Zekat..pitanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5707
Joined: 04/08/2020 19:22

#76 Re: Zekat..pitanje

Post by -Chesterfield- »

mishic wrote: 31/03/2024 03:46 Ima li neko informaciju na koji način, kojim kategorijama i u kojim procentima ili iznosima se rasporede sredstva koja dospiju u Bejtul-mal?
Mislim da je svaka diskusija potpuno besmislena bez tih podataka. I da mnogima ove paušalne nebuloze i post pretvarju u besmisleno gladovanje.
Ni institucije IZ ne posluju bez kontrole i strogih finansijskih pravila i tragova.
https://youtu.be/bUao0qrHEcY?si=AsLx2SNeubVZZtl5

Ima on nekakvih papira. Ne znam da li su informacije tačne?
Možda ima krticu u IZ?
Piaty
Posts: 5775
Joined: 01/12/2020 00:58

#77 Re: Zekat..pitanje

Post by Piaty »

iClass wrote: 31/03/2024 20:31
Ironmen wrote: 31/03/2024 18:53
Zekat je jedan od pet stubova islama, odnosno četvrti islamski šart. Zekat su dužni dati oni muslimani i muslimanke, jedanput godišnje određeni dio od svog imetka, čija imovina iznosi kolik jedan nisab u zlatu ili sregram srebra. Ova vrijednost treba da bude u posjedu obveznika cijelu godinu, ili bar da se nađe u njegovu posjedu na početku i na kraju godine.

Zekat kao duznost samog muslimana nije upitna, ali muslimani trenutno zive u 2024 godini, svjedoci smo da muslimana u nasoj BiH ima oko 2 miliona plus ogromna dijaspora nasa koja se izjasnjava kao muslimani, poznato je da recimo samo grad Zivinice imaju 150 milionera od koji je 95% muslimana i koji su duzni po Islamu dati Zekat, tako da agresivna kampanja IZ je po meni sasvim OK da se probudi savjest u ljudima i udjele Zekat.

Meni samo licno smeta sto muslimanima nije dostupna ni jedna informacija o tom Zekatu koliko je prikupljeno i kome je podjeljeno a svjedoci smo da imamo bijede i sirotinje na svakom cosku, gdje onda druge humaniterne organizacije moraju pomoci.

Reci mi ti, zašto IZ nema ovako agresivnu kampanju u vezi namaza, ako znamo da većina Bošnjaka ne klanja dnevne namaze a znamo da je to ogromni grijeh i jedan od stubova islama.
@iClass

Čestitam. Briljantno po običaju :thumbup:

Mi smo u raji, dok smo još zeleni blejali, često imali isto pitanje jer se namaz skoro nikada, ili jako rijetko, spominje. A šta je od toga bitnije - pa ništa.

Uglavnom, odgovor se već odavno sam po sebi nametnuo.
Što manje ljudi zna to je i manje podignutih ruku za eventualno postaviti nezgodno pitanje.
User avatar
Ironmen
Posts: 6053
Joined: 29/07/2015 17:36

#78 Re: Zekat..pitanje

Post by Ironmen »

-Chesterfield- wrote: 31/03/2024 20:56
mishic wrote: 31/03/2024 03:46 Ima li neko informaciju na koji način, kojim kategorijama i u kojim procentima ili iznosima se rasporede sredstva koja dospiju u Bejtul-mal?
Mislim da je svaka diskusija potpuno besmislena bez tih podataka. I da mnogima ove paušalne nebuloze i post pretvarju u besmisleno gladovanje.
Ni institucije IZ ne posluju bez kontrole i strogih finansijskih pravila i tragova.
https://youtu.be/bUao0qrHEcY?si=AsLx2SNeubVZZtl5

Ima on nekakvih papira. Ne znam da li su informacije tačne?
Možda ima krticu u IZ?
U skladu s propisima Kur'ana, obavezni milodari (zekat i sadekatu-l-fitr) pripadaju sljedećim primateljima:

1. siromasima, koji žive u apsolutnom siromaštvu i nisu u stanju da se iz njega izbave,
2. nevoljnicima, kojima nevolja ne dopušta da sebi zarade imovinu,
3. prikupljačima zekata, ovlaštenima od strane pravomoćnog vjerskog autoriteta,
4. preobraćenicima, kako bi ih se pridobilo i učvrstilo u islamu,
5. robovima, kako bi bili oslobođeni ropstva i otkupili se,
6. prezaduženim osobama,
7. za opće dobro zajednice, čime upravlja pravomoćni vjerski autoritet,
8. putniku, koji je ostao bez sredstava za nastavak putovanja.

