A Song of Ice & Fire

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45724
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#101 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

komi wrote:ja od martina imam samo još Vjetrovito utočište što je potpisao s nekim drugim i ako je pisao kakve priče koje je futura i sirius objavila ( možda i alef)

elem danas umalo da kupim 3. i 4. dio ali svakoj fali po jedna knjiga :lol: :lol: :lol:

ovo djelo neće nikad zastarjeti jer je takav stil i radnja
a dosta mudrosti krije djelo... pa čak i citata za filozofske studije :D
ej, to je baš tako... inače, Martin iz hobija skuplja stvari vezane za srednji vijek, zato tako sa lakoćom i detaljno opisuje i taj način života, opremu, oružja, borbe...

ali, ako se ne varam pisao je i neke stvari vezane za politiku, a toga u SoI&F ima napretek. ono što mi se još jako sviđa da uspijeva da izgradi neke svjetonazore koje imaju likovi iz Westerosa, a koji se poklapaju sa tom filozofijom, prenesenim značenjem...

Lannisteri se uistinu ponašaju kao lavovi, Starkovi kao vukovi... i mnogo drže do tih svojih obilježja i tradicija.

ne znam da li je to od nekoga pođonio, ali ideja kako izgleda Iron Throne je fenomenalna. oružja pobijeđenih neprijatelja pretopljena u tron, na kojem morate jako pažljivo sjediti jer ćete biti izranjavani ako ste nepažljivi. baš ono što sa sobom nosi kraljevanje i šefovanje. a upravo zadnjeg kralja Targaryeana, Aerysa, su znali kriomice zvati "scab king"... i završio je kako je završio...
User avatar
Truba
Posts: 82322
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#102 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

skontao sam da je najbolje čitati kad ugasiš komp bez mjuze i ometanja tamo iza pola 12, 12 do pola 1 i lakše se zaspi
a i piče stranice ko lude
skoro sam na 500 :mrgreen:
shillen
Posts: 11242
Joined: 24/12/2010 23:12

#103 Re: A Song of Ice & Fire

Post by shillen »

da priupitam , imal se ovo gdje kupit kod nas vodjena u Sa ? ne da mi se sa kompa nikako :roll:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45724
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#104 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

ima, prelistaj prethodne stranice.
User avatar
Truba
Posts: 82322
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#105 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

pa bilo je na sajmu ... sace onaj ljetni pred ekonomijom
imas lagunu u merkatoru ali samo dijelovi trece i cetvrte knjige
imas u sahinpasicu skupo ali dobro HR izdanje
gledaj po antikvarnicama
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#106 Re: A Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

User avatar
Truba
Posts: 82322
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#107 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

buši aaahahahaha bušii ajhahahahaha

ja prešao petu stotinu stranica još malo i kraj
najmrže mi je kad je na zidu radnja
nije mi zanimljiv ni mrtvac što je usto :cry:
nije mi ni sansa zanimljiva
arje premalo ona mi je nazanimljiviji lik trenutno
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#108 Re: A Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Meni je ubjedljiv najzanimljiviji Tyrion. Potom Arya, te Jon. Daenerys u početku nije bila ali poslije se strašno popravila. :D Ostali su tu u sredini, a najveći smorovi na početku Sansa, koja poslije postane zanimljiva, te Brann koji nikada ne postane zanimljiv. :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45724
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#109 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

elSaik wrote:Meni je ubjedljiv najzanimljiviji Tyrion. Potom Arya, te Jon. Daenerys u početku nije bila ali poslije se strašno popravila. :D Ostali su tu u sredini, a najveći smorovi na početku Sansa, koja poslije postane zanimljiva, te Brann koji nikada ne postane zanimljiv. :mrgreen:
ukusi su definitivno različiti :) ja sam uživao u Brannovim vizijama :) Arya je super, ali je dosadna u Gozbi, što je donekle i razumljivo s obzirom na situaciju u kojoj se našla.

no Jon mi je bio vrh, sva ona lutanja pod Zidom... i dokazo je da ima cojones :mrgreen: e da, i Davos mi je bio odličan :)

Dani mi je super tek kad se izlegnu zmajevi... jebi ga komi... :D mali spojlerčić :oops:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50548
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#110 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Bloo »

ima li na engleskom elektronsko izdanje ?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45724
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#111 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

ihma, de mail :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 82322
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#112 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

samo ti spojlaj
teško pamtim lako zaboravljam :lol: :lol: :lol:
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#113 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Kyuss »

Chmoljo wrote:čuj kako, izvaliće nešto da ću se smijati tri dana.

vidiš, dobro se sjećam da sam se nekoliko puta pošteno ismijao na neke njegove opaske, ali idući put kad to budem sve čitao, moraću pribilježiti :) gotovo sam 100% ubijeđen da je on u pitanju, jer je malo ko takav mudrijašak...

on, Littlefinger... dva lika sa najjačom intelektualnom podlogom, ali i hrabrošću da vuku smjele poteze.

i moram reći da me Jon pozitivno iznenadio :) da ti ne kvarim čitanje, skontaćeš što :) i to u Samwell poglavljima.
Mislim da je pred kraj treće knjige...
Uglavnom Jaime izvlači patuljka iz Toronta... I veli mu:

''Galija čeka u zaljevu. Varys ima posrednike u Slobodnim gradovima koji će se pobrinuti da ti ne uzmanjka zaliha... Ali pokušaj biti neuočljiv. Cersei će poslati ljude za tobom, ne sumnjam. Možda bi bilo bolje da uzmeš drugo ime.''

A onda mu ga patuljak odvrati 'nako nonšalantno poput Jean Gabina u svoje vrijeme:

''Drugo ime? O dakako. A kad me Bezlični dođu ubiti, reći ću: ''Ne, uhvatili ste pogrešnog čovjeka, ja sam potpuno drugi patuljak sa odvratnim ožiljkom na licu!'' ''
User avatar
Truba
Posts: 82322
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#114 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

kako vam se čine bitke koje opisuje
nadam se da neće štedjeti na papiru :lol: :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45724
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#115 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

hajvan :thumbup: , baš u njegovom stilu :mrgreen:

@komi - bitke su FE-NO-ME-NAL-NE :mrgreen: na Zidu je odlična, i ona u King Landing :)
User avatar
Altsa
Posts: 7382
Joined: 19/03/2004 18:31

#116 Re: Song of Ice & Fire

Post by Altsa »

GandalfSivi wrote:Ima li ko linkove za sve knjige u pdf formatu, moze i na engleskom? Navukao sam se pravo na seriju, pa bih volio i knjige procitati...

Unaprijed zahvalan,
GandalfSivi

Edit: Nasao, ima kod Baneta :)
jeko Bane :? gdje to ?
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#117 Re: Song of Ice & Fire

Post by Kyuss »

Altsa wrote:
GandalfSivi wrote:Ima li ko linkove za sve knjige u pdf formatu, moze i na engleskom? Navukao sam se pravo na seriju, pa bih volio i knjige procitati...

Unaprijed zahvalan,
GandalfSivi

Edit: Nasao, ima kod Baneta :)
jeko Bane :? gdje to ?
:D pa bar Baneta svi znaju :D

kucaj baneprevoz u google
User avatar
Truba
Posts: 82322
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#118 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

serija je šahovska
a knjiga je strategijska

to je moj neki dojam nakon 550 stranica i 7 epizoda
serija udara na sigurno i nedostaju joj misli junaka i širina
a knjizi nedostaje malo više spontanosti rekao bih... to je sve zato što je martin poznavalac srednjeg vijeka
jel tako? neko je to bio zapisao
preveliki je poznavatelj :D
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#119 Re: A Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

hajvan76 wrote:
Chmoljo wrote:čuj kako, izvaliće nešto da ću se smijati tri dana.

vidiš, dobro se sjećam da sam se nekoliko puta pošteno ismijao na neke njegove opaske, ali idući put kad to budem sve čitao, moraću pribilježiti :) gotovo sam 100% ubijeđen da je on u pitanju, jer je malo ko takav mudrijašak...

on, Littlefinger... dva lika sa najjačom intelektualnom podlogom, ali i hrabrošću da vuku smjele poteze.

i moram reći da me Jon pozitivno iznenadio :) da ti ne kvarim čitanje, skontaćeš što :) i to u Samwell poglavljima.
Mislim da je pred kraj treće knjige...
Uglavnom Jaime izvlači patuljka iz Toronta... I veli mu:

''Galija čeka u zaljevu. Varys ima posrednike u Slobodnim gradovima koji će se pobrinuti da ti ne uzmanjka zaliha... Ali pokušaj biti neuočljiv. Cersei će poslati ljude za tobom, ne sumnjam. Možda bi bilo bolje da uzmeš drugo ime.''

A onda mu ga patuljak odvrati 'nako nonšalantno poput Jean Gabina u svoje vrijeme:

''Drugo ime? O dakako. A kad me Bezlični dođu ubiti, reći ću: ''Ne, uhvatili ste pogrešnog čovjeka, ja sam potpuno drugi patuljak sa odvratnim ožiljkom na licu!'' ''
Pa zapravo se radi o nagovještaju pošto su fakat ona trojica poslanih poslije obezglavili drugog patuljka. :mrgreen:
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#120 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Kyuss »

elSaik wrote:
hajvan76 wrote:
Chmoljo wrote:čuj kako, izvaliće nešto da ću se smijati tri dana.

vidiš, dobro se sjećam da sam se nekoliko puta pošteno ismijao na neke njegove opaske, ali idući put kad to budem sve čitao, moraću pribilježiti :) gotovo sam 100% ubijeđen da je on u pitanju, jer je malo ko takav mudrijašak...

on, Littlefinger... dva lika sa najjačom intelektualnom podlogom, ali i hrabrošću da vuku smjele poteze.

i moram reći da me Jon pozitivno iznenadio :) da ti ne kvarim čitanje, skontaćeš što :) i to u Samwell poglavljima.
Mislim da je pred kraj treće knjige...
Uglavnom Jaime izvlači patuljka iz Toronta... I veli mu:

''Galija čeka u zaljevu. Varys ima posrednike u Slobodnim gradovima koji će se pobrinuti da ti ne uzmanjka zaliha... Ali pokušaj biti neuočljiv. Cersei će poslati ljude za tobom, ne sumnjam. Možda bi bilo bolje da uzmeš drugo ime.''

A onda mu ga patuljak odvrati 'nako nonšalantno poput Jean Gabina u svoje vrijeme:

''Drugo ime? O dakako. A kad me Bezlični dođu ubiti, reći ću: ''Ne, uhvatili ste pogrešnog čovjeka, ja sam potpuno drugi patuljak sa odvratnim ožiljkom na licu!'' ''
Pa zapravo se radi o nagovještaju pošto su fakat ona trojica poslanih poslije obezglavili drugog patuljka. :mrgreen:
Još će dekapitirati svakog patuljka u svih sedam kraljevina i okolini 8-)
Taj je vjerojatno bio onaj kojemu je Brienne platila klopu ranije u onom bircuzu, krenuo je pehane ka Kings Landingu.
User avatar
lupp
Posts: 305
Joined: 13/07/2010 11:52

#121 Re: A Song of Ice & Fire

Post by lupp »

Zna li netko dokle je dosla serija u knjizi ili je prosla (7) epizoda iz Game of Thrones vec pocetak druge knjige?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45724
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#122 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

prva knjiga još uvijek... pa vjerovatno će svaka sezona biti po jedna knjiga...
User avatar
lupp
Posts: 305
Joined: 13/07/2010 11:52

#123 Re: A Song of Ice & Fire

Post by lupp »

Predpostavio sam ali kada sam jednom drzao prvu knjigu u ruci i skocio negdje na polovicu prilicno sam se iznenadio jer tek tu dolazi dio gdje se ubije "butchers son" i pas od one starije klipace. Posto je to tek 2 ili 3 epizoda ne bi me iznenadilo da su vec sad pri kraju prve knjige.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45724
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#124 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

nema to veze... Martin je dosta vremena trošio u prvoj knjizi na opisima. radnja sigurno ne ide ravnomjerno, nego nekad brže, nekad sporije, ovisno kako paše seriji da se prikaže.

budući da je naziv serije Game of Thrones, tako nema sumnje da će prva knjiga biti prva sezona serije, pošto će, kada Eddard dođe u King's Landing, radnja postati konkretnija, sa puno obrata, tako da će to uzeti dobar dio epizoda.
User avatar
lupp
Posts: 305
Joined: 13/07/2010 11:52

#125 Re: A Song of Ice & Fire

Post by lupp »

Kontam, mislim da cu jos ovu sezonu odgledat do kraja pa onda prijeci na knjige, hvala na odgovoru
Post Reply