Patriotska liga !?

Post Reply
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#101 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

karanana wrote:ti si otvorio ovu temu sa pitanjem i nasim misljenjima. mi ih iznosimo, a ti se ne slazes sa njima. mi kazemo da je bilo dovoljno oruzja u BiH ali da se nije uzelo a moglo je, ti kazes da se nije moglo disat od milosevica i tudjmana a kamoli uvesti kamioni avioni i podmornice naoruzanja. mi kazemo da bi uzimanje magacina u faleticima znacilo mnogo za odbranu i mozda ranu deblokadu sarajeva a ti kazes da ono ne bi pomoglo bijeljini, zvorniku.....
to skladiste je bilo aktuelno i poslije pada zvornika i bijeljine. a mozda su i ti gore nabrojani gradovi imali svoje faletice. evo covjek ti dade primjer doboja.
Svasta se tvrdilo na ovoj temi, od Zenice , HVO, kako se Sarajevo moglo deblokirati sa 10-ak minobaca itd .
Tvrdi se da je bilo dovoljno naoruzanja ali se malo "zaboravilo " da je to naoruzanje bilo pod kontrolom tzv JNA a znamo ko je nju kontrolisao.
Vi kazete da uzimanje Faletica znacilo mnogo za odbranu Sarajeva i sa time otkrivate toplu vodu. Znam i ja da bi to znacilo mnogo ali ne znam kako je to moglo biti izvedeno. Da li ti znas ? Da li ti znas ili bilo ko drugi zasto je akcija propala ? Akcija je bila planirana, vojnici su dosli do ograde ali su vraceni . Zbog cega ? Neki kazu da je dosla dojava da je sve minirano i da bi svi vojnici koji se tu nalaze u slucaju ulaska u kasarnu poginuli . Da li ti znas da li je to istina ili ne ? Da li ti ili iko drugo moze da tacno kaze sta se i kako dogodilo u Faleticima ako se vec kritikuje ? Da li je izdaja sa vrha ? Ili je neko od "lokalnih " izdao ? Da li je bila istinita dojava da je sve minirano ? Da li je taj koji je donio odluku da se vojnici povuku stvarno to uradio da bi ih zastitio ? Zamisli da si ti komandir i da dobijes dojavu da ce svi vojnici pod tvojom komandom koji zauzmu kasarnu odletiti u zrak ako nastave akciju . Da li tada naredba da se povuku izdaja ? Koliko se puta do sada kritikovalo komandante koji su davali sulude naredbe za juris a sada se tvrdi da se trebalo zauzeti Felatice po cijenu da citava kasarna ode u zrak sa svim tim vojnicima . Imas opis te akcije u "Bore oko ociju " i vidjeces kako rahmetli Saudin opisuje kako su u trenutku izvlacenja oruzja iz magacina cetnici non-stop granatirali citav taj kraj da bi onemogucili bilo kakvo ometanje njihovog izvacenja, znaci oni su bili spremni i imali odgovor na eventualni pokusaj izvacenja oruzja od strane TO-a , znaci nije bilo tek tako da se useta. Trebalo je da se ne samo zauzmu magacini vec i usutka cetnicka artiljerija koja je bila smjestena svuda okolo da bi se izvuklo to oruzje ..i sa cime bi vi usutkali tu artiljeriju i izvukli to naoruzanje ?
Kao sto kazes, vi iznosite svakave teorije ali nisam cuo do sada ni jednu da realno gleda na tadasnje stanje. Sve se svodi , da je bilo ovako, da nije bilo onako, ali niko da kaze kako se moglo tada u tim uslovima.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#102 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by snaga_znanja »

Sto se tice zarobljavanja oruzija u Zenici, za to nije bilo apsolutno nikakve sanse. Prije sveka jer se u kasarni nalazio veliki broj tenkova i po nekim pricama samo je komadant kasarne sprijecio njihovo djelovanje prema gradu. Teritorijalna odbrana u to vrijeme jako slabo naoruzana. Sjecam se kao danas kad paradiraju sa lovackim naoruzanjem...
Sto se tice zarobljavanja oruzija od lokalnih srba sto im je JNA ostavila, osim Drivuse i po nekim navodima Bilivoda nigdje nista nije vise zapljenjeno.
Isto tako kao danas se sjecam postrojavanja vojske i dolaska Alije Izetbegovica 95.godine kada je na Kamberovica polju bilo izlozeno nesto teskog naoruzanja i nekoliko tenkova. Sve je to slabo bilo....

