Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kakavdanakneiskustvu
Posts: 58960
Joined: 03/08/2010 19:04

#32576 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 03/04/2024 11:06 https://cin.ba/en/pogledajte-dokumentar ... e-je-sara/


Dokumentarni film : Gdje je Sara

Da se vratimo na nase teme i probleme i stvarnost oko nas
kakve veze ovo ima sa feminizmom?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4885
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#32577 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

piupiu wrote: 01/04/2024 13:51
Arminovski wrote: 01/04/2024 13:30
piupiu wrote: 29/03/2024 16:48 Ma bitno je da su autentični, a ako su autentični, ondaK mogu biti samo srpski, ovi se drugi ne pikaju :D :lol:

Da, to je vječita tema - posebno sa ljudima iz Srbije koji dobiju osip kad im kažeš da su Srbijanci, naljute se čak unatoč tome što imaju pjesme koje opjevaše Srbijance i Srbijanke. Srbijanče ognju živi, ko se tebi još ne divi... Jelek, anterija i opanci, po tome se znaju Srbijanci :oops:

Ne sjećam se šta je bilo po S-H standardu?
Šta kaže gramatika za Hrvate, Bugare, Grke, Ruse i druge? Ima li neko pravilo ili barem nešto blizu pravila?
Sačekaćemo @¤ jelena ¤ da nam objasni. :D
Ja znam da je jezik srpski, a kajmak srbijanski i toliko mi je dosta i za foruma i u svakodnevnoj komunikaciji. :D

Evo šta kažu oni koji znaju bolje:

https://kakosepise.net/srpski-pasos-ili ... ski-pasos/
User avatar
dr_Evil
Posts: 12598
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#32578 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dr_Evil »

¤ jelena ¤ wrote: 04/04/2024 08:21
piupiu wrote: 01/04/2024 13:51
Arminovski wrote: 01/04/2024 13:30

Šta kaže gramatika za Hrvate, Bugare, Grke, Ruse i druge? Ima li neko pravilo ili barem nešto blizu pravila?
Sačekaćemo @¤ jelena ¤ da nam objasni. :D
Ja znam da je jezik srpski, a kajmak srbijanski i toliko mi je dosta i za foruma i u svakodnevnoj komunikaciji. :D

Evo šta kažu oni koji znaju bolje:

https://kakosepise.net/srpski-pasos-ili ... ski-pasos/
Sto bi rekao Nenad, jel predsjednik onda srpski ili srbijanski :P just saying.

Pasos mora biti srbijanski jer ga imaju svi gradjani Srbije bez obzira na etnicku pripadnost. Jezik je sprski naravno, a kajmak je odlican!
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4885
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#32579 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

dr_Evil wrote: 04/04/2024 08:26
¤ jelena ¤ wrote: 04/04/2024 08:21
piupiu wrote: 01/04/2024 13:51

Sačekaćemo @¤ jelena ¤ da nam objasni. :D
Ja znam da je jezik srpski, a kajmak srbijanski i toliko mi je dosta i za foruma i u svakodnevnoj komunikaciji. :D

Evo šta kažu oni koji znaju bolje:

https://kakosepise.net/srpski-pasos-ili ... ski-pasos/
Sto bi rekao Nenad, jel predsjednik onda srpski ili srbijanski :P just saying.

Pasos mora biti srbijanski jer ga imaju svi gradjani Srbije bez obzira na etnicku pripadnost. Jezik je sprski naravno, a kajmak je odlican!
Eo, autor teksta se poziva na autoritet prof. Telebaka, navodi nam primjere koji mogu izazvati nesporazum i fino preporučuje alternativu:

,,Pridev srpski treba upotrebljavati uz pojmove koji se odnose na Srbe kao naciju: srpski narod, srpski jezik, srpska kultura… Nije ga dobro upotrebljavati u značenju pripadanja državi Srbiji: srpski premijer, srpski ustav, srpska policija… S ciljem izbegavanja dvoznačnosti i nesporazuma, u ovim sintagmama umesto prisvojnog prideva (bilo srpski, bilo srbijanski) bolje je upotrebljavati prisvojni genitiv – Srbije: Vlada Srbije, predsednik Srbije, Ustav Srbije, policija Srbije…"
User avatar
vjeshalica
Posts: 17345
Joined: 31/03/2019 14:56

#32580 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 08:14
vjeshalica wrote: 03/04/2024 11:06 https://cin.ba/en/pogledajte-dokumentar ... e-je-sara/


