Smisao života u Bosni i Hercegovini

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#101 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by akcid »

Great Cornholio wrote:
akcid wrote:
:lol: :lol: :lol: :lol: Presnažna je indoktrinacija religije u obrazovni sistem našeg društva :-) :(
Previše religije, a vrlo malo Boga, Boga kao simbola svega onog dobrog što ljudi potencijalno mogu biti.

Zašto boga pišeš s početnim velikim "B" slovom?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#102 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Great Cornholio »

akcid wrote:
Great Cornholio wrote:
akcid wrote:
:lol: :lol: :lol: :lol: Presnažna je indoktrinacija religije u obrazovni sistem našeg društva :-) :(
Previše religije, a vrlo malo Boga, Boga kao simbola svega onog dobrog što ljudi potencijalno mogu biti.

Zašto boga pišeš s početnim velikim "B" slovom?
Pa to je gramatički ispravno, Bog postoji, stvaran je, a ako imena ljudi pišemo velikim početnim slovom onda je logično da se i ime Boga piše velikim početnim slovom.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26878
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#103 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by fatamorgana »

akcid wrote:

Zašto boga pišeš s početnim velikim "B" slovom?
Ma ulizuje mu se, :wink:
User avatar
LoveIsGone
Posts: 503
Joined: 09/12/2012 13:58
Location: Sarajevo

#104 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by LoveIsGone »

Ja došao na temu misleći da ću pročitati još poneko zanimljvo razmišljanje, vidim novih odgovora je bilo, kad ono klasično ubijanje teme, tako haman na svakoj temi bude. :zzzz:
Bolje je ne pisati ako se nema šta rećii..
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#105 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
akcid wrote:

Zašto boga pišeš s početnim velikim "B" slovom?
Ma ulizuje mu se, :wink:
Ma znam da od toga ne bih imao nikakve koristi, ja vjerujem da On ne voli ulizice, On voli one koji su dovoljno hrabri da Ga se ne odreknu zarad ovozemaljskih "bogova".
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#106 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by akcid »

Great Cornholio wrote:
akcid wrote:Zašto boga pišeš s početnim velikim "B" slovom?
Pa to je gramatički ispravno, Bog postoji, stvaran je, a ako imena ljudi pišemo velikim početnim slovom onda je logično da se i ime Boga piše velikim početnim slovom.
Ah, zaboravih pravilo za pisanje "ličnih imena" :oops:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26878
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#107 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
akcid wrote:

Zašto boga pišeš s početnim velikim "B" slovom?
Ma ulizuje mu se, :wink:
Ma znam da od toga ne bih imao nikakve koristi, ja vjerujem da On ne voli ulizice, On voli one koji su dovoljno hrabri da Ga se ne odreknu zarad ovozemaljskih "bogova".
Ma ti si meni bog, :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#108 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Great Cornholio »

LoveIsGone wrote:Ja došao na temu misleći da ću pročitati još poneko zanimljvo razmišljanje, vidim novih odgovora je bilo, kad ono klasično ubijanje teme, tako haman na svakoj temi bude. :zzzz:
Bolje je ne pisati ako se nema šta rećii..
Eno počela nova sezona Farme, biće jako ludo i zanimljivo :D

Neka ba, šta fali, nek ljudi pišu šta misle da trebaju, pa valjda je to smisao Foruma :)
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#109 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by akcid »

fatamorgana wrote:Ma ti si meni bog, :wink:
E jbg., sad si najvjerovatnije ostao bez neke beneficije :( 8)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#110 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Great Cornholio »

akcid wrote:
Great Cornholio wrote:
akcid wrote:Zašto boga pišeš s početnim velikim "B" slovom?
Pa to je gramatički ispravno, Bog postoji, stvaran je, a ako imena ljudi pišemo velikim početnim slovom onda je logično da se i ime Boga piše velikim početnim slovom.
Ah, zaboravih pravilo za pisanje "ličnih imena" :oops:
Nećeš imati iz BEHAES-a peticu :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26878
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#111 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by fatamorgana »

Meščini da Bog nije lično ime za to nadnaravno biće već generički naziv a lična imena boga su npr. Isus, Amon Ra, Zevs etc, :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#112 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Ma ti si meni bog, :wink:
Jami zvizge :D

Laku noć.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26878
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#113 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
Ma ti si meni bog, :wink:
Jami zvizge :D

Laku noć.
A jelde i ja sam, :mrgreen:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#114 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
Ma ti si meni bog, :wink:
Jami zvizge :D

Laku noć.
A jelde i ja sam, :mrgreen:
Ti si moj idol :D

Ma Bog je ba jedan, isti za sve, svima na želi nam dobro, e sad zašto to mi sami sebi ne želimo o tome se može pričati...