A tesko naoruzanje se u BiH nije moglo svercati pogotovo prije rata jer nema sanse da ti prosvercas top ili tenk, a da se to ne sazna pogotovo dok je vojska sve to pokrivala od granicnih prelaza do obavjestajnih sluzbi...
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#103 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Kindzadza »

Da li negde postoji validan podatak koliko je orudja i oruzja Patriotska liga i ZB (kasnije Armija BiH) uspeli da "otkinu" od JNA?
User avatar
Tahta
Posts: 896
Joined: 22/01/2008 18:28

#104 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Tahta »

karanana wrote:ti si otvorio ovu temu sa pitanjem i nasim misljenjima. mi ih iznosimo, a ti se ne slazes sa njima. mi kazemo da je bilo dovoljno oruzja u BiH ali da se nije uzelo a moglo je a ti govoris o drugom dotoku i o tome da se nije moglo disat od milosevica i tudjmana a kamoli uvesti kamioni avioni i podmornice naoruzanja.
mi kazemo da bi uzimanje magacina u faleticima znacilo mnogo za odbranu i mozda ranu deblokadu sarajeva a ti kazes da ono ne bi pomoglo bijeljini, zvorniku.....
to skladiste je bilo aktuelno i poslije pada zvornika i bijeljine, dakle klanje se vec dogodilo a ti se brines o tome kako bi se to naoruzanje koje bi uzeli odozgor sakrilo. spominjes razne gradove, a mozda su i ti gore nabrojani gradovi imali svoje faletice. evo covjek ti dade primjer doboja.

hajde da se prvo sinhronizujemo o cemu pricamo, mogucnosti uvoza iz vana ili vece zaplijene iznutra.
nema koristi prijatelju dokazati nešto @kv99 vidiš da je on neki veliki strateg na višem nivou, ne čita šta mu se piše, ne konta kad napiše čovjek šta bi značila obična automatska puška borcu sa mudima ili nedo bog neki RPG gdje bi mu kraj bio sa lakšom podrškom artiljerije.
on je na liniji šlepera, aviona, kamiona, skladišta ,pizdi materina ...
u stvari odbrane tadašnje minder političke garniture

JA odustajem od ove teme
pozz
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#105 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by cucamonga »

ne bih da ulazim u prosudbe o bilo kojem borcu ARBIH al moze li neko da mi objasni kako je Armin Pohara mogao da povalja onoliko oklopa u Bosanskom Brodu - nije valjda imao direktne isporuke crvenih strela jbemu...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#106 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

Tahta wrote:
karanana wrote:ti si otvorio ovu temu sa pitanjem i nasim misljenjima. mi ih iznosimo, a ti se ne slazes sa njima. mi kazemo da je bilo dovoljno oruzja u BiH ali da se nije uzelo a moglo je a ti govoris o drugom dotoku i o tome da se nije moglo disat od milosevica i tudjmana a kamoli uvesti kamioni avioni i podmornice naoruzanja.
mi kazemo da bi uzimanje magacina u faleticima znacilo mnogo za odbranu i mozda ranu deblokadu sarajeva a ti kazes da ono ne bi pomoglo bijeljini, zvorniku.....
to skladiste je bilo aktuelno i poslije pada zvornika i bijeljine, dakle klanje se vec dogodilo a ti se brines o tome kako bi se to naoruzanje koje bi uzeli odozgor sakrilo. spominjes razne gradove, a mozda su i ti gore nabrojani gradovi imali svoje faletice. evo covjek ti dade primjer doboja.

hajde da se prvo sinhronizujemo o cemu pricamo, mogucnosti uvoza iz vana ili vece zaplijene iznutra.
nema koristi prijatelju dokazati nešto @kv99 vidiš da je on neki veliki strateg na višem nivou, ne čita šta mu se piše, ne konta kad napiše čovjek šta bi značila obična automatska puška borcu sa mudima ili nedo bog neki RPG gdje bi mu kraj bio sa lakšom podrškom artiljerije.
on je na liniji šlepera, aviona, kamiona, skladišta ,pizdi materina ...
u stvari odbrane tadašnje minder političke garniture

JA odustajem od ove teme
pozz
Pa kada je bilo samo do muda i automatske sto nisi oslobodio citavu BiH sa tim ? Koliko znam toga je bilo vise nego dovoljno od kraja 1994 pa opet nije islo tek tako. Dosta je ljudi , previse ljudi zaginulo jer su isli sa mudima i automatskom tako da je praksa pokazala da to bas ne ide. I svi kunu na vrh jer nije obezbjedio vise ali niko , ama bas niko ne kaze kako bi se to moglo da odradi. Nisam ja neki strateg vec pokusavam da shvatim kritiku koja nedaje alternativu. Svako govori trebalo je, bilo bi bolje, bilo bi lakse da je bilo ovako a da nije bilo onako ali niko da objasni kako je to moglo biti sa tadasnjim stanjem. Probaj da odes na ispit pred profesora ili na posao pred sefa pa kada ti dadne zadatak da odradis a ti njima: mogao bi ali da nisu preduslovi tako kako ti kazes vec ovako kako ja zelim . Javi se kako je proslo ;-)
User avatar
argyle
Posts: 1895
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#107 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by argyle »

Nele9 wrote:Fakat mi je ispod svakog nivoa da pricam o tome da li se rat mogao izbjeci. Mislim, toliko je dokaza o tome da je godinama ranije sve isplanirano da samo treba otici na google, ukucati RAM i sve bi se neukom narodu reklo.

