To svakakobelfy wrote: ↑28/03/2025 22:35nene drug sehohari. ja sam zastupnik druzenja i upoznavanja. mozda se od toga izrodi i nesto vise, cak i ako si lagao za jezike. ne traje zivot jedan dan...sehohari wrote: ↑28/03/2025 22:33Može, a može i online kako kolega predlaže.belfy wrote: ↑28/03/2025 22:20
pa, i sam govorim nekoliko, a sreo sam dosta ljudi koji govore i vise jezika, kao i onih sto lazu da govore vise. za tebe mislim da lazes, ali jesam pogrijesio misleci da si u Minhenu. vise puta si ponavljao da si sjevernije... nista, onda kada budem na putu prema gore ja sam spreman da se okladim da ce ti taj broj jezika koje "poznajes" opasti tokom naseg susreta. a mozemo i u Bosni, ako se zadesimo u isto vreme. tamo je ipak blize da se susretnemo. jel dogovoreno?
Samo ne znam šta čime ti postižemo, nije poznavanje jezika sada argument za bilo šta, eto samo da nisam ograničen na jedno specifično područje glede interesovanja
Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23876 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23877 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ti budi arbitarDigla_da_kreci wrote: ↑28/03/2025 22:40 Ako ne bude uzivo prenos, lazete obojica i to na svim jezicima.![]()
- SaraFina
- Posts: 24395
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#23878 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Poznat mi je sistem školovanja u Njemačkoj. I u Austriji je isto i ne mozes maturirati takodjer.sehohari wrote: ↑28/03/2025 22:38Mosa bosanski, nisam upoznat sa drugim jezicima ex-Yu područja![]()
Šala na stranu, nije uopće teško doći do tog broja.
Uzmi da sam "rođen" sa dva jezika automatski. Onda, u školi, Engleski je svakako imperativ, a u Njemačkoj od 6. razreda moraš izabrati francuski ili latinski - ja sam izabrao ovaj prvi. To je već 4. Samo sam poslije školovanja još malo usavršio svoje znanje francuskog naknadno.
Aktivno sam jedino naučio italijanski (a i to sada nije neki maestralni poduhvat ako već znaš francuski, a u akcentu još negdje pomogne i poznavanje našeg) i arapski gdje mogu malo pričati, ali još nisam na nekom B1 nivou.
Mada se ovdje treći jezik dobija tek u Gym, HAK-u ili HTL-u. Ustvari ovisi za Gym, od smijera koji si.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#23879 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
ja se slazem. a posto sam editovao onaj post i ne bih volio da bude popusten, evo ga jos nednom na ovoj stranici:sehohari wrote: ↑28/03/2025 22:40Ti budi arbitarDigla_da_kreci wrote: ↑28/03/2025 22:40 Ako ne bude uzivo prenos, lazete obojica i to na svim jezicima.![]()
![]()
a ne kopka te da li ja govorim iste? mozda i ja lazem kao i on?belfy wrote: ↑28/03/2025 22:20pa, i sam govorim nekoliko, a sreo sam dosta ljudi koji govore i vise jezika, kao i onih sto lazu da govore vise. za tebe mislim da lazes, ali jesam pogrijesio misleci da si u Minhenu. vise puta si ponavljao da si sjevernije... nista, onda kada budem na putu prema gore ja sam spreman da se okladim da ce ti taj broj jezika koje "poznajes" opasti tokom naseg susreta. a mozemo i u Bosni, ako se zadesimo u isto vreme. tamo je ipak blize da se susretnemo. jel dogovoreno?sehohari wrote: ↑27/03/2025 23:39
Ja nisam iz Minhena, i da pratiš moje upise još malo bolje (vidim da si uhvatio ovo za zdravstvo) znao bih da ne lažem za jezike. Eto, jedino arapski mi možda još nije na nekom B1 nivou, ostalo jeste.
Razumijem da nije uobičajno, pa zato kontam da je teško vjerovati, i to je više neki hobi nego išta drugo...
