Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hendrix
Posts: 5282
Joined: 27/02/2004 00:00

#23326 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Zar nije NZ u ekonomskoj gabuli sada? Koliko sam cuo bjeze preko bare u Australiju jer ima vise posla. Doduse nemam pojma ni sta im je glavna ekonomija, farme...sumarstvo?

Cime se planiras baviti tamo zoom?
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23327 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Hendrix wrote: 15/01/2025 08:54 Zar nije NZ u ekonomskoj gabuli sada? Koliko sam cuo bjeze preko bare u Australiju jer ima vise posla. Doduse nemam pojma ni sta im je glavna ekonomija, farme...sumarstvo?

Cime se planiras baviti tamo zoom?
Sranje u Rwandi... ja mislim da se zezno, sad jos podigli minimalac u BiH ko bi iso... covjek zatvorio firmu a sad valja cuvat dole ovce...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#23328 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bullet Tooth Tony »

stubrijez wrote: 15/01/2025 10:04
Hendrix wrote: 15/01/2025 08:54 Zar nije NZ u ekonomskoj gabuli sada? Koliko sam cuo bjeze preko bare u Australiju jer ima vise posla. Doduse nemam pojma ni sta im je glavna ekonomija, farme...sumarstvo?

Cime se planiras baviti tamo zoom?
Sranje u Rwandi... ja mislim da se zezno, sad jos podigli minimalac u BiH ko bi iso... covjek zatvorio firmu a sad valja cuvat dole ovce...
Ma isplati se zatvarati firmu 4+ godine zbog NZ vjeruj mi .. mislim 4+ godine .. koliko je samo radnika zaplakalo :D
Hendrix
Posts: 5282
Joined: 27/02/2004 00:00

#23329 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

stubrijez wrote: 15/01/2025 10:04
Hendrix wrote: 15/01/2025 08:54 Zar nije NZ u ekonomskoj gabuli sada? Koliko sam cuo bjeze preko bare u Australiju jer ima vise posla. Doduse nemam pojma ni sta im je glavna ekonomija, farme...sumarstvo?

Cime se planiras baviti tamo zoom?
Sranje u Rwandi... ja mislim da se zezno, sad jos podigli minimalac u BiH ko bi iso... covjek zatvorio firmu a sad valja cuvat dole ovce...
Pa ako ima prihode da zivi tamo, super zemlja daleko od svih mogucih sranja. Priroda na sve strane netaknuta zivot lagan jbg. Ali opet treba lova heh.
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#23330 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

Doticni kolega vjerovatno ima deviza za pocetak vise nego velika vecina koji se odluce na odlazak tamo. Sto je za NZ ili Australiju veoma, veoma vazno za izdeverati. I kada izdevera i dođe do papira za stalno, onda mu je i Australija kao bolja opcija na dohvat ruke.

Jedna i druga drzava su veoma restriktivne po pitanju useljavanja. Inace bi pola Azije i onu australijsku pustinju naselilo.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23331 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Bullet Tooth Tony wrote: 15/01/2025 10:28
stubrijez wrote: 15/01/2025 10:04
Hendrix wrote: 15/01/2025 08:54 Zar nije NZ u ekonomskoj gabuli sada? Koliko sam cuo bjeze preko bare u Australiju jer ima vise posla. Doduse nemam pojma ni sta im je glavna ekonomija, farme...sumarstvo?

Cime se planiras baviti tamo zoom?
Sranje u Rwandi... ja mislim da se zezno, sad jos podigli minimalac u BiH ko bi iso... covjek zatvorio firmu a sad valja cuvat dole ovce...
Ma isplati se zatvarati firmu 4+ godine zbog NZ vjeruj mi .. mislim 4+ godine .. koliko je samo radnika zaplakalo :D
Za početak ću biti Project Engineer u TransPower.

A plan da se ode tamo je začet još 2018. ljeta gospodnjeg. U realizaciju se krenulo prije nekih 18 mjeseci.
Ne idem grlom u jagode. Viza je odobrena, karte su tu, kaparisan smještaj preko maminih rođaka, sve manje više riješeno.

Mislio sam kuću ovdje prodavati, al’ žena mi ne dade, to ćemo još vidjeti, možda ću je rentati.


Hendrix wrote: 15/01/2025 11:03
stubrijez wrote: 15/01/2025 10:04
Hendrix wrote: 15/01/2025 08:54 Zar nije NZ u ekonomskoj gabuli sada? Koliko sam cuo bjeze preko bare u Australiju jer ima vise posla. Doduse nemam pojma ni sta im je glavna ekonomija, farme...sumarstvo?

Cime se planiras baviti tamo zoom?
Sranje u Rwandi... ja mislim da se zezno, sad jos podigli minimalac u BiH ko bi iso... covjek zatvorio firmu a sad valja cuvat dole ovce...
Pa ako ima prihode da zivi tamo, super zemlja daleko od svih mogucih sranja. Priroda na sve strane netaknuta zivot lagan jbg. Ali opet treba lova heh.
Cca 1900 NZD per week neto, za početak.

Žena dobija preko mene full working rights (pošto nam je straight-to-residence visa), pa će i ona vjerovatno brzo početi raditi bilo što, ima B2 IELTS položen friško.
S tim engleskim i svojom diplomom može raditi kao učiteljica, kao i ovdje, al’ o tom po tom.



Uglavnom, nakon dvije godine ide permanent residence, a nakon ukupno pet godina državljanstvo :mrgreen:



Sa residence imam sva prava kao i svaki Kiwi, osim prava glasa. Besplatno zdravstveno, besplatno školovanje za malca itd.
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#23332 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by eluna »

ovi i dalje trolaju po temi :mastakazes:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83412
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23333 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Ma ne znam svakom svoje. Ne treba ljudima govoriti kako im je. Covjek je donio odluku i neka mu je sretno, uostalom on ce zivjeti sa posljedicama svog izbora.

Eh sad, mogu reci svoje misljenje bazirano na onome sto znam sa foruma naravno, bez da se Kiwi naljuti. Forum je i diskutujemo, a kolega je bio voljan da nas o svojim planovima cesto obavjestava i smatram da je ok da o istima malo i prodiskutujemo.

Meni je nerezonski od uspjesnog biznisa ici preko svijeta raditi za platu i to uglavnom iz "samo da se ode" razloga (moj utisak, znam da ce Kiwi reci da nije tako, ali meni tako izgleda).

Sta dobijas time osim promjene sredine koja te ocigledno gusi? Kad ti prodje zaljubljenost u novu sredinu i tamo ce te poceti gusiti stvari koje su dole problematicne. Koje parametre SWOT analize taj transfer prolazi? Mozda nova prilika da se okusas kao inzinjer u imperijalnom sistemu jedinica i jednom drugom skroz sistemu?

Ne znam iskreno.

Novi Zeland sve je to lijepo krasno za obici turisticki, ali zivjeti dole sa 12 sati vremenske razlike (GMT+13) od svega sto ti je do sada poznato, a da pri tome nisi balavac od 20 godina bez kuceta i maceta, nego realizovan i porodican covjek, meni iskreno nema smisla.

Zoom Zoom Kiwi tebi sretno druze, ne zamjeri bgt, da forumamo odozdo i da cujemo nove stvari od tebe i prosirimo vidike :kiss:
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#23334 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Laplace »

Dope_Man wrote: 20/12/2024 10:51
skafiskafsnjak wrote: 20/12/2024 05:45
Puno palamudjenja i generaliziranja :run:
Mojne tako, covjeka grizla savjest jer je vozio mercedesa i zivio u kuci sa bazenom, kosarkaskim igralistem il sta vec spomenu.. pa je odlucio izlijecit dusu vracanjem u BiH gdje niko ne ganja takve stvari, ljudi vole sjedit i buljit u plafon i dusa im puna jer takvi su ti bosanci bajo moj. :-)

I ove price kao ne moze mu "naumpasti da nesto uradi" i to uraditi.. jer eto u Americi ne moze ti pasti na pamet da odes na planinu i da to uradis jer samo u Bosni je to moguce. Neka prica kako u Bosni sve sa rajom, tamo nije.. a opet i kad spomene zivot tamo, spominje i tamo raju i to samo Bosance jer se haman nije sa bilo kim drugim druzio.

Nisam mogao dalje od 30tak minuta ovih supljaka bez iceg pametnog. Ostalo na preskaku, vidim od toga da mu je propao neki restoran il sta, do toga da ne moze naci postenog posla, pa do ranca... kojim li parama prosjecan Bosanac da se tako zajebava.

Sto rece jedan komentar ispod videa:
Lijen si ti jaro moj lijen, 33g sam u Švedskoj i imam i posao i život i putovanja
Bio sam par dana u CERN-u (2018. godine) i vidio da se ljudi lako organizuju za druženje po principu: mogli bismo? - idemo! Oko dva CHF za tramvaj i ide druženje uz kafu, pivo i vino, šta već ko pije. Naša priča da su zapadnjaci hladni i nedruštveni ne pije vode.
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#23335 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Laplace »

Ecci wrote: 14/01/2025 23:09 Dobro je pobjeci bilo gdje od nepravde i korupcije taman i na Novi Zeland.

Neka je sa hajrom i srecom.

Ipak mislim da je za nase ljude najvise mogucnosti nudi trokut Njemacka, Austrija, Svajcarska. Izuzecu USA, samo zato sto je odlazak komplikovaniji i skuplji za prosjecnog gradjanina.
Pobjegne od nepravde i korupcije i sa sobom ponese mindset koji je stvorio nepravdu i korupciju.
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#23336 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Laplace »

stubrijez wrote: 15/01/2025 10:04
Hendrix wrote: 15/01/2025 08:54 Zar nije NZ u ekonomskoj gabuli sada? Koliko sam cuo bjeze preko bare u Australiju jer ima vise posla. Doduse nemam pojma ni sta im je glavna ekonomija, farme...sumarstvo?

Cime se planiras baviti tamo zoom?
Sranje u Rwandi... ja mislim da se zezno, sad jos podigli minimalac u BiH ko bi iso... covjek zatvorio firmu a sad valja cuvat dole ovce...
Iz NZ mu je Australija bliža nego iz BiH. Možda se i nije toliko zeznuo.
User avatar
Didier
Posts: 3786
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#23337 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Novi Zeland, nova nafaka...

Slažem se s Batom, mada to i nije nešto novo.

Sve loše što sam vidio u Bosni, vidio sam i vani.

Ipak, želim svu sreću.
Hendrix
Posts: 5282
Joined: 27/02/2004 00:00

#23338 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Da ne citiram opet post, sa srecom Zoom. Jebena odluka bas na kraj svijeta ali opet nafaka moze biti bilo gdje.

Znam covjeka koji je zatvorio biznis i otisao u Australiju, nisi jedini.
User avatar
Ozimician
Posts: 8126
Joined: 05/09/2012 23:21

#23339 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Meni je iskreno jako drago zbog njega, jer ipak za takvu odluku treba imati cojones. To mogu samo rijetki.

Takodje mislim da ce to oznaciti i jednu novu eru na ovoj temi.

Na drugim forumima se iskreno vise prica o povratku nego o iseljenju. Iz mog kruga poznanstva ne poznajem jos nikog ko se vratio u BIH, znam dvojicu koji cekaju njemacki pasos da dobiju i da to ucine. Ali eto ubjedjuju me da ima sad i takvih dosta, navodno TK prednjaci.

Problem je ocigledno sto ce 2025 god. biti ekonomski i politicki shit gdje god se nalazio. Ono, dobro je dok dobro ide.
S tog apsekta svakako mislim da je Novi Zeland najbolja opcija, milion milja daleko od svega.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#23340 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Hvala svima :thumbup:
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#23341 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Laplace wrote: 16/01/2025 09:04 Bio sam par dana u CERN-u (2018. godine) i vidio da se ljudi lako organizuju za druženje po principu: mogli bismo? - idemo! Oko dva CHF za tramvaj i ide druženje uz kafu, pivo i vino, šta već ko pije. Naša priča da su zapadnjaci hladni i nedruštveni ne pije vode.
Definitivno jedna od glupljih izjava/misli prosjecnog Balkanca od zapadnom drustvu. Evo i sad, i prije 3 sata da sam prosetao gradom, kafici i restorani puni. Istina, ovdje u AT primjetim jednu razliku.. cesce je na stolu casa vina nego kafa :cuga:

@ZoomZoomKiwi Nek se i tebi priblizilo.. sretno i postavljaj slike, don't be a stranger :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#23342 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

ZoomZoomKiwi wrote: 16/01/2025 10:41 Hvala svima :thumbup:
Ides ti od kada si evolution bio :D nije da ti ne vjerujem, nego si dosadio vise tita mi :D

Ali zahvaljujuci tebi sam pogodio neki dan na bar kvizu, bilo pitanje koje su boje zvjezdice na zastavi NZ :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#23343 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Dope_Man wrote: 16/01/2025 16:18
Laplace wrote: 16/01/2025 09:04 Bio sam par dana u CERN-u (2018. godine) i vidio da se ljudi lako organizuju za druženje po principu: mogli bismo? - idemo! Oko dva CHF za tramvaj i ide druženje uz kafu, pivo i vino, šta već ko pije. Naša priča da su zapadnjaci hladni i nedruštveni ne pije vode.
Definitivno jedna od glupljih izjava/misli prosjecnog Balkanca od zapadnom drustvu. Evo i sad, i prije 3 sata da sam prosetao gradom, kafici i restorani puni. Istina, ovdje u AT primjetim jednu razliku.. cesce je na stolu casa vina nego kafa :cuga:

@ZoomZoomKiwi Nek se i tebi priblizilo.. sretno i postavljaj slike, don't be a stranger :D
Nisi ti dovoljno zapadno :)
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#23344 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bullet Tooth Tony »

Ja se samo nadam da nece biti supak (koristim ovaj izraz jer ga je on koristio stranicu prije gdje je naglasio da nije isti) i pljuvati po BiH sa NZ ... zato sam mu rekao "hajde aBd pa da izbrises i forum i zaboravis na nas"

Nema mi nista gore ... jbt 2025 je godina idi zivi gdje ti je krcu cejf .. vrati se .. otidji .. putuj .. vidi .. radi ..
Last edited by Bullet Tooth Tony on 16/01/2025 16:50, edited 1 time in total.
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#23345 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

Bullet Tooth Tony wrote: 16/01/2025 16:48 Ja se samo nadam da nece biti supak (koristim ovaj izraz jer ga je on koristio stranicu prije gdje je naglasio da nije isti) i pljuvati po BiH sa NZ ... zato sam mu rekao "hajde aBd pa da izbrises i forum i zaboravis na nas"

Nema mi nista gore ... jbt 2025 je godina idi zivi gdje ti je krcu cejf ..
Nova era na temi rece neko. Nevjerovatno. :mrgreen:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#23346 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bullet Tooth Tony »

Dope_Man wrote: 16/01/2025 16:18
Laplace wrote: 16/01/2025 09:04 Bio sam par dana u CERN-u (2018. godine) i vidio da se ljudi lako organizuju za druženje po principu: mogli bismo? - idemo! Oko dva CHF za tramvaj i ide druženje uz kafu, pivo i vino, šta već ko pije. Naša priča da su zapadnjaci hladni i nedruštveni ne pije vode.
Definitivno jedna od glupljih izjava/misli prosjecnog Balkanca od zapadnom drustvu. Evo i sad, i prije 3 sata da sam prosetao gradom, kafici i restorani puni. Istina, ovdje u AT primjetim jednu razliku.. cesce je na stolu casa vina nego kafa :cuga:

@ZoomZoomKiwi Nek se i tebi priblizilo.. sretno i postavljaj slike, don't be a stranger :D
Sta bi se desilo da si prisao jednom stolu i na engleskom rekao (uzimamo u obzir da su neka mladja raja i svi znaju engleski)- Dobar dan, mogu li popiti pice sa vama ? :D
User avatar
Ozimician
Posts: 8126
Joined: 05/09/2012 23:21

#23347 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Nego ima li raje iz Karlsruhe, jel neko dobio stagod u sanduce, evo danas i protesti:

https://bnn.de/karlsruhe/karlsruhe-stad ... er-protest

Jos sam ja Karlsruhe uvijek dozivljavao kao progresivnu sredinu. :run:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83412
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23348 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Ozimician wrote: 16/01/2025 10:20 Na drugim forumima se iskreno vise prica o povratku nego o iseljenju.
Ma gdje to?

Bullet Tooth Tony wrote: 16/01/2025 16:48 Ja se samo nadam da nece biti supak (koristim ovaj izraz jer ga je on koristio stranicu prije gdje je naglasio da nije isti) i pljuvati po BiH sa NZ ... zato sam mu rekao "hajde aBd pa da izbrises i forum i zaboravis na nas"
Drag mi je Kiwi ko brat, ali dabogda. Mislim da ce se pljuvanje po BiH samo pojacati. :(

Ti si jedini forumski dijasporac kojeg nikad nisam vidio da pljuje po BiH :thumbup:

@dr_Evil kako ono bi raniji nick kod kiwija :hm:
User avatar
Truba
Posts: 93802
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#23349 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Covjek ide raditi posao koji i ovdje radi
Plus san
Znaci zivot ce mu 2/3 biti isti :mrgreen: :bih:
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23350 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Dope_Man wrote: 16/01/2025 16:18
Laplace wrote: 16/01/2025 09:04 Bio sam par dana u CERN-u (2018. godine) i vidio da se ljudi lako organizuju za druženje po principu: mogli bismo? - idemo! Oko dva CHF za tramvaj i ide druženje uz kafu, pivo i vino, šta već ko pije. Naša priča da su zapadnjaci hladni i nedruštveni ne pije vode.
Definitivno jedna od glupljih izjava/misli prosjecnog Balkanca od zapadnom drustvu.
Da ispravim: jedna od najglupljih :thumbup:
Post Reply