Govoriti o tome da je moglo bolje, a ne uzimati u obzir stanje svijesti naroda je u najmanju ruku neozbiljno.
Govoriti o jednom covjeku kao krivcu za sve, je takodje ili neznanje ili su pojedini forumasi bili zaista mali decki pa se ne sjecaju svih krtica u raznoraznim strankama pod tadasnjim, mracnim BiH politickim nebom.


Neko je vec spomenuo da nije bilo problem dovuci oruzje do bosanskih granica, ali sta onda? Punktovi JNA svugdje. U policiji sila jedna cetnika koja je redovna informisala SDS o svemu.

O stanju svijesti, fobijama i iluzijama mozda dovoljno govori podatak da kalesijski borci nisu bili dobro dosli u Tuzlu do 15 maja 92!

Sto se tice otimanja oruzja TO ("otimanje" je ruzna rijec jer je ono bilo nase), mislim da je moglo bolje ali ponovo, moralo se raditi tajnovitije od same CIA-a.
Evo primjera, par momaka iz PL treba da preuzmu 2 PAT-a 20mm iz jedne fabrike. Odjednom, slijedeceg dana JNA dolazi i uzima jedan od PAT-ova. Postavlja svoju strazu na ulazu da niko ne bi preuzeo drugi. Momci stupaju u kontakt s jednim od portira koji je bio patriota, obavijestio ih o smjenama straze te drugom ulazu/izlazu i preostali top je zavrsio u nasim rukama. Nikome, nikome se nije smjelo vjerovati. Spomenes nesto i to cuje neka prikrivena posrbica i eto ti vojske sutra na vrata ili se pojacaju straze ili ti dodje policija na vrata ispitujuci te da li imas kontakte s Iranom. :-)
Uglavnom, iz svega sto se desavalo treba nesto nauciti...
Zasto bi se informisali, kada je lakse doci ovdje i pametovati kako je bilo dovoljno prodati kravu i uzet pusku.

Za one koji zele da znaju malo vise o ovome sto Nele spominje, o petokolonasima, skladistu u Ljubacama, koloni JNA zaustavljenoj u Vukovijama, generalnoj situaciji u opcinama Sjeveroistocne Bosne, preporucujem ove knjige:

Vahid Karavelic - Agresija Na Bosnu i Hercegovinu (Sjeveroistocna Bosna 1991-1992)
Image


Mevludin Mahmutbegovic - Zivinicke Ose
Image



Sead Omerbegovic - Vrijeme Odluka i Otpora, Kalesija 92-95
Image


Naser Oric - Srebrenica Svjedoci i Optuzuje - 1992-1994
Image


Sead Omerbegovic H. Tubic - Kalesija, Priprema i Odbrana Od Agresije 1992
Image


Izudin Durakovic Mirzet Hamzic - Press OG-2 - Od OpSTO Do OG-2
Image
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#108 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

snaga_znanja wrote:Sto se tice zarobljavanja oruzija u Zenici, za to nije bilo apsolutno nikakve sanse. Prije sveka jer se u kasarni nalazio veliki broj tenkova i po nekim pricama samo je komadant kasarne sprijecio njihovo djelovanje prema gradu. Teritorijalna odbrana u to vrijeme jako slabo naoruzana. Sjecam se kao danas kad paradiraju sa lovackim naoruzanjem...
Sto se tice zarobljavanja oruzija od lokalnih srba sto im je JNA ostavila, osim Drivuse i po nekim navodima Bilivoda nigdje nista nije vise zapljenjeno.
Isto tako kao danas se sjecam postrojavanja vojske i dolaska Alije Izetbegovica 95.godine kada je na Kamberovica polju bilo izlozeno nesto teskog naoruzanja i nekoliko tenkova. Sve je to slabo bilo....

