Drugi korpus Armije BiH

Post Reply
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#101 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Zokipfc »

Pa i nije se bas zataskalo, kad jedan od glavnih generala arbih otvoreno govori o tome.

To sto dobija manje medijske paznje za takve govore, je druga prica.
stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#102 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by stokton »

Ljudi nije tema četničko orgijanje i genocid, to niko ne može poreć i da hoće, ima presuda suda u Hagu,
ali tema je nedjelovanje Armije BiH ili ti konkretno II korpusa i ko je kriv za to nedjelovanje, jer je to po meni čin izdaje prema tim ljudima dole.

I smatram da se sve treba utvrdit, svačija krivica, kao i svačija zasluga, nemojte skrećat temu u pogrešnom pravcu.

Prošlo je osamnaest godina a narod ne zna skoro ništa o događanjima unutar Armije i vrhovne komande tih dana.

Da je sreće sada bi se vodio sudski postupak protiv odgovornih ljudi, ne samo za slučaj Srebrenice, nego za još ihihi slučajeva.
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#103 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by blue033 »

Ne znam tačno koje godine, ali relativno brzo nakon tih dešavanja, u skupštini je neko pokrenuo inicijativu da se izvrši istraga i ispitaju sve činjenice u vezi pada Srebrenice. Međutim ta ideja nije prošla u skupštini, ko je tad bio na vlasti to je opšte poznato i kome nije odgovarala ta ideja. Tako da mi ni dan danas nemamo pouzdane informacije o tome šta se tačno dešavalo. U normalnoj državi kad pogine 50 putnika u autobusu formiraju se komisije i izvrši se detaljna istraga, nama se desi takva tragedija, ali nikom ništa.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9241
Joined: 31/03/2007 00:07

#104 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Bosanski_kralj »

Stvari treba postaviti na svoje mjesto.

Zna se ko je kriv za genocid - VRS, Srbija...

Odgovornih za genocid ima više od Međunarodne zajednice, preko holandskog bataljona pa do našeg ratnog vodstva.

Ovako kad se stvari postave sve mnogo jednostavnije i jasnije izgleda.
stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#105 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by stokton »

Bosanski_kralj wrote:Stvari treba postaviti na svoje mjesto.

Zna se ko je kriv za genocid - VRS, Srbija...

Odgovornih za genocid ima više od Međunarodne zajednice, preko holandskog bataljona pa do našeg ratnog vodstva.

Ovako kad se stvari postave sve mnogo jednostavnije i jasnije izgleda.
Apsolutno si u pravu, ali tema je Nedjelovanje II korpusa.
Zašto bi je sad razvodnili, vjerovatno imaju druge teme gdje se govori o odgovornosti genocidaša, međunarodnih smradova i holandskih pi..ka, ali i ako nema tih tema ovdje joj nije mjesto, neka je neko otvori i bog te veselio.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9241
Joined: 31/03/2007 00:07

#106 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Bosanski_kralj »

stokton wrote:
Bosanski_kralj wrote:Stvari treba postaviti na svoje mjesto.

Zna se ko je kriv za genocid - VRS, Srbija...

Odgovornih za genocid ima više od Međunarodne zajednice, preko holandskog bataljona pa do našeg ratnog vodstva.

Ovako kad se stvari postave sve mnogo jednostavnije i jasnije izgleda.
Apsolutno si u pravu, ali tema je Nedjelovanje II korpusa.
Zašto bi je sad razvodnili, vjerovatno imaju druge teme gdje se govori o odgovornosti genocidaša, međunarodnih smradova i holandskih pi..ka, ali i ako nema tih tema ovdje joj nije mjesto, neka je neko otvori i bog te veselio.
Iskreno o tom 2. Korpusu ništa ne znam. Koji su njihovi veći vojni uspjesi, koje su im uspješne akcije, ofanzive, defanzive...? Protiv kojih neprijateljskih jedinica su ratovali?
stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#107 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by stokton »

Bosanski_kralj wrote:
stokton wrote:
Bosanski_kralj wrote:Stvari treba postaviti na svoje mjesto.

Zna se ko je kriv za genocid - VRS, Srbija...

