Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#101 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Cholina_Lokica »

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/100929049

i onda razmisljamo odakle nam ovoliki broj idiota...
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#102 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

jaca78 wrote:ne azilom. nego metodom uhvati-steriliši-pusti koja je najefikasnija za održavanje broja pasa lutalica, a potom i smanjenje. sprečavanjem dalje reprodukcije pasa lutalica, koje na ulicama zive u prosjeku 2-3 godine, vrlo brzo ih uopšte ne bi ni bilo na ulicama.
Azil je svakako potreban za smještaj i liječenje bolesnih pasa.

Para ima za sve, ja sam sigurna u to, samo dok se glavešine nakradu :x
Jel ima negdje kakva studija o efikasnosti ove metode u smanjenju broja divljih pasa u urbanim sredinama? Ima li kakvih dokaza o manjem broju napada na ljude od strane sterilisanih divljih pasa?
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#103 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by jaca78 »

naravno da ima. bolan ne bio pa imaš internet, zar je tako tesko informisati se
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#104 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

jaca78 wrote:naravno da ima. bolan ne bio pa imaš internet, zar je tako tesko informisati se
Tesko je skoncentrisati se od laveza... Ti si eto taj zadrti zagovornik i branitelj prava divljih pasa u urbanim sredinama, pa sam eto naivno mislio da imas sve te podatke spremne u rukavu i da ne pricas na pamet.
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#105 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by jaca78 »

ja uopšte ne pričam na pamet, a ti da želiš znati znao bi. al ne zelis znati nista bolje ni humanije od šintora i ubijanja, pa se fakat neću više raspravljati s tobom.
opet ti kažem, s ubijanjem smo zavrsili, a ti ako hoćeš čitaj, ako nećeš to je tvoj problem
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#106 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by kockica_kockica »

muniza wrote:
kockica_kockica wrote:neki dan sam bila u Hrasnom.. upoznala sam "medu" lutalicu psa koji me onako onjusio ja mu koju lijepu rijec uputila i on otisao svojim putem... :D

Prije nekoliko dana dok sam setala dvije hamše sjede na klupici a oko njih divlja njihov potomak... na psa, koji je ocigledno kucni i rasan pas ( haski je u pitanju) prolazi pored mladog divljaka.. mali divljak baca svega na pseto dok se ono od straha savija i bjezi od njega...naravno ja sam bila jako blaga ( takva sam po prirodi :D )kad sam rekla malom divljaku da to ne radi, za razliku od osobe sa mnom koja je bila vrlo goropadna :evil: :D ( ja volim zizotinje ali je ona luda za njima :oops: )... da je kojim slucajem pas dijete ugrizao.. sta bi se desilo???.. vjerujem da bi svi krivili psa koji u ovoj cijeloj prici nije nimalo kriv...
u pravu si, djecu treba na uzicu i staviti im brnjicu a pse pustiti da šetaju i trčkaraju uokolo :zzzz:

ne treba djeci staviti brnjicu i uzicu vec roditeljima koji decu naprave takvim debilima dobro kazniti i oduzeti im pravo na roditeljstvo... danas maltretira zivotinju sutra covjeka do 40 ce vec nekog ubiti... tako to ide... i nije cudo kad nam budalepisu udzbenike za skolu: pa se djecisavjetuje kako da maltretiraju jednu macku u ime nauke... ja bih autore knjiga tako malo maltretirala da osjete sta znaci kad te neko vuce po podu ... u ime nauke...

a ti sad spavaj do mile volje :mrgreen:
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#107 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

jaca78 wrote:ja uopšte ne pričam na pamet, a ti da želiš znati znao bi. al ne zelis znati nista bolje ni humanije od šintora i ubijanja, pa se fakat neću više raspravljati s tobom.
opet ti kažem, s ubijanjem smo zavrsili, a ti ako hoćeš čitaj, ako nećeš to je tvoj problem
A ja ti kazem da ce biti uspavljivanja divljih pasa koji lutaju gradom, samo je pitanje vremena i kriticne mase pritiska javnosti. Nazalost to najcesce bude kad nam dodje do grla, kad neko nastrada...
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#108 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Cholina_Lokica »