A tesko naoruzanje se u BiH nije moglo svercati pogotovo prije rata jer nema sanse da ti prosvercas top ili tenk, a da se to ne sazna pogotovo dok je vojska sve to pokrivala od granicnih prelaza do obavjestajnih sluzbi...
Tenkove su uspjeli da izvuku ali je oruzje TO ostalo. Na samom pocetku kao sto si spomenuo nije bilo nista ozbiljnijeg naoruzanja jer je tzv JNA imala kontrolu nad oruzjem TO i zato su i blokirali kasarnu sa onim sto su imali, lovacko i nesto sto se sakupilo prije. Tek kada se tzv JNA povukla ,oruzje je preuzela TO. I sve sto su uspjeli da izvuku iz kasarne nisu uspjeli da izvuku do cilja jer je plan bio da se uz put dosta preuzme i to se uspjelo. A u vezi tenkova , bilo je planirano da se voz koji ih je prevozio do Doboja izbaci iz sina i tako onemoguci izvacenje ali oni koji su to trebali da odrade su kiksali. Kazu da su se prepali aviona koji su nadlijetali iznad voza ali ko li ce ga znati.
Uspjeh u Zenici nije samo onome u sto se dogodilo vec i u onome sto se nije dogodilo. Kao sto si naveo Drivusa je bila naoruzana i ona je trebala da bude veza tzv JNA i kadrova iz SDS u Zenici prema jugu jer je tada tzv JNA jos bila u Visokom i citavom tom kraju. Kasarna u Zenici je bila puna tenkova i opreme ali i rezervista i cetnici nisu planirali da je ostave na miru ali se na srecu uspjelo da provali u njihovu organizaciju (SDS-JNA) i tu su pali. Jbg , kada znas ko , kada , gdje i kako onda je mnogo lakse da planiras svoje a i predvidis sta ce protivnik da uradi tako da nije samo cetnicka obavjestajna sluzba bila uspjesna tada ;-)
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#109 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by riko-ga »

kv99 wrote:
Tahta wrote:
karanana wrote:ti si otvorio ovu temu sa pitanjem i nasim misljenjima. mi ih iznosimo, a ti se ne slazes sa njima. mi kazemo da je bilo dovoljno oruzja u BiH ali da se nije uzelo a moglo je a ti govoris o drugom dotoku i o tome da se nije moglo disat od milosevica i tudjmana a kamoli uvesti kamioni avioni i podmornice naoruzanja.
mi kazemo da bi uzimanje magacina u faleticima znacilo mnogo za odbranu i mozda ranu deblokadu sarajeva a ti kazes da ono ne bi pomoglo bijeljini, zvorniku.....
to skladiste je bilo aktuelno i poslije pada zvornika i bijeljine, dakle klanje se vec dogodilo a ti se brines o tome kako bi se to naoruzanje koje bi uzeli odozgor sakrilo. spominjes razne gradove, a mozda su i ti gore nabrojani gradovi imali svoje faletice. evo covjek ti dade primjer doboja.

hajde da se prvo sinhronizujemo o cemu pricamo, mogucnosti uvoza iz vana ili vece zaplijene iznutra.
nema koristi prijatelju dokazati nešto @kv99 vidiš da je on neki veliki strateg na višem nivou, ne čita šta mu se piše, ne konta kad napiše čovjek šta bi značila obična automatska puška borcu sa mudima ili nedo bog neki RPG gdje bi mu kraj bio sa lakšom podrškom artiljerije.
on je na liniji šlepera, aviona, kamiona, skladišta ,pizdi materina ...
u stvari odbrane tadašnje minder političke garniture

JA odustajem od ove teme
pozz
Pa kada je bilo samo do muda i automatske sto nisi oslobodio citavu BiH sa tim ? Koliko znam toga je bilo vise nego dovoljno od kraja 1994 pa opet nije islo tek tako. Dosta je ljudi , previse ljudi zaginulo jer su isli sa mudima i automatskom tako da je praksa pokazala da to bas ne ide. I svi kunu na vrh jer nije obezbjedio vise ali niko , ama bas niko ne kaze kako bi se to moglo da odradi. Nisam ja neki strateg vec pokusavam da shvatim kritiku koja nedaje alternativu. Svako govori trebalo je, bilo bi bolje, bilo bi lakse da je bilo ovako a da nije bilo onako ali niko da objasni kako je to moglo biti sa tadasnjim stanjem. Probaj da odes na ispit pred profesora ili na posao pred sefa pa kada ti dadne zadatak da odradis a ti njima: mogao bi ali da nisu preduslovi tako kako ti kazes vec ovako kako ja zelim . Javi se kako je proslo ;-)
kv99 pricati o hrabrosti sa puskom 92 i 94 je kao nebo i zemlja.Vise je znacila puska ciganka sa 1-2 okvira municije vec 94 haubica.Ako si bio tu i 92 i 94-95 znas o cemu pricam.92 10 ljudi naoruzani cigankama moglo je odraditi posla kao ceta 94 naoruzana sijacima smrti.Razlog ukopavanje neprijatelja.

