Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Didier
Posts: 3781
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#24501 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

jeza u ledja wrote: 18/05/2025 21:58 Posto sam proputovao dosta Nizozemsku, upravo sam takav utisak stekao bas o Eindhovenu. Ne u vezi kriminala, vec da je sterilan.
Meni je tamo svaki grad sličan, osim Roterdama, Amsterdama i Haga. Sve ostalo je u pet deka, imaš nekoliko kanala, imaš trg s crkvom, a periferija su one kartonske zgrade koje šakom možeš probiti.

Tu i tamo koji Albert Heijn, pokoji geto gdje ima dešavanja i to je to. Ljepote nigdje.

Takvi su često i amsterdamski kvartovi. Hag mi je najljepši, ima lijepu plažu i ljudi su nekako ljubazniji, mada je to samo ako misle da si turista, inače glasaju za Wildersa.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24502 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Didier wrote: 19/05/2025 00:47
KraljicaIzJajca wrote: 18/05/2025 21:15
Didier wrote: 18/05/2025 14:17
Ja uvijek kažem, Holandija je super, ali za Holanđane. Za nas ostale baš i ne.
Zašto?
Iz hiljadu razloga.

Klima je očajna. Često pada kiša, a kad je sunce, nosi vjetar da ne možeš hodati ili voziti bicikl. Njima jebiga ne smeta. :)

Previše se radi za moj ukus. To što statistike govore da rade 33 sata, to je tako jer žene često ne rade, ili rade manje, a to je opet zato jer su vrtići preskupi. Cijela plata nekad ode na vrtić za jedno ili dvoje djece. Isto je i sa produženim boravkom. Holanđani se krpe s bakama, dedama i sl., pa onda oboje rade po četiri dana, dva dana čuvaju djecu, a jedan dan im neko uleti, pa dijete ide samo dva dana u vrtić. Ta četiri dana što rade, rade od 8 do 6, ne viđaju se. Od četvrte godine se ide u školu, i djeca ostaju od 8 do 3, pa onda do 6 u produženom boravku. Od malih nogu te sistem uči da je to normalno. Meni nije, ali oni ne znaju za bolje.

Kultura je gotovo nepostojeća. Hrana, muzika, filmovi, sve je to simpatično, ali je realno karina teška.

Vole reći za sebe da su direktni. I jesu, ali u nebitnim stvarima. Bitno ti neće nikad reći u lice.

Vole cinkariti. To se ne razlikuje bilo da je smetljar ili direktor banke. Neće ti reći u lice da nešto ne radiš dobro, nego će te prijaviti šefu. Takva im je radna etika. Oni to vole tako. Ja mrzim.

Kažnjavaju za svaku glupost, i kazne su potpuno nenormalne. Za 11 km/h preko ograničenja kazna zna biti i preko sto eura. Ako voziš 71 umjesto 60 ništa te ta kazna neće naučiti jer jednostavno ne možeš buljiti u brzinomjer sve vrijeme.

Previše je ljudi u državi. Svugdje je gužva, čekaš red na sladoled po 20 minuta bilo koji customer service po dva-tri sata. Jebo me to.

Pošto ima previše ljudi, zdravstveni sistem je preopterećen, pa je onda primarna njega očajna. Po sat vremena zoveš doktora, a onda nekog filter debila još toliko ubjeđuješ da si bolestan, jer samo gledaju kako da te odbiju od usluge. Jbg, mora tako, meni je to jasno jer ih je previše, ali ne moram ja biti dio toga.

Škole su im, u najmanju ruku, čudne. Kad gledaš statistike, sve je to divno i krasno, a kad dođeš na fakultet (ja sam tamo magistrirao), shvatiš da si obrazovaniji od 99% ljudi, sa svojom nekom sarajevskom gimnazijom ili bilo kojim našim fakultetom.

Ima previše maltretiranja među mladima, a ne bave se time. Kao roditelj se ne smiješ umiješati, inače si najeb'o.

Previše vire iz američkog i izraelskog šupka. Jasno je meni to da je to pragmatično, kao i oni sami, ali opet, ne moram biti dio toga. U Drugom svjetskom ratu su isporučili 90% jevreja, nema razloga da to sutra ne urade i nekome drugom.

Nema prirode. Nemaju više nijedno drvo koje nije zasađeno. More je prehladno, plaže su sve iste. Ima i lijepih restorana, ali ne moram ti govoriti da mi se ne pliva u hladnom moru gdje je pored mene meduza prečnika metar.




