Zastava BiH

Post Reply
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#101 Re: Zastava BiH

Post by horkesh »

Ako će već dopunjavati zakon o zastavi, onda je prioritet konačno definisati upotrebu državne i drugih zastava.

Bošnje i nakon 20 godina zastava okreću naopačke, ali eto, najveći je problem kako zastava treba izgledati vertikalno.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#102 Re: Zastava BiH

Post by supercali »

Tipicoti wrote:Ja se samo sjetim Srebrenice i Potocara....one 3 zastave na jarbolima i to je za mene pravi nacin postavljanja nase zastave.
Samo se sjetite Potocara ...

Image

Image
Zasto? Jer trokut predstavlja konturu bih?
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#103 Re: Zastava BiH

Post by visocicaguy »

horkesh wrote:Ako će već dopunjavati zakon o zastavi, onda je prioritet konačno definisati upotrebu državne i drugih zastava.

Bošnje i nakon 20 godina zastava okreću naopačke, ali eto, najveći je problem kako zastava treba izgledati vertikalno.
To sto neko horizontalno zastavu postavi naopacke je neznanje - nije problem zakona, jer je to jasno definisano. Za sve ostale prijedloge - treba urgirati, pisite inicijative, prijedloge itd. Realno, svaki gradjanin ima pravo (i treba) pokrenuti tako nesto, ne mora se neko drugi cekati
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#104 Re: Zastava BiH

Post by visocicaguy »

supercali wrote:
Tipicoti wrote:Ja se samo sjetim Srebrenice i Potocara....one 3 zastave na jarbolima i to je za mene pravi nacin postavljanja nase zastave.
Samo se sjetite Potocara ...

Image

Image
Zasto? Jer trokut predstavlja konturu bih?
A sto je najgore - trougao simbolizira tri naroda, ne nuzno konture drzave... sad ce se potegnuti pitanje koji narod predstavlja hipotenuza?

The triangle represents the three constituent peoples of Bosnia and Herzegovina, the yellow the sun representing the symbol of hope. The blue and the stars represent Europe, a Europe that Bosnia and Herzegovina is a constituent part of.
Jan Oskar Engene, 5 February 1998
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#105 Re: Zastava BiH

Post by supercali »

Pa zato ga i pitam jel zato sto trokut simbolizira konture bih pa je ispravno?
To je problem u bih sto se posla hvataju ljudi koji nemaju pojma
Njemu je to ispravno i to treba tako
Evo ja znam o zastavama al nikad necu nametati da je ispravno nesto 100% posebno jer nema zakona o tome
Ako bi se usvojio zakon kao za americku zastavu onda bi to bilo jedino ispravno u slucaju nase zastave i to je to
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#106 Re: Zastava BiH

Post by horkesh »

Tipicoti wrote:Ja se samo sjetim Srebrenice i Potocara....one 3 zastave na jarbolima i to je za mene pravi nacin postavljanja nase zastave.
Samo se sjetite Potocara ...

Image

Image
Pa nijedna zastava nije identična, na svakoj je trokut na različitoj poziciji na zastavi postavljen.

Treba trenutni grb BiH metnuti kao nekadašnje ljiljane - štit i bijela pozadina.

Image

Vertikalno:

Image
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#107 Re: Zastava BiH

Post by Tipicoti »

Image


Logicno, ali pogresno.
Image


Nelogicno, ali ispravno.
Image

A mi diskutujemo sta je kod nas ispravno, a sta ne.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#108 Re: Zastava BiH

Post by supercali »

Tipicoti wrote:Image


Logicno, ali pogresno.
Image


Nelogicno, ali ispravno.
Image

A mi diskutujemo sta je kod nas ispravno, a sta ne.
Jedno objasnjenje na ovo ide
Imaju zakon o zastavi koji propisuje kako se postavlja zastava vertikalno i to je to
Nema tu ima nema logike nego nacrtano bukvalno ovako ces zastavu staviti i vozdra
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#109 Re: Zastava BiH

Post by Tipicoti »

supercali wrote:
Tipicoti wrote:Ja se samo sjetim Srebrenice i Potocara....one 3 zastave na jarbolima i to je za mene pravi nacin postavljanja nase zastave.
Samo se sjetite Potocara ...

