Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

mali_balon
Posts: 14564
Joined: 12/09/2012 09:57

#54801 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_balon »

Ateista wrote: 25/06/2026 08:54
mali_balon wrote: 24/06/2026 18:37
Ateista wrote: 24/06/2026 18:34

Nije mozda puz, ali nije ni macka da ima nagle pokrete.
Ne treba biti vozacina, bar prosjek, da bi vidio jeza na cesti i zakocio, izletiti u djelicu sekunde ne moze nikako.
Ne mora biti macka, dovoljno je da ti izleti na 10m, ide ti auto u sustet a auto iza....stas uradt....na kocnicnicu svom tezinom....
Brzina jeza je do 9km/h, maksimalna, znaci nema nikakvog govora o tome da moze izletiti, ni blizu kao macka recimo. Ako i krene da izlazi 10m pred autom, njegova brzina je dovoljno mala da se moze obici ili zakociti, pa ako nista naciljati da prodje izmedju tockova, sve se to moze bez ikakvog ugrozavanja saobracaja oko sebe. Ako neko iza vozi nabijen na karambolku to je njegov problem, njegova obaveza je da drzi sigurno odstojanje, da ako onaj ispred bude morao zakociti izmedju ostalog zbog takvih situaciuja, da i on ima kad reagovati.
Govorim o gradskim cestama, ne ni glavnoj nego lokalnim, gdje se bas i ne vozi nesto brzo i gdje se ima kad odreagovati.
Odsustvo pracenja ceste, ili odsustvo empatije prema zivim bicima, ne vidim sta bi drugo moglo biti.
Nikakvig opravdanja nema za tako nesto.
Za ove mtematicke kalkulacije brzine jeza I kocenje auta I izbjegavanje cu samo rec da lupetas ko pizda po samaru....ovo o ne pracenju ceste si u pravu.....
peca777
Posts: 1296
Joined: 19/04/2019 14:08

#54802 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by peca777 »

Pa i jeste postupio ispravno, ne moze ispravnije.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#54803 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Ateista wrote: 25/06/2026 08:56
peca777 wrote: 24/06/2026 18:47 Ma nema puno kod nas satranih zivotinja kako je sve neogradjeno i bez zastite.
Nije sad nesto puno, ali svako ljeto vidim po nekog zgazenog jeza i svaki put se pitam kakav debil to mora biti za volanom.
Za macku i neke brze zivotinje mogu razumjeti da moze bas naglo iskociti gdje ni onaj ko prati ne moze stici reagovati, ali jez...
Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#54804 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Laplace wrote: 25/06/2026 12:15
Ateista wrote: 25/06/2026 08:56
peca777 wrote: 24/06/2026 18:47 Ma nema puno kod nas satranih zivotinja kako je sve neogradjeno i bez zastite.
Nije sad nesto puno, ali svako ljeto vidim po nekog zgazenog jeza i svaki put se pitam kakav debil to mora biti za volanom.
Za macku i neke brze zivotinje mogu razumjeti da moze bas naglo iskociti gdje ni onaj ko prati ne moze stici reagovati, ali jez...
Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
Kada se prati situacija u saobracaju onda se vjerovatnoca sudara svodi na minimum.
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#54805 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Laplace wrote: 25/06/2026 12:15
Ateista wrote: 25/06/2026 08:56
peca777 wrote: 24/06/2026 18:47 Ma nema puno kod nas satranih zivotinja kako je sve neogradjeno i bez zastite.
Nije sad nesto puno, ali svako ljeto vidim po nekog zgazenog jeza i svaki put se pitam kakav debil to mora biti za volanom.
Za macku i neke brze zivotinje mogu razumjeti da moze bas naglo iskociti gdje ni onaj ko prati ne moze stici reagovati, ali jez...
Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
U Sarajevu 90% vozača vozi presporo, možda 5% prebrzo, ostali normalno.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#54806 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Naslovnica wrote: 25/06/2026 13:00
Laplace wrote: 25/06/2026 12:15
Ateista wrote: 25/06/2026 08:56

