Za koga glasati

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#101 Re: Za koga glasati

Post by furlan »

Novak20 wrote:Za Denisa Bećirovića. :thumbup:
:shock:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#102 Re: Za koga glasati

Post by insomnia78 »

Ja cekam da se @Skijaš vrati iz “lova” pa da nam on objasni koga da izvikujemo
putokaz1
Posts: 12582
Joined: 31/05/2014 23:56

#103 Re: Za koga glasati

Post by putokaz1 »

furlan wrote:Je li ko dao link emigraciji, dijaspori, drzavljanima na privremenom radu....itd. kako se glasa u odsustvu?
Idi na izbori.ba tu imalink
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#104 Re: Za koga glasati

Post by Roccohljup »

Vala iskreno, poceli su mi se svi gaditi i ići na neku stvar. mislim na ove građanske i lijeve stranke (za vladajuću osovinu zla i ne pomišljam glasati). ove na koje sam racunao da ce nesto pametno uraditi (napraviti zajednicki plan i program, odabrati neke nestranačke kandidate i zajednički ih podržati) SDP, DF, NS i GS, vise vremena provode pljujući i sikteci jedni na druge nego na vlast. Ako ovako ostane, nevažeći listić mozda najbolja opcija....uz neku sočnu psovku svima redom.... :-) :-) :-)
kluz franjo
Posts: 6115
Joined: 26/06/2009 01:37

#105 Re: Za koga glasati

Post by kluz franjo »

Roccohljup wrote:Vala iskreno, poceli su mi se svi gaditi i ići na neku stvar. mislim na ove građanske i lijeve stranke (za vladajuću osovinu zla i ne pomišljam glasati). ove na koje sam racunao da ce nesto pametno uraditi (napraviti zajednicki plan i program, odabrati neke nestranačke kandidate i zajednički ih podržati) SDP, DF, NS i GS, vise vremena provode pljujući i sikteci jedni na druge nego na vlast. Ako ovako ostane, nevažeći listić mozda najbolja opcija....uz neku sočnu psovku svima redom.... :-) :-) :-)
Preciznosti radi.
Jedini koji su po Komšiću PLJUVALI su Suljagić i Karamatić.
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#106 Re: Za koga glasati

Post by Dozer »

Ni ja nisam clan bilo koje stranke, pa sam tu totalno nepristrasan.
Ono cime se ja vodim pri glasanju su samo 2-3 faktora, i to:
1. Da nisu imali efektivnu vlast do sada
2. Da nisu dio ENV matrice (Etno-Nacional-Vjerske)
3. Da su bar na neki nacin pokazali nekakav integritet
Dodatna stavka br. 4 jeste postojanje vizije i programa za postizanje te vizije.

Pojasnjenje gornjih tacaka:
1. Pod "efektivnom vlascu" se misli na to da je neko imao mogucnost formiranja vlastite vlade, a samim tim i mogucnost odlucivanja i sprovodjenja vlastitih odluka. Ovo se moze reci jedino za SDA i HDZ, koji imaju kontinuitet koalicione vladavine vec pune 22 poslijeratne godine. SDP je imao djelimicne mogucnosti, medjutim nikada ni blizu pune vlasti.
2. Neko ce reci da su svi, htjeli-ne htjeli, dio ENV matrice. I ovo je na neki nacin i tacno. Medjutim, poenta je u tome da postoje probosanske stranke koje su dio ENV matrice silom prilika, a ne radi svog opredjeljenja.
3. Pod "integritetom" mislim na to da nisu po bilo koju cijenu ostali u vlasti samo radi vlasti, kao i da su ostali pri svom inicijalnom programu i idejama.

Eh, sad dolazim(o) u problem...
Sto se mene tice, ENV matricne stranke mi nisu nikada bile simpaticne, od samog pojavljivanja 1990., niti sam ikada za njih glasao. I to se nikada nece ni desiti. Dakle - SDA, HDZ, SBiH, A-SDA, SBB, NB (Sepic), NP (Konakovic) otpadaju po automatizmu.

Ostaju probosanske gradjanske stranke, u kojima jedinu nadu vidim kroz jaku koalciiju oko zajednickih ciljeva, a ti ciljevi moraju biti:
1. Gradjanska BiH (promjene ENV Ustava)
2. Poboljsanje obrazovnog sistema (s jasnom i preciznom strategijom)
3. Ekonomija (s jasnom i realnom strategijom, kao i rokovima, te preciznim mehanizmima rasterecenja privrede i privlacenja FDI)
4. Reforma zdravstva (s jasnom i preciznom strategijom i ciljevima, kao i rokovima)
5. Infrastruktura (autoputevi, zeljeznica, itd., naravno s preciznom i jasnom strategijom i rokovima)
6. Skidanje ENV matrice s vlasti, i niposto ulazak s njima u koaliciju.

