Rat u Hercegovini 1992-1995 part 2

Post Reply
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#101 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by riko-ga »

El_comadante wrote:
riko-ga wrote:
El_comadante wrote:i ja smatram da se mnogo vise moglo napraviti oko konjica i bjelmica da se krenulo tuda u akciju. da li nego vise zna gdja su nasi bili bili arbih odnosno kako su uzeli glavaticevo

Glavaticevo je uzeto pred Dejton na par dana.Neznam na koju liniju mislis.Ako mislis na tu oko Glavaticeva znam ja.Ako te zanima ta linija reci pa cu da ti napisem.
interesuje me to da sam cuo pricu da je brigada iz bjelmica pod komandom Halilovica muderisa osvojila veliki dio teritoriju u tom dijelu od Bjelmica prema Borackom jezeru i to mnogo velik dio teritorije da su tada oslobodili. nesto sam citao o tome u knjizi od Sefke Hodzica o tome pa me eto to interesuje
Malo si ti polupo loncice ili je Sevko malo lumpovao :D .Muderiz je imao brigadu ali u Konjicu.Da ta brigada je djelovala i na Bjelmickom ratistu ali ne u Glavaticevu koliko ja znam.Bjelmicka brigada je jedna od najmanji po ljustvu brigada u 4.K-su a drzala je ogromnu liniju.Linija odgovornosti 450 Lbr (Bjelmicka brigada) pocinjala je u selu Razici u Glavaticevu.Sve do Ladjanice linija je isla preko brda jer je i VRS-e bila tu na lijevoj strani Neretve.Od Ladjanice pa sve do Dindola Neretva je bila razgranicenje.45o Lbr je i 95 i usla u Glavaticevo uz pomoc jos neki par jedinica al su oni bili glavni udaraci.

Muderizova jedinica u Bjelmicima je odradila jedan veliki posao kada su bile pukle linije u Bjelmicima.Te linije su tada drzali Jablanicani.Uspjelo se brzo zaustaviti prodor a Muderizovi su zasluzni za odbacivanje VRS-e na stare polozaje uz velike gubitke u redovima VRS-e.

Mozda si ti citao o usjehu Muderizove jedinice u Konjicu to jeste od Konjica prema Borcima selo Bijela.Tada su uzeli veliki teritori.Imas i nekoliko klipova na You Tube.
Last edited by riko-ga on 11/01/2012 19:27, edited 1 time in total.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#102 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by riko-ga »

eyesburn wrote:nisi to dobro nešto pročitao. kako veliki predio, kad od boračkog do glavatičeva ima 15min autom.

a što se tiče ove akcije oko nevesinja - totalno debilna, samoubilačka i nepotrebna akcija. na sud sve one koji su izdali to naređenje. da tuga bude veća, ljudi poginuli u povlačenju, a ne u borbi.
Stup-Tarcin mozes proci danas za 10 minuta al je to 95 bilo ogromna teritorija.Tako da nebi o tome polemisao sta je veliko a sta ne u ratu.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3414
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#103 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by Dupli_skalp »

eh sad da možeš stup tarčin za 10min :-) ... baš ga prećera ti. pogledaj malo na karti, pa ćeš vidjeti šta si napisao.
El_comadante
Posts: 8049
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#104 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by El_comadante »

@riko-ga upravu si vjerovatno sam ja to pogrijesio i da se tu radi o teritoriji od konjica prema borackom jezeru, znaci na bjelmicima je bila linija otprilike s Ljuta pa dole do neretve pa onda neretvom sve do pde Glavaticevo je ltako nekako
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#105 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by kv99 »

riko-ga wrote: Mozda si ti citao o usjehu Muderizove jedinice u Konjicu to jeste od Konjica prema Borcima selo Bijela.Tada su uzeli veliki teritori.Imas i nekoliko klipova na You Tube.
Imas li ti ili neko drugi link za te snimke na youtube ?
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#106 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by riko-ga »

eyesburn wrote:eh sad da možeš stup tarčin za 10min :-) ... baš ga prećera ti. pogledaj malo na karti, pa ćeš vidjeti šta si napisao.
Puno manje sam ja fulo od tebe.Od Stupa do Tarcina pardon do Pazarica ili do raskrsnice za selo Lokve ima mozda oko 20 min voznje.E a od sela Bijela kod Konjica pa do sela Ladjanica kod Glavaticeva imas oko 40 min voznje.A ti rece 15 min.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#107 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by riko-ga »

