***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
MaestroEdin
Posts: 29
Joined: 22/01/2012 11:41

#451 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by MaestroEdin »

piplica wrote: 13/12/2023 07:41 Sasvim je u redu da TP radi po fiksnom polazu, kompenzacijskoj krivulji ili automatskom modu, ali i dalje ostaje potreba se kontroliše temperatura u grijanom prostoru, tj. da se ostvari komunikacija sa proizvodnjom.

Znači trreba ti termostat koji bi komunicirao sa prozvodnjom, trebaju ti balansirani krugovi,. ako je u pitanju podno grijanje, a i radijatori.

Sve bolje TP imaju mogućnost da "nauče" kroz određen period kako se sistem ponaša, ako ga ne diraš previše često, i na osnovu toga optimiraju rad.
Evo primjer ove moje M-Thermal (slika ispod), kako izgleda curve ako se aktivira weather compensation, odaberes spram objekta odgovarajuci curve i tjt, ali ovo ako sam dobro shvatio radi samo putem nekog njenog vanjskog ambijentalnog senzora. U ovom slucaju kontroler/termostat koji je u objektu ne znaci nista. Osim ako mozda nema neku ulogu ako je odabrana opcija da sluzi kao sobni termostat. Jer glavne opcije kontrole su mu, odabir temperature polaza, ili da glumi sobni termostat. Kako ti opisujes taj sistem, ima smisla i logike, gdje ako se odabere curve, taj isti ce da uzima u obzir ambijentalnu temperaturu kako da stima polaz, ali ce opet sobni termostat da odredjuje paljenje i gasenje (valjda cirkulacionih pumpi?).
Medjutim, ova knjiga sa instrukcijama nije bog zna dobro lokalizovana sa kineskog na engleski jezik, tako da dosta stvari je nejasno kad se cita.

https://ibb.co/ySzm01N
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#452 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

piplica wrote: 13/12/2023 13:08
baho wrote: 13/12/2023 12:43 Ne postoji uredjaj koji moze nauciti potrebe prostora! Zasto? Zato jer glavni faktor u ovoj jednacini je nepredvidiv, a to su vremenski uslovi.
Postoji itekako, pa koliko je puta vanjska temperatura ista ili sl u toku jedne sezone grijanja, i koliko puta je unutrašnja u korelaciji sa vanjskom?
Ako sam prije 7 dana imao isti slučaj kao danas, zašto ga i danas ne bih primijenio?

Ako je novi uređaj bolji samo u tome da ga manje opslužuješ i nije neki napredak, a nije, možda za nekoga i jeste.

Ono sto ti danas TP bude primjenjivala tek sutra ces imati u prostoru putem poda.
Ako ti mislis da nije tako, samo nastavi da koristis onako kako ti mislis da treba, samo pogresno je da ubjedjujes i druge ovdje da je to jedino ispravno.
piplica wrote: 13/12/2023 13:13
baho wrote: 13/12/2023 12:43 Pod = tromost, tako da sve sto je trenutno okaci macku o rep
Vidiš polako nadolaziš, da bi zaokružio sistem i dao sistemu sve potrebne ulazne vrijednosti treba ti i ovo, tj. treba ti uređaj - sprava koja bi bila u stanju detektovati unutrašnju temperaturu i nju u intervalima javljati proizvodnji.

Programirana logika uradi ostalo, sabira i oduzima vrijesnoti par dana i na osnovu njih donese kako je najbolje grijati da bi se potigla željena temperatura prostora.
Nisam ja rekao da ne treba, vec da ima nacin da radi jednako dobro ako ne i bolje na nacin kako sam rekao.
Probaj pa javi rezultate.
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#453 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

baho wrote: 13/12/2023 14:00 Ono sto ti danas TP bude primjenjivala tek sutra ces imati u prostoru putem poda.
Ako ti mislis da nije tako, samo nastavi da koristis onako kako ti mislis da treba, samo pogresno je da ubjedjujes i druge ovdje da je to jedino ispravno.
Proces "učenja" siistema traje i nije posao od jednog dana.

Ja nikoga ne pokušavam da ubijedim, iznosim samo činjenice.
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 531
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#454 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Dr_Help »

baho wrote: 13/12/2023 14:00
piplica wrote: 13/12/2023 13:08
baho wrote: 13/12/2023 12:43 Ne postoji uredjaj koji moze nauciti potrebe prostora! Zasto? Zato jer glavni faktor u ovoj jednacini je nepredvidiv, a to su vremenski uslovi.
Postoji itekako, pa koliko je puta vanjska temperatura ista ili sl u toku jedne sezone grijanja, i koliko puta je unutrašnja u korelaciji sa vanjskom?
Ako sam prije 7 dana imao isti slučaj kao danas, zašto ga i danas ne bih primijenio?

