Ratna odšteta od RS

Locked
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#101 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

nokia6170 wrote:
nikola 1 wrote:
Termin agresija ne moze se koristiti u u jednom unutrasnjem sukobu vise etnickih grupa kakav smo imali u BiH od VRS,HVO I ABIH....iSTORIJSKA presuda u Hagu jasno kaze da su genocid pocinili pojedinci pripadnici VRS i Republika Srpska ce morati vjecno da nosi to breme zlocina kao i unistavanje dobara i zlocine u drugim dijelovima BiH kao sto ce Federacija morati to da radi kad su pitanju Srbi i Hrvati nad kojima je pocinjena steta i zlocin...Mi smo jedna drzava ali i siromasna tako da ce se to godinama vuci na zalost ostecenih ljudi.

Međunarodni sud pravde u Hagu odlučio da se Srbiji ne može pripisati učešće u genocidu u BiH.

Sud je glasovima 13:2 odlučio da Srbija nije kriva za genocid u Bosni i Hercegovini, saopštila je predsednica Međunarodnog suda pravde Rozalind Higins: "Sud ustanovljava da Srbija nije počinila genocid kroz svoje organe ili osoblje koji su delovali u smislu odgovornosti kako je to predviđeno u međunarodnom pravu ili kroz kršenje svojih obaveza po sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida" pročitala je presudu Higinsova.

Sud je zaključio i da Srbija nije planirala da počini genocid, niti je podstrekavala njegovo činjenje, ali je kriva što nije učinila sve što je u njenoj moći da genocid u Srebrenici spreči: "Ovaj sud presuđuje da Srbija nije saučesnik u genocidu i da na taj način nije prekršila svoje obaveze iz Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju genocida. Glasovima 12 'za' i tri 'protiv' ovaj sud presuđuje da je Srbija prekršila obavezu da spreči zločin genocida po Konvenciji u smislu genocida koji je počinjen u Srebrenici jula 1995".

Ona je rekla da se "genocid u Srebrenici ne može pripisati SRJ, niti da su ga počinili njeni organi". SRJ se stoga ne može smatrati po toj osnovi odgovornom za počinjenje genocida u Srebrenici, rekla je ona.

Pozivajući se na izveštaj generalnog sekretara UN o Srebrenici, Higinsova je kazala i da počinioci genocida nisu bili pod suštinskom kontrolom vlasti SRJ. Sud je zaključio da se u julu 1995. ni politički organi Republike Srpske, niti Vojska RS "nisu mogli smatrati tek instrumentima SRJ, bez ikakve autonomije".

Higinsova je navela i zaključak suda da se komandant VRS Ratko Mladić i drugi oficiri VRS umešani u genocid "nisu automatski mogli smatrati" pripadnicima Vojske Jugoslavije, niti predstavnicima organa SRJ.

"Osim događaja u Srebrenici, u julu 1995, sud nije utvrdio da je postojala genocidna namera tokom rata u BiH", naznačila je sudija. Po njenim rečima, Međunarodni sud pravde je utvrdio da su u drugim krajevima BiH pripadnici Vojske Republike Srpske počinili zločine, ali ne i genocid nad bosanskim muslimanima. "Sud nije utvrdio da su masovna ubistva počinjena s namerom da se muslimani unište kao nacionalna grupa", kazala je sudija.
Osvrćući se na streljanje zarobljenih Bošnjaka koje su počinili pripadnici paravojne jedinice iz Srbije "škorpioni", sud je zaključio da nema dokaza da je ta jedinica bila organ SRJ, niti da je zločin počinila po naređenju zvaničnog Beograda.


STOJANOVIĆ: NIJE BILO AGRESIJE NA BOSNU I HERCEGOVINU
DRUŠTVO - SUĐENJA - Petak, Mart 10, 2006 15:30 RTS
U nastavku izlaganja pred Međunarodnim sudom pravde zastupnik SCG Radoslav Stojanović negirao je tvrdnje iz tužbe da je na Bosnu i Hercegovinu izvršena agresija i izneo dokaze da je reč o unutrašnjem gradjanskom sukobu izmedju tri etničke grupe.

Obrazlažući genezu građanskog rata u Bosni i Hercegovini, Stojanović je istakao da ' ni u kom slučaju taj rat nije bio pokušaj Srbije da uništi bilo koju etničku grupu'.

U prilog tome je naveo da je samo u Beogradu tokom rata živelo 20.000 Muslimana, koje niko nije ugrožavao.

Stojanović se, takodje, pozvao i na knjigu bivšeg komandanta Unprofora koji je naveo da sukob u BiH nije bio 'invazija jedne strane, već gradjanski rat' u kojem su 'Srbi i Hrvati želeli da se odvoje i pripoje svojim maticama'.

Pošto je detaljno obrazložio stanje u bivšoj Jugoslaviji i uzroke njenog raspada, on je posebno govorio i o situaciji u BiH uoči sukoba istakavši da su se sve tri strane pripremale za rat formiranjem oružanih snaga i naoružavanjem stanovništva.

