PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
189
41%
c/ danas je kisovit dan
58
12%
 
Total votes: 466

User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#101 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Čini mi se da nema više niti jedne firme da ne odrađuje i ne ponaša se šalabajzerski. Samo sam sa ropkinjama, kasirkama u nekim velikim prodajnim centrima
zadovoljan,...nasmiju se, obrate pažnju baš na mene i moj novac,...hm,...ropkinje.
ADRIJAN
Posts: 2
Joined: 21/12/2008 11:34
Contact:

#102 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by ADRIJAN »

evo nešto zanimljivog i nepristranog štiva o razlikama između pojedinih vrsta prozora pa ako nekog zanima :-)
http://www.pvc-stolarija.hr
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#103 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by abdulazizsarajevo »

ljudi moram sa vama podjeliti ovo...
ako nekome trebaju prozori nek obavezno ode ili posjeti ovo:

http://www.strong.com.ba/

rade super drvene prozore...predobro..i povoljniji su nego and drive i ostali
p.ata
Posts: 12
Joined: 15/02/2009 18:33

#104 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by p.ata »

meni se strongov prozor iskrivio za mjesec dana.
p.ata
Posts: 12
Joined: 15/02/2009 18:33

#105 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by p.ata »

8. sekretar SKOJ-a wrote:Dakle, nakon posjete glavnog inžinjera Trocal-Senam-Hadžići i vlastitog uvjeravanja kako izgledaju ugradjeni prozori i vrata njegove firme u mom stanu,....bljak,...prevara kao i sve u ovoj državi.

Drvo, klasika,...zakon!
slažem se tip je ljigavac i ja sam vidio na njegovoj firmi fuš prozore.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#106 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by coek »

Meni je drug preporucio Saplast. Ja bilo skeptik, ali hajde - i ljudi uradili perfektno. Onda mijejali prozore i kod punice mi u mene. Perfektno. Meni balkon ustaklili - jedino sto sam poslije morao je da izrezem ostatke pur pjene. Savrseno ljudi rade zaista.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#107 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by mrtva kokoš »

ne znam sta da kazem,bili drveni prozori znaci novi nisu ni 2/3 godine stari.rosili prozori peshire morao stavljati :D sada plasticni e sada moram krpe stavljati napredujem :D ne znam alminijski kakvi su mozda bi onda morao samo maramice stavljati :D

ma dodje mi da ih sve izvalim ne trebaju mi nikako :lol: :lol: :lol: :D
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#108 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by teAMICA »

coek wrote:Meni je drug preporucio Saplast. Ja bilo skeptik, ali hajde - i ljudi uradili perfektno. Onda mijejali prozore i kod punice mi u mene. Perfektno. Meni balkon ustaklili - jedino sto sam poslije morao je da izrezem ostatke pur pjene. Savrseno ljudi rade zaista.
Podapisujem čoeka... :mrgreen:
Saplast radio prozore u cijelom stanu - fenomenalno! I svi kojima sma ih preporučila su prezadovoljni.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20544
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#109 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Bullet Tooth Tony »

a gdje je opcija aluminij ,skuplji od plastike ali 3 puta bolji :D :D
Manch
Posts: 29
Joined: 23/05/2007 15:49
Location: Sarajevo

#110

Post by Manch »

poisongirl
Posts: 53
Joined: 16/02/2009 22:59
Location: Sarajevo

#111 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by poisongirl »

Je li neko radio komarnke na prozorim?? koliko koštaju po kvadratu i da li se mogu naknadno staviti ili samo prilikom ugradnje..koja ih firma u sarajevu radi..
Je li skupo za prozor koji ima površinu 4,48 m kvadratna 980 KM za PVC stolariju, bez ugradnje i malterisanja???
Ako mi je stan okrenut tako da sunce grije samo ujutro imam li realno potrebe za vanjskim roletnama??
I zadnje pitanje da li se vanjske roletne mogu naknadno staviti ili samo prilikom ugradnje prozora???
sabanss
Posts: 4670
Joined: 13/08/2006 11:20

