SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mk ultra
Posts: 19689
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#78251 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

Jel ovo numa cuva gradonacelnicu i Irfu
Onda neka ga ne čude desavanja oko njega i kuće :shock:
Semper123
Posts: 112
Joined: 20/11/2020 18:31

#78252 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Semper123 »

Odavno je ovo kod nas u Sarajevu sazrelo da Ramo Isak i njegovi sinovi preuzmu kontrolu. Garantujem da bi uveli red za 10 dana.
Hakiz
Posts: 40879
Joined: 30/07/2015 20:01

#78253 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

Semper123 wrote: 07/04/2024 13:28 Odavno je ovo kod nas u Sarajevu sazrelo da Ramo Isak i njegovi sinovi preuzmu kontrolu. Garantujem da bi uveli red za 10 dana.
Uveli bi red i upravu.

Kada pogledaš, (skoro) svi spasitelji ugnjetenih su postali diktatori tim ugnjetenim. Ne može se od ikoga osim njih tražiti da preuzme odgovornost i breme vlasti dok traje opasnost, a kada opasnost prođe ne vide dostojnog nasljednika koji može nositi breme obnove. Pa je njihova patriotska i prema narodu žrtva da budu vječiti vladari.

Ili, sjaši Kurta da uzjaše Murta.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17363
Joined: 31/03/2019 14:56

#78254 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

https://www.facebook.com/share/p/4SdRtR ... tid=oFDknk

Povodom izjave federalnog ministra pravde Vedrana Škobića da bi policija trebala primjenjivati član 105. Zakona o prekršajima, koji glasi „lišenje slobode zbog neplaćanja“ za one koji imaju npr. 30.000 KM neplaćenih kazni (https://avaz.ba/vijesti/bih/896181/mini ... osmanagica), koristim ovu priliku da još jednom pozovem ministra da ispuni svoje obaveze i podhitno donese provedbeni propis koji će nam to omogućiti. U suprotnom, njegove izjave djeluju neozbiljno, jer nepostojanje provedbenog propisa osnovni je razlog zašto nadležni sud odbija takve prijedloge.

- Navest ću konkretan primjer rješenja Kantonalnog suda u Sarajevu od 08.11.2023. godine: “Po zaprimljenom prijedlogu ovlaštenog organa sud je razmotrio sve uvjete propisane članom 105. Zakona o prekršajima FBiH, koji moraju biti ispunjeni da bi mogao odrediti lišenje slobode kažnjenom, te kako u skladu sa članom 105. stav 8)Zakona o prekršajima FBiH od strane FEDERALNOG MINISTRA PRAVDE nisu doneseni podzakonski propisi kojim bi se regulisao postupak i uvjeti za izvršenje sudskog rješenja o lišavanju slobode kažnjenog zbog neplaćanja novčane kazne, a koje je bio dužan donijeti u suradnji sa nadležnim kantonalnim ministarstvima u roku od ŠEST MJESECI od dana stupanja na snagu ovog zakona (stupio na snagu 14.08.2014. godine), to je Sud i odlučio u odnosu na kažnjenog kao u izreci ovog rješenja (odbija se prijedlog ovlaštenog organa za lišenje slobode radi naplate novčane kazne)

- Osim toga, ministar je izjavio da prema istoj odredbi, sud može odrediti lišenje slobode do 15 dana u slučaju neplaćanja već određene novčane kazne. Međutim, lišavanje slobode po odredbama zakona (uključujući Zakon o prekršajima FBiH), ne može biti određeno kažnjenom koji može dokazati da nije u mogućnosti da plati novčanu kaznu. To u praksi znači da pojedini prekršioci koji imaju najveći dug za neplaćene novčane saobraćajne kazne, NAŽALOST, uspijevaju da dokažu da nisu u mogućnosti da plate, jer formalno nemaju stalne prihode, nisu zaposleni, ne posjeduju imovinu, voze tuđi automobile, a u isto vrijeme prave nove prekršaje i gomilaju dug.