P.S. ovo moram editovati da ubacim jednu stariju salu, posto mi je danas rodjendan i dobro sam raspolozen...
dolazi novinar da intervjuise lika i pita ga kako se on tako dobro ostvario u zivotu... onda ovaj krene: pa, trenutacno vodim dvije firme gdje su svi zaposleni jako zadovoljni, dok istovremeno pisem sljedecu knjigu koju bih trebao zavrsiti do iguce godine. pored toga vreme uglavnom posvecujem porodici, a trudim se i da stignem svakodnevno u teretanu, pored svakodnevnih klubskih treninga. pored toga pronalazim dovoljno vremena za druzenje sa prijateljima, a barem dva puta sedmicno radim u javnoj kuhinji. takodjer sam dobrovoljni davaoc krvi i clan gorske sluzbe i civilne zastite. a kada nadjem slobodnog vremena bavim se planinarenjem i kajakom.
i, onda novinar prinosi mikrofon prema sebi i kaze: "eto, vidite dragi gledaoci sta se sve moze postici ako lazete."
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23880 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
U Njemačkoj je gimnazija od 5. razreda većSaraFina wrote: ↑28/03/2025 22:45Poznat mi je sistem školovanja u Njemačkoj. I u Austriji je isto i ne mozes maturirati takodjer.sehohari wrote: ↑28/03/2025 22:38Mosa bosanski, nisam upoznat sa drugim jezicima ex-Yu područja![]()
Šala na stranu, nije uopće teško doći do tog broja.
Uzmi da sam "rođen" sa dva jezika automatski. Onda, u školi, Engleski je svakako imperativ, a u Njemačkoj od 6. razreda moraš izabrati francuski ili latinski - ja sam izabrao ovaj prvi. To je već 4. Samo sam poslije školovanja još malo usavršio svoje znanje francuskog naknadno.
Aktivno sam jedino naučio italijanski (a i to sada nije neki maestralni poduhvat ako već znaš francuski, a u akcentu još negdje pomogne i poznavanje našeg) i arapski gdje mogu malo pričati, ali još nisam na nekom B1 nivou.
Mada se ovdje treći jezik dobija tek u Gym, HAK-u ili HTL-u. Ustvari ovisi za Gym, od smijera koji si.
Možeš izabrati i još jedan strani jezik, onda konkretno zavisi od škole koji možeš izabrati.
-
snijeg_led
- Posts: 7889
- Joined: 08/12/2019 21:35
#23881 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Da li je istina da u Njemackoj ne mozes ici u koju hoces gimnaziju ili fakultet, nego te oni usmjeravaju na osnovu rezultata u skoli?sehohari wrote: ↑28/03/2025 22:50U Njemačkoj je gimnazija od 5. razreda većSaraFina wrote: ↑28/03/2025 22:45Poznat mi je sistem školovanja u Njemačkoj. I u Austriji je isto i ne mozes maturirati takodjer.sehohari wrote: ↑28/03/2025 22:38
Mosa bosanski, nisam upoznat sa drugim jezicima ex-Yu područja![]()
Šala na stranu, nije uopće teško doći do tog broja.
Uzmi da sam "rođen" sa dva jezika automatski. Onda, u školi, Engleski je svakako imperativ, a u Njemačkoj od 6. razreda moraš izabrati francuski ili latinski - ja sam izabrao ovaj prvi. To je već 4. Samo sam poslije školovanja još malo usavršio svoje znanje francuskog naknadno.
Aktivno sam jedino naučio italijanski (a i to sada nije neki maestralni poduhvat ako već znaš francuski, a u akcentu još negdje pomogne i poznavanje našeg) i arapski gdje mogu malo pričati, ali još nisam na nekom B1 nivou.
Mada se ovdje treći jezik dobija tek u Gym, HAK-u ili HTL-u. Ustvari ovisi za Gym, od smijera koji si.
Možeš izabrati i još jedan strani jezik, onda konkretno zavisi od škole koji možeš izabrati.
- SaraFina
- Posts: 24395
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#23882 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
I ovdje u Austriji takodjer. I ako si “jezični smijer” dobijaš francuski, španjolski ili italijanski. U pravu si ti.sehohari wrote: ↑28/03/2025 22:50U Njemačkoj je gimnazija od 5. razreda većSaraFina wrote: ↑28/03/2025 22:45Poznat mi je sistem školovanja u Njemačkoj. I u Austriji je isto i ne mozes maturirati takodjer.sehohari wrote: ↑28/03/2025 22:38
Mosa bosanski, nisam upoznat sa drugim jezicima ex-Yu područja![]()
Šala na stranu, nije uopće teško doći do tog broja.
Uzmi da sam "rođen" sa dva jezika automatski. Onda, u školi, Engleski je svakako imperativ, a u Njemačkoj od 6. razreda moraš izabrati francuski ili latinski - ja sam izabrao ovaj prvi. To je već 4. Samo sam poslije školovanja još malo usavršio svoje znanje francuskog naknadno.
Aktivno sam jedino naučio italijanski (a i to sada nije neki maestralni poduhvat ako već znaš francuski, a u akcentu još negdje pomogne i poznavanje našeg) i arapski gdje mogu malo pričati, ali još nisam na nekom B1 nivou.
Mada se ovdje treći jezik dobija tek u Gym, HAK-u ili HTL-u. Ustvari ovisi za Gym, od smijera koji si.
Možeš izabrati i još jedan strani jezik, onda konkretno zavisi od škole koji možeš izabrati.
- Digla_da_kreci
- Posts: 6857
- Joined: 01/05/2010 19:03
#23883 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog?
Svaka cas.
Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti.
Svaka cas.
Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#23884 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
samo da pitam jos jedno. koje jezike misslis da znas/govoris? da budemo nacisto...
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38002
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#23885 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pa jedino ako si išla u KŠCDigla_da_kreci wrote: ↑28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog?![]()
Svaka cas.
Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti.![]()
- SaraFina
- Posts: 24395
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#23886 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Njemacki i engleski da. Mislim živim u Austriji i kao sto rekoh ne mozes ni maturirati ako ne znas oba jezika u rangu maternjeg.Digla_da_kreci wrote: ↑28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog?![]()
Svaka cas.
Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti.![]()
Španjolski razumijem dobro. Ali ga slabo koristim. Ustvari nikako. Pa sam tuta
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#23887 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
interesantno pitanje. ja sam njemacki ucio u skoli 9 godina. prva testna generacija kojoj je uveden od 4. osnovne. na kraju srednje sam ga govorio bolje nego kada sam dosao u Njemacku, jer sam u medjuvrmenu naucio i koristio samo engleski. cak smo tada (u skoli) bili ljubomorni na one koji su dobili engleski, ali istovremeno bili sretni sto nismo dobili francuski ili ruski... mada i danas znam par lijepih recenica sastaviti na francuskom, ali mimo toga nista vise... na ruskom cak i manje, ali ga bolje razumijem nego francuski (sto je i razumljivo), zbog istog korjena, ali i tu se zna debelo ofulati...Digla_da_kreci wrote: ↑28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog?![]()
Svaka cas.
Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti.![]()
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#23888 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
ovo je debelo pretenciozno receno... izgleda da cemo se ti, sehohari i ja morati sastati da se to provjeri.SaraFina wrote: ↑28/03/2025 23:00Njemacki i engleski da. Mislim živim u Austriji i kao sto rekoh ne mozes ni maturirati ako ne znas oba jezika u rangu maternjeg.Digla_da_kreci wrote: ↑28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog?![]()
Svaka cas.
Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti.![]()
Španjolski razumijem dobro. Ali ga slabo koristim. Ustvari nikako. Pa sam tuta![]()
Last edited by belfy on 28/03/2025 23:04, edited 1 time in total.
-
melac
- Posts: 2375
- Joined: 25/08/2008 19:33
#23889 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ti samo seres, ne valja ovo ne valja ono, de se malo potrudi, prosiri ili koriguj listu sa svojim prijedlozima, ovako ispadas papak.belfy wrote: ↑28/03/2025 22:25za vecinu navedenog se vise veze Jugoslavija gdje o samoj BiH nema ni pomena, a za ostalo navedeno (van BiH) vecina nikada nije ni cula. jako losa lista ako bi neko zelio da opise BiH...melac wrote: ↑28/03/2025 20:36Walter Peric
Bitka na Sutjesci
Ivo Andric
Vladimir Nazor
Mehmed pasa
Stecci
Ante Pavelic
Energoinvest
Sipad
Hidrogradnja ( samo za labudana naseg, koji mi je na foe, nabijem ga kontraskog )
Stari Most
Buna
Sarajevo
Zoi 84
a mozda i najpoznatija po piramidama u Visokom.
Edin Dzeko
Salihamidzic
Ramzes 0
itd itd
Ovako trebas, prijestolonaslijednih Franz Ferdinand, mislim neki kurac.
A uostalom vecina se ne veze za Jugoslaviju, vec manjina.
- SaraFina
- Posts: 24395
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#23890 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Za mene nije. Ja se nikad nisam školovala na EX YU prostorima. (Ako izuzmemo 1/2 godine u HR) I logično je da mi je njemacki na tom nivou. Engleski takodjer. Nemam šta ja tu izmišljati. Losija sam na bosanskom. Imam milion kroatizama u riječniku.belfy wrote: ↑28/03/2025 23:02ovo je debelo pretenciozno receno...SaraFina wrote: ↑28/03/2025 23:00Njemacki i engleski da. Mislim živim u Austriji i kao sto rekoh ne mozes ni maturirati ako ne znas oba jezika u rangu maternjeg.Digla_da_kreci wrote: ↑28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog?![]()
Svaka cas.
Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti.![]()
Španjolski razumijem dobro. Ali ga slabo koristim. Ustvari nikako. Pa sam tuta![]()
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23891 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Gimnazija, da, fakultet djelimično.snijeg_led wrote: ↑28/03/2025 22:52Da li je istina da u Njemackoj ne mozes ici u koju hoces gimnaziju ili fakultet, nego te oni usmjeravaju na osnovu rezultata u skoli?
Ako ne budeš makar djelimičnu preporuku (imaš pune preoporuke koje su obavezne za gimnazije da te prime i djelimične gdje mogu vagati), nema šanse da direktno bez neke veze uđeš u gimnaziju.
Moja majka je tada morala bukvalno da se svađa i moli da me prime u gimnaziju, a da to nije uradila, ko zna šta bi bilo. Profesor baš nije htio da me pusti, a i kasnije sam primljen majci je jednom dobacio (živjeli smo tada bukvalno 100 metara od moje osnovne škole) kada je htjela da i moja sestra dobije preporuku "šta vam imam dati, i ovaj će vam se malo prošetati i onda tamo završiti gdje pripada".
Na kraju su mi sestru samo primili jer sam ja ipak ispao dobar učenik (ako već jedno dijete ide u gimnaziju i ne krahira skroz, drugo će pustiti i bez preporuke).
Za faks zavisi u koji ideš. Imaš hrpu smjerova gdje ne postoji famozna "NC klauzula", koja kaže da neće nikoga primiti koji ima lošiju maturu od lupam 2,0 (to je znači čista bosanska četvorka). To su većinom manje popularni smjerovi, dok za druge poput inžinjerstva opet zahtjevaju neki prosjek kojeg veoma lahko možeš dobiti (npr. 2,4). Drugo je npr. pravo na nekom poznatom fakultetu, gdje to onda ide već na 1,7 ili 1,8.
Medicina je opet priča za sebe. Na svako mjesto dođe pet prijava. 90% fakulteta danas zahtjeva prosjek od 1,0, a neki i pored toga zahtjevaju da imaš neki min. broj poena u prijemnom (s tim da što imaš bolju maturu, u prijemnom smiješ biti lošiji, obično njemački fakulteti ne rade prijemne). A i taj prijemni nije klasični ispit, nego neki test sposobnosti.
Ja sam imao prosjek 1,1 pa sam isto morao proći taj prijemni (s tim da sam se de facto samo morao pojaviti na njemu i napisati bilo šta jer mi matura nije bila loša).
Što je najsmiješnije, zbog tog prosjeka većina nas kalkulira u izboru predmeta za maturu, pa iako želimo u medicinu uzmemo lakše predmete: Meni su tako glavni predmeti za matursko bili njemački i historija, biologiju sam uzeo kao dodatni pismeni predmet, a engleski kao usmeni. Hemiju sam samo slušao, a iz matematike sam pisao ispite, ali je nisam prenio prenijeti u maturske ispite (s tim da se i ti ispiti u zadnje dvije godine pikaju u zbir ocjene za maturu, pika se sve iz zadnje dvije godine plus 1/3 ocjene iz završnih ispita iz dva glavna i dva dodatna predmeta). Fiziku nikako nisam imao.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#23892 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
eto, boldovao sam ti, pa ti vidi sam da li je vecina. izuzeo sam Bunu, jer ne znam zasto mislis da je ona poznata bilo gdje van Bosne... za Mehemed Pasu znaju samo turci, a za stecke, opet, skoro niko van BiH. samo pogledaj sta si sam nabrojao. ja sam tu samo malo pomogao. nisam ja tu da ti odmognem ni na jedan nacin...melac wrote: ↑28/03/2025 23:04Ti samo seres, ne valja ovo ne valja ono, de se malo potrudi, prosiri ili koriguj listu sa svojim prijedlozima, ovako ispadas papak.belfy wrote: ↑28/03/2025 22:25za vecinu navedenog se vise veze Jugoslavija gdje o samoj BiH nema ni pomena, a za ostalo navedeno (van BiH) vecina nikada nije ni cula. jako losa lista ako bi neko zelio da opise BiH...melac wrote: ↑28/03/2025 20:36
Walter Peric
Bitka na Sutjesci
Ivo Andric
Vladimir Nazor
Mehmed pasa
Stecci
[b]Ante Pavelic
Energoinvest
Sipad
Hidrogradnja[/b] ( samo za labudana naseg, koji mi je na foe, nabijem ga kontraskog )
Stari Most
Buna
Sarajevo
Zoi 84
a mozda i najpoznatija po piramidama u Visokom.
Edin Dzeko
Salihamidzic
Ramzes 0
itd itd
Ovako trebas, prijestolonaslijednih Franz Ferdinand, mislim neki kurac.
A uostalom vecina se ne veze za Jugoslaviju, vec manjina.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23893 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Dobro onda, Piramide, Džeko, onaj meme o moru, za ZOI se itekako veže Bosna, a eto imamo i taj nesretni ratbelfy wrote: ↑28/03/2025 23:10eto, boldovao sam ti, pa ti vidi sam da li je vecina. izuzeo sam Bunu, jer ne znam zasto mislis da je ona poznata bilo gdje van Bosne... za Mehemed Pasu znaju samo turci, a za stecke, opet, skoro niko van BiH. samo pogledaj sta si sam nabrojao. ja sam tu samo malo pomogao. nisam ja tu da ti odmognem ni na jedan nacin...
Malo li je za zemlju od nekih 3 miliona stanovnika
Evo, uvjeren sam da smo opet poznatiji od Slovenije, većina ljudi čak i koji prođu u tranzitu kroz SLO pojma nemaju o njoj
A niko još da spomene Principa i početak Prvog svjetskog rata
Jbg. vi, fakat
Last edited by PreWiBa on 28/03/2025 23:18, edited 1 time in total.
- SaraFina
- Posts: 24395
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#23894 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
U Austriji za gimnaziju trebas imati odlicne ocjene iz svih predmeta. Njemačkoi i matematika pod obavezno moraju biti 1. Traži se i “preporuka” učitelja takodjer. U gimnaziju mozes ići 4 godine malu, ili 8 do mature. Pored Gym ima HTL sa smjerovima gradjevina, informatika i sl. I HAK. Ove svije HAK i HTL traju pet godina.
Za faxove imaju prijemni.