Ima i dobrih stvari. Mogu se zaraditi dobre pare. Možeš kupiti nekretninu bez problema, ako znaš kako se to radi. Možeš se fino provesti, ima dobrih događaja po velikim gradovima. Možeš upoznati ljude iz cijelog svijeta (meni je to recimo dosadilo, radio sam u međunarodnoj firmi godinama, nemam ja šta pričati s likom iz Gane ili ženskom iz Surinama). Dobar im je pasoš, sva vrata otvara.

Eto, otprilike, mogao bih truniti satima.

Bio sam i u Belgiji, Antverpen i Brisel. Meni je Belgija više legla, opuštenija je, ljudi su normalniji, i njihov holandski je manje ružan. Francuski nisam nikad naučio, ali u Briselu je i engleski okej, kao i u Amsterdamu. Tamo sam radio dvije godine, ali sam imao prebivalište u Holandiji. Izlazio, zajebavao se, družio se sa svima... Ali opet, previše neke stvari liče jedna na drugu u Beneluksu, tako da... Zasad ne idem nazad, tu sam već od 2020., i super mi je u Sarajevu.
Hvala Didier na jako poučnim detaljima života u NL. :-D

Ovo za demografiju jednako znam, a zvali su me sa Amsterdam aerodroma, jedan od detalja tokom procesa zapošljavanja je ta demografska kvota. U SAD imaju kvotu za "uvoz" stranaca, no u NL doslovno vode statistiku stanovništva sa statistički postavljenim prostorom življenja osobe po km² u državi. Tako da razumijem tvoj komentar o gužvi u državi.

Belgija mi je lijepa. Ah, ma vrijeme im je kao Skandinaviji
(bila, vidjela).
User avatar
Ecci
Posts: 562
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#24503 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Maastricht je jedan lijep grad.

Za zivot je ipak DE za koplje ispred :thumbup:
User avatar
Didier
Posts: 3781
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#24504 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ecci wrote: 19/05/2025 10:08 Maastricht je jedan lijep grad.

Za zivot je ipak DE za koplje ispred :thumbup:
Kako da ne. Kao Bosanac ne možeš šest godina nekretninu kupiti, sve dok ne dođeš do stalne dozvole. A i tad je teško.
User avatar
Rockefeller
Posts: 8700
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24505 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

zivot u njemackoj ocaj, sa 6000€ ne mos nis
ibizza
Posts: 4984
Joined: 05/06/2008 00:46

#24506 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ibizza »

Ekipa, kakav je grad Linz za zivot?

Ganjam Beč, a otvara mi se opcija za Linz :-)
User avatar
Rockefeller
Posts: 8700
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24507 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

ibizza wrote: 19/05/2025 10:21 Ekipa, kakav je grad Linz za zivot?

Ganjam Beč, a otvara mi se opcija za Linz :-)
dobar imaju uni kliniku
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24508 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Didier wrote: 19/05/2025 00:47
KraljicaIzJajca wrote: 18/05/2025 21:15
Didier wrote: 18/05/2025 14:17
Ja uvijek kažem, Holandija je super, ali za Holanđane. Za nas ostale baš i ne.
Zašto?
Iz hiljadu razloga.

Klima je očajna. Često pada kiša, a kad je sunce, nosi vjetar da ne možeš hodati ili voziti bicikl. Njima jebiga ne smeta. :)

Previše se radi za moj ukus. To što statistike govore da rade 33 sata, to je tako jer žene često ne rade, ili rade manje, a to je opet zato jer su vrtići preskupi. Cijela plata nekad ode na vrtić za jedno ili dvoje djece. Isto je i sa produženim boravkom. Holanđani se krpe s bakama, dedama i sl., pa onda oboje rade po četiri dana, dva dana čuvaju djecu, a jedan dan im neko uleti, pa dijete ide samo dva dana u vrtić. Ta četiri dana što rade, rade od 8 do 6, ne viđaju se. Od četvrte godine se ide u školu, i djeca ostaju od 8 do 3, pa onda do 6 u produženom boravku. Od malih nogu te sistem uči da je to normalno. Meni nije, ali oni ne znaju za bolje.

Kultura je gotovo nepostojeća. Hrana, muzika, filmovi, sve je to simpatično, ali je realno karina teška.

Vole reći za sebe da su direktni. I jesu, ali u nebitnim stvarima. Bitno ti neće nikad reći u lice.

Vole cinkariti. To se ne razlikuje bilo da je smetljar ili direktor banke. Neće ti reći u lice da nešto ne radiš dobro, nego će te prijaviti šefu. Takva im je radna etika. Oni to vole tako. Ja mrzim.