Nije sad nesto puno, ali svako ljeto vidim po nekog zgazenog jeza i svaki put se pitam kakav debil to mora biti za volanom.
Za macku i neke brze zivotinje mogu razumjeti da moze bas naglo iskociti gdje ni onaj ko prati ne moze stici reagovati, ali jez...
Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
U Sarajevu 90% vozača vozi presporo, možda 5% prebrzo, ostali normalno.
Od tih 90% sto vozi presporo niko ne prati saobracaj i ne gleda siutaciju u saobracaju i takvi prave sudare najvise
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#54807 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

peca777 wrote: 25/06/2026 12:05 Pa i jeste postupio ispravno, ne moze ispravnije.
Ni blizu ispravno, moguce je bilo izbjeci jadnu zivotinju bez ugrozavanja sebe i bilo koga okolo.
Mis jeste bio dosta brzinid jeza, ali je pretrcao prvo traku suprotnog smjera, vidio sam ga i ja koji sam bio iza, ovaj ispred totalno odsustvo bilo kakve reakcije.
Ili je toliko bio odsutan ili je bez trunke empatije - pripadnik samoprozvane vise rase i ostala bica su tu da ih on gazi i ubija po zelji.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#54808 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Laplace wrote: 25/06/2026 12:15
Ateista wrote: 25/06/2026 08:56
peca777 wrote: 24/06/2026 18:47 Ma nema puno kod nas satranih zivotinja kako je sve neogradjeno i bez zastite.
Nije sad nesto puno, ali svako ljeto vidim po nekog zgazenog jeza i svaki put se pitam kakav debil to mora biti za volanom.
Za macku i neke brze zivotinje mogu razumjeti da moze bas naglo iskociti gdje ni onaj ko prati ne moze stici reagovati, ali jez...
Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
Za brzinu se naravno necu sloziti jer igra dosta faktora, ali za ostalo se slazem - dobrim pracenjem se vecina problema moze izbjeci, pa i macke i druge brze zivitinje. Za njih ostavljam mogucnost da iskoce iz nekog zbuna, izmedju parkiranih aita i slicnih situacija gdje ih je nemoguce vidjeti dok bas ne izlete, ali to je rijetkost i sigurno vecina i tih zgazenih zivitinja bi bile zive da su vozaci pratili cestu umjesto telefona, mahalanja okolo, price sa suvozacem i slicno.
peca777
Posts: 1296
Joined: 19/04/2019 14:08

#54809 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by peca777 »

Vozis se, ravna cesta. Ispred tebe mis. Prvo aok ga vidis, svaka cast. Drugo, kad ga i vidis, blagi tap na kocnicu, volan se drzi s obje ruke pravo, bez ikakvih trzaja i sta vec ne.

Ovako se vozi.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#54810 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

peca777 wrote: 25/06/2026 15:10 Vozis se, ravna cesta. Ispred tebe mis. Prvo aok ga vidis, svaka cast. Drugo, kad ga i vidis, blagi tap na kocnicu, volan se drzi s obje ruke pravo, bez ikakvih trzaja i sta vec ne.

Ovako se vozi.
Ja sam ga vidio iako je jos jedno auto bilo izmedju, jos nosim naocale.
Zavisno od brzine, nekad se moze korigovati i putanja bez gubljenja kontrole, pa ja stalno i u gradu i van grada izbjegavam rupe i razne neravnine, ne vozim samo sredinom svoje trake. Kocenje isto zavisi od brzine i svacega, tad je brzina bila mala i mogao je svasta uraditi da je htio ili da ga je vidio.
peca777
Posts: 1296
Joined: 19/04/2019 14:08

#54811 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by peca777 »

Pri 80 km/h auto prelazi oko 22 metra u sekundi. Ako ga vidiš tek na 10–20 metara, praktično nemaš vremena reagovati. Čak i da ga primijetiš, reakcija vozača traje oko 1 sekundu, a za to vrijeme pri 80 km/h već pređeš oko 22 metra.

