Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 25151
Joined: 08/09/2005 20:08

#10276 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Da sumiram. Ako su SAMO cijene kvadrata pratile inflaciju, i niko nista nije zaradio - onda su cijene od 6000 - normalne i prosjecne?

Onda 4000 KM u Novoj Otoci je prosjek za prosjecnog covjeka.
citroen xm
Posts: 18338
Joined: 17/04/2012 22:57

#10277 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by citroen xm »

Ovaj stan po cijeni od 6000 ne bih kupio sve da imam da iskeširam i poslednji fening i još toliko da mi ostane. Ko je lud da sa tolikim parama, sa kojim možeš da biraš gdje ćeš živjeti, kupi stan u ovoj košnici sa 1000 komšija. Totalna ludost. Ali da će se prodati ne sumnjam.

Što se tiče investicija, kako nije zarada? Kupiš stan na kredit, prodaš ga duplo, vratiš kredit i ostatak je čista zarada. A i da ti treba za život, kupio si ga po duplo manjoj cijeni i vraćaš ratu koja je smiješna. Ljudi koji su kupili možda nisu ekonomski magovi, ali oni koji su mislili da je za Sarajevo 2500 KM/m2 puno su totalni levati. I mogu se sada jedino tješiti nekvalitetom gradnje. :-)

Što se armature tiče, ne brinite, u velikoj većini novogradnje je ima sasvim dovoljno. :thumbup: Za sve ostalo, u svakoj zgradi u Sarajevu će neko naći manu nekom stanu, ali je činjenica da je puno veći broj vlasnika koji nemaju nikakvih problema ili neke male lako rješive. Sve što je čovjek napravio ima neku manu, ali to je sve daleko od katastrofalnog kakvim se prikazuje.

Da li sama novogradnja u Sarajevu vrijedi onoliko koliko se prodaje ne znam, ali znam da je bilo gdje kvadrat u glavnom gradu skup. Niko nije dužan da nekome poklanja stanove, a 2500 KM/m2 u boljim sarajevskim naseljima je čist poklon.
moimoi
Posts: 4913
Joined: 01/07/2006 12:59

#10278 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by moimoi »

Pa zaradili su samo oni koji su KESOM kupili stan u izgradnji i odmah ga prodali za duplu cijenu.

Kako mozes zaraditi ako kupis stan na kredit za 2500 u izgradnji, prodas ga za danas za 5000… a cijena istog tog stana u izgradnji je 5000 ili cak i vise?
Kojom logikom se vodis?
citroen xm
Posts: 18338
Joined: 17/04/2012 22:57

#10279 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by citroen xm »

moimoi wrote: 15/04/2024 20:13 Pa zaradili su samo oni koji su KESOM kupili stan u izgradnji i odmah ga prodali za duplu cijenu.

Kako mozes zaraditi ako kupis stan na kredit za 2500 u izgradnji, prodas ga za danas za 5000… a cijena istog tog stana u izgradnji je 5000 ili cak i vise?
Kojom logikom se vodis?
Jel ti stvarno ovo treba objašnjavati?
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2609
Joined: 16/06/2014 20:33

#10280 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dosadno mii »

Ok ubijedili ste me ljudi su izgubili pare kupovinom stana na vrijeme
User avatar
Haris.ba
Posts: 25151
Joined: 08/09/2005 20:08

#10281 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Dosadno mii wrote: 15/04/2024 20:22 Ok ubijedili ste me ljudi su izgubili pare kupovinom stana na vrijeme
I cijene nekretnina samo prate inflaciju. :D
moimoi
Posts: 4913
Joined: 01/07/2006 12:59

#10282 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by moimoi »

citroen xm wrote: 15/04/2024 20:14
moimoi wrote: 15/04/2024 20:13 Pa zaradili su samo oni koji su KESOM kupili stan u izgradnji i odmah ga prodali za duplu cijenu.

Kako mozes zaraditi ako kupis stan na kredit za 2500 u izgradnji, prodas ga za danas za 5000… a cijena istog tog stana u izgradnji je 5000 ili cak i vise?
Kojom logikom se vodis?
Jel ti stvarno ovo treba objašnjavati?
Covjece bolan… KREDIT! Nije tvoja lova. Ti si na 0. Banci si dao 1/2 stana ili hajde 1/3

Jedino da uzmes kratkorocni kredit. Sto znaci da imas dobar pocetni kapital.