Pritom se pozvao na knjigu CIA 'Balkansko ratište' i citirao reči muslimanskog lidera Alije Izetbegovića da je Patriotska liga formirana u junu 1991. godine.

Stojanović je objasnio da je sastav JNA uoči rata bila višenacionalna, ali da su Muslimani i Hrvati, koji su za cilj imali odvajanje, prešli u etničke vojske, tako da je jugoslovenska armija u jednom trenutku nužno postala srpska. JNA se, medjutim, povukla iz BiH maja 1992. godine, ukazao je on i dodao da posle toga nije učestvovala u ratu, ako se izuzmu sporadična dejstva za odbranu državne granice.

Stojanović je naglasio da u samoj Srbiji nikada nije bila sprovedena mobilizacija i da se odlazak dobrovoljaca poreklom iz Hrvatske i Bosne odvijao bez učešća države navodeći kao primere Vojislava Šešelja, Dragoslava Bokana i Mirka Jovića.

Vojsku Republike Srpske formirali su oficiri JNA koji su bili 'državljani Bosne i Hercegovine' i koji su želeli da ostanu u Bosni, objasnio je Stojanović.

Govoreći o ciljevima rata, zastupnik SCG je naveo da su sve tri strane nastojale da pod svoju kontrolu stave teritorije za koje su smatrali da im pripadaju, s tim što su Muslimani smatrali da polažu pravo na celu teritoriju BiH, a Srbi i Hrvati da im pripadaju teritorije na kojima čine većinu, ali čija je veličina bila sporna.

Sve strane su u toku rata proterivale vojno sposobno stanovništvo 'koje je bilo baza neprijateljskih snaga', ali je civilno stanovništvo bežalo i od ratnih dejstava, rekao je Stojanović i naveo da su u toku rata Srbi i Hrvati imali podršku matičnih država, a Muslimani islamskih zemalja.

Kao dokaz da 'na srpskoj strani nije bilo ratnog projekta u decembru 1991', Stojanović je naveo da je Srpska demokratska stranka [SDS], upravo da bi se izbegao sukob, prihvatila da BiH bude nezavisna država sa tri entiteta.

SDS je početkom 1992. godine prihvatila i Kutiljerov plan kojim je to bilo predvidjeno, a lider muslimana Izetbegović ga je prihvatio, pa odbacio.

U dugom izlaganju koje je počelo juče popodne, Stojanović je najpre izložio genezu srpske nacionalne ideje i pokreta pobijajući teze tužbe da je 'rat u BiH bio nastavak sprovodjenja istorijskog plana za stvaranje 'Velike Srbije' koji je osmislio Ilija Garašanin u 19. veku, a 1986. zastupali tvorci Memoranduma SANU.

Garašaninova težnja bila je oslobadjanje srpskog naroda od turske vladavine i ujedinjenje, što se ni po čemu nije razlikovalo od nacionalnih programa drugih evropskih naroda u to vreme. Memorandum SANU bio je nedovršen i nepotpisan dokument koji 'nije zagovarao Veliku Srbiju, već reorganizovanu Jugoslaviju' i 'nije pozivao na etničko čišćenje, a još manje na genocid', objasnio je on.

Stojanović je, takodje, detaljno izložio situaciju za vreme Drugog svetskog rata govoreći o stradanju srpskog naroda u ustaskoj Nezavisnoj državi Hrvatskoj i BiH tokom Drugog svetskog rata, kao i nastanak i razvoj bivše Jugoslavije, pri čemu je opisao stanje uoči rata i uzroke krize koja je dovela do njenog sloma.
izvini nikola, a da nam objasnis kakve veze ima agresija sa genocidom...to su totalno dva razlicita pojma.

ti citiras presudu medj. suda pravde koja se bavila pitanjem genocida, a ne agresijom.

usput imaj na umu da je termin agresija vezan iskljucivo za drzave, a ne za narode...tako da ne moze jedan narod ili drzava izvrsiti agresiju na neki narod. samo drzava moze izvrsiti agresiju na drugu drzavu..naravno medjunarodno priznatu drzavu.

p.s. mozda doduse ti imas neku drugu definiciju agresije i agresivnog ratovanja.
Ovde se spominje termin agreija i samo sam napomenuo da je u pitanju odsteta od Republike Srpske,dijela BiH...Zasto nije naslov odsteta od Srbije.

Nešto je agresija samo ako SB odluči o tome, a sve rezolucije SB koje se odnose na ratove u Jugoslaviji, ima ih stotinu, nigde nema ni reči da je to agresija.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#102 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote: Nešto je agresija samo ako SB odluči o tome, a sve rezolucije SB koje se odnose na ratove u Jugoslaviji, ima ih stotinu, nigde nema ni reči da je to agresija.
Pa sto se onda ravnas po Stojanovicu pored silnih rezolucija Vijeca Sigurnosti.