Kažnjavaju za svaku glupost, i kazne su potpuno nenormalne. Za 11 km/h preko ograničenja kazna zna biti i preko sto eura. Ako voziš 71 umjesto 60 ništa te ta kazna neće naučiti jer jednostavno ne možeš buljiti u brzinomjer sve vrijeme.

Previše je ljudi u državi. Svugdje je gužva, čekaš red na sladoled po 20 minuta bilo koji customer service po dva-tri sata. Jebo me to.

Pošto ima previše ljudi, zdravstveni sistem je preopterećen, pa je onda primarna njega očajna. Po sat vremena zoveš doktora, a onda nekog filter debila još toliko ubjeđuješ da si bolestan, jer samo gledaju kako da te odbiju od usluge. Jbg, mora tako, meni je to jasno jer ih je previše, ali ne moram ja biti dio toga.

Škole su im, u najmanju ruku, čudne. Kad gledaš statistike, sve je to divno i krasno, a kad dođeš na fakultet (ja sam tamo magistrirao), shvatiš da si obrazovaniji od 99% ljudi, sa svojom nekom sarajevskom gimnazijom ili bilo kojim našim fakultetom.

Ima previše maltretiranja među mladima, a ne bave se time. Kao roditelj se ne smiješ umiješati, inače si najeb'o.

Previše vire iz američkog i izraelskog šupka. Jasno je meni to da je to pragmatično, kao i oni sami, ali opet, ne moram biti dio toga. U Drugom svjetskom ratu su isporučili 90% jevreja, nema razloga da to sutra ne urade i nekome drugom.

Nema prirode. Nemaju više nijedno drvo koje nije zasađeno. More je prehladno, plaže su sve iste. Ima i lijepih restorana, ali ne moram ti govoriti da mi se ne pliva u hladnom moru gdje je pored mene meduza prečnika metar.




Ima i dobrih stvari. Mogu se zaraditi dobre pare. Možeš kupiti nekretninu bez problema, ako znaš kako se to radi. Možeš se fino provesti, ima dobrih događaja po velikim gradovima. Možeš upoznati ljude iz cijelog svijeta (meni je to recimo dosadilo, radio sam u međunarodnoj firmi godinama, nemam ja šta pričati s likom iz Gane ili ženskom iz Surinama). Dobar im je pasoš, sva vrata otvara.

Eto, otprilike, mogao bih truniti satima.

Bio sam i u Belgiji, Antverpen i Brisel. Meni je Belgija više legla, opuštenija je, ljudi su normalniji, i njihov holandski je manje ružan. Francuski nisam nikad naučio, ali u Briselu je i engleski okej, kao i u Amsterdamu. Tamo sam radio dvije godine, ali sam imao prebivalište u Holandiji. Izlazio, zajebavao se, družio se sa svima... Ali opet, previše neke stvari liče jedna na drugu u Beneluksu, tako da... Zasad ne idem nazad, tu sam već od 2020., i super mi je u Sarajevu.
Odes vani, skolujes se, radis, zaradjujes, vidis svijeta, upoznas ljudi, steknes iskustva, steknes neke pare, kupis nekretnine, profesionalno se nadogradis, steknes poznanstva i veze u karijeri, ako ti je sta zatrebalo u vezi zdravlja, ili nekome financijski pomoci, i to si mogao,
itd itd, onda fino ko gospodin odlucis sta ti vise odgovara i gdje ti vise odgovara. Jer ti se moze.
Da si proveo tih 20 godina u BiH vjerovatno ne bi tako razmisljao.

Ali najbolje, kae, "kultura nepostojeca". :lol: :roll:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24509 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Didier wrote: 19/05/2025 00:52
jeza u ledja wrote: 18/05/2025 21:58 Posto sam proputovao dosta Nizozemsku, upravo sam takav utisak stekao bas o Eindhovenu. Ne u vezi kriminala, vec da je sterilan.
Meni je tamo svaki grad sličan, osim Roterdama, Amsterdama i Haga. Sve ostalo je u pet deka, imaš nekoliko kanala, imaš trg s crkvom, a periferija su one kartonske zgrade koje šakom možeš probiti.

Tu i tamo koji Albert Heijn, pokoji geto gdje ima dešavanja i to je to. Ljepote nigdje.

