Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
eltroxin
Posts: 2073
Joined: 30/08/2009 23:35

#101 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by eltroxin »

alica.k wrote: 10/01/2024 00:32
Sve je to manje vise slicno, sve rade na 15 bara , mogu i ESE kapsule, itd. Razlika je vjerovatno u samoj kvaliteti proizvodnje tj materijalima, grijacima, a po cijeni bi se reklo da je to minimalna razlika. I ocito, u velicini spremnika.

Ja sam imala DeLonghi Dedica i super je to sve al je proces, pa eto, razmisli hoce li ti se dat svaki dan 2-3 puta sve to radit, cistit, mljet kafu bla bla il ce ti stajati ko meni. Razlika izmedju kupovno mljevene kafe i svjeze mljevene kafe je bas meni bila osjetna.

Za sam aparat naravno svaka preporuka, al na kraju sam ga proslijedila dalje.
Kakvih ba 15 bara :lol: , zaboravi na te marketinske trikove. Ne isplati se kupovati ove aparate, bolje moka pot uzeti.
Espresso je skup sport, svaka karika u pripremi kafe mora biti dobra da bi dobio kvalitetan shot.
Hakiz
Posts: 40971
Joined: 30/07/2015 20:01

#102 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

Krups Virtuoso. Kupljen na sniženju sa 500 na 350. Zadovoljan.

Da, treba paziti da kafa ne bude previše fino mljevena i da se ne utisne prejako, tada se muči, ali radi, dobra krema, dobra pjena od mijeka, lako se čisti i održava, relativno brzo spreman za rad nakom uključenja, nije preglasna pumpa, može se namještati količina vode koju će dati za jednu ili dvije kafe, mogu 2 kafe u isto vrijeme da se prave (2 male, jedna velika), zauzima malo prostora... Mana je ta da ima nosač filtera od 51 mm, pa nije lako naći "third party" dodatke, to ga čini neupotrebljivim kao mašinu koju će se nadograđivati raznim dodacima (novi utiskivač na primjer, botomless filter itd), dozator za kafu mu je plastični (posudica na jednom, utiskivač na drugom kraju). Ali, kao entry level espresso aparat, ja sam više nego zadovoljan. I da, mana je ta da filteri lako ispadaju iz nosača ako se toz izbacuje udaranjem o ivicu kutije. Toz treba čistiti kašičicom ili nečim sličnim.

Vidjet ćemo koliko će živjeti, garancija je 2 godine.

Eno vam James Hoffman pa slijedite njegove savjete ako vam je ovakvo nešto bezveze. Kod njega ima preporuka za mlinove od 2.500 Eura, aparate između 10-20.000, filtere po 200 itd. Pa, ko želi kvalitet :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40971
Joined: 30/07/2015 20:01

#103 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

eltroxin wrote: 14/01/2024 22:02
alica.k wrote: 10/01/2024 00:32
Sve je to manje vise slicno, sve rade na 15 bara , mogu i ESE kapsule, itd. Razlika je vjerovatno u samoj kvaliteti proizvodnje tj materijalima, grijacima, a po cijeni bi se reklo da je to minimalna razlika. I ocito, u velicini spremnika.

Ja sam imala DeLonghi Dedica i super je to sve al je proces, pa eto, razmisli hoce li ti se dat svaki dan 2-3 puta sve to radit, cistit, mljet kafu bla bla il ce ti stajati ko meni. Razlika izmedju kupovno mljevene kafe i svjeze mljevene kafe je bas meni bila osjetna.

Za sam aparat naravno svaka preporuka, al na kraju sam ga proslijedila dalje.
Kakvih ba 15 bara :lol: , zaboravi na te marketinske trikove. Ne isplati se kupovati ove aparate, bolje moka pot uzeti.
Espresso je skup sport, svaka karika u pripremi kafe mora biti dobra da bi dobio kvalitetan shot.
Misliš li da ljudi koji svaki dan u kafiću popiju kafu, ili više kafa, dobiju "kvalitetan shot"? Kući ćeš sa aparatom napraviti ako ne bolju, u najmanjoj mjeri istu kafu kao u kafiću. A, ako godinama piješ kafe po kafićima, nema ti velike razlike.