I jos nesto… banku neces zajebati nikad, svako prijevremeno zatvaranje kredita ce ti naplatiti. Banka vs ti.. banka ce uvijek biti na dobitku a ti u minusu.
moimoi
Posts: 4913
Joined: 01/07/2006 12:59

#10283 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by moimoi »

citroen xm wrote: 15/04/2024 20:10
Što se tiče investicija, kako nije zarada? Kupiš stan na kredit, prodaš ga duplo, vratiš kredit i ostatak je čista zarada. :-)
:lol:
Majkemi… zajebavas se.
citroen xm
Posts: 18338
Joined: 17/04/2012 22:57

#10284 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by citroen xm »

Ne mogu se ja zajebavati koliko ti možeš biti ograničena.
moimoi wrote: 15/04/2024 20:24 Covjece bolan… KREDIT! Nije tvoja lova. Ti si na 0. Banci si dao 1/2 stana ili hajde 1/3

Jedino da uzmes kratkorocni kredit. Sto znaci da imas dobar pocetni kapital.

I jos nesto… banku neces zajebati nikad, svako prijevremeno zatvaranje kredita ce ti naplatiti. Banka vs ti.. banka ce uvijek biti na dobitku a ti u minusu.
Lupaš gluposti!

Ko kaže da hoću da zajebem banku? Pričamo o legalnim tokovima.

Kupio stan od 40 m2 za keš po 2500 KM/m2 u izgradnji, uložio svojih 100k. Prodao po 5000 sada, ukupno 200k. Moja zarada je 100k KM što je razlika između prodajne i kupovne.

Kupio stan isti stan po istim uslovima i prodao po istim uslovima, samo umjesto za KEŠ podigao kredit. 100k KM kredita, prodao za 200k KM. Vratio banci njenih 100k KM a ja u džep stavio 100k KM umanjenih za obradu kredita, kamatu za period između kupovine i prodaje i za jednu ratu koliko banka uzima za prijevremeno vraćanje kredita. Dakle nisam zaradio možda 100k kao za KEŠ, ali jesam 95k KM.


Šta sada nije jasno?
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1040
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#10285 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Ko je uzeo stan na kredit bilo kad prije 2020, i ima fiksnu kamatu, ce biti u debelom plusu sigurno.

Jer cijene svega su rasle, a rata ostala ista. I ta razlika ce se samo povecavati.

Naprimjer, sad je idealan period za uvaliti se u kredit s fiksnom ratom 3.5%, pa nek je i kvadrat 3500-4000.
Last edited by izbjeglica_iz_besmisla on 15/04/2024 20:56, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 4913
Joined: 01/07/2006 12:59

#10286 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by moimoi »

citroen xm wrote: 15/04/2024 20:37 Ne mogu se ja zajebavati koliko ti možeš biti ograničena.
moimoi wrote: 15/04/2024 20:24 Covjece bolan… KREDIT! Nije tvoja lova. Ti si na 0. Banci si dao 1/2 stana ili hajde 1/3

Jedino da uzmes kratkorocni kredit. Sto znaci da imas dobar pocetni kapital.

I jos nesto… banku neces zajebati nikad, svako prijevremeno zatvaranje kredita ce ti naplatiti. Banka vs ti.. banka ce uvijek biti na dobitku a ti u minusu.
Lupaš gluposti!

Ko kaže da hoću da zajebem banku? Pričamo o legalnim tokovima.

Kupio stan od 40 m2 za keš po 2500 KM/m2 u izgradnji, uložio svojih 100k. Prodao po 5000 sada, ukupno 200k. Moja zarada je 100k KM što je razlika između prodajne i kupovne.

Kupio stan isti stan po istim uslovima i prodao po istim uslovima, samo umjesto za KEŠ podigao kredit. 100k KM kredita, prodao za 200k KM. Vratio banci njenih 100k KM a ja u džep stavio 100k KM umanjenih za obradu kredita, kamatu za period između kupovine i prodaje i za jednu ratu koliko banka uzima za prijevremeno vraćanje kredita. Dakle nisam zaradio možda 100k kao za KEŠ, ali jesam 95k KM.


Šta sada nije jasno?
Daj mi tu banku? :lol:
Jesi li ti ikad imao kredit? Zelio ga prije odplatiti?
Zajebavas se definitivno.
sabanss
Posts: 4650
Joined: 13/08/2006 11:20

#10287 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sabanss »

Ili ti... Svi ćemo postati milioneri. Dovoljno je samo sjediti i čekati da inflacija napravi svoje :lol:

Ne vidim kako sam zaradio ako za svoj stan mogu kupiti isto tona brašna ili isto auto koje sam mogao i u trenutku kada sam ga kupio nisam se obogatio niti zaradio sigurno. Pogotovo ako sam samo rješavao stambeno pitanje.