Po ovome izvjestaju od Alispahica na tacku 1, 2, 4, 5, 6 i 8 ode mozda 5% od 14 miliona KM prikupljenog Zekata 2020 godine otislo je.

Ovo je uzas ako je istina sve, a sumnja se pojacava kako uzmes da kopas sve dublje i dublje jer se niko iz IZ nije oglasio povodom svega ovoga.
zippoo87
Posts: 15839
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#79 Re: Zekat..pitanje

Post by zippoo87 »

-Chesterfield- wrote: 31/03/2024 20:56
mishic wrote: 31/03/2024 03:46 Ima li neko informaciju na koji način, kojim kategorijama i u kojim procentima ili iznosima se rasporede sredstva koja dospiju u Bejtul-mal?
Mislim da je svaka diskusija potpuno besmislena bez tih podataka. I da mnogima ove paušalne nebuloze i post pretvarju u besmisleno gladovanje.
Ni institucije IZ ne posluju bez kontrole i strogih finansijskih pravila i tragova.
https://youtu.be/bUao0qrHEcY?si=AsLx2SNeubVZZtl5

Ima on nekakvih papira. Ne znam da li su informacije tačne?
Možda ima krticu u IZ?
Ma tacno je to...on godinama govori o ovoj temi i muljanjima/kradjama u IZ...nista njima nije sveto...prodaju se i vakufname i svasta nesto.
A evo ovo je cisti dokaz...da pare koje prikupe od Zekata i vitara,a koje bi ustvari trebale da budu kod njih kratko i da ih proslijede dalje ljudima u potrebi,oni to prikazuju kao svoj prihod i onda te pare trose na svoje ove neke imaginarne ogranizacije. Isto je i sa kurbanom...ti das 300 KM i mislis da ce oni stvarno zaklati kurban,podijeliti ono po trecinu svima a oni samo uzmu pare i ubace u svoju kasu...znaci niti su zaklali kurban,niti fizicki postoji meso koje bi se moglo podjeliti siromasnim,narodnim kuhinjama i ostalim.
Ja sam oko ovog malo pratio i citao i osnov sumnje postoji a sama cinjenica da 12 godina ne postoji nikakav izvjestaj IZ,govori da tu nesto ne stima.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5707
Joined: 04/08/2020 19:22

#80 Re: Zekat..pitanje

Post by -Chesterfield- »

zippoo87 wrote: 31/03/2024 22:07
-Chesterfield- wrote: 31/03/2024 20:56
mishic wrote: 31/03/2024 03:46 Ima li neko informaciju na koji način, kojim kategorijama i u kojim procentima ili iznosima se rasporede sredstva koja dospiju u Bejtul-mal?
Mislim da je svaka diskusija potpuno besmislena bez tih podataka. I da mnogima ove paušalne nebuloze i post pretvarju u besmisleno gladovanje.
Ni institucije IZ ne posluju bez kontrole i strogih finansijskih pravila i tragova.
https://youtu.be/bUao0qrHEcY?si=AsLx2SNeubVZZtl5

Ima on nekakvih papira. Ne znam da li su informacije tačne?
Možda ima krticu u IZ?
Ma tacno je to...on godinama govori o ovoj temi i muljanjima/kradjama u IZ...nista njima nije sveto...prodaju se i vakufname i svasta nesto.
A evo ovo je cisti dokaz...da pare koje prikupe od Zekata i vitara,a koje bi ustvari trebale da budu kod njih kratko i da ih proslijede dalje ljudima u potrebi,oni to prikazuju kao svoj prihod i onda te pare trose na svoje ove neke imaginarne ogranizacije. Isto je i sa kurbanom...ti das 300 KM i mislis da ce oni stvarno zaklati kurban,podijeliti ono po trecinu svima a oni samo uzmu pare i ubace u svoju kasu...znaci niti su zaklali kurban,niti fizicki postoji meso koje bi se moglo podjeliti siromasnim,narodnim kuhinjama i ostalim.
Ja sam oko ovog malo pratio i citao i osnov sumnje postoji a sama cinjenica da 12 godina ne postoji nikakav izvjestaj IZ,govori da tu nesto ne stima.
Što se tiče kurbana ne vjerujem da nas Naser O. vara? :D
A taj miliončić su kožice od kurbana.
User avatar
Better Man
Posts: 16805
Joined: 01/10/2006 20:10

#81 Re: Zekat..pitanje

Post by Better Man »

Samo nortorna budala može zekat uplaćivati IVZ. Bolje Vam je da novac dadnete nekom koje u stanju potrebe, a ne da uplaćuje te ovim lopovima iz IVZ,--a.
User avatar
Ludzak
Posts: 5555
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#82 Re: Zekat..pitanje

Post by Ludzak »

Samo vi IZ dajite. Dok vi mislite da će vas bog nagraditi, oni nek se bogate.
iClass
Posts: 389
Joined: 18/06/2023 06:33

#83 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

Piaty wrote: 31/03/2024 21:26
@iClass

Čestitam. Briljantno po običaju :thumbup:

Mi smo u raji, dok smo još zeleni blejali, često imali isto pitanje jer se namaz skoro nikada, ili jako rijetko, spominje. A šta je od toga bitnije - pa ništa.

Uglavnom, odgovor se već odavno sam po sebi nametnuo.
Što manje ljudi zna to je i manje podignutih ruku za eventualno postaviti nezgodno pitanje.
Zapitam se ja tako često kako malo jače ne govore oko nekih sličnih stvari, toliko ima stvari koje se masovno događaju u našem društvu i koje su normalizovane a veliki su grijeh. Opet, ne mogu reći ništa ni protiv imama, znaju oni često na hutbama reći neke stvari, upozoriti i sl. a vidimo da ne pije vodu.

Ali neka promijene taktiku, neka objasne ljudima bitnost namaza, vjerujem da i veliki broj ljudi koji klanjaju džumu ne klanja 5x. Mislim već ako IZ toliko sigurna u svoj rad da ne daju nikome drugom, onda neka ga makar rade kako treba. Imali su 30 godina da ljudima objasne bitnost namaza a vidim da nisu uspjeli.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7867
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#84 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

mishic wrote: 31/03/2024 18:40
de pls upotpuni nam u potpunosti ovo, prosvijetli nas i kaži kako bi to trebalo jer očekujem da pored hifza, diplome mufesira imaš najmanje još dva doktorata dok tako autoritativno ukazuješ na greške
Samo u IZ. Kako je naš velikan Čamdžić rekao, ko ne dadne u bejt-ul-malo, taj je objavio rat Allahu i poslaniku :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 19658
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#85 Re: Zekat..pitanje

Post by mk ultra »

može li IZ opstati bez tog novca?

ako nam IZ ne treba, onda se slažem da ne plaćamo u taj fond.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7867
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#86 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

mk ultra wrote: 01/04/2024 07:58 može li IZ opstati bez tog novca?

ako nam IZ ne treba, onda se slažem da ne plaćamo u taj fond.
Treba od zekata da opstaje IZ?
User avatar
mk ultra
Posts: 19658
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#87 Re: Zekat..pitanje

Post by mk ultra »

Idemedosumom wrote: 01/04/2024 08:22
mk ultra wrote: 01/04/2024 07:58 može li IZ opstati bez tog novca?

ako nam IZ ne treba, onda se slažem da ne plaćamo u taj fond.
Treba od zekata da opstaje IZ?
Od cega ce drugo?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7867
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#88 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

mk ultra wrote: 01/04/2024 08:35 Od cega ce drugo?
Od clanarine, donacija, sadake/sergija koje budu svake dzume?

Mi koji kritikujemo, i "skakljiva" pitanja postavljamo, nismo mi protiv IZ kao institucije, nego protiv stranackih kadrova, koji su istu uzurpirali/uzjahali, koji su korumpirani i netransparentni, koji je koristi za licni profit, trgovinu uticajem, nastavi niz...
User avatar
mk ultra
Posts: 19658
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#89 Re: Zekat..pitanje

Post by mk ultra »

Idemedosumom wrote: 01/04/2024 09:00
mk ultra wrote: 01/04/2024 08:35 Od cega ce drugo?
Od clanarine, donacija, sadake/sergija koje budu svake dzume?

