Istanbul

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55931
Joined: 15/12/2008 16:53

#101 Re: Istanbul

Post by ultima_palabra »

Ne treba ti agencija, rezervišeš avio karte u BH Airlinesu i hotel preko neta... evo ja sam bio u ovom, zadovoljan :)
http://www.midtown-hotel.com/
User avatar
Bihnela
Posts: 123
Joined: 10/07/2009 13:03

#102 Re: Istanbul

Post by Bihnela »

istanbul..moja neostvarena želja...

preporucujem sajt http://www.letsgoistanbul.com/index.htm
ocaj
Posts: 311
Joined: 16/06/2008 10:29

#103 Re: Istanbul

Post by ocaj »

Nakon silnog surfanja i gledanja razno-raznih hotela izgleda da ce ipak odluka pasti na ovaj midtown hotel, hvala na preporuci! :D
Nasla sam relativno povoljne cijene za 2 osobe(5 noci) pogotovo za taj dio grada, a i hotel mi se cini poprilicno moderan.
A za avio karte sam vise za turkish airline, nego ove nase, jest da je karta skuplja,ali izdrzat ce se nekako. :-D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55931
Joined: 15/12/2008 16:53

#104 Re: Istanbul

Post by ultima_palabra »

ocaj wrote:Nakon silnog surfanja i gledanja razno-raznih hotela izgleda da ce ipak odluka pasti na ovaj midtown hotel, hvala na preporuci! :D
Nasla sam relativno povoljne cijene za 2 osobe(5 noci) pogotovo za taj dio grada, a i hotel mi se cini poprilicno moderan.
A za avio karte sam vise za turkish airline, nego ove nase, jest da je karta skuplja,ali izdrzat ce se nekako. :-D
Hajd baš mi je drago :thumbup: Sigurno će ti biti odličan što se tiče lokacije i usluge, nisam samo znao da li se uklapa u budžet :-D A što se tiče aviona, BH i Turkish Airlines su u kooperaciji, tako da se može desiti da odeš jednim, a vratiš se drugim.
ocaj
Posts: 311
Joined: 16/06/2008 10:29

#105 Re: Istanbul

Post by ocaj »

Hajd baš mi je drago :thumbup: Sigurno će ti biti odličan što se tiče lokacije i usluge, nisam samo znao da li se uklapa u budžet :-D A što se tiče aviona, BH i Turkish Airlines su u kooperaciji, tako da se može desiti da odeš jednim, a vratiš se drugim.
Eh, razrijesi ti meni jos jednu dilemu! :D Znam da je Turkish kupio BH airlines i bas sam htjela da se raspitam da li to ima nekog uticaja, da li odvojeno rade ili to izgleda bas ovako kako si ti napisao "odes jednim vratis se drugim"... :roll:
U zadnje vrijeme sam primijetila da letovi iz Istambula pravo puno kasne po sat-dva i ne znam u cemu je fol, mislila sam da je do ovih nasih "strucnjaka"... :run:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55931
Joined: 15/12/2008 16:53

#106 Re: Istanbul

Post by ultima_palabra »

ocaj wrote:
Hajd baš mi je drago :thumbup: Sigurno će ti biti odličan što se tiče lokacije i usluge, nisam samo znao da li se uklapa u budžet :-D A što se tiče aviona, BH i Turkish Airlines su u kooperaciji, tako da se može desiti da odeš jednim, a vratiš se drugim.
Eh, razrijesi ti meni jos jednu dilemu! :D Znam da je Turkish kupio BH airlines i bas sam htjela da se raspitam da li to ima nekog uticaja, da li odvojeno rade ili to izgleda bas ovako kako si ti napisao "odes jednim vratis se drugim"... :roll:
U zadnje vrijeme sam primijetila da letovi iz Istambula pravo puno kasne po sat-dva i ne znam u cemu je fol, mislila sam da je do ovih nasih "strucnjaka"... :run:
Što se tiče relacije Sarajevo-Istanbul svejedno ti je s kim ideš... ja sam bio rezervisao povratnu kod BHA... otišao s njima a vratio se sa THY.
A ne znam šta je to sa kašnjenjem, inače zna kasniti povratak zbog gužve na Ataturku, to je jednostavno tako.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#107 Re: Istanbul