U najboljem slučaju novac mi nije izgubio vrijednost. Što je da se razumijemo ogroman uspjeh sa ovakvom inflacijom.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45695
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10288 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Chmoljo »

Qler wrote: 15/04/2024 08:42 Ja sam se rodio i odrastao u neboderima nize, i lokacija jeste beton, i ja i danas uvijek kazem Malta majka :) ali brate postalo je prenatrpano, prenaseljeno, to je katastrofa.. ja kad idem kod staraca, pripremam se psihicki za trazenje parkinga...
još uvijek ima u periodu od 16 do otp 20. preko dana, radnim danom je jako teško naći parking. nama nije toliko stres, često parkiramo uz zgradu. no, da ovo sve pogoršava, pogoršava.

neće svi uzeti parking i onda će tražiti okolo. jebi ga.
citroen xm
Posts: 18338
Joined: 17/04/2012 22:57

#10289 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by citroen xm »

moimoi wrote: 15/04/2024 20:52 Daj mi tu banku? :lol:
Jesi li ti ikad imao kredit? Zelio ga prije odplatiti?
Zajebavas se definitivno.

Evo moje banke. Adiko i Atos. Otplatio 2 kredita prijevremeno. Trenutno otplaćujem još dva. Sve investicije.

Znaš li ti šta je ugovor, znaš li išta o kreditima? Ili slušaš samo ono što ti je baba pričala o zlim bankama?

Otkriću ti tajnu. Papir trpi sve, ugovor se potpisuje kada su obje strane saglasne sa uslovima koje su prije toga pročitale. Pročitaj jedan kreditni ugovor. Piše ti sve, pa između ostalog i uslovi pri prijevremenom vraćanju kredita.
citroen xm
Posts: 18338
Joined: 17/04/2012 22:57

#10290 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by citroen xm »

sabanss wrote: 15/04/2024 21:00 Ili ti... Svi ćemo postati milioneri. Dovoljno je samo sjediti i čekati da inflacija napravi svoje :lol:

Ne vidim kako sam zaradio ako za svoj stan mogu kupiti isto tona brašna ili isto auto koje sam mogao i u trenutku kada sam ga kupio nisam se obogatio niti zaradio sigurno. Pogotovo ako sam samo rješavao stambeno pitanje.

U najboljem slučaju novac mi nije izgubio vrijednost. Što je da se razumijemo ogroman uspjeh sa ovakvom inflacijom.
Ja ne kontam šta je toliko teško shvatiti. Imam kreditne uslove i 100 KM na računu, ni marke više. Znači ništa. Kupim stan na kredit koji mi banka odobri jer imam uslove. Prodam stan za duplo više para. Vratim kredit, razlika je zarada. Za 2 godine sa ništa na računu imam nekoliko desetina hiljada. Šta ću sa njima, moja stvar. Mogu recimo kupiti novo auto.
HelaS
Posts: 5787
Joined: 22/09/2018 13:21

#10291 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by HelaS »

VladaFBiH wrote: 15/04/2024 14:20
Sid the sloth wrote: 15/04/2024 12:59 Vidjet cemo kako ce se prodavati. Ja mislim da love u mutnom i pretjeruju s cijenom jer po mom misljenju ono nije premium lokacija ali vidjet cemo.
lokacija je nekoliko puta bolja od Nove Otoke - ovdje se naslanjaju na odličnu prijeratnu infrastrukturu + ispred zgrade ide kad-tad Sjeverna Longitudinala
Zar je saobraćajna longitudinala prednost stanova u zgradama iznad tih saobraćajnica :?