#112 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

poisongirl wrote:Je li neko radio komarnke na prozorim?? koliko koštaju po kvadratu i da li se mogu naknadno staviti ili samo prilikom ugradnje..koja ih firma u sarajevu radi..
Je li skupo za prozor koji ima površinu 4,48 m kvadratna 980 KM za PVC stolariju, bez ugradnje i malterisanja???
Ako mi je stan okrenut tako da sunce grije samo ujutro imam li realno potrebe za vanjskim roletnama??
I zadnje pitanje da li se vanjske roletne mogu naknadno staviti ili samo prilikom ugradnje prozora???
Relativno skupo, ali mozda je kvalitetan PVC. Vanjske roletne se mogu staviti naknadno ali samo vrsta kojoj je mehanizam vani sto ti ovisi od oblika okna.
poisongirl
Posts: 53
Joined: 16/02/2009 22:59
Location: Sarajevo

#113 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by poisongirl »

hvala, još ako mi neko može reći za komarnike..
User avatar
kala
Posts: 96
Joined: 30/11/2008 00:28

#114 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by kala »

Ja samo želim podijeliti s vama svoje loše iskustvo s firmom "Braća Metovići", jer smo firmu odabrali vodeći se nekim pozitivnim komentarima s foruma. Potpuno su neprofesionalni i jako sam razočarana u njihov odnos prema kupcu. Naručili smo izradu prozora prije 45 dana. Nakon što smo položili avans, rekli su da će prozori biti pripremljeni za ugradnju u roku 15 dana. Pripremili smo stan za ugradnju, uzeli odmor (i upropastili ga), jer još uvijek čekamo da se smiluju i ispoštuju ugovor. Do sada smo ih kontaktirali više puta (nikada nisu ponudili smislen razlog za odgađanje rokova), svaki put su zakazali novi termin i, bez izvinjenja, na zakazani datum nisu se pojavili. Sada se još nadamo da će bar kvalitet drvenarije biti valjan...
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#115 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by coek »

...
Last edited by coek on 24/02/2014 07:44, edited 1 time in total.
User avatar
Maxwell2008
Posts: 22556
Joined: 15/08/2008 10:13

#116 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maxwell2008 »

Big Boy wrote:
Better Man wrote:A što onda Njemci bježe od PVC-a kao od kuge i ponovo prelaze na drvo i drvenu stolariju?
Pitam se koliko je to uopste provjerena informacija a koliko rekla/kazala ? Bojim se da je to samo neko tjera vodu na svoj mlin.


Zasto !?

Drvena stolarija se moze haman pa u nekoj garazi praviti dok za PVC i ALU stolariju ipak treba malo ozbiljnijeg ulaganja.
To je prava mahalska prica. Njemci ugraduju i drvenu i PVC i ALU stolariju kao i kombinacije istih (Nisu ludi da zatvaraju firme proizvodjace). Drvena i PVC stolarija se najvise ugradjuju na privatne kuce ( obje varijante su im podjednako kvalitetene stvar je samo u tome koja se stolarija bolje uklapa u projekat). Sto se tice ALU to se najvise koristi za nebodere i poslovne objekte.
Tacno je i to da oni izbacuju PVC stolariju ali to je stolarija koja je zastarjela, te oni (posto su skloni konstantnom usavrsavanju) ugradjuju noviju sa vise komora, prakticnijim okovima itd.

Tacno je i to da se drvena stolarija moze raditi u garazi ali pitanje je koliko je to kvalitetna stolarija.
Obrada drveta, da bi se napravila kvalitetna stolarija je 100 puta veci majstorluk nego napraviti PVC stolariju.
Kod nas ima jako malo proizvodjaca drvene stolarije koji su proizvodnju doveli na europski odnosno svjetski nivo.
Sto se tice PVC stolarije iako je odskora na nasim prostorima tu je situacija malo drugacija.
Tu smo malo blizi jer se radi sa vec gotovim profilima koji nam dolaze iz Europe. Samo se skroje i sklope i to je to.

Nadam se da sam bilo kome pomogao koliko toliko u odluci. :thumbup: :sax:
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#117 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Skyfox »

ja se od lani nemogu odluciti koju opciju izabrati :D

dosta postova je pro PVC
User avatar
Maxwell2008
Posts: 22556
Joined: 15/08/2008 10:13

#118 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maxwell2008 »

Jedan od proizvodjaca kvalitetne drvene stolarije je firma DUSA-komerc iz Gracanice:

http://www.dusa.ba/dusa/default.asp

Paznja: Nemojte ocekivati niske cijene jer se radi o kvalitetu. Obrada drveta nije lagan posao. :thumbup:
User avatar
Maxwell2008
Posts: 22556
Joined: 15/08/2008 10:13

#119 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maxwell2008 »

Skyfox wrote:ja se od lani nemogu odluciti koju opciju izabrati :D

dosta postova je pro PVC

Ja sam takodje tesko se odlucio ali sam drvenu odbacio jer znam da kvalitetno uradjena drvena stolarija je uzasno skupa.