Post by Pooll »

ocaj wrote:
Hajd baš mi je drago :thumbup: Sigurno će ti biti odličan što se tiče lokacije i usluge, nisam samo znao da li se uklapa u budžet :-D A što se tiče aviona, BH i Turkish Airlines su u kooperaciji, tako da se može desiti da odeš jednim, a vratiš se drugim.
Eh, razrijesi ti meni jos jednu dilemu! :D Znam da je Turkish kupio BH airlines i bas sam htjela da se raspitam da li to ima nekog uticaja, da li odvojeno rade ili to izgleda bas ovako kako si ti napisao "odes jednim vratis se drugim"... :roll:
U zadnje vrijeme sam primijetila da letovi iz Istambula pravo puno kasne po sat-dva i ne znam u cemu je fol, mislila sam da je do ovih nasih "strucnjaka"... :run:
Odlazak iz Sa u 13:55 radi THY, a u 18:00 BH Airlines... povratak u 8:00 radi BH Airlines, a u 12:05 THY.. tako je bilo prosle godine, a koliko vidim i sada je... cijena je ista 400-420 KM povratna :)
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#108 Re: Istanbul

Post by psydelija »

definitivno grad u kojem se treba/mora otici jednom u zivoti... :thumbup:

u stambolu ima za svakog po nesto... turistu je za soping najlakse u kapelicarsiji (cuveni bazar) :thumbup: , ima od igle do lokomotive, a najvise zlata ,"koze", djidjija-midjija i farmerki... roba "original falsh", tj. solidna! :D
luksuz se trazi na taskimu (nesto kao sa-ferhadija u xxxxxl formatu :D ), ali i u "milion" drugih soping molava...

od kapeli carsije nanize je puno toga zanimljivog: dva hamama (onaj do k.carsi je OK., onaj drugi NULA + skup), plava dzamija sa turbetom, aja sofija, topkapi palata (muzej sa puno eksponata vezanih za islamsku istoriju i osmansko carstvo)- ista pruza i neverovatan pogled na bosfor... pa, tu je usput i cisterna bazilika sa cuvenom glavom meduze) :thumbup: ...

ispod aja sofije, kada se malo nogice umore uzme se tramdzo i vozis do zadnje stanice... preko puta je podzemni pesacki prelaz. cca. 5 min. hoda vodi do metroa /zicara/ koji vozi za taskim... a na taskimu, hmmm.. ima bas svega, cak sta vise i asdzinica po imenu "mostar" sa vanjskom dekoracijom jezgra starog grada mostara. :D
ne propustite i kuhinju "pehlivan", strasno dobra klopa-preko puta spomenika... taskim nudi sve: puno kafica, slasticarni, butika, crkve, sinagoge, starine, turist. tram., extra gradjevina...
u blizini je i galataturm. :thumbup:

ko voli sport, obavezno neka obidje neki od stadiona... recimo inonu (besiktas) je najblizi centru, od taskima pesaka 15 min..., odmah ispod je i dolamabahce palata :thumbup: (neverovatan objekat- velika, lepa i jako zahtevna gradjevina :D ), tu je dusu ataturk dao... i dan danas ima mrtva straza u praznoj sobi kraj postelje "nedodirljivog" vodje. :lol: ulaz je oko 5 eura i moguc je samo grupnim obilaskom.

ne prepostiti ni voznju brodem ili camcem koji se obraca ka bosforu (deo gde se spajaju eropski i azijski deo).., voznja kosta oko 5-7 eura i traje cca. 1h 30 min... tu se da videti i extra tvrdjava rumeli iz vremena mehmeda II...
plovidba brodom neverovatan je dozivljaj... meni su oci ostale u pejsezu sa desne strane obale (vile, zelenilo..). :D

prevoz od aerodroma (mustafa k. tataturk) do grada je najjeftinije i najbolje ici vozom (polu metro fazon).
dobra je veza i nije skupo, oko 2 eura karta... a, sa drugog aerodroma (sabiha g.) najbolje taksijem ili busem. taksijem varira cena-kako se pazaris... ako ga uhvatis na foru: arkadas, "ajde aksham pazari!" odmah je cena za 1/3 jeftinija. :D

cene u gradu variraju, tj., osrednje su za svetske prilike, nesto izmedju pariza i pazara. :D
real, tri dana obilaska stambola su relativno malo, sedam onako...citav zivot optimalno. :)

ja licno odsedam u http://anteahotel.com... stari grad (sultan-ahmet), blizu tram. stanice cemberlitas i sve vaznije iz vizant./osmanskog carstva se da obici nogom ... uslovi su dobri, cena (jako) povoljna.
hotel iskljcivo samo sa doruckom, jer klopa u gradu je extra i cene su jako simbolicne.
toplo preporucujem brosuricu "vodic kroz stambol", moze se kupiti svuda, u hotelima je dzaba.