Mi koji kritikujemo, i "skakljiva" pitanja postavljamo, nismo mi protiv IZ kao institucije, nego protiv stranackih kadrova, koji su istu uzurpirali/uzjahali, koji su korumpirani i netransparentni, koji je koristi za licni profit, trgovinu uticajem, nastavi niz...
Nista od gore toga navedenog nije stabilno
Pa ni clanarine
Sergije u 99% slucajeva idu za odrzavanje te lokalne dzamije

Jedino stabilno za opstanak IZ je ovo.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7867
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#90 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7867
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#91 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

mk ultra wrote: 01/04/2024 09:13
Nista od gore toga navedenog nije stabilno
Pa ni clanarine
Sergije u 99% slucajeva idu za odrzavanje te lokalne dzamije

Jedino stabilno za opstanak IZ je ovo.
Da li si se zapitao ikada, zasto je nestabilna i manjkava ta clanarina?
Malo ciji zivot je stabilan, nije IZ BiH propisana Kur'anom, pa neka se i ona malo ljulja.
Postojanje dzamija, gdje se moze namaz obaviti u dzematu, poslusati hutba dobrog hatiba, i jeste najvaznije, ostalo su "luksuzi".

Zekat lopovima necu dati, uz Allahovu pomoc. To smatram kao vid izgladnjivanja/hemoterapije, ne bi li tumori u IZ odumrli.
User avatar
mk ultra
Posts: 19658
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#92 Re: Zekat..pitanje

Post by mk ultra »

Idemedosumom wrote: 01/04/2024 09:51
mk ultra wrote: 01/04/2024 09:13
Nista od gore toga navedenog nije stabilno
Pa ni clanarine
Sergije u 99% slucajeva idu za odrzavanje te lokalne dzamije

Jedino stabilno za opstanak IZ je ovo.
Da li si se zapitao ikada, zasto je nestabilna i manjkava ta clanarina?
Malo ciji zivot je stabilan, nije IZ BiH propisana Kur'anom, pa neka se i ona malo ljulja.
Postojanje dzamija, gdje se moze namaz obaviti u dzematu, poslusati hutba dobrog hatiba, i jeste najvaznije, ostalo su "luksuzi".

Zekat lopovima necu dati, uz Allahovu pomoc. To posmatram kao vid izgladnjivanja/hemoterapije, ne bi li tumori u IZ odumrli.
Najbolji su neki dzemati i dzamije finansirani od organizacija iz KSA :kiss:

Ako necemo mi platiti, ima ko hoce, samo sto se onda igra iskljucivo po tim pravilima. Pa ces vidjeti hoces li moci uci u takvu dzamiju i pod kojim uslovima.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7867
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#93 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

mk ultra wrote: 01/04/2024 09:56 Najbolji su neki dzemati i dzamije finansirani od organizacija iz KSA :kiss:

Ako necemo mi platiti, ima ko hoce
Da skratimo pricu, prece je da zekat dospije u ruke onih, koji su Kur'anom propisani, nego opstanak IZ BiH. Selam :kiss:
User avatar
mk ultra
Posts: 19658
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#94 Re: Zekat..pitanje

Post by mk ultra »

Idemedosumom wrote: 01/04/2024 09:58
mk ultra wrote: 01/04/2024 09:56 Najbolji su neki dzemati i dzamije finansirani od organizacija iz KSA :kiss:

Ako necemo mi platiti, ima ko hoce
Da skratimo pricu, prece je da zekat dospije u ruke onih, koji su Kur'anom propisani, nego opstanak IZ BiH. Selam :kiss:
Onda ne idi u dzamije pod IZBiH
Selam
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7867
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#95 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Najbolje da uvedu digitalne clanske kartice, da se pri ulazu u dzamiju skenira i na osnovu stanja (jesi li regular, plus, premium, ultra korisnik ili pak neplatisa) odredi u koji saf smijes ici, odnosno, da li uopste imas pravo uci. :thumbup:
Dead Man Walking
Posts: 6396
Joined: 28/05/2004 21:49

#96 Re: Zekat..pitanje

Post by Dead Man Walking »

Idemedosumom wrote: 01/04/2024 09:00
mk ultra wrote: 01/04/2024 08:35 Od cega ce drugo?
Od clanarine, donacija, sadake/sergija koje budu svake dzume?

Jel ovo vrijedi i za povratnicke dzemate od 8 kuca i 90% penzionersku populaciju? Nije IZ samo Sarajevo i veci dzemati.

Da se razumijemo, ja prvi ne dajem 100% u IZ, ali odredjeni dio svakako da, po svojoj savjesti, a Allah jedini zna cije je ispravno. Medjutim ne pada mi na pamet da pljujem po IZ i odvracam druge od davanja, pa taman i da oni to sve pokradu (a znamo da nije tako), ja sam svoje izmirio pred Allahom a njih ako nije strah sudnjeg dana nek kradu. Zekat je porez ko i svaki drugi, pa ne odredjujemo ni drzavi kako ce rasporedjivati budzetska sredstva, ali malo se ko oko toga buni i govori necu ja platiti porez ovakvim lopovima (kud i kamo vecim od ovih iz IZ).

A sto se tice kategorija spomenutih u Kur’anu, ovako realno, koliko nas bi dalo i daje u neku kategoriju osim “siromasnim i nevoljnicima” i to u barem 90% iz naseg blizeg okruzenja (a ne recimo nekim povratnicima u gudure RS) i od cega bi se onda finansirale te druge institucije i kategorije?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72638
Joined: 03/10/2011 20:11

#97 Re: Zekat..pitanje

Post by Chloe »

Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 16:46
Idemedosumom wrote: 01/04/2024 09:00
mk ultra wrote: 01/04/2024 08:35 Od cega ce drugo?
Od clanarine, donacija, sadake/sergija koje budu svake dzume?

Jel ovo vrijedi i za povratnicke dzemate od 8 kuca i 90% penzionersku populaciju? Nije IZ samo Sarajevo i veci dzemati.

Da se razumijemo, ja prvi ne dajem 100% u IZ, ali odredjeni dio svakako da, po svojoj savjesti, a Allah jedini zna cije je ispravno. Medjutim ne pada mi na pamet da pljujem po IZ i odvracam druge od davanja, pa taman i da oni to sve pokradu (a znamo da nije tako), ja sam svoje izmirio pred Allahom a njih ako nije strah sudnjeg dana nek kradu. Zekat je porez ko i svaki drugi, pa ne odredjujemo ni drzavi kako ce rasporedjivati budzetska sredstva, ali malo se ko oko toga buni i govori necu ja platiti porez ovakvim lopovima (kud i kamo vecim od ovih iz IZ).

A sto se tice kategorija spomenutih u Kur’anu, ovako realno, koliko nas bi dalo i daje u neku kategoriju osim “siromasnim i nevoljnicima” i to u barem 90% iz naseg blizeg okruzenja (a ne recimo nekim povratnicima u gudure RS) i od cega bi se onda finansirale te druge institucije i kategorije?
:thumbup:

Nevjerovatno da je svake godine ista priča. I nikako da isti ne nadju shodno u godini dana istražiti i popratiti šta se dešava u IZ. Svu a posebno oni čiji korijeni su sa teritorije RS. :facepalm:
Dobro nam je, kakvi smo.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7867
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#98 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 16:46 Jel ovo vrijedi i za povratnicke dzemate od 8 kuca i 90% penzionersku populaciju? Nije IZ samo Sarajevo i veci dzemati.
Ne bi trebalo biti, ali nažalost, u praksi izgleda upravo tako. Jesi li vidio onaj izvještaj raspodjele sredstava iz fonda Bejt-ul-mal 2012? Koliko je otišlo povratnicima? Fatmir Alispahic je ovbjavio nekakav izvjestaj iz 2021, za povratnike ide oko 3%.