I ponovo kazem da je bilo pusaka ne dovoljno ali ih je bilo ali su ljudi na prvu liniju isli sa pistoljom i 6 metaka jer "nemogu ja svakome dati pusku" kao su govorili ovi u dubini u naselju sa 20-30 pusaka ispod mandraca za "nedaj boze".Naravno svaka ulica u Sarajevu da neidem dalje je prica za sebe i svaka ulica ima svoje iskustvo iz 92. god.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#110 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

riko-ga wrote:
kv99 wrote:
Tahta wrote: nema koristi prijatelju dokazati nešto @kv99 vidiš da je on neki veliki strateg na višem nivou, ne čita šta mu se piše, ne konta kad napiše čovjek šta bi značila obična automatska puška borcu sa mudima ili nedo bog neki RPG gdje bi mu kraj bio sa lakšom podrškom artiljerije.
on je na liniji šlepera, aviona, kamiona, skladišta ,pizdi materina ...
u stvari odbrane tadašnje minder političke garniture

JA odustajem od ove teme
pozz
Pa kada je bilo samo do muda i automatske sto nisi oslobodio citavu BiH sa tim ? Koliko znam toga je bilo vise nego dovoljno od kraja 1994 pa opet nije islo tek tako. Dosta je ljudi , previse ljudi zaginulo jer su isli sa mudima i automatskom tako da je praksa pokazala da to bas ne ide. I svi kunu na vrh jer nije obezbjedio vise ali niko , ama bas niko ne kaze kako bi se to moglo da odradi. Nisam ja neki strateg vec pokusavam da shvatim kritiku koja nedaje alternativu. Svako govori trebalo je, bilo bi bolje, bilo bi lakse da je bilo ovako a da nije bilo onako ali niko da objasni kako je to moglo biti sa tadasnjim stanjem. Probaj da odes na ispit pred profesora ili na posao pred sefa pa kada ti dadne zadatak da odradis a ti njima: mogao bi ali da nisu preduslovi tako kako ti kazes vec ovako kako ja zelim . Javi se kako je proslo ;-)
kv99 pricati o hrabrosti sa puskom 92 i 94 je kao nebo i zemlja.Vise je znacila puska ciganka sa 1-2 okvira municije vec 94 haubica.Ako si bio tu i 92 i 94-95 znas o cemu pricam.92 10 ljudi naoruzani cigankama moglo je odraditi posla kao ceta 94 naoruzana sijacima smrti.Razlog ukopavanje neprijatelja.

I ponovo kazem da je bilo pusaka ne dovoljno ali ih je bilo ali su ljudi na prvu liniju isli sa pistoljom i 6 metaka jer "nemogu ja svakome dati pusku" kao su govorili ovi u dubini u naselju sa 20-30 pusaka ispod mandraca za "nedaj boze".Naravno svaka ulica u Sarajevu da neidem dalje je prica za sebe i svaka ulica ima svoje iskustvo iz 92. god.
Ja znam sta je puska znacila 1992 ali isto tako znam da bi odbacio cetnike dalje od Sarajeva ili bilo kojeg drugog trebalo je i tada mnogo vise od toga. Trebalo je imati ogromna muda da bi se sa puskom stalo pred tenk ali da bi otjerao tenk i ukopane haubice na brdima nije islo ma kolika muda imao. Znas i sam da je pokusano par puta da se sa puskom i mudima oko Sarajeva otjeraju cetnici na pocetku agresije ali nije islo. Zato i pitam : da li se i kako moglo da organizuje efikasno naoruzavanje, tako da ne treba muda i krv vec granata i haubica ? Sigurno znas iz vlastitog iskustva a mozda i snimka kada onaj krvnik Mladic preko veze govori cetnicima oko Srebrenice da mogu slobodno da zaobilaze brda koja drze nasi jer nisu imali nista efikasnije preko 300 m. Zato i pitam , da li je i kako bilo moguce da se nabavi nesto efikasnije i da se dopremi ne samo u Sarajevo vec i u Zvornik, Bijeljinu , Srebrenicu, Prijedor, Bihac, Tuzlu itd ?
Kao sto sam rekao par puta ranije, cilj mi je da se realno pogleda sta se i kako dogodilo i ako je neko kriv , ma ko god bio da se onda to i kaze ali isto tako da se realno pogleda da li bi iko drugi mogao da uradi ista bolje ? Ako se realno pogleda na situaciju i vidi zbog cega je doslo do toga onda se moze realno i gledati kako da se izbjegne slicna situacija. Najlakse je reci : on ili oni su krivi, ali meni je cilj i namjera da se analizira situacija da bi naucilo od nje. Kazu da glupan ponavlja svoje greske, sretan se nauci od svojih a pametan se nauci od tudjih. Pa ako nismo dovoljno pametni da naucimo od tudjih hajde da iskoristimo tu srecu da smo prezivjeli greske koje smo uradili prije pa da se od njih naucimo. A da bi se naucili od njih treba prvo da ih realno pogledamo jer ko je siguran da bi prezivjeli ako bi opet ponovili iste greske ?
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#111 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by cucamonga »

sve se moglo bolje izvest da unutrasnji faktor koji je u velikome broju danasnje vodjstvo bosnjaka prevashodno nije radio za cetnicke velikosrpske interese....