pps: da sam kojim slucajem polu milioner, odmah bih odselio za stambol!
immuno
Posts: 2028
Joined: 07/04/2010 11:05

#109 Re: Istanbul

Post by immuno »

gdje ti plati voznju brodom po Bosforu 5-7 eura ???? ja platih 1,5 eura najskuplju odnosno najdalju do Ejupove Camii od Eminim.Na Havalamat K.Ataturk je najbrze taxi uzeti,nije kapeli vec Kapali-carsija al nejma veze.U Stambolu ni za mjesec dana nemozes obici sve ali eto one glavne turisticke atrakcije mozes i naravno ostanes brez nogu al ljudi vrijedi isplati se
User avatar
piupiu
Posts: 16714
Joined: 05/01/2008 05:08

#110 Re: Istanbul

Post by piupiu »

Ja sam u avgustu bila ovdje

http://www.hoteltashkonak.com/

Presladak hotelcic, sobe male, ali sve je super-cisto, prijatno, lijepo, osoblje vise nego ljubazno, imaju malu terasicu na vrhu hotela gdje se servira dorucak (koji je ukljucen u cijenu, svedski sto, sve sto treba), ma, ljepota! Setnja do Plave dzmije, mala dazmijica koju je napravio Mehmed Pasa Sokolovic je udaljena jedno dva stambena bloka, i tamo se moze pjesice, itd ... Rezervisala sam preko Expedia-e, posto oni uvijek imaju neka snizenja, i ispalo je nesto prilicno jeftino, ne mogu se tacno sjetiti. Transfer s aerodroma je bio ukljucen u cijenu, tamo me docekao lik u kombiju, dao mi sokic da pijem na putu i odvezao me u hotel ... Preporucujem i namjeravam tamo odsjesti opet ... :thumbup:
baby24
Posts: 427
Joined: 08/07/2010 13:13

#111 Re: Istanbul

Post by baby24 »

User avatar
SadaMeHuseine
Posts: 281
Joined: 15/12/2010 10:14
Location: Rajvosa

#112 Re: Istanbul

Post by SadaMeHuseine »

Cijene kolege, CIJENEEEE!!!!
jadran
Posts: 76
Joined: 18/02/2011 10:48

#113 Re: Istanbul

Post by jadran »

...zelja velikaa:::.nazalost do sad ne ostvarena...nadam s eu skorijoj buducnosti d ace bti..jako to zelimmmmmmmm:)
baby24
Posts: 427
Joined: 08/07/2010 13:13

#114 Re: Istanbul

Post by baby24 »

SadaMeHuseine wrote:Cijene kolege, CIJENEEEE!!!!
pa ovaj http://www.hotelresidence.com.tr/cgi-bi ... a&lang=eng je oko 50EUR noc, dvokrevetna soba.. u sred Taksima.... da li je neko slucajno bio tu??
immuno
Posts: 2028
Joined: 07/04/2010 11:05

#115 Re: Istanbul

Post by immuno »

Hotel Lady Day u centru Sultan-Ahmed sa terase prvo sto vidim plava dzamija hotel ma bombona cijena 80 eura za noc sa doruckom za svaciji ukus ...ja bila prezadovoljna!
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55931
Joined: 15/12/2008 16:53

#116 Re: Istanbul

Post by ultima_palabra »

Ne znam što ljudi forsiraju smještaj na južnoj strani Zlatnog roga, meni je tamo kao košnica neka, svako ti nudi neku glupost... sve gledam kad će me neko izbunariti :roll: Sjeverni dio grada mi puno više leži...
ocaj
Posts: 311
Joined: 16/06/2008 10:29

#117 Re: Istanbul

Post by ocaj »

Ja jedva cekam kraj marta da krenem za Stambol! :D Dani mi pravo sporo teku... :sad:
Do stadiona Besiktasa svakako mislim doci, a iskreno se nadam i da cu tu naci njihov fan shop. :D Nisam neki fan Besiktasa,ali sam itekakav fan Real Madrida a zna se gdje sada igra J.M. Guti! :D Moram neki suvenir uzeti, bez daljnjeg... :)
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#118 Re: Istanbul

Post by psydelija »

ocaj wrote:Ja jedva cekam kraj marta da krenem za Stambol! :D Dani mi pravo sporo teku... :sad:
Do stadiona Besiktasa svakako mislim doci, a iskreno se nadam i da cu tu naci njihov fan shop. :D Nisam neki fan Besiktasa,ali sam itekakav fan Real Madrida a zna se gdje sada igra J.M. Guti! :D Moram neki suvenir uzeti, bez daljnjeg... :)
tebi sporo teku dani, a meni su brzo proleteli... ja se u ponedeljak vratio iz stabola... bio na derbiju galata-fener.
inace, stadion besiktasa ti je blizu centra, malo iznad dolmabasce palate, a besiktasof fan shop sam video u sultan ahmetu, izmedju tram stanice cemberlitas i laleli.

