Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#8476 Re: Alfa Romeo

Post by Throttle »

Procitaj kako je nastao stellantis
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8477 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

mokhac wrote: 17/05/2025 20:01 Sta znaci proslavio? Ljudi godinama pisu na ovoj temi a jos uvijek Alfu uzimaju u jednacinu kao i neke druge brendove, pa eto nije se Alfi prodalo kao Skoda i to bi trebalo nesto znacit? AR kao brend nikad nije imao ambiciju niti je mogao postati VW, niti je to njihovo trziste, nit im je to filozofija (svaka tehnika ima metafiziku, vjerovali ili ne), njihovi najprodavaniji modeli u povijesti su brojkama vjerovatno manjim nego Polo bilo koje generacije, jel to znaci da je Polo bolje auto? Sta znaci uopce bolje auto?
Za Alfu je dovoljna prodaja kakvu ima, koncept je idalje jedinstven i ostace takav i uvijek ce imati svoje kupce, mozda nece prodati pet miliona Stelvia, ali ce prezivjeti i ako prodaju 300 hiljada. I pravice sjajna auta, koja ce vrlo moguce imati neke bizarne mane, ali ce sigurno u necemu biti ispred svih ostalih, kao sto je bila praksa od kada postoje.

Ne znam koje si testove gledao, Stelvio se nije osramotio pored nahajpahih Cayennea, Audija, Range Rovera, Urusa i inih, naprotiv, u mnogim segmentima je bolji auto. doduse infotaiment nije na nivou kakvog zahtjeva savremena high tech low life elita, e pa eto moglo bi biti da se zbog tog nije proslavio.
Da nije bilo italijanske države i Fiata, Alfa Romeo ne bi preživio ni par godina sa prodajom koju je imala/ima.
Ne može se opstati na tržišu ako se godišnje proda 60ak hiljada automobila, sa 3 modela. Ne može se opstati na tržišu ako se jedan automobil razvlači 9-10 godina na tržišu, a za to vrijeme konkurencija ima 2 generacije...
Sa aspekta tržiša Stelvio nije uspješan model, Giulia još manje. Da su držali korak par godina za konkurencijom držali su, ali već od cca 2019/20 to su bili zastarjeli modeli. MMI, kvalitet materijala i završne izrade, izostanak savremenih ICT sistema u vozilima, tek u redizajnu su ubacili LED farove... Ja sam nekada preferirao FGA vozila, nešto o njima i znam, ali treba biti realan. Tržište kaže koji model je uspješan, a koji nije. Stelviu i Giuliau su svi hvalil voznu dinamiku, ponašanje na putu i to je to. Ostalo je bilo u drugom planu, odnosno vozili bi je na kratko ali samo mali broj bi je kupio.
Last edited by ElRe on 17/05/2025 20:46, edited 1 time in total.
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8478 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Evolution_IV wrote: 17/05/2025 20:11 Stelliantis je kupio fiat/alfu radi patenata, pa ce im jebat familiju polako ali sigurno...
Exor ima većinu u Stellantisu, odnosno najviše prava odlučivanja.
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#8479 Re: Alfa Romeo

Post by Sid the sloth »

ElRe wrote: 17/05/2025 20:42
mokhac wrote: 17/05/2025 20:01 Sta znaci proslavio? Ljudi godinama pisu na ovoj temi a jos uvijek Alfu uzimaju u jednacinu kao i neke druge brendove, pa eto nije se Alfi prodalo kao Skoda i to bi trebalo nesto znacit? AR kao brend nikad nije imao ambiciju niti je mogao postati VW, niti je to njihovo trziste, nit im je to filozofija (svaka tehnika ima metafiziku, vjerovali ili ne), njihovi najprodavaniji modeli u povijesti su brojkama vjerovatno manjim nego Polo bilo koje generacije, jel to znaci da je Polo bolje auto? Sta znaci uopce bolje auto?
Za Alfu je dovoljna prodaja kakvu ima, koncept je idalje jedinstven i ostace takav i uvijek ce imati svoje kupce, mozda nece prodati pet miliona Stelvia, ali ce prezivjeti i ako prodaju 300 hiljada. I pravice sjajna auta, koja ce vrlo moguce imati neke bizarne mane, ali ce sigurno u necemu biti ispred svih ostalih, kao sto je bila praksa od kada postoje.

Ne znam koje si testove gledao, Stelvio se nije osramotio pored nahajpahih Cayennea, Audija, Range Rovera, Urusa i inih, naprotiv, u mnogim segmentima je bolji auto. doduse infotaiment nije na nivou kakvog zahtjeva savremena high tech low life elita, e pa eto moglo bi biti da se zbog tog nije proslavio.
Da nije bilo italijanske države i Fiata, Alfa Romeo ne bi preživio ni par godina sa prodajom koju je imala/ima.
Ne može se opstati na tržišu ako se godišnje proda 60ak hiljada automobila, sa 3 modela. Ne može se opstati na tržišu ako se jedan automobil razvlači 9-10 godina na tržišu, a za to vrijeme konkurencija ima 2 generacije...
Sa aspekta tržiša Stelvio nije uspješan model, Giulia još manje. Da su držali korak par godina za konkurencijom držali su, ali već od cca 2019/20 to su bili zastarjeli modeli. MMI, kvalitet materijala i završne izrade, izostanak savremenih ICT sistema u vozilima, tek u redizajnu su ubacili LED farove... Ja sam nekada preferirao FGA vozila, nešto o njima i znam, ali treba biti realan. Tržište kaže koji model je uspješan, a koji nije. Stelviu i Giuliau su svi hvalil voznu dinamiku, ponašanje na putu i to je to. Ostalo je bilo u drugom planu.
Nije problem AR ni kako prave auta, problem je danasnje Tik tok trziste koje na review auta kaze "infotainment nije kao kod BMW-a" i to je kao velika mana. Sto se mene tice to je velika prednost, skloni mi infotainment skroz samo mi pusti bluetooth da mogu muziku pustiti. Ali ne, danas svi hoce po 4 ekrana u autu pa da na njih stimaju klimu ali nek su 4 - kompleksasko drustvo djaba je.
Steta je sto brendovi kao AR ispastaju zbog takvog utjecaja "influencer - reviewera" ali takva su vremena da moras istom covjeku prodati novo auto svake 4 godine da bi brend prezivio.
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8480 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Više puta smo pisali, problem Alfa Romea je imidž samog brenda koji se vuče sa početka 80ih godina nakon fijaska sa ruskim čelikom (komunistička posla), saradnje sa Nissanom, i onda je sve krenulo niz brdo.
U modernom vremenu problem marketinga, postprodaje, diskontinuitet modela, nedostatak novca za razvoj novih modela, platforme koje koriste razvlače se po 20 godina unutar FGA zbog nedostatak novca. Kamal koncept koji je predstavljen 2004. zbog nedostatka novca, odnosno slabe prodaje koncerna jer prodaja automobila je najbitnija nije se mogao materijalizovati sve do 2022. i pojave Tonalea. Tonale je u samom startu bio zastario automobil, na modifikovanoj platformi Grande Punta iz 2005. Ali, Alfi je donio LED svjetla, savremeni infotainment. Ove godine se vidi da na žalost Junior samo "jede" njegovu prodaju pa Tonale može u penziju.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#8481 Re: Alfa Romeo

Post by Leon16v »

Zašto bi neko kupio alfu zbog ekrana, igrica i videa u vožnji itd.
Alfa se kupuje iz nekih drugih razloga, a to znaju nabolje ovi neki stari fanatici ilitiga alfisti. Da li ove nove alfe nakon Giulie i Stelvia mogu ponuditi ono što su prijašnje, teško
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8482 Re: Alfa Romeo

Post by konektovan »

Throttle wrote: 17/05/2025 20:24 Procitaj kako je nastao stellantis
Previse je to za njega
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8483 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Leon16v wrote: 17/05/2025 23:23 Zašto bi neko kupio alfu zbog ekrana, igrica i videa u vožnji itd.
Alfa se kupuje iz nekih drugih razloga, a to znaju nabolje ovi neki stari fanatici ilitiga alfisti. Da li ove nove alfe nakon Giulie i Stelvia mogu ponuditi ono što su prijašnje, teško
Da li postoji starih alfista dovoljno da Alfa Romeo opstane i nastavi da razvija i proizvodi nove automobile?

Kako se brend razvija, prolagodjava novih zahtjevima i kupcima, kako implementira savremene tehnologije možemo da vidimo na primjeru BMWa.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8484 Re: Alfa Romeo

Post by konektovan »

Da je alfa mogla biti jos jaca kao proizvodjac a i sam brand, mogla je sigurno...
Pored svih problema koji je prate godinama ona i dalje zivi,...i zivjece jos dugo siguran sam, jer ima nesto u toj ludosti, fanaticnosti, moze se reci i talijanskom prkosu iako nisu bas poznati po tome. :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8485 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Po mom mišljenju opstaće, mada su im šanse minimalne, samo ako je kupi VAG ili Geely/SAIC...
Šteta propuštenih prilika i rušenja brenda koji su izveli komunisti.

Od Stellantisa jedino će opstati Jeep, Peugeot i u nekoj jeftinoj formi 500e. "Skupi" 500e je bio promašaj.

Na sjeveru Italije (ne znam kako je južno od Milana, Torina...) Italijani voze T Roca, T Crosa, Tiguana, Q3, XC40, GLA, X1, Yariss Cross, Renegade, Compass...Tonalea osim državnih/gradskih službi možeš na prste prebrojati. A Italija im je korijen postojanja.
Last edited by ElRe on 18/05/2025 11:25, edited 1 time in total.
ReymondReddington
Posts: 1609
Joined: 07/01/2018 22:25

#8486 Re: Alfa Romeo

Post by ReymondReddington »



Alfa mora imati u svojoj ponudi auto za svakoga.

I BMW za sebe kaze Ultimate Driving Machine pa opet prodaju X1, X2 itd jer shvataju da medju svojim kupcima imaju ljude koje boli ona stvar za vozne karakteristike auta.

Alfa mora isto raditi. Napravi ti Giulia-u za voznju al daj neki Tech Guilia koja ce imati fenci stvari koje danas moderni auti imaju. Razlicite klase za auta. Krenuti sa trzistima koja su naklonjenija Alfi pa samo tu i prodavati i "build-ati" hype oko modela. Tek onda se krenuti siriti na druga trzista.

Nazalost od tog nema nista dok neko ne kupi Alfu i ulozi ogromne pare da ispravi los imidz Alfe. U ovom momentu ne vidim ko bi to mogao biti. Mozda VW ali oni sad imaju CUPRU tako da ne vjerujem da ce oni biti zainteresirani.
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8487 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Alfa kao low cost Audi ili low cost Cupra, neki vid "sportske" konkurencije u donjem segmentu tržiša bi bio pun pogodak. Pa onda krenuti sa dizanjem brenda, ali to sve zahtijeva puno novca i decenije razvoja bez greške.
Moderni kupac pojma nema biti ga interesuje šta je Alfa Romeo bio do 1980ih godina. Ne zna ni da je postojala Giulia prije Giulie...Zna samo viceve o Alfa Romeu.

Ja sam stari tip vozača, daj mi TD motor i MT dok može i Giulia i Stelvio su mi bili OK, ali da budemo realni, osim vozačkih osobina i ponude agregata i svemu ostalome su bili zastarjeli već 2019. godine. Bez modernih ICT rješenja i opreme, bez modernog enterijera, Giulia sa samo halogenim i xenon farovima...to ne može da uspije u 2020im godinama. I uz katastrofalan imidž brenda kod većine kupaca (većina samo zna viceve od Alfu), loš marketing, postprodaju...ne ide proizvoditi i prodavati automobile od 50k+ eura.
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8488 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Image
User avatar
sime_cipol
Posts: 23430
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8489 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

Image
Ovo bi moglo biti dosta blizu finala
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8490 Re: Alfa Romeo

Post by konektovan »

Istog sam misljenja..elre je postavio na prethodnoj stranici slike.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#8491 Re: Alfa Romeo

Post by Throttle »

Fale dvospratna svjetla :D
axe22
Posts: 2846
Joined: 11/03/2013 21:21

#8492 Re: Alfa Romeo

Post by axe22 »

sime_cipol wrote: 22/05/2025 20:01 Image
Ovo bi moglo biti dosta blizu finala
Guranje dizajna prednjih svjetla kao u 159.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#8493 Re: Alfa Romeo

Post by Leon16v »

axe22 wrote: 23/05/2025 18:17
sime_cipol wrote: 22/05/2025 20:01 Image
Ovo bi moglo biti dosta blizu finala
Guranje dizajna prednjih svjetla kao u 159.
159ka ne stari svegami, i dan danas top
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#8494 Re: Alfa Romeo

Post by kabal1337 »

Leon16v wrote: 23/05/2025 21:42
axe22 wrote: 23/05/2025 18:17
sime_cipol wrote: 22/05/2025 20:01 Image
Ovo bi moglo biti dosta blizu finala
Guranje dizajna prednjih svjetla kao u 159.
159ka ne stari svegami, i dan danas top
Bgm stari itekako, pogotovo enterijer
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8495 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Špekulacije iz Alfa Romea - Stelvio odložen za 2028. godinu. Razlikovat će se od skoro završenog i predstavljenog modela.
Novi CEO Stellantisa nije zadovoljan dizajnom i pogonskom grupom.
Last edited by ElRe on 25/06/2025 14:42, edited 1 time in total.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23430
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8496 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

Mogao bi jos neki redizajn Giulije i Stelvia biti :lol:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8497 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

Happy Birthday, Alfa Romeo: Celebrating 115 Years of Italian Sportiness
https://media.stellantisnorthamerica.co ... 26878&mid=

Nesto sumnjam da ce postojati jos 115 godina, a ni mjeseci :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#8498 Re: Alfa Romeo

Post by Rockefeller »

:lol:
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8499 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

sime_cipol wrote: 25/06/2025 14:00 Mogao bi jos neki redizajn Giulije i Stelvia biti
Navodno prvo stiže Tonale redizajn, pa nova Giulia i na kraju Stelvio. A Stelvio je trebao biti prvi novi model. :)
User avatar
ElRe
Posts: 16937
Joined: 12/12/2011 11:28

#8500 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Post Reply