- Pored toga, prije početka izvršenja rješenja o lišavanju slobode, kažnjeni može sudu predložiti da obavlja poslove za opće dobro ili poslove za dobro lokalne zajednice kao zamjenu za plaćanje novčane kazne. Također, želim upoznati ministra i sa činjenicom da NIJE DONESEN provedbeni propis o načinu obavljanja rada za opće dobro tako da one koji imaju neplaćene kazne ne možemo poslati da metu Baščaršiju u sklopu rada za opće dobro kako on predlaže.

- S obzirom na to da ministar tvrdi da čak i Porezna uprava može odrediti ’lišavanje slobode takvih lica’, želim istaći da postupak prinudne naplate novčanih kazni nije uključen u nadležnost Porezne uprave FBiH. Takav postupak provodi nadležni sud imajući na umu pravno shvatanje artikulisano kroz Odluku Vrhovnog suda FBiH, da prekršajni nalog nema svojstvo izvršne isprave
.

- Zbog svega gore navedenog, ali i brojnih drugih razloga, Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo je predlagalo izmjene i dopune Zakona o prekršajima FBiH upravo u dijelovima u kojima su evidentirane poteškoće u primjeni, odnosno manifestacija otežane implementacije, sa namjerom da učinimo normu efikasnijom u primjeni i damo efikasniji doprinos u kreiranju povoljnijeg ambijenta kroz ostvarivanje nadležnosti u domenu prekršaja. Zbog svega toga, pozivam još jednom federalnog ministra pravde Vedrana Škobića da uputi u proceduru naše prijedloge za izmjene i dopune zakona, a detaljno pojašnjenje za sve prijedloge i komentare koje je iznio u citiranom članku svakako ćemo mu uputiti i pismenim putem.
Pklat4
Posts: 206
Joined: 08/11/2016 19:34

#78256 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Pklat4 »

Semper123 wrote: 07/04/2024 13:28 Odavno je ovo kod nas u Sarajevu sazrelo da Ramo Isak i njegovi sinovi preuzmu kontrolu. Garantujem da bi uveli red za 10 dana.
Nadam se da trollaš. :lol:
laik1981
Posts: 13125
Joined: 05/12/2012 13:04

#78257 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by laik1981 »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240409130

Ovako se prije neki 25 godina jedan moj drug necim zvekno i porazbijao retrovizore na jedno 30 auta na dobrinji. Lik bio o sebi pri sebi, osim kad se pukne nekim bobama :lol:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10987
Joined: 27/04/2021 22:52

#78258 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by tramvajtrojka »

laik1981 wrote: 09/04/2024 16:56 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240409130

Ovako se prije neki 25 godina jedan moj drug necim zvekno i porazbijao retrovizore na jedno 30 auta na dobrinji. Lik bio o sebi pri sebi, osim kad se pukne nekim bobama :lol:
kako se smece valja po nasim ulicama i kakvi ga sve klosari tushe nije ni čudo, sve cekam dan kad krene biznis sa fentanylom :-)
User avatar
azurna_obala
Posts: 5632
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#78259 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by azurna_obala »

Opet se vozi motor trotoarom, maloprije gužva sa Stupa prema gradu, jedan motor se gura između auta, drugi lijepo pješačkom stazom do RTV doma,. Policije, naravno, nema nigdje.
suspect_zero
Posts: 25959
Joined: 11/10/2008 21:45

#78260 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by suspect_zero »

tramvajtrojka wrote: 09/04/2024 16:58
laik1981 wrote: 09/04/2024 16:56 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240409130