ps: bas je za vikend poceo istanbul shoping fest (indirim/sale od 30-50%). :P
baby24
Posts: 427
Joined: 08/07/2010 13:13

#119 Re: Istanbul

Post by baby24 »

psydelija wrote:
ocaj wrote:Ja jedva cekam kraj marta da krenem za Stambol! :D Dani mi pravo sporo teku... :sad:
Do stadiona Besiktasa svakako mislim doci, a iskreno se nadam i da cu tu naci njihov fan shop. :D Nisam neki fan Besiktasa,ali sam itekakav fan Real Madrida a zna se gdje sada igra J.M. Guti! :D Moram neki suvenir uzeti, bez daljnjeg... :)
tebi sporo teku dani, a meni su brzo proleteli... ja se u ponedeljak vratio iz stabola... bio na derbiju galata-fener.
inace, stadion besiktasa ti je blizu centra, malo iznad dolmabasce palate, a besiktasof fan shop sam video u sultan ahmetu, izmedju tram stanice cemberlitas i laleli.

ps: bas je za vikend poceo istanbul shoping fest (indirim/sale od 30-50%). :P
gdje su najveca snizenja, u trznim centrima ili na onom velikom bazaru?? i da li je bolje kupiti ovdje lire ili eure, pa ih tamo zamijeniti?? ne znam kakv je kurs eur/lira??
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#120 Re: Istanbul

Post by psydelija »

baby24 wrote:gdje su najveca snizenja, u trznim centrima ili na onom velikom bazaru?? i da li je bolje kupiti ovdje lire ili eure, pa ih tamo zamijeniti?? ne znam kakv je kurs eur/lira??
snizenja se i odnose na trzne centre i na istiklal cadesi... istiklal cadessi ti je ulica od taksim skvera pa do kraja, skoro do galate turma...na metro stanici shishli/mecidijekoy imas ogroman shopping mall "dzevahir"... to ti je od taksima dve stanice u pravcu sejrantepe... http://www.google.ch/images?hl=de&biw=1 ... a=N&tab=wi
sto se bazara tice (kapalicarsi....) tu se uvek mozes/moras cenkati.
u vezi novca, mislim da je dole bolje zameniti eure u lire. manje-vise kurs je identican u citavom gradu. za 100 eura dobijes 222/220 lira, u zavisnosti da li je banka ili menjacnica.. prevoz ti je svuda 1.75 TL, najbolje je uzeti dnevni cip (kupis na nekoj trafici).

ps: ako te jos sta zanima, stojim na raspolaganju.
baby24
Posts: 427
Joined: 08/07/2010 13:13

#121 Re: Istanbul

Post by baby24 »

psydelija wrote:
baby24 wrote:gdje su najveca snizenja, u trznim centrima ili na onom velikom bazaru?? i da li je bolje kupiti ovdje lire ili eure, pa ih tamo zamijeniti?? ne znam kakv je kurs eur/lira??
snizenja se i odnose na trzne centre i na istiklal cadesi... istiklal cadessi ti je ulica od taksim skvera pa do kraja, skoro do galate turma...na metro stanici shishli/mecidijekoy imas ogroman shopping mall "dzevahir"... to ti je od taksima dve stanice u pravcu sejrantepe... http://www.google.ch/images?hl=de&biw=1 ... a=N&tab=wi
sto se bazara tice (kapalicarsi....) tu se uvek mozes/moras cenkati.
u vezi novca, mislim da je dole bolje zameniti eure u lire. manje-vise kurs je identican u citavom gradu. za 100 eura dobijes 222/220 lira, u zavisnosti da li je banka ili menjacnica.. prevoz ti je svuda 1.75 TL, najbolje je uzeti dnevni cip (kupis na nekoj trafici).

ps: ako te jos sta zanima, stojim na raspolaganju.
puno puno hvala :) idem za koji dan.... jedva c ekam :D smjesteni smo na Taksimu, pa mozes li mi reci koji je najbolji prevoz do Taksima, tacnije Istiklal ulice gdje nam je hotel??
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#122 Re: Istanbul

