EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#101 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mali_milojica »

supercali wrote:Pa ne postoji zato sto korporacije zele da zarade
Sve se uvodi postepeno pa tako i el auti
Mislis da bi oni sada izbacili auto sa autonomijom 3000 i ako ga imaju
Nece jer gube na zaradi tako je i sa ostalim tehnologijama ono pracenje linija kamere senzori za ovo za ono neke hidraulike led svjetla laser svjetla i sl sve to oni cuvaju dok imaju zaradu na starijoj tehnologiji
Mogu oni sutra ponuditi 200kw bateriju. Spoje dvije od 100kw koje vec postoje i naprave 200kw. Znas sta je problem? Gdje da je smjeste i tezina. Auto bi valjda imao blizu 3t,pa stavis porodicu da vozis presao si tezinu od 3.5t pa ti treba C kategorija da bi vozio jbn auto od 5m.
Potrosnja na AC.
Gledao sam video gdje je Tesla S za 10min na Autobahnu u DE pojela skoro 50% baterije. Brzina cca 200 km/h. Koliko je mogao preci za 10min? 30km ? Pa tim tempom pitanje je mozes li iz Sarajeva doci do Doboja,a ne Zagreba.
Ferrari 458 Italia npr koliko trosi na 200 km/h. Sigurno ne vise od 20 lit,pitanje je dali i toliko. Sa tankom od 86lit sami racunajte dokle moze doci.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#102 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by supercali »

I sta to znaci da 458 predje citavih 12,5 kilometara vise od tesle na toj brzini
Znaci ovaj iz x mjesta stigao do ilidze a sa 458 do bascarsije
Ps Nije nesto sam zezno u racunanju

Al trosi ferari vise
Ja kad sam vozao ferari trosi je po 30 na gasu a isao sam mozda 160-180
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#103 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by condy »

Ko je tebe ucio matematiku. :run:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#104 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by supercali »

condy wrote:Ko je tebe ucio matematiku. :run:
A jbt vidis da sam se ispravio jer sam na poslu a i ovamo nesto racunam pa je doslo do greske
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#105 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by condy »

supercali wrote:
condy wrote:Ko je tebe ucio matematiku. :run:
A jbt vidis da sam se ispravio jer sam na poslu a i ovamo nesto racunam pa je doslo do greske
Okej, idi kuci bolan :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 11149
Joined: 12/12/2011 11:28

#106 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ElRe »

Nalazista kobalta su ogranicena, kao i nalazista fosilnih goriva

http://www.blic.rs/vesti/svet/krvavi-ko ... im/zwfn058

e-vozila mogu biti zastupljena u ogranicenoj upotrebi u gradovima i na kracim udaljenostima. U slucaju povecanja cijena elektricne energije, sto je da se razumijemo neminovnost postavlja se pitanje njihove ekonomske opravdanosti.
Sve vise proizvodjaca se okrece fuel-cell tehnologiju kao dugorocnom rjesenju za mobilnost. Vidjecemo sta ce na kraju biti.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#107 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by supercali »

Pa za sada je ograniceno to sa strujom
Sutra ko zna
Ako je tesla prije cca 100 godina bezicnu struju pravio vrlo lako je moguce da se u buducnosti auta pune dok stoje bilo gdje na parkirano
Ko zna sta ce se otkriti usavrsiti i sl
User avatar
mayab
Posts: 27436
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#108 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mayab »

Teoretski, kako su svuda stubovi javne rasvjete, moglo bi se omoguciti punjenje elektro auta dok stoje parkirani (a parkirani su većinu vremena), makar i sporo punjenje, a naplata i aktivacija mobilnim telefonom.
Kad skontam svoju dnevnu voznju, ujutro od kuce do posla, i onda auto "leži" cca 8 sati, dakle dovoljno vremena za sporo punjenje, i onda opet kući uz eventualno svraćanje negdje, i onda opet auto ostaje ležati parkiran....
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#109 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by supercali »

Posto mi je blizu posao meni auto lezi od vikenda do vikenda inace u grad radnim danima pjeske ili tramvaj
Ja bi u mirovanju sporim punjenjem mogao napuniti baterije za 1000 km
User avatar
ElRe
Posts: 11149
Joined: 12/12/2011 11:28

#110 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ElRe »

To je i potpvrda da su e-vozila ogranicena na gradske sredine.
Na stranu sve, realno nikog od nas ne zanima kako se dobija nafta, pa ni djeca u Kongu ili Kini, ali cijene struje i za domacinstva i industriju sigurno nece ostati na ovom nivou. A cijena nam je jedino i bitna.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20571
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#111 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Bullet Tooth Tony »

Domet zavisi id od vanjskih uticaja . Npr ako je napolju jako hladno , domet, ne znam, Renault ZOe se prepolovi ... A svi znamo kako u Sarajevu zna biti zima :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#112 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by supercali »

ElRe wrote:To je i potpvrda da su e-vozila ogranicena na gradske sredine.
Na stranu sve, realno nikog od nas ne zanima kako se dobija nafta, pa ni djeca u Kongu ili Kini, ali cijene struje i za domacinstva i industriju sigurno nece ostati na ovom nivou. A cijena nam je jedino i bitna.
A sutra izmisle neke solarne ultra chargere koje pune bateriju za 15 minuta i imas domet 400km?

Znaci stanes na odmaraliste protegnes se i napunis bateriju za put do zagreba
User avatar
holowey
Posts: 8488
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#113 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by holowey »

krov, hauba, gepek...kako danas presvlace karbonskim folijama, tako "presvuci" fotonaponskim celijama koje bi dopunjavale bateriju... ok charger kad imas priliku, ali zasto ne koristiti povrsine koje su na raspolaganju?
po centru su postavljeni automati za naplatu parkinga sa solarnim plocama, tako bi se mogli postaviti i solarni punjaci po parkinzima...umjesto dvije marke sat, placas 3 marke, ali ti se istovremeno auto baterija dopunjava... garaza kojoj je krov popunjen fotonaponskim plocama a unutar garaze punjaci... ima nacina i van gradske sredine, odmorista na autoputu, mini solarne elektrane na svakom odmoristu...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7816
Joined: 03/06/2016 16:31

#114 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Dope_Man »

Ima stavki koje stoje vezano za EV, posebno oko proizvodnje struje i samih baterija. Ali domet i nije toliki problem koliko se ovdje od strane nekih predstavlja.

Naravno da jeste problem kad ta auta imaju otprilike trecinu dometa auta na benzin/dizel, i sporije se pune, ali veoma rijetko se putuje toliko. Domet je recimo sasvim dovoljan da se normalnom voznjom pokrije cijela BiH. SA-ZG je nekih 400 km, toliko moze izgurati i EV, a s obzirom na udaljenost i duzinu voznje svakako treba negdje stati, protegnuti se, odmoriti od voznje, malo nesto i pogledati mozda. Stane se za soping, za setnju gradom il slicno, a auto se u medjuvremenu napuni ako se ide negdje dalje. Samo bezvezni primjer, ali definitivno su upotrebljiva za vecinu ljudi koji rijetko idu na te duze rute.

Niko ne porice da zahtjevaju malo vise vremena, ali sigurno ce i tehnologija napredovati pa ce mozda imati i autonomiju od 1000 km ubrzo. Licno bih volio da koriste manje tehnologije (GPS, ogromni ekran itd) cime bi mogli i vise struje stediti za samu voznju. Mozda nakon sto prodje ovaj rani period dobijemo i to, EV auto sa ''klasicnim'' dugmicima i bez suvisnih stvari poput autopilota, milion senzora koji idu uz njeg itd.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#115 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Toto »

Taj su problem riješili Tatari, kod brze pošte: mjenjanjem konja, odnosno baterija.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#116 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by insomnia78 »

Sta kokuz zamisli
User avatar
Dope_Man
Posts: 7816
Joined: 03/06/2016 16:31

#117 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Dope_Man »

Toto wrote:Taj su problem riješili Tatari, kod brze pošte: mjenjanjem konja, odnosno baterija.
Je li, ako se ne varam, Tesla imao takvu ideju i nesto su pokusali u Izraelu pokrenuti na taj fazon. Dodjes na punionicu, i samo zamijenis bateriju, picis dalje a ta se puni i ceka narednog.
citroen xm
Posts: 18450
Joined: 17/04/2012 22:57

#118 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by citroen xm »

To i jeste jesino logično rješenje. Ali opet ostaju nepremostivi problemi poput zagađenja proizvodnjom baterija i proizvodnjom energije, plus opterećenje elektro mreže izazvano velikim brojem elektro vozila.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#119 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mali_milojica »

Niko se ne okrece bitnijoj stvari koju je Rimac spomenuo,a veca je vjerovatnoca da ce prije zazivjeti od toga da vecina auta bude na struju.
Autonomna voznja i car sharing. Kao sto je rekao,auto 90% vremena ne koristimo,nego stoji parkirano. Bice kao sto sada imamo bicikla po gradu,placat ces godisnju clanarinu,1-2h gratis koristenje,oznaceni parkinzi za ta auta,preko mobitela ces imati mogucnost da vidis ima li slobodno auto...itd itd
Autonmona voznja bi i velike ustede donijela na gubitku goriva,vremena.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#120 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by insomnia78 »

Postoji to odavno po Parizu
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#121 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by supercali »

Bit ce toga za one koji idu na posao samo na put i sl ko se ne veze za auta i kome nije vazno jel vozi smart skodu ili bmw nego vozi auto od tacke a do tacke b
Al ne mozemo ocekivati to ako ja recimo volim neki poseban model pa ja u njega ulozio jer necu fabricki radio nego neki dvd pa onda koza pa ovo pa ono i to necu nikome dati a ja uzivam u tome npr
A takvih je dosta ne samo ovdje nego i vani
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#122 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by insomnia78 »

Ma to su neka no name auta. Elektricna velicine smarta
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#123 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by supercali »

Ma znam ja to al u to moze u parizu jer ima nekoliko miliona stanovnika
Znaci veci procenat onih koje boli briga jel smart gkv ili bmw bedz
Njemu je to prevozno sredstavo od a do b i ostavi ga tamo
Kod prvo sto je manji broj tih a onda jos balkan gen ono moje je to i gdje cu ja placati to
Jer ipak biciklo je druga prica pa posudis nekome svoj da vozi dok auto je ipak ono samo ja al polako mozda i to zazivi kod nas
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#124 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mali_milojica »

Rimac razmislja globalno i tako objasnjava stvari. Naravno da nije mislio tu na nas i nase trziste. Pa mi smo kao drzava po svemu gledajuci kao gradska opstina u Istanbulu,New Yorku i sl. Mi smo u svemu na nivou statisticke greske,kad se gledaju globalna kretanja. Ukratko,nevazni smo :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 25335
Joined: 08/09/2005 20:08

#125 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Haris.ba »

supercali wrote:Bit ce toga za one koji idu na posao samo na put i sl ko se ne veze za auta i kome nije vazno jel vozi smart skodu ili bmw nego vozi auto od tacke a do tacke b
Al ne mozemo ocekivati to ako ja recimo volim neki poseban model pa ja u njega ulozio jer necu fabricki radio nego neki dvd pa onda koza pa ovo pa ono i to necu nikome dati a ja uzivam u tome npr
A takvih je dosta ne samo ovdje nego i vani
Pa postaće hedonizam. Isto ko jahanje konja danas. Isto ko što smo se navikli svaki dan puniti mobitel (a prije smo to radili sedmično), tako ćemo se navići i na punjenje auta, i na kraju da je bacanje para imati svoje auto.

Zašto će uber ubiti lovu? Ne zbog taksiranja, već što će imati auta koja ćeš pozvati mobitelom i doći će bez vozača.

Na kraju će imati vozilo u svom vlasništvu samo zaljubljenici u vozila, i vremenom će postati statusni simbol. Isto ko danas sa konjima.
Post Reply