Ovako se prije neki 25 godina jedan moj drug necim zvekno i porazbijao retrovizore na jedno 30 auta na dobrinji. Lik bio o sebi pri sebi, osim kad se pukne nekim bobama :lol:
kako se smece valja po nasim ulicama i kakvi ga sve klosari tushe nije ni čudo, sve cekam dan kad krene biznis sa fentanylom :-)
Ima još heroina pa nije prigustilo, ovdje to niko i ne spominje a pitanje je samo dana kada će se ukočena tijela sretati po ulici.
Logika, nema u Srbiji nema ni kod nas :roll: .....ima u Srbiji samo Vučić neće da se talasa o tome.
Nije sva Srbija sprcana u Beograd, mjesta na granici sa Bugarskom su najkritičnija....iz Albanije još uvijek dolazi "dobra" roba.
A to zlo da će nas mašiti ....dabogda šćeri.
User avatar
kabal1337
Posts: 8341
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#78261 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by kabal1337 »

laik1981 wrote: 09/04/2024 16:56 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240409130

Ovako se prije neki 25 godina jedan moj drug necim zvekno i porazbijao retrovizore na jedno 30 auta na dobrinji. Lik bio o sebi pri sebi, osim kad se pukne nekim bobama :lol:
prije 2h, lik se zvakno alkoholom psuje, ide ulicom udara sakama, nogama parkirana auta...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14775
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78262 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

azurna_obala wrote: 10/04/2024 22:09 Opet se vozi motor trotoarom, maloprije gužva sa Stupa prema gradu, jedan motor se gura između auta, drugi lijepo pješačkom stazom do RTV doma,. Policije, naravno, nema nigdje.
Prolazak motorom između automobila nije zabranjen po ZOBS-u, koliko god to tebe lično iritiralo.

Vožnja trotoarom je nešto drugo.
avijon
Posts: 1536
Joined: 20/08/2012 22:10

#78263 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by avijon »

DaysleepeR wrote: 11/04/2024 09:18
azurna_obala wrote: 10/04/2024 22:09 Opet se vozi motor trotoarom, maloprije gužva sa Stupa prema gradu, jedan motor se gura između auta, drugi lijepo pješačkom stazom do RTV doma,. Policije, naravno, nema nigdje.
Prolazak motorom između automobila nije zabranjen po ZOBS-u, koliko god to tebe lično iritiralo.

Vožnja trotoarom je nešto drugo.
dje ste legalci, znatel koji zakon osim ovih selektivnih koji su siva zona :lol: puna ovo ono ograničenja ovo ono :lol:
User avatar
Truba
Posts: 82275
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#78264 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Truba »

pa koji je smisao motora ako ce stajati sa ostalim autima u koloni
User avatar
Laplace
Posts: 10527
Joined: 19/11/2012 18:37

#78265 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

azurna_obala wrote: 10/04/2024 22:09 Opet se vozi motor trotoarom, maloprije gužva sa Stupa prema gradu, jedan motor se gura između auta, drugi lijepo pješačkom stazom do RTV doma,. Policije, naravno, nema nigdje.
U Visokom (i Brezi) svakodnevna pojava. Neki dan idemtrotoarom, prvo bježim od nekog mopada pa od bicikla pa od romobila. Ne može čovjek više ni pješice bez stresa.
User avatar
Laplace
Posts: 10527
Joined: 19/11/2012 18:37

#78266 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

Truba wrote: 11/04/2024 09:38 pa koji je smisao motora ako ce stajati sa ostalim autima u koloni
Znači li to da, akonema kolone, motor treba stati i čekati da se formira kolona? Inače, koji smisao ima vožnja od tačke A do tačke B ako se ne provlačiš kroz pola metra koridora između auta ili ako bar desetak pješaka ne mora skakati u grmlje i kanale kako bi spasili žive glave?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14775
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78267 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

avijon wrote: 11/04/2024 09:33
DaysleepeR wrote: 11/04/2024 09:18
azurna_obala wrote: 10/04/2024 22:09 Opet se vozi motor trotoarom, maloprije gužva sa Stupa prema gradu, jedan motor se gura između auta, drugi lijepo pješačkom stazom do RTV doma,. Policije, naravno, nema nigdje.
Prolazak motorom između automobila nije zabranjen po ZOBS-u, koliko god to tebe lično iritiralo.