Image

a gdje si to vidio ovakvog psa? da ga idem traziti...
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#109 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by jaca78 »

metronom wrote:
jaca78 wrote:ja uopšte ne pričam na pamet, a ti da želiš znati znao bi. al ne zelis znati nista bolje ni humanije od šintora i ubijanja, pa se fakat neću više raspravljati s tobom.
opet ti kažem, s ubijanjem smo zavrsili, a ti ako hoćeš čitaj, ako nećeš to je tvoj problem
A ja ti kazem da ce biti uspavljivanja divljih pasa koji lutaju gradom, samo je pitanje vremena i kriticne mase pritiska javnosti. Nazalost to najcesce bude kad nam dodje do grla, kad neko nastrada...
ja ti kažem da je to kažnjivo po zakonu, samo je pitanje vremena i kriticne mase pritiska javnosti
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#110 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

Vidjela sam stotine lutalica ali nigdje divljeg psa :skoljka:
..ako neko zna gdje ih ima neka javi :oops: prije ćemo ih prepitomiti već većinu sugrađana :-)
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#111 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

Dile wrote:Image

a gdje si to vidio ovakvog psa? da ga idem traziti...

Evo i ja gledam kroz prozor da u ovom čoporu ne prepoznam nekog divljaka :lol:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#112 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by kokuz_sa »

Dile wrote:Image

a gdje si to vidio ovakvog psa? da ga idem traziti...
imas takvog na Alipasinu..smao je veci ima manje usi i nije te boje :D
ustvari ne lici nikako al 100% sam siguran da je divlji :skoljka:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#113 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by duboka_misao »

Dile wrote:Image

a gdje si to vidio ovakvog psa? da ga idem traziti...
Dile hon sjecas se onog filma i recenice Dingo ate my baby ? :D
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#114 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

jaca78 wrote:
metronom wrote:
jaca78 wrote:ja uopšte ne pričam na pamet, a ti da želiš znati znao bi. al ne zelis znati nista bolje ni humanije od šintora i ubijanja, pa se fakat neću više raspravljati s tobom.
opet ti kažem, s ubijanjem smo zavrsili, a ti ako hoćeš čitaj, ako nećeš to je tvoj problem
A ja ti kazem da ce biti uspavljivanja divljih pasa koji lutaju gradom, samo je pitanje vremena i kriticne mase pritiska javnosti. Nazalost to najcesce bude kad nam dodje do grla, kad neko nastrada...
ja ti kažem da je to kažnjivo po zakonu, samo je pitanje vremena i kriticne mase pritiska javnosti
Zakoni se mijenjaju.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#115 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Shoshana »

Nece se zakon na gore promijeniti, ne boj se. Samo, se opet, umjesto da se nude rjesenja - nude horor price....

I - nekima jos nije bas najjasnije kako se pravi budzet. Ne uzimaju se pare od socijalnih slucajeva da bi se dale zivotinjama. Niti bi pare koje idu ( u teoriji, jer u praksi ne idu) zivotinjama isle sirotinji da kojim pustim slucajem nema zivotinja. Dvije sasvim razlicite namjenske kase.

I ne vidim kako nekome moze smetati da se iz budzeta placa briga za pse, a ne smeta da se placaju sintori da te iste pse muce...

Nego, napisati poruku na forum traje otprilike isto dugo i zahtijeva otprilike isto toliko truda kao i slanje e-maila opstini. Pa umjesto da se kuka i place za sintorima, da se vrsi pritisak na opstinu da obavlja svoj dio posla pri uklanjanju pasa sa ulice. Oni za to primaju platu (od istih tih poreskih para). Oni zato i postoje - da vode brigu o svojim sugradjanima u okviru zakona. Ako to ne cine onda su nesposobni za posao koji obavljaju (ali mi smo, valjda, za njih glasali prema sposobnostima, a ne nekim drugim kriterijima :? )

Naucite vec jednom staviti prave stvari na pravo mjesto i uprijeti prstomu prave krivce.
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#116 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

