KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Enana
Posts: 7
Joined: 29/11/2011 19:21

#1 KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by Enana »

Eh ovako, potrebna mi je neka zanimljiva knjiga na engleskom jeziku, po mogućnosti da se može naći na internetu, negdje 100-150 str,može i 10ak više. Potrebna mi je za fakultet, može da bude neka ljubavna ili bilo kakva, samo da se može čitati i prepričati lijepo :-D
Ako imate kakvih prijedloga, molim vas da napišete :)
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#2 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by quentin »

Registruješ se ovdje: http://www.warez-bb.org/viewforum.php?f=8. Imaš tri bezbroja knjiga na engleskom.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#3 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by Ajatolah_ »

Možda Animal Farm, čini mi se da je poprilično kratka.
Emilija Kovačev
Posts: 258
Joined: 29/03/2011 23:48
Location: Tamo gdje vječno Sunce sja.

#4 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by Emilija Kovačev »

EdoI wrote:Možda Animal Farm, čini mi se da je poprilično kratka.

Slična tematika, "Lord of the Flies". Ja sam je čitala baš na engleskom jeziku, čitljiva je. :)
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#5 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by Individualism18 »

"Cold Comfort Farm" Stella Ginnons. (
User avatar
Truba
Posts: 81735
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by Truba »

Muci me pitanje

Zasto zenski rod kupuje knjige na engelskom :mrgreen:
Pratim aukcije na fejsu grupe s knjigama i olx.ba
Svuda isto... :mrgreen:
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#7 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by safran »

Ne znam za ostatak ženskog roda ali ti mogu reći zašto ja to radim otkako sam počela sebi kupovati knjige. U početku knjige koje sam željela čitati nisu bile prevedene. Kasnije, kada bi se i pojavile na našem jeziku, verzije na engleskom su bile jeftinije (uglavnom Buybook tada). Onda sam na nekom sajmu knjiga, između ostalog, kupila i knjigu koju sam već ranije čitala na engleskom pa sam je posudila nekom "nevratiši" i sva oduševljena kupila prijevod na srpski. Knjiga je bila tako loše prevedena da sam se pitala šta mi se u njoj ikada moglo dopasti. Ista stvar sa par Kingovih knjiga koje sam tada kupila - blagi užas.
A onda sam kupila kindle i otvorio se svijet digitale i amazona (malo mukte a ponešto i kupiš). Izbor je takav da je jednostavnije doći do izdanja na engleskom jeziku.
winter25
Posts: 21
Joined: 03/04/2013 09:45

#8 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by winter25 »

Black swan wrote: 06/04/2021 10:56 Muci me pitanje

Zasto zenski rod kupuje knjige na engelskom :mrgreen:
Pratim aukcije na fejsu grupe s knjigama i olx.ba
Svuda isto... :mrgreen:
valjda da ih čitaju :D ili da ukrase dnevni boravak.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#9 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by BJB »

safran wrote: 15/04/2021 11:25 Ne znam za ostatak ženskog roda ali ti mogu reći zašto ja to radim otkako sam počela sebi kupovati knjige. U početku knjige koje sam željela čitati nisu bile prevedene. Kasnije, kada bi se i pojavile na našem jeziku, verzije na engleskom su bile jeftinije (uglavnom Buybook tada). Onda sam na nekom sajmu knjiga, između ostalog, kupila i knjigu koju sam već ranije čitala na engleskom pa sam je posudila nekom "nevratiši" i sva oduševljena kupila prijevod na srpski. Knjiga je bila tako loše prevedena da sam se pitala šta mi se u njoj ikada moglo dopasti. Ista stvar sa par Kingovih knjiga koje sam tada kupila - blagi užas.
A onda sam kupila kindle i otvorio se svijet digitale i amazona (malo mukte a ponešto i kupiš). Izbor je takav da je jednostavnije doći do izdanja na engleskom jeziku.
Slazem se...prevodi znaju biti katastrofa..i otkako imam Kindle, samo skidam knjige.(topla preporuke vk.com) Kupim samo ono što nigdje ne mogu iskopati.. A paperbooks kupujem samo u posebnim slučajevima..poklon drugima, sebi za dušu..Neki dan odslusala neki dobar webinar-zaintrigiralo me šta priča, i odmah na book depository i 3 knjige kupila..1 za Kindle..prvi put da sam kupila knjigu za kindle..
Na bosanskom-samo jeftina izdanja..Misljenja sam da nije bitno je li tvrdo ukoricena knjige ili ne, samo nek je knjiga..nadam se da će ih neko pročitati nakon mene..Nakon svoje smrti ću iz zavještati nekoj biblioteci, neka neko uziva u njima.. :run:
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#10 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by BJB »