Laku noć :)
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#115 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by sarajlija_ba »

Great Cornholio wrote: Vjerujem u Boga, ne vjerujem u šejtana (đavola), meni je šejtan/đavo samo simbol zla koje može živjeti u nama ili oko nas, ne doživljam ga kao neko zlo biće, a tebi je kao muslimanu obaveza da podučavaš, izučavaš, naučavaš... jer koliko sam ja upoznat sa islamskim učenjem, to je prva obaveza muslimana :)

Nego, da bi nam bilo bolje trebali bi postati nešto slično ovome što je Erich Fromm predstavio kao preduslov za napredak, a on kaže:

"Revolucionarni karakter misli i osjeća u onom što bismo mogli nazvati »kritičkim raspoloženjem« — u kritičkom ključu, da upotrijebimo simbol iz muzike. Latinska izreka De omnibus dubitandum (u sve treba sumnjati) zauzima vrlo značajno mjesto u njegovom reagiranju na svijet. Ovo kritičko rapoloženje, koje ni po čemu ne nalikuje cinizmu, jedan je uvid u stvarnost, nasuprot fikcijama koje postaju nadomjestak za stvarnost. Nerevolucionarni karakter osobito je sklon vjerovati u ono za što se izjašnjava većina. Osoba s kritičkim raspoloženjem reagirat će upravo obrnuto. Ona će biti posebno kritična kada čuje mišljenje većine, ono koje kola čaršijom, mišljenje onih koji imaju moć. Naravno, da ima više ljudi koji su pravi kršćani, kao što tvrde da jesu, ne bi im bilo nimalo teško održavati takav stav, jer Isus se zaista kritički odnosio prema prihvaćenim vrijednostima".
Šejtan/đavo je činjenica pa vjerovao to neko ili ne. Nije mi baš jasan stav da neko vjeruje u Boga a ne vjeruje da postoje šejtani i meleki al' eto...
Što se tiče tvog citata moram ti reći da sam radio baš ovo što je From preporučivao a to je kritičko raspoloženje i kritički stav.
Kada sam izučavao islam sve u islamu sam podvrgavao, prije svega, logici.
Da ne dužim...ništa izneseno u Kur'anu do sad nisam našao kao nelogično, pogrešno, oborivo ili netačno.
Naprotiv.
Kako vrijeme prolazi nešto što sam davno pročitao i što mi u početku nije bilo jasno...vremenom se posložilo kao dio puuzla koji je od početka imao svoje mjesto ali ga ja nisam odmah pronašao.

Nekad sam bio ateista...zagriženi.
Danas mi je ateizam nevjerovatan. Naprosto, pored ovoliko dokaza oko nas ne mogu da pojmim da je neko slijep pored očiju.
User avatar
Pro
Posts: 295
Joined: 15/08/2013 22:47
Location: Gdje se mostovi sami ruše...

#116 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Pro »

Smisao života bez uplitanja religije. Bio vjernik ili nevjernik, šta god, opet ste razmišljali o samom smislu i shvatanju života. Ono vjersko ostavite sa strane na ovoj temi, da sam to htio pokrenuo bi temu na podforumu "Religija"

Momci, cijenim vašu raspravu ali ova tema nije prigodna za tu istu.


@LoveIsGone

Čovjek je sam sebi krivac radi svojih postupaka. Mnogo griješimo, ne učimo na našim greškama, valjda nam je to u krvi. Lijepo je da si spomenuo fakultet. Ne sviđa mi se nikako obrazovni sistem kod nas. Danas fakulteti postoji samo radi školarina i državni fakulteti su postali kao privatni. Dok možeš iz studenata i njihovih roditelja crpiti pare dobri su, a čim ne možeš briga te za njih. Na hiljade pravnika, ekonomista itd na birou, kako?

Svi uče iz istih skripti, neki dodaju nešto iz knjige i eto im veća ocjena. 50 ljudi diplomira i svi imaju isto znanje (učili iste stvari). Koji je smisao da BiH u jednoj godini daje par stotina pravnika, ekonomista. Ni Jugoslavija nije imala kapacitet da sve to zaposli a ne sama BiH.
User avatar
SaNsEo
Posts: 795
Joined: 23/08/2013 23:24

#117 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by SaNsEo »

tuga i zalost kako pojedine osobe mogu da za kratko vrijeme uniste interesantnu diskusiju ...ali eto mozda je i to "smisao zivota pojedinaca" :-)
User avatar
LoveIsGone
Posts: 503
Joined: 09/12/2012 13:58
Location: Sarajevo

#118 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by LoveIsGone »

VIdi što se tiče obrazovnog sistema u cjelini on ima dosta manjkavosti, ali u principu onaj ko želi da uči da zna, on svoje znanje može brusiti na razne načine istovremeno ugodno polagajući ispite na fakultetu.
Meni lično se nikad nije desilo da me neko drastično zakinuo na fakultetu ili da sam imao nekih problema sa profesorima, uglavnom ono što sam učio i čemu sam se posvetio je dobro prolazilo.

Sada naravno da postoje problemi jer na fakultete se svake godine, pogotovo ove traženije upisuje hiljade studenata, a dovoljno je manje više samo platiti iznos koji je određen i student možeš postati. Naravno da se postavlja pitanje šta će biti sa tim ljudima na tržištu rada..
Ipak realnost je takva i najgluplje moguće je očajavati u takvoj situaciji, treba se čovjek posvetiti sebi i svom razvoju u svakom smislu, pa mislim da će se i materijalno stanje popravljati, bez obzira na mnoge probleme oko pronalaska posla sa kojim se činjenica suočavaju prvenstveno mladi ljudi bez iskustva.
User avatar
Pro
Posts: 295
Joined: 15/08/2013 22:47
Location: Gdje se mostovi sami ruše...

#119 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Pro »

Razumijem ja u potpunosti to što si napisao. Ko uči, naučiti će, za druge postoji izgovori. Čovjek je sam od sebe lijen osim kada treba ići na kahvicu ili sa rajom van.

Mene zanima tržište rada, kome su potrebni toliki studenti. Evo da nam priznavaju diplome vani, onda svaka čast ali ovo što rade je krajnje sramotno. Upišeš neki fakultet koji te zanima i razočaraš se. Dobiješ par predmeta koji nemaju veze sa tvojom profesijom. Koji je smisao toga? Nemaš pravo izbora kao u ostalim država koji daju prave znalce na pojedinim poljima. U nas upišeš fakultet i sve moguće i nemoguće učiš. Najgore od svega je što čitaš i učiš nešto tako besmisleno da ni profesor to ne zna.

Ovo me podsjeća na tipičnog stanovnika BiH. Zna od svake stvari nešto (limar, stolar, zidar, električar, vodoinstaliter itd) ali ni u jednoj stvari nije pravi majstor. Isto u nauci, svako, posebno na forumu je ekonomista, pravnik, doktorirao religije, psiholog, sociolog itd a ustvari daleko od ličnosti koji možeš ozbiljno shvatiti.
futurista
Posts: 84
Joined: 18/06/2013 11:31

#120 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by futurista »

SaNsEo wrote:tuga i zalost kako pojedine osobe mogu da za kratko vrijeme uniste interesantnu diskusiju ...ali eto mozda je i to "smisao zivota pojedinaca" :-)
Pa ovdje se sve radi neplanski... na zapadu se valjda pitaju velike kompanije sta im treba i koja zanimanja im trebaju u sledecih dvadesetak godina ...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#121 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Great Cornholio »

sarajlija_ba wrote: Šejtan/đavo je činjenica pa vjerovao to neko ili ne. Nije mi baš jasan stav da neko vjeruje u Boga a ne vjeruje da postoje šejtani i meleki al' eto...
Što se tiče tvog citata moram ti reći da sam radio baš ovo što je From preporučivao a to je kritičko raspoloženje i kritički stav.
Kada sam izučavao islam sve u islamu sam podvrgavao, prije svega, logici.
Da ne dužim...ništa izneseno u Kur'anu do sad nisam našao kao nelogično, pogrešno, oborivo ili netačno.
Naprotiv.
Kako vrijeme prolazi nešto što sam davno pročitao i što mi u početku nije bilo jasno...vremenom se posložilo kao dio puuzla koji je od početka imao svoje mjesto ali ga ja nisam odmah pronašao.