Odgovornih za genocid ima više od Međunarodne zajednice, preko holandskog bataljona pa do našeg ratnog vodstva.

Ovako kad se stvari postave sve mnogo jednostavnije i jasnije izgleda.
Apsolutno si u pravu, ali tema je Nedjelovanje II korpusa.
Zašto bi je sad razvodnili, vjerovatno imaju druge teme gdje se govori o odgovornosti genocidaša, međunarodnih smradova i holandskih pi..ka, ali i ako nema tih tema ovdje joj nije mjesto, neka je neko otvori i bog te veselio.
Iskreno o tom 2. Korpusu ništa ne znam. Koji su njihovi veći vojni uspjesi, koje su im uspješne akcije, ofanzive, defanzive...? Protiv kojih neprijateljskih jedinica su ratovali?
Ma za ovu temu ni to nije bitno, bitno je njihovo ne djelovanje u vrijeme pada Srebrenice i u vrijeme izvlačenja preživjelih Srebreničana, i ko je to nedjelovanje naredio ili ti ga zabranio djelovanje.
PM72
Posts: 17993
Joined: 30/04/2012 16:54

#108 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by PM72 »

Bosanski kralj,
Iskreno o tom 2. Korpusu ništa ne znam. Koji su njihovi veći vojni uspjesi, koje su im uspješne akcije, ofanzive, defanzive...? Protiv kojih neprijateljskih jedinica su ratovali?
Kako bolan ne znaš? Pa jesi li čuo za Teočak i kapetana Hajru,Kalesiju,Zvornik i crne labudove,koridor,Dizdarušu i Omerbegovaču,žabca i uništene tenkove,uništeni oklopni voz kod Gradačca,Majevicu i relej Stolice,15 maj u Tuzli,živiničke ose,Ozren,Vozuću,akciju na Majevici kad su iz zarobili preko 150...a ratovali su protiv svake stoke koja je došla iz Srbije kao i domaćih izdajnika tipa Mauzer ili zvornički vukovi što su pobili 90% srebreničana.

Valjda ti je sad malo jasnije.Kralju. :lol:
Last edited by PM72 on 01/08/2013 08:21, edited 1 time in total.
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#109 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Liga Rojalista »

Možda jednostavno nisu bili ni svjesni da su ovi krenuli u probijanje do Tuzle.Ja sam čuo da preživjele iz kolone nisu dočekali nikako.Čak im nisu ni kahvu iznjeli kolko je sve bilo neočekivano ,a što je posebno pogodilo preživjele...Možda su naši vjerovali da je Srebrenica pod zaštitom UN i da se tu ništa neće desiti..
PM72
Posts: 17993
Joined: 30/04/2012 16:54

#110 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by PM72 »

Liga Rojalista wrote:Možda jednostavno nisu bili ni svjesni da su ovi krenuli u probijanje do Tuzle.Ja sam čuo da preživjele iz kolone nisu dočekali nikako.Čak im nisu ni kahvu iznjeli kolko je sve bilo neočekivano ,a što je posebno pogodilo preživjele...Možda su naši vjerovali da je Srebrenica pod zaštitom UN i da se tu ništa neće desiti..
Nije tačno da preživjele nisu dočekali.Tamošnji narod iznio je sve što je imao,od usta su odvajali da nahrane preživjele.Nekoliko njih je umrlo nakon što se napilo vode,od iscrpljenosti i stresa.Masa svijeta je došla da im pomogne,jedinice II korpusa su ih dočekale,dale hranu,vodu,uniforme,smještaj i prevoz.U prvi mah je to bilo neoganizovano i smušeno ali kad su se snašli sve je išlo kako treba.