I zašto je ova zgrada na boljoj lokaciji od naselja Nova Otoka?
Last edited by HelaS on 15/04/2024 21:13, edited 1 time in total.
sabanss
Posts: 4650
Joined: 13/08/2006 11:20

#10292 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sabanss »

Ima problem što ti niko ne vjeruje da si uspio prodati stan u tako kratkom roku + da je vrijednost stana toliko porasla da ti je uspjela pokriti troškove kredita, ponajprije troškove prijevremene otplate. Određeni broj ljudi jeste zaradio ali ni izbliza u tako kratkim rokovima niti toliko koliko želiš predstaviti.
citroen xm
Posts: 18338
Joined: 17/04/2012 22:57

#10293 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by citroen xm »

sabanss wrote: 15/04/2024 21:13 Ima problem što ti niko ne vjeruje da si uspio prodati stan u tako kratkom roku + da je vrijednost stana toliko porasla da ti je uspjela pokriti troškove kredita, ponajprije troškove prijevremene otplate. Određeni broj ljudi jeste zaradio ali ni izbliza u tako kratkim rokovima niti toliko koliko želiš predstaviti.
A koji su troškovi prijevremene otplate? Znaš li?

Evo zadnji ugovor koji sam potpisao. Naknada koju plaćam banci u slučaju prijevremene otplate je 1% što je otprilike ekvivalent jednoj rati. Znači na 200k KM platiš 2000 naknade.
HelaS
Posts: 5787
Joined: 22/09/2018 13:21

#10294 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by HelaS »

Darko12 wrote: 14/04/2024 21:39 https://emamdoo.ba/
Gadže i Mrkulići. Zato i jesu podigli cijene na preko 6000 KM :-)
moimoi
Posts: 4913
Joined: 01/07/2006 12:59

#10295 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by moimoi »

Dragi @citroen xm
Prvo nema banke koja ce ti dati kredit ako nisi kreditno sposoban. Dakle tih 100KM na racunu… Druga stvar, svaka banka puca penale. Moja banka, recimo, ce ti dati samo 50% kredita za stan u izgradnji. Dok se stan gradi… sto je realno 3-4 god najmanje pa do prodaje za “duple pare”, koliko si vec odplatio? Koliko jos za prijevremeni zatvaranje racuna?
Da je to tako kako pises.. pa stanovi bi bili troduplo jeftiniji :lol:
Svi bi vrtili nekretnine :D A banke bi plakale :D

Pije ta tvoja racunica vode da imas zemljiste, potencijalnog kupca i da si u gradjevinskim vodama.
HelaS
Posts: 5787
Joined: 22/09/2018 13:21

#10296 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by HelaS »

kB27 wrote: 15/04/2024 16:42
dr_Evil wrote: 15/04/2024 16:28
Sve je to ok. Ali ja se iskreno bojim te novogradnje. To hoce li vlaga, prozor ili plafon hajde, prezivio je Mujo i gore. Ali.. ko ce meni garantovat prvo da su inzinjeri znali, drugo da su uradili po projektu. Sjetimo se Turske i potresa, ili Italija i mostova.

S druge strane dolazimo u problem sa Jugo-gradnjom, neodrzavanje i kraj eksploatacije u narednim desetljecima.

Sve je to fino, sjaji se, mramor haustori, roletne sa elektricnim podizacima, nego koliko imas celika JaJane!
To, nadam se, nikad necemo saznati. Da ce se nesto sravniti sa zemljom kao u Turskoj, ja vjerujem da nece, ali da u slucaju jaceg zemljotresa moze doci do nepopravljivih strukturnih ostecenja na tim objektima - to itekako vjerujem da je moguce. I takve stvari nemaju veze sa starosti objekta, moze se desiti na jucer useljenom objektu. Nova Otoka, prvi jaci zemljotres par godina nakon useljenja, popucao zid izmedju hodnika i dnevnog boravka (od coska sobe ka cosku stoka), te spoj dimnjaka i ostalih zidova. Licno bio u stanu i vidio. Da li je strukturno ostecenje ili treba samo ponovo izgletovati nisam se raspitivao jer me nije previse interesovalo. I da je samo gletovanje, to je trosak.

Ups pa sa ovom pricom o nepogodama podsjetio si me i na pozar u garazi u Tibri, kao i eksploziju/pozar u garazi u Novoj Otoci. Koliko znam, sistem gasenja pozara, te sistem ventilacije, ni u jednom slucaju nisu radili po pravilima struke. Ako me dobro sjecanje sluzi, u Tibri je neko smrtno stradao (mozda grijesim, ili se u najmanju ruku zestoko nagutao dima), a u Novoj Otoci je dima i prasine bilo takodjer bilo i po stubistima i po stanovima.

Ups pa zaboravih i jadne ljude u zgradi koja je vanjski zid dijelila sa pijacom na Otoci - i danas se vide posljedice nakon pozara.

Ups pa zaboravih i jadne ljude iz Moje Malte koji pojacavaju TV ili djeci zacepljaju usi kada se komsije kresu u susjednom stanu. Inace, jedna od najboljih novogradnji u gradu.