Ako je novi uređaj bolji samo u tome da ga manje opslužuješ i nije neki napredak, a nije, možda za nekoga i jeste.

Ono sto ti danas TP bude primjenjivala tek sutra ces imati u prostoru putem poda.
Ako ti mislis da nije tako, samo nastavi da koristis onako kako ti mislis da treba, samo pogresno je da ubjedjujes i druge ovdje da je to jedino ispravno.
piplica wrote: 13/12/2023 13:13
baho wrote: 13/12/2023 12:43 Pod = tromost, tako da sve sto je trenutno okaci macku o rep
Vidiš polako nadolaziš, da bi zaokružio sistem i dao sistemu sve potrebne ulazne vrijednosti treba ti i ovo, tj. treba ti uređaj - sprava koja bi bila u stanju detektovati unutrašnju temperaturu i nju u intervalima javljati proizvodnji.

Programirana logika uradi ostalo, sabira i oduzima vrijesnoti par dana i na osnovu njih donese kako je najbolje grijati da bi se potigla željena temperatura prostora.
Nisam ja rekao da ne treba, vec da ima nacin da radi jednako dobro ako ne i bolje na nacin kako sam rekao.
Probaj pa javi rezultate.
Ja samo mogu reći kada u hladnoj kući ukljucim grijanje koje je samo podno treba sigurno 1 dan da radi da bi idući dan osjetio konfor. Tako da po meni ta konstatacija u vezi tromosti je validna
MaestroEdin
Posts: 29
Joined: 22/01/2012 11:41

#455 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by MaestroEdin »

Ja imam malo drugacije iskustvo kad je to u pitanju. Dok je radio kotao na pelet, probudim se recimo, desila se hladna noc i kuca osvane na 21c, pohladno. Upalim pec, za 2-3h u kuci je vec 22.5 a kad postigne tu sobnu zadatu i ugasi se, naredna 2 sata temp se podigne jos za 0.5 onako samo od sebe. I bude ljepo neka 3-4 sata i krene se hladit ponovo.
Sa pumpom je nesto drugacije bilo, imao sam jedan dan kad nije radilo nista nikakvo grijanje, i desio se hladan dan, isto tako pala temp na 21, kada sam je upalio sa polazom od 35c trebalo je poprilicno dugo da se zagrije prostor, nekih 5-6h.

Sto znaci da ako zapalimo pod na 45c moze se ugrijati za 2h, ali sa 35c i nize, nema sanse sporo je. Plus u tvom slucaju ti rece nemas izolaciju jos uvijek. Vjerujem da je i to faktor.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#456 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

@MaestroEdin koju temperaturu polaza si imao sa kotlom na pelet?
Znas li koja je max dozvoljena temperatura vode koja se pusta u pod?
Koja je max dozvoljena temperatura povrsine poda zbog raznoraznih razloga?
Znas li kad i zasto TP ima najveci stepen iskoristenja tzv COP?
Kad prvenstveno sebi odgovoris na ova pitanja bit ce ti jasno zato one "zelene" pumpe, koje toliko zudis da gasis, trebaju da rade non stop.

Savjetujem ti, a i svima ostalim, da istrazite mimo ovog foruma principe i osnove centralnog grijanja sa posebnim naglaskom na podno, pa vecini nece trebati nikakva pomoc i tudje misljenje ovdje na forumu.
MaestroEdin
Posts: 29
Joined: 22/01/2012 11:41

#457 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by MaestroEdin »

baho wrote: 13/12/2023 15:38 @MaestroEdin koju temperaturu polaza si imao sa kotlom na pelet?
Znas li koja je max dozvoljena temperatura vode koja se pusta u pod?
Koja je max dozvoljena temperatura povrsine poda zbog raznoraznih razloga?
Znas li kad i zasto TP ima najveci stepen iskoristenja tzv COP?
Kad prvenstveno sebi odgovoris na ova pitanja bit ce ti jasno zato one "zelene" pumpe, koje toliko zudis da gasis, trebaju da rade non stop.