Enana wrote: 19/12/2012 14:12 Eh ovako, potrebna mi je neka zanimljiva knjiga na engleskom jeziku, po mogućnosti da se može naći na internetu, negdje 100-150 str,može i 10ak više. Potrebna mi je za fakultet, može da bude neka ljubavna ili bilo kakva, samo da se može čitati i prepričati lijepo :-D
Ako imate kakvih prijedloga, molim vas da napišete :)
Koji zanr? Ja ti mogu preporuciti neke limunadice za odmor glave, ali duzina ti ne odgovara iako se brzo čitaju. Sve su duže od 150 strana..
Image
Image
Image
Image
Image
Image
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#11 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by aerodinamika »

Black swan wrote: 06/04/2021 10:56 Muci me pitanje

Zasto zenski rod kupuje knjige na engelskom :mrgreen:
Pratim aukcije na fejsu grupe s knjigama i olx.ba
Svuda isto... :mrgreen:
pomodarstvo, vidjela zaba princezu sa tijarom pa i ona hoce da nosi toaletu :-)
bukvalno 989% ih ne zna osim osnove engleskog, ali je moderno predstavljatui se za eruditu i nosati ili se slikati sa knjigom na engleskom u pozadini, cisto pomodarstvo i malogradanstina
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#12 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by musicman80 »

Ne vidim nista lose u tome sto ljudi kupuju knjige na engleskom. Ja recimo uvijek kupujem knjige na engleskom. Prvo, u vecini slucajeva, nije moguce naci prevode knjiga koje citam. Drugo, knjige na engleskom su dostupnije i imas vise izbora, a nerijetko su i cijenom pristupacnije. Na kraju, ako ne koristis engleski jezik, brzo ga zaboravis, a citanje je odlican nacin da se se bude u kontaktu sa jezikom.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#13 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by malocvijece »

Ne mislim da je stvar pomodarstva niti to znači da jako dobro vladaš engleskim jezikom.
Zavisi od stila pisanja i kompleksnosti vokabulara, kao i sa svakim literarnim djelom. Recimo, dijete od 10 godina na engleskom može čitati onaj Dnevnik smotanka.
Druga stvar, neke knjige je lakše nabaviti na engleskom jeziku.
Zatim, ako je original na engleskom jeziku i možeš razumjeti toliko da pratiš radnju i uživaš, definitivno je bolje tako čitati nego neki prijevod. Međutim, ako je prevedeno na engleski s nekog drugog jezika, ne vidim razlog zašto bismo čitali prijevod na engleski ako možemo naći dobru verziju na našem jeziku.
Sve u svemu, ne sudi o knjizi po koricama. ;-)
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#14 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by foxlife »

to ne zanemaruje cinjenicu da ima i onih koje to kupuju zato jer je to in hoce da se prokaze da je ona kao nesto
to ono influenserka modni seter i sl nebuloze
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#15 Re: KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU

Post by malocvijece »

foxlife wrote: 25/04/2021 11:50 to ne zanemaruje cinjenicu da ima i onih koje to kupuju zato jer je to in hoce da se prokaze da je ona kao nesto
to ono influenserka modni seter i sl nebuloze
Ima i onih što odu u teretanu da se slikaju na spravi, ali 99% ljudi ode na fitness da zaista vježba bez fotografisanja. Takođe, 99% ljudi ne slika brokulu na tanjiru prije nego što je pojede, i šta sad što pojedini to rade ne bi li drugima podmetali pod nos svoj zdrav način života? I tako možemo napraviti još par paralela.
Ovdje je tema Knjige ma engleskom jeziku.
Post Reply