I ako kupiš dobru kafu u zrnu i kvalitetan mlin, ne staviš da ti doza vode iznosi više od 35-40 ml za jednu kafu, sigurno ćeš piti bolju kafu nego u kafiću. Za manju cijenu po samoj kafi, ali, naravno, početna investicija u aparat i mlin će usloviti da treba vremena da se isplati.

Od tog espressa se, kao i od svega drugog, pravi neka mitologija. Kao, bez mlina od barem 500 Eura i aparata od 5.000, kao i kafe od 200 eura po kg, nema dobrog espressa. Aha, kako da ne.

Kako je BIH ograničeno težiše, pa se ne može eksperimentisati, internet pretraživanje kaže da je Lavazza Rossa među 5 najboljih kafa za espresso na svijetu. Možda boutique svijet kafa, ono konzumenti Kopi Luvaka i taj nivo, kaže drugačije, ali ovaj naš "običnosmrtnički" kaže tako. A kod nas je lako dostupna i nije skupa.
User avatar
eltroxin
Posts: 2073
Joined: 30/08/2009 23:35

#104 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by eltroxin »

Hakiz wrote: 18/01/2024 18:42
eltroxin wrote: 14/01/2024 22:02
alica.k wrote: 10/01/2024 00:32

Sve je to manje vise slicno, sve rade na 15 bara , mogu i ESE kapsule, itd. Razlika je vjerovatno u samoj kvaliteti proizvodnje tj materijalima, grijacima, a po cijeni bi se reklo da je to minimalna razlika. I ocito, u velicini spremnika.

Ja sam imala DeLonghi Dedica i super je to sve al je proces, pa eto, razmisli hoce li ti se dat svaki dan 2-3 puta sve to radit, cistit, mljet kafu bla bla il ce ti stajati ko meni. Razlika izmedju kupovno mljevene kafe i svjeze mljevene kafe je bas meni bila osjetna.

Za sam aparat naravno svaka preporuka, al na kraju sam ga proslijedila dalje.
Kakvih ba 15 bara :lol: , zaboravi na te marketinske trikove. Ne isplati se kupovati ove aparate, bolje moka pot uzeti.
Espresso je skup sport, svaka karika u pripremi kafe mora biti dobra da bi dobio kvalitetan shot.
Misliš li da ljudi koji svaki dan u kafiću popiju kafu, ili više kafa, dobiju "kvalitetan shot"? Kući ćeš sa aparatom napraviti ako ne bolju, u najmanjoj mjeri istu kafu kao u kafiću. A, ako godinama piješ kafe po kafićima, nema ti velike razlike.

I ako kupiš dobru kafu u zrnu i kvalitetan mlin, ne staviš da ti doza vode iznosi više od 35-40 ml za jednu kafu, sigurno ćeš piti bolju kafu nego u kafiću. Za manju cijenu po samoj kafi, ali, naravno, početna investicija u aparat i mlin će usloviti da treba vremena da se isplati.

Od tog espressa se, kao i od svega drugog, pravi neka mitologija. Kao, bez mlina od barem 500 Eura i aparata od 5.000, kao i kafe od 200 eura po kg, nema dobrog espressa. Aha, kako da ne.

