom carstvu.

Da nije bilo bosanskih begova imao bi Anatolce i Sirijce i druge kao veleposjednike
i da li bi onda Bosnjaci uspjeli sacuvati svoj jezik, identitet i kulturu?
Kako bi drugim narodima bilo?

Ako ne znas raspitaj se malo i procitaj. U Bosni su bošnjački seljaci uvijek
bili lojalni svom begu, u svim teškim vremenima su oružjem požrtvovano
branili begovsku porodicu. Jedan austiski grof je u slučaju nemira prvo
bio u opasnosti od svojih seljaka - isto iste vjere, istog jezika.

Danas izvan privatnog okvira begovska tradicija ne treba da znači ništa,
i slažem se da svaka pseudofeudalna struktura i povezivanje može samo loše
donijeti.

evo nešto što podavno pročitah i što te demantira (inače sa moje omiljene stranice http://www.facebook.com/note.php?note_i ... 4187983449) ,a s obzirom da je pisac osim što je naš pretendni princ još i doktor geodezije ovo mu dođe kao stručno :

Ta se nagrada trebala sastojati u tzv. "begovskoj restituciji" iliti uvlaštenju u zemljišne knjige za stotinjak Sefardskih porodica dovučenih u Bosnu početkom 16. vijeka da budu tzv. "elita za novac". To je u Srednjem vijeku i Antici bio uobičajen potez okupatora nakon što bi počinili elitocid nad novopokorenim narodom. Nagrada je trebala biti uistinu bogata: oko 60% zemljišta Bosne koje se danas naziva "društvena svojina" (planine i visoravni, šume i pašnjaci, jezera i rijeke... vrijednosti više stotina milijardi KM) ili u međunarodnom pravu tzv. ničija zemlja! Ovo pravno stanje nastalo je kao posljedica uzurpacije suvereniteta od strane Otomana jedinoj punopravnoj kraljevskoj lozi naše zemlje. U tu svrhu, i na naredbu Izetbegovića, tokom zadnje decenije i po navučeno je u Sarajevo iz arhiva Otomanske imperije u Turskoj više tona otomanskih tapija kojima ove familije žele pred sudom dokazati svoje pravo na upis (u sudski registar) vlasništva nad tzv. društvenom svojinom.

Osnovni problem s korištenjem otomanskih tapija za dokazivanje vlasništva je u tome što one na Balkanu nisu predstavljale vlasničku već posjedničku (korisničku) ispravu. Veće posjede naime dodjeljivao bi na korištenje sultan ili guverner provincije turskim oficirima/plemstvu za zasluge u proširenju imperije. One manje dodjeljivao bi spahija na korištenje kmetovima na svom timaru – posjedu koji bi dobio od sultana. Tapijom je kmet uvođen u posjed, čime je sticao pravo pritežavanja (uživanja) i pravo stalnosti u tome, ali ne i pravo vlasništva jer je zemlja uvijek bila mirijska (državna) pa dakle čak ni spahijina niti guvernerova. Tapije su izdavane i pri prenosu posjedništva. Na Balkanu će se tek nakon povlačenja Otomanske imperije i ukidanja ćifćije (kmetstva), i to jedino u Srbiji od 19. vijeka, tapija početi smatrati i vlasničkom ispravom (otuda npr. Klaićev rječnik opisuje tapiju kao "Otomanski vlasnički list"). Danas su se takve tapije zadržale u svega par opština Srbije, i to kao popunjavajuće baze podataka tamo gdje je veliki manjak katastarskih podataka, pa je i njihova upotreba na Balkanu danas zanemariva. Osim toga, u Bosni je tapijski zemljišni sistem smijenjen sistemom austrougarske Zemljišnje knjige, pa otomanske tapije kod nas nisu nikad predstavljale dokaz vlasništva ni u vrijeme ni nakon Turaka. Tako je otomanska tapija kao dokaz vlasništva u Bosni ništavna. Dva su pravna razloga za takvo činjenično stanje.