El_comadante wrote:@riko-ga upravu si vjerovatno sam ja to pogrijesio i da se tu radi o teritoriji od konjica prema borackom jezeru, znaci na bjelmicima je bila linija otprilike s Ljuta pa dole do neretve pa onda neretvom sve do pde Glavaticevo je ltako nekako

Da.450 Lbr je bila i kontakt sa 1.Korpusom tu kod sela Ljuta.Naravno bilo je tu korigovanja linije ali nista znacajno.Naprimjer kada je bila ofanziva VRS-e na Igman i Bjelasnicu tada smo imali liniju i preko Visocice.U tome periodu bili smo odsjeceni i od Sarajeva i od Konjica sto se tice bilo kakve putne komunikacije.Jedina komunikacija sa Konjicom je isla kozijom stazom preko sela Grusca rijeka Rakitnica i selo Dubocani.Ako se zna da tim "putem" ni konj pod tovarom nije mogao kako treba proci mozes zamisliti kako je nama bilo.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#108 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by riko-ga »

kv99 wrote:
riko-ga wrote: Mozda si ti citao o usjehu Muderizove jedinice u Konjicu to jeste od Konjica prema Borcima selo Bijela.Tada su uzeli veliki teritori.Imas i nekoliko klipova na You Tube.
Imas li ti ili neko drugi link za te snimke na youtube ?
Nemogu to sad pronaci.Mozda zbog gasenja kanala PL.Nisu borbe nesto snimane al ima smimaka po ulasku u Bijelu i jos neke kote sto je Muderiz odradio.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#109 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by poznanik »

riko-ga wrote:
El_comadante wrote:@riko-ga upravu si vjerovatno sam ja to pogrijesio i da se tu radi o teritoriji od konjica prema borackom jezeru, znaci na bjelmicima je bila linija otprilike s Ljuta pa dole do neretve pa onda neretvom sve do pde Glavaticevo je ltako nekako
Da.450 Lbr je bila i kontakt sa 1.Korpusom tu kod sela Ljuta.Naravno bilo je tu korigovanja linije ali nista znacajno.Naprimjer kada je bila ofanziva VRS-e na Igman i Bjelasnicu tada smo imali liniju i preko Visocice.U tome periodu bili smo odsjeceni i od Sarajeva i od Konjica sto se tice bilo kakve putne komunikacije.Jedina komunikacija sa Konjicom je isla kozijom stazom preko sela Grusca rijeka Rakitnica i selo Dubocani.Ako se zna da tim "putem" ni konj pod tovarom nije mogao kako treba proci mozes zamisliti kako je nama bilo.
Krajem jeseni '94. tokom priprema za nastavak ofanzive na rejonu Treskavice, u izviđanjima terena u pravcu Ljute i Visočice, imao sam priliku nekoliko puta kontaktirati i družiti se s borcima 4. Korpusa. Njihov položaj tada bio je isturen u odnosu na ostale jedinice iz te brigade, i nalazio se na jednoj kosini, veoma živopisnom mjestu punom pjeskovitih šiljaka, negdje između Puzima i Visočice, vjerovatno nastalih dugotrajnom erozijom, pa zbog toga i pamtim tu lokaciju. Naši položaji su već dugo vremena bili u aluvijalnoj ravni - u Gluhači.

Svi redom nisu bili zadovoljni našom pojavom, nikako im nije odgovarala predstojeća ofanziva, jer su tu bili daleko od borbenih dejstava i zaštićeni od rata. Jedino im je nedostajalo hrane, i kasnije su mnogi dolazili do Gluhače i viđali smo ih u redu za ručak pred kuhinjom.