Takvi su često i amsterdamski kvartovi. Hag mi je najljepši, ima lijepu plažu i ljudi su nekako ljubazniji, mada je to samo ako misle da si turista, inače glasaju za Wildersa.
A Utrecht? Nista to? :-)
Haarlem je isto interesantan,

U Maastrichtu nisam bio, ali eto ima i to.


Inace posto si spomenuo Brisel, on je s razlogom proglasen najdosadnijim gradom u EU, ili najnezamljivijim, ovako nesto. Niko nece predloziti da prije ides tamo nego u bilo koji od navedenih gradova u NL.
No eto tebi je sve bolje od Holandije, jer si ocigledno tamo imao losa iskustva.

Jedino sto si napisao da im je klima uzasna, a priroda nepostojeca, to ce se svi sloziti.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24510 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

ibizza wrote: 19/05/2025 10:21 Ekipa, kakav je grad Linz za zivot?

Ganjam Beč, a otvara mi se opcija za Linz :-)
Linz je miran grad, lijep, čist, ali ništa posebno,a prepolovljen je rijekom, tako je i administrativno postavljen, raspitaj se u vezi toga.
User avatar
Didier
Posts: 3781
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#24511 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

jeza u ledja wrote: 19/05/2025 10:42
Didier wrote: 19/05/2025 00:47
KraljicaIzJajca wrote: 18/05/2025 21:15

Zašto?
Iz hiljadu razloga.

Klima je očajna. Često pada kiša, a kad je sunce, nosi vjetar da ne možeš hodati ili voziti bicikl. Njima jebiga ne smeta. :)

Previše se radi za moj ukus. To što statistike govore da rade 33 sata, to je tako jer žene često ne rade, ili rade manje, a to je opet zato jer su vrtići preskupi. Cijela plata nekad ode na vrtić za jedno ili dvoje djece. Isto je i sa produženim boravkom. Holanđani se krpe s bakama, dedama i sl., pa onda oboje rade po četiri dana, dva dana čuvaju djecu, a jedan dan im neko uleti, pa dijete ide samo dva dana u vrtić. Ta četiri dana što rade, rade od 8 do 6, ne viđaju se. Od četvrte godine se ide u školu, i djeca ostaju od 8 do 3, pa onda do 6 u produženom boravku. Od malih nogu te sistem uči da je to normalno. Meni nije, ali oni ne znaju za bolje.

Kultura je gotovo nepostojeća. Hrana, muzika, filmovi, sve je to simpatično, ali je realno karina teška.

Vole reći za sebe da su direktni. I jesu, ali u nebitnim stvarima. Bitno ti neće nikad reći u lice.

Vole cinkariti. To se ne razlikuje bilo da je smetljar ili direktor banke. Neće ti reći u lice da nešto ne radiš dobro, nego će te prijaviti šefu. Takva im je radna etika. Oni to vole tako. Ja mrzim.

Kažnjavaju za svaku glupost, i kazne su potpuno nenormalne. Za 11 km/h preko ograničenja kazna zna biti i preko sto eura. Ako voziš 71 umjesto 60 ništa te ta kazna neće naučiti jer jednostavno ne možeš buljiti u brzinomjer sve vrijeme.

Previše je ljudi u državi. Svugdje je gužva, čekaš red na sladoled po 20 minuta bilo koji customer service po dva-tri sata. Jebo me to.

Pošto ima previše ljudi, zdravstveni sistem je preopterećen, pa je onda primarna njega očajna. Po sat vremena zoveš doktora, a onda nekog filter debila još toliko ubjeđuješ da si bolestan, jer samo gledaju kako da te odbiju od usluge. Jbg, mora tako, meni je to jasno jer ih je previše, ali ne moram ja biti dio toga.

Škole su im, u najmanju ruku, čudne. Kad gledaš statistike, sve je to divno i krasno, a kad dođeš na fakultet (ja sam tamo magistrirao), shvatiš da si obrazovaniji od 99% ljudi, sa svojom nekom sarajevskom gimnazijom ili bilo kojim našim fakultetom.

Ima previše maltretiranja među mladima, a ne bave se time. Kao roditelj se ne smiješ umiješati, inače si najeb'o.

Previše vire iz američkog i izraelskog šupka. Jasno je meni to da je to pragmatično, kao i oni sami, ali opet, ne moram biti dio toga. U Drugom svjetskom ratu su isporučili 90% jevreja, nema razloga da to sutra ne urade i nekome drugom.

Nema prirode. Nemaju više nijedno drvo koje nije zasađeno. More je prehladno, plaže su sve iste. Ima i lijepih restorana, ali ne moram ti govoriti da mi se ne pliva u hladnom moru gdje je pored mene meduza prečnika metar.