Prvo, dinastija Otoman je bila tek uzurpator ali nikada i vlasnik suvereniteta prave Bosne, pošto se bosanska kraljevska loza nije nikada odrekla svog prava na suverenitet (kao nadvlasništvo nad svom zemljom, koje je omogućavalo jednom Banu, Vicekralju ili Kralju Bosne da određeno zemljište punopravno dodijeli plemiću u vlasništvo). Npr. Kraljevska Dinastija Karađorđevića, prema njihovom dvorskom historičaru odnosno u skladu s međunarodnim krunskim (dinastičkim) pravom, više nema pravo na krunu Srbije odnosno Jugoslavije jer se njen posljednji monarh Kralj Petar II dobrovoljno odrekao trona (prava na suverenitet) u potpisanoj deklaraciji Narodnoj skupštini FNRJ. Imovinskopravni položaj Otomana u Bosni je za međunarodno pravo bio istovjetan položaju nekog pojedinca koji uđe u posjed koji nije njegovo vlasništvo i uzurpira ga radi korištenja. Ali, koliko god dugo koristio takvo imanje, takav bespravan status predstavlja tek posjedovanje ali nikad i vlasništvo pa makar uzurpator ubio vlasnika i njegove potomke, između ostalog i zato što se smatra da rodbina s pravom nasljeđivanja kod nasilnog otuđenja stvari sa smrtnom posljedicom – uvijek postoji. Nasilna uzurpacija nekretnina Bosne dakle ne zastarijeva tj. nikad neće postati vlasništvom po automatizmu. Tako ni otomanska uzurpacija suvereniteta nad Bosnom, ni habsburška ni karađorđevićka ni komunistička ni PIC-ovska nisu nikad prerasle u stvarno nadvlasništvo, iako su npr. sultani isključivo s tom namjerom likvidirali sve njima poznate suverene (nadvlasnike) Bosne i njihove nasljednike: Kralja Stjepana Tomaševića, njegovog bratanca Radivoa, djecu Kraljice Katarine, te naposljetku i Princa Stjepana Berislavića. Dakle isključivo zahvaljujući nepristajanju bosanske kraljevske loze i po cijenu vlastitih života, Otomani su za 350 godina svoje uprave nad Bosnom postigli samo to da mogu uzurpirati Bosnu imperijalističkim proširenjima, ali bez mogućnosti da Bosna ikad učestvuje u dijelu suvereniteta Turske tj. da postane neotuđivi dio turske države.

Drugo, kao imperijalna dinastija, Kraljevska Porodica Otoman je konstantno vršila vojna osvajanja teritorija pa usljed čestih prelazaka iste teritorije iz njihovih u ruke protivnika i obrnuto, Otomani bi pri svakom ponovnom osvajanju neke teritorije istu iznova smatrali novoosvojenom, i uključivali je u novu zemljišnu masu za dodjelu svojim oficirima/plemstvu za ratne zasluge u tom novom proširenju. Tako se dešavalo da isto zemljište promijeni i po 6-7 posjednika tokom jednog vijeka, i svaki put bi bilo podložno novim tapijama, što je naročito bilo često u rubnim dijelovima (vojnim krajinama) imperije kao što je bila Bosna. Prekomande i povlačenja su u krajinama bili česti, služilo se u vojsci sultana po par decenija, a životni vijek oficira nije bio pretjerano dug, pa je zemlja brzo mijenjala posjednika. Jedino bi krajnji "vlasnik" (zapravo uzurpator!) uvijek ostajao isti – Otomanska država, pod suverenitetom (nadvlasništvom) uzurpiranim od strane otomanskog sultana. Osim s monarhističke pravne osnove koja je dopuštala transakcije samo dok važi stalnost posjedovanja, i s praktične strane Otomani dakle nisu garantovali pravo vlasništva nakon napuštanja imanja čak ni svojim oficirima/plemstvu (od 18.vijeka: kapetani-age)! Tako su najveći posjedi u otomanskoj Bosni sticani vojnom službom, a ne nasljeđem koje je u vojnim krajinama usljed čestog, gotovo stalnog, ratovanja bilo praktično nepoznato.

Da bi se pojedino zemljište odnosno uzurpirana zemljišna masa u Bosni mogla punopravno restituisati, mora se bez sumnje usvojiti princip "od krupnijeg ka sitnijem", što znači prvo izvršiti upis nadvlasništva nad tzv. "društvenim vlasništvom" na ime kraljevskog suverena tj. vratiti pravno stanje u prethodni pravni poredak prije uzurpacije suvereniteta Omerbašićima Berislavićima Nemanjićima Boričevićima, a koja uzurpacija traje od uspostave prve okupacione administracije tzv. Eyaleta 1527, u kontinuitetu do danas. Kako je već pomenuto, "društveno vlasništvo" je tek komunistički eufemizam tj. floskula kojom se označava uzurpirano nadvlasništvo koje je dakle oteto bosanskoj kraljevskoj lozi. Tako je danas npr. monarh V.Britanije upisan u zemljišne knjige u svom dominionu kao nadvlasnik sveg zemljišta i pripadajućih nekretnina a koje bi se također smatralo ničijim da Britanija, kao složena zemlja, umjesto suverenog monarha ima npr. četvoročlano Predsjedništvo... U relativno malim a gušće naseljenim zemljama kakve su evropske, moraju se u svakom trenutku znati svi vlasnici svake nekretnine u zemlji da bi poreski i hipotekarni sistemi mogli uopšte funkcionisati tj. da bi se ekonomija mogla smatrati stabilnom odnosno podobnom za ulaganja. Ako bi im uspjela ova prevara stoljeća, Sefardi bi jednim potezom pera njima lojalnog sudskog vijeća zauvijek prevarili (izvlastili) izvorno Bosansko plemstvo, i to ne samo kršćansko već i većinu muslimanskog plemstva nastalog islamizacijom srednjovjekovnog Bosanskog plemstva, kao što su današnje porodice: Badnjević, Beširević, Evlijica, Grošić, Poprženović i dr.


slabo ke bide restitucijata vo našite begovite :D :dance:
Sa oceve strane mi je familija begovska ,cak se spominje u ovome gore textu .... Koliko se ja sjecam ,mada je to jako komplikovana prica kod mene izmedju materine familije i moga oca ,malo znam o ocevoj familiju ,tako reci moj otac se udo ....
Ali znam neke stvari od takozvane agrarske reforme gdje je ocevoj familiji zamlja oduzeta , koliko se sjecam da su sa oceve strane braca i sestre jedno vrijeme zivjeli u Turskoj ....
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#115 Re: Bosanski begovi

Post by palamuda »

Chemist wrote:Omerbasici ubleha teska, ja pola od onog teksta silnog ne skontah, ali izgleda da hoce da kazu da je komplet Bosna njihova avlija. Znaci li to da ako u blizoj familiji imam Borica da imam vise prava na tu istu avliju od njih??

Kako god, mislim da smo dosli do kvalitetnog zakljucka da begovi nisu plemstvo vec vise funkcija iz koje bi se protokom vremena i generacija mogao razviti sloj imucnih, dobrostojecih i "elitnih" porodica. To je medjutim sprijecila prvo A-U, pa onda i Jugoslavija (sve tri Jugoslavije ako stavimo kraljevinu SHS pod to ime), te dobrim dijelom i glupost, ogranicenost u pogledima, kao i mentalitet tadasnjih begova
Upravo tako :thumbup: :thumbup:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#116 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

Sa oceve strane mi je familija begovska ,cak se spominje u ovome gore textu .... Koliko se ja sjecam ,mada je to jako komplikovana prica kod mene izmedju materine familije i moga oca ,malo znam o ocevoj familiju ,tako reci moj otac se udo ....

Pricaj nam malo o tome :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#117 Re: Bosanski begovi

Post by mO k3 »

theTruePath wrote:
Sa oceve strane mi je familija begovska ,cak se spominje u ovome gore textu .... Koliko se ja sjecam ,mada je to jako komplikovana prica kod mene izmedju materine familije i moga oca ,malo znam o ocevoj familiju ,tako reci moj otac se udo ....

Pricaj nam malo o tome :D
hahhaha ;) o udaji ?? :)
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#118 Re: Bosanski begovi

Post by Toto »

a do koliko koljena se moze razvlacit ovi begovat
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#119 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Chemist wrote:
Kako god, mislim da smo dosli do kvalitetnog zakljucka da begovi nisu plemstvo vec vise funkcija iz koje bi se protokom vremena i generacija mogao razviti sloj imucnih, dobrostojecih i "elitnih" porodica. To je medjutim sprijecila prvo A-U, pa onda i Jugoslavija (sve tri Jugoslavije ako stavimo kraljevinu SHS pod to ime), te dobrim dijelom i glupost, ogranicenost u pogledima, kao i mentalitet tadasnjih begova
da potvrdim ono sto napisah Eborg,jos na prvoj stranici doticne teme :thumbup: :-D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#120 Re: Bosanski begovi

Post by mO k3 »

takonekako wrote:
Chemist wrote:Omerbasici ubleha teska, ja pola od onog teksta silnog ne skontah, ali izgleda da hoce da kazu da je komplet Bosna njihova avlija. Znaci li to da ako u blizoj familiji imam Borica da imam vise prava na tu istu avliju od njih??

Kako god, mislim da smo dosli do kvalitetnog zakljucka da begovi nisu plemstvo vec vise funkcija iz koje bi se protokom vremena i generacija mogao razviti sloj imucnih, dobrostojecih i "elitnih" porodica. To je medjutim sprijecila prvo A-U, pa onda i Jugoslavija (sve tri Jugoslavije ako stavimo kraljevinu SHS pod to ime), te dobrim dijelom i glupost, ogranicenost u pogledima, kao i mentalitet tadasnjih begova
nisam ničji advokat al nebi se baš reklo da su ublehe:

http://sites.google.com/site/omerbashich/blog
:dance:

Ako se sjecam dobro zlagumdžijini mediji su Omerbašića pretstavili kao " sudskog tumača " a lik je naučnik i to kakav. Znači kad ti neodgovara popljuj. A sad vidimo ko je i "profesor " zlagumdžija i slični " begovi" i kako rasprodaše državu šta su od srebrenice radili zato nema mjesta ni u džehenemu

EVo ti još malo dati bode oči kad si ćorav kod istih :D

omerbasicu jesi to ti?? sta trolas forumom i prodajes price o kraljevskoj familiji??
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#121 Re: Bosanski begovi

Post by Chemist »

takonekako wrote:
Chemist wrote:Omerbasici ubleha teska, ja pola od onog teksta silnog ne skontah, ali izgleda da hoce da kazu da je komplet Bosna njihova avlija. Znaci li to da ako u blizoj familiji imam Borica da imam vise prava na tu istu avliju od njih??

Kako god, mislim da smo dosli do kvalitetnog zakljucka da begovi nisu plemstvo vec vise funkcija iz koje bi se protokom vremena i generacija mogao razviti sloj imucnih, dobrostojecih i "elitnih" porodica. To je medjutim sprijecila prvo A-U, pa onda i Jugoslavija (sve tri Jugoslavije ako stavimo kraljevinu SHS pod to ime), te dobrim dijelom i glupost, ogranicenost u pogledima, kao i mentalitet tadasnjih begova
nisam ničji advokat al nebi se baš reklo da su ublehe:

http://sites.google.com/site/omerbashich/blog
:dance:

Ako se sjecam dobro zlagumdžijini mediji su Omerbašića pretstavili kao " sudskog tumača " a lik je naučnik i to kakav. Znači kad ti neodgovara popljuj. A sad vidimo ko je i "profesor " zlagumdžija i slični " begovi" i kako rasprodaše državu šta su od srebrenice radili zato nema mjesta ni u džehenemu

EVo ti još malo dati bode oči kad si ćorav kod istih :D


Oprosti molim te, samo mi kazi da li mozda posjedujes kakvu opticku radnju ili nesto slicno pa da dodjem da kakve naocale nabavim. Kolega, ja samo gledam stvari kriticki i analiticno, to je sve
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#122 Re: Bosanski begovi

Post by mO k3 »

takonekako wrote:
pogađaš ko prstom u govno :lol:
Pa rijecnik ti nije bas na zavidnom nivou .....
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#123 Re: Bosanski begovi

Post by mO k3 »

hajde mani se gluposti o kraljevskoj porodici ... ... i tog omerbasica ublehasa ...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#124 Re: Bosanski begovi

Post by mO k3 »

Kralj ublehasa....
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#125 Re: Bosanski begovi

Post by nellington »

Koji crackpot naučnik, Bože dragi :shock:
Post Reply