Znaci kucina i mis. Cuj mis i empatija. Wtf? Volim zivotinje, macke cuke, etc, ali prioradna reakcija je usporiti, bez naglih trzaja, svoja sigurnost, pa sve ostalo. Ako mogu izbeci, super, ako ne, sigurnost prije svega, moja i drugih ucesnika!
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#54812 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Ja sam jednom nesto pregazio.
U noci samo sam na tren vidio kako to nesto dottrcava u rub snopa fara i pod tockom onda grba.
Ne znam sta je bilo, ali mi je bilo jako zao.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4628
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#54813 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Romeo 80 »

drug_profi wrote: 25/06/2026 19:38 Ja sam jednom nesto pregazio.
U noci samo sam na tren vidio kako to nesto dottrcava u rub snopa fara i pod tockom onda grba.
Ne znam sta je bilo, ali mi je bilo jako zao.
Dzekson Curi :kiss: :run:
User avatar
semirsar
Posts: 9056
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#54814 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by semirsar »

Romeo 80 wrote: 25/06/2026 22:31
drug_profi wrote: 25/06/2026 19:38 Ja sam jednom nesto pregazio.
U noci samo sam na tren vidio kako to nesto dottrcava u rub snopa fara i pod tockom onda grba.
Ne znam sta je bilo, ali mi je bilo jako zao.
Dzekson Curi :kiss: :run:
Suti, ne daj Boze nikom, ko po baksuzluku se zadesih to vece na prozoru i gledam kako zatrpava i onda ta mecka ulazi klizeci bokom... jbt...

cini mi se vozac nije ni osudjen na zatvorsku kaznu, ne znam?
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#54815 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by noviclan »

Spoiler
Show
Naslovnica wrote: 25/06/2026 13:00
Laplace wrote: 25/06/2026 12:15
Ateista wrote: 25/06/2026 08:56

Nije sad nesto puno, ali svako ljeto vidim po nekog zgazenog jeza i svaki put se pitam kakav debil to mora biti za volanom.
Za macku i neke brze zivotinje mogu razumjeti da moze bas naglo iskociti gdje ni onaj ko prati ne moze stici reagovati, ali jez...
Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
U Sarajevu 90% vozača vozi presporo, možda 5% prebrzo, ostali normalno.
Znaxi pet brzaca pet normalnih i devedest bolikutaca
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#54816 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 25/06/2026 13:00
Laplace wrote: 25/06/2026 12:15
Ateista wrote: 25/06/2026 08:56

Nije sad nesto puno, ali svako ljeto vidim po nekog zgazenog jeza i svaki put se pitam kakav debil to mora biti za volanom.
Za macku i neke brze zivotinje mogu razumjeti da moze bas naglo iskociti gdje ni onaj ko prati ne moze stici reagovati, ali jez...
Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
U Sarajevu 90% vozača vozi presporo, možda 5% prebrzo, ostali normalno.
Vozi se ili presporo ili prebrzo. Ima i situacija kada je očigledno da vozač,bar ako nije veoma slabovidan, može na vrijeme upčiti životinju i usporiti ali reakcije nema, nije ga briga. Jednom sam gledao kako je mačka sa suprotne strane počela prelaziti cestu i vozaču je trebalo cijele četiri sekunde da reaguje, i to pri kretanju sa mjesta. Srećom, mačka je bila opreznija od vozača.