Kako je BIH ograničeno težiše, pa se ne može eksperimentisati, internet pretraživanje kaže da je Lavazza Rossa među 5 najboljih kafa za espresso na svijetu. Možda boutique svijet kafa, ono konzumenti Kopi Luvaka i taj nivo, kaže drugačije, ali ovaj naš "običnosmrtnički" kaže tako. A kod nas je lako dostupna i nije skupa.
Bujrum na kafu! :D
Image
Hakiz
Posts: 40971
Joined: 30/07/2015 20:01

#105 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

eltroxin wrote: 18/01/2024 22:30
Hakiz wrote: 18/01/2024 18:42
eltroxin wrote: 14/01/2024 22:02
Kakvih ba 15 bara :lol: , zaboravi na te marketinske trikove. Ne isplati se kupovati ove aparate, bolje moka pot uzeti.
Espresso je skup sport, svaka karika u pripremi kafe mora biti dobra da bi dobio kvalitetan shot.
Misliš li da ljudi koji svaki dan u kafiću popiju kafu, ili više kafa, dobiju "kvalitetan shot"? Kući ćeš sa aparatom napraviti ako ne bolju, u najmanjoj mjeri istu kafu kao u kafiću. A, ako godinama piješ kafe po kafićima, nema ti velike razlike.

I ako kupiš dobru kafu u zrnu i kvalitetan mlin, ne staviš da ti doza vode iznosi više od 35-40 ml za jednu kafu, sigurno ćeš piti bolju kafu nego u kafiću. Za manju cijenu po samoj kafi, ali, naravno, početna investicija u aparat i mlin će usloviti da treba vremena da se isplati.

Od tog espressa se, kao i od svega drugog, pravi neka mitologija. Kao, bez mlina od barem 500 Eura i aparata od 5.000, kao i kafe od 200 eura po kg, nema dobrog espressa. Aha, kako da ne.

Kako je BIH ograničeno težiše, pa se ne može eksperimentisati, internet pretraživanje kaže da je Lavazza Rossa među 5 najboljih kafa za espresso na svijetu. Možda boutique svijet kafa, ono konzumenti Kopi Luvaka i taj nivo, kaže drugačije, ali ovaj naš "običnosmrtnički" kaže tako. A kod nas je lako dostupna i nije skupa.
Bujrum na kafu! :D
Image
Čestitam.
Meni je i moj Krups dobar.

Znaš šta bi bilo dobro? Da napravimo kafe ti i ja i vidimo da li je tvoja bolja onoliko koliko ti je oprema skuplja od moje. Usput, koliko košta tvoja oprema :wink:
User avatar
eltroxin
Posts: 2073
Joined: 30/08/2009 23:35

#106 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by eltroxin »

Hakiz wrote: 18/01/2024 22:35
eltroxin wrote: 18/01/2024 22:30
Hakiz wrote: 18/01/2024 18:42

Misliš li da ljudi koji svaki dan u kafiću popiju kafu, ili više kafa, dobiju "kvalitetan shot"? Kući ćeš sa aparatom napraviti ako ne bolju, u najmanjoj mjeri istu kafu kao u kafiću. A, ako godinama piješ kafe po kafićima, nema ti velike razlike.

I ako kupiš dobru kafu u zrnu i kvalitetan mlin, ne staviš da ti doza vode iznosi više od 35-40 ml za jednu kafu, sigurno ćeš piti bolju kafu nego u kafiću. Za manju cijenu po samoj kafi, ali, naravno, početna investicija u aparat i mlin će usloviti da treba vremena da se isplati.

Od tog espressa se, kao i od svega drugog, pravi neka mitologija. Kao, bez mlina od barem 500 Eura i aparata od 5.000, kao i kafe od 200 eura po kg, nema dobrog espressa. Aha, kako da ne.

Kako je BIH ograničeno težiše, pa se ne može eksperimentisati, internet pretraživanje kaže da je Lavazza Rossa među 5 najboljih kafa za espresso na svijetu. Možda boutique svijet kafa, ono konzumenti Kopi Luvaka i taj nivo, kaže drugačije, ali ovaj naš "običnosmrtnički" kaže tako. A kod nas je lako dostupna i nije skupa.
Bujrum na kafu! :D
Image
Čestitam.
Meni je i moj Krups dobar.

Znaš šta bi bilo dobro? Da napravimo kafe ti i ja i vidimo da li je tvoja bolja onoliko koliko ti je oprema skuplja od moje. Usput, koliko košta tvoja oprema :wink:
Poenta upisa nije bila mjerenje ciji je veci, vec da je najvaznija karika dobrog espressa ono sto ubacis u portafilter. Nije bitno dali imas aparat od 200 ili 20.000 ako ti kafa ne valja. Ili nije adekvatno samljevena i od nje napravljen pravilno pak.
Znaci: kafa+voda——>mlin—->espresso aparat, tim redom moras paziti na redosljed.
Ako su prve dvije karike kako treba, mozes dobiti i dobar espresso na skoro bilo kom aparatu.
I zato je nespresso bezveze, najvaznija karika je sranje i pri tom ti jos naplate premijum cijenu.
Hakiz
Posts: 40971
Joined: 30/07/2015 20:01

#107 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

eltroxin wrote: 19/01/2024 22:59
Hakiz wrote: 18/01/2024 22:35
eltroxin wrote: 18/01/2024 22:30
Bujrum na kafu! :D
Image
Čestitam.
Meni je i moj Krups dobar.

Znaš šta bi bilo dobro? Da napravimo kafe ti i ja i vidimo da li je tvoja bolja onoliko koliko ti je oprema skuplja od moje. Usput, koliko košta tvoja oprema :wink:
Poenta upisa nije bila mjerenje ciji je veci, vec da je najvaznija karika dobrog espressa ono sto ubacis u portafilter. Nije bitno dali imas aparat od 200 ili 20.000 ako ti kafa ne valja. Ili nije adekvatno samljevena i od nje napravljen pravilno pak.
Znaci: kafa+voda——>mlin—->espresso aparat, tim redom moras paziti na redosljed.
Ako su prve dvije karike kako treba, mozes dobiti i dobar espresso na skoro bilo kom aparatu.
I zato je nespresso bezveze, najvaznija karika je sranje i pri tom ti jos naplate premijum cijenu.
Naravno da nije poenta u tome čiji je veći. Zar nisam rekao da sam zadovoljan kafom koju pravim na jeftinom aparatu?

Od svega se želi napraviti neko mistično iskustvo koje je moguće ostvariti jedino ako ti je starac sa planine prenio mudrost.

Pa je tako dobar espresso onaj koji pravljen od kafe uzgojene od tajnog amazonskog plemena i dok se sušila i pržila šaman joj je šaptao magične napjeve. Pa je čamcima sa veslima, koje su pokretali moćni ratnici uz zvukove šamanskog bubnja koje je udarala djevica čistog srca, a čije značenje je samo bogovima znano, mjesecima prevožena do Italije i tokom puta primala kosmičku energiju, energiju okeana, sirena, Neptuna samog. A onda je mljevena i pripremana u mašinama čiji nacrti su davno izgubljeni, pa se moralo pješice godinu kroz mećavu penjati po Italijanskim Alpama da se dođe do starog inžinjera kojeg se prenulo iz 30-godišnje meditacije i zamolilo da te mašine ponovo napravi. Naravno, ručne mašine koje samo sveci smiju dotaknuti. A samo 0,0000000000000001 % odabranih ima nepce da prepozna to savršenstvo, nije to za svakoga.

Ništa jednostavnije i jeftinije ne može napraviti dobar espresso. Jer, espresso nije kafa, to je nauka, filozofija, religija, čarobnjaštvo, sve u jednom. Sve je, samo kafa nije.

Tako vino, tako pivo, tako viski, tako sve.

Samo da bi im se povećala cijena.

