Ukrajina

Crvene_brigade
Posts: 4256
Joined: 19/10/2014 21:31

#215451 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »



Rubio objavio uvjet za povratak vojne pomoći Ukrajini.

Američki šef diplomacije Marco Rubio objavio je uvjet za obnovu američke vojne pomoći Ukrajini. "Ako rezultati sastanka u Saudijskoj Arabiji budu zadovoljavajući za Sjedinjene Države, vojna pomoć Ukrajini mogla bi se nastaviti", rekao je Rubio.
User avatar
Cracked
Posts: 798
Joined: 16/05/2012 02:31

#215452 Re: Ukrajina

Post by Cracked »

Crvene_brigade wrote: 10/03/2025 18:20

Rubio objavio uvjet za povratak vojne pomoći Ukrajini.

Američki šef diplomacije Marco Rubio objavio je uvjet za obnovu američke vojne pomoći Ukrajini. "Ako rezultati sastanka u Saudijskoj Arabiji budu zadovoljavajući za Sjedinjene Države, vojna pomoć Ukrajini mogla bi se nastaviti", rekao je Rubio.
U prevodu trump hoce da ga oguli ukrajinu maksimalno.
Malisa11
Posts: 1220
Joined: 14/04/2018 07:10

#215453 Re: Ukrajina

Post by Malisa11 »

Da li je moralno? Nije.

Da li je ocekivano? Jeste. Interesi.

Sto se mene tice kada bi dobili normalnu drzavu, sve sume i rijeke bih prepisao Americi.
zigzag
Posts: 9434
Joined: 18/04/2014 11:26

#215454 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Ukrajinci ne bi trebali pristajati na trumpovu priču. Jer je očito da njemu nije stalo do nekakvog ugovora nego cijelo vrijeme pokušava poniziti ukrajince.
Glupo je takvom čovjeku ići na noge pošto ni on sam ne zna šta priča ne samo u slučaju Ukrajine nego bilo gdje u vanjskoj politici.

Očito je da od amerikanaca neće dobiti više ništa. Osim problema.

Ali očito je da će trumpov režim imati vlastite probleme. Dionice tesle su danas zijanile 15 % vrijednosti. To se zove slobodan pad.
Kako kaže tržište:
https://youtu.be/FoDhXMV3jaY?si=E04A_GybhECXm9cU
Last edited by zigzag on 10/03/2025 20:29, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 50768
Joined: 26/02/2004 00:00

#215455 Re: Ukrajina

Post by karanana »

jao gluposti...pa ako rezultati razgovora u saudiji budu uspjesni, onda znaci da se doslo do nekakvog mira i onda tog oruzja nece biti ni bitan, barem dok ne saznamo garancije.

ili ova "uspjesnost" samo govori o tome sta ce im ukrajina podanuti? meni ovo sve izgleda kao kad lazes dijete da ces mu nesto kupiti i dati, a dijete i svi ostali okolo znaju da ga lazes i mutljas i da tvoja prica nema smisla.
User avatar
Hame_
Posts: 7605
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
Contact:

#215456 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »


Rusi imaju puno veći cilj od 20 posto ukrajinskog teritorija, mir bi bio samo time-out

Vojni analitičar i kolumnist Telegrama Goran Redžepović gostovao je u N1 Studiju uživo kod naše Anke Bilić Keserović gdje je komentirao rat Rusije i Ukrajine.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#215457 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Romanija wrote: 10/03/2025 16:57
drug_profi wrote: 10/03/2025 14:29 Ne bih se složio. Apsolutno sve Europa može bez USA proizvesti.
Eurofighter je čak možda bolji avion od F22.
A pored njega tu je Gripen, Rafale (koji je možda ponajbolji od nabrojanih)...
Dalje za projektile i specijalan vozila imamo SAAB, BAE System, Leonardo, Rheinmetal... itd
Vjerovatno mogu teoretski, ali teorija je jedna stvar. Evropska komponenta NATO-a bez USA je samo snaga na papiru, samo zbrajanje vojnih efektiva koje operativno nit' su isprobane nit imaju sposobnosti. Treba samo ici u prethodne intervencije i ratove i vidjeti sta se desavalo i kako su jedinice bile (ne)efiskasne. UK je to najbolje iskusila. Moguce potpuno US povlacenje potpore Ukr ja vidim kao nepremostivu prepreku bilo kakvoj smislenoj njihovoj i nasoj pobjedi.
Nude se odgovori koje možda veliki ne bi prihvatili, ali postoje.
Ukrajina kao najiskusnija i jedna od najjacih zapadnih armija, plus Turska sa 400.000 profesionalnih vojnika.
E sad da lj bi neko prihvatio da bude podcinjen tursko ukrajinskoj komandi, to je za razmisljanje.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#215458 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Malisa11 wrote: 10/03/2025 18:40 Da li je moralno? Nije.