Sad narod dosta lupeta i izmišlja kako ih nisu dočekali,kako nisu znali a gledao sam ljude koji su se zaduživali po komšiluku da dočekaju i nahrane preživjele srebreničane,gledao sam snimak kad masa nana i žena nose one velike hljebove u tepsijama,pite,meso,sokove,kafe...iznose sve što su imali.Dakle,treba reći pošteno da se taj narod pokazao velikog srca i duše.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#111 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by VjecitiStudent »

Dok se padala Srebrenica, evo o čemu je raspravljala SDA i naš prvi Predsjednik Predsjedništva:
U Zenici je 11. jula 1995. godine, u poslijepodnevnim satima, odrzana redovna 37. sjednica Izvrsnog odbora SDA BiH i zasjedanje Kluba poslanika SDA BiH (Bosnjaka) u Skupstini Republike/Federacije BiH, na kojima je ucestvovalo cjelokupno drzavno, vojno i politicko rukovodstvo, izuzev dr. Harisa Silajdzica, predsjednika Vlade BiH, i Muhameda Sacirbegovica, ministra vanjskih poslova Vlade BiH. U arhivi Stranke demokratske akcije, pod brojem 03/3-011-1247/95 ostalo je zabiljezeno da je 11. jula 1995. godine Izvrsni odbor SDA BiH razmatrao pitanje kandidiranja vrsioca duznosti potpredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine i clana Predsjednistva Republike BiH i donio zakljucak: "Izvrsni odbor SDA predlaze da se na mjesto v.d. potpredsjednika Federacije i clana Predsjednistva Republike BiH imenuje Edhem Bicakcic, potpredsjednik SDA, do povratka dr. Ejuba Ganica na tu duznost. Ustavni osnov za ovu zamjenu definisat ce se naknadno". Za sjednicu Kluba poslanika SDA BiH (Bosnjaka) u Skupstini Republike/Federacije BiH, koja je potom odrzana u kasnim poslijepodnevnim satima, predlozene su dvije tacke dnevnog reda. Prva je bila prijedlog Izvrsnog odbora SDA o kandidiranju Edhema Bicakcica za v.d. potpredsjednika Federacije i clana Predsjednistva BiH, a druga rasprava o aktuelnoj politickoj i vojnoj situaciji.

15:30 - 16:00, Zenica: Prijedlog Izvrsnog odbora SDA obrazlozio je Alija Izetbegovic, predsjednik SDA i predsjednik Predsjednistva Republike BiH. Izetbegovic je podsjetio da je Ejup Ganic onemogucen da radi nakon saobracajne nesrece, ali da ozdravljenje napreduje dobro i da ce ponovo preuzeti ove duznosti kad se oporavi. Problem zamjene, naglasio je Izetbegovic, ima politicku i pravnu dimenziju. Ustavom nije rijeseno pitanje na koji se nacin regulira vrsenje duznosti u ovakvom slucaju, kada je covjek ziv ali onesposobljen na duzi rok. Politicka dimenzija problema je odgovor na pitanje ko treba da ga zamijeni. Izetbegovic je objasnio da se Izvrsni odbor SDA BiH jednoglasno odlucio za inzinjera Bicakcica, kao potpredsjednika SDA, poslanika u Skupstini BiH i direktora Elektroprivrede BiH. Razlozi za takvu odluku su njegov politicki rejting i ocjena da je on covjek koji Ganica moze odmah zamijeniti. Kao pravnu dimenziju problema, Izetbegovic je predstavio dilemu da li je ovo imenovanje na Klubu definitivno ili treba ici i na Skupstinu, da li se imenuje samo za potpredsjednika Federacije ili za sve Ganiceve funkcije. Izetbegovic je procijenio da je odluka Kluba neophodna, ali da ce biti potrebna i odluka Skupstine. Ako se Hrvati sloze, a preliminarno postoji saglasnost, onda ce Bicakcic moci fakticki odmah preuzeti duznost. Predlozena je i odluka za zamjenu Ganica u Predsjednistvu, kao jedinom mjesovitom organu, ako Bosnjacima i Stranci bude nedostajao taj, Ganicev glas. Inicijativa Izvrsnog odbora SDA da se kao v.d. potpredsjednika Federacije i clan Predsjednistva imenuje Edhem Bicakcic, prihvacena je jednoglasno.
...
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#112 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Liga Rojalista »

PM72 wrote:
Liga Rojalista wrote:Možda jednostavno nisu bili ni svjesni da su ovi krenuli u probijanje do Tuzle.Ja sam čuo da preživjele iz kolone nisu dočekali nikako.Čak im nisu ni kahvu iznjeli kolko je sve bilo neočekivano ,a što je posebno pogodilo preživjele...Možda su naši vjerovali da je Srebrenica pod zaštitom UN i da se tu ništa neće desiti..
Nije tačno da preživjele nisu dočekali.Tamošnji narod iznio je sve što je imao,od usta su odvajali da nahrane preživjele.Nekoliko njih je umrlo nakon što se napilo vode,od iscrpljenosti i stresa.Masa svijeta je došla da im pomogne,jedinice II korpusa su ih dočekale,dale hranu,vodu,uniforme,smještaj i prevoz.U prvi mah je to bilo neoganizovano i smušeno ali kad su se snašli sve je išlo kako treba.