Stojanovic kaze da Srbija nije ucestvovala u ratu, a Vijece sigurnosti reklo u desetinama rezolucija da jeste ucestvovala, pa izmedju ostalog su i sankcije nametnute zbog toga Srbiji, jer nije sprovodila te rezolucije kojima joj je naredjeno da se povuce iz Bosne i Hercegovine.

Ti ides po onoj kako babi milo men' se cini ;)
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#103 Re: Ratna odšteta od RS

Post by BHCluster »

nikola 1 wrote:
Termin agresija ne moze se koristiti u u jednom unutrasnjem sukobu vise etnickih grupa kakav smo imali u BiH od VRS,HVO I ABIH....iSTORIJSKA presuda u Hagu jasno kaze da su genocid pocinili pojedinci pripadnici VRS i Republika Srpska ce morati vjecno da nosi to breme zlocina kao i unistavanje dobara i zlocine u drugim dijelovima BiH kao sto ce Federacija morati to da radi kad su pitanju Srbi i Hrvati nad kojima je pocinjena steta i zlocin...Mi smo jedna drzava ali i siromasna tako da ce se to godinama vuci na zalost ostecenih ljudi.
A u ekstradicionom postupku protiv Ejupa Ganica, Republika Srbija je prezentovala dokument koji je potpisan od strane vlade iste u kojem potvrduje da je Srbija bila u ratu protiv Bosnom i Hercegovinom.
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#104 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

nokia6170 wrote:
nikola 1 wrote: Nešto je agresija samo ako SB odluči o tome, a sve rezolucije SB koje se odnose na ratove u Jugoslaviji, ima ih stotinu, nigde nema ni reči da je to agresija.
Pa sto se onda ravnas po Stojanovicu pored silnih rezolucija Vijeca Sigurnosti.

Stojanovic kaze da Srbija nije ucestvovala u ratu, a Vijece sigurnosti reklo u desetinama rezolucija da jeste ucestvovala, pa izmedju ostalog su i sankcije nametnute zbog toga Srbiji, jer nije sprovodila te rezolucije kojima joj je naredjeno da se povuce iz Bosne i Hercegovine.

Ti ides po onoj kako babi milo men' se cini ;)
Nadji mi jednu rezoluciju gdje upotrebljenja rijec AGRESIJA...Da ne spominjemo presudu za genocid u Srebrenici ..
I na kraju zasto se ondA ne trazi odsteta od Srbije a ne od RS i gradjana BiH.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#105 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote:
nokia6170 wrote:
nikola 1 wrote: Nešto je agresija samo ako SB odluči o tome, a sve rezolucije SB koje se odnose na ratove u Jugoslaviji, ima ih stotinu, nigde nema ni reči da je to agresija.
Pa sto se onda ravnas po Stojanovicu pored silnih rezolucija Vijeca Sigurnosti.

Stojanovic kaze da Srbija nije ucestvovala u ratu, a Vijece sigurnosti reklo u desetinama rezolucija da jeste ucestvovala, pa izmedju ostalog su i sankcije nametnute zbog toga Srbiji, jer nije sprovodila te rezolucije kojima joj je naredjeno da se povuce iz Bosne i Hercegovine.

Ti ides po onoj kako babi milo men' se cini ;)
Nadji mi jednu rezoluciju gdje upotrebljenja rijec AGRESIJA...Da ne spominjemo presudu za genocid u Srebrenici ..
I na kraju zasto se ondA ne trazi odsteta od Srbije a ne od RS i gradjana BiH.
Pravo zna biti vrlo paradoksalno...pa recimo u jednom trenutku se svim silama trudis da dokazes da nesto nije kako drugi tvrdi, ali se nerijetko zna desiti kada uspijes to dokazati na sudu...onda ti se to vrlo cesto vrati kao bumerang, pa se zapitas je li to bilo bas previse pametno i vrijedno negiranja.

Tako je i sa RS i sa Srbijom...RS i Srbija su se svim silama trudili da dokazu pred Medj. sudom rpavde da RS nije bila samo "satelit" - agent Srbije u toku rata, odnosno njena produzena ruka, vec zasebna tvorevina...taj trud je donekle imao smisla, jer da se dokazalo da je RS samo bila "agent" Srbije, onda bi i Srbija bila proglasena odgovornom za genocid u Srebrenici. Tuzitelj (BiH) nije to uspio dokazati pa je Medj. sud pravde rekao da je RS zasebna bila tvorevina koja nije bila pod Srbijom. Odogovornost za genocid u Srebrenici je sa Srbije pala na RS.

Medjutim sada se upravo taj zakljucak (za koji su navijali da skinu odgovornost sa majcice Srbije) odbija RS-u o glavu. Neko mora odgovarati za zlodjela i naknaditi stetu. Ako nece Srbija, hoce danasnja RS kao pravnik ratne RS.

