zigzag wrote: ↑08/04/2026 08:05jestel planirali dolazit ovamo...![]()
pa ko bi odbio serem mu se u carap
zigzag wrote: ↑08/04/2026 08:05jestel planirali dolazit ovamo...![]()
kim je rješenje za izraelovo “osvjetljenje”.skrbavi-admin wrote:
sad ako su pametni Hallo Kim kako bratScer slusa? Navodno ima BG snage 250kt.... u njih demokratija nesmije
![]()
Jesam li ja pogresno shvatio, ili su oni, ono sto se kaze, “izmislili igricu” tulast mohicans wrote: ↑08/04/2026 01:19Pa naravmo, ko tu naciju nije upoznao, ne zna s kim ima posla. Još da su Hutu zatvorili, tek bi igranka bila. Pa cijeli svijet bi iz dana u dan narandzi pizdio. Iran je ovaj rat igrao/igra baš šahovskom taktikom i čini mi se jedinom mogućom. Pa koliko su samo Emirati štete imali, neke investicije su nepovratno odletile..Kad se sve uzme u obzir, trilioni su u pitanju na svim stranama.
Kaže slobodan prolaz. Ko kroz hercegovinu 1993.Prije svega, prolaz bi trebao biti ograničen na 10 do 15 brodova dnevno, koji će morati da dobiju dopuštenje iranske vojske.
Izrael radi zlocine vec 70+ godina i jos nije odgovarao nigdje tako da je MS samo predstava za krezubu masu.Tyke wrote: ↑08/04/2026 08:38 Kad sve ovo zavrsi, a mora nekad zavrsiti na svim stranama, pitanje je da li ce Rusija, Izrael i SAD krivicno odgovarati pred medjunarodnim sudom i da li ce biti natjerani/osudjeni na isplatu materijalne stete. Vjv nece, osim ako stvarno ne bude volje od nekih objektivnijih zemalja za pokretanjem postupka.
Ovo primirje uvijek moras uzeti sa rezervom jer se ne moze agresoru vjerovati, da li je toliko neisplativo postalo da se mora prihvatiti paket od 10 tacaka, da li je cilj ispunjen iz nekih nama neznanih razloga (potrosnja rezervi naoruzanja i alibi za nova ulaganja i unapredjivanja) ili jednostavno taktiziraju usljed smanjene logistike zbog razvaljenih baza po BI dok ne ojacaju polozaj i dovedu novo oruzje i ljudstvo, vidicemo za 2 sedmice.
Iran bi mogao dosta dobiti ako sve ispadne onako kako nam se prezentuje, jer su pokazali da mogu i hoce ici ALL IN.
I meni posebno drago, da napokon i u Izraelu osjete kako je zivjeti u strahu i bunkerima, strepiti svaki dan od granatiranja i znati da tvoj PVO nista ne mora da znaci jer si svakako ranjiv. Zasluzili su to.
Trump je naglasio da je iranski prijedlog od 10 tačaka prihvaćen kao "radna osnova" za pregovore koji bi trebali početi za par dana. Ništa još nije gotovo i nije prvi puta da se proglasi primirje i na toliko i toliko dana i neko ga u toku pregovora razvali. Ovo dolazi u trenutku kada su globalna tržišta energije bila na ivici kolapsa zbog straha od blokade moreuza pa ima ozbiljnu šansu jer će se u ovo uključiti više njih kojima ovaj rat već udara po džepu. Scenario B je svakako bolji za sve na planeti od scenarija A koji se čekao sinoć u 2h. Možda je Iranu bačena karta kao eto nudili smo im primirje i prihvatili njihov prijedlog od 10 tačaka, ali oni nisu to htjeli. To ne bi bilo dobro za Iran. A Iran tvrdi sinoć da će otvoriti moreuz, ali neće nikada predati i svoju kontrolu nad moreuzom. Nisu to sitni detalji.
Netanyahu needs Lebanon front to distract voters from underachieving in Iran
Because of a potential deal with Iran, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu finds himself in a position where he needs to continue at least one front to tell his domestic voters, his people in Israel, that war at one level is continuing.
That’s why we are seeing the push towards putting more troops in southern Lebanon.
This is the moment Israel has been fearing – an end of hostilities, a potential deal or de-escalation – because of what Netanyahu has promised his people at the beginning of the war: The ultimate victory, the change of regime, the elimination of the Iranian threat.
None of these has been achieved.
That’s why we read one of the Israeli military analysts in the Maariv newspaper as saying the Lion’s Roar, the name Israelis gave their operation in Iran, turned into the Howling Cats, because of what they believe is the Iranian supremacy in this battle.
According to this military analyst, Iran got its way by blocking the Strait of Hormuz, and by defying all attempts to crack the regime.
Irancima svaka cast i naklon do poda. Majstorski odigrano.Velkoski wrote: ↑08/04/2026 07:34 ako bude ovih deset tačaka, ili bar većina toga, ovo je sve pobjeda za Iran, pogotovo jer su shvatili koliku moć imaju u Hormuzu i gađanju strateških lokacija po Gulfu
Izraelu možda ne mogu uraditi mnogo toga, ali zato mogu stegnuti ekonomiju kompletnog svijeta.
Trump je tražio izlaz, proglasit će pobjedu i pokupiti prnje, vidjet ćemo šta će Izrael. Amerika je ujedno i najveći gubitnik rata, samo zbog činjenice da je nijedna evropska država nije pratila.

Bobi wrote: ↑08/04/2026 09:21 "Pobijedili smo kroz epsku nacionalnu obranu koja je zaštitila suverenitet i dostojanstvo te očuvala naša postignuća suočena s podmuklom agresijom", rekao je Anwar Gargash.
"Danas idemo dalje i upravljamo složenim regionalnim okruženjem s većim utjecajem, oštrijim uvidom i snažnijom sposobnošću da utječemo i oblikujemo budućnost", dodao je. Istaknuo je i da su "snaga, otpornost i postojanost dodatno učvrstile model razvoja i obnove Ujedinjenih Arapskih Emirata".
![]()
Bobi wrote: ↑08/04/2026 09:21 "Pobijedili smo kroz epsku nacionalnu obranu koja je zaštitila suverenitet i dostojanstvo te očuvala naša postignuća suočena s podmuklom agresijom", rekao je Anwar Gargash.
"Danas idemo dalje i upravljamo složenim regionalnim okruženjem s većim utjecajem, oštrijim uvidom i snažnijom sposobnošću da utječemo i oblikujemo budućnost", dodao je. Istaknuo je i da su "snaga, otpornost i postojanost dodatno učvrstile model razvoja i obnove Ujedinjenih Arapskih Emirata".
![]()
Ovo što sam jutros slušao analitičara tvrde da je ključna riječ za mir....moreuz. Ostaje to sada trajni adut Irana. Hoćete? Hajte! Samo sada ćete imati i Bab el Mandeb.