Inače, linija ispred njih je bila potpuno labava, neminirana i nebranjena koliko je to bila na drugim ratištima, tako da je i manja vojna jedinica s lakoćom mogla osloboditi šire područje Ljute, možda čak i više, što bi nama frontalno olakšalo ratovanje.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3414
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#110 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by Dupli_skalp »

riko-ga wrote:
eyesburn wrote:eh sad da možeš stup tarčin za 10min :-) ... baš ga prećera ti. pogledaj malo na karti, pa ćeš vidjeti šta si napisao.
Puno manje sam ja fulo od tebe.Od Stupa do Tarcina pardon do Pazarica ili do raskrsnice za selo Lokve ima mozda oko 20 min voznje.E a od sela Bijela kod Konjica pa do sela Ladjanica kod Glavaticeva imas oko 40 min voznje.A ti rece 15 min.
opet ga ti momački fulaš. te tarčin, te pazarić, te raskrsnica, te sad 20min. pogubio si se totalno. i ko priča o bijeloj i lađanici? fino sam napisao od boračkog do glavatičeva, kakva crna bijela i lađanica.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#111 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by riko-ga »

eyesburn wrote:
riko-ga wrote:
eyesburn wrote:eh sad da možeš stup tarčin za 10min :-) ... baš ga prećera ti. pogledaj malo na karti, pa ćeš vidjeti šta si napisao.
Puno manje sam ja fulo od tebe.Od Stupa do Tarcina pardon do Pazarica ili do raskrsnice za selo Lokve ima mozda oko 20 min voznje.E a od sela Bijela kod Konjica pa do sela Ladjanica kod Glavaticeva imas oko 40 min voznje.A ti rece 15 min.
opet ga ti momački fulaš. te tarčin, te pazarić, te raskrsnica, te sad 20min. pogubio si se totalno. i ko priča o bijeloj i lađanici? fino sam napisao od boračkog do glavatičeva, kakva crna bijela i lađanica.
Pa ja govorim o tome gdje je VRS-e bila u ratu.Kada ides iz Konjica ka Glavaticevu oni su drzali liniju od Bijele pa do Glavaticeva to jeste sela Ladjanice.Al nebitno mislio sam reci da je to ogroman prostor u ratu za uzeti a u miru to izgleda kao nesto malo lagano i tako.Pozdrav tebi 8-)
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#112 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by riko-ga »

poznanik wrote:
riko-ga wrote:
El_comadante wrote:@riko-ga upravu si vjerovatno sam ja to pogrijesio i da se tu radi o teritoriji od konjica prema borackom jezeru, znaci na bjelmicima je bila linija otprilike s Ljuta pa dole do neretve pa onda neretvom sve do pde Glavaticevo je ltako nekako
Da.450 Lbr je bila i kontakt sa 1.Korpusom tu kod sela Ljuta.Naravno bilo je tu korigovanja linije ali nista znacajno.Naprimjer kada je bila ofanziva VRS-e na Igman i Bjelasnicu tada smo imali liniju i preko Visocice.U tome periodu bili smo odsjeceni i od Sarajeva i od Konjica sto se tice bilo kakve putne komunikacije.Jedina komunikacija sa Konjicom je isla kozijom stazom preko sela Grusca rijeka Rakitnica i selo Dubocani.Ako se zna da tim "putem" ni konj pod tovarom nije mogao kako treba proci mozes zamisliti kako je nama bilo.
Krajem jeseni '94. tokom priprema za nastavak ofanzive na rejonu Treskavice, u izviđanjima terena u pravcu Ljute i Visočice, imao sam priliku nekoliko puta kontaktirati i družiti se s borcima 4. Korpusa. Njihov položaj tada bio je isturen u odnosu na ostale jedinice iz te brigade, i nalazio se na jednoj kosini, veoma živopisnom mjestu punom pjeskovitih šiljaka, negdje između Puzima i Visočice, vjerovatno nastalih dugotrajnom erozijom, pa zbog toga i pamtim tu lokaciju. Naši položaji su već dugo vremena bili u aluvijalnoj ravni - u Gluhači.