Znamo li šta znače četiri sekunde u saobraćaju? Zabrinjava li nas što gradom voze likovi čije je vrijeme reakcije četiri sekunde?
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#54817 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

kakaljin wrote: 25/06/2026 12:55
Laplace wrote: 25/06/2026 12:15
Ateista wrote: 25/06/2026 08:56

Nije sad nesto puno, ali svako ljeto vidim po nekog zgazenog jeza i svaki put se pitam kakav debil to mora biti za volanom.
Za macku i neke brze zivotinje mogu razumjeti da moze bas naglo iskociti gdje ni onaj ko prati ne moze stici reagovati, ali jez...
Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
Kada se prati situacija u saobracaju onda se vjerovatnoca sudara svodi na minimum.
Jedne godine je lik u Brezi uspio da na pružnom prelazu vozilo zakuca u sredinu kompozicije voza. Dakle, uspio je da usred vedrog dana ne vidi i ne čuje kompoziciju od barem desetak vagona natovarernog ugljem i uspio je da ne stigne reagovati na dijelu puta gdje je ograničenje 40 i gdje je postavljen znak obaveznog zaustavljanja.

Mi pričamo o životinjama koje iskaču iz žbunja a vozači nam ne vide i ne čuju cijeli voz, bar ne na vrijeme da se zaustave prije nego što se zakucaju u njega.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#54818 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

kakaljin wrote: 25/06/2026 13:11
Naslovnica wrote: 25/06/2026 13:00
Laplace wrote: 25/06/2026 12:15

Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
U Sarajevu 90% vozača vozi presporo, možda 5% prebrzo, ostali normalno.
Od tih 90% sto vozi presporo niko ne prati saobracaj i ne gleda siutaciju u saobracaju i takvi prave sudare najvise
Ironično, ti što voze presporo vjerovatno pregaze više životinja nego oni što voze prebrzo.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#54819 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Ateista wrote: 25/06/2026 15:09
Laplace wrote: 25/06/2026 12:15
Ateista wrote: 25/06/2026 08:56

Nije sad nesto puno, ali svako ljeto vidim po nekog zgazenog jeza i svaki put se pitam kakav debil to mora biti za volanom.
Za macku i neke brze zivotinje mogu razumjeti da moze bas naglo iskociti gdje ni onaj ko prati ne moze stici reagovati, ali jez...
Vozi se prebrzo u naseljenim mjestima i presporo na otvorenom putu (uz izuzetke onih koji divljaju na svim kategorijama cesta). Prosječan vozač će u naselju uvijek moći izbjeći udar u životinju u bar 95% situacija, čak i kad naglo istrči (treba pratiti i predviđati). Ali, treba voziti po ograničenju (ili do 10 preko) i biti 100% koncentrisan na vožnju i tu je glavni problem pa se opravdavaju sa "istrćala mi je životinja" (a prije toga u većini slučajeva vidiš da životinja hoće da pređe cestu, a one često ne procjenjuju dobro brzinu vozila). Ne mogu nabrojati koliko puta sam predvidio da mi istrči životinja, dijete ,biciklista, romobilista itsl. i reagovao na vrijeme. Možda nekad neću uspjeti, možda ću biti dekoncentrisan, ne smije čovjek garantovati da je nepogrešiv, ali radim sve što mogu da nikoga ne udarim.
Za brzinu se naravno necu sloziti jer igra dosta faktora, ali za ostalo se slazem - dobrim pracenjem se vecina problema moze izbjeci, pa i macke i druge brze zivitinje. Za njih ostavljam mogucnost da iskoce iz nekog zbuna, izmedju parkiranih aita i slicnih situacija gdje ih je nemoguce vidjeti dok bas ne izlete, ali to je rijetkost i sigurno vecina i tih zgazenih zivitinja bi bile zive da su vozaci pratili cestu umjesto telefona, mahalanja okolo, price sa suvozacem i slicno.
U naseljenim mjestima, naročito gdje je dosta kuća uz samu cestu, treba voziti po ograničenju. Vjerujm mi, dosta sam situacija imao gdje sam uspio na vrijeme reagovati upravo zbog fokusiranja na vožnju i pridržavanja ograničenja. Prije par godina je kolega, koji vozi brzo ali i prati dešavanja na cesti, vjerovatno uvjeren kao i ti da će na vrijeme uspjeti reagovati, noću izbjegavao mačku koja je pretrčavala cestu i razbio auto. Na istom mjestu je i meni istrčavala (vjerovatno ista) mačka i uspijevao sam reagovati bez rizika i bez sudara, a više nego dvostruko sam stariji od njega (pa teško da imam bolje reflekse).