Savjetujem ti, a i svima ostalim, da istrazite mimo ovog foruma principe i osnove centralnog grijanja sa posebnim naglaskom na podno, pa vecini nece trebati nikakva pomoc i tudje misljenje ovdje na forumu.
Kotao na pelet = 45c
Max dozvoljena u pod zavisi od vise faktora, a to su cijevi, te cime je oblozen pod. Laminat koji imam je rated na 45c. Cijevi nemam blage veze, al i sam program na toplotnoj pumpi ogranicava polaznu temp vode na 55c, ne moze vise i da hoces. Sto znaci da u pod moze ici 55c sto opet zavisi od cijevi i zavrsne izrade samog poda.
Najveci stepen COP ima kao i najobicnija inverter klima, kad radi bez prestanka kako bi izvrsila dohladjivanje ili dogrijavanje. COP je ocigledno tema za sebe, jer ako mjerilo pokazuje da pumpa na -15 koristi 2kw da odrzava, zasto nam onda procjenjuju ovolike pumpe? Ja ovo od prosle godine istrazujem po zemljama vani, kako se koristi i u kojim uslovima, ali ovde u bejha ne mozes dobit garanciju na ono sto ti hoces i zahtjevas vec na ono sto oni kao instaleri ti kazu da treba. Bejha kad udje u eu, eu ce prestat.
Zelene pumpe necu da gasim jer se meni gase vec hocu da ih kontrolisem nekako, trenutno ne mogu nikako, kad dodje proljece i ugasim grijanje one ce nastavit sa radom :D
Evo juce me instaler ubjedjuje da meni crvena treba, kaze ne bih imao "odlaz" vode iz buffera da je nema i da se ona ne gasi nikad nego radi u skladu sa cirk pumpom koja se nalazu u toplotnoj napolju (u prirucniku ima nesto slicno sto on spominje p_0 i p_1 sistem).
Kako bi ovo radilo da ja nemam ove dvije zelene? Interesantno pitanje :D
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#458 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

Nisu problem cijevi koliko mogu podnijet, problem je nesto sasvim drugo. Ako je nesto naznaceno da je max dozvoljeno to ne znaci da je to ono sto treba i da bude.
Ti si svasta negdje nesto vidio, a nista nisi primijenio kod sebe.
COP nije samo da se uredjaj ne gasi.
Obrati paznju na max dozvoljenu temp povrsine poda, koju si izostavio da odg.
Predlazem ti da trazis drugog majstora.
I vjeruj da ima u "Bejha" samo treba se malo potrudit i na kraju ne odabrat onog najjeftinijeg :bih:
MaestroEdin
Posts: 29
Joined: 22/01/2012 11:41

#459 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by MaestroEdin »

Ne znam sta smatras jeftinim, to je vec subjektivna stvar, al mislim da 15 hiljada maraka nije jeftino :D
Max temp poda laminata je 45c, a vjerujem da treba barem 55c vode da se to postigne, al ne znam zasto bi to neko radio uopste ne zvuci zdravo.
A temp je vjerovatno oznacena da se ne osteti laminat, da se ne iskrivi ili presusi i ispuca.

A da razjasnimo ovo "ugasiti'. Ugasiti znaci pritisnuti na necemu dugme off. A ako pumpa postigne temp i ugasi svoj instrument kojim postize grijanje, ne znaci da se ugasila i prestala sa radom.

Vani je danas 15c, moja zadata temp vode trenutno je 30c, povratna pokazuje 27, u kuci je 24c po svim sobnim termometrima.
Ako je vjerovati aplikaciji sa kojom je dosla Midea, potrosila je 9kwh elektricne i napravila 62kwh toplotne, sto ga izadje COP 6.8

Mi mozemo precizno iznositi kojekakve cinjenice precizno samo onoliko koliko su precizni svi ovi silni termometri, senzori i k**ci p**ci :skoljka:
arminicos
Posts: 390
Joined: 10/09/2008 12:25

#460 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by arminicos »

Moja Midea TP radi kada je temp u plusu vani onda drzim na 40-42°C ako je 0 i minusi vani drzim 43-45°C jer imam u sistemu osim podnog grijanja, 2x fancoil-a, i 5x radijatora niskotemperaturnih Vogel & Noot
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#461 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

@MaestroEdin za sta si tacno dao 15k KM?
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#462 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

arminicos wrote: 13/12/2023 18:58 Moja Midea TP radi kada je temp u plusu vani onda drzim na 40-42°C ako je 0 i minusi vani drzim 43-45°C jer imam u sistemu osim podnog grijanja, 2x fancoil-a, i 5x radijatora niskotemperaturnih Vogel & Noot
Ti ako sa temp u plusu zezes te temp polaza, zelim ti svako dobro i sreću na ovom i budućem svijetu!
User avatar
_Reds_
Posts: 9379
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#463 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by _Reds_ »