Image

Image
Zasto? Jer trokut predstavlja konturu bih?
Zato.
Nemamo zakon o pravilnom postavljanju zastave. Mozes je okrenuti kako hoces, eto zasto.
A i da imamo taj zakon Srbi i Hrvati bi je namjerno okretali kontra, eto zasto.

Zaboravi sve teze i pravila o postavljanju zastava, sve je to jedno veliko bla,bla,bla.
I ja sam kao i ti mislio da je pogresno, a onda sam vidio one tri zastave u Potocarima koje se viore nad 8000 mezara i rekao sam sebi.....to je to.
Boli me sta je pravilno, pogresno, zakonito ili ne ......to je to.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#110 Re: Zastava BiH

Post by visocicaguy »

Tipicoti wrote:
supercali wrote:
Tipicoti wrote:Ja se samo sjetim Srebrenice i Potocara....one 3 zastave na jarbolima i to je za mene pravi nacin postavljanja nase zastave.
Samo se sjetite Potocara ...

Image

Image
Zasto? Jer trokut predstavlja konturu bih?
Zato.
Nemamo zakon o pravilnom postavljanju zastave. Mozes je okrenuti kako hoces, eto zasto.
A i da imamo taj zakon Srbi i Hrvati bi je namjerno okretali kontra, eto zasto.

Zaboravi sve teze i pravila o postavljanju zastava, sve je to jedno veliko bla,bla,bla.
I ja sam kao i ti mislio da je pogresno, a onda sam vidio one tri zastave u Potocarima koje se viore nad 8000 mezara i rekao sam sebi.....to je to.
Boli me sta je pravilno, pogresno, zakonito ili ne ......to je to.
Uz duzno postovanje i pijetet prema tom mjestu - ipak moramo argumentovano razgovarati. Realno, te je zastave postavio neki radnik vjerovatno po svom nekom nahođenju. Ja sam za to da se zakonom propise uspravni polozaj i da se propisu kazne za nepostivanje. Kako ce zakon definisati - iskreno potpuno mi je nebitno.

Da te zastave upravo na tom istom mjestu samo u neko drugo vrijeme postavljene od vjerovatno nekog drugog radnika nisu bile postavljene na isti nacin mozes vidjeti na iducoj slici. Da si u tom periodu bio na tom mjestu i vidio te zastave po tvojoj argumentaciji bi sada zastupao kontra-tezu. Ergo: treba tu praksu prekinuti i zakonom propisati ove stvari.

Image
Last edited by visocicaguy on 01/04/2018 00:48, edited 2 times in total.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#111 Re: Zastava BiH

Post by General War »

supercali wrote:
Tipicoti wrote:Image


Logicno, ali pogresno.
Image


Nelogicno, ali ispravno.
Image

A mi diskutujemo sta je kod nas ispravno, a sta ne.
Jedno objasnjenje na ovo ide
Imaju zakon o zastavi koji propisuje kako se postavlja zastava vertikalno i to je to
Nema tu ima nema logike nego nacrtano bukvalno ovako ces zastavu staviti i vozdra
Nema tu nista nelogicno, drzave se moraju prve istaknuti na americkoj zastavi...dotle se ide da bi se to ispostovalo u upotrebu su usle "reversne zastave" ako neko nosi zastavu na desnom rukavu.

Image
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#112 Re: Zastava BiH

Post by Tipicoti »

Image

Image

Kad vec pricamo o zakonima, zasto niko ne pokrene inicijativu o tome da se entitetske zastave podrede drzavnoj zastavi.
Mi ovdje diskutujemo kako da se zakonski odredi pravilno okretanje zastave, a to sto u pola drzave nema zastave BiH to-nista.

Zakonom da:
1. Pored entitetske zastave mora biti i zastava BiH.
2. Zastava BiH mora biti iste velicine ili veca, ne manja od entitetske.
3. Isto vazi za zastave, grbove, ambleme na jarbolima, javnim ustanovama, uniformama ...

To je zakon o kojima se treba razgovarati, a ne o okretanju dole ili gore.
Last edited by Tipicoti on 01/04/2018 01:22, edited 1 time in total.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#113 Re: Zastava BiH

Post by visocicaguy »

Tipicoti wrote:Image

Image

Kad vec pricamo o zakonima, zasto niko ne pokrene inicijativu o tome da se entitetske zastave podrede drzavnoj zastavi.
Mi ovdje diskutujemo kako da se zakonski odredi pravilno okretanje zastave, a to sto u pola drzave nema zastave BiH to-nista.

Zakonom da:
1. Pored entitetske zastave mora biti i zastava BiH.
2. Zastava BiH mora biti iste velicine ili veca, ne manja od entitetske.
3. Isto vazi za zastave na jarbolima, javnim ustanovama, uniformama ...

To je zakon o kojima se treba razgovarati, a ne o okretanju dole ili gore.
Treba pricati o svemu, i pravilnom okretanju i ovim stvarima. Zasto bi jedno iskljucivalo drugo?

Pokreni inicijativu. Naravno, svjestan si da ce za takvo nesto trebati saglasnost i onih kojima to mozda i nije u interesu.

Ps.: @supercali: i filipinska (a i ceska) zastava prati ono pravilo opisano u tekstu inicijative, dakle dodatno okretanje oko vertikalne ose, pogledaj:

http://olympic.ph/index.php/about-poc/t ... pine-flag/

Image
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#114 Re: Zastava BiH

Post by supercali »

General War wrote:
supercali wrote:
Tipicoti wrote:Image


Logicno, ali pogresno.
Image


Nelogicno, ali ispravno.
Image

A mi diskutujemo sta je kod nas ispravno, a sta ne.
Jedno objasnjenje na ovo ide
Imaju zakon o zastavi koji propisuje kako se postavlja zastava vertikalno i to je to
Nema tu ima nema logike nego nacrtano bukvalno ovako ces zastavu staviti i vozdra
Nema tu nista nelogicno, drzave se moraju prve istaknuti na americkoj zastavi...dotle se ide da bi se to ispostovalo u upotrebu su usle "reversne zastave" ako neko nosi zastavu na desnom rukavu.

Image
Nije tunlogika ne logika nego jednostavno zakonbje takav kao recimo u novom zelandu na autu zastave na dvije strane nisu isto okrenute kada subu pitanju oni sluzbeni auti sa zastavicama
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#115 Re: Zastava BiH

Post by supercali »

visocicaguy wrote:
Tipicoti wrote:Image

Image

Kad vec pricamo o zakonima, zasto niko ne pokrene inicijativu o tome da se entitetske zastave podrede drzavnoj zastavi.
Mi ovdje diskutujemo kako da se zakonski odredi pravilno okretanje zastave, a to sto u pola drzave nema zastave BiH to-nista.

Zakonom da:
1. Pored entitetske zastave mora biti i zastava BiH.
2. Zastava BiH mora biti iste velicine ili veca, ne manja od entitetske.
3. Isto vazi za zastave na jarbolima, javnim ustanovama, uniformama ...

To je zakon o kojima se treba razgovarati, a ne o okretanju dole ili gore.
Treba pricati o svemu, i pravilnom okretanju i ovim stvarima. Zasto bi jedno iskljucivalo drugo?

Pokreni inicijativu. Naravno, svjestan si da ce za takvo nesto trebati saglasnost i onih kojima to mozda i nije u interesu.

Ps.: @supercali: i filipinska (a i ceska) zastava prati ono pravilo opisano u tekstu inicijative, dakle dodatno okretanje oko vertikalne ose, pogledaj:

http://olympic.ph/index.php/about-poc/t ... pine-flag/
7
Image
Nije tacno za filipinsku 100% jer ova vertikalna je znak da su u ratu
Eto na fotw stranici imas objasnjenje za to a to olympic nesto je pogresno 1000000%
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#116 Re: Zastava BiH

Post by cyprus »

supercali wrote:
Tipicoti wrote:Ja se samo sjetim Srebrenice i Potocara....one 3 zastave na jarbolima i to je za mene pravi nacin postavljanja nase zastave.
Samo se sjetite Potocara ...

