Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
nikeze
Posts: 579
Joined: 07/12/2018 12:57

#101 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by nikeze »

U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
breuer
Posts: 7210
Joined: 06/07/2009 15:44

#102 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by breuer »

nikeze wrote: 21/05/2023 10:54 U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
jah :zzzz:
breuer
Posts: 7210
Joined: 06/07/2009 15:44

#103 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by breuer »

Bloo wrote: 21/05/2023 08:47
kakavdanakneiskustvu wrote: 21/05/2023 06:52 Ali fakat,kako neko može vjerovati u bajke navedene u npr. Bibliji??

Onda ne razumiješ šta je vjera. "Vjera je jamstvo,onoga čemu se nadamo, dokaz, (osvjedočenje) za one stvarnosti kojih ne vidimo.“ - poslanica Jevrejima.

Vjernik ne razumije tebe, ti ne razumijes vjernika. Ako ste dobrodusni i empaticni mozete pokusati razumjeti i tretirati jedan drugog sa postovanjem, ali on ne moze pojmiti da ti ne pojmis Boga, a ti ne shvacas kako on ima vjere u nesto sto temi nema smisla.
ovo boldano je tako moćno...al i dalje ne podrazumijeva vjernika kao vjernika u boga, već vjernika u sutra, u nešto što će mu uljepšati život i sl...ja kao ateist se vodim izrečenim...

ljudi se smiju religjskom ceremonijalu, ljubljenju kipova, srkanju kašićica, meteoritima koji su pocrnili o grijeha i sl. maštarijama...
User avatar
Ludzak
Posts: 5601
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#104 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Ludzak »

nikeze wrote: 21/05/2023 10:54 U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
Koji doktori? Možda balkanski.
Koja je onda svrha doktora?
Čemu liječenje?
nikeze
Posts: 579
Joined: 07/12/2018 12:57

#105 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by nikeze »

Ludzak wrote: 21/05/2023 11:29
nikeze wrote: 21/05/2023 10:54 U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
Koji doktori? Možda balkanski.
Koja je onda svrha doktora?
Čemu liječenje?
Ne balkanski nego Italijanski, jer vještačka oplodnja ima.određen procenat uspješnosti koji nije visok.Također neke operacije su po knjigama 50 % uspješne i to se kaže pacijentu. Npr 5 dana poslije operacije crijeva sve je u redu i onda počne izmet da izlazi na ranu i tako je po literaturi i pacijent je.upoznat.
I šta da doktor kaže pacijentu, kad nije svemoguć.
breuer
Posts: 7210
Joined: 06/07/2009 15:44

#106 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by breuer »

ništa, onda se pojavi bog i riješi situaciju...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7804
Joined: 03/06/2016 16:31

#107 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

nikeze wrote: 21/05/2023 11:56
Ludzak wrote: 21/05/2023 11:29

Koji doktori? Možda balkanski.
Koja je onda svrha doktora?
Čemu liječenje?
Ne balkanski nego Italijanski, jer vještačka oplodnja ima.određen procenat uspješnosti koji nije visok.Također neke operacije su po knjigama 50 % uspješne i to se kaže pacijentu. Npr 5 dana poslije operacije crijeva sve je u redu i onda počne izmet da izlazi na ranu i tako je po literaturi i pacijent je.upoznat.
I šta da doktor kaže pacijentu, kad nije svemoguć.
Objasni mu proceduru, da postoji mogucnost komplikacija i da ce uraditi sve da sa svoje strane uradi posao najbolje sta moze. Eto sta.

A bogovi, ako se pojave u sali i odluce da preuzmu, nek se samo najave ranije jer se ne bi trebalo upadati u operacionu salu tek tako
Last edited by Dope_Man on 21/05/2023 18:12, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59069
Joined: 03/08/2010 19:04

#108 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bloo wrote: 21/05/2023 08:47
kakavdanakneiskustvu wrote: 21/05/2023 06:52 Ali fakat,kako neko može vjerovati u bajke navedene u npr. Bibliji??

Onda ne razumiješ šta je vjera. "Vjera je jamstvo,onoga čemu se nadamo, dokaz, (osvjedočenje) za one stvarnosti kojih ne vidimo.“ - poslanica Jevrejima.

Vjernik ne razumije tebe, ti ne razumijes vjernika. Ako ste dobrodusni i empaticni mozete pokusati razumjeti i tretirati jedan drugog sa postovanjem, ali on ne moze pojmiti da ti ne pojmis Boga, a ti ne shvacas kako on ima vjere u nesto sto temi nema smisla.
Pa normalno da ne mogu razumjeti da neko vjeruje da je postojao čovjek čija mama je ostala djevica a rodila dijete,da postoji čovjek koji je kao hodao po vodi,da postoji čovjek koji je kao vodu pretvarao u vino ili obratno,da je postojao čovjek koji je udarcem štapa rastvorio more,danas takve stvari rade holivudski filmaši,shvatam da nekad nije bilo takvih filmova pa se vjerovalo u te nebuloze ali da danas neko u to vjeruje mi je smiješno
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59069
Joined: 03/08/2010 19:04

#109 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by kakavdanakneiskustvu »

nikeze wrote: 21/05/2023 10:54 U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
Jebeš takve doktore a i onoga ko djetetu kao dadne najtežu bolest ,ako ćemo vjerovati u priče o bogu
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59069
Joined: 03/08/2010 19:04

#110 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ludzak wrote: 21/05/2023 11:29
nikeze wrote: 21/05/2023 10:54 U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
Koji doktori? Možda balkanski.
Koja je onda svrha doktora?
Čemu liječenje?
Da,ja nisam čuo da je nekog izliječila molitva ,koliko god se dugo molio,neko drugi čuo za to???
dema225
Posts: 108
Joined: 18/11/2012 01:11

#111 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by dema225 »

Ljudi uzimaju sve zdravo za gotovo, pa i zdravlje.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#112 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by tranquil »

nikeze wrote: 21/05/2023 10:54 U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
Netačno. Sve.
User avatar
Ludzak
Posts: 5601
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#113 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Ludzak »

nikeze wrote: 21/05/2023 11:56
Ludzak wrote: 21/05/2023 11:29

Koji doktori? Možda balkanski.
Koja je onda svrha doktora?
Čemu liječenje?
Ne balkanski nego Italijanski, jer vještačka oplodnja ima.određen procenat uspješnosti koji nije visok.Također neke operacije su po knjigama 50 % uspješne i to se kaže pacijentu. Npr 5 dana poslije operacije crijeva sve je u redu i onda počne izmet da izlazi na ranu i tako je po literaturi i pacijent je.upoznat.
I šta da doktor kaže pacijentu, kad nije svemoguć.
Italijanski? E jesi mi i primjer našao. I Italijani su najbliži Balkancima.
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#114 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by piupiu »

nikeze wrote: 21/05/2023 10:54 U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
Potpuno netačno. Dječja propaganda.
Osmi Socrates
Posts: 8350
Joined: 19/10/2020 15:33

#115 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Osmi Socrates »

Šta je netačno?

U tom postu su iznesene dvije tvrdnje.
Osmi Socrates
Posts: 8350
Joined: 19/10/2020 15:33

#116 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Osmi Socrates »

A što se tiče djevice i rođenja Isusovog, koliko god se složio da je to jedno na prvi pogled slijepo vjerovanje, postoji milion drugih vjerovanja koja ne preispitivamo tako oštro, a čak su i više (na prvi pogled) slijepa.

Kao što poštovana diskutantkinja navede prije par stranica - "ljubav postoji". Na čemu je bazirano to vjerovanje? Šta znači uopšte "postojati", kad se sagleda cjelokupan kontekst?

Sa druge strane, ako ljubav ne postoji, šta nam (pre)ostaje zaključiti?

I to je samo jedan od primjera.
HelaS
Posts: 5867
Joined: 22/09/2018 13:21

#117 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by HelaS »

nikeze wrote: 21/05/2023 10:54 U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
Gluplji post odavno nije napisan :(
User avatar
Dope_Man
Posts: 7804
Joined: 03/06/2016 16:31

#118 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

Ljubav, kao i druge emocije, se mogu "posmatrati" kroz hemijske reakcije koje se desavaju u mozgu. Naravno, nismo jos na nivou video igara da kao u Simsima covjeku nabijes kakvu kacigu na glavu i ocitas sve zelje, emocije i misli u tom trenu.. ali teoretski, uz dovoljno znanja i novih tehnologija, to ce biti moguce.

Dakle, ljubav postoji.
Last edited by Dope_Man on 22/05/2023 15:24, edited 1 time in total.
breuer
Posts: 7210
Joined: 06/07/2009 15:44

#119 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by breuer »

HelaS wrote: 22/05/2023 15:21
nikeze wrote: 21/05/2023 10:54 U punom čamcu za spasavanje usred oceana na olujnom moru nema ateista. Svi se mole. Živa istina. I doktori kažu kod teških operacija i zahvata: Mi možemo ovoliko a ostalo je do Boga.
Gluplji post odavno nije napisan :(
slažem se
Osmi Socrates
Posts: 8350
Joined: 19/10/2020 15:33

#120 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Osmi Socrates »

Ne znam ja na osnovu čega vi možete tvrditi da je to glup post ako se niste našli u punom čamcu za spašavanje nasred olujnog mora i posmatrali reakcije ljudi.

Plus što nemate pristup ničijem mozgu, pa ne možete tvrditi šta se odvija u mislima ljudi kad se nađu u takvoj situaciji. Pretpostavljam da u takvoj situaciji prosječan ateist se ne dere da je ateist da da na znanje svima jedan tako banalan podatak u datom kontekstu. Ne znamo, možda određen broj ateista u takvoj situaciji postanu vjernici, jer ih muka natjera. Ne mora značiti da će to glasno objaviti svima. Prosječan vjernik bi se vjerovatno molio Bogu na neki način, pa bi to bilo vidljivo.
Last edited by Osmi Socrates on 22/05/2023 15:40, edited 1 time in total.
breuer
Posts: 7210
Joined: 06/07/2009 15:44

#121 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by breuer »

a de nam reci jesil se ti slučajno našao?

ev tipa, kad sam u nekim ozbiljnijim situacijama u životu, iskreno, bog mi ne naumpadne nikako...nadam se da ću se zadesiti na olujom zadešenom čamcu, pa ću prenijeti iskustva...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14819
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#122 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by DaysleepeR »

Više logike ima da se jedan ateista u čamcu u sred olujnog mora ne bi bavio molitvom i tako gubio dragocijeno vrijeme, već pokušao naći način da se izvuče iz situacije u koju je upao.
To se zove racionalno razmišljanje.

Suprotno tome je sjesti nemoćno, moliti se nečemu i čekati svoju sudbinu sa nadom da ćeš se nakon smrti probuditi u nekom raju i kutarisati svih problema.

Ako je ovaj život prolazna stvar, patnja i ako postoji još jedan život nakon ovoga, onda ništa na ovom svijetu i nema smisla. Sjedi, moli se i čekaj kraj.

Suprotno tome, ako je ovaj život jedina šansa, onda on ima sav mogući smisao, i svako ko tako razmišlja će pokušati za njegovog trajanja da bude što bolja individua i što više da postigne.
breuer
Posts: 7210
Joined: 06/07/2009 15:44

#123 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by breuer »

to ko onaj vic kad dolaze spasioci, a Muso govori: neka, mene će spasiti Bog, pa kad mrtav pita boga: što me nisi spasio, ovaj mu kaže, pa slao sam ti spasioce :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#124 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by tranquil »

Osmi Socrates wrote: 22/05/2023 15:34 Ne znam ja na osnovu čega vi možete tvrditi da je to glup pot ako se niste našli u punom čamcu za spašavanje nasred olujnog mora i posmatrali reakcije ljudi.

Plus što nemate pristup ničijem mozgu, pa ne možete tvrditi šta se odvija u mislima ljudi kad se nađu u takvoj situaciji. Pretpostavljam da u takvoj situaciji prosječan ateist se ne dere da je ateist da da na znanje svima jedan tako banalan podatak u datom kontekstu. Ne znamo, možda određen ljudi postanu vjernici, jer ih muka natjera. Ne mora značiti da će to glasno objaviti svima. Prosječan vjernik bi se vjerovatno molio Bogu na neki način, pa bi to bilo vidljivo.
Post je glup. Ateisti su se nalazili u opasnim situacijama koliko i svaka osoba, i da se pri tome nisu odjednom počeli moliti Bogu. Vrlo je arogantno pretpostavljati šta drugi ljudi misle u određenim situacijama. Kao što sam kažeš, "nemaš pristup ničijem mozgu", pa je tvoje "pretpostavljanje" u idućoj rečenici potpuno bezvrijedno, i predstavlja samo tvoje fantazije o tome šta se dešava u tuđim glavama. Vjeruj mi kada ti kažem, da ateisti bolje znaju šta misle od tebe.

Argument je inače varijanta izjave "There are no atheists in the foxholes" - u slobodnom prevodu, "nema ateista u rovovima". Na tu temu čak je podignut memorijal u USA:

Image
Osmi Socrates
Posts: 8350
Joined: 19/10/2020 15:33

#125 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Osmi Socrates »

Nisam se našao.

Stvar je u tome da ne možete post nazvati glupim, jer, racionalno gledano, sasvim je realno da određen broj ateista postanu vjernici kada se nalaze u teškim životnim ili po život opasnim situacijama. Iz prostog razloga jer im je obećan "vječni život".

To je racionalan potez. Jer, ako Bog ne postoji, who the fuck cares da li si vjernik ili ne i da li ćeš umrijeti ili ne i istrunuti.

Ako, međutim, postoji, onda sebi daješ priliku za "nastavak života" ot whatever. To je stvar racionalnosti. U čovjekovoj prirodi je da produžava svoje postojanje pa kako god.
Post Reply