Želiš ozbiljno da pomogneš povratnicima? Preko Bejt-ul-mala s ovakvom IZ nije način.
Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 16:46 Da se razumijemo, ja prvi ne dajem 100% u IZ, ali odredjeni dio svakako da, po svojoj savjesti, a Allah jedini zna cije je ispravno.
Određeni dio čega? Sadake? Zekata? Jer po njima, Zekat pripada samo njima, u iznosu od 100%, u suprotnom si objavio rat Gospodaru. Zar ti to ni malo ne smeta?
Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 16:46 Medjutim ne pada mi na pamet da pljujem po IZ i odvracam druge od davanja, pa taman i da oni to sve pokradu (a znamo da nije tako), ja sam svoje izmirio pred Allahom a njih ako nije strah sudnjeg dana nek kradu. Zekat je porez ko i svaki drugi, pa ne odredjujemo ni drzavi kako ce rasporedjivati budzetska sredstva, ali malo se ko oko toga buni i govori necu ja platiti porez ovakvim lopovima (kud i kamo vecim od ovih iz IZ).
Kako znamo? Koliko znamo? Kada rade totalno netransparentno. Eno stranicu ranije onaj nekakav mishic veli otišla pomoc za Palestinu, ako upitaš za dokaz, jok, ništa, nije narod vrijedan da mu se račun polaže. Evo i ova gore hanuma nešto veli treba istraživati i pratiti, što bi se IZ potrudila da nam dostavi bilo šta :lol:
Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 16:46 A sto se tice kategorija spomenutih u Kur’anu, ovako realno, koliko nas bi dalo i daje u neku kategoriju osim “siromasnim i nevoljnicima” i to u barem 90% iz naseg blizeg okruzenja (a ne recimo nekim povratnicima u gudure RS) i od cega bi se onda finansirale te druge institucije i kategorije?
Za povratnike sam ti odgovorio. Da li je bolje da sav Zekat ode kategorijama koje to trebaju primiti, pa makar raspodjela na nivou jedinke bila suboptimalna, ili da 90% ode na održavanje administrativnog tijela same IZ?
Dead Man Walking
Posts: 6396
Joined: 28/05/2004 21:49

#99 Re: Zekat..pitanje

Post by Dead Man Walking »

Ma, ne da mi se polemisati i grijesiti, narocito ne u ovim danima, dadni po svojoj savjesti i nahodjenju i to je to.

Samo cu reci za ove povratnicke dzemate, sama cinjenica da postoje je dokaz da IZ ipak nesto radi i odvaja i tamo gdje treba, a to ocito nije uracunato u tih 3%.
mishic
Posts: 6346
Joined: 28/04/2011 16:29

#100 Re: Zekat..pitanje

Post by mishic »

Voditi raspravu sa ovako reduciranim umovima koji niti znaju niti uopšte shvataju mjesto i ulogu koju IZ ima u ostanku i opstanaku islama, ostanku i opstanku Bošnjaka i Bosne i svega drugog što čini identitet ovdašnjeg podneblja, je čista ludost.

Kao što ništa od ovoga ne znaju i ne razumiju ti zadrti mrzitelji unaprijed odbacuju svaki konstruktivan dijalog i dobronamjernu sugestiju jer iz nekih samo njima znanih razloga imaju vitalnu potrebu da pokažu da znaju i razumiju sve to o čemu govore puno bolje nego vrhunska ulema. A BiH ulema je od pamtivijeka uključujući i ovu današnju bila poznata i priznata u svijetu.

Voditi raspravu sa takvima nije ništa drugo do spuštanje na njihov nivo a to je degutantno, ponižavajuće, nerazumno i uzaludno.

Eto ako su ovi zadrti forumaši nadmašili naše Akademike iz IZ pa pobijaju njihove stavove možete onda misliti koji su nivoi znanja i obrazovanja.
A zapravo ima jedna činjenica dobro znana i od ranije često spominjana a to je da se ogroman broj i pojedinaca i kojekakvih udruga i udruženja ugradio u Zekjat i druge oblike prihoda IZ pa im organizirano, kontrolirano i knjiženo ukupljanje ne odgovara jer njihovo ide mimo toga. Ovi ataci na IZ su rezultat toga i ničega drugog. Ima i po neka čista ubleha koja nikada nigdje i ni u čemu se nije potvrdila i dokazala i sada vidi priliku da pobija Akademike, Doktore nauka, Profesore, ljude koji čitav život proučavaju ono u čemu ih sada pobijaju oni čije ukupno obrazovanje je negdje nivoa 4 razreda osnovne škole. S takvima voditi dijalog o ozbiljnim temama i pitanjima može samo onaj ko misli da se iza njihovih nickova kriju dobronamjerni a neupućeni a takvih je veoma malo. Daleko je više mrzitelja svega i svačega što nije njima pod kontrolom i u korist.
Post Reply