Image

Image
Zasto? Jer trokut predstavlja konturu bih?
Ima onaj lik neki što je svuda po internetu postavio instrukcije kako ispravno zastavu staviti u vertikalni položaj, i sad ove institucije što nisu sigurne šta i kako - valjda guglaju, nađu to i u zadnje vrijeme vidim baš mnogo primjera ovakvog stavljanja (prije to nije bio slučaj)... Cirkus...

Međutim, to je lik stavio samo kako ON MISLI da bi trebalo pravilno postaviti... Što ti reče - nemamo zakona o tome, tako da ispravnog načina nema... Meni neka logika nalaže da se u tom slučaju koplje obara za 90 stepeni u smjeru kazaljke na sati bez ikakvog rotiranja... Al šta ja znam :mrgreen:

PS Primarno značenje trokuta jeste geografska kontura (u suprotnom bi valjda bio jednakostranički trokut), i ova simbolika sa tri konstitutivna naroda je tek sekundarna... Međutim, to ne mora značiti da i u vertikalnom položaju konture moraju biti okrenute onako kako su na usjeverenim kartama...

Kiparska zastava isto ima konture ostrva na zastavi, pa kaže:
The vertical flag is simply the horizontal version turned 90 degrees clockwise.

Ako se uredi zakonski - OK, poštujem... Ali ovako zaista ne mora značiti... I baš mi je cirkus to što su se sad svi počeli ravnati sa jednim likom koji se eto potrudio da dobro ispromoviše svoju ideju kako zastava treba biti okačena...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#117 Re: Zastava BiH

Post by supercali »

To je inace praksa ako nema zakona samo okreni za 90° u pravcu kazaljke i to je to al ljudi izmisljaju pa stavljaju kako oni hoce
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#118 Re: Zastava BiH

Post by MuaDib »

Žuti trougao predstavlja tri konstitutivna naroda Bosne i Hercegovine, a neki ga pogrešno poistovjećuju i sa konturama geografskog izgleda BiH, dok zvijezde predstavljaju put Bosne i Hercegovine ka evropskim integracijama. Tako da teze o naopako okrenutoj zemlji nemaju nikakvo uporište. Veksilološki kod raznostraničnog trogula na zastavi, stranica hipotenuze je uvijek paralelna s kopljem, tako se treba postupati i sa zastavom BiH.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#119 Re: Zastava BiH

Post by visocicaguy »

supercali wrote:To je inace praksa ako nema zakona samo okreni za 90° u pravcu kazaljke i to je to al ljudi izmisljaju pa stavljaju kako oni hoce
Hajde molim te posalji Zeljku upit jer meni i dalje stoji ono da se obrce po vertikalnoj osi nakon rotacije za 90 stepeni u smjeru kazaljke na satu kao generic rule. Evo i na ovom linku gdje god nema posebno definisano i kada napisu “generic rule applied” pozivaju se na ono pravilo da se rotira za 90 stepeni i obrne po vertikalnoj osi.

https://www.worldcurling.org/download/? ... Gbad1UqZUV

Obrati paznju na primjere recimo Kosova, Litvanije, Poljske, Slovenije, Velsa, Srbije gdje ne postoji posebno definisano, aplicira “generic rule” i radi ocigledno flip over nakon rotacije. S druge strane na primjerima Mongolije i Nizozemske uradjena je samo rotacija ali je napomenuto da ne prati “generic rule” nego samo “simple rotation”.