RS je imala sansu da podvuce crtu i sistemski se odvoji od ratne RS, ali Srbi iz RS-a to nisu ni pod razno htjeli. Da se poslije rata prekinuo pravni kontinuitet postratne RS sa ratnom RS, nikakve tuzbe ne bi bile moguce.
User avatar
muha_sa
Posts: 140422
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#106 Re: Ratna odšteta od RS

Post by muha_sa »

nikola 1 wrote: Nadji mi jednu rezoluciju gdje upotrebljenja rijec AGRESIJA...Da ne spominjemo presudu za genocid u Srebrenici ..
I na kraju zasto se ondA ne trazi odsteta od Srbije a ne od RS i gradjana BiH.
koliko si godina imo devedeset druge :?: ako nije tajna.
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#107 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Rimad »

nikola 1 wrote:
Termin agresija ne moze se koristiti u u jednom unutrasnjem sukobu vise etnickih grupa kakav smo imali u BiH od VRS,HVO I ABIH....iSTORIJSKA presuda u Hagu jasno kaze da su genocid pocinili pojedinci pripadnici VRS i ....
8000 ljudi ne mogu pobiti pojedinci.

Desetine hiljada ubijeni dcjece i žena, silovanih curica ne mogu učiniti pojedinci.

Nebrojeno konc logora ne mogu napraviti pojedinci.

Izmještanje njihovih tijela (pravljenje sekundarnih grobnica) ne mogu praviti pojedinci.

Presuda Miroslavu Krstiću govori da je to bilo organizovano.
Optužnice protic Karadžića i Mladića govore isto.

Znači, radi se o organizovanim zločinima od kojih se Srbi nikad nisu ogradili, jer ljude koji su ih planirali nazivaju svojim herojima i štite ih. Srpski političari ne žele otkriti položaje masovnih grobnica. Zbog ovoga Srbi čine kolektivizaciju krivice.

O ideološkoj krivici Srpske pravoslavne crkve i SANU-a, da ne govorimo.

Znači priča o nekakvim "zločestim pojedincima" ne pije vode. Prošla su vremena one Jugoslavije kada su Srbi mogli svoju propagandu nametati kako su htjeli.

Izgubili smo priliku da Srbija i zvanično ponese najveći teret odgovornosti (velikim dijelom i našom krivicom). Zato će Republika Šumska da bude kriva 100% i zato je moramo tužiti.
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#108 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

Nokia
Pravo zna biti vrlo paradoksalno...pa recimo u jednom trenutku se svim silama trudis da dokazes da nesto nije kako drugi tvrdi, ali se nerijetko zna desiti kada uspijes to dokazati na sudu...onda ti se to vrlo cesto vrati kao bumerang, pa se zapitas je li to bilo bas previse pametno i vrijedno negiranja.

Tako je i sa RS i sa Srbijom...RS i Srbija su se svim silama trudili da dokazu pred Medj. sudom rpavde da RS nije bila samo "satelit" - agent Srbije u toku rata, odnosno njena produzena ruka, vec zasebna tvorevina...taj trud je donekle imao smisla, jer da se dokazalo da je RS samo bila "agent" Srbije, onda bi i Srbija bila proglasena odgovornom za genocid u Srebrenici. Tuzitelj (BiH) nije to uspio dokazati pa je Medj. sud pravde rekao da je RS zasebna bila tvorevina koja nije bila pod Srbijom. Odogovornost za genocid u Srebrenici je sa Srbije pala na RS.

Medjutim sada se upravo taj zakljucak (za koji su navijali da skinu odgovornost sa majcice Srbije) odbija RS-u o glavu. Neko mora odgovarati za zlodjela i naknaditi stetu. Ako nece Srbija, hoce danasnja RS kao pravnik ratne RS.

RS je imala sansu da podvuce crtu i sistemski se odvoji od ratne RS, ali Srbi iz RS-a to nisu ni pod razno htjeli. Da se poslije rata prekinuo pravni kontinuitet postratne RS sa ratnom RS, nikakve tuzbe ne bi bile moguce.

[quote][/quote]
Slazem se upotpunosti sa tobom ali poenta mog prepisivanja sa tobom je da ce nastati haos u ovoj ionako siromasnoj zemlji.Sta ce biti kada se Hrvati i Bosnjaci pocnu tuziti za Mostar Srednju Bosnu itd itd...Paradoksalno je da ce stetu placati i Bosnjaci koji zive u Republici Srpskoj tamo skoluju djecu koriste ceste i zdravstvo.Sve Ti je paradoks jer RS nije nezavisna drzava i ni RS ni Federacija to nece moci podnijeti tako da mislim da je sve na dugom stapu....Moja su oba djeda ubijena u Jasenovcu i sud u Strazburu nije prihvatio da se potomcima nadoknadi steta od danasnje Hrvatske.
User avatar
muha_sa
Posts: 140422
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#109 Re: Ratna odšteta od RS