Svi redom nisu bili zadovoljni našom pojavom, nikako im nije odgovarala predstojeća ofanziva, jer su tu bili daleko od borbenih dejstava i zaštićeni od rata. Jedino im je nedostajalo hrane, i kasnije su mnogi dolazili do Gluhače i viđali smo ih u redu za ručak pred kuhinjom.

Inače, linija ispred njih je bila potpuno labava, neminirana i nebranjena koliko je to bila na drugim ratištima, tako da je i manja vojna jedinica s lakoćom mogla osloboditi šire područje Ljute, možda čak i više, što bi nama frontalno olakšalo ratovanje.

U pravu si nije se islo sa pjesmom naprijed.Jedan od razloga je nedostatak ljudstva i naoruzanja.Kazem bili smo mala brigada sa svega 30-40 ljudi u nekom interventnom vodu.Sve ostalo su ljudi na linijama.Ljudima je ostalo u sjecanju 92 i pad Igmana i Bjelasnice i gotovo potpuno okruzenje same brigade.Ni tada niko nije prstom mrdnuo da nam pomogne.

Znaci to je bila brigada za odbranu a ne za napad.I to je razlog zasto si stekao takav utisak.Vec 95 je situacija bila drugacija kada se vidjelo da 1.Korpus to radi vojnicki.Imali smo i mi nekoliko uspjesni akcija i oslobadjanje teritorija.Ne preveliki al je bilo.
User avatar
argyle
Posts: 1895
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#113 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by argyle »

riko-ga wrote:
kv99 wrote:
riko-ga wrote: Mozda si ti citao o usjehu Muderizove jedinice u Konjicu to jeste od Konjica prema Borcima selo Bijela.Tada su uzeli veliki teritori.Imas i nekoliko klipova na You Tube.
Imas li ti ili neko drugi link za te snimke na youtube ?
Nemogu to sad pronaci.Mozda zbog gasenja kanala PL.Nisu borbe nesto snimane al ima smimaka po ulasku u Bijelu i jos neke kote sto je Muderiz odradio.
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#114 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by Josip321 »

Puno je pripadnika HVO-a poginulo na Merdžan Glavi u ratu sa Srbima. Dok domicijelno stanovništvo nije to čuvalo već je balahalo po Blagaju. Valjda to nije bio njihov rat.!?
User avatar
karanana
Posts: 47469
Joined: 26/02/2004 00:00

#115 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by karanana »

argyle wrote:
znaci ovo je snimak iz septembra 94. nekad godinu kasnije oslobadjamo glavaticevo, jeli?
da li je ovaj dio fronta bio takodjer dio operacije jesen 94 koja je krenula 2 mjeseca nakon ovih snimaka, ili se odavde nikad nista nije ni krenulo nakon sto je ova grupa u pozadini otkrivena?

josipe, sta se desavalo u gradu mostaru 93-94? sta ste zauzeli, sta ste izgubili? drzali ste sjeverne dijelove kotline jeli tako? sjeverni logor-vrapcici-potoci-bijelo polje-salakovac? to ste izgubili 93 jeli? jeste li sta uzeli na jugu? meni se cini da su linije u samom centru grada uvijek bile na istom. znas li jeli istina da smo mi jednom uzasli na hum?
El_comadante
Posts: 8049
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#116 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by El_comadante »

@riko-ga i jos samo jedno pitanje ako moze. da li je bilo napada iz pravca Kalinovika ja sam nesto nacuo da je bilo pa da je zbog toga srusen most na riejci ljutoj jeli se to zove sa d nesto doglodi dolovi kako li vec to je kad se sa argda dole spustas.
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#117 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by Josip321 »

karanana wrote:josipe, sta se desavalo u gradu mostaru 93-94? sta ste zauzeli, sta ste izgubili? drzali ste sjeverne dijelove kotline jeli tako? sjeverni logor-vrapcici-potoci-bijelo polje-salakovac? to ste izgubili 93 jeli? jeste li sta uzeli na jugu? meni se cini da su linije u samom centru grada uvijek bile na istom. znas li jeli istina da smo mi jednom uzasli na hum?
Uglavnom je svatko držao područija u kojima je bio većina. Hum niste zauzeli.
User avatar
karanana
Posts: 47469
Joined: 26/02/2004 00:00