Sad narod dosta lupeta i izmišlja kako ih nisu dočekali,kako nisu znali a gledao sam ljude koji su se zaduživali po komšiluku da dočekaju i nahrane preživjele srebreničane,gledao sam snimak kad masa nana i žena nose one velike hljebove u tepsijama,pite,meso,sokove,kafe...iznose sve što su imali.Dakle,treba reći pošteno da se taj narod pokazao velikog srca i duše.
Drago mi je onda da ovo što sam naveo nije istina jer sam u jednom dokumentarcu slušao na TVSA kako su se neki žalili na negostoprimstvo.Možda neka njegova grupa sa začelja kolone koja možda nije bila odmah udomljena.Ma i meni je to bilo malo sumnjivo nikad nisam sumnjao u merhamet bosanskog čovjeka.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#113 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by VjecitiStudent »

Oko 16:00, Zenica: Tek potom je u okviru rasprave o aktuelnoj politickoj i vojnoj situaciji pocela rasprava o onome sto su sve svjetske agencije vec javljale - padu Srebrenice. Bicakcic je u tim trenucima primao cestitke. Alija Izetbegovic je pozvao generala Rasima Delica, komandanta Generalstaba Armije BiH, da podnese izvjestaj pocev od trenutka upotrebe aviona Nato-saveza.

"Evo, pocinjem od prve tacke - od Srebrenice. Tacno, dosla je informacija da su avioni Nato-pakta dejstvovali. Rezultate ne znamo, ja sam trazio da se provjere i izdao zadatke eventualnog koristenja dejstva Nato-avijacije od strane nase vojske. Kada je rijec o Srebrenici, ja sam ocekivao, sto se tice Unprofora, da ce se tako ponasati i tu nista nije neobicno. Neobicno je to da evo sada padaju i na posljednjoj toj Srebrenici, koja je demilitarizovana zona. Stvar je politicke odluke i drzavnog stava prema Unproforu sta s njim ciniti dalje. A kad je rijec o trenutnoj situaciji u Srebrenici, otprilike, ponavlja se sindrom Gorazda u smislu opterecenosti ljudi da ce im medjunarodna zajednica nesto pomoci. To je ono sto je bilo veoma tesko, jednom sam ja to govorio, kada fizicki covjek ne moze da pristupi, da popravi jednu klimu koja je objektivno takva u Srebrenici da ne postoji jaka licnost koja bi mogla djelovati tako da stvori jednu koheziju u otporu. Srebrenica ima dovoljno i naoruzanja. Znaci, stvar je bila da se organizuje otpor. Mi smo u ovih nekoliko mjeseci, izmedju ostalog, obezbijedili da Srebrenica ima vise naoruzanja i municije nego sto je imala u protekle tri godine. Znaci, ima i protivoklopnih sredstava za velike daljine. Cetiri tenka ne znace nista ako ima lanser 'crvenih strijela' sa dovoljno raketa, ima dovoljno lansera RPG, sa dovoljno municije. Nije to neka ogromna kolicina, ali to je takva kolicina koju bih ja pozelio u Generalstabu 1993. godine za cijelu Armiju, a da ne govorimo o opcinama. Jednostavno, rijec je o, vjerovatno, jednoj klimi koja tamo vlada. Ta klima traje vec duze vremena. To je klima da se trazi neko rjesenje da se predje u Tuzlu. Mi smo u posljednja dva-tri mjeseca negdje preko 30 vojnih obveznika uhapsili i oduzeli naoruzanje. Izdata su sva naredjenja sto se tice Srebrenice, imamo dovoljno boraca, sad ima dovoljno i naoruzanja. Na pravcima gdje je pruzen otpor nije bilo nikakvih problema, nisu pomjereni uopce. Medjutim, od Zelenog Jadra, kada je Unprofor napustio tu tacku, izgleda da su se i oni poceli povlaciti. Tako da ove posljednje informacije koje ja imam o ulasku u prve kuce Srebrenice su neprovjerene, a nisu ni moguce. Ali, opet kazem, zavisi od nas, kao naroda na tom podrucju, mozemo li se suprotstaviti i vratiti cetnike ili ne mozemo. Tako da su simptomaticne one izjave predsjednika opcine koji je vise napravio zla sam sebi i Srebrenici, nego sto je pomogao tom narodu. On bi morao da organizuje taj narod da pruzi otpor, i sigurno da moze da pruzi otpor napadu cetiri tenka. Nama su na neka podrucja, recimo brcanskom, znali po 50 tenkova istovremeno poslati. Stanje na ratistu BiH je, inace, veoma povoljno za nas. Mozda je Srebrenica bas zelja cetnika da prvo do kraja ispitaju da li je medjunarodna zajednica spremna da uopce bilo sta uradi za BiH, da bi poslije mozda dosle na red one druge enklave, i drugo, da dokaze svom narodu da ima rezultate, ima uspjehe. Ja vam mogu reci da od juna prosle godine mi nismo izgubili ni stopu nase zemlje. Naravno, oslobodili smo mnogo sta. U ovoj godini je, ukljucujuci ova cetiri mjeseca primirja, koje ipak nismo mogli bas tako aktivno koristiti, oslobodjeno negdje 500 i nesto kvadratnih kilometara. To je jedan posto Bosne i Hercegovine", rekao je komandant Generalstaba Armije BiH general Rasim Delic.