Post by muha_sa »

nikola 1 wrote: Slazem se upotpunosti sa tobom ali poenta mog prepisivanja sa tobom je da ce nastati haos u ovoj ionako siromasnoj zemlji.Sta ce biti kada se Hrvati i Bosnjaci pocnu tuziti za Mostar Srednju Bosnu itd itd...Paradoksalno je da ce stetu placati i Bosnjaci koji zive u Republici Srpskoj tamo skoluju djecu koriste ceste i zdravstvo.Sve Ti je paradoks jer RS nije nezavisna drzava i ni RS ni Federacija to nece moci podnijeti tako da mislim da je sve na dugom stapu....Moja su oba djeda ubijena u Jasenovcu i sud u Strazburu nije prihvatio da se potomcima nadoknadi steta od danasnje Hrvatske.
nek svak odgovara za svoja nedjela.

nego,šta bi s rezolucijama S.B. :?:
-sjecaš li se i jedne od mnogobrojnih.
-sjecaš li se kako su se u tim rezolucijama nazivali oni koji kasnije postadoše pripadnici vojske r.s. :?:
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#110 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

muha_sa wrote:
nikola 1 wrote: Slazem se upotpunosti sa tobom ali poenta mog prepisivanja sa tobom je da ce nastati haos u ovoj ionako siromasnoj zemlji.Sta ce biti kada se Hrvati i Bosnjaci pocnu tuziti za Mostar Srednju Bosnu itd itd...Paradoksalno je da ce stetu placati i Bosnjaci koji zive u Republici Srpskoj tamo skoluju djecu koriste ceste i zdravstvo.Sve Ti je paradoks jer RS nije nezavisna drzava i ni RS ni Federacija to nece moci podnijeti tako da mislim da je sve na dugom stapu....Moja su oba djeda ubijena u Jasenovcu i sud u Strazburu nije prihvatio da se potomcima nadoknadi steta od danasnje Hrvatske.
nek svak odgovara za svoja nedjela.

nego,šta bi s rezolucijama S.B. :?:
-sjecaš li se i jedne od mnogobrojnih.
-sjecaš li se kako su se u tim rezolucijama nazivali oni koji kasnije postadoše pripadnici vojske r.s. :?:
Ne znam da li pratis o cemu pisemo.Tema je ratna odsteta od RS dijela BiH a neki koriste termin agresija koji se ne koristi ni u jednoj rezoluciji savjeta bezbjednosti niti je ikada i jedna svjetska sila ikada upotrevljavala taj termin u slucaju rata u BiH narucito poslije oslobadjajuce presude u tuzbi BiH za genocid u Srebrenici...Ako vec koristite termin agresija onda treba biti "ratna odsteta od Srbije" a ne od RS koja je dio BiH i u kojoj zive sva tri naroda skoluju djecu koriste ceste usluge zdravstva itd .i drzavljani su BiH.
User avatar
muha_sa
Posts: 140422
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#111 Re: Ratna odšteta od RS

Post by muha_sa »

nikola 1 wrote:
muha_sa wrote:
nikola 1 wrote: Slazem se upotpunosti sa tobom ali poenta mog prepisivanja sa tobom je da ce nastati haos u ovoj ionako siromasnoj zemlji.Sta ce biti kada se Hrvati i Bosnjaci pocnu tuziti za Mostar Srednju Bosnu itd itd...Paradoksalno je da ce stetu placati i Bosnjaci koji zive u Republici Srpskoj tamo skoluju djecu koriste ceste i zdravstvo.Sve Ti je paradoks jer RS nije nezavisna drzava i ni RS ni Federacija to nece moci podnijeti tako da mislim da je sve na dugom stapu....Moja su oba djeda ubijena u Jasenovcu i sud u Strazburu nije prihvatio da se potomcima nadoknadi steta od danasnje Hrvatske.
nek svak odgovara za svoja nedjela.

nego,šta bi s rezolucijama S.B. :?:
-sjecaš li se i jedne od mnogobrojnih.
-sjecaš li se kako su se u tim rezolucijama nazivali oni koji kasnije postadoše pripadnici vojske r.s. :?:
Ne znam da li pratis o cemu pisemo.Tema je ratna odsteta od RS dijela BiH a neki koriste termin agresija koji se ne koristi ni u jednoj rezoluciji savjeta bezbjednosti niti je ikada i jedna svjetska sila ikada upotrevljavala taj termin u slucaju rata u BiH narucito poslije oslobadjajuce presude u tuzbi BiH za genocid u Srebrenici...Ako vec koristite termin agresija onda treba biti "ratna odsteta od Srbije" a ne od RS koja je dio BiH i u kojoj zive sva tri naroda skoluju djecu koriste ceste usluge zdravstva itd .i drzavljani su BiH.
rukovodstvo genocidne tvorevine se podmece i sve cini da vam matica ne odgovara za ono što je ucinila.
-na sve moguce nacine su opstruirali tužbu protiv matice.--jel istina il jok :?:
-ti si se dotako rezolucija S.B.--jel tako :?:
-u sve i jednoj rezoluciji se pominju regularne i paravojne jedinice Srbije i C.Gore i paravojne i teroristicke SDS formacije na jednoj strani i regularne snage Republike BiH na drugoj.
--novosadski-užicki-valjevski i ini korpusi--odakle su :?:
-niški specijalci--oni su iz Budimpešte :?:

ps--sinak--u te sam rezolucije gledo ko u sveto pismo i sve se ko necem nado :lol: tek kasnije skontah da su to tariguz papiri---al hajd--svaka se škola placa :-)
kecher II
Posts: 557
Joined: 26/10/2009 12:56
Location: Holiday in Cambodia