Da li je ocekivano? Jeste. Interesi.

Sto se mene tice kada bi dobili normalnu drzavu, sve sume i rijeke bih prepisao Americi.
Ovo je nemoralno i samo moralne nule kao Krasnov i Musk mogu ovo smatrati pozitivnim.
Doci će nova administracija za 4 godine, revidirace se nemoralni ugovori jer ce amerika htjeti prati svoj obraz od posljedica magarece vlasti.
User avatar
Hame_
Posts: 7605
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
Contact:

#215459 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »


'Trump nije uspio' pokoriti Ukrajinu, sada gura Putina u EU rat

"Za Putina, Trump je osoba koja će mu isporučiti Ukrajinu i omogućiti mu da napadne Europu. To je ono što mislim da riskiramo."

Trumpovo povlačenje trupa i podrške Ukrajini i njezinim saveznicima u NATO-u moglo bi uvući Putina u širi Europski rat ako pregovori o Ukrajinskoj kapitulaciju propadnu, upozorava dr. Yuri Felshtinsky, autor knjige Blowing Up Russia: Terror from Within.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#215460 Re: Ukrajina

Post by Ironmen »

Cracked wrote: 10/03/2025 18:37
Crvene_brigade wrote: 10/03/2025 18:20

Rubio objavio uvjet za povratak vojne pomoći Ukrajini.

Američki šef diplomacije Marco Rubio objavio je uvjet za obnovu američke vojne pomoći Ukrajini. "Ako rezultati sastanka u Saudijskoj Arabiji budu zadovoljavajući za Sjedinjene Države, vojna pomoć Ukrajini mogla bi se nastaviti", rekao je Rubio.
U prevodu trump hoce da ga oguli ukrajinu maksimalno.
Na kraju ce biti teritorij Rusiji, minerali SADu i slava Ukrajini.

Meni su najzanimljivije zemlje EU koje ne smiju ni jedne kritike uputiti Trumpu.
zigzag
Posts: 9434
Joined: 18/04/2014 11:26

#215461 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Američka četničija ozbiljno gazi postulate međunarodnog prava.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/rubi ... /250310216

Kad sutra kinezi ulete gdje im se sviđa....
User avatar
Hame_
Posts: 7605
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
Contact:

#215462 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »


Rusija će biti poražena! Niko ne može spasiti Rusiju!

Ukrajina je već počela planirati i pripremati se za trajni prekid pomoći i podrške iz Sjedinjenih Država. Donald Trump trenutno čini sve što može da pomogne spasiti Rusiju, ali za Rusiju je prekasno. Europa se ponovno naoružava i Ukrajina će dobiti ovaj rat bez pomoći Amerike.
User avatar
studeni76
Posts: 6782
Joined: 03/06/2009 14:12

#215463 Re: Ukrajina

Post by studeni76 »

zigzag wrote: 10/03/2025 22:17 Američka četničija ozbiljno gazi postulate međunarodnog prava.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/rubi ... /250310216

Kad sutra kinezi ulete gdje im se sviđa....
Cuj to, neće davati vojnu pomoć Rusima! Pa samo uskraćivanje pomoći Ukrajini je kao davanje pomoći Rusima. Jos ako je tačno da su Rusima dali neke Intel podatke o Ukrajincima u Kursku, onda je Amerika postala dno dna.
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#215464 Re: Ukrajina

Post by A_A_AKCIJA »

drug_profi wrote: 10/03/2025 20:46 Nude se odgovori koje možda veliki ne bi prihvatili, ali postoje.
Ukrajina kao najiskusnija i jedna od najjacih zapadnih armija, plus Turska sa 400.000 profesionalnih vojnika.
E sad da lj bi neko prihvatio da bude podcinjen tursko ukrajinskoj komandi, to je za razmisljanje
Ukrajina bi uz poljsku pomoć riješila rat. Da ne govorim tursku.

Turska ima vojnu industriju koju EU nema ili nema dovoljno.
Broj 1 u svijetu sa dronovima. Anka i Kizilelma mogu potpuno promijeniti zračno ratovanje. Prvi su u svijetu stavili AESA radar u dron. Ovo dramatično može promijeniti doktrinu, gdje dronovi predstavljaju PVO.

Turci imaju jedini evropski avion pete generacije. Tempest nije ni blizu da poleti. Motori za turski avion su Motor Sich, ukrajinski.

Rješenje za evropu se samo nameće i već su Leonardo i Baykar pokazali kako. Italijani će proizvoditi turske dronove u Italiji.

U suštini, da se rodi novo povjerenje, evropa bi jako brzo imala:

Njemačke Leoparde kao glavni tenk

Gripen, Rafale I Typhoon kao okosnicu 4+ avijacije

KAAN kao lovca 5. generacije

Turske dronove kao jedina sila na svijetu sa nevidljivim dronovima šeste generacije koji rade sa avionom pete generacije u tandemu.

Iris T, Sampt, I turske PVO sisteme

Bogdana, Archer, Cesar, kao artiljeriju
Turci svakako imaju svoju verziju HIMARSA koji je u Ukrajinu stigao prije originala.

Francuska i Turska proizvode AA rakete za avione.
Svako/Taurus/SS i turski derivati kao krstareće rakete...

Ako se ne bude glupiralo sa ovih 800 milijardi eura za vojnu industriju, Evropa jako brzo može prekucati sve na svijetu za par godina.
Turci su za pet godina napravili čudo, a Evropa bi imala deset puta bolji rezultat ujedinjena.

Da ne govorim da bi nama u svemu ovome upala ne kašika, nego šleper sjekira u med i da bismo mogli preporoditi ekonomiju preuzimanjem dijela poslova proizvodnje u našoj NI.
User avatar
karanana
Posts: 50768
Joined: 26/02/2004 00:00

#215465 Re: Ukrajina

Post by karanana »

vi zivite u oblacima...turci, shvabe, ukri, shvedi, bilioni, trilioni, kamioni, avioni.....
pa dze su? sta su radili zadnje tri godine, da ne govorim zadnjih 20 godina? i sad mislite da ce sve okrenuti za par godina? hoce klinac, spavaju i dalje, dok im stvarno rus ne zakuca na vrata. mada nekako ne mogu skontati ni da im rus moze ista i ovakim kakvi su sada. ali ako ukrajina padne...sve je moguce.
Crvene_brigade
Posts: 4256
Joined: 19/10/2014 21:31

#215466 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »

Obračun sa Putinovim agentima u Bijeloj kući: Udari iz kruga obitelji. Borio se u Bahmutu, a sada je rođak čovjeka koji se obrušio na Zelenskog odlučio progovoriti: ‘Mi smo Putinovi korisni idioti‘

‘Odlučio si ubijati moje drugove!‘

Nate Vance, rođak Ukrajini i Europskoj uniji izrazito nenaklonjenog potpredsjednika SAD-a JD Vancea, tvrdi da se dragovoljno prijavio u borbu na strani ukrajinskih snaga 2022. godine te je sada javno osudio postupanje administracije predsjednika Donalda Trumpa prema ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom.

Dana 28. veljače, američki predsjednik Donald Trump i JD Vance sukobili su se sa Zelenskim u Bijeloj kući. Tijekom sastanka američki su čelnici optužili Zelenskog za nepoštivanje SAD-a i nezahvalnost te ustvrdili da Ukrajina više nema poluge utjecaja.

Ubrzo nakon toga, administracija je pauzirala vojnu pomoć Ukrajini – uključujući razmjenu obavještajnih podataka u stvarnom vremenu, što je ključno za operacije Kijeva na bojnom polju - kao dio širih napora da se izvrši pritisak na Zelenskog da pregovara o okončanju rata.

Komentari Natea Vancea odražavaju zabrinutost onih koji vjeruju da je Trumpova administracija previše naklonjena ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu tijekom nastojanja oko mirovnih pregovora, piše Newsweek.

"Mi smo korisni idioti Vladimira Putina", rekao je Nate Vance za francuski Le Figaro, optuživši svog prvog rođaka i predsjednika SAD-a da su postavili zasjedu Zelenskom u Ovalnom uredu.

Ovaj bivši američki marinac rekao je da se dragovoljno prijavio za službu u ukrajinskom Prvom motoriziranom bataljunu "Da Vincijevi vukovi" nakon što je 24. veljače 2022. započela ruska invazija punog opsega na susjednu zemlju. Kaže da su ga u Ukrajinu privukli znatiželja i osjećaj za avanturu, ali je također osjetio snažnu želju da pomogne - bilo kroz logistiku ili medicinsku podršku.
‘Mogao je doznati istinu‘

"Mogao sam vidjeti da se preda mnom piše povijest i želio sam biti dio toga", rekao je on.

Nate Vance tvrdi da se borio u nekim od najkrvavijih bitaka u ratu, uključujući one u Kupjansku, Bahmutu, Avdiivki i Pokrovsku. Rekao je da se vratio iz Ukrajine u siječnju, prije prisege svog rođaka za potpredsjednika, objasnivši da je postalo previše riskantno ostati. "Nisam mogao riskirati zarobljavanje", rekao je.

Nate Vance kaže da je, kada je potpredsjednik SAD-a kritizirao pomoć Ukrajini, pokušao uvjeriti samog sebe da je njegov rođak to učinio "kako bi zadovoljio određeno biračko tijelo, da je to bila politička igra".
"Ali ono što su učinili Zelenskom bila je zasjeda u apsolutnoj lošoj vjeri", dodao je.

Bivši marinac rekao je da je razočaran stavom svog rođaka o Ukrajini i da JD Vance nikad nije pokušao stupiti u kontakt s njim kako bi doznao istinu o ratu.

"To što pripadam tvojoj obitelji ne znači da ću prihvatiti da ubijaš moje drugove", poručio je Nate Vance.

"Bio sam razočaran. Kad JD svoje nepovjerenje prema Zelenskom opravdava ‘izvješćima‘ koje je vidio, mislio sam da ću se ugušiti", nastavio je. "Njegov vlastiti rođak bio je na prvoj liniji bojišta. Mogao sam mu reći istinu, bez pretvaranja, bez osobnog interesa. Nikada nije pokušao doznati više".

"Donald Trump i moj rođak očito vjeruju da mogu smiriti Vladimira Putina. Nisu u pravu. Rusi neće zaboraviti našu podršku Ukrajini", dodao je Nate Vance.

Preuzeto sa: https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... jl_home_g1
emirolini
Posts: 3838
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#215467 Re: Ukrajina

Post by emirolini »

Ukrajina mora samo da prezivi Trumpa, ali ne smiju nikako potpisati mir sa Rusima. Taj mir je kao i nas mir, dajes krila kriminalcima i ubojicama. @karananan ti zivis pod ruskim oblacima, jos od 22ge, za razliku od Amera bar nisi nikada mjenjao misljenje ali tesko da ce Ukrajinci pristati na ovo.

Sta je sa Kurskom, ide Ukrajincima?
User avatar
Point.
Posts: 33491
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#215468 Re: Ukrajina

Post by Point. »

Ukrajinci sinoć poslali vazdušne čestitke na Moskvu. :izet:
Crvene_brigade
Posts: 4256
Joined: 19/10/2014 21:31

#215469 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »

Gore zgrade i automobili u Moskvi: Najmasovniji ukrajinski napad na Moskvu još od početka rata, neboderi i automobili u plamenu, stižu prve snimke!



Sada je jasno da je sinoć Ukrajina pokrenula jedan od najmasovnijih napada dronovima još od početka rata. Prema informacijama ruskog ministarstva obrane, Ukrajina je lansirala čak 337 dronova na devet ruskih regija, od čega 73 prema Moskvi. Naravno, Rusi kažu da su svi srušeni, ali već po samim objavama guvernera Andreja Vorobjeva može se zaključiti da je noć u Moskvi bila vatrena.

Vorobjev je objavio fotografije zapaljenih stanova, automobila i parkirališta. Kaže da je 12 osoba, uključujući i troje djece, evakuirano. Navodno je jedna osoba i poginula.