Stranke koje ja vidim kao jedino moguce rjesenje su: DF, NS, GS i SDP.
Nazalost, sumnjam da ce se oni ikada uspjeti dogovoriti oko zajednickih ciljeva, jer je evidentno da tu svako tegli u neke svoje licne i uskostranacke ciljeve...
DF i GS su u nekakvoj koaliciji, medjutim NS i SDP su negdje sa strane.

U svakom slucaju, glasove cu podijeliti na nacin da odu pobrojanima. Ako nista drugo, a ono da ne odu onim prvim, tj. ENV bratiji.
El_comadante
Posts: 8068
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#107 Re: Za koga glasati

Post by El_comadante »

Dozer wrote:Ni ja nisam clan bilo koje stranke, pa sam tu totalno nepristrasan.
Ono cime se ja vodim pri glasanju su samo 2-3 faktora, i to:
1. Da nisu imali efektivnu vlast do sada
2. Da nisu dio ENV matrice (Etno-Nacional-Vjerske)
3. Da su bar na neki nacin pokazali nekakav integritet
Dodatna stavka br. 4 jeste postojanje vizije i programa za postizanje te vizije.

Pojasnjenje gornjih tacaka:
1. Pod "efektivnom vlascu" se misli na to da je neko imao mogucnost formiranja vlastite vlade, a samim tim i mogucnost odlucivanja i sprovodjenja vlastitih odluka. Ovo se moze reci jedino za SDA i HDZ, koji imaju kontinuitet koalicione vladavine vec pune 22 poslijeratne godine. SDP je imao djelimicne mogucnosti, medjutim nikada ni blizu pune vlasti.
2. Neko ce reci da su svi, htjeli-ne htjeli, dio ENV matrice. I ovo je na neki nacin i tacno. Medjutim, poenta je u tome da postoje probosanske stranke koje su dio ENV matrice silom prilika, a ne radi svog opredjeljenja.
3. Pod "integritetom" mislim na to da nisu po bilo koju cijenu ostali u vlasti samo radi vlasti, kao i da su ostali pri svom inicijalnom programu i idejama.

Eh, sad dolazim(o) u problem...
Sto se mene tice, ENV matricne stranke mi nisu nikada bile simpaticne, od samog pojavljivanja 1990., niti sam ikada za njih glasao. I to se nikada nece ni desiti. Dakle - SDA, HDZ, SBiH, A-SDA, SBB, NB (Sepic), NP (Konakovic) otpadaju po automatizmu.

Ostaju probosanske gradjanske stranke, u kojima jedinu nadu vidim kroz jaku koalciiju oko zajednickih ciljeva, a ti ciljevi moraju biti:
1. Gradjanska BiH (promjene ENV Ustava)
2. Poboljsanje obrazovnog sistema (s jasnom i preciznom strategijom)
3. Ekonomija (s jasnom i realnom strategijom, kao i rokovima, te preciznim mehanizmima rasterecenja privrede i privlacenja FDI)
4. Reforma zdravstva (s jasnom i preciznom strategijom i ciljevima, kao i rokovima)
5. Infrastruktura (autoputevi, zeljeznica, itd., naravno s preciznom i jasnom strategijom i rokovima)
6. Skidanje ENV matrice s vlasti, i niposto ulazak s njima u koaliciju.

Stranke koje ja vidim kao jedino moguce rjesenje su: DF, NS, GS i SDP.
Nazalost, sumnjam da ce se oni ikada uspjeti dogovoriti oko zajednickih ciljeva, jer je evidentno da tu svako tegli u neke svoje licne i uskostranacke ciljeve...
DF i GS su u nekakvoj koaliciji, medjutim NS i SDP su negdje sa strane.

U svakom slucaju, glasove cu podijeliti na nacin da odu pobrojanima. Ako nista drugo, a ono da ne odu onim prvim, tj. ENV bratiji.
kad si sve stranke nabrojao onda ukoju ti grupu spada NBL?
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#108 Re: Za koga glasati

Post by Roccohljup »

Dozeru, i sam tako razmišljam i do neki dan sam mislio uraditi isto. međutim, nakon ovih nedavnih sapunica i preseravanja skontao sam ma što bih davao glas bilo kome iz "takve ljevice"? kad nisu u stanju da zanemare licne interese i nesuglasice i iskoriste ovaj momenat kad je vlast i ti iz ENV bratije na tankim granama, treba da ih jos nagradim glasajući za njih? Zabij im ga svima, onda cu radije dati glas nekom nezavisnom ili napraviti nevažeci.
User avatar
pici
Posts: 43812
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#109 Re: Za koga glasati

Post by pici »

Dozer wrote:Ni ja nisam clan bilo koje stranke, pa sam tu totalno nepristrasan.
Ono cime se ja vodim pri glasanju su samo 2-3 faktora, i to:
1. Da nisu imali efektivnu vlast do sada
2. Da nisu dio ENV matrice (Etno-Nacional-Vjerske)
3. Da su bar na neki nacin pokazali nekakav integritet
Dodatna stavka br. 4 jeste postojanje vizije i programa za postizanje te vizije.

Pojasnjenje gornjih tacaka:
1. Pod "efektivnom vlascu" se misli na to da je neko imao mogucnost formiranja vlastite vlade, a samim tim i mogucnost odlucivanja i sprovodjenja vlastitih odluka. Ovo se moze reci jedino za SDA i HDZ, koji imaju kontinuitet koalicione vladavine vec pune 22 poslijeratne godine. SDP je imao djelimicne mogucnosti, medjutim nikada ni blizu pune vlasti.
2. Neko ce reci da su svi, htjeli-ne htjeli, dio ENV matrice. I ovo je na neki nacin i tacno. Medjutim, poenta je u tome da postoje probosanske stranke koje su dio ENV matrice silom prilika, a ne radi svog opredjeljenja.
3. Pod "integritetom" mislim na to da nisu po bilo koju cijenu ostali u vlasti samo radi vlasti, kao i da su ostali pri svom inicijalnom programu i idejama.

Eh, sad dolazim(o) u problem...
Sto se mene tice, ENV matricne stranke mi nisu nikada bile simpaticne, od samog pojavljivanja 1990., niti sam ikada za njih glasao. I to se nikada nece ni desiti. Dakle - SDA, HDZ, SBiH, A-SDA, SBB, NB (Sepic), NP (Konakovic) otpadaju po automatizmu.

Ostaju probosanske gradjanske stranke, u kojima jedinu nadu vidim kroz jaku koalciiju oko zajednickih ciljeva, a ti ciljevi moraju biti:
1. Gradjanska BiH (promjene ENV Ustava)
2. Poboljsanje obrazovnog sistema (s jasnom i preciznom strategijom)
3. Ekonomija (s jasnom i realnom strategijom, kao i rokovima, te preciznim mehanizmima rasterecenja privrede i privlacenja FDI)
4. Reforma zdravstva (s jasnom i preciznom strategijom i ciljevima, kao i rokovima)
5. Infrastruktura (autoputevi, zeljeznica, itd., naravno s preciznom i jasnom strategijom i rokovima)
6. Skidanje ENV matrice s vlasti, i niposto ulazak s njima u koaliciju.

Stranke koje ja vidim kao jedino moguce rjesenje su: DF, NS, GS i SDP.
Nazalost, sumnjam da ce se oni ikada uspjeti dogovoriti oko zajednickih ciljeva, jer je evidentno da tu svako tegli u neke svoje licne i uskostranacke ciljeve...
DF i GS su u nekakvoj koaliciji, medjutim NS i SDP su negdje sa strane.

U svakom slucaju, glasove cu podijeliti na nacin da odu pobrojanima. Ako nista drugo, a ono da ne odu onim prvim, tj. ENV bratiji.
:thumbup:
Seyfo
Posts: 4379
Joined: 23/08/2011 14:12

#110 Re: Za koga glasati

Post by Seyfo »

Bačen glas, isto kao da zaokružiš Falatara.
Više je za raspravu tvrdnja Suljagićeva u FACEu o bitnosti da se izabere Komšić.
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#111 Re: Za koga glasati

Post by Dozer »

Glas je bacen samo u 2 slucaja:

1. Ako se ne izadje na izbore, i
2. Ako se glasa za ENV bratiju.

To su zaista baceni glasovi, jer u prvom slucaju se njima ostavlja prostor za kradju glasova i manipulacije, a u drugom se glas direktno baca na nesto sto je u proteklih 28 godina 100% dokazano kao nefunkcionalno, pogresno, kriminogeno, lopovsko i nazadno.

A sto se tice clanova predsjednistva, ja to gledam na nacin da je tu jedino bitno ukloniti ove iz ENV bratije. Razlog je jednostavan - polomise se po svijetu da lobiraju samo za svoju etniju i uske stranacke interese, dok ih BiH i gradjani u paketu zanimaju koliko i broj klokana u Australiji.

Falatar? Zasto da ne? Ovo je sve ionako cirkus, pa neka bude do kraja. Ali, u svakom slucaju, bolje i njega, nego nekoga iz ENV matrice, tj. SDA/SBB i sl..
Komsic? Definitivno da. Ako nista drugo, a ono iz istog razloga kao i Falatar - da se makne i ta ENV komponenta iz predsjednistva.

Tu onda ona treca noga ENV matricnog tronosca, iz RS, pa ma ko da je - pusi foru. Imace stvarnu situaciju 2:1, a ne fiktivnu kao do sad.

Shvatite samo jednu stvar - najbitnije je da se konacno prevrne taj famozni i antiustavni ENV bosnjacko-hrvatsko-srpski tronozac, ali da se toliko zaljulja da mu pri padu pukne bar jedna noga. Bilo koja.
Drugim rijecima, bitno je da samo jedna od te tri "svete konstitutivne noge" u vidu SDA, HDZ i SNSD/SDS ispadne iz tronosca, i tada mozda mozemo reci da smo konacno krenuli pravim putem.

Svima njima je najbitnije da ne dozvole da na efektivnu vlast dodje neko ko ce za 4 g. mandata pokazati i dokazati da se moze daleko bolje od ovoga sta i kako oni rade vec 28 godina.
Onog momenta kada se to desi, i kada ta neka nova opcija pokaze da to moze itekako bolje, jace i brze, ENV matrica pada. Trajno.

Naravno, na novoj opciji, pa ma koja da je, ali je bitno da je gradjanska, ostaje da sve to i odradi. Zato je vrlo bitno istu opciju podrzati i na opstim i na lokalnim izborima, jer vlast na gornjem nivou ne znaci nista bez one na donjim.

Za one koji misle da bi se skidanjem SDA s vlasti desilo jacanje kojekakvih otcjepljivackih teznji u RS - taj je u debeloj zabludi.
RS sutra da kaze da se otjcepljuje, SDA ne bi ni prstom mrdnula, jer njima i jeste cilj da imaju svoj vilajet za vladanje. Pa koliki god da je, njihov je.
Ali gradjanske stranke bi sigurno daleko jace stale u odbranu drzave i protiv otcjepljenja, a samim tim i bilo kakvih srpskih pretenzija u tom smislu.
Zato se svi oni i boje pada bilo koga od njih.
Last edited by Dozer on 28/05/2018 12:37, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#112 Re: Za koga glasati

Post by insomnia78 »

Pa zar se ti nisi kandidovo?
:lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#113 Re: Za koga glasati

Post by Dozer »

Ne. Ali da jesam, jedna od prvih stavki bi mi bila zabraniti dijaspori da glasa.
Razlog jednostavan - dijaspora i odrzava ove hajvane na vlasti, ali ih ne odrzava sebi jer ne zive ovdje (ne mislim ovdje direktno na tebe, osim ako nisi SDA i sl. fan), nego ih odrzava da jebu nas u zdrav mozak.

Koja je korist dijaspore u tome, nisam uspio dokuciti... Patriotizam sigurno nije.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#114 Re: Za koga glasati

Post by insomnia78 »

A jesi bio poletio
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#115 Re: Za koga glasati

Post by Dozer »

Gdje? :shock:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#116 Re: Za koga glasati

Post by Tomahawk11 »

Ne možeš to zabraniti. To jedino u Sjevernoj Koreji može.
Svugdje u svijetu dijaspora glasa.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#117 Re: Za koga glasati

Post by insomnia78 »

De ba. Istrolo vas lik momacki
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#118 Re: Za koga glasati

Post by Fudo387 »

Dozer wrote:Ne. Ali da jesam, jedna od prvih stavki bi mi bila zabraniti dijaspori da glasa.
Razlog jednostavan - dijaspora i odrzava ove hajvane na vlasti, ali ih ne odrzava sebi jer ne zive ovdje (ne mislim ovdje direktno na tebe, osim ako nisi SDA i sl. fan), nego ih odrzava da jebu nas u zdrav mozak.