#112 Re: Ratna odšteta od RS

Post by kecher II »

nikola 1 wrote:Moja su oba djeda ubijena u Jasenovcu i sud u Strazburu nije prihvatio da se potomcima nadoknadi steta od danasnje Hrvatske
ovo je iz razloga sto danasnja RH odnosno SR Hrvatska nisu pravne nasljednice NDH pa stoga nisu ni odgovorne za Jasenovac, mislim da je to razlog a nisam siguran ni da je danasnji entitet PC pravni nasljednik ratne PC, ovo kazem da nisam siguran jer u jendom postu @nokia rece da su(ste) kao imali priliku da razgranice(te) s tim ali nisu(te) htjeli ni za zivu glavu.
nokia6170 wrote:RS je imala sansu da podvuce crtu i sistemski se odvoji od ratne RS, ali Srbi iz RS-a to nisu ni pod razno htjeli. Da se poslije rata prekinuo pravni kontinuitet postratne RS sa ratnom RS, nikakve tuzbe ne bi bile moguce.
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#113 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

kecher II wrote:
nikola 1 wrote:Moja su oba djeda ubijena u Jasenovcu i sud u Strazburu nije prihvatio da se potomcima nadoknadi steta od danasnje Hrvatske
ovo je iz razloga sto danasnja RH odnosno SR Hrvatska nisu pravne nasljednice NDH pa stoga nisu ni odgovorne za Jasenovac, mislim da je to razlog a nisam siguran ni da je danasnji entitet PC pravni nasljednik ratne PC, ovo kazem da nisam siguran jer u jendom postu @nokia rece da su(ste) kao imali priliku da razgranice(te) s tim ali nisu(te) htjeli ni za zivu glavu.
nokia6170 wrote:RS je imala sansu da podvuce crtu i sistemski se odvoji od ratne RS, ali Srbi iz RS-a to nisu ni pod razno htjeli. Da se poslije rata prekinuo pravni kontinuitet postratne RS sa ratnom RS, nikakve tuzbe ne bi bile moguce.
Da jeste i to je bilo obrazlozenje suda samo je Hrvatska i pravna nasljednica "oluje" ciji generali cekaju presudu u Hagu...Tako da tuzbama nece biti kraja...Republika Srpska jeste pravni nasljednik ratne RS ali takodje nije nezavisna drzava,u njoj zive i Bosnjaci i Hrvati koji bi osjetili posljedice placanje ratne odstete u sopstvenoj drzavi jer u RS zive,skoluju djecu koriste usluge transporta,CESTA,PRIMAJU PLATE,PLACAJU OSIGURANJE,KORISTE USLUGE ZDRAVSTVA itd itd.
Mislim da je Republika Srpska napravila dobar potez sa drzavnim obveznicama koje su zakonski regulisali i da je to jedini izlaz i za Federaciju koju osim Srba tuze i Bosnjaci i Hrvat,Mostar ,Srednja Bosna itd itd.
kecher II
Posts: 557
Joined: 26/10/2009 12:56
Location: Holiday in Cambodia

#114 Re: Ratna odšteta od RS

Post by kecher II »