Dokumentarni film : Gdje je Sara

Da se vratimo na nase teme i probleme i stvarnost oko nas
kakve veze ovo ima sa feminizmom?
Nadji mi kakve veze nema?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58960
Joined: 03/08/2010 19:04

#32581 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 04/04/2024 08:46
kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 08:14
vjeshalica wrote: 03/04/2024 11:06 https://cin.ba/en/pogledajte-dokumentar ... e-je-sara/


Dokumentarni film : Gdje je Sara

Da se vratimo na nase teme i probleme i stvarnost oko nas
kakve veze ovo ima sa feminizmom?
Nadji mi kakve veze nema?
nestala beba, koju traže njeni roditelji, ne mama, nije beba oduzeta od mame, nisu ugrožena isključivo prava mame, žene

glup sam, kakve ovo veze ima sa feminizmom
User avatar
vjeshalica
Posts: 17345
Joined: 31/03/2019 14:56

#32582 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 09:30
vjeshalica wrote: 04/04/2024 08:46
kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 08:14

kakve veze ovo ima sa feminizmom?
Nadji mi kakve veze nema?
nestala beba, koju traže njeni roditelji, ne mama, nije beba oduzeta od mame, nisu ugrožena isključivo prava mame, žene

glup sam, kakve ovo veze ima sa feminizmom
Radije pogledaj dokumentarac.
Dijete nije tek tako nestalo, druga je stvar sto iz privatnih razloga gajis animozitet prema zenama i onome sto se desilo. Itekako jesu joj ugrozena prava.
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#32583 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Ocu nije nestalo dijete, samo je nestalo majci, pa je to feministički problem?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17345
Joined: 31/03/2019 14:56

#32584 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 04/04/2024 10:25 Ocu nije nestalo dijete, samo je nestalo majci, pa je to feministički problem?
Feminizam pravi se bavi problemima muskaraca i zena i djece. Nemoj izvrtati pricu.
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#32585 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Zato se i zove feminizam, logično.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17345
Joined: 31/03/2019 14:56

#32586 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Pravi feminizam zastupa ravnopravnost svih spolova a ne da izvlacimo ono sto nam godi. Od jedno 1300 stranica nema konkretne price o feminizmu barem 300. Sve ostalo je napucavanje govana. Ljudi zele da raspravljaju o nekim stvarima koje uopce nemaju dodira sa stvarnoscu u nasem drustvu niti se obaziru na nase probleme. Sta mi ovdje radimo da iskorijenimo odredjene probleme kod svih spolova. Jer ako jednom napravis ustupak, onda drugom uskracujes nesto i obratno u krug.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58960
Joined: 03/08/2010 19:04

#32587 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 04/04/2024 10:18
kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 09:30
vjeshalica wrote: 04/04/2024 08:46

Nadji mi kakve veze nema?
nestala beba, koju traže njeni roditelji, ne mama, nije beba oduzeta od mame, nisu ugrožena isključivo prava mame, žene

glup sam, kakve ovo veze ima sa feminizmom
Radije pogledaj dokumentarac.
Dijete nije tek tako nestalo, druga je stvar sto iz privatnih razloga gajis animozitet prema zenama i onome sto se desilo. Itekako jesu joj ugrozena prava.
ugrožena prava majci nestalog djeteta a nisu ugrožena prava ocu nestalog djeteta??
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58960
Joined: 03/08/2010 19:04

#32588 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

Hakiz wrote: 04/04/2024 10:25 Ocu nije nestalo dijete, samo je nestalo majci, pa je to feministički problem?
otac valjda manje bitan šta li
User avatar
vjeshalica
Posts: 17345
Joined: 31/03/2019 14:56

#32589 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 15:07
vjeshalica wrote: 04/04/2024 10:18
kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 09:30

nestala beba, koju traže njeni roditelji, ne mama, nije beba oduzeta od mame, nisu ugrožena isključivo prava mame, žene

glup sam, kakve ovo veze ima sa feminizmom
Radije pogledaj dokumentarac.
Dijete nije tek tako nestalo, druga je stvar sto iz privatnih razloga gajis animozitet prema zenama i onome sto se desilo. Itekako jesu joj ugrozena prava.
ugrožena prava majci nestalog djeteta a nisu ugrožena prava ocu nestalog djeteta??
Procitaj 2 prethodna upisa Boga ti. Ne daje mi se umarati.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58960
Joined: 03/08/2010 19:04