Vezano za nasu zastavu bez obzira da li se obrce ili ne ne bi trebalo da bude po onom sto je onaj pisao kako treba da prati konture drzave, ali bih volio da razjasnimo to “genericko pravilo”, ne zbog nekog “tjeranja mak na konac” nego zasto sto me zanima.
Last edited by visocicaguy on 01/04/2018 12:53, edited 1 time in total.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#120 Re: Zastava BiH

Post by supercali »

Pa eto pogledaj u tom linku koliko zastava je samo zarotirano kao npr spanija koreja i jos puno zastava
Kazem ti sve koje su rotirane vertikalno su takve zbog zakona o zastavi koje imaju te drzave
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#121 Re: Zastava BiH

Post by cyprus »

MuaDib wrote:Žuti trougao predstavlja tri konstitutivna naroda Bosne i Hercegovine, a neki ga pogrešno poistovjećuju i sa konturama geografskog izgleda BiH...
U ovome griješiš...
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#122 Re: Zastava BiH

Post by visocicaguy »

supercali wrote:Pa eto pogledaj u tom linku koliko zastava je samo zarotirano kao npr spanija koreja i jos puno zastava
Kazem ti sve koje su rotirane vertikalno su takve zbog zakona o zastavi koje imaju te drzave
Da, ali sve koje su samo zarotirane imaju napomenu “simple rotation, no flip over” - dakle tako zakonom definisano.

Ali ako nije zakonom definisano, onda pise “generic rule applied”, a podrazumijeva rotaciju + flip over. Iznad sam naveo konkretne slucajeve.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#123 Re: Zastava BiH

Post by visocicaguy »

cyprus wrote:
MuaDib wrote:Žuti trougao predstavlja tri konstitutivna naroda Bosne i Hercegovine, a neki ga pogrešno poistovjećuju i sa konturama geografskog izgleda BiH...
U ovome griješiš...
Mislim da ne grijesi - procitaj kraj predzadnjeg pasusa

https://fotw.info/flags/ba-fc98w.html#pro
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#124 Re: Zastava BiH

Post by supercali »

visocicaguy wrote:
supercali wrote:Pa eto pogledaj u tom linku koliko zastava je samo zarotirano kao npr spanija koreja i jos puno zastava
Kazem ti sve koje su rotirane vertikalno su takve zbog zakona o zastavi koje imaju te drzave
Da, ali sve koje su samo zarotirane imaju napomenu “simple rotation, no flip over” - dakle tako zakonom definisano.

Ali ako nije zakonom definisano, onda pise “generic rule applied”, a podrazumijeva rotaciju + flip over. Iznad sam naveo konkretne slucajeve.
Pa imaju napomenu jer drugacije postavljanje zastave je uvreda za tu drzavu

Kazem ti generalno je samo rotacija
Ako cemo dublje u temu onda se tu gleda i dizajn zastave simboli i sl
Recimo kruna na zastavi je "svetinja" i sličnih pravila tako da u biti svaka zastava je posebna prica za sebe pa se po njoj odredjuje sta kako pa se i donose zakoni da bi sire mase znale kako pravilno koristiti zastavu
Recimo zastava saudijake arabije je takva da se rijetko stavlja u vertikalni polozaj zatim nikad se ne spusta na pola koplja
Zastava nepala zbog oblika se nikad ne stavlja vertikalno
Pomenuo sam filipine kad okrenea zastavu po horizontali predstavlja ratno stanje
I milion primjera koji se ne odnose na druge zastave
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#125 Re: Zastava BiH

Post by cyprus »

visocicaguy wrote:
cyprus wrote:
MuaDib wrote:Žuti trougao predstavlja tri konstitutivna naroda Bosne i Hercegovine, a neki ga pogrešno poistovjećuju i sa konturama geografskog izgleda BiH...
U ovome griješiš...
Mislim da ne grijesi - procitaj kraj predzadnjeg pasusa

https://fotw.info/flags/ba-fc98w.html#pro
Jeste, ali u prvom stoji:
It is a universal geometric symbol and can be associated with the geographic shape of Bosnia and its three constituent peoples.
Dakle, od početka je jasno da postoje obje simboličke asocijacije ... Ali obično se kao prva navodi geografski oblik (to što su na toj pres konferenciji spomenuti samo narodi, ne znači ništa)... Naime, da trokut simbolizuje samo tri naroda, ili primarno tri naroda, ne bi bio tog oblika... Valjda bi u tom slučaju bio jednakostranični ili bar simetrično postavljen...
Post Reply