Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23876 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

belfy wrote: 28/03/2025 22:35
sehohari wrote: 28/03/2025 22:33
belfy wrote: 28/03/2025 22:20

pa, i sam govorim nekoliko, a sreo sam dosta ljudi koji govore i vise jezika, kao i onih sto lazu da govore vise. za tebe mislim da lazes, ali jesam pogrijesio misleci da si u Minhenu. vise puta si ponavljao da si sjevernije... nista, onda kada budem na putu prema gore ja sam spreman da se okladim da ce ti taj broj jezika koje "poznajes" opasti tokom naseg susreta. a mozemo i u Bosni, ako se zadesimo u isto vreme. tamo je ipak blize da se susretnemo. jel dogovoreno?
Može, a može i online kako kolega predlaže.

Samo ne znam šta čime ti postižemo, nije poznavanje jezika sada argument za bilo šta, eto samo da nisam ograničen na jedno specifično područje glede interesovanja
nene drug sehohari. ja sam zastupnik druzenja i upoznavanja. mozda se od toga izrodi i nesto vise, cak i ako si lagao za jezike. ne traje zivot jedan dan...
To svakako :thumbup:
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23877 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Digla_da_kreci wrote: 28/03/2025 22:40 Ako ne bude uzivo prenos, lazete obojica i to na svim jezicima. :mrgreen:
Ti budi arbitar :mrgreen:
User avatar
SaraFina
Posts: 24395
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#23878 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by SaraFina »

sehohari wrote: 28/03/2025 22:38
SaraFina wrote: 28/03/2025 22:32 Pa lik govori 100% srpski, hrvatski, bosanski, njemacki, engleski i nabada pomalo arapski. Eto 6 jezika. Je li tako @sehohari ? :D
Mosa bosanski, nisam upoznat sa drugim jezicima ex-Yu područja :mrgreen:

Šala na stranu, nije uopće teško doći do tog broja.

Uzmi da sam "rođen" sa dva jezika automatski. Onda, u školi, Engleski je svakako imperativ, a u Njemačkoj od 6. razreda moraš izabrati francuski ili latinski - ja sam izabrao ovaj prvi. To je već 4. Samo sam poslije školovanja još malo usavršio svoje znanje francuskog naknadno.

Aktivno sam jedino naučio italijanski (a i to sada nije neki maestralni poduhvat ako već znaš francuski, a u akcentu još negdje pomogne i poznavanje našeg) i arapski gdje mogu malo pričati, ali još nisam na nekom B1 nivou.
Poznat mi je sistem školovanja u Njemačkoj. I u Austriji je isto i ne mozes maturirati takodjer.
Mada se ovdje treći jezik dobija tek u Gym, HAK-u ili HTL-u. Ustvari ovisi za Gym, od smijera koji si.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23879 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

sehohari wrote: 28/03/2025 22:40
Digla_da_kreci wrote: 28/03/2025 22:40 Ako ne bude uzivo prenos, lazete obojica i to na svim jezicima. :mrgreen:
Ti budi arbitar :mrgreen:
ja se slazem. a posto sam editovao onaj post i ne bih volio da bude popusten, evo ga jos nednom na ovoj stranici:
belfy wrote: 28/03/2025 22:20
sehohari wrote: 27/03/2025 23:39

Ja nisam iz Minhena, i da pratiš moje upise još malo bolje (vidim da si uhvatio ovo za zdravstvo) znao bih da ne lažem za jezike. Eto, jedino arapski mi možda još nije na nekom B1 nivou, ostalo jeste.