U 25 minuta izlaganja o aktuelnoj politickoj i vojnoj situaciji u BiH 11. jula 1995. godine, general Delic je Srebrenici posvetio pet minuta. Ostatak izlaganja bio je posvecen operaciji Armije BiH oko Sarajeva, opcim procjenama stanja, unutarnjim problemima Armije i odnosu Armije i drzavnih organa BiH.

Oko 18:00, Zenica: Na kraju sjednice Edhem Bicakcic se zahvalio poslanicima na povjerenju. "Nastojat cu da opravdam povjerenje i da nastavim da radim kao sto je radio profesor Ganic", rekao je Bicakcic. Sjednica u Zenici je zavrsena do 18 sati, kako bi mogla da bude odrzana ranije najavljena tribina Izvrsnog odbora SDA Zenica. Kada je poslanik iz Tesnja dr. Ekrem Ajanovic, po zavrsetku sjednice, ispred zgrade zenicke opcine sjeo u sluzbena kola, vozac ga je upitao: "Sefe, jeste li culi, pala Srebrenica?" Poslanici SDA BiH u Skupstini BiH su tako posljednji saznali za pad Srebrenice.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#114 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by sumirprimus »

pih,cuj bili negostoljubivi...
PM72
Posts: 17993
Joined: 30/04/2012 16:54

#115 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by PM72 »

Liga rojalista,

Nemoj nikad sumnjati u dobrotu,iskrenost,merhamet i gostoprimstvo običnog bosanskog čovjeka.Budi siguran da će bilo koja nana odvojiti od svojih usta da bi gostu ili muhadžeru nahranila dušu i tijelo.Sve su bosanske (i hercegovačke) nane i dede takve,od Krajine do Trebinja.Možda se našao neko što nije zadovoljan,toga će uvijek biti ali nije to bilo turističko putovanje da te čeka švedski sto pa da nešto zakeraš.Nekog je zapao komad hljeba ili pite,neko je pojeo pola pileta a neko komadić sira.Narod je iznio šta je imao u tu nema dileme.

Političari su šljam i ološ koji zgade čovjek i pojam Bosne
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#116 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Nekako s proljeća »

Zaštićene zone Srebrenica i Žepa. Od strane koga ono bijahu proglašene sa takvim statusom.?!


Sram vas bilo...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#117 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by VjecitiStudent »

Nekako s proljeća wrote:Zaštićene zone Srebrenica i Žepa. Od strane koga ono bijahu proglašene sa takvim statusom.?!