I dobro stručnjaci, šta ćemo kad ne želimo istu temperaturu i svim prostorijama objekta ? Kako da onda štimamo polaz ?
User avatar
haso hasic
Posts: 304
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#464 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by haso hasic »

Ne stimas polaz nego podesis protok vode u toj prostoriji.
Ako je radijator prigusis.
Ako je podno onda teze ide.
Moras imati regulaciju.
Termostat koji ce zatvoriti krug podnog za tu prostoriju.
Mike Ross
Posts: 630
Joined: 15/02/2015 22:45

#465 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Mike Ross »

Kako je krenulo, za koju godinu nam neće ni trebati grijanje...

Image
Image
Image
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#466 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Kakve su ovo vrijednosti?
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#467 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Mike Ross wrote: 15/12/2023 11:38 Kako je krenulo, za koju godinu nam neće ni trebati grijanje...

Image
Image
Image
Ovo samo pokazuje koliko si optimirao svoj sistem, a zima od prije 2god nije toliko "oštrija" nego ova sada.
Mike Ross
Posts: 630
Joined: 15/02/2015 22:45

#468 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Mike Ross »

Zaboravio sam da sam zatvorio grijanje za stan u potkrovlju pošto je trenutno prazan. Ali činjenica je da je zima slabija iz godine u godinu, što ne znači da će se tako i nastaviti. Ništa ne optimiziram i ne čačkam, samo prvu sezonu 2019 sam pratio detaljno potrošnju i pokazalo se da je upola manja potrošnja nego kad sam upotrebljavao ugalj. Od tada ništa ne diram, majstor par puta dolazio neki filter čistio i to je sve. TP je Vaillant, radijatori, tri stana u objektu oko 230 kvadrata.
Peugeot2008
Posts: 361
Joined: 04/02/2022 12:48

#469 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Peugeot2008 »

Mike Ross wrote: 16/12/2023 20:42 Zaboravio sam da sam zatvorio grijanje za stan u potkrovlju pošto je trenutno prazan. Ali činjenica je da je zima slabija iz godine u godinu, što ne znači da će se tako i nastaviti. Ništa ne optimiziram i ne čačkam, samo prvu sezonu 2019 sam pratio detaljno potrošnju i pokazalo se da je upola manja potrošnja nego kad sam upotrebljavao ugalj. Od tada ništa ne diram, majstor par puta dolazio neki filter čistio i to je sve. TP je Vaillant, radijatori, tri stana u objektu oko 230 kvadrata.
I vjerojatno ti je majstor predložio i ugradio TP snage 16 kW.
Mike Ross
Posts: 630
Joined: 15/02/2015 22:45

#470 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Mike Ross »

Peugeot2008 wrote: 16/12/2023 22:51
Mike Ross wrote: 16/12/2023 20:42 Zaboravio sam da sam zatvorio grijanje za stan u potkrovlju pošto je trenutno prazan. Ali činjenica je da je zima slabija iz godine u godinu, što ne znači da će se tako i nastaviti. Ništa ne optimiziram i ne čačkam, samo prvu sezonu 2019 sam pratio detaljno potrošnju i pokazalo se da je upola manja potrošnja nego kad sam upotrebljavao ugalj. Od tada ništa ne diram, majstor par puta dolazio neki filter čistio i to je sve. TP je Vaillant, radijatori, tri stana u objektu oko 230 kvadrata.
I vjerojatno ti je majstor predložio i ugradio TP snage 16 kW.
Ovaj model, VWL 155/2 A 400 V. Ne znam kolika je snaga.
arminicos
Posts: 390
Joined: 10/09/2008 12:25

#471 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by arminicos »

Ljudi bezpotrebno krhaju velike TP snage tipa 14-16-18-20 i vise kW. Ako imas podno grijanje sve razvedeno slobodno se moze ici sa malim snagama TP.
MaestroEdin
Posts: 29
Joined: 22/01/2012 11:41

#472 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by MaestroEdin »

arminicos wrote: 17/12/2023 10:31 Ljudi bezpotrebno krhaju velike TP snage tipa 14-16-18-20 i vise kW. Ako imas podno grijanje sve razvedeno slobodno se moze ici sa malim snagama TP.
Problem nastaje kada se ide na subvenciju, oni zahtjevaju "elaborat" i jedini nacin da dobijes te pare je "uradi kako ti oni kazu", jedno prati drugