Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djece?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Locked
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#126 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by It_is_a_Leclerc »

Ne nužno. Mene su na vjeronauci učili da je zemlju stvorio Bog i odmah na njoj Adema i Havu, a odmah iza toga - na biologiji - učio sam da su prvo bile protozoe, pa tek milionima godina iza toga pojavio se primat kao grupa, pa tek onda primitivni čovjek, a zatim i čovjek.
Čovjek, nakon toga, odabere koja mu se verzija čini boljom i kojoj želi vjerovati.

Na vjeronauci sam učio pametnih stvari, ali i budalaština tipa da je svaka žena njiva svom muškarcu kojoj on može prići s koje strane želi i slično. Zato je moje mišljenje da bi trebalo napraviti nešto po uzoru na američki sistem u kojem postoji grupa izbornih predmeta od kojih dijete odabere želi li slušati npr. vjeronauku, astrofiziku, teoriju kuharstva i tako to.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#127 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by uglavnomja »

mrsko mi sve citati, :zzzz:

odgovor je: jeste!
User avatar
EverlasTT
Posts: 103
Joined: 04/04/2013 17:14

#128 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by EverlasTT »

Ako je vjeronauka zlostavljanje, jer li to znaci da je i vjersko sunecenje isto tako zlostavljanje jer boli i radi se bez odobrenja djeteta??
pathyeshme
Posts: 1118
Joined: 05/06/2012 01:07

#129 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by pathyeshme »

EverlasTT wrote:Ako je vjeronauka zlostavljanje, jer li to znaci da je i vjersko sunecenje isto tako zlostavljanje jer boli i radi se bez odobrenja djeteta??
U Americi je normalno da sin tuži roditelja ako ga je osunetio a ovaj, kad naraste, skonta da nije to želio da mu se radi. Isto je i s ovim - to je kod njih zlostavljanje. Kažu da gdje prestaje logika tu počinje Bosna.. Al nekako normalniji smo od Amerikanaca jedno sto puta, pa makar bili nelogični.

Sent from my XT701 using Tapatalk 2
durak
Posts: 9
Joined: 10/06/2011 00:58

#130 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by durak »

Nauka još nije otkrila, a niti će u skorije vrijeme ni dio onoga u što su ljudi vjerovali i sa ubjeđenjem slijedili sve ove godine, tako da bi ipak vjeronauka trebala ostati u školama, ali kao izborni predmet, iz razloga što u vjeri nema prisile, te kod djeteta može nekada proizvesti kontra efekat ukoliko mora prisustvovati časovima vjeronauke.
User avatar
EverlasTT
Posts: 103
Joined: 04/04/2013 17:14

#131 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by EverlasTT »

durak wrote:vjeronauka trebala ostati u školama, ali kao izborni predmet, iz razloga što u vjeri nema prisile,
Vjeronauka jeste izborni predmet. :wink:
Ko nece na vjeronauku ima alternativni predmet.
Drago mi je da se slazemo!
User avatar
PerverzMusharaf
Posts: 461
Joined: 24/03/2013 15:28

#132 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by PerverzMusharaf »

It_is_a_Leclerc wrote:Ne nužno. Mene su na vjeronauci učili da je zemlju stvorio Bog i odmah na njoj Adema i Havu, a odmah iza toga - na biologiji - učio sam da su prvo bile protozoe, pa tek milionima godina iza toga pojavio se primat kao grupa, pa tek onda primitivni čovjek, a zatim i čovjek.
Čovjek, nakon toga, odabere koja mu se verzija čini boljom i kojoj želi vjerovati.

Na vjeronauci sam učio pametnih stvari, ali i budalaština tipa da je svaka žena njiva svom muškarcu kojoj on može prići s koje strane želi i slično. Zato je moje mišljenje da bi trebalo napraviti nešto po uzoru na američki sistem u kojem postoji grupa izbornih predmeta od kojih dijete odabere želi li slušati npr. vjeronauku, astrofiziku, teoriju kuharstva i tako to.
upravo se o tome radi. djeca počnu misliti da je to stvar izbora pa nek bira kome se sta svidi.

ali to nije isto, to nisu stvari izbora. jedna prica je bajka ili kao strip o supermenu, dok je biologija bazirana na naucnim dokazima i istinita je sviđalo se to nekome ili ne.

ako imamo obrazovni sistem gdje se ove stvari izjednačavaju i svode na stvar izbora i sta se kome sviđa onda je cijeli obrazovni sistem kompromitovan i bezvrijedan. to je isto kao da kazes 2+2 = 4 u prvoj smjeni, a 9, ako ti se sviđa, u drugoj smjeni.