Koja je korist dijaspore u tome, nisam uspio dokuciti... Patriotizam sigurno nije.
Ma nemoj, nisam glasao al’ sad cu u inat.
Vote Sefik, make Bosnia great again!
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#119 Re: Za koga glasati

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol:
Eh, moj Dofu... A da li si u stanju objasniti - zasto? Koja je tvoja licna korist od toga?
Last edited by Dozer on 28/05/2018 12:49, edited 1 time in total.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#120 Re: Za koga glasati

Post by Roccohljup »

Dozer wrote:Ne. Ali da jesam, jedna od prvih stavki bi mi bila zabraniti dijaspori da glasa.
Razlog jednostavan - dijaspora i odrzava ove hajvane na vlasti, ali ih ne odrzava sebi jer ne zive ovdje (ne mislim ovdje direktno na tebe, osim ako nisi SDA i sl. fan), nego ih odrzava da jebu nas u zdrav mozak.

Koja je korist dijaspore u tome, nisam uspio dokuciti... Patriotizam sigurno nije.
Pa ne znam sta bih ti rekao. Zabraniti ne mozes, a po nekim mojim informacijama od dijaspore sa kojima radim, interes za izbore je sve manji i manji, a i oni sto glasaju sve vise glasaju za druge opcije mimo ENVa ....valjda se emancipirali malo po dunjaluku :)

Zanimljivo bi bilo vidjeti koliko glasova dođe iz dijaspore po ciklusu i koja je struktura....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#121 Re: Za koga glasati

Post by insomnia78 »

Cuj zabraniti dijaspori
Vako npr Francuska dijaspora u Kvebeku glasa
Image
I ovakve slike su se mogle vidjeti ispred ambasada sirom svijeta
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#122 Re: Za koga glasati

Post by kmirsad »

Fudo387 wrote:
Dozer wrote:Ne. Ali da jesam, jedna od prvih stavki bi mi bila zabraniti dijaspori da glasa.
Razlog jednostavan - dijaspora i odrzava ove hajvane na vlasti, ali ih ne odrzava sebi jer ne zive ovdje (ne mislim ovdje direktno na tebe, osim ako nisi SDA i sl. fan), nego ih odrzava da jebu nas u zdrav mozak.

Koja je korist dijaspore u tome, nisam uspio dokuciti... Patriotizam sigurno nije.
Ma nemoj, nisam glasao al’ sad cu u inat.
Vote Sefik, make Bosnia great again!
:lol: :lol: :lol: :lol: Lažeš Fudo...lažeš... :lol: :lol:
User avatar
cyprus
Posts: 39289
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#123 Re: Za koga glasati

Post by cyprus »

Dozer wrote:Glas je bacen samo u 2 slucaja:

1. Ako se ne izadje na izbore, i
2. Ako se glasa za ENV bratiju.

To su zaista baceni glasovi, jer u prvom slucaju se njima ostavlja prostor za kradju glasova i manipulacije, a u drugom se glas direktno baca na nesto sto je u proteklih 28 godina 100% dokazano kao nefunkcionalno, pogresno, kriminogeno, lopovsko i nazadno.
Zaista dobro rečeno :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#124 Re: Za koga glasati

Post by insomnia78 »

Roccohljup wrote:
Dozer wrote:Ne. Ali da jesam, jedna od prvih stavki bi mi bila zabraniti dijaspori da glasa.
Razlog jednostavan - dijaspora i odrzava ove hajvane na vlasti, ali ih ne odrzava sebi jer ne zive ovdje (ne mislim ovdje direktno na tebe, osim ako nisi SDA i sl. fan), nego ih odrzava da jebu nas u zdrav mozak.

Koja je korist dijaspore u tome, nisam uspio dokuciti... Patriotizam sigurno nije.
Pa ne znam sta bih ti rekao. Zabraniti ne mozes, a po nekim mojim informacijama od dijaspore sa kojima radim, interes za izbore je sve manji i manji, a i oni sto glasaju sve vise glasaju za druge opcije mimo ENVa ....valjda se emancipirali malo po dunjaluku :)

Zanimljivo bi bilo vidjeti koliko glasova dođe iz dijaspore po ciklusu i koja je struktura....
Pa jes. Opste je poznato da nacionalizam ne postoji nidje na svijetu osim u bosnjaka
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#125 Re: Za koga glasati

Post by Tomahawk11 »

Ma ovo Dozer hoće da motiviše dijasporu da glasa, ono iz inata, kome ti da zabraniš da glasa :lol:
Locked