cetnicima i ustasama od 45e pa na ovamo je najvise prijala i najveci adut bila bosnjacka potkupljivost i manipulativnost.

koliko god brutalno to zvucalo - to je tako...
User avatar
argyle
Posts: 1895
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#112 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by argyle »

Mart 1992

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Maj 1992
Image
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#113 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by svjezi_ustipak »

Pozdravljam post koji je postavio argyle. Konacno pravi doprinos temi. Zao mi je sto se ovdje ne ukljucuje @crveni_barjak da kaze svoje misljenje o ovoj hipotetskoj situaciji.

Sto se tice rasprava i raspravljaca dobar dio je ispod svakog nivoa i uopce ne poznaje kako je bila organizovan sistem opstenarodne odbrane u SFRJ i sa kojih se pozicija krenulo u rat.

Oruzje TO SRBiH je izuzeto prije rata odlukom Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu. Naredba u prilogu:

"SAVEZNI SEKRETARIJAT ZA NARODNU ODBRANU VOJNA TAJNA
GENERALŠTAB ORUŽANIH SNAGA SFRJ POVERLJIVO
ZAMENIK NAČELNIKA GENERALŠTABA
ZA TO
Pov. Br. 831-15/89 01.02. 1990. god.

Povlačenje viškova naoružanja iz TO. —

U protekloj godini, na osnovu Kriterijuma Predsedništva SFRJ o planiranju razvoja TO SFRJ, došlo je do krupnih organizacijsko-formacijskih promena, uz znatno brojno smanjenje TO u svim SR i SAP Pri tome je došlo do pojave viška naoružanja i druge vojne opreme, koja prestavlja ozbiljan problem jedinicama i štabovima TO u pogledu smeštaja, čuvanja i održavanja. U vezi, sa tim,
NAREĐUJEM
1. Da se iz jedinica i štabova Teritorijalne odbrane SR i SAP povuku u pozadinske baze JNA sve količine naoružanja i municije, koje pretiču po formaciji, odnosno koje su prijavljene kao višak.
Republički i pokrajinski štabovi TO, koji su deo naoružanja ustupili sekretarijatima za narodnu odbranu, za popunu jedinica civilne zaštite, službe za osmatranje i obaveštavanje i drugih sastava (sem jedinica veze DPZ) povući će isto i predati istovremeno sa predajom naoružanja i municije iz prethodnog stava.* [*Sem naoružanja kojeg su ŠTO zadržali u rezervi.]
2. Naoružanje i municiju će preuzeti pozadinske baze JNA u zatečenom stanju. Naoružanje sa kratkoročnom zaštitom i sa isteklim vremenom dugoročnekonzervacije posebno evidentirati i čuvati do donošenja konačne odluke.
3. Komande vojnih oblasti, i VPO će se neposredno dogovarati sa RŠTO-PŠTO o organizaciji preuzimanja naoružanja i municije na svojoj teritoriji.
4. Nakon završenog prikupljanja naoružanja i municije, Tehnička uprava SSNO i taktički nosioci će u roku od tri meseca predložiti postupak sa prikupljenim naoružanjem i municijom.
5. Troškovi primopredaje naoružanja i municije padaju na teret finansijskog plana JNA.
6. Tehničko-snabdevačka baza SSNO će sa komandama VO i VPO regulisati prikupljanje, smeštaj i čuvanje naoružanja. Prikupljanje naoružanja završiti do kraja aprila 1990. godine.
7. Naoružanje i municiju predati-primiti po materijalnim dokumentima, a razduženje- zaduženje knjiga kartona izvršiti pozivom na ovo naređenje.
Prilog : Plan povlačenja NVO2
MG/TK
NAČELNIK GENERALŠTABA
ORUŽANIH SNAGA SFRJ
general-pukovnik
Blagoje Adžić, [v.r.] "