Sram vas bilo...
I Bihać i Goražde su bili zaštićene zone, i bili su isto tako napadnuti. Da su čekali na UN da ih odbrani, nema nikakve sumnje da bi prošli isto kao Srebrenica.
User avatar
zgiba
Posts: 571
Joined: 05/09/2003 00:00

#118 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by zgiba »

stokton wrote:
zgiba wrote:U filmu "Daleko je Tuzla" Naser Oric je pricao o dogadjanjima iz tog perioda. Cinjenica da je komandant Drugog korpusa direktno odbio da naredi proboj i formiranje koridora za izvlacenje kolone je za mene jedna od strasnijih cinjenica iz tog filma. Jedino sto je dozvolio, prema navodima Nasera Orica, je da moze pratiti kretanje kolone putem radio veze.

Nakon toga Naser je kontaktirao predsjednika Izetbegovica sa molbom za pomoc u organizovanju koridora, a ovaj mu je odgovorio da mu moze pruziti logisticku pomoc, a da on nadje dobrovoljce.

Dakle, "vrhovni komandant ABIH" nije bio u stanju da naredi komandantu Drugog korpusa proboj, nego nudi samo logisticku pomoc!?
Ko je bio tad komandant, jel Sead Delić, znači on je odgovoran, Vrhovni komandant Aljo, nije njemu naredio, samim time on odgovoran. Gdje je tu Rasim Delić?
Rasim Delic je bio načelnik Generalštaba Armije Republike BiH, a ne vrhovni komandant. I naravno da u svemu tome ima i njegovog propusta da izda naredbu za otvaranje koridora.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#119 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Nekako s proljeća »

Image

Image

Image
User avatar
madner
Posts: 56819
Joined: 09/08/2004 16:35

#120 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by madner »

Inace, ako se malo zadubite u ICTY dokumente, mozete naci odgovor na pitanje da li je bila izdaja ili nije. Odgovor je da nije a razlog je sljedeci:

Drinski korpus je u proljece 1995 dobio naredbe da prekine komunikacije izmedju Srebrenice i Zepe i ucini zivot nepodnosljiv u enklavama (kako bi UN iste evakuisao).
Plan napada Drinskom korpusa je sastavljen 02.07. i vodio se tim direktivama.

Trebalo je dakle razbiti komunikaciju i svesti enklave samo na gradske jezgre. Zauzimanje nije bio cilj.

Koliko je to mala operacija govori sljedeci podatak: na glavnoj osi napada 06.07 VRS je angazovala 3 tenka, 2 haubice i jedan VBR. Ukupno oko 10 tenkova i 12 haubica.

07.07 je bio relativno miran dan.
08.07 -09 su zauzeli 5 posmatrackih tacaka Dutchbata, i jedna grupa od 2! tenka, jednog OT i nesto pjesadije je dosla na 2km do Srebrenice.


Kontranapad ARBiH 10.07 je izvrsen sa oko 100 ljudi (i bio je uspjesan) i mogli su vratiti oko kilometar linije. No nije bilo drugih pojacanja.
Kontrkontra napad VRS je izvrsila opet jedna ceta.
Inace tog dana je oko 50 aviona NATO iznad Srebrenice cekalo ciljeve za napad, Holandjani trazili napade, Francuz trazio novu listu ciljeva, dok su isti dosli avioni su se morali vratiti u baze.

11.07 u ocekivanju napada jedinice ARBiH su se povukle u grad i time svoju sudbinu stavile u ruke UN-a.

Avioni su opet bili tu od 6:00, Holandjani su opet trazili napade, onaj Francuski supak opet trazio da se ispostuje procedura i avioni se opet vratili. Tek poslje podne, kada su jedinice VRS-a vec bile u Srebrenice su dvije F-16 bacile dvije bombe (zena pilot bacila prvu), napravile nula stete i otisle. 4 americke F-16 su trazile ciljeve ali bez nekog efekta i to je bilo to.
I tako je tog dana Srebrenica pala poslje ukupno 5 dana.