Razumijem da nije uobičajno, pa zato kontam da je teško vjerovati, i to je više neki hobi nego išta drugo...
pa, i sam govorim nekoliko, a sreo sam dosta ljudi koji govore i vise jezika, kao i onih sto lazu da govore vise. za tebe mislim da lazes, ali jesam pogrijesio misleci da si u Minhenu. vise puta si ponavljao da si sjevernije... nista, onda kada budem na putu prema gore ja sam spreman da se okladim da ce ti taj broj jezika koje "poznajes" opasti tokom naseg susreta. a mozemo i u Bosni, ako se zadesimo u isto vreme. tamo je ipak blize da se susretnemo. jel dogovoreno?
a ne kopka te da li ja govorim iste? mozda i ja lazem kao i on? :mrgreen:

P.S. ovo moram editovati da ubacim jednu stariju salu, posto mi je danas rodjendan i dobro sam raspolozen...

dolazi novinar da intervjuise lika i pita ga kako se on tako dobro ostvario u zivotu... onda ovaj krene: pa, trenutacno vodim dvije firme gdje su svi zaposleni jako zadovoljni, dok istovremeno pisem sljedecu knjigu koju bih trebao zavrsiti do iguce godine. pored toga vreme uglavnom posvecujem porodici, a trudim se i da stignem svakodnevno u teretanu, pored svakodnevnih klubskih treninga. pored toga pronalazim dovoljno vremena za druzenje sa prijateljima, a barem dva puta sedmicno radim u javnoj kuhinji. takodjer sam dobrovoljni davaoc krvi i clan gorske sluzbe i civilne zastite. a kada nadjem slobodnog vremena bavim se planinarenjem i kajakom.

i, onda novinar prinosi mikrofon prema sebi i kaze: "eto, vidite dragi gledaoci sta se sve moze postici ako lazete." :D
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23880 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

SaraFina wrote: 28/03/2025 22:45
sehohari wrote: 28/03/2025 22:38
SaraFina wrote: 28/03/2025 22:32 Pa lik govori 100% srpski, hrvatski, bosanski, njemacki, engleski i nabada pomalo arapski. Eto 6 jezika. Je li tako @sehohari ? :D
Mosa bosanski, nisam upoznat sa drugim jezicima ex-Yu područja :mrgreen:

Šala na stranu, nije uopće teško doći do tog broja.

Uzmi da sam "rođen" sa dva jezika automatski. Onda, u školi, Engleski je svakako imperativ, a u Njemačkoj od 6. razreda moraš izabrati francuski ili latinski - ja sam izabrao ovaj prvi. To je već 4. Samo sam poslije školovanja još malo usavršio svoje znanje francuskog naknadno.

Aktivno sam jedino naučio italijanski (a i to sada nije neki maestralni poduhvat ako već znaš francuski, a u akcentu još negdje pomogne i poznavanje našeg) i arapski gdje mogu malo pričati, ali još nisam na nekom B1 nivou.
Poznat mi je sistem školovanja u Njemačkoj. I u Austriji je isto i ne mozes maturirati takodjer.
Mada se ovdje treći jezik dobija tek u Gym, HAK-u ili HTL-u. Ustvari ovisi za Gym, od smijera koji si.
U Njemačkoj je gimnazija od 5. razreda već

Možeš izabrati i još jedan strani jezik, onda konkretno zavisi od škole koji možeš izabrati.
snijeg_led
Posts: 7889
Joined: 08/12/2019 21:35

#23881 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by snijeg_led »

sehohari wrote: 28/03/2025 22:50
SaraFina wrote: 28/03/2025 22:45
sehohari wrote: 28/03/2025 22:38

Mosa bosanski, nisam upoznat sa drugim jezicima ex-Yu područja :mrgreen:

Šala na stranu, nije uopće teško doći do tog broja.

Uzmi da sam "rođen" sa dva jezika automatski. Onda, u školi, Engleski je svakako imperativ, a u Njemačkoj od 6. razreda moraš izabrati francuski ili latinski - ja sam izabrao ovaj prvi. To je već 4. Samo sam poslije školovanja još malo usavršio svoje znanje francuskog naknadno.

Aktivno sam jedino naučio italijanski (a i to sada nije neki maestralni poduhvat ako već znaš francuski, a u akcentu još negdje pomogne i poznavanje našeg) i arapski gdje mogu malo pričati, ali još nisam na nekom B1 nivou.
Poznat mi je sistem školovanja u Njemačkoj. I u Austriji je isto i ne mozes maturirati takodjer.
Mada se ovdje treći jezik dobija tek u Gym, HAK-u ili HTL-u. Ustvari ovisi za Gym, od smijera koji si.
U Njemačkoj je gimnazija od 5. razreda već

Možeš izabrati i još jedan strani jezik, onda konkretno zavisi od škole koji možeš izabrati.
Da li je istina da u Njemackoj ne mozes ici u koju hoces gimnaziju ili fakultet, nego te oni usmjeravaju na osnovu rezultata u skoli?
User avatar
SaraFina
Posts: 24395
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#23882 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by SaraFina »

sehohari wrote: 28/03/2025 22:50
SaraFina wrote: 28/03/2025 22:45
sehohari wrote: 28/03/2025 22:38

Mosa bosanski, nisam upoznat sa drugim jezicima ex-Yu područja :mrgreen:

Šala na stranu, nije uopće teško doći do tog broja.

Uzmi da sam "rođen" sa dva jezika automatski. Onda, u školi, Engleski je svakako imperativ, a u Njemačkoj od 6. razreda moraš izabrati francuski ili latinski - ja sam izabrao ovaj prvi. To je već 4. Samo sam poslije školovanja još malo usavršio svoje znanje francuskog naknadno.

Aktivno sam jedino naučio italijanski (a i to sada nije neki maestralni poduhvat ako već znaš francuski, a u akcentu još negdje pomogne i poznavanje našeg) i arapski gdje mogu malo pričati, ali još nisam na nekom B1 nivou.
Poznat mi je sistem školovanja u Njemačkoj. I u Austriji je isto i ne mozes maturirati takodjer.
Mada se ovdje treći jezik dobija tek u Gym, HAK-u ili HTL-u. Ustvari ovisi za Gym, od smijera koji si.
U Njemačkoj je gimnazija od 5. razreda već

Možeš izabrati i još jedan strani jezik, onda konkretno zavisi od škole koji možeš izabrati.
I ovdje u Austriji takodjer. I ako si “jezični smijer” dobijaš francuski, španjolski ili italijanski. U pravu si ti.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 6857
Joined: 01/05/2010 19:03

#23883 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog? :D

Svaka cas.

Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti. :lol:
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23884 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

sehohari wrote: 28/03/2025 22:40
belfy wrote: 28/03/2025 22:35
sehohari wrote: 28/03/2025 22:33

Može, a može i online kako kolega predlaže.

Samo ne znam šta čime ti postižemo, nije poznavanje jezika sada argument za bilo šta, eto samo da nisam ograničen na jedno specifično područje glede interesovanja
nene drug sehohari. ja sam zastupnik druzenja i upoznavanja. mozda se od toga izrodi i nesto vise, cak i ako si lagao za jezike. ne traje zivot jedan dan...
To svakako :thumbup:
samo da pitam jos jedno. koje jezike misslis da znas/govoris? da budemo nacisto...
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#23885 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bobi »

Digla_da_kreci wrote: 28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog? :D

Svaka cas.

Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti. :lol:
Pa jedino ako si išla u KŠC :D.
User avatar
SaraFina
Posts: 24395
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#23886 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by SaraFina »

Digla_da_kreci wrote: 28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog? :D

Svaka cas.

Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti. :lol:
Njemacki i engleski da. Mislim živim u Austriji i kao sto rekoh ne mozes ni maturirati ako ne znas oba jezika u rangu maternjeg.
Španjolski razumijem dobro. Ali ga slabo koristim. Ustvari nikako. Pa sam tuta 🫣
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23887 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

Digla_da_kreci wrote: 28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog? :D

Svaka cas.

Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti. :lol:
interesantno pitanje. ja sam njemacki ucio u skoli 9 godina. prva testna generacija kojoj je uveden od 4. osnovne. na kraju srednje sam ga govorio bolje nego kada sam dosao u Njemacku, jer sam u medjuvrmenu naucio i koristio samo engleski. cak smo tada (u skoli) bili ljubomorni na one koji su dobili engleski, ali istovremeno bili sretni sto nismo dobili francuski ili ruski... mada i danas znam par lijepih recenica sastaviti na francuskom, ali mimo toga nista vise... na ruskom cak i manje, ali ga bolje razumijem nego francuski (sto je i razumljivo), zbog istog korjena, ali i tu se zna debelo ofulati...
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23888 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

SaraFina wrote: 28/03/2025 23:00
Digla_da_kreci wrote: 28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog? :D

Svaka cas.

Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti. :lol:
Njemacki i engleski da. Mislim živim u Austriji i kao sto rekoh ne mozes ni maturirati ako ne znas oba jezika u rangu maternjeg.
Španjolski razumijem dobro. Ali ga slabo koristim. Ustvari nikako. Pa sam tuta 🫣
ovo je debelo pretenciozno receno... izgleda da cemo se ti, sehohari i ja morati sastati da se to provjeri. :D i molerka kao arbitar.
Last edited by belfy on 28/03/2025 23:04, edited 1 time in total.
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#23889 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

belfy wrote: 28/03/2025 22:25
melac wrote: 28/03/2025 20:36
Ozimician wrote: 27/03/2025 23:55 Po cemu je BiH poznata, lol, kakvo pitanje xD

Sta bi rekao po cemu je jedna Poljska poznata npr., Slovacka, Estonija, Bugarska...?
Walter Peric
Bitka na Sutjesci
Ivo Andric
Vladimir Nazor
Mehmed pasa
Stecci
Ante Pavelic
Energoinvest
Sipad
Hidrogradnja ( samo za labudana naseg, koji mi je na foe, nabijem ga kontraskog )
Stari Most
Buna
Sarajevo
Zoi 84

a mozda i najpoznatija po piramidama u Visokom.

Edin Dzeko
Salihamidzic
Ramzes 0
itd itd
za vecinu navedenog se vise veze Jugoslavija gdje o samoj BiH nema ni pomena, a za ostalo navedeno (van BiH) vecina nikada nije ni cula. jako losa lista ako bi neko zelio da opise BiH...
Ti samo seres, ne valja ovo ne valja ono, de se malo potrudi, prosiri ili koriguj listu sa svojim prijedlozima, ovako ispadas papak.

Ovako trebas, prijestolonaslijednih Franz Ferdinand, mislim neki kurac.

A uostalom vecina se ne veze za Jugoslaviju, vec manjina.
User avatar
SaraFina
Posts: 24395
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#23890 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by SaraFina »

belfy wrote: 28/03/2025 23:02
SaraFina wrote: 28/03/2025 23:00
Digla_da_kreci wrote: 28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog? :D

Svaka cas.

Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti. :lol:
Njemacki i engleski da. Mislim živim u Austriji i kao sto rekoh ne mozes ni maturirati ako ne znas oba jezika u rangu maternjeg.
Španjolski razumijem dobro. Ali ga slabo koristim. Ustvari nikako. Pa sam tuta 🫣
ovo je debelo pretenciozno receno...
Za mene nije. Ja se nikad nisam školovala na EX YU prostorima. (Ako izuzmemo 1/2 godine u HR) I logično je da mi je njemacki na tom nivou. Engleski takodjer. Nemam šta ja tu izmišljati. Losija sam na bosanskom. Imam milion kroatizama u riječniku.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23891 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

snijeg_led wrote: 28/03/2025 22:52
sehohari wrote: 28/03/2025 22:50
SaraFina wrote: 28/03/2025 22:45

Poznat mi je sistem školovanja u Njemačkoj. I u Austriji je isto i ne mozes maturirati takodjer.
Mada se ovdje treći jezik dobija tek u Gym, HAK-u ili HTL-u. Ustvari ovisi za Gym, od smijera koji si.
U Njemačkoj je gimnazija od 5. razreda već

Možeš izabrati i još jedan strani jezik, onda konkretno zavisi od škole koji možeš izabrati.
Da li je istina da u Njemackoj ne mozes ici u koju hoces gimnaziju ili fakultet, nego te oni usmjeravaju na osnovu rezultata u skoli?
Gimnazija, da, fakultet djelimično.

Ako ne budeš makar djelimičnu preporuku (imaš pune preoporuke koje su obavezne za gimnazije da te prime i djelimične gdje mogu vagati), nema šanse da direktno bez neke veze uđeš u gimnaziju.

Moja majka je tada morala bukvalno da se svađa i moli da me prime u gimnaziju, a da to nije uradila, ko zna šta bi bilo. Profesor baš nije htio da me pusti, a i kasnije sam primljen majci je jednom dobacio (živjeli smo tada bukvalno 100 metara od moje osnovne škole) kada je htjela da i moja sestra dobije preporuku "šta vam imam dati, i ovaj će vam se malo prošetati i onda tamo završiti gdje pripada".
Na kraju su mi sestru samo primili jer sam ja ipak ispao dobar učenik (ako već jedno dijete ide u gimnaziju i ne krahira skroz, drugo će pustiti i bez preporuke).

Za faks zavisi u koji ideš. Imaš hrpu smjerova gdje ne postoji famozna "NC klauzula", koja kaže da neće nikoga primiti koji ima lošiju maturu od lupam 2,0 (to je znači čista bosanska četvorka). To su većinom manje popularni smjerovi, dok za druge poput inžinjerstva opet zahtjevaju neki prosjek kojeg veoma lahko možeš dobiti (npr. 2,4). Drugo je npr. pravo na nekom poznatom fakultetu, gdje to onda ide već na 1,7 ili 1,8.

Medicina je opet priča za sebe. Na svako mjesto dođe pet prijava. 90% fakulteta danas zahtjeva prosjek od 1,0, a neki i pored toga zahtjevaju da imaš neki min. broj poena u prijemnom (s tim da što imaš bolju maturu, u prijemnom smiješ biti lošiji, obično njemački fakulteti ne rade prijemne). A i taj prijemni nije klasični ispit, nego neki test sposobnosti.
Ja sam imao prosjek 1,1 pa sam isto morao proći taj prijemni (s tim da sam se de facto samo morao pojaviti na njemu i napisati bilo šta jer mi matura nije bila loša).
Što je najsmiješnije, zbog tog prosjeka većina nas kalkulira u izboru predmeta za maturu, pa iako želimo u medicinu uzmemo lakše predmete: Meni su tako glavni predmeti za matursko bili njemački i historija, biologiju sam uzeo kao dodatni pismeni predmet, a engleski kao usmeni. Hemiju sam samo slušao, a iz matematike sam pisao ispite, ali je nisam prenio prenijeti u maturske ispite (s tim da se i ti ispiti u zadnje dvije godine pikaju u zbir ocjene za maturu, pika se sve iz zadnje dvije godine plus 1/3 ocjene iz završnih ispita iz dva glavna i dva dodatna predmeta). Fiziku nikako nisam imao.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23892 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

melac wrote: 28/03/2025 23:04
belfy wrote: 28/03/2025 22:25
melac wrote: 28/03/2025 20:36

Walter Peric
Bitka na Sutjesci
Ivo Andric
Vladimir Nazor

Mehmed pasa
Stecci
[b]Ante Pavelic
Energoinvest
Sipad
Hidrogradnja
[/b] ( samo za labudana naseg, koji mi je na foe, nabijem ga kontraskog )
Stari Most
Buna
Sarajevo
Zoi 84


a mozda i najpoznatija po piramidama u Visokom.

Edin Dzeko
Salihamidzic
Ramzes 0
itd itd
za vecinu navedenog se vise veze Jugoslavija gdje o samoj BiH nema ni pomena, a za ostalo navedeno (van BiH) vecina nikada nije ni cula. jako losa lista ako bi neko zelio da opise BiH...
Ti samo seres, ne valja ovo ne valja ono, de se malo potrudi, prosiri ili koriguj listu sa svojim prijedlozima, ovako ispadas papak.

Ovako trebas, prijestolonaslijednih Franz Ferdinand, mislim neki kurac.

A uostalom vecina se ne veze za Jugoslaviju, vec manjina.
eto, boldovao sam ti, pa ti vidi sam da li je vecina. izuzeo sam Bunu, jer ne znam zasto mislis da je ona poznata bilo gdje van Bosne... za Mehemed Pasu znaju samo turci, a za stecke, opet, skoro niko van BiH. samo pogledaj sta si sam nabrojao. ja sam tu samo malo pomogao. nisam ja tu da ti odmognem ni na jedan nacin...
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23893 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

belfy wrote: 28/03/2025 23:10
melac wrote: 28/03/2025 23:04
belfy wrote: 28/03/2025 22:25

za vecinu navedenog se vise veze Jugoslavija gdje o samoj BiH nema ni pomena, a za ostalo navedeno (van BiH) vecina nikada nije ni cula. jako losa lista ako bi neko zelio da opise BiH...
Ti samo seres, ne valja ovo ne valja ono, de se malo potrudi, prosiri ili koriguj listu sa svojim prijedlozima, ovako ispadas papak.

Ovako trebas, prijestolonaslijednih Franz Ferdinand, mislim neki kurac.

A uostalom vecina se ne veze za Jugoslaviju, vec manjina.
eto, boldovao sam ti, pa ti vidi sam da li je vecina. izuzeo sam Bunu, jer ne znam zasto mislis da je ona poznata bilo gdje van Bosne... za Mehemed Pasu znaju samo turci, a za stecke, opet, skoro niko van BiH. samo pogledaj sta si sam nabrojao. ja sam tu samo malo pomogao. nisam ja tu da ti odmognem ni na jedan nacin...
Dobro onda, Piramide, Džeko, onaj meme o moru, za ZOI se itekako veže Bosna, a eto imamo i taj nesretni rat

Malo li je za zemlju od nekih 3 miliona stanovnika :mrgreen:

Evo, uvjeren sam da smo opet poznatiji od Slovenije, većina ljudi čak i koji prođu u tranzitu kroz SLO pojma nemaju o njoj :mrgreen:

A niko još da spomene Principa i početak Prvog svjetskog rata :mrgreen:

Jbg. vi, fakat
Last edited by PreWiBa on 28/03/2025 23:18, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 24395
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#23894 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by SaraFina »

U Austriji za gimnaziju trebas imati odlicne ocjene iz svih predmeta. Njemačkoi i matematika pod obavezno moraju biti 1. Traži se i “preporuka” učitelja takodjer. U gimnaziju mozes ići 4 godine malu, ili 8 do mature. Pored Gym ima HTL sa smjerovima gradjevina, informatika i sl. I HAK. Ove svije HAK i HTL traju pet godina.
Za faxove imaju prijemni.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23895 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

SaraFina wrote: 28/03/2025 23:06
belfy wrote: 28/03/2025 23:02
SaraFina wrote: 28/03/2025 23:00

Njemacki i engleski da. Mislim živim u Austriji i kao sto rekoh ne mozes ni maturirati ako ne znas oba jezika u rangu maternjeg.
Španjolski razumijem dobro. Ali ga slabo koristim. Ustvari nikako. Pa sam tuta 🫣
ovo je debelo pretenciozno receno...
Za mene nije. Ja se nikad nisam školovala na EX YU prostorima. (Ako izuzmemo 1/2 godine u HR) I logično je da mi je njemacki na tom nivou. Engleski takodjer. Nemam šta ja tu izmišljati. Losija sam na bosanskom. Imam milion kroatizama u riječniku.
za njemacki ti vjerujem, kao i sehohariju, ali kazati da ti je engleski kao maternji je malo previse. ja isto tako mislim da mi je engleski pravo dobar i nazivam ga, kao i ti, drugim maternjim, ali povremeno se ukaze da to bas i nije tako kao kod nativnih... mogu ja sada ovdje zaredati primjere za koje ce ti zasigurno trebati google translate, ali ne bih. veceras ipak slavim sto sam godinu stariji i pokusavam uzivati u istom. :)
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23896 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

SaraFina wrote: 28/03/2025 23:18 U Austriji za gimnaziju trebas imati odlicne ocjene iz svih predmeta. Njemačkoi i matematika pod obavezno moraju biti 1. Traži se i “preporuka” učitelja takodjer. U gimnaziju mozes ići 4 godine malu, ili 8 do mature. Pored Gym ima HTL sa smjerovima gradjevina, informatika i sl. I HAK. Ove svije HAK i HTL traju pet godina.
Za faxove imaju prijemni.
Naš profa iz principa nikome nije davao 1, stvarno nikom

Prvu jedinicu (bosansku peticu) sam dobio u gimnaziji
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23897 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

belfy wrote: 28/03/2025 23:18
SaraFina wrote: 28/03/2025 23:06
belfy wrote: 28/03/2025 23:02

ovo je debelo pretenciozno receno...
Za mene nije. Ja se nikad nisam školovala na EX YU prostorima. (Ako izuzmemo 1/2 godine u HR) I logično je da mi je njemacki na tom nivou. Engleski takodjer. Nemam šta ja tu izmišljati. Losija sam na bosanskom. Imam milion kroatizama u riječniku.
za njemacki ti vjerujem, kao i sehohariju, ali kazati da ti je engleski kao maternji je malo previse. ja isto tako mislim da mi je engleski pravo dobar i nazivam ga, kao i ti, drugim maternjim, ali povremeno se ukaze da to bas i nije tako kao kod nativnih... mogu ja sada ovdje zaredati primjere za koje ce ti zasigurno trebati google translate, ali ne bih. veceras ipak slavim sto sam godinu stariji i pokusavam uzivati u istom. :)
Mi se koristimo engleskim kao da nam je maternji u dosta stvari, ali nismo fleksibilni u korištenju istog u svakodnevnom govoru kao neki prosječan Amerikanac

U tome je kvaka.
snijeg_led
Posts: 7889
Joined: 08/12/2019 21:35

#23898 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by snijeg_led »

sehohari wrote: 28/03/2025 23:09
snijeg_led wrote: 28/03/2025 22:52
sehohari wrote: 28/03/2025 22:50

U Njemačkoj je gimnazija od 5. razreda već

Možeš izabrati i još jedan strani jezik, onda konkretno zavisi od škole koji možeš izabrati.
Da li je istina da u Njemackoj ne mozes ici u koju hoces gimnaziju ili fakultet, nego te oni usmjeravaju na osnovu rezultata u skoli?
Gimnazija, da, fakultet djelimično.

Ako ne budeš makar djelimičnu preporuku (imaš pune preoporuke koje su obavezne za gimnazije da te prime i djelimične gdje mogu vagati), nema šanse da direktno bez neke veze uđeš u gimnaziju.

Moja majka je tada morala bukvalno da se svađa i moli da me prime u gimnaziju, a da to nije uradila, ko zna šta bi bilo. Profesor baš nije htio da me pusti, a i kasnije sam primljen majci je jednom dobacio (živjeli smo tada bukvalno 100 metara od moje osnovne škole) kada je htjela da i moja sestra dobije preporuku "šta vam imam dati, i ovaj će vam se malo prošetati i onda tamo završiti gdje pripada".
Na kraju su mi sestru samo primili jer sam ja ipak ispao dobar učenik (ako već jedno dijete ide u gimnaziju i ne krahira skroz, drugo će pustiti i bez preporuke).

Za faks zavisi u koji ideš. Imaš hrpu smjerova gdje ne postoji famozna "NC klauzula", koja kaže da neće nikoga primiti koji ima lošiju maturu od lupam 2,0 (to je znači čista bosanska četvorka). To su većinom manje popularni smjerovi, dok za druge poput inžinjerstva opet zahtjevaju neki prosjek kojeg veoma lahko možeš dobiti (npr. 2,4). Drugo je npr. pravo na nekom poznatom fakultetu, gdje to onda ide već na 1,7 ili 1,8.

Medicina je opet priča za sebe. Na svako mjesto dođe pet prijava. 90% fakulteta danas zahtjeva prosjek od 1,0, a neki i pored toga zahtjevaju da imaš neki min. broj poena u prijemnom (s tim da što imaš bolju maturu, u prijemnom smiješ biti lošiji, obično njemački fakulteti ne rade prijemne). A i taj prijemni nije klasični ispit, nego neki test sposobnosti.
Ja sam imao prosjek 1,1 pa sam isto morao proći taj prijemni (s tim da sam se de facto samo morao pojaviti na njemu i napisati bilo šta jer mi matura nije bila loša).
Što je najsmiješnije, zbog tog prosjeka većina nas kalkulira u izboru predmeta za maturu, pa iako želimo u medicinu uzmemo lakše predmete: Meni su tako glavni predmeti za matursko bili njemački i historija, biologiju sam uzeo kao dodatni pismeni predmet, a engleski kao usmeni. Hemiju sam samo slušao, a iz matematike sam pisao ispite, ali je nisam prenio prenijeti u maturske ispite (s tim da se i ti ispiti u zadnje dvije godine pikaju u zbir ocjene za maturu, pika se sve iz zadnje dvije godine plus 1/3 ocjene iz završnih ispita iz dva glavna i dva dodatna predmeta). Fiziku nikako nisam imao.
Hvala za detaljno objasnjenje, ovaj obrzovani sistem mi se cini bas komplikovan. Obzirom da im treba toliko medicinskog kadra, zar im se isplati biti tako rigorozan za studij medicine. Razumjem da to ne moze studirati bas svako, ali ipak.

Ne vjerujem u te gimnazije "po preporuci" mislim da se svakom djetetu treba dati sansa da pokusa istu stvar. Jer neka djeca nisu jednostavno zrela da mozda uce u ranijim razredima, nego ce mozda uciti kad budu malo stariji.
Ovako ih odmah klasifikuju kao nesposobne, znaci demokratija 0 bodova.
Last edited by snijeg_led on 28/03/2025 23:21, edited 1 time in total.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 6857
Joined: 01/05/2010 19:03

#23899 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

SaraFina wrote: 28/03/2025 23:00
Digla_da_kreci wrote: 28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog? :D

Svaka cas.

Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti. :lol:
Njemacki i engleski da. Mislim živim u Austriji i kao sto rekoh ne mozes ni maturirati ako ne znas oba jezika u rangu maternjeg.
Španjolski razumijem dobro. Ali ga slabo koristim. Ustvari nikako. Pa sam tuta 🫣
Dobro to je razumljivo kada zivis u istom govornom podrucju.

Uci li se u skolama u Austriji neki drugi jezici?
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23900 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

sehohari wrote: 28/03/2025 23:15
belfy wrote: 28/03/2025 23:10
melac wrote: 28/03/2025 23:04

Ti samo seres, ne valja ovo ne valja ono, de se malo potrudi, prosiri ili koriguj listu sa svojim prijedlozima, ovako ispadas papak.

Ovako trebas, prijestolonaslijednih Franz Ferdinand, mislim neki kurac.

A uostalom vecina se ne veze za Jugoslaviju, vec manjina.
eto, boldovao sam ti, pa ti vidi sam da li je vecina. izuzeo sam Bunu, jer ne znam zasto mislis da je ona poznata bilo gdje van Bosne... za Mehemed Pasu znaju samo turci, a za stecke, opet, skoro niko van BiH. samo pogledaj sta si sam nabrojao. ja sam tu samo malo pomogao. nisam ja tu da ti odmognem ni na jedan nacin...
Dobro onda, Piramide, Džeko, onaj meme o moru, za ZOI se itekako veže Bosna, a eto imamo i taj nesretni rat

Malo li je za zemlju od nekih 3 miliona stanovnika :mrgreen:

Evo, uvjeren sam da smo opet poznatiji od Slovenije, većina ljudi čak i koji prođu u tranzitu kroz SLO pojma nemaju o njoj :mrgreen:

A niko još da spomene Principa i početak Prvog svjetskog rata :mrgreen:

Jbg. vi, fakat
ajde, da ti na ovaj post odgovorim cim mi odgovoris na ona moja prethodni. jel moze? evo, da se ne vracas unazad - pitao sam koje jezike mislis da govoris?
Post Reply