Glede eksploatacije stare gradnje, ja mislim da ono sto je izgradjeno 80ih, pogotovo krajem i neposredno pred rat, ce imati duzi rok eksploatacije barem 20 godina od skoro pa svake novogradnje.
Malo i pretjeruješ :-) Uvijek i svugdje postoje ovakve situacije koje ti opisuješ kao pravilo. Ne postoji idealna zgrada zajedničkog stanovanja da je svima po ukusu i njegovim životnim ili profesionalnim normama, ali su takve zgrade ljudi prihvatili i žive u njima, i ne predstavlja im takav problem da čupaju kose
citroen xm
Posts: 18338
Joined: 17/04/2012 22:57

#10297 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by citroen xm »

moimoi wrote: 15/04/2024 21:24 Dragi @citroen xm
Prvo nema banke koja ce ti dati kredit ako nisi kreditno sposoban. Dakle tih 100KM na racunu… Druga stvar, svaka banka puca penale. Moja banka, recimo, ce ti dati samo 50% kredita za stan u izgradnji. Dok se stan gradi… sto je realno 3-4 god najmanje pa do prodaje za “duple pare”, koliko si vec odplatio? Koliko jos za prijevremeni zatvaranje racuna?
Da je to tako kako pises.. pa stanovi bi bili troduplo jeftiniji :lol:
Svi bi vrtili nekretnine :D A banke bi plakale :D

Pije ta tvoja racunica vode da imas zemljiste, potencijalnog kupca i da si u gradjevinskim vodama.
O čemu ti pričaš?

Gdje živiš kao prvo da razjasnimo?

U BiH kreditna sposobnost ne zavisi od iznosa novca na računu već od visine plate i vrste ugovora o radu. Ja sam sa ugovorom na neodređeno i visinom plate stekao sposobnost da se kreditno zadužim dovoljno da kupim stan koji sam naumio. Što sam i uradio. Vrsta kredita, hipotekarni. Banka prebacila kompletan iznos investitoru u početnoj fazi gradnje koja je trajala približno 1,5 godinu. Pošto stan logično u gradnji nije mogao biti založen kao hipoteka, investitor je dao svoje mjenice banci i dobio odmah 100%.

Penal za prijevremeno vraćanje kredita je 1%. Nađeš kupca, dogovoriš prodaju, vratiš banci preostalu glavnicu i naknadu 1% za prijevremeno vraćanje. Ostatak je čista zarada. Popušio si taj 1% i kamate plaćene za vrijeme vraćanja kredita.
moimoi
Posts: 4913
Joined: 01/07/2006 12:59

#10298 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by moimoi »

citroen xm wrote: 15/04/2024 21:33
moimoi wrote: 15/04/2024 21:24 Dragi @citroen xm
Prvo nema banke koja ce ti dati kredit ako nisi kreditno sposoban. Dakle tih 100KM na racunu… Druga stvar, svaka banka puca penale. Moja banka, recimo, ce ti dati samo 50% kredita za stan u izgradnji. Dok se stan gradi… sto je realno 3-4 god najmanje pa do prodaje za “duple pare”, koliko si vec odplatio? Koliko jos za prijevremeni zatvaranje racuna?
Da je to tako kako pises.. pa stanovi bi bili troduplo jeftiniji :lol:
Svi bi vrtili nekretnine :D A banke bi plakale :D

Pije ta tvoja racunica vode da imas zemljiste, potencijalnog kupca i da si u gradjevinskim vodama.
O čemu ti pričaš?

Gdje živiš kao prvo da razjasnimo?

U BiH kreditna sposobnost ne zavisi od iznosa novca na računu već od visine plate i vrste ugovora o radu. Ja sam sa ugovorom na neodređeno i visinom plate stekao sposobnost da se kreditno zadužim dovoljno da kupim stan koji sam naumio. Što sam i uradio. Vrsta kredita, hipotekarni. Banka prebacila kompletan iznos investitoru u početnoj fazi gradnje koja je trajala približno 1,5 godinu. Pošto stan logično u gradnji nije mogao biti založen kao hipoteka, investitor je dao svoje mjenice banci i dobio odmah 100%.

Penal za prijevremeno vraćanje kredita je 1%. Nađeš kupca, dogovoriš prodaju, vratiš banci preostalu glavnicu i naknadu 1% za prijevremeno vraćanje. Ostatak je čista zarada. Popušio si taj 1% i kamate plaćene za vrijeme vraćanja kredita.

To o cemu ti pricas je cista kocka. Ako nemas kes da placas kredit barem pola godine do godinu. a jos i od necega da zivis.
Pricas o potencijalnim kupcima.. sta ako se ne pojavi6-12 mjeseci?
Mislim, nisam od onih koji ne rizikuju.. ali nikada sebi ne bih dopustila takav nacin zavaljivanja ili ti ga “igranja sa tudjim parama”.
Sta bi radio da ostanes bez posla? Posudjivao? Ili “halalio” banci sve do tada uplaceno?? A ne rjesavas stambeno pitanje nego se cisto “nako” igras.
Last edited by moimoi on 15/04/2024 21:54, edited 1 time in total.
sabanss
Posts: 4650
Joined: 13/08/2006 11:20

#10299 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sabanss »

citroen xm wrote: 15/04/2024 21:33
moimoi wrote: 15/04/2024 21:24 Dragi @citroen xm
Prvo nema banke koja ce ti dati kredit ako nisi kreditno sposoban. Dakle tih 100KM na racunu… Druga stvar, svaka banka puca penale. Moja banka, recimo, ce ti dati samo 50% kredita za stan u izgradnji. Dok se stan gradi… sto je realno 3-4 god najmanje pa do prodaje za “duple pare”, koliko si vec odplatio? Koliko jos za prijevremeni zatvaranje racuna?
Da je to tako kako pises.. pa stanovi bi bili troduplo jeftiniji :lol:
Svi bi vrtili nekretnine :D A banke bi plakale :D

Pije ta tvoja racunica vode da imas zemljiste, potencijalnog kupca i da si u gradjevinskim vodama.
O čemu ti pričaš?

Gdje živiš kao prvo da razjasnimo?

U BiH kreditna sposobnost ne zavisi od iznosa novca na računu već od visine plate i vrste ugovora o radu. Ja sam sa ugovorom na neodređeno i visinom plate stekao sposobnost da se kreditno zadužim dovoljno da kupim stan koji sam naumio. Što sam i uradio. Vrsta kredita, hipotekarni. Banka prebacila kompletan iznos investitoru u početnoj fazi gradnje koja je trajala približno 1,5 godinu. Pošto stan logično u gradnji nije mogao biti založen kao hipoteka, investitor je dao svoje mjenice banci i dobio odmah 100%.

Penal za prijevremeno vraćanje kredita je 1%. Nađeš kupca, dogovoriš prodaju, vratiš banci preostalu glavnicu i naknadu 1% za prijevremeno vraćanje. Ostatak je čista zarada. Popušio si taj 1% i kamate plaćene za vrijeme vraćanja kredita.
Notar, naknada za obradu kredita, naknada za prijevremeno vraćanje, troškovi hipoteke, troškovi prenosa priključaka, izgubljeno vrijeme i živci?

Mislim da je to 4-5k KM minimalno da se i ne upišeš kao vlasnik. Plus svaki mjesec je čisti gubitak jer vraćaš kamatu. Ne vidim zaradu osim u graničnim slučajevima. Ali nije da ćeš naći pet takvih stanova zaredom i što je još teže pet kupaca zaredom.
citroen xm
Posts: 18338
Joined: 17/04/2012 22:57

#10300 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by citroen xm »

moimoi wrote: 15/04/2024 21:47
To o cemu ti pricas je cista kocka. Ako nemas kes da placas kredit barem pola godine do godinu. a jos i od necega da zivis.
Pricas o potencijalnim kupcima.. sta ako se ne pojavi6-12 mjeseci?
Mislim, nisam od onih koji ne rizikuju.. ali nikada sebi ne bih dopustila takav nacin zavaljivanja ili ti ga “igranja sa tudjim parama”.
Sta bi radio da ostanes bez posla? Posudjivao? Ili “halalio” banci sve do tada uplaceno?? A ne rjesavas stambeno pitanje nego se cisto “nako” igras.
Kocke nema jer se radi o nekretnini i to nekretnini na atraktivnoj lokaciji za BiH uslove.

Da ostanem bez posla snašao bih se za rate dok ne prodam stan. Za manju cifru od plaćene sigurno neće otići.

Ja sam pričao o zaradi, ne o riziku. Sad bezveze prebacuješ loptu na rizik kada sam fino izbio sve tvoje tvrdnje kako ti ne ostane ništa kada prodaš stan.
Post Reply