A ko kaze da bi bilo na gore. Samo se napravi jedna mala izmjena, koja kaze da ce se pronadjeni psi bez vlasnika drzati u azilu za pse odredjeni broj dana i onda uspavati, a oni koji su prijavljeni kao agresivni uspavljivat ce se odmah. Po meni to nije na gore. Vidjecu da kontaktiram nakon izbora nekog od poslanika da vidi moze li se to staviti kao amandman na zakon...
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#117 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Cholina_Lokica »

kokuz_sa wrote:imas takvog na Alipasinu..smao je veci ima manje usi i nije te boje :D
ustvari ne lici nikako al 100% sam siguran da je divlji :skoljka:
e zeznuo si se, na alipasinu nemas takvog... ali zato imamo djecake koje siluju pse, a njihovim roditeljima je to sasvim normalno ponasanje.
imamo djecu koja hvataju zivotinje stave ih u fontanu i drze pod vodom dok se ne uguse, i opet je njihovim roditeljima to normalna zabava, ne daj boze poslati dijete da nesto trenira i sl. treba da ubija.
imamo ih kamaru koji odgajaju agresivne pse, pa kad vide da neko slabiji od njih vodi psa, uzivaju da puste svog psa...
imamo ljude koji kad vide nogeka sa psom pocnu mu pametovati kako treba da ga izbaci iz kuce, jer ne valja drzati psa...
imamo ljude koji kad sasvim normalno setas sa psom sa 20m ti pocnu jebavati oca mrtvog jer setas pasce, nema veze sto ni ti ni tvoj pas apsolutno nisi ni pogledao doticnu osobu. i zovu ti muriju,i ako ni jedan jedini zakon ove drzave nisi prekrsio, i traze od murije da ti zabrane kretanje...
imamo ljude koji kad te vide da setas sa psom iz cista mira dodju i udare ti psa jer im je eto cejf...
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#118 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Pasiflora »

... i ima majmuna koji voze motor u pjesackoj zoni, pokusavaju pregaziti psa koji tu zivi vec mjsecima, a kad sam se suprotstavila majmun mi se unio u lice i prvi put u zivotu sam se prepala da ce me neko zavaliti sakom!!!!!
Majmun je visok oko 175 (nesto visi od mene), ali ima oko 120kg. Strava. Nikada se nisam tako prepala :shock:
Ni danas mi nije jasno kako sam protisnula onih par rijeci kroz grlo, ali kad je vidio da ne odustajem, otisao je psujuci mene, drzavu, pse....
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#119 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by 1906 »

Dile wrote: imamo ljude koji kad sasvim normalno setas sa psom sa 20m ti pocnu jebavati oca mrtvog jer setas pasce, nema veze sto ni ti ni tvoj pas apsolutno nisi ni pogledao doticnu osobu. i zovu ti muriju,i ako ni jedan jedini zakon ove drzave nisi prekrsio, i traze od murije da ti zabrane kretanje...
...

ovo se redovno desavalo :roll:

potreba da mi se obracaju :lol:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#120 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Shoshana »

metronom wrote:A ko kaze da bi bilo na gore. Samo se napravi jedna mala izmjena, koja kaze da ce se pronadjeni psi bez vlasnika drzati u azilu za pse odredjeni broj dana i onda uspavati, a oni koji su prijavljeni kao agresivni uspavljivat ce se odmah. Po meni to nije na gore. Vidjecu da kontaktiram nakon izbora nekog od poslanika da vidi moze li se to staviti kao amandman na zakon...
Pa ovo sto ovdje nudis je vise-manje ono sto se u normalnim zemljama uglavnom i dogadja. Mislila sam da bi povratak na sintore zasigurno bio povratak na gore. Sto se tice zemalja na koje se uglavnom zelimo ugledati - pasa lutalica bas i nema toliko. Desi se, naravno, da vlasnik odvede psa u azil jer ne moze iz bilo kog razloga da se o njemu stara. Ti se psi - najcesce veoma brzo udome, jer su ovdje svi psi, cak i najzesci mjesanci toliko skupi, da je to van pameti. Oni psi koji su stari/bolesni ili iz bilo kog razloga se ne mogu udomiti se uspavaju. Pa, mislim, bilo bi do zla boga drzati psa godinama u kavezu :-)

Mace nisu bas tako sretne, ima ih mnogo vise napustenih, uvijek se mogu naci za dzaba, te one jadne najcesce zaplate. Ovdje, konkretno, gdje sam ja, odrasle mace se drze tri mjeseca, a onda se uspavaju.