Za faxove imaju prijemni.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#23895 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
za njemacki ti vjerujem, kao i sehohariju, ali kazati da ti je engleski kao maternji je malo previse. ja isto tako mislim da mi je engleski pravo dobar i nazivam ga, kao i ti, drugim maternjim, ali povremeno se ukaze da to bas i nije tako kao kod nativnih... mogu ja sada ovdje zaredati primjere za koje ce ti zasigurno trebati google translate, ali ne bih. veceras ipak slavim sto sam godinu stariji i pokusavam uzivati u istom.SaraFina wrote: ↑28/03/2025 23:06Za mene nije. Ja se nikad nisam školovala na EX YU prostorima. (Ako izuzmemo 1/2 godine u HR) I logično je da mi je njemacki na tom nivou. Engleski takodjer. Nemam šta ja tu izmišljati. Losija sam na bosanskom. Imam milion kroatizama u riječniku.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23896 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Naš profa iz principa nikome nije davao 1, stvarno nikomSaraFina wrote: ↑28/03/2025 23:18 U Austriji za gimnaziju trebas imati odlicne ocjene iz svih predmeta. Njemačkoi i matematika pod obavezno moraju biti 1. Traži se i “preporuka” učitelja takodjer. U gimnaziju mozes ići 4 godine malu, ili 8 do mature. Pored Gym ima HTL sa smjerovima gradjevina, informatika i sl. I HAK. Ove svije HAK i HTL traju pet godina.
Za faxove imaju prijemni.
Prvu jedinicu (bosansku peticu) sam dobio u gimnaziji
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23897 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Mi se koristimo engleskim kao da nam je maternji u dosta stvari, ali nismo fleksibilni u korištenju istog u svakodnevnom govoru kao neki prosječan Amerikanacbelfy wrote: ↑28/03/2025 23:18za njemacki ti vjerujem, kao i sehohariju, ali kazati da ti je engleski kao maternji je malo previse. ja isto tako mislim da mi je engleski pravo dobar i nazivam ga, kao i ti, drugim maternjim, ali povremeno se ukaze da to bas i nije tako kao kod nativnih... mogu ja sada ovdje zaredati primjere za koje ce ti zasigurno trebati google translate, ali ne bih. veceras ipak slavim sto sam godinu stariji i pokusavam uzivati u istom.![]()
U tome je kvaka.
-
snijeg_led
- Posts: 7889
- Joined: 08/12/2019 21:35
#23898 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Hvala za detaljno objasnjenje, ovaj obrzovani sistem mi se cini bas komplikovan. Obzirom da im treba toliko medicinskog kadra, zar im se isplati biti tako rigorozan za studij medicine. Razumjem da to ne moze studirati bas svako, ali ipak.sehohari wrote: ↑28/03/2025 23:09Gimnazija, da, fakultet djelimično.snijeg_led wrote: ↑28/03/2025 22:52Da li je istina da u Njemackoj ne mozes ici u koju hoces gimnaziju ili fakultet, nego te oni usmjeravaju na osnovu rezultata u skoli?
Ako ne budeš makar djelimičnu preporuku (imaš pune preoporuke koje su obavezne za gimnazije da te prime i djelimične gdje mogu vagati), nema šanse da direktno bez neke veze uđeš u gimnaziju.
Moja majka je tada morala bukvalno da se svađa i moli da me prime u gimnaziju, a da to nije uradila, ko zna šta bi bilo. Profesor baš nije htio da me pusti, a i kasnije sam primljen majci je jednom dobacio (živjeli smo tada bukvalno 100 metara od moje osnovne škole) kada je htjela da i moja sestra dobije preporuku "šta vam imam dati, i ovaj će vam se malo prošetati i onda tamo završiti gdje pripada".
Na kraju su mi sestru samo primili jer sam ja ipak ispao dobar učenik (ako već jedno dijete ide u gimnaziju i ne krahira skroz, drugo će pustiti i bez preporuke).
Za faks zavisi u koji ideš. Imaš hrpu smjerova gdje ne postoji famozna "NC klauzula", koja kaže da neće nikoga primiti koji ima lošiju maturu od lupam 2,0 (to je znači čista bosanska četvorka). To su većinom manje popularni smjerovi, dok za druge poput inžinjerstva opet zahtjevaju neki prosjek kojeg veoma lahko možeš dobiti (npr. 2,4). Drugo je npr. pravo na nekom poznatom fakultetu, gdje to onda ide već na 1,7 ili 1,8.