Sto se tice PVC bitno je da nadjes dobru firmu koja ce ti to uraditi (tu sebi ostavi vremena :thumbup: )
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#120 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Skyfox »

skupio sam sve linkove sa teme i od raje... pa sad u istrazivanje, skupljanje preporuka... :)
User avatar
ružmarin-a
Posts: 2262
Joined: 18/04/2009 23:01

#121 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by ružmarin-a »

ispostavilo se da je bolja aluminijumska stolarija od PVC

jer se valjda PVC krive vremenom :?

nije zgoreg pitati one koji ih postavljaju
kakva su višegodišnjaiskustva

mismo uzeli alu ....

a u drvenese uvuče sipac pa bude baš

iritantno kad "gricka" drvo :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 25188
Joined: 08/09/2005 20:08

#122 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Haris.ba »

ružmarin-a wrote:ispostavilo se da je bolja aluminijumska stolarija od PVC
Ne nuzno. Ali cijena je glavni razlog zasto se ne ugradjuje u kuce.
ružmarin-a wrote:jer se valjda PVC krive vremenom :?
Nekvalitetno uredjeni - da. Zavisi od oblika profila koji "nosi" plasticni okvir. Mislim da je prije 3 mjeseca samo saplast imao cetvrtasti okvir, vecina nasih proizvodjaca imala je trostrani, neki cak i dvostani. Sarafis za baglamu, a osim u plastiku nigdje u metal da uhvati. Cak i kod saplasta trebas naglasiti da hoces taj novi model profila (mislim da se zove salamander - nisam siguran).
ružmarin-a wrote:a u drvenese uvuče sipac pa bude baš
Pa u kvalitetne i dobro premazane prozore - tesko. Ah, ima svasta.

Izbor izmedju pvc i drveta: isto ko izbor izmedju dva modela auta istog ranga. Negdje ima vise dobrih, a negdje vise losih stvari.
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#123 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by HaHaHa2 »

teAMICA wrote:
coek wrote:Meni je drug preporucio Saplast. Ja bilo skeptik, ali hajde - i ljudi uradili perfektno. Onda mijejali prozore i kod punice mi u mene. Perfektno. Meni balkon ustaklili - jedino sto sam poslije morao je da izrezem ostatke pur pjene. Savrseno ljudi rade zaista.
Podapisujem čoeka... :mrgreen:
Saplast radio prozore u cijelom stanu - fenomenalno! I svi kojima sma ih preporučila su prezadovoljni.
Cuo sam i ja da su odlicni.Interesuje me je li neko od njihovih radnika izadje na lice mjesta i uradi predracun ili moram ici do njih sa dimenzijama?
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#124 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by and »

Skyfox wrote:skupio sam sve linkove sa teme i od raje... pa sad u istrazivanje, skupljanje preporuka... :)
svega ima na ovoj temi,čak se ispostavilo da je alu bolja od pvc-a.
samo ne postaviše cijenu,baš me interesuje koliko su plaćali SCHÜCO alu prozore.naravno da je alu bolja,samo je2- 3x skuplja.
pametuje se još i o termo izolaciji profila.kakva termoizolacija profila,kad je 90%prozora u staklu.
pvc se ne prodaje u zap.evropi?eto oni imaju fabrike da mogu nama prodavati.tačno je da je nekad u pvc profilima bio određeni procenat olova ili nekog materijala kojeg ne bi trebalo biti i da sada tih štetnih materijala nema.
znači glavno je koliko si spreman dati para.dobre prozore sigurno nećeš naći jeftino,bilo da su drveni,pvc ili alu.
ja imam pvc trocal 5,6 godina i prezadovoljan sam.cijena je pristojna,nikada nisu rosili,nikad se nisu iskrivili i stvarno su odlični.
ako imaš para,onda uzmi SCHÜCO.
Manch
Posts: 29
Joined: 23/05/2007 15:49
Location: Sarajevo

#125 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Manch »

Da, baš je olovo u pvc prozorima :-) . PVC je sam po sebi štetan, ima gore negdje link koji sam postavila, a koji to lijepo objašnjava.
Post Reply