Nekad sam bio ateista...zagriženi.
Danas mi je ateizam nevjerovatan. Naprosto, pored ovoliko dokaza oko nas ne mogu da pojmim da je neko slijep pored očiju.
Za objašnjenje zla koje ljudi čine dovoljni su mi ljudi, jer šejtan/đavo, i ako postoji, nema vlast nad ljudima, ljudi svojevoljno čine ono što čine, svojevoljno pristaju da budu robovi strastima, robovi nakaradnim ideologijama i zlim ljudima. Ima i onih koji su natjerani na neko ponašanje, ima i stvarnih robova, ali mnogo je više "dobrovoljnih" robova.

Nego, da ispoštujemo otvarača teme, da ovdje ne raspravljamo o vjerskim temama.
housewife
Posts: 112
Joined: 09/03/2005 09:31
Location: BiH

#122 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by housewife »

[quote="Pro"]Razumijem ja u potpunosti to što si napisao. Ko uči, naučiti će, za druge postoji izgovori. Čovjek je sam od sebe lijen osim kada treba ići na kahvicu ili sa rajom van.

Mene zanima tržište rada, kome su potrebni toliki studenti. Evo da nam priznavaju diplome vani, onda svaka čast ali ovo što rade je krajnje sramotno. Upišeš neki fakultet koji te zanima i razočaraš se. Dobiješ par predmeta koji nemaju veze sa tvojom profesijom. Koji je smisao toga? Nemaš pravo izbora kao u ostalim država koji daju prave znalce na pojedinim poljima. U nas upišeš fakultet i sve moguće i nemoguće učiš. Najgore od svega je što čitaš i učiš nešto tako besmisleno da ni profesor to ne zna.

Ovo me podsjeća na tipičnog stanovnika BiH. Zna od svake stvari nešto (limar, stolar, zidar, električar, vodoinstaliter itd) ali ni u jednoj stvari nije pravi majstor. Isto u nauci, svako, posebno na forumu je ekonomista, pravnik, doktorirao religije, psiholog, sociolog itd a ustvari daleko od ličnosti koji možeš ozbiljno shvatiti
.[/quote


Tipični stanovnik BiH jeste takav, ali činjenica je da čak i u BiH "pravi majstori" postoje, da se pravi majstori traže i da takvi ne žive loše.

Svako za sebe treba da odluči hoće li biti "pravi majstor" ili "genije za sve", a u stvari šupljak.
Danas je znanje daleko dostupnije nego prije. Školstvo jeste bilo kvalitetnije, ali je često, prilikom studiranja, bila prava muka pronaći knjigu koja ti treba, ili nešto šire o oblasti koja te zanima. Da ne govorimo o stranoj literaturi.
Danas možeš naći manje više sve, samo je do nas i naše motivacije....
statixx
Posts: 8840
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#123 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by statixx »

Da radiš samo da prehraniš svoju porodicu. Ako je tako, što bi osnovao porodicu?
Onda ti radi da prehranis sebe, a tu razliku sto bi izdvajao za porodicu potrosi na nacin da budes sretan i imas smislen zivot, ako je to moguce.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#124 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by pirpa »

aaa depresivne teme, vela havle... :-)
User avatar
Pro
Posts: 295
Joined: 15/08/2013 22:47
Location: Gdje se mostovi sami ruše...

#125 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Pro »

@housewife

Da, sve je dostupnije ali čovjek sebi olakša ne čitajući sve nego samo ono što je potrebno. Imamo danas na desetine hiljada knjiga u pdf formatu da ti trebaju par životu da sve to pročitaš. Čovjek mora odlučiti gdje želi biti neko i nešto i sve učiniti da bi to i postigao. Upravo je i to razlog što u nas ne valja školstvo gdje u četiri godine učiš sve i svašta.

@statixx

A koliko iznosi ta razlika? Ranije sam pisao već o tome. Želiš svome djetetu, svojoj djeci najbolje, a ti im to ne možeš priuštiti. Jednostavno se ne želim dovoditi u takvu situaciju. Možda jednog dana bude ako Bog da sve bolje, pa onda su sve opcije u opticaju.

@Pirpa

Nije depresivna tema. Ova tema je naša čista realnost od koje svakodnevno bježimo ne razmišljajući o njoj :)
Post Reply