Najjednostavnije objasnjenje je da je Srebrenica pala ne zbog dogovora, izdaje itd... nego zato sto je blokada iscripla ljude i dovela do totalnog urusavanja borbene vrijednosti odbrane.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#121 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Nekako s proljeća »

Naravno, da bi se raspravljalo o vremenskom periodu navedenom u naslovu teme , mora se imati bar osnovno predznanje o događajima u predhodnom vremenskom periodu. Ja sam se uključio na temu jer nisam na predhodne tri strane pročitao da je neko pomenuo pojam ''Zaštićena zona UN-a'' . Mislim da bi bilo korisno znati ili saznati đta podrazumijeva taj pojam koji je definisan određenom rezolucijom Vijeća Sigurnosti UN-a. Na koji način ta rezolucija obavezuje one koji su '' u opsegu zaštićene zone'' ali i one koji su ''izvan nje'' .

Mislim, meni je jasno da se vojno-politički establišment VRS-e vodio logikom da se neprijatelj udari tamo gdje je najranjiviji i tako je ZAŠTIĆENA ZONA UN-a SREBRENICA napadnuta . I sve ono što se kasnije desilo je samo posljedica jedne takve odluke. Za vijeke vijekova će ostati zapisano kakva je ta odluka .

Svakako , doći ćemo mi i do dijela koji se odnosi na spremnost-nespremnost vojno-plitičkog vodstva bosanske Vlade na takav razvoj stvari, sa fokusom na vojne snage 2 Korpusa A RBiH i njihovom doprinosu ka srebreničkoj tragediji- genocidu.

Srebreničani su probili sve četničke (vrlo rijetko koristim taj pojam) prepreke i zasjede svojom hrabrošću i spremnošću da idu na njihove rovove na ''život ili smrt'' , i četničke snage ih nisu mogle pobiti u tolikom broju, da bi ih zaustavili u svom cilju-izlaz na slobodnu teritoriju. To je nesporna činjenica.
Last edited by Nekako s proljeća on 01/08/2013 10:32, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56819
Joined: 09/08/2004 16:35

#122 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by madner »

Svakako, no nije samo Srebrenica bila zasticena zona i nigdje nije NATO spasio zasticenu zonu.

Vojna logika VRS je bila krajnje jednostavna: Oko Srebrenice imamo 6000 ljudi koji bi nam dobro dosli na drugim mjestima, da mozemo rotirati jedinice.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#123 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by sumirprimus »

lako je bit general nakon bitke...
da su ko sto nisu,pratilo nas od pocetka do kraja rata,a evo i sad...
stokton
Posts: 420
Joined: 14/01/2012 01:52

#124 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by stokton »

zgiba wrote:
stokton wrote:
Ko je bio tad komandant, jel Sead Delić, znači on je odgovoran, Vrhovni komandant Aljo, nije njemu naredio, samim time on odgovoran. Gdje je tu Rasim Delić?
Rasim Delic je bio načelnik Generalštaba Armije Republike BiH, a ne vrhovni komandant. I naravno da u svemu tome ima i njegovog propusta da izda naredbu za otvaranje koridora.
Znam to pa i napisao sam ko je bio vrhovni komandant -ALJO. Pitao sam namjerno kakva je Rasimova uloga u svemu tome, pošto je bio načelnik generalštaba, a mnogi ovdje govore da se nije ništa pitao :oops: .

PS. Ova sjednica u postovima prije - ODVRATNO :evil:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#125 Re: (Ne)Djelovanje II.korpusa za vrijeme 11 - 22 jula 1995.g

Post by Nekako s proljeća »

@madner
Na ovoj temi je Srebrenica ( i Žepa) napadnuta i zauzeta kao ''Zaštićena zona UN-a'' , ostale nisu zauzete . Ne bih da rzvlačim temu...ali za Bihać bi se direktno umiješala Hrvatska vojska, iz svojih strateških interesa. Goražde i Sarajevo sigurno ne bi imali odnos kao žto je to slučaj odnosa Tuzle i Srebrenice. Ali hajde... na svim ratištima je u tom periodu A RBiH izvodila složena borbena djelovanja. Srebrenica i Žepa su bili strateška područja budućeg ''etnički čistog entiteta'' i oni su to po svaku cijenu htjeli da ''zaokruže'' pa i da eventualno spriječe spajanje snaga iz tih područja sa onim koja nisu kontrolisali.
Post Reply