Skladiste Faletici je slovom i brojem na dan 13 aprila 1992 do momenta izmjestanja imalo:
32 000 komada pjesadijskog naoruzanja (pusaka, puskomitraljeza, protivoklopnih sredstava), 1 divizion haubica (18 komada 105 mm), 2 diviziona minobacaca 120 mm (36 komada), 100 minobacaca 60 i 82 mm, divizion protiavionske artiljerije, bataljon inzenjerijske opreme, sredstva za rad komandi, sredstav za rad veze, 10 miliona metaka za pjesadijsko naoruzanje, 20 000 komada minsko-eksplozivnih sredstava.
Kako je izgledalo iseljavanje skladista moze se procitati od ucesnika na linku: http://sokolac.slavicnet.com/sokolac/so ... forum.html

Sto se tice price o 10 minobaca i 1000 pusaka kojima se moglo odbraniti Sarajevo i zaustaviti blokada to moze reci samo neko ko uopce ne zna nista o temi. Na pocetku rata, 17 aprila 1992, informacije TO BiH o snagama kojima se raspolaze:"Prema raspoloživim podacima (bez podataka za okrug Mostar i Livno) u TO RBiH prijavljeno je 74.043 dobrovoljaca, koji raspolažu sa svega 15.365 cevi raznovrsnog streljačkog naoružanja. U TO i MUP Sarajevo prijavilo se dobrovoljno oko 30.000 ljudi, a svega je oko 7.000 naoružanih. U Tuzli je prijavljeno preko 20.000 lica, a naoružano je svega 3.000. Sve je veći broj pripadnika bivše JNA i građanskih lica u njenoj službi koji pristupaju TO RBiH. Do 16. aprila u Štab TO BiH su se prijavila 122 aktivna vojna i 33 građanska lica."

http://www.slobodnaevropa.org/content/p ... 94843.html

Sarajevo je imalo 7 puta vise oruzja od onih hiljadu pusaka pa je bilo uspjesno blokirano i manje uspjesno osvojeno. Artiljerija u rukama civila, milion automatskih pusaka u neorganizovanoj miliciji ne znace opet nista. Jeste, to je znacajan doprinos i podizanje nivoa vatrene moci ali nema potrebnu efikasnost.

Ono sto je bitno nedostajalo TO RBiH i PLBiH jeste plan, organizacija, obuka, profesionalnost, sistem. Za protivnika su imali odlicno organizovanu armiju koja je plan agresije pocela praviti godinama prije rata. Sama odbrana je bila cudo a nase prezivljavanje puka sreca i Bozija milost. TO RBiH se u Sarajevu naoruzala najvise iz totalno neocekivanog izvora-pete kolone kojoj je SDS podijelio oruzje tokom zime 1991-92. Po procjenama pukovnika Efendica tada je zarobljeno oko 20 hiljada cijevi svih kalibara u Sarajevu.

Da li se moglo vise, brze i bolje? Jeste. Pod uslovom da se za rat pocelo spremati 1989 a ne 1991 u oktobru. I pod uslovom da su rat spremali profesionalci i pravi vojnici. Da li se moglo doturiti vise oruzja? Tesko. JNA je spustila na Pleso Kikasev boing pun oruzja za Zbor narodne garde. Kad je DB htjela javno je emitovala je Spegelja kako prica o naoruzavanja u Cro i presijecala nabavku oruzja. Obavjestajni rat koji je poceo cetiri godine prije oruzanih sukoba je bio nesto u cemu nismo mogli nikad suvereno parirati neprijatelju. Glavni cilj te presije je bio da onemoguci svaki suvisli otpor. Cak i ono sto je uradjeno u nekih dijelovima BiH se moze smatrati nevjerovatnim uspjehom obzirom na tadasnje stanje duha i poimanje buducnosti Jugoslavije i Bosne u njoj.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#114 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by bach »

Evo kako su to slovenci učinili:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=ux8 ... =endscreen[/youtube]
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#115 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by svjezi_ustipak »

bach wrote:Evo kako su to slovenci učinili:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=ux8 ... =endscreen[/youtube]

Slovenija i BiH su neuporedive. Slobo nikad i nije imao namjeru zadrzati Sloveniju u Velikoj Srbiji. Ono sto je uradjeno JNA je bila zavala vojske da bi se opravdalo njeno povlacenje. BiH je u svakom planu velikosrba bila obuhvacena cijela. Zato je i ukupni odnos prema Sloveniji i BiH bio potpuno drugaciji. Takodje, za razliku od ostalih dijelova SFRJ Slovenija nije nikad predala svoje oruzje TO na cuvanje JNA.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#116 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by snaga_znanja »

bach wrote:Evo kako su to slovenci učinili:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=ux8 ... =endscreen[/youtube]
Nemoj matereti da mi pricas o slovenskom ratu da ne bih popio 3 pive i otisao okupirati Ljubljanu! :lol:
User avatar
moa
Posts: 3640
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#117 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by moa »

svjezi_ustipak wrote:
bach wrote:Evo kako su to slovenci učinili:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=ux8 ... =endscreen[/youtube]