nikola 1 wrote:Da jeste i to je bilo obrazlozenje suda samo je Hrvatska i pravna nasljednica "oluje" ciji generali cekaju presudu u Hagu...Tako da tuzbama nece biti kraja...Republika Srpska jeste pravni nasljednik ratne RS ali takodje nije nezavisna drzava,u njoj zive i Bosnjaci i Hrvati koji bi osjetili posljedice placanje ratne odstete u sopstvenoj drzavi jer u RS zive,skoluju djecu koriste usluge transporta,CESTA,PRIMAJU PLATE,PLACAJU OSIGURANJE,KORISTE USLUGE ZDRAVSTVA itd itd.
ne znam, mozda si me shavtio da kao nesto branim hrvatsku u vezi jasenovca pa mi pominjes ''oluju i da tuzbama nece doci kraj'' i ne treba ako se shvati da se ima osnova i da ce se dobiti slucaj, a ova ''unutarbosanska tuzakanja'', sto se mene tice, neka i ona idu pa nek placa i nadoknadjuje stetu onaj ko je kome rusio, palio, ubijao......
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#115 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote:
kecher II wrote:
nikola 1 wrote:Moja su oba djeda ubijena u Jasenovcu i sud u Strazburu nije prihvatio da se potomcima nadoknadi steta od danasnje Hrvatske
ovo je iz razloga sto danasnja RH odnosno SR Hrvatska nisu pravne nasljednice NDH pa stoga nisu ni odgovorne za Jasenovac, mislim da je to razlog a nisam siguran ni da je danasnji entitet PC pravni nasljednik ratne PC, ovo kazem da nisam siguran jer u jendom postu @nokia rece da su(ste) kao imali priliku da razgranice(te) s tim ali nisu(te) htjeli ni za zivu glavu.
nokia6170 wrote:RS je imala sansu da podvuce crtu i sistemski se odvoji od ratne RS, ali Srbi iz RS-a to nisu ni pod razno htjeli. Da se poslije rata prekinuo pravni kontinuitet postratne RS sa ratnom RS, nikakve tuzbe ne bi bile moguce.
Da jeste i to je bilo obrazlozenje suda samo je Hrvatska i pravna nasljednica "oluje" ciji generali cekaju presudu u Hagu...Tako da tuzbama nece biti kraja...Republika Srpska jeste pravni nasljednik ratne RS ali takodje nije nezavisna drzava,u njoj zive i Bosnjaci i Hrvati koji bi osjetili posljedice placanje ratne odstete u sopstvenoj drzavi jer u RS zive,skoluju djecu koriste usluge transporta,CESTA,PRIMAJU PLATE,PLACAJU OSIGURANJE,KORISTE USLUGE ZDRAVSTVA itd itd.
Mislim da je Republika Srpska napravila dobar potez sa drzavnim obveznicama koje su zakonski regulisali i da je to jedini izlaz i za Federaciju koju osim Srba tuze i Bosnjaci i Hrvat,Mostar ,Srednja Bosna itd itd.
Ne slazem se da ljudi ne treba da tuzen. Nikad nijedna drzava nije bankrotirala, pa nece ni Bosna zajedno sa svojim administrativnim jedinicama. Prema medjunarodnom pravu svaka drzava ima obavezu da uredi svoj vlastiti sistem na nacin da njeni gradjani ne trpe i mogu adekvatno ostvarivati zastitu pred organima te drzave. Argument bankrota (nemanja para) ne pije vode po medjunarodnom pravu. To ti je i praksa Evropskog suda za ljudska prava.

Ti nikola treba da budes informisan...to je najbitnija pocetna stavka svakog razgovora.

Ti moras da znas da je na hiljade gradjana RS-a i to SRBA tuzilo vec RS za naknadu ratne stete...porodice stradalih Srba u VRS su tuzile masovno RS i sudovi u RS su vec presudjivali po njihovim tuzbenim zahtjevima u njihovu korist.

Zaista nema razloga da se Bosnjacima i Hrvatima uskracuje to isto pravo koje Srbi u RS uveliko koriste vec godinama. Tuziti RS nije i ne smije biti privilegija samo Srba.

Moramo graditi pravnu drzavu i vladavinu prava koja podrazumijeva da su svi jednaki pred zakonom. Svak moze tuziti i svako moze biti tuzen pod jednakim uslovima.

Ovo se odnosi i na Federaciju i Brcko Distrikt i samu drzavu Bosnu i Hercegovinu. Ideologiju i ljubav prema necemu na jednu stranu, a na drugu stranu pravda i zakon.
naiskrenije
Posts: 193
Joined: 04/09/2010 11:45

#116 Re: Ratna odšteta od RS

Post by naiskrenije »

Rješenje za oštećene građane na svim stranama je da se organizuje donatorska konferencija i(li) od EU i SAD dobije neki povoljan kredit kojim bi se namirivali oštećeni.
Bez toga,obeštećenju mogu da se nadaju samo malobrojni i to manje više simboličnoj naknadi.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#117 Re: Ratna odšteta od RS

Post by poznanik »

naiskrenije wrote:Rješenje za oštećene građane na svim stranama je da se organizuje donatorska konferencija i(li) od EU i SAD dobije neki povoljan kredit kojim bi se namirivali oštećeni.
Bez toga,obeštećenju mogu da se nadaju samo malobrojni i to manje više simboličnoj naknadi.
Zašto ne u punom iznosu otštetnog zahtjeva i zašto ne u obliku obveznica s dugogodišnjim rokom dospijeća, čak i prenosivih, umjesto simbolične naknade, ako već nagovještavaš da nema dovoljno novca za isplatu?
naiskrenije
Posts: 193
Joined: 04/09/2010 11:45

#118 Re: Ratna odšteta od RS

Post by naiskrenije »

poznanik wrote:
naiskrenije wrote:Rješenje za oštećene građane na svim stranama je da se organizuje donatorska konferencija i(li) od EU i SAD dobije neki povoljan kredit kojim bi se namirivali oštećeni.
Bez toga,obeštećenju mogu da se nadaju samo malobrojni i to manje više simboličnoj naknadi.
Zašto ne u punom iznosu otštetnog zahtjeva i zašto ne u obliku obveznica, umjesto simbolične naknade?
Ako se budu masovno izdavale obveznice,one će vrijediti vrlo malo.Sud kad odlučuje o visini naknade za štetu uvijek vodi računa i o mogućnostima tuženog da je plati + što su rokovi za tužbe istekli pa se tuženi ne mora ni da upušta u suđenje,nego je to stvar njegove dobre volje.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#119 Re: Ratna odšteta od RS