Jasno, fokus i pažnja mogu nadoknaditi dio vremena reakcije koje ti oduzima veća brzina. Ako predviđaš situacije u prometu, moguće je eragovati prije nego što se problem desi, usporiti na brzinu pri kojoj možeš reagovati (ne pričam sad samo o istrčavanjima životinja, nego uopšteno o mnogim situacijama kad predvidiš da može doći do opasnosti pa preventivno usporiš). Opet, sve do neke granice, jer biologija i fizika postavljaju ograničenja.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#54820 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Ateista wrote: 25/06/2026 15:13
peca777 wrote: 25/06/2026 15:10 Vozis se, ravna cesta. Ispred tebe mis. Prvo aok ga vidis, svaka cast. Drugo, kad ga i vidis, blagi tap na kocnicu, volan se drzi s obje ruke pravo, bez ikakvih trzaja i sta vec ne.

Ovako se vozi.
Ja sam ga vidio iako je jos jedno auto bilo izmedju, jos nosim naocale.
Zavisno od brzine, nekad se moze korigovati i putanja bez gubljenja kontrole, pa ja stalno i u gradu i van grada izbjegavam rupe i razne neravnine, ne vozim samo sredinom svoje trake. Kocenje isto zavisi od brzine i svacega, tad je brzina bila mala i mogao je svasta uraditi da je htio ili da ga je vidio.
Zapravo, a posebno u naseljenim mjestima, moraš moći korigovati putanju bez gubitka kontrole. To se zove prilagođavanje brzine uslovima na cesti. Ako će zbog male korekcije putanje izgubiti kontrolu nad vozilom, onda nije prilagodio brzinu ili nije sposoban vozač.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#54821 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

peca777 wrote: 25/06/2026 15:16 Pri 80 km/h auto prelazi oko 22 metra u sekundi. Ako ga vidiš tek na 10–20 metara, praktično nemaš vremena reagovati. Čak i da ga primijetiš, reakcija vozača traje oko 1 sekundu, a za to vrijeme pri 80 km/h već pređeš oko 22 metra.

Znaci kucina i mis. Cuj mis i empatija. Wtf? Volim zivotinje, macke cuke, etc, ali prioradna reakcija je usporiti, bez naglih trzaja, svoja sigurnost, pa sve ostalo. Ako mogu izbeci, super, ako ne, sigurnost prije svega, moja i drugih ucesnika!
Zato je brzina u naseljenim mjestima ograničenja na 50, a ne na 80 ili 120.
peca777
Posts: 1296
Joined: 19/04/2019 14:08

#54822 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by peca777 »

Laplace wrote: 26/06/2026 08:24 Zato je brzina u naseljenim mjestima ograničenja na 50, a ne na 80 ili 120.
Prije svega nigdje nisam napisao gdje se vozim. Valjda je logicno ako je 80kmh kao primjer da je to u skladu s ogranicenjem?

Drugo, 50 ili 80, ljudi, glista, ili mis, sta vam je? Pa nije krava
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#54823 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

peca777 wrote: 26/06/2026 10:37
Laplace wrote: 26/06/2026 08:24 Zato je brzina u naseljenim mjestima ograničenja na 50, a ne na 80 ili 120.
Prije svega nigdje nisam napisao gdje se vozim. Valjda je logicno ako je 80kmh kao primjer da je to u skladu s ogranicenjem?

Drugo, 50 ili 80, ljudi, glista, ili mis, sta vam je? Pa nije krava
Pišem o tome da ograničenja brzine, kolika god da su, nisu bez razloga tolika kolika su.

Ljudi uspijevaju da ne vide cijeli voz usred dana, a da vide dijete ili mačku, o mišu da i ne pričamo. Uz to, vrijeme reakcije im je očajno sporo.
Post Reply