Post by psydelija »

baby24 wrote:puno puno hvala :) idem za koji dan.... jedva c ekam :D smjesteni smo na Taksimu, pa mozes li mi reci koji je najbolji prevoz do Taksima, tacnije Istiklal ulice gdje nam je hotel??
rado i drugi put... lepo se provedite. verujem da jedva cekas. :D

ako sleces na ataturk int. airport, najbolji (najjeftinij) i najbrzi ti je transport metro/tram...
1. direktno sa aerodroma ides do stanice zejtinburnu(5-ta ili 6-ta stanica od aerodroma). 2. na zejtinburnu presedas u tram koji vozi do kabatasa (kabatas je zadnja stanica). 3. sa kabatasa do taksima (bez stajanja).
ovo ti je varijanta koja je finansijski povoljna, jedno 3 eura po personi, voznja traje cca pola sata do taksima.
sve linije voze u taktu od 5-7 minuta.
taksijem ne znam, ali ce taksimetar odkucati najmanje 20-tak eura. :-? 8)

ako sleces na sabiha gokcan najbolje je satl busom, cena je 10 eura po personi... ima i kombinovani, vodeni-kopneni saobracaj koji je kud i kamo jeftiniji, ali je malo komlikovan za objasniti.
Last edited by psydelija on 28/03/2011 21:08, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55931
Joined: 15/12/2008 16:53

#123 Re: Istanbul

Post by ultima_palabra »

psydelija wrote:
baby24 wrote:puno puno hvala :) idem za koji dan.... jedva c ekam :D smjesteni smo na Taksimu, pa mozes li mi reci koji je najbolji prevoz do Taksima, tacnije Istiklal ulice gdje nam je hotel??
rado i drugi put... lepo se provedite. verujem da jedva cekas. :D

ako sleces na ataturk int. airport, najbolji (najjeftinij) i najbrzi ti je transport metro/tram...
1. direktno sa aerodroma ides do stanice zejtinburnu(5ili 6 stanica od aerodroma). 2. na zejtinburnu presedas u tram koji vozi do kabatasa (kabatas je zadnja stanica). 3. sa kabatasa do taksima (bez stajanja).
ovo ti je varijanta koja je finansijski povoljna, jedno 3 eura po personi, voznja traje cca pola sata do taksima.
sve linije voze u taktu od 5-7 minuta.
taksijem ne znam, ali ce taksimetar odkucati najmanje 20-tak eura. :-? 8)

ako sleces na sabiha gokcan najbolje je satl busom, cena je 10 eura po personi... ima i kombinovani, vodeni-kopneni saobracaj koji je kud i kamo jeftiniji, ali je malo komlikovan za objasniti.
Ima svakih pola sata bus od Ataturk aerodroma do Taksima i obrnuto - za 10 lira ;-)
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#124 Re: Istanbul

Post by psydelija »

ultima_palabra wrote:Ima svakih pola sata bus od Ataturk aerodroma do Taksima i obrnuto - za 10 lira ;-)
hvala. :D
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#125 Re: Istanbul

Post by star(i)mo »

psydelija wrote:
baby24 wrote:puno puno hvala :) idem za koji dan.... jedva c ekam :D smjesteni smo na Taksimu, pa mozes li mi reci koji je najbolji prevoz do Taksima, tacnije Istiklal ulice gdje nam je hotel??
rado i drugi put... lepo se provedite. verujem da jedva cekas. :D

ako sleces na ataturk int. airport, najbolji (najjeftinij) i najbrzi ti je transport metro/tram...
1. direktno sa aerodroma ides do stanice zejtinburnu(5-ta ili 6-ta stanica od aerodroma). 2. na zejtinburnu presedas u tram koji vozi do kabatasa (kabatas je zadnja stanica). 3. sa kabatasa do taksima (bez stajanja).
ovo ti je varijanta koja je finansijski povoljna, jedno 3 eura po personi, voznja traje cca pola sata do taksima.
sve linije voze u taktu od 5-7 minuta.
taksijem ne znam, ali ce taksimetar odkucati najmanje 20-tak eura. :-? 8)

ako sleces na sabiha gokcan najbolje je satl busom, cena je 10 eura po personi... ima i kombinovani, vodeni-kopneni saobracaj koji je kud i kamo jeftiniji, ali je malo komlikovan za objasniti.
Od Atatürka do Taksima s metroom / modernom zicarom (od Kabatasa) ti treba malo duze od 30min. Racunaj najmanje 45min do 1h. Metro je vjecito prenatrpan osim ako se ne vozis izmedju 10h-11h i 14h-16h.
Taksi od Atatürka do Taksima ce te doci oko 30-35 €, danas isprobano. :D
Post Reply