Vožnja trotoarom je nešto drugo.
dje ste legalci, znatel koji zakon osim ovih selektivnih koji su siva zona :lol: puna ovo ono ograničenja ovo ono :lol:
Svaki motorista kojem je život drag itekako zna ZOBS uzduž i poprijeko.
Za razliku od mnogih vozača automobila.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8564
Joined: 15/04/2015 11:26

#78268 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Thorgerson »

azurna_obala wrote: 10/04/2024 22:09 Opet se vozi motor trotoarom, maloprije gužva sa Stupa prema gradu, jedan motor se gura između auta, drugi lijepo pješačkom stazom do RTV doma,. Policije, naravno, nema nigdje.
Kad vidim motor u retrovizoru, uvijek se pomjerim da mu ostavim mjesta da prodje. Ne razumijem sta je vise nasem nadrkanom narodu. Pomjeris se par cenata, cinis obostranu uslugu. Nek ide covjek kad vez moze. Evo ti da vozis motor? Stajao bi u koloni? Zauzimao bezveze prostor? Ne kontam.

To smo ti i ja u autu zaglavljeni, nas je problem. Zato ja vadim bajk, cim snijeg ode. Duplo brze se prebacim od kuce do posla. Zdravije. Stedim gorivo. Najvaznije, stedim zivce jer garantujem ti da dodjem kuci 10x opusteniji, nego dok se s autom dovucem. Samo mi pritisak skace bezveze.

P.s. Te sto voze trotoarom, naravno oduzet motor i pod presu.
User avatar
Truba
Posts: 82275
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#78269 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Truba »

Thorgerson wrote: 11/04/2024 10:32 Kad vidim motor u retrovizoru, uvijek se pomjerim da mu ostavim mjesta da prodje. Ne razumijem sta je vise nasem nadrkanom narodu. Pomjeris se par cenata, cinis obostranu uslugu. Nek ide covjek kad vez moze. Evo ti da vozis motor? Stajao bi u koloni? Zauzimao bezveze prostor? Ne kontam.
pomjeriš se malo ti malo on i nema problema

fakat ne razumijem što smetaju motori u koloni
mene nerviraju samo kad turiraju meni na uho :D
User avatar
darius_maximus
Posts: 3285
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#78270 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by darius_maximus »

Thorgerson wrote: 11/04/2024 10:32
azurna_obala wrote: 10/04/2024 22:09 Opet se vozi motor trotoarom, maloprije gužva sa Stupa prema gradu, jedan motor se gura između auta, drugi lijepo pješačkom stazom do RTV doma,. Policije, naravno, nema nigdje.
Kad vidim motor u retrovizoru, uvijek se pomjerim da mu ostavim mjesta da prodje. Ne razumijem sta je vise nasem nadrkanom narodu. Pomjeris se par cenata, cinis obostranu uslugu. Nek ide covjek kad vez moze. Evo ti da vozis motor? Stajao bi u koloni? Zauzimao bezveze prostor? Ne kontam.

To smo ti i ja u autu zaglavljeni, nas je problem. Zato ja vadim bajk, cim snijeg ode. Duplo brze se prebacim od kuce do posla. Zdravije. Stedim gorivo. Najvaznije, stedim zivce jer garantujem ti da dodjem kuci 10x opusteniji, nego dok se s autom dovucem. Samo mi pritisak skace bezveze.

P.s. Te sto voze trotoarom, naravno oduzet motor i pod presu.
Zato što svakako moram pratiti drže li se svi svoje trake od Instagrama i onda još moram pratiti hoće li neko trznuti nekoga ko se provlači između traka, pa da ja moram izbjegavati da ne ubijem nekoga.
Jednostavno rečeno, skrlet mi je da ne zagine, a da ja nekog nosim na duši.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14775
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78271 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

U Sarajevu nema uopšte toliko motora za tolike izljeve patnje.
Zamislite da ste u nekom od evropskih gradova gdje sve zuji od motora i gdje se motori mnogo ležernije voze nego ovdje.
Pa su se ljudi navikli i voze.
Nije ništa tako tragično, i ponavljam, nije nezakonito, koliko god pojedince iritiralo.
User avatar
hopi
Posts: 5729
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#78272 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by hopi »

DaysleepeR wrote: 11/04/2024 11:56 U Sarajevu nema uopšte toliko motora za tolike izljeve patnje.
Zamislite da ste u nekom od evropskih gradova gdje sve zuji od motora i gdje se motori mnogo ležernije voze nego ovdje.
Pa su se ljudi navikli i voze.
Nije ništa tako tragično, i ponavljam, nije nezakonito, koliko god pojedince iritiralo.
Tačno je da vani ima puno više motora, ali garantujem ti da ne voze trotoarom, tj i da voze mislim da bi mu to vrlo brzo prisjelo.
Pa jbte jednom sam vidio lik motorom ide preko onog pješačkog mosta u vilsu. Sta dalje reći.
User avatar
nivla
Posts: 4305
Joined: 12/01/2008 23:44

#78273 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by nivla »

DaysleepeR wrote: 11/04/2024 11:56 U Sarajevu nema uopšte toliko motora za tolike izljeve patnje.
Zamislite da ste u nekom od evropskih gradova gdje sve zuji od motora i gdje se motori mnogo ležernije voze nego ovdje.
Pa su se ljudi navikli i voze.
Nije ništa tako tragično, i ponavljam, nije nezakonito, koliko god pojedince iritiralo.
zamisljam upravo jer sam se i vozio i nigdje vise nekulture nisam vidio nego ovdje, juce mi se debil na motoru provlaci uzmedju auta i autobusa, pa jebemu mater, trebam ja bjezat sroz desno i udarit tipkaca po mobitelu koji se ne drzi svoje trake da bi motorista mogao proci kako mu je kurcu cejf, o glovo i korparima na skuterima ne bih ni pisao kakva je to stoka nekulturna
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14775
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78274 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

hopi wrote: 11/04/2024 11:59
DaysleepeR wrote: 11/04/2024 11:56 U Sarajevu nema uopšte toliko motora za tolike izljeve patnje.
Zamislite da ste u nekom od evropskih gradova gdje sve zuji od motora i gdje se motori mnogo ležernije voze nego ovdje.
Pa su se ljudi navikli i voze.
Nije ništa tako tragično, i ponavljam, nije nezakonito, koliko god pojedince iritiralo.
Tačno je da vani ima puno više motora, ali garantujem ti da ne voze trotoarom, tj i da voze mislim da bi mu to vrlo brzo prisjelo.
Pa jbte jednom sam vidio lik motorom ide preko onog pješačkog mosta u vilsu. Sta dalje reći.
NIšta ja ne pričam o vožnji trotoarom.
Samo to ne treba stavljati u isti koš kao vožnju između automobila.
Vožnja između automobila je dozvoljena motociklima zakonom.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14775
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#78275 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

nivla wrote: 11/04/2024 12:02
DaysleepeR wrote: 11/04/2024 11:56 U Sarajevu nema uopšte toliko motora za tolike izljeve patnje.
Zamislite da ste u nekom od evropskih gradova gdje sve zuji od motora i gdje se motori mnogo ležernije voze nego ovdje.
Pa su se ljudi navikli i voze.
Nije ništa tako tragično, i ponavljam, nije nezakonito, koliko god pojedince iritiralo.
zamisljam upravo jer sam se i vozio i nigdje vise nekulture nisam vidio nego ovdje, juce mi se debil na motoru provlaci uzmedju auta i autobusa, pa jebemu mater, trebam ja bjezat sroz desno i udarit tipkaca po mobitelu koji se ne drzi svoje trake da bi motorista mogao proci kako mu je kurcu cejf, o glovo i korparima na skuterima ne bih ni pisao kakva je to stoka nekulturna
Provlačenje između automobila je dozvoljeno po zakonu, i trebaš prilagoditi svoju vožnju da budeš svjestan motocikala koji se kreću istim kolovozom sa punim i jednakim pravom.
Isto tako i motociklista koji napravi grešku u vožnji i zakači automobil će biti odgovoran po zakonu.
Post Reply