Ima i dobrih stvari. Mogu se zaraditi dobre pare. Možeš kupiti nekretninu bez problema, ako znaš kako se to radi. Možeš se fino provesti, ima dobrih događaja po velikim gradovima. Možeš upoznati ljude iz cijelog svijeta (meni je to recimo dosadilo, radio sam u međunarodnoj firmi godinama, nemam ja šta pričati s likom iz Gane ili ženskom iz Surinama). Dobar im je pasoš, sva vrata otvara.

Eto, otprilike, mogao bih truniti satima.

Bio sam i u Belgiji, Antverpen i Brisel. Meni je Belgija više legla, opuštenija je, ljudi su normalniji, i njihov holandski je manje ružan. Francuski nisam nikad naučio, ali u Briselu je i engleski okej, kao i u Amsterdamu. Tamo sam radio dvije godine, ali sam imao prebivalište u Holandiji. Izlazio, zajebavao se, družio se sa svima... Ali opet, previše neke stvari liče jedna na drugu u Beneluksu, tako da... Zasad ne idem nazad, tu sam već od 2020., i super mi je u Sarajevu.
Odes vani, skolujes se, radis, zaradjujes, vidis svijeta, upoznas ljudi, steknes iskustva, steknes neke pare, kupis nekretnine, profesionalno se nadogradis, steknes poznanstva i veze u karijeri, ako ti je sta zatrebalo u vezi zdravlja, ili nekome financijski pomoci, i to si mogao,
itd itd, onda fino ko gospodin odlucis sta ti vise odgovara i gdje ti vise odgovara. Jer ti se moze.
Da si proveo tih 20 godina u BiH vjerovatno ne bi tako razmisljao.

Ali najbolje, kae, "kultura nepostojeca". :lol: :roll:
Sve sam ja to imao i u Sarajevu. Otišao sam iz znatiželje, a i jer sam mislio da su neke stvari tamo mnogo bolje. Stvarnost me ubrzo ošinula kao i Merimu.

A pare sam zaradio gdje god sam bio, to meni nikad nije bio problem.
KraljicaIzJajca
Posts: 5744
Joined: 02/06/2021 10:04

#24512 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by KraljicaIzJajca »

Didier wrote: 19/05/2025 12:02
jeza u ledja wrote: 19/05/2025 10:42
Didier wrote: 19/05/2025 00:47

Iz hiljadu razloga.

Klima je očajna. Često pada kiša, a kad je sunce, nosi vjetar da ne možeš hodati ili voziti bicikl. Njima jebiga ne smeta. :)

Previše se radi za moj ukus. To što statistike govore da rade 33 sata, to je tako jer žene često ne rade, ili rade manje, a to je opet zato jer su vrtići preskupi. Cijela plata nekad ode na vrtić za jedno ili dvoje djece. Isto je i sa produženim boravkom. Holanđani se krpe s bakama, dedama i sl., pa onda oboje rade po četiri dana, dva dana čuvaju djecu, a jedan dan im neko uleti, pa dijete ide samo dva dana u vrtić. Ta četiri dana što rade, rade od 8 do 6, ne viđaju se. Od četvrte godine se ide u školu, i djeca ostaju od 8 do 3, pa onda do 6 u produženom boravku. Od malih nogu te sistem uči da je to normalno. Meni nije, ali oni ne znaju za bolje.

Kultura je gotovo nepostojeća. Hrana, muzika, filmovi, sve je to simpatično, ali je realno karina teška.

Vole reći za sebe da su direktni. I jesu, ali u nebitnim stvarima. Bitno ti neće nikad reći u lice.

Vole cinkariti. To se ne razlikuje bilo da je smetljar ili direktor banke. Neće ti reći u lice da nešto ne radiš dobro, nego će te prijaviti šefu. Takva im je radna etika. Oni to vole tako. Ja mrzim.

Kažnjavaju za svaku glupost, i kazne su potpuno nenormalne. Za 11 km/h preko ograničenja kazna zna biti i preko sto eura. Ako voziš 71 umjesto 60 ništa te ta kazna neće naučiti jer jednostavno ne možeš buljiti u brzinomjer sve vrijeme.

Previše je ljudi u državi. Svugdje je gužva, čekaš red na sladoled po 20 minuta bilo koji customer service po dva-tri sata. Jebo me to.

Pošto ima previše ljudi, zdravstveni sistem je preopterećen, pa je onda primarna njega očajna. Po sat vremena zoveš doktora, a onda nekog filter debila još toliko ubjeđuješ da si bolestan, jer samo gledaju kako da te odbiju od usluge. Jbg, mora tako, meni je to jasno jer ih je previše, ali ne moram ja biti dio toga.

Škole su im, u najmanju ruku, čudne. Kad gledaš statistike, sve je to divno i krasno, a kad dođeš na fakultet (ja sam tamo magistrirao), shvatiš da si obrazovaniji od 99% ljudi, sa svojom nekom sarajevskom gimnazijom ili bilo kojim našim fakultetom.

Ima previše maltretiranja među mladima, a ne bave se time. Kao roditelj se ne smiješ umiješati, inače si najeb'o.

Previše vire iz američkog i izraelskog šupka. Jasno je meni to da je to pragmatično, kao i oni sami, ali opet, ne moram biti dio toga. U Drugom svjetskom ratu su isporučili 90% jevreja, nema razloga da to sutra ne urade i nekome drugom.

Nema prirode. Nemaju više nijedno drvo koje nije zasađeno. More je prehladno, plaže su sve iste. Ima i lijepih restorana, ali ne moram ti govoriti da mi se ne pliva u hladnom moru gdje je pored mene meduza prečnika metar.




Ima i dobrih stvari. Mogu se zaraditi dobre pare. Možeš kupiti nekretninu bez problema, ako znaš kako se to radi. Možeš se fino provesti, ima dobrih događaja po velikim gradovima. Možeš upoznati ljude iz cijelog svijeta (meni je to recimo dosadilo, radio sam u međunarodnoj firmi godinama, nemam ja šta pričati s likom iz Gane ili ženskom iz Surinama). Dobar im je pasoš, sva vrata otvara.

Eto, otprilike, mogao bih truniti satima.

Bio sam i u Belgiji, Antverpen i Brisel. Meni je Belgija više legla, opuštenija je, ljudi su normalniji, i njihov holandski je manje ružan. Francuski nisam nikad naučio, ali u Briselu je i engleski okej, kao i u Amsterdamu. Tamo sam radio dvije godine, ali sam imao prebivalište u Holandiji. Izlazio, zajebavao se, družio se sa svima... Ali opet, previše neke stvari liče jedna na drugu u Beneluksu, tako da... Zasad ne idem nazad, tu sam već od 2020., i super mi je u Sarajevu.
Odes vani, skolujes se, radis, zaradjujes, vidis svijeta, upoznas ljudi, steknes iskustva, steknes neke pare, kupis nekretnine, profesionalno se nadogradis, steknes poznanstva i veze u karijeri, ako ti je sta zatrebalo u vezi zdravlja, ili nekome financijski pomoci, i to si mogao,
itd itd, onda fino ko gospodin odlucis sta ti vise odgovara i gdje ti vise odgovara. Jer ti se moze.
Da si proveo tih 20 godina u BiH vjerovatno ne bi tako razmisljao.

Ali najbolje, kae, "kultura nepostojeca". :lol: :roll:
Sve sam ja to imao i u Sarajevu. Otišao sam iz znatiželje, a i jer sam mislio da su neke stvari tamo mnogo bolje. Stvarnost me ubrzo ošinula kao i Merimu.

A pare sam zaradio gdje god sam bio, to meni nikad nije bio problem.
Važno je da si zadovoljio znatiželje i da si sad zadovoljan. :thumbup:
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#24513 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

izvrsni direktor wrote: 18/05/2025 22:42 Milioneri ne dobijaju socijalnu pomoc, jaooo kakav je to nepravedan sistem.
Sto se mene tice, zalosno je da drzava i djeci milionera placa 255€ svaki mjesec 20 godina dugo
Djeciji doplatak je pravo djeteta a ne roditelja ili staratelja. Tako da nema veze je li dijete kralja, Wallenberg ili "novopridoslica" istu sumu dobije svako dijete, jer je svako dijete isto.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24514 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Didier wrote: 19/05/2025 12:02
jeza u ledja wrote: 19/05/2025 10:42
Didier wrote: 19/05/2025 00:47

Iz hiljadu razloga.

Klima je očajna. Često pada kiša, a kad je sunce, nosi vjetar da ne možeš hodati ili voziti bicikl. Njima jebiga ne smeta. :)

Previše se radi za moj ukus. To što statistike govore da rade 33 sata, to je tako jer žene često ne rade, ili rade manje, a to je opet zato jer su vrtići preskupi. Cijela plata nekad ode na vrtić za jedno ili dvoje djece. Isto je i sa produženim boravkom. Holanđani se krpe s bakama, dedama i sl., pa onda oboje rade po četiri dana, dva dana čuvaju djecu, a jedan dan im neko uleti, pa dijete ide samo dva dana u vrtić. Ta četiri dana što rade, rade od 8 do 6, ne viđaju se. Od četvrte godine se ide u školu, i djeca ostaju od 8 do 3, pa onda do 6 u produženom boravku. Od malih nogu te sistem uči da je to normalno. Meni nije, ali oni ne znaju za bolje.

Kultura je gotovo nepostojeća. Hrana, muzika, filmovi, sve je to simpatično, ali je realno karina teška.

Vole reći za sebe da su direktni. I jesu, ali u nebitnim stvarima. Bitno ti neće nikad reći u lice.

Vole cinkariti. To se ne razlikuje bilo da je smetljar ili direktor banke. Neće ti reći u lice da nešto ne radiš dobro, nego će te prijaviti šefu. Takva im je radna etika. Oni to vole tako. Ja mrzim.

Kažnjavaju za svaku glupost, i kazne su potpuno nenormalne. Za 11 km/h preko ograničenja kazna zna biti i preko sto eura. Ako voziš 71 umjesto 60 ništa te ta kazna neće naučiti jer jednostavno ne možeš buljiti u brzinomjer sve vrijeme.

Previše je ljudi u državi. Svugdje je gužva, čekaš red na sladoled po 20 minuta bilo koji customer service po dva-tri sata. Jebo me to.

Pošto ima previše ljudi, zdravstveni sistem je preopterećen, pa je onda primarna njega očajna. Po sat vremena zoveš doktora, a onda nekog filter debila još toliko ubjeđuješ da si bolestan, jer samo gledaju kako da te odbiju od usluge. Jbg, mora tako, meni je to jasno jer ih je previše, ali ne moram ja biti dio toga.

Škole su im, u najmanju ruku, čudne. Kad gledaš statistike, sve je to divno i krasno, a kad dođeš na fakultet (ja sam tamo magistrirao), shvatiš da si obrazovaniji od 99% ljudi, sa svojom nekom sarajevskom gimnazijom ili bilo kojim našim fakultetom.

Ima previše maltretiranja među mladima, a ne bave se time. Kao roditelj se ne smiješ umiješati, inače si najeb'o.

Previše vire iz američkog i izraelskog šupka. Jasno je meni to da je to pragmatično, kao i oni sami, ali opet, ne moram biti dio toga. U Drugom svjetskom ratu su isporučili 90% jevreja, nema razloga da to sutra ne urade i nekome drugom.

Nema prirode. Nemaju više nijedno drvo koje nije zasađeno. More je prehladno, plaže su sve iste. Ima i lijepih restorana, ali ne moram ti govoriti da mi se ne pliva u hladnom moru gdje je pored mene meduza prečnika metar.




Ima i dobrih stvari. Mogu se zaraditi dobre pare. Možeš kupiti nekretninu bez problema, ako znaš kako se to radi. Možeš se fino provesti, ima dobrih događaja po velikim gradovima. Možeš upoznati ljude iz cijelog svijeta (meni je to recimo dosadilo, radio sam u međunarodnoj firmi godinama, nemam ja šta pričati s likom iz Gane ili ženskom iz Surinama). Dobar im je pasoš, sva vrata otvara.

Eto, otprilike, mogao bih truniti satima.

Bio sam i u Belgiji, Antverpen i Brisel. Meni je Belgija više legla, opuštenija je, ljudi su normalniji, i njihov holandski je manje ružan. Francuski nisam nikad naučio, ali u Briselu je i engleski okej, kao i u Amsterdamu. Tamo sam radio dvije godine, ali sam imao prebivalište u Holandiji. Izlazio, zajebavao se, družio se sa svima... Ali opet, previše neke stvari liče jedna na drugu u Beneluksu, tako da... Zasad ne idem nazad, tu sam već od 2020., i super mi je u Sarajevu.
Odes vani, skolujes se, radis, zaradjujes, vidis svijeta, upoznas ljudi, steknes iskustva, steknes neke pare, kupis nekretnine, profesionalno se nadogradis, steknes poznanstva i veze u karijeri, ako ti je sta zatrebalo u vezi zdravlja, ili nekome financijski pomoci, i to si mogao,
itd itd, onda fino ko gospodin odlucis sta ti vise odgovara i gdje ti vise odgovara. Jer ti se moze.
Da si proveo tih 20 godina u BiH vjerovatno ne bi tako razmisljao.

Ali najbolje, kae, "kultura nepostojeca". :lol: :roll:
Sve sam ja to imao i u Sarajevu. Otišao sam iz znatiželje, a i jer sam mislio da su neke stvari tamo mnogo bolje. Stvarnost me ubrzo ošinula kao i Merimu.

A pare sam zaradio gdje god sam bio, to meni nikad nije bio problem.
De ti meni kratko odgovori - jesi li se zajebao sto si otisao?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24515 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

melac wrote: 19/05/2025 12:36
izvrsni direktor wrote: 18/05/2025 22:42 Milioneri ne dobijaju socijalnu pomoc, jaooo kakav je to nepravedan sistem.
Sto se mene tice, zalosno je da drzava i djeci milionera placa 255€ svaki mjesec 20 godina dugo
Djeciji doplatak je pravo djeteta a ne roditelja ili staratelja. Tako da nema veze je li dijete kralja, Wallenberg ili "novopridoslica" istu sumu dobije svako dijete, jer je svako dijete isto.
Znaci roditelj je obavezan da uplacuje za svoje dijete i sama drzava tu ne daje nista, vec sto primorava roditelja da to uplacuje? Da li to uplacuju svi ili samo roditelji, i da li ovisi od broja djece i ekonomskog statusa roditelja?
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24516 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Rockefeller wrote: 19/05/2025 10:19 zivot u njemackoj ocaj, sa 6000€ ne mos nis
s tom sumom al u markama i u bosni si donji
User avatar
Rockefeller
Posts: 8700
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#24517 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

Truba wrote: 19/05/2025 13:00
Rockefeller wrote: 19/05/2025 10:19 zivot u njemackoj ocaj, sa 6000€ ne mos nis
s tom sumom al u markama i u bosni si donji
d a a
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24518 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

stvarno se ne zajebavam evo s 4000 sam klošar
sve ode na hranu
ako ne želiš jesti kljukuše i prezlu
nego salamu sir i jaja ode 4000 sad pa sad
User avatar
dr_Evil
Posts: 21765
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24519 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Truba wrote: 19/05/2025 13:22 stvarno se ne zajebavam evo s 4000 sam klošar
sve ode na hranu
ako ne želiš jesti kljukuše i prezlu
nego salamu sir i jaja ode 4000 sad pa sad
Kod Trube jedan dan 1500, drugi 4000. Ali u osnovi cu se slozit s tobom, 4000 je dovoljno za familiju da izgura od prvog do prvog sa normalnim zivotom, pod uslovom da nemaju otplacene ili naslijedjene nekretnine. Takav vakat :D
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#24520 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Trappist »

E cuj malo u njemackoj 6000 eura i malo 4000 km u bosni. E jebiga sad...
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#24521 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

Ma pusti ba, to ono ‘toliko imam i nije mi dovoljno’ siljenje qrca. :mrgreen:
Nije ni Oliveru Kahnu dovoljno vise 6k, mora trositi ustedjevinu.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24522 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Trappist wrote: 19/05/2025 13:30 E cuj malo u njemackoj 6000 eura i malo 4000 km u bosni. E jebiga sad...
a sto je najgore, covjek na biciklo spao da se vozi :sad: , 4000 je premalo da bi trubio iz auta
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24523 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

kriza srednjih godina bolje bajk nego motor
i ne bih ovih guzvi vise

nemojte brkati placu
i koliko izadjes na kraju mjeseca

klošarski kombi majstor on i ona i 3 djece rade neće ispod 100 km da prevezu jednu ogradu na udaljenost od 7 kilometara

izadje 5000 mjesecno minimum

da je sivu ekonomiju vratiti u okrilje zakona bili bismo na rang listi ako nista bare bare sa slovenijom
Last edited by Truba on 19/05/2025 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21765
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24524 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

izvrsni direktor wrote: 19/05/2025 13:48
Trappist wrote: 19/05/2025 13:30 E cuj malo u njemackoj 6000 eura i malo 4000 km u bosni. E jebiga sad...
a sto je najgore, covjek na biciklo spao da se vozi :sad: , 4000 je premalo da bi trubio iz auta
:D Mislim da najvise su na biciklu ovi sta im je plata 4k+; pod uslovom da ne pricamo o stranackim kockoglavim
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 6552
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#24525 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Tvrtko II Kotromanić »

cuj 4 milje malo

ljudi dragi sta vi sa parama radite pa vam je 4 milje malo :run:
Post Reply