#118 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by karanana »

gdje je bila linija na jugu uz m17?
jeli negde oko juznog izlaza iz grada ili jos nize dole prema buni?
da li smo mi mogli za blagaj ici m17 pa lijevo za gacko-nevesinje pa onda pravo u blagaj? sumnjam jer ste vi bili na aerodromu a mozda sta i bili na onoj raskrsnici m17/gacko-nevesinje gdje je sada interex.
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#119 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by Josip321 »

karanana wrote:gdje je bila linija na jugu uz m17?
jeli negde oko juznog izlaza iz grada ili jos nize dole prema buni?
da li smo mi mogli za blagaj ici m17 pa lijevo za gacko-nevesinje pa onda pravo u blagaj? sumnjam jer ste vi bili na aerodromu a mozda sta i bili na onoj raskrsnici m17/gacko-nevesinje gdje je sada interex.
Premlad sam da sve to znam. Ali mislim da nitko se nije tu, po toj raskrsnici vozao. Jer su obje strane bile blizu. Mi smo držali raskrsnicu. Tamo prema Gnjojnicama ste vi bili. Valjda ste tuda išli za Blagaj.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#120 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by riko-ga »

El_comadante wrote:@riko-ga i jos samo jedno pitanje ako moze. da li je bilo napada iz pravca Kalinovika ja sam nesto nacuo da je bilo pa da je zbog toga srusen most na riejci ljutoj jeli se to zove sa d nesto doglodi dolovi kako li vec to je kad se sa argda dole spustas.

Da bilo je napada iz pravca Kalinovika.Prvi pokusaj je negdje 92 god.Tada u tom napadu je izgubljeno selo Svijenca i nju je VRS-e po obicaju popalila.Most je tada i srusen jer smo se bojali njihovi tenkova a to je bilo jedino mjesto gdje su mogli proci.Glupost je to al tako su neki "strucnjaci" tada razmisljali.Most se mogao braniti uspjesno sa par zolja ili RPG-a.No nebitno.

Drugi i najzesci napad VRS-e na Bjelmicki plato je u proljece 94.Sve su mi se godine pobrkale.Uglavnom tada su probili nase linije iznad Svijence i usli u nasu teritoriju.Srecom velikom hrabroscu nasi momaka prodor je zaustavljen i tako se ccuvala ta linija 2-3 dana dok nisu stigli Muderizovi momci i uletili medju nji i napravili im dar-mar.Tada dolazi do povlacenja VRS-e na stare polozaje i od tada mi smo imali samo ofanzivne operacije.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#121 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by VjecitiStudent »

Josip321 wrote:
karanana wrote:josipe, sta se desavalo u gradu mostaru 93-94? sta ste zauzeli, sta ste izgubili? drzali ste sjeverne dijelove kotline jeli tako? sjeverni logor-vrapcici-potoci-bijelo polje-salakovac? to ste izgubili 93 jeli? jeste li sta uzeli na jugu? meni se cini da su linije u samom centru grada uvijek bile na istom. znas li jeli istina da smo mi jednom uzasli na hum?
Uglavnom je svatko držao područija u kojima je bio većina. Hum niste zauzeli.
Cini mi se da se na Hum jednom jeste izaslo, ali uzelo se nije.
Na sjeveru, od sljunkare desno, linija je isla samom cestom, sve do HE Mostar, na jugu, linija je na M17 bila odmah iza raskrsca za Blagaj, pa je onda prolazila tacno aerodromskom pistom.
User avatar
karanana
Posts: 47469
Joined: 26/02/2004 00:00

