Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#101 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

PM72 wrote:O ukusima ne vrijedi raspravljati ali ću staviti svoju listi:

1.Smrčak.
2.Poljski šampinjon.
3.Sunčanica.
4.Vrganj.
5.Reduša.
6.Slipavica ili vučiji hljebac
7.Rujnica
8.Gnojštarka
9.Bukovača
10.Trubača......20 turčin ili sušeni djed a zadnja ili na 40 mjestu je sirogriz (gumenasta gljiva koja tukne na rubu).Doduše,jedna mi je gora.41 Mliječnica.
Jeste da tukne u friskom stanju i cak dok je kuhas ali cim maslac dodas i pocnes prziti pa poslije dodas vrhnja sa zacinom mirodzijom i netukne onda nego bude sos orasastog slatkastog ukusa, najjaci sos sto sam probao u zivotu.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#102 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

Kako suncanica prije vrgnja? :shock:
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#103 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by didgeridoo »

Haj'mo nesto konkretno...
Ima li neko iz Sa da poznaje lokacije (perimetar 30-ak KM oko Sa) pa da se organizujemo npr. u subotu na jedan izlet sa potragom :D
Da uberemo iftar :D
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#104 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

didgeridoo wrote:Haj'mo nesto konkretno...
Ima li neko iz Sa da poznaje lokacije (perimetar 30-ak KM oko Sa) pa da se organizujemo npr. u subotu na jedan izlet sa potragom :D
Da uberemo iftar :D
Oko Sarajeva baš ne znam, ali gotovo svake godine idem u Strgačinu, tamo kod Rudog, u Istočnu Bosnu, imam dosta rodbine tamo, tamo je raj za gljive. Počevši od aprila kad beremo smrčke, ljeti vrganj, lisičarka, sirogriz (sijerak :D kako oni tamo kažu), pa sve do jeseni kada bude sunčanica i blagvi, nije ni tamo daleko otići, a uspjeh gotovo zagrantovan :D
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#105 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by didgeridoo »

cesto prolazim kroz strgacinu ali se nikad nisam zaustavljao...

zna li iko kakva je situacija tamo oko crne rijeke prema grebku? bijambare i nisici?
ostali tereni?
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#106 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Tomahawk11 wrote:Kako suncanica prije vrgnja? :shock:

Ko nije probao pohovanu sunčanicu (prije toga namočena u mlijeku sat vremena) ne zna šta je fantastičan ukus.Probao sam i tartufe (bez veze - vrlo razočaravajuće) a ljudi plaćaju kilu i po par hiljada maraka.

P.S.Taj oficir koji je držao obuku preživljavanja je slab poznavalac gljiva.Muharu sam probao (otrovna) i to vrhom jezika.Slatkasta a taj bi je kapetan pojeo svojom metodom.Šta bi rekao da zagrize mliječnicu?
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#107 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

didgeridoo wrote:cesto prolazim kroz strgacinu ali se nikad nisam zaustavljao...

zna li iko kakva je situacija tamo oko crne rijeke prema grebku? bijambare i nisici?
ostali tereni?
dobra je situacija :jok: .Ako ne nađeš kakvu pašteticu možda i bude koji vrganj jal lisičarka.
Last edited by PM72 on 22/06/2016 13:47, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#108 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

PM72 wrote:
Tomahawk11 wrote:Kako suncanica prije vrgnja? :shock:

Ko nije probao pohovanu sunčanicu (prije toga namočena u mlijeku sat vremena) ne zna šta je fantastičan ukus.Probao sam i tartufe (bez veze - vrlo razočaravajuće) a ljudi plaćaju kilu i po par hiljada maraka.

P.S.Taj oficir koji je držao obuku preživljavanja je slab poznavalac gljiva.Muharu sam probao (otrovna) i to vrhom jezika.Slatkasta a taj bi je kapetan pojeo svojom metodom.Šta bi rekao da zagrize mliječnicu?
Slazem se za tartufe da su debelo precjenjeni.
Nisam jeo tako suncanicu, vjerovatno ima veze nacin pripreme. Dobro, mislio sam vise da je vrganj bogatija gljiva.

Dobro si, pogotovo mlijecnice oko breze ili smreke, malo je reci da su gorke :D
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#109 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Probaj sunčanice na opisan način-možda ću ti postati i drag :D A mliječnica je gorka bila pod bukvom ili brezom,isti đavo.Ko pobiberena guma.
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#110 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

PM72 wrote:
Tomahawk11 wrote:Kako suncanica prije vrgnja? :shock:

Ko nije probao pohovanu sunčanicu (prije toga namočena u mlijeku sat vremena) ne zna šta je fantastičan ukus.Probao sam i tartufe (bez veze - vrlo razočaravajuće) a ljudi plaćaju kilu i po par hiljada maraka.

P.S.Taj oficir koji je držao obuku preživljavanja je slab poznavalac gljiva.Muharu sam probao (otrovna) i to vrhom jezika.Slatkasta a taj bi je kapetan pojeo svojom metodom.Šta bi rekao da zagrize mliječnicu?
Mliječnica je poluotrovna gljiva i sam naziv na latinskom sve kaže paprena mliječnica (lat. Lactarius piperatus), luči izuzetno žestok sok, ali se nakon pečenja ili kuhanja može konzumirati. Inače mliječnicu bez obzira na sve spremam tako da je kratko ubacim u ključalu vodu, da otpusti taj žestoki sok, pa je tek onda pečem, bolja je tako za konzumaciju. Kod mliječnice ta logika sa određivanjem otrovnosti probanjem vrhom jezika ili žvakanjem prednjim zubima zasigurno otpada :-)
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#111 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

ne postoji pojam poluotrovna gljiva nego otrovna,smrtno otrovna,nejestiva (neopasna i bez ukusa),jestiva i uvjetno jestiva.Smrčak nesmiješ jesti sirov jer ima neku grastroxxx kiselinu ili tako nešto (da sad ne rovim) što nestaje termičkom obradom.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#112 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

PM72 wrote:Probaj sunčanice na opisan način-možda ću ti postati i drag :D A mliječnica je gorka bila pod bukvom ili brezom,isti đavo.Ko pobiberena guma.
Ma nemam ja nista protiv tebe :thumbup:
Ne mozemo svi isto razmisljati, pa mora nekad doci i do sukoba misljenja.
Sve je dobro dok se ljudi bukvalno ne vrijedjaju :)

Hm, vise sam mislio na to kad je pecena, ona ispod breze ili smreke je i tad gorka. A sirova jeste svaka.
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#113 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

PM72 wrote:ne postoji pojam poluotrovna gljiva nego otrovna,smrtno otrovna,nejestiva (neopasna i bez ukusa),jestiva i uvjetno jestiva.Smrčak nesmiješ jesti sirov jer ima neku grastroxxx kiselinu ili tako nešto (da sad ne rovim) što nestaje termičkom obradom.
Ma dobro samo sam se laički izrazio, a onda svakako spada u grupu uvjetno jestivih gljiva :-D Kad nema nikakvih drugih, dobra je i ona :-D
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#114 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Ja mliječnicu nikad ne berem i gledam je kao šugavu.Još kad su mi u okolini Tuzle ponudili pitu od mliječnica :-) .Pade mi gnojštarka na pamet.Uz nju nesmiješ piti alkohol jer u tom slučaju u stomaku se napravi opasan miks i može ti prisjesti...a slabo koja gljiva je preporučljiva za jelu u sirovom stanju tj. ni vrganj nije ukusan da ga pojedeš sirovog.Evenualno reduša ili poljski šampinjon ali i toga kad bi pojeo pola kile - bilo bi ti ružno.Kad bi sunčanicu pojeo sirovu to bi bilo kao da si truleks konzumirao.
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#115 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by didgeridoo »

PM72 wrote:
didgeridoo wrote:cesto prolazim kroz strgacinu ali se nikad nisam zaustavljao...

zna li iko kakva je situacija tamo oko crne rijeke prema grebku? bijambare i nisici?
ostali tereni?
dobra je situacija :jok: .Ako ne nađeš kakvu pašteticu možda i bude koji vrganj jal lisičarka.
jbmga na onoj karti minskih podrucja na vrhu grebka nema nista o pastatema za taj dio oko puta :?
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#116 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Mani se karte i seljaka pitaj. ;-) gdje god su bile linije razdvajanja - mani se branja gljiva.I kad je deminirano - ja tuda ne hodam.Preživio rat i sad treba radi par lisičarki da ostanem bez noge (bolja varijanta) ili da zaginem.Oko Grebka su bile mine na obje strane a prije par godina na vrhu Jahorine momak iz Slovenije ostao bez nogu kad je letio paraglajderom.A Jahorina šatro sigurna.Jest radi reklame turistima jer im niko ne bi ni po snjegu došao da zna da je istočna i južna padina još posuta minama.Što se zajebavati sa tim?
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#117 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

PM72 wrote:Ja mliječnicu nikad ne berem i gledam je kao šugavu.Još kad su mi u okolini Tuzle ponudili pitu od mliječnica :-) .Pade mi gnojštarka na pamet.Uz nju nesmiješ piti alkohol jer u tom slučaju u stomaku se napravi opasan miks i može ti prisjesti...a slabo koja gljiva je preporučljiva za jelu u sirovom stanju tj. ni vrganj nije ukusan da ga pojedeš sirovog.Evenualno reduša ili poljski šampinjon ali i toga kad bi pojeo pola kile - bilo bi ti ružno.Kad bi sunčanicu pojeo sirovu to bi bilo kao da si truleks konzumirao.
To za pitu od mliječnica prvi put čujem, znam da prave pitu od sirogriza, blagve, vrganja, od ove prve gljive koju sam nabrojao sam čak jeo pitu, predobra je, razmislio bih čak ponekad da li da je zamijenim za burek, a čuj pita od mliječnice :?
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#118 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by didgeridoo »

PM72 wrote:Mani se karte i seljaka pitaj. ;-) gdje god su bile linije razdvajanja - mani se branja gljiva.I kad je deminirano - ja tuda ne hodam.Preživio rat i sad treba radi par lisičarki da ostanem bez noge (bolja varijanta) ili da zaginem.Oko Grebka su bile mine na obje strane a prije par godina na vrhu Jahorine momak iz Slovenije ostao bez nogu kad je letio paraglajderom.A Jahorina šatro sigurna.Jest radi reklame turistima jer im niko ne bi ni po snjegu došao da zna da je istočna i južna padina još posuta minama.Što se zajebavati sa tim?
sto je najgore i pitali smo seljaka...
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#119 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

didgeridoo wrote:
PM72 wrote:Mani se karte i seljaka pitaj. ;-) gdje god su bile linije razdvajanja - mani se branja gljiva.I kad je deminirano - ja tuda ne hodam.Preživio rat i sad treba radi par lisičarki da ostanem bez noge (bolja varijanta) ili da zaginem.Oko Grebka su bile mine na obje strane a prije par godina na vrhu Jahorine momak iz Slovenije ostao bez nogu kad je letio paraglajderom.A Jahorina šatro sigurna.Jest radi reklame turistima jer im niko ne bi ni po snjegu došao da zna da je istočna i južna padina još posuta minama.Što se zajebavati sa tim?
sto je najgore i pitali smo seljaka...
Ukoliko neko od tih seljaka bere gljive i prodaje, male su šanse da će ti otkriti lokacije gdje ima gljiva, a ima ih i zadrtih da bi te s merakom poslali i u minsko polje, drž se ti provjerenih terena, tamo gdje znaš, ne kači se sa seljacima :D
Last edited by Sokol31 on 22/06/2016 15:40, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#120 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

u onoj vojsci oficiri su imali običaj reći "kartu čitaj a seljaka pitaj". :D a u pravu si da će ti rijetko koji ofirati lokaciju sa gljivama pa će te poslati kontra jer i on bere a često i sve prodaje.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#122 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by artime »

didgeridoo wrote:Haj'mo nesto konkretno...
Ima li neko iz Sa da poznaje lokacije (perimetar 30-ak KM oko Sa) pa da se organizujemo npr. u subotu na jedan izlet sa potragom :D
Da uberemo iftar :D
Ovo ft dobar prijedlog. Ne mora nigdje daleko. I da se plijen podijeli. :D
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#123 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by didgeridoo »

Pitali seljaka za mine ne za lokacije gljiva :-D
Al' eto nabralo se zove, mente,...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#124 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

PM72 wrote:O ukusima ne vrijedi raspravljati ali ću staviti svoju listi:

1.Smrčak.
2.Poljski šampinjon.
3.Sunčanica.
4.Vrganj.
5.Reduša.
6.Slipavica ili vučiji hljebac
7.Rujnica
8.Gnojštarka
9.Bukovača
10.Trubača......20 turčin ili sušeni djed a zadnja ili na 40 mjestu je sirogriz (gumenasta gljiva koja tukne na rubu).Doduše,jedna mi je gora.41 Mliječnica.

nemogu da vjerujem ovo za sirogriz :D

Jesi li ikad poslije kuhanja sirogriza u isjeckanog u komadicima, przio na maslacu pa poslije dodao vrhanj? i tako malo pustio da se iskuha , te poslije mozda dodao Vegete ili soli i mirodjije

Ako nisi onda fakticki kao da nisi jeo sirogriz, jer razlika je samo onako przene jesti i sa vrhnjem, jer maslacom razbijas smek sirigroz koji se rasprostire u vrhanj
PM72
Posts: 17962
Joined: 30/04/2012 16:54

#125 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Razlika je u tome što ja gljive berem i jedem preko 35 godina a ti 3...dakle,sve vrste termičke obrade gljiva sam iskusio a iskustvo mi valjda daje za pravo da napravim ovu listu...
Post Reply