#32590 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 04/04/2024 15:16
kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 15:07
vjeshalica wrote: 04/04/2024 10:18
Radije pogledaj dokumentarac.
Dijete nije tek tako nestalo, druga je stvar sto iz privatnih razloga gajis animozitet prema zenama i onome sto se desilo. Itekako jesu joj ugrozena prava.
ugrožena prava majci nestalog djeteta a nisu ugrožena prava ocu nestalog djeteta??
Procitaj 2 prethodna upisa Boga ti. Ne daje mi se umarati.

pročitao,isto kao i da nisam nista pročitaio
Last edited by kakavdanakneiskustvu on 04/04/2024 15:17, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17345
Joined: 31/03/2019 14:56

#32591 Re: Danasnji "feminizam"

Post by vjeshalica »

Slabo
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58960
Joined: 03/08/2010 19:04

#32592 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

https://www.mgz.hr/hr/dogadanja/okrugli ... ,3632.html


šta je rodna perspektiva u muzejima?
Hakiz
Posts: 40845
Joined: 30/07/2015 20:01

#32593 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 18:06 https://www.mgz.hr/hr/dogadanja/okrugli ... ,3632.html


šta je rodna perspektiva u muzejima?
Bolan, Amerikanci (Marvel), odakle sve ovo dolazi, su Tora pretvorili u ženu.

Šta je sljedeće, da Isus, Mojsije i Muhamed budu žene? Volio bih da pokušaju Muhameda predstaviti kao ženu, ako smiju.

Otišlo je sve do vraga. E, vraga će ostaviti u muškom rodu i muškog spola, sa njim se neće poistovjećivati.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58960
Joined: 03/08/2010 19:04

#32594 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

Hakiz wrote: 04/04/2024 19:10
kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 18:06 https://www.mgz.hr/hr/dogadanja/okrugli ... ,3632.html


šta je rodna perspektiva u muzejima?
Bolan, Amerikanci (Marvel), odakle sve ovo dolazi, su Tora pretvorili u ženu.

Šta je sljedeće, da Isus, Mojsije i Muhamed budu žene? Volio bih da pokušaju Muhameda predstaviti kao ženu, ako smiju.

Otišlo je sve do vraga. E, vraga će ostaviti u muškom rodu i muškog spola, sa njim se neće poistovjećivati.

a svi prisutni na okruglom stolu, žene,sedam njih,a ravnopravnost kao,ok
User avatar
dale cooper
Posts: 28528
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#32595 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 04/04/2024 19:10
kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 18:06 https://www.mgz.hr/hr/dogadanja/okrugli ... ,3632.html


šta je rodna perspektiva u muzejima?
Bolan, Amerikanci (Marvel), odakle sve ovo dolazi, su Tora pretvorili u ženu.

Šta je sljedeće, da Isus, Mojsije i Muhamed budu žene? Volio bih da pokušaju Muhameda predstaviti kao ženu, ako smiju.

Otišlo je sve do vraga. E, vraga će ostaviti u muškom rodu i muškog spola, sa njim se neće poistovjećivati.
Not really.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58960
Joined: 03/08/2010 19:04

#32596 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

https://federalna.ba/univerzitet-u-zeni ... osti-asriy

Univerzitet u Zenici, u saradnji sa TOP fondacijom te u sklopu ovogodišnje globalne kampanje obilježavaja "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja", otvorio je u zgradi Rektorata Kancelariju za savjetovanje u oblasti rodne ravnopravnosti, za koju im je podršku pružila Ambasada Velike Britanije u Bosni i Hercegovini.

Počastvovan sam samom prilikom da sam danas u Zenici i da otvorim centar, koji je jako važan. U vremenu kada svako radi samo ono minimalno što se od nekoga očekuje, imati priliku otvoriti jedan centar kao što je ovaj na UNZE, a koji će pružiti podršku ne samo studentima nego i nastavnom osoblju u situacijama kada, možda, osjećaju nešto što se može zvati diskriminacija ili nejednakopravnost - ili, nekim još težim slučajevima, kada se to može manifestovati i kroz neke druge oblike, ovo je jedinstvena prilika - istakao je zamjenik britanskog ambasadora Neil Kavanagh.

Počastvovan je što može pružiti podršku ovakvim inicijativama te navodi da je činjenica da se ova kancelarija otvara na UNZE-u, “pokazatelj da je UNZE napravio jedan korak da uradi i više od onoga što je nužno očekivano”.

-Dakle, ako sam dobro razumio, postoje samo dva ovakva centra na univerzitetima u BiH, a UNZE je jedan od njih. To je nešto na šta treba ukazati kao pozitivan primjer i kao primjer koji bi mogli slijediti i drugi univerziteti u BiH - poručio je Kavanagh.

Kancelariju će voditi doc. dr. sc. Aida Rizvanović i prof. dr. sc. Anela Hasanagić, a sa studentima koji trebaju ovakvu vrstu podrške, radit će i drugi stručnjaci s fakulteta zeničkog univerziteta.

Rizvanović je istakla kako je opredjeljenje UNZE-a “sprečavanje bilo kakvog oblika diskriminacije i nasilja”, a u skladu s tim, funkcija ovog savjetovališta bit će pružanje pomoći, podrške i prepoznavanja studentima i zaposlenicima koji imaju problem sa rodnom ravnopravnošću.

- Ne zadržavamo se samo na podršci i pomoći nego i razvoju svijesti o rodno zasnovanoj ravnopravnosti i nasilju, ali i pronalaženju adekvatnih mehanizama zaštite naših zaposlenika i studenata - podvukla je Rizvanović.

Hasanagić, koja je profesorica iz naučne oblasti Psihologija na Islamsko-pedagoškom fakultetu UNZE-a, najavila je da će se “svi moći prijaviti putem e-mail adrese, koja je naznačena na letku i bit će naznačena na web-stranici UNZE-a”.

-Prijavljivanje na tretman je anonimno. Ja sam i inače po zanimanju psiholog i psiho terapeut, tako da ću iz te uloge nastupati i nastojati pružiti podršku žrtvama, odnosno osobama koje se na bilo koji način susreću s rodnom diskriminacijom na poslu, ali i druge usluge. Teško je napraviti neku jasnu trijažu, ali nastojat ćemo zaista da otvorimo svoja vrata prema studentima i uposlenicima, kako bismo im pružili stručnu pomoć u smislu podrške - kazala je Hasanagić.

Ona je najavila kako će pružati podršku svima koji žele da rade na dobrobiti i mentalnom zdravlju. Već je počela raditi sa studentima koji se raspituju o ovom centru, ali se nada da neće imati duge liste čekanja.

Rektor UNZE-a prof. dr. sc. Jusuf Duraković naglasio je kako je taj univerzitet jedan od vodećih koji daje podršku projektu rodne ravnopravnosti te danas, ovim skupom i otvaranjem Kancelarije, promoviraju i politiku rodne ravnopravnosti na UNZE-u.

Potpisivanjem Protokola o saradnji s Centrom za ženska prava Zenica, koji su danas također potpisali, “definisane su nadležnosti i vidovi buduće saradnje”.



kakva rodna ravnopravnost ako su na čelu kancelarije dvije osobe istog spola
swanfilter
Posts: 7975
Joined: 06/06/2008 18:52

#32597 Re: Danasnji "feminizam"

Post by swanfilter »

vjeshalica wrote: 04/04/2024 10:46 Pravi feminizam zastupa ravnopravnost svih spolova a ne da izvlacimo ono sto nam godi. Od jedno 1300 stranica nema konkretne price o feminizmu barem 300. Sve ostalo je napucavanje govana. Ljudi zele da raspravljaju o nekim stvarima koje uopce nemaju dodira sa stvarnoscu u nasem drustvu niti se obaziru na nase probleme. Sta mi ovdje radimo da iskorijenimo odredjene probleme kod svih spolova. Jer ako jednom napravis ustupak, onda drugom uskracujes nesto i obratno u krug.
Koliko je to spolova? Jer kada procitam svih, kontam da ih je malo vise ...
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#32598 Re: Danasnji "feminizam"

Post by n+1 »

kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 21:33 https://federalna.ba/univerzitet-u-zeni ... osti-asriy

Univerzitet u Zenici, u saradnji sa TOP fondacijom te u sklopu ovogodišnje globalne kampanje obilježavaja "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja", otvorio je u zgradi Rektorata Kancelariju za savjetovanje u oblasti rodne ravnopravnosti, za koju im je podršku pružila Ambasada Velike Britanije u Bosni i Hercegovini.

Počastvovan sam samom prilikom da sam danas u Zenici i da otvorim centar, koji je jako važan. U vremenu kada svako radi samo ono minimalno što se od nekoga očekuje, imati priliku otvoriti jedan centar kao što je ovaj na UNZE, a koji će pružiti podršku ne samo studentima nego i nastavnom osoblju u situacijama kada, možda, osjećaju nešto što se može zvati diskriminacija ili nejednakopravnost - ili, nekim još težim slučajevima, kada se to može manifestovati i kroz neke druge oblike, ovo je jedinstvena prilika - istakao je zamjenik britanskog ambasadora Neil Kavanagh.

Počastvovan je što može pružiti podršku ovakvim inicijativama te navodi da je činjenica da se ova kancelarija otvara na UNZE-u, “pokazatelj da je UNZE napravio jedan korak da uradi i više od onoga što je nužno očekivano”.

-Dakle, ako sam dobro razumio, postoje samo dva ovakva centra na univerzitetima u BiH, a UNZE je jedan od njih. To je nešto na šta treba ukazati kao pozitivan primjer i kao primjer koji bi mogli slijediti i drugi univerziteti u BiH - poručio je Kavanagh.

Kancelariju će voditi doc. dr. sc. Aida Rizvanović i prof. dr. sc. Anela Hasanagić, a sa studentima koji trebaju ovakvu vrstu podrške, radit će i drugi stručnjaci s fakulteta zeničkog univerziteta.

Rizvanović je istakla kako je opredjeljenje UNZE-a “sprečavanje bilo kakvog oblika diskriminacije i nasilja”, a u skladu s tim, funkcija ovog savjetovališta bit će pružanje pomoći, podrške i prepoznavanja studentima i zaposlenicima koji imaju problem sa rodnom ravnopravnošću.

- Ne zadržavamo se samo na podršci i pomoći nego i razvoju svijesti o rodno zasnovanoj ravnopravnosti i nasilju, ali i pronalaženju adekvatnih mehanizama zaštite naših zaposlenika i studenata - podvukla je Rizvanović.

Hasanagić, koja je profesorica iz naučne oblasti Psihologija na Islamsko-pedagoškom fakultetu UNZE-a, najavila je da će se “svi moći prijaviti putem e-mail adrese, koja je naznačena na letku i bit će naznačena na web-stranici UNZE-a”.

-Prijavljivanje na tretman je anonimno. Ja sam i inače po zanimanju psiholog i psiho terapeut, tako da ću iz te uloge nastupati i nastojati pružiti podršku žrtvama, odnosno osobama koje se na bilo koji način susreću s rodnom diskriminacijom na poslu, ali i druge usluge. Teško je napraviti neku jasnu trijažu, ali nastojat ćemo zaista da otvorimo svoja vrata prema studentima i uposlenicima, kako bismo im pružili stručnu pomoć u smislu podrške - kazala je Hasanagić.

Ona je najavila kako će pružati podršku svima koji žele da rade na dobrobiti i mentalnom zdravlju. Već je počela raditi sa studentima koji se raspituju o ovom centru, ali se nada da neće imati duge liste čekanja.

Rektor UNZE-a prof. dr. sc. Jusuf Duraković naglasio je kako je taj univerzitet jedan od vodećih koji daje podršku projektu rodne ravnopravnosti te danas, ovim skupom i otvaranjem Kancelarije, promoviraju i politiku rodne ravnopravnosti na UNZE-u.

Potpisivanjem Protokola o saradnji s Centrom za ženska prava Zenica, koji su danas također potpisali, “definisane su nadležnosti i vidovi buduće saradnje”.



kakva rodna ravnopravnost ako su na čelu kancelarije dvije osobe istog spola
- Imam dobru poziciju za tebe, primat ćeš platu, a ništa ne radiš, još UK/EU šalju pare.

- O čemu se radi?

- Ma njakav ured za ravnopravnost, dobro izgleda pred strancima, a prilika da te uhljebimo.

- Odlično, pristajem.

Breaking news: Univerzitet u Zenici otvorio je u zgradi Rektorata Kancelariju za savjetovanje u oblasti rodne ravnopravnosti
User avatar
basicm
Posts: 10554
Joined: 16/01/2012 21:38

#32599 Re: Danasnji "feminizam"

Post by basicm »

Hakiz wrote: 04/04/2024 10:25 Ocu nije nestalo dijete, samo je nestalo majci, pa je to feministički problem?
To je ta logika
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58960
Joined: 03/08/2010 19:04

#32600 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

n+1 wrote: 05/04/2024 00:13
kakavdanakneiskustvu wrote: 04/04/2024 21:33 https://federalna.ba/univerzitet-u-zeni ... osti-asriy

Univerzitet u Zenici, u saradnji sa TOP fondacijom te u sklopu ovogodišnje globalne kampanje obilježavaja "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja", otvorio je u zgradi Rektorata Kancelariju za savjetovanje u oblasti rodne ravnopravnosti, za koju im je podršku pružila Ambasada Velike Britanije u Bosni i Hercegovini.