#122 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by karanana »

VjecitiStudent wrote:
Josip321 wrote:
karanana wrote:josipe, sta se desavalo u gradu mostaru 93-94? sta ste zauzeli, sta ste izgubili? drzali ste sjeverne dijelove kotline jeli tako? sjeverni logor-vrapcici-potoci-bijelo polje-salakovac? to ste izgubili 93 jeli? jeste li sta uzeli na jugu? meni se cini da su linije u samom centru grada uvijek bile na istom. znas li jeli istina da smo mi jednom uzasli na hum?
Uglavnom je svatko držao područija u kojima je bio većina. Hum niste zauzeli.
Cini mi se da se na Hum jednom jeste izaslo, ali uzelo se nije.
Na sjeveru, od sljunkare desno, linija je isla samom cestom, sve do HE Mostar, na jugu, linija je na M17 bila odmah iza raskrsca za Blagaj, pa je onda prolazila tacno aerodromskom pistom.
jer i ja sam cuo da smo se jednom popeli na hum, uzeli neko selo usput, ali da zbog nekih komandnih sranja je naredjeno da se vratimo i da je tu dosta nasih izginulo.
a znaci nismo citav sjever oslobodili nego su drzali pojas uz neretvu sa lijeve strane neretve? i dokle su sjeverno drzali taj pojas? jeli do potoka ili jos sjevernije

edit: sad vidim da je napisano do HE mostar? jesu li HE mostar koristili kao vezu/most sa desnom obalom?
Last edited by karanana on 12/01/2012 15:43, edited 1 time in total.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#123 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by riko-ga »

@karanana ovaj snimak je to sto je Muderizova jedinica uzela iz pravca Konjica.Moja jedinica je bila u rejonu Glavaticeva i uzela je Ladjanicu sto ovaj major spominje.Mislim da se ovo odradjivalo kao priprema za Jesen 94 jer su postojali nacrti napada na Nevesinje iz ovoga pravca.No nisu se desili odluka je pala na Podvelezje.Nazalost.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#124 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by zlajaBHF »

karanana wrote: jer i ja sam cuo da smo se jednom popeli na hum, uzeli neko selo usput, ali da zbog nekih komandnih sranja je naredjeno da se vratimo i da je tu dosta nasih izginulo.
a znaci nismo citav sjever oslobodili nego su drzali pojas uz neretvu sa lijeve strane neretve? i dokle su sjeverno drzali taj pojas? jeli do potoka ili jos sjevernije? jeli bio most tu? kako su prelazili na desnu obalu?
Ne vjerujem da su drzali pojas na ljevoj obali :-?

Izaslo se bilo na Hum, i znam jednog od velikih boraca koji je tu poginuo.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#125 Re: Rat u Hercegovini 1992-1995

Post by VjecitiStudent »

karanana wrote:
VjecitiStudent wrote: Cini mi se da se na Hum jednom jeste izaslo, ali uzelo se nije.
Na sjeveru, od sljunkare desno, linija je isla samom cestom, sve do HE Mostar, na jugu, linija je na M17 bila odmah iza raskrsca za Blagaj, pa je onda prolazila tacno aerodromskom pistom.
jer i ja sam cuo da smo se jednom popeli na hum, uzeli neko selo usput, ali da zbog nekih komandnih sranja je naredjeno da se vratimo i da je tu dosta nasih izginulo.
a znaci nismo citav sjever oslobodili nego su drzali pojas uz neretvu sa lijeve strane neretve? i dokle su sjeverno drzali taj pojas? jeli do potoka ili jos sjevernije? jeli bio most tu? kako su prelazili na desnu obalu?
Valjda je jednog od komandira pokosio mitraljez na samom vrhu i onda je krenulo povlacenje.
Kada se ide ka Mostaru ima sljunkara sa desne strane, nekoliko 100m nakon Petrolove pumpe. Odatle do HE Mostar je desnu stranu ceste drzao HVO. Mislim da tu negdje izmedju ima most na Neretvi.
Post Reply