osim toga, religija tvrdi da je sva istina vec napisana u svetim knjigama dok nauka priznaje da nista ne zna - dok se to ne dokaze i potvrdi eksperimentom i naucnom metodom. na taj nacin ostvaruje se progres i od kljucne je vaznosti da to djeca shvate, nema i ne moze biti progresa u drustvu gdje se daje za volju da neko prihvati demagogiju kao istinu. cemu onda stremiti ucenju i novim saznanjima. izjednacavanje tih stvari je maloumnost i zločin.
Naslovnica
Posts: 28350
Joined: 20/03/2013 15:38

#133 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Naslovnica »

Naslovnica wrote:Ja sam za opciju da se vjeronauk uči u za to namijenjenim objektima - mektebima, mejtefima, ili kako se već zovu, nije mi bitno.
Ako već moraju da budu u školama, neka ih ali kao dopunska nastava, prije ili poslije redovnih časova.
I da se nastavnici ili bilo šta vezano za tu temu finansira iz vjerskih zajednica, nikako iz budžeta namijenjenog za škole.
User avatar
Truba
Posts: 82653
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#134 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Truba »

ja kad čujem vjeronauka dobijem proljev

vjeronauk majku mu čista logika

nauk o vjeri
pospanko2
Posts: 203
Joined: 20/02/2013 23:59

#135 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by pospanko2 »

Black swan wrote:ja kad čujem vjeronauka dobijem proljev

vjeronauk majku mu čista logika

nauk o vjeri
Hajd se ti vrati na De Sosira i vidi malo šta znači arbitrarnost znaka ;)
User avatar
Truba
Posts: 82653
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#136 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Truba »

boli me đon za njega :lol: :lol: :lol: :lol:
pospanko2
Posts: 203
Joined: 20/02/2013 23:59

#137 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by pospanko2 »

Black swan wrote:boli me đon za njega :lol: :lol: :lol: :lol:
Da, da... Svi mi znamo sve, a kada to trebamo pokazati, nemamo pojma.
Erased
Posts: 391
Joined: 30/03/2012 14:21

#138 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Erased »

EverlasTT wrote:Ako je vjeronauka zlostavljanje, jer li to znaci da je i vjersko sunecenje isto tako zlostavljanje jer boli i radi se bez odobrenja djeteta??
Sunecenje odnosno obrezivanje (pored toga sto je u nekim religijama propis) ima prije svega medicinsku opravdanost, tako da je bespredmetno porediti ovo dvoje.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#139 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by miki.ba »

Erased wrote:
EverlasTT wrote:Ako je vjeronauka zlostavljanje, jer li to znaci da je i vjersko sunecenje isto tako zlostavljanje jer boli i radi se bez odobrenja djeteta??
Sunecenje odnosno obrezivanje (pored toga sto je u nekim religijama propis) ima prije svega medicinsku opravdanost, tako da je bespredmetno porediti ovo dvoje.
I sunecenje je zlostavljanje, u suprotnom bi bilo dozvoljenjo i zensko sunecenje.
User avatar
EverlasTT
Posts: 103
Joined: 04/04/2013 17:14

#140 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by EverlasTT »

miki.ba wrote: I sunecenje je zlostavljanje, u suprotnom bi bilo dozvoljenjo i zensko sunecenje.
:roll:

Sunecenje je odstranjivanje kozice penisa. Zar curice imaju penis i kozicu?? Ili ces ipak biti insan i priznati da ono sto se radi curicama nema nikakve veze sa sunecenjem djecaka??
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#141 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by miki.ba »

EverlasTT wrote:
miki.ba wrote: I sunecenje je zlostavljanje, u suprotnom bi bilo dozvoljenjo i zensko sunecenje.
:roll:

Sunecenje je odstranjivanje kozice penisa. Zar curice imaju penis i kozicu?? Ili ces ipak biti insan i priznati da ono sto se radi curicama nema nikakve veze sa sunecenjem djecaka??
Kakve to veze ima bol djetetu nanosi i jedno i drugo, što je najgore niko ih ne pita , to je zlostavljanje.
jabidapitam
Posts: 523
Joined: 24/02/2013 20:46

#142 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by jabidapitam »

miki.ba wrote:
EverlasTT wrote:
miki.ba wrote: I sunecenje je zlostavljanje, u suprotnom bi bilo dozvoljenjo i zensko sunecenje.
:roll:

Sunecenje je odstranjivanje kozice penisa. Zar curice imaju penis i kozicu?? Ili ces ipak biti insan i priznati da ono sto se radi curicama nema nikakve veze sa sunecenjem djecaka??
Kakve to veze ima bol djetetu nanosi i jedno i drugo, što je najgore niko ih ne pita , to je zlostavljanje.
Nacin na koji se izvodi je prebrutalan. Ja se sjecam svog sunacenja iako sam bio jako mal. Sjecam se berbe i silne zeljezne opreme i bola. Definitivno velika trauma.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#143 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by S4mpion »

Loseless wrote:
S4mpion wrote:
Loseless wrote:Naravno,da nema religija svijet bi funkcionirao savrseno. <3
Ma da,ljudi se ne bi ubijali zbog para,zbog nafte,teritorije i ostalih resursa.Naivno razmisljanje.
Bar je takva vrsta ubijanja neizbjezna i u neku ruku opravdana.
Pa takva vrsta ubijanja je najvise i zastupljena,ratovi zbog vjere,,mozda 2-3%.
User avatar
EverlasTT
Posts: 103
Joined: 04/04/2013 17:14

#144 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by EverlasTT »

jabidapitam wrote:
Nacin na koji se izvodi je prebrutalan. Ja se sjecam svog sunacenja iako sam bio jako mal. Sjecam se berbe i silne zeljezne opreme i bola. Definitivno velika trauma.
Koje posljedice na sebi vidis danas?
jabidapitam
Posts: 523
Joined: 24/02/2013 20:46

#145 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by jabidapitam »

EverlasTT wrote:
jabidapitam wrote:
Nacin na koji se izvodi je prebrutalan. Ja se sjecam svog sunacenja iako sam bio jako mal. Sjecam se berbe i silne zeljezne opreme i bola. Definitivno velika trauma.
Koje posljedice na sebi vidis danas?
Haha cuj pitanja. Pa ne ide to tako pobogu.

Cinjenica da se sjecam neceg sto mi se desilo kad sam bio jako mali, dakle nisam imao dovoljno godina da se iceg sjecam, govori o tom koliko je traumaticno.
devils riper
Posts: 42
Joined: 20/03/2013 21:09

#146 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by devils riper »

Ni jedan predmet u školi nije zlostavljanje, već je zlostavljanje samo od sadržaja tog predmeta.

Veće zlostavljanje je za mene bila matematika u 1. i 2. srednje medicinske, ili profesor historije iz iste škole "88-92, u Tuzli, gdje se nije moglo imati veća ocjena od 3.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#147 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by Nurudin »

User avatar
JoseMujica
Posts: 27828
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#148 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by JoseMujica »

onog trenutka kada neka religija postane sastavni dio vladajućeg političkog poretka ona postaje prisila
User avatar
basicm
Posts: 10671
Joined: 16/01/2012 21:38

#149 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by basicm »

Opetja033 wrote:Vjeronauka je sasvim normalna pojava u drzavnim skolama sirom Europe. Ukidanje vjeronauke bi se kosilo sa europskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama vjere (neka svako slobodno malo prelista tu konvenciju). Apsolutna vecina roditelja u Kantonu Sarajevo zeli da se vjeronauka odrzava u skolama, bila je ona zvanicna anketa od provedena od strane Ministarstva obrazovanja, za vrijeme Suljagica - preko 75% roditelja je trazilo ostanak vjeronauke.

Dakle, kome smeta ima dvije opcije:
1) da svoje dijete ne salje na vjeronauku
2) da se seli u Sjevernu Koreju

Treceg nema.

Zdravo.
:thumbup: :bih:
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#150 Re: Da li je vjeronauka u školama zapravo zlostavljanje djec

Post by odr0n »

basicm wrote:
Opetja033 wrote:Vjeronauka je sasvim normalna pojava u drzavnim skolama sirom Europe. Ukidanje vjeronauke bi se kosilo sa europskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama vjere (neka svako slobodno malo prelista tu konvenciju). Apsolutna vecina roditelja u Kantonu Sarajevo zeli da se vjeronauka odrzava u skolama, bila je ona zvanicna anketa od provedena od strane Ministarstva obrazovanja, za vrijeme Suljagica - preko 75% roditelja je trazilo ostanak vjeronauke.

Dakle, kome smeta ima dvije opcije:
1) da svoje dijete ne salje na vjeronauku
2) da se seli u Sjevernu Koreju

Treceg nema.

Zdravo.
:thumbup: :bih:
Ama kakva crna sloboda vjere, ko uopšte atakuje vjeru, u pitanju je mješanje vjere u pogrešnu ustanovu. Vjera se ne može učiti u opštim školama jer to nije mekteb i medresa, istoimene ustanove u kojima bi se trebala učiti, a ne mješati u opšte naučne obrazovne ustanove.
Locked