Da se ne shvati pogresno... kada nema drugog rjesenja - bolje je zivotinje uspavati nego ih pustiti da se muce. Drzanje psa u kavezu od 1x1 metra je mucenje. Ja se protiv nekog humanog uspavljivanja zivotinja uopste ne bunim. Ali mi strasno smeta kada se samo izvlace neke horor price o bjesnilu i coporima divljih pasa, za sta je uvijek, naravno, neko drugi kriv, i onda se sjedi i ceka da poboljsanje s neba padne. Jeste, kako da ne... Evo se drzavni uposlenici satiru da iznadju kakvog posla, dodijalo im nista ne radit :oops:
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#121 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by minjonja »

potpuni stranac wrote:
jaca78 wrote:[

de ti živ bio, prije neko se raspišeš i raspametuješ, pročitaj malo taj zakon o kojem govoriš. prema zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja BiH (donesen u aprilu 2009.), obavezu imaju institucije vlasti (koje imaju i novac). udruženja se u zakonu uopšte ne spominju.
prema tome, vlast i građani, mogu samo da budu zahvalni udruženjima na njihovoj dobroj volji da urade bilo šta po ovom pitanju.
za sve koji nisu pročitali Zakon, a hoće diskutovati o njemu
http://www.mvteo.gov.ba/org_struktura/s ... H/?id=2331
ispravka krivog navoda, naime taj novac koji ti spominješ je naš novac, novac koji je preče da se troši na ljude jer vjerovala ti to ili ne u bih ima gladnih ljudi.

možeš li shvatiti da poreski obaveznici ne žele da se njihov novac troši za ishranu pasa dok za to vrijeme ljudi gladuju?

da zahvalan sam vam, ali molim te nemoj mi više pomagati, dovoljno ste proizveli problema
ok, znaci ti nisi za to da se ulazu pare u to da se psi sklone. onda necemo ulagati pare. ali onda nemas pravo govoriti kako te je strah proci od copora, kako se bojis za svoju djecu, kako ne mozes spavati od laveza itd itd. ni sintori ti nisu besplatno radili za koristenje zice, a ne veterinar koji je studirao, koji mora naplatiti materijal koji koristi. i za vrijeme sintora je bilo pasa i tacno smo mi sad svi svjedoci koliko je to efikasno rjesenje. ne rade par mjeseci i broj pasa se u umnogostrucio. ocigledno je to bio pogresan pristup, rupa bez dna, i to su skontale sve razvijene zemlje. ali bosna nije razvijena i milioni godina ce proci dok to vecina naroda skonta. treba narod da skonta da jedino sterilisi-uhvati-vrati funkcionise, udomljavanje preko azila, kaznjavanje vlasnika bez cipiranog psa, kaznjavanje parenja sa ulicnim psom, kaznjavanje ostavljanja psa...

samo procitaj shoshanin post gdje ti fino crno na bijelo pise da i ljubitelji i neljubitelji pasa vape za istim, a to je da se psi sklone sa ulica. cilj je isti i za to se treba boriti. al ne, lakse je reci "ja necu da se moje pare daju za rjesavanje pasa, ima gladnih". ok, al onda se ne moj zalit.
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#122 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by metronom »

Ne znam sto bi se divlji psi lutalice vracali na ulicu nakon sterilizacije?! Ljudi se boje njih kao pojave, njihove agresivnosti, laveza, a ne njihovog seksualnog zivota! Nije coporima pasa mjesto u urbanim sredinama!

U azil na odredjeni broj dana dok ga neko ne usvoji, a u suprotnom uspavljivanje.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#123 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by Pasiflora »

Ne znam sto ce divljaci na ulicama - napadaju zene, starce, pse...
Mozda bi ih trebalo zatvoriti pa ako se ne pripitome - sta? Uspavati? 8)
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#124 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

metronom wrote:Ne znam sto bi se divlji psi lutalice vracali na ulicu nakon sterilizacije?! Ljudi se boje njih kao pojave, njihove agresivnosti, laveza, a ne njihovog seksualnog zivota! Nije coporima pasa mjesto u urbanim sredinama!

U azil na odredjeni broj dana dok ga neko ne usvoji, a u suprotnom uspavljivanje.
Agresivniji psi nakon sterilizacije postaju mnogo mirniji!
....ali divlji...gdje si ti vidio divlje pse :skoljka:

:run:
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#125 Re: Nasilje nad zivotinjama u Sarajevu!!!

Post by astrid »

sitno wrote:Ne znam sto ce divljaci na ulicama - napadaju zene, starce, pse...
Mozda bi ih trebalo zatvoriti pa ako se ne pripitome - sta? Uspavati? 8)
:thumbup:
Locked