Slovenija i BiH su neuporedive. Slobo nikad i nije imao namjeru zadrzati Sloveniju u Velikoj Srbiji. Ono sto je uradjeno JNA je bila zavala vojske da bi se opravdalo njeno povlacenje. BiH je u svakom planu velikosrba bila obuhvacena cijela. Zato je i ukupni odnos prema Sloveniji i BiH bio potpuno drugaciji. Takodje, za razliku od ostalih dijelova SFRJ Slovenija nije nikad predala svoje oruzje TO na cuvanje JNA.
Mi smo zivjeli u velikoj Srbiji, (svi srbi u jednoj zemlji) to je bila Jugoslavija. Posto Srba vise skoro i nema u Hr a apetiti su jos uvijek tu prema Bosni.. rahmetli Alija je zaje#"4 stvar jer je govorio da nece biti rata.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#118 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by svjezi_ustipak »

moa wrote: Mi smo zivjeli u velikoj Srbiji, (svi srbi u jednoj zemlji) to je bila Jugoslavija. Posto Srba vise skoro i nema u Hr a apetiti su jos uvijek tu prema Bosni.. rahmetli Alija je zaje#"4 stvar jer je govorio da nece biti rata.
i sta bi ti uradio da si bi umjesto rahmetli Alije?
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#119 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Nele9 »

@argyle
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Jos jedan dokaz da sarajevo x treba biti sretan sto te ima za forumasa.

Sto se tice knjiga....Hebo knjigu kad sam bio ucesnik nekih dogadjaja koje Mevludin (Ose) i Karavelic opisuju. :lol:
Salim se...treba citat', treba.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#120 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by sumirprimus »

Nije sporno na cijoj je strani bila jna,ko sto nije psorno ni kome su davali oruzje,a ko se moro krit ko guja..
Sporna je organizacija,koordinacija,plan, kao i tajming...
To jest,ko i uvijek nesposobnost rukovodstva...
Mozemo mi ovde jos sto strana raspredat,kasno je sad...
Ono sto je meni uvijek bilo cudno,zar su toliko bili slijepi,da ne kontaju,nema referenduma o neovisnosti dok nisi SPREMAN,a spremni nismo bili,a vec su nas poklopili,i plus imali iskustvo slovenije i hrvatske i pokrenutu masineriju...
jel se moglo drukcije,mozda,al to vise nikad necemo znati sa sigurnoscu..
plus totalno nepoznavanje situacije na terenu,nepoznavanje protivnika,njegove pripreme,planova,zelja,mogucnosti,..ma javasluk totalni, a i nabavka oruzja,pa ko ga je trebo nabavljat dobro je ista i doslo...
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#121 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by cindrlimindrli »

svjezi_ustipak wrote:i sta bi ti uradio da si bi umjesto rahmetli Alije?
Recimo, po povratku iz Lisabona ne bih se spustio na Butmir. :D
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#122 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by sumirprimus »

cindrlimindrli wrote:
svjezi_ustipak wrote:i sta bi ti uradio da si bi umjesto rahmetli Alije?
Recimo, po povratku iz Lisabona ne bih se spustio na Butmir. :D
tad je vec bilo kasno, sletio on ne sletio,o tome se radi...
kasno smo na kosovo stigli,izgleda i nismo jos...
User avatar
karanana
Posts: 47488
Joined: 26/02/2004 00:00

#123 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by karanana »

covjece, pa ta to u faleticima je bilo zaista znacajno.
mislim da bi napravilo razliku. ako nista, dugim cijevima bi naoruzalo 23000 ljudi prijavljenih u TO a bez oruzja.
samo, vjerovatno i da se skladiste zauzelo, bilo bi u plamenu i u eksplozijama i prije nego se dvije puske izvuku a kamoli toliko hiljada tona stvari.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#124 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by cindrlimindrli »

sumirprimus wrote:tad je vec bilo kasno, sletio on ne sletio,o tome se radi...
Da nismo morali njega mijenjati za Kukanjca mogli smo dobiti nesto drugo. Milutin je bio ckapi i vjerovatno se
moglo za njega dobiti krupnih ustupaka, kako u naoruzanju tako i teritoriji. Al` u pravu si, sad je kasno.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#125 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by sumirprimus »

cindrlimindrli wrote:
sumirprimus wrote:tad je vec bilo kasno, sletio on ne sletio,o tome se radi...
Da nismo morali njega mijenjati za Kukanjca mogli smo dobiti nesto drugo. Milutin je bio ckapi i vjerovatno se
moglo za njega dobiti krupnih ustupaka, kako u naoruzanju tako i teritoriji. Al` u pravu si, sad je kasno.
Da ali,to je vec pocetak rata...
Vec je puklo :)
Post Reply