Počastvovan sam samom prilikom da sam danas u Zenici i da otvorim centar, koji je jako važan. U vremenu kada svako radi samo ono minimalno što se od nekoga očekuje, imati priliku otvoriti jedan centar kao što je ovaj na UNZE, a koji će pružiti podršku ne samo studentima nego i nastavnom osoblju u situacijama kada, možda, osjećaju nešto što se može zvati diskriminacija ili nejednakopravnost - ili, nekim još težim slučajevima, kada se to može manifestovati i kroz neke druge oblike, ovo je jedinstvena prilika - istakao je zamjenik britanskog ambasadora Neil Kavanagh.

Počastvovan je što može pružiti podršku ovakvim inicijativama te navodi da je činjenica da se ova kancelarija otvara na UNZE-u, “pokazatelj da je UNZE napravio jedan korak da uradi i više od onoga što je nužno očekivano”.

-Dakle, ako sam dobro razumio, postoje samo dva ovakva centra na univerzitetima u BiH, a UNZE je jedan od njih. To je nešto na šta treba ukazati kao pozitivan primjer i kao primjer koji bi mogli slijediti i drugi univerziteti u BiH - poručio je Kavanagh.

Kancelariju će voditi doc. dr. sc. Aida Rizvanović i prof. dr. sc. Anela Hasanagić, a sa studentima koji trebaju ovakvu vrstu podrške, radit će i drugi stručnjaci s fakulteta zeničkog univerziteta.

Rizvanović je istakla kako je opredjeljenje UNZE-a “sprečavanje bilo kakvog oblika diskriminacije i nasilja”, a u skladu s tim, funkcija ovog savjetovališta bit će pružanje pomoći, podrške i prepoznavanja studentima i zaposlenicima koji imaju problem sa rodnom ravnopravnošću.

- Ne zadržavamo se samo na podršci i pomoći nego i razvoju svijesti o rodno zasnovanoj ravnopravnosti i nasilju, ali i pronalaženju adekvatnih mehanizama zaštite naših zaposlenika i studenata - podvukla je Rizvanović.

Hasanagić, koja je profesorica iz naučne oblasti Psihologija na Islamsko-pedagoškom fakultetu UNZE-a, najavila je da će se “svi moći prijaviti putem e-mail adrese, koja je naznačena na letku i bit će naznačena na web-stranici UNZE-a”.

-Prijavljivanje na tretman je anonimno. Ja sam i inače po zanimanju psiholog i psiho terapeut, tako da ću iz te uloge nastupati i nastojati pružiti podršku žrtvama, odnosno osobama koje se na bilo koji način susreću s rodnom diskriminacijom na poslu, ali i druge usluge. Teško je napraviti neku jasnu trijažu, ali nastojat ćemo zaista da otvorimo svoja vrata prema studentima i uposlenicima, kako bismo im pružili stručnu pomoć u smislu podrške - kazala je Hasanagić.

Ona je najavila kako će pružati podršku svima koji žele da rade na dobrobiti i mentalnom zdravlju. Već je počela raditi sa studentima koji se raspituju o ovom centru, ali se nada da neće imati duge liste čekanja.

Rektor UNZE-a prof. dr. sc. Jusuf Duraković naglasio je kako je taj univerzitet jedan od vodećih koji daje podršku projektu rodne ravnopravnosti te danas, ovim skupom i otvaranjem Kancelarije, promoviraju i politiku rodne ravnopravnosti na UNZE-u.

Potpisivanjem Protokola o saradnji s Centrom za ženska prava Zenica, koji su danas također potpisali, “definisane su nadležnosti i vidovi buduće saradnje”.



kakva rodna ravnopravnost ako su na čelu kancelarije dvije osobe istog spola
- Imam dobru poziciju za tebe, primat ćeš platu, a ništa ne radiš, još UK/EU šalju pare.

- O čemu se radi?

- Ma njakav ured za ravnopravnost, dobro izgleda pred strancima, a prilika da te uhljebimo.

- Odlično, pristajem.

Breaking news: Univerzitet u Zenici otvorio je u zgradi Rektorata Kancelariju za savjetovanje u oblasti rodne ravnopravnosti
bravo, i opet ono najsmješnije, na čelu kancelarije za rodnu ravnopravnost, osobe istog spola??
Post Reply