Medicina je opet priča za sebe. Na svako mjesto dođe pet prijava. 90% fakulteta danas zahtjeva prosjek od 1,0, a neki i pored toga zahtjevaju da imaš neki min. broj poena u prijemnom (s tim da što imaš bolju maturu, u prijemnom smiješ biti lošiji, obično njemački fakulteti ne rade prijemne). A i taj prijemni nije klasični ispit, nego neki test sposobnosti.
Ja sam imao prosjek 1,1 pa sam isto morao proći taj prijemni (s tim da sam se de facto samo morao pojaviti na njemu i napisati bilo šta jer mi matura nije bila loša).
Što je najsmiješnije, zbog tog prosjeka većina nas kalkulira u izboru predmeta za maturu, pa iako želimo u medicinu uzmemo lakše predmete: Meni su tako glavni predmeti za matursko bili njemački i historija, biologiju sam uzeo kao dodatni pismeni predmet, a engleski kao usmeni. Hemiju sam samo slušao, a iz matematike sam pisao ispite, ali je nisam prenio prenijeti u maturske ispite (s tim da se i ti ispiti u zadnje dvije godine pikaju u zbir ocjene za maturu, pika se sve iz zadnje dvije godine plus 1/3 ocjene iz završnih ispita iz dva glavna i dva dodatna predmeta). Fiziku nikako nisam imao.
Ne vjerujem u te gimnazije "po preporuci" mislim da se svakom djetetu treba dati sansa da pokusa istu stvar. Jer neka djeca nisu jednostavno zrela da mozda uce u ranijim razredima, nego ce mozda uciti kad budu malo stariji.
Ovako ih odmah klasifikuju kao nesposobne, znaci demokratija 0 bodova.
Last edited by snijeg_led on 28/03/2025 23:21, edited 1 time in total.
- Digla_da_kreci
- Posts: 6857
- Joined: 01/05/2010 19:03
#23899 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Dobro to je razumljivo kada zivis u istom govornom podrucju.SaraFina wrote: ↑28/03/2025 23:00Njemacki i engleski da. Mislim živim u Austriji i kao sto rekoh ne mozes ni maturirati ako ne znas oba jezika u rangu maternjeg.Digla_da_kreci wrote: ↑28/03/2025 22:53 Jel vi fakat propricate jezike koje ste ucili u skoli, izuzev engleskog?![]()
Svaka cas.
Ucila sam njemacki i francuski u skoli, ne znam ni beknuti.![]()
Španjolski razumijem dobro. Ali ga slabo koristim. Ustvari nikako. Pa sam tuta![]()
Uci li se u skolama u Austriji neki drugi jezici?
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#23900 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
ajde, da ti na ovaj post odgovorim cim mi odgovoris na ona moja prethodni. jel moze? evo, da se ne vracas unazad - pitao sam koje jezike mislis da govoris?sehohari wrote: ↑28/03/2025 23:15Dobro onda, Piramide, Džeko, onaj meme o moru, za ZOI se itekako veže Bosna, a eto imamo i taj nesretni ratbelfy wrote: ↑28/03/2025 23:10eto, boldovao sam ti, pa ti vidi sam da li je vecina. izuzeo sam Bunu, jer ne znam zasto mislis da je ona poznata bilo gdje van Bosne... za Mehemed Pasu znaju samo turci, a za stecke, opet, skoro niko van BiH. samo pogledaj sta si sam nabrojao. ja sam tu samo malo pomogao. nisam ja tu da ti odmognem ni na jedan nacin...
Malo li je za zemlju od nekih 3 miliona stanovnika![]()
Evo, uvjeren sam da smo opet poznatiji od Slovenije, većina ljudi čak i koji prođu u tranzitu kroz SLO pojma nemaju o njoj
A niko još da spomene Principa i početak Prvog svjetskog rata![]()
Jbg. vi, fakat