Preuzeto sa: https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... home_g2_g3
splinter
Posts: 8719
Joined: 08/10/2011 12:28

#215470 Re: Ukrajina

Post by splinter »

Treba raditi na deeskalaciji i rješavanju sukoba mirnim sredstvima






Deeskalacija :D
Spoiler
Show
User avatar
Peacean
Posts: 9857
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#215471 Re: Ukrajina

Post by Peacean »

Šteta što nisu svih 300 lansirali na kremlj. To bi bilo zanimljivo gledati :skoljka:
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#215472 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Nije za zabrinute. Drugarsko smaknuce pripadnika druge sile...
Spoiler
Show
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51219
Joined: 29/06/2011 23:39

#215473 Re: Ukrajina

Post by dječak sa šibicama »

Image

gotova prica u Kursku
Crvene_brigade
Posts: 4256
Joined: 19/10/2014 21:31

#215474 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »

Rusi prije mjesec dana osvojili važan grad. Sad se povlače, Azov ih uništava

NAKON osam mjeseci brutalnih urbanih borbi, obilježenih rušenjem čitavih nebodera, ruske snage su početkom veljače preuzele potpunu kontrolu nad gradom Toreckom u istočnoj Ukrajini.​

Rusi se sad povlače, Azov ih uništava dronovima

Međutim, mjesec dana kasnije Rusi se povlače. Ukrajinske snage, predvođene 12. brigadom specijalnih snaga Azov, uz potporu vojnih policijskih jedinica i teritorijalne obrane, potisnule su 2. kombiniranu armiju ruske vojske iz većeg dijela Torecka, rudarskog grada s prijeratnom populacijom od 30.000 stanovnika.​

Ukrajinske snage napredovale su duž Ulice Družbi u središtu Torecka te duž Ulice Budivelniki južnije, izvijestio je prekjučer Ukrajinski centar za obrambene strategije.

Kako je došlo do preokreta?

Preokret u Torecku može se pripisati dvama čimbenicima: iscrpljenosti ruskih snaga i ukrajinskoj nadmoći u dronovima. Nakon gubitka više od pola milijuna vojnika i 15.000 vozila od veljače 2022. ruske snage u Ukrajini očajnički trebaju odmor i obnovu. "Svi znakovi iscrpljenosti ruskih snaga su prisutni", izjavio je Kirilo Budanov, šef ukrajinske obavještajne uprave.​

Naravno, i Ukrajinci su iscrpljeni. Izgubili su oko 300.000 vojnika i imaju manje ljudstva na raspolaganju. No, ukrajinske oružane snage imaju ključnu prednost na većini od 1300 kilometara duge crte bojišnice koja se proteže kroz južnu i istočnu Ukrajinu do ruske oblasti Kursk - dronove.​

Autonomni lovci ubojice

S nekoliko ključnih iznimaka, ukrajinski dronovi su kvalitetniji i otporniji na neprijateljsko ometanje od ruskih dronova. U Torecku 12. brigada Azova počela je koristiti novi tip drona, UAS SETH, koji kruži iznad bojišta, skenirajući prepoznatljive oblike ruskih vozila. Dron na propelerski pogon automatski se usmjerava na cilj, a za napad koristi bojevu glavu tešku oko 4.5 kilograma.

Kako javlja Forbes, novi modeli UAS SETH-a mogu slati videoprijenos svojim operaterima, ali to i nije nužno. Održavaju položaj pomoću višekanalnog GPS prijamnika otpornog na ometanje. Njegova autonomija čini ga teškim za neutralizaciju. Iznimka je, jasno, izravno obaranje.​

Ruske trupe u Torecku navodno napadaju na motociklima umjesto sporijih tenkova u nadi da će izbjeći ukrajinske dronove.​

Opasna kombinacija iscrpljenosti i neprekidnih napada dronovima također objašnjava zašto se Rusi povlače i oko Pokrovska, 50-ak kilometara jugoistočno od Torecka. Ali, ti faktori djeluju na obje strane. U Kursku su Ukrajinci ti kojima manjka opreme pa se povlače pod napadima naprednih dronova.

Preuzeto sa: https://www.index.hr/mobile/vijesti/cla ... 50348.aspx
User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#215475 Re: Ukrajina

Post by dr_Evil »

Nego, vrli poznavaoci ove teme. Sta bi sa bradonjama iz Gruzije sta su se sepurili po Ukrajini na pocetku rata? Nisam vidio nikakav video o njima vec mjesecima?
Post Reply