Post by JThomas »

nema zastare štete uzrokovane ratnim zločinom, isto kao što nema ni zastare krivičnog gonjenja. kurko bi se oni upustili da je to stvar njihove dobre volje.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#120 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

JThomas wrote:nema zastare štete uzrokovane ratnim zločinom, isto kao što nema ni zastare krivičnog gonjenja. kurko bi se oni upustili da je to stvar njihove dobre volje.
i meni se to pitanje pojavilo u glavi u pogledu zastare...jer zakon o krivicnom postupku bih govori o roku od 6 mj. za pokretanje parnicnog postupka u pogledu imovinsko-pravnog zahtjeva od dana pravosnaznosti presude iz krivicnog postupka.

medjutim, ovdje se radi o presudama haskog tribunala, a ne suda bih.

malo tricky situacija..mada ako ne grijesim, prema pravilima haskog tribunala svaka zrtva ima pravo da utuzi stetu u zemlji u kojoj ima prebivaliste.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#121 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

naiskrenije wrote:
poznanik wrote:
naiskrenije wrote:Rješenje za oštećene građane na svim stranama je da se organizuje donatorska konferencija i(li) od EU i SAD dobije neki povoljan kredit kojim bi se namirivali oštećeni.
Bez toga,obeštećenju mogu da se nadaju samo malobrojni i to manje više simboličnoj naknadi.
Zašto ne u punom iznosu otštetnog zahtjeva i zašto ne u obliku obveznica, umjesto simbolične naknade?
Ako se budu masovno izdavale obveznice,one će vrijediti vrlo malo.Sud kad odlučuje o visini naknade za štetu uvijek vodi računa i o mogućnostima tuženog da je plati + što su rokovi za tužbe istekli pa se tuženi ne mora ni da upušta u suđenje,nego je to stvar njegove dobre volje.
Izrazavam sumnju u tu tvoju konstataciju, s obzirom da nisi citirao nijedno pravno pravilo u pogledu zastare i svoje tvrdnje.

Isto tako, hipoteticki govoreno rokovi jos uvijek nisu ni poceli teci ako uzmemo u obzir da se sudjenju radovanu jos uvijek odvija, a mladicu jos nije ni pocelo teci. njihove presude mogu obuhvatiti cjelokupna ratna desavanja u pogledu naknada stete od RS.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#122 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

RESOLUTION 827 (1993)
Adopted by the Security Council at its 3217th meeting,
on 25 May 1993

7. Decides also that the work of the International Tribunal shall be carried out without prejudice to the right of the victims to seek, through appropriate means, compensation for damages incurred as a result of violations of international humanitarian law;
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#123 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

nokia6170 wrote:RESOLUTION 827 (1993)
Adopted by the Security Council at its 3217th meeting,
on 25 May 1993

7. Decides also that the work of the International Tribunal shall be carried out without prejudice to the right of the victims to seek, through appropriate means, compensation for damages incurred as a result of violations of international humanitarian law;
"putem odgovarajucih sredstava"...Ta sredstva mogu biti npr.drzavne obveznice.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#124 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

Dobar pravni osvrt u pogledu kompenzacije i ICTY presuda.

http://www.redress.org/smartweb/interna ... yugoslavia
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#125 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote:
nokia6170 wrote:RESOLUTION 827 (1993)
Adopted by the Security Council at its 3217th meeting,
on 25 May 1993

7. Decides also that the work of the International Tribunal shall be carried out without prejudice to the right of the victims to seek, through appropriate means, compensation for damages incurred as a result of violations of international humanitarian law;
"putem odgovarajucih sredstava"...Ta sredstva mogu biti npr.drzavne obveznice.
Pogresno tumacis ovu recenicu...appropriate means se odnosi na pravna sredstva u pogledu ostvarivanja prava na kompenzaciju...a te tvoje "svete obveznice" (u kojima vidis ekonomski spas RS-a) se mogu eventualno podvesti pod "compensation".

Dragi nikola de jednom shvati da ako imas presudu (u kojoj sud naredjuje javnoj vlasti da isplati nekom tacno odredjen novcani iznos) mozes dobiti cash pa makar gurao do Strazbura i Evropskog suda za ljudska prava koji ce ti nakraju to pravo potvrditi i narediti drzavi da ti isplati (predmet Jelicic, Colic itd).

Tamo gdje nema presuda i gdje zrtve nisu pokrenule postupke, obveznice mogu doci kao opcija naknade.

Problematika cjelokupne naknade ratne stete ima dva smjera kretanja:

1. utuzivanje, dobijanje presude u svoju korist i isplata naknade u cashu
2. neutuzivanje, verificiranje potrazivanja i isplata stete u obveznicama
Locked