Jah.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7377
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#108 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Rockefeller »

Ja sam ganjao Sage-ovu masinu sa mlinom ali onda skontah, nemam se kad zajebavat sa tim :lol:

Haparat automatski, kafa strasna.
User avatar
hopi
Posts: 5733
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#109 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by hopi »

Jesu li ove silikonske masti za kahve aparate iste? U uputstvu piše ta i ta, mada bi bilo logično da svaka može?
User avatar
eltroxin
Posts: 2073
Joined: 30/08/2009 23:35

#110 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by eltroxin »

hopi wrote: 23/01/2024 10:01 Jesu li ove silikonske masti za kahve aparate iste? U uputstvu piše ta i ta, mada bi bilo logično da svaka može?
Treba ti Food-grade silikonska mast.
Na primjer OKS 1110.
User avatar
hopi
Posts: 5733
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#111 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by hopi »

eltroxin wrote: 23/01/2024 21:22
hopi wrote: 23/01/2024 10:01 Jesu li ove silikonske masti za kahve aparate iste? U uputstvu piše ta i ta, mada bi bilo logično da svaka može?
Treba ti Food-grade silikonska mast.
Na primjer OKS 1110.
To je ta, zahvalan na odgovoru. Ma i moje pitanje je glupo, vjerujem da svi proizvođači kahfe aparata kupuju istu mast i onda lijepe svoje naljepnice na pakovanje.
Jasna holandija
Posts: 8
Joined: 19/01/2024 09:18

#112 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Jasna holandija »

ja imam Philips LatteGo 5400 i odličan je ima sve što mi treba.

plaćen na popustu ljetos 1623 marke
User avatar
muha_sa
Posts: 128786
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#113 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by muha_sa »

Jasna holandija wrote: 24/01/2024 09:40 ja imam Philips LatteGo 5400 i odličan je ima sve što mi treba.

plaćen na popustu ljetos 1623 marke
Možeš ti kad si u Holandiji :D
User avatar
Altsa
Posts: 7384
Joined: 19/03/2004 18:31

#114 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Altsa »

Jasna holandija wrote: 24/01/2024 09:40 ja imam Philips LatteGo 5400 i odličan je ima sve što mi treba.

plaćen na popustu ljetos 1623 marke
I meni je ovaj zapao za oko :D
User avatar
inspiron
Posts: 535
Joined: 29/07/2009 12:00

#115 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by inspiron »

Poslije 7-8 godina nespresso kapsula I bacanja aluminijuma I sve ostalo skontamo da predjemo na full-automatik masine.

Delongi je bila ova sto nas je sluzila pa kontam hajde daj de longi opet samo full automat. Delongi dinámica. Od prvog dana je curila sa desne strane iznad spremnika za vodu imaju kao skrge/vertikalni prorezi iz kojih treba izlaziti para, kod mene je curila voda. Da, zaboravio sam da je stalno radila neka ciscenja, pranja, vazda ona tacna dole puna vode a uvijek hvatamo vodu dok se cisti u neku solju od caja al dzaba curi nasve strane. Nije mi zao litar-dva vode ali koncept katastrofa, jel mora to tako, jednostavno moras cekati pored nje da zavrsi svoje prije nego odes piti to sto si napravio. Pjena dobra.

Sljedece je bilo ovo sto kolegica spominje ovaj Phillips isti takav smo vratili jer je pravio takav haos prilikom pripremanja kapucina to na sve strane lete bijele tacke moram pola kuhinje prebrisati i aparat i sve jarane to je prskalo drama. Ovo odakle mlijeko izlazi u obliku pjene jednostavno stoju previsoko i pocetni “udarac” pare pa onda mlijeko/pjena krene pljuje na sve strane. Plus, pjena jedva da se moze tako nazvati. Vratili.

Onda jedno 7-8 mjeseci mismo ni trazili, svega preko glave, vratili kapsule i idemo… i onda prije 2-3 mjeseca kupimo Gaggia Cadorna Prestige. Treci dan se odvojio poklopac od spremnika za vodu prilikom izvlacenja da se dolije voda, to sam zalijepio superljepilom i sve ok. Samo je malo lotohno sklopljena, onako malo neprecizno, i ne bas od dobrih materijala….. Ok, slozimo se da je zadrzimo, nije prznica, umjerena drama oko ciscenja, pjena ok samo se mora spremnik cesce prati i bude ok, skontali smo i kafu/zrna i granulaciju mlina, sve pristojno, onda jutros ne prepoznaje spremnik za mlijeko – kao nisam ga ukopcao. Pogledam, slomio se ovaj jedan vertikalni jezicak:


Image
Image



Mislio sam da smo se konacno namirili poslije duge potrage ali evo…ovim tempom ce nam trebati 2-3 bokalica za mlijeko godisnje – 150KM svaki put… totalno bezveze, mogli su jezicke od metala napraviti i zdravo, da ljudi koji plate posteno kupe kvalitetan proizvod, ali danas izgleda u mnogim aspektima se zivi od stare slave i ovaca za sisanje….

Elem, moja odluka da se prebacim na nesto sto bi trebalo da mi popravi kvalitet zivota mi je donijela dosta nezadovoljstva, potrosenog vremena i i dalje bez rjesenja a samo dvije vrste napitaka pravimo, ja espreso a gospoja general kapucino, ne treba mi spejs satl daj mi kafu ujutro do vraga…
User avatar
Altsa
Posts: 7384
Joined: 19/03/2004 18:31

#116 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Altsa »

Jarane ti bi pokvario i džezvu :D
User avatar
inspiron
Posts: 535
Joined: 29/07/2009 12:00

#117 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by inspiron »

Ja samo prenosim iskustva, ono sto ti ne kazu na youtube testovima.... :D

Nekad mi nedostaje ta dzezva - kafu pravis ovako i vozdra....
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2632
Joined: 18/03/2015 01:36

#118 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Mea_parvitas »

Covjek sve sto je kupio, sje*alo se :lol: :D :D

Kakva su iskustva sa dzezvama koje imaju onu pipu kroz koju izbija voda prolazeci kroz ka(H/V/F)eni filter, koju kafu koristiti, moze li ova obicna dzezvusa i koliko vode nasuti da bude gusci espresso? Fala
User avatar
inspiron
Posts: 535
Joined: 29/07/2009 12:00

#119 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by inspiron »

Nije bas tako nespresso masinu sam koristio 7-8 godina nije se nikad nijednom nakasljala, imala je spremnik za mlijeko koji kopcao na tijelo aparata dakle nije goli model, sve super samo naspi mlijeko i gas. Sva kuhinjska aparatura koju imam radi normalno ali ovi aparati za kafu ce mi doci glave Tita mi :D
Hakiz
Posts: 40971
Joined: 30/07/2015 20:01

#120 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

Kako ja vidim, problemi su uglavnom kod automatskih aparata, ono pritisneš jedno dugme on samelje, napravi kafu, mlijeko, sve.

Pređite na "manuelne" aparate.
User avatar
eltroxin
Posts: 2073
Joined: 30/08/2009 23:35

#121 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by eltroxin »

inspiron wrote: 24/01/2024 14:45 Nije bas tako nespresso masinu sam koristio 7-8 godina nije se nikad nijednom nakasljala, imala je spremnik za mlijeko koji kopcao na tijelo aparata dakle nije goli model, sve super samo naspi mlijeko i gas. Sva kuhinjska aparatura koju imam radi normalno ali ovi aparati za kafu ce mi doci glave Tita mi :D
Probaj Jura apaarate. Kod mene stara ima Jura ena, godinama radi bez problema.
User avatar
inspiron
Posts: 535
Joined: 29/07/2009 12:00

#122 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by inspiron »

Hej kolega hvala znam za Juru, kostaju puno i ne vidim se da bih mogao istovariti te pare - skoro duplo kao trenutna Gaggia. Jos zivi nada da ne moram kupit "premium" medju aparatima ako hocu kapucino najobicniji. Klipne aparate/odvojene mlinove ne zelim, nisam toliki aficionado, niti zelim da se vracam na kapsule :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40971
Joined: 30/07/2015 20:01

#123 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by Hakiz »

inspiron wrote: 24/01/2024 15:46 Hej kolega hvala znam za Juru, kostaju puno i ne vidim se da bih mogao istovariti te pare - skoro duplo kao trenutna Gaggia. Jos zivi nada da ne moram kupit "premium" medju aparatima ako hocu kapucino najobicniji. Klipne aparate/odvojene mlinove ne zelim, nisam toliki aficionado, niti zelim da se vracam na kapsule :mrgreen:
U ovom boldiranom ti je problem. Šta je aparat za kafu? Pumpa i grijač. Ako toj pumpi i tom grijaču počneš dodavati nove funkcije, svakom novom funkcijom dodaješ novu tačku mogućeg kvara.

Aparat za kafu nije elektronski uređaj u kojem se dodavanje nove funkcije često svede samo na njeno programiranje. To je elektromehanički uređaj, dodavanje nove funkcije znači dodavanje novih materijala, mijenjanje dimenzija, težine, buke, temperature itd. Zato više funkcija pri zadržavanju kvaliteta kao da ih obavljaju pojedinačni uređaji mora da bude skupo.

U prevodu, da, ako želiš automatiku, morat ćeš platiti premium, po svoj prilici.
User avatar
eltroxin
Posts: 2073
Joined: 30/08/2009 23:35

#124 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by eltroxin »

Mea_parvitas wrote: 24/01/2024 14:30 Covjek sve sto je kupio, sje*alo se :lol: :D :D

Kakva su iskustva sa dzezvama koje imaju onu pipu kroz koju izbija voda prolazeci kroz ka(H/V/F)eni filter, koju kafu koristiti, moze li ova obicna dzezvusa i koliko vode nasuti da bude gusci espresso? Fala
Ako mislis na moka pot, onda ne mozes birati koliko vode mozes sipati. Zato imas razne velicine, 2,4,6 —>12 solja.
Sipas vodu do ventila (ja sipam vec prokljicalu vodu), u filter stavis kafu koja je mljevena krupnije nego sa espresso a sitnije nego za na primjer za french press. Bitno je da kafu ne nabijas u filter. Stavis pot na srednje jaku vatru i cekas dok ne pocne izlaziti kafa. Onda ga skines sa vatre i pustis da zavrsi.
I ne dobijes espresso nego moku koja je relativno jaka kafa bez kreme.
User avatar
inspiron
Posts: 535
Joined: 29/07/2009 12:00

#125 Re: Aparat za espresso kafu za kućnu upotrebu?

Post by inspiron »

Hakiz wrote: 24/01/2024 17:17
inspiron wrote: 24/01/2024 15:46 Hej kolega hvala znam za Juru, kostaju puno i ne vidim se da bih mogao istovariti te pare - skoro duplo kao trenutna Gaggia. Jos zivi nada da ne moram kupit "premium" medju aparatima ako hocu kapucino najobicniji. Klipne aparate/odvojene mlinove ne zelim, nisam toliki aficionado, niti zelim da se vracam na kapsule :mrgreen:
U ovom boldiranom ti je problem. Šta je aparat za kafu? Pumpa i grijač. Ako toj pumpi i tom grijaču počneš dodavati nove funkcije, svakom novom funkcijom dodaješ novu tačku mogućeg kvara.

Aparat za kafu nije elektronski uređaj u kojem se dodavanje nove funkcije često svede samo na njeno programiranje. To je elektromehanički uređaj, dodavanje nove funkcije znači dodavanje novih materijala, mijenjanje dimenzija, težine, buke, temperature itd. Zato više funkcija pri zadržavanju kvaliteta kao da ih obavljaju pojedinačni uređaji mora da bude skupo.

U prevodu, da, ako želiš automatiku, morat ćeš platiti premium, po svoj prilici.
Premium iskustvo prepuštam nekome ko ima 3-3500km za aparat koji može napraviti kapućino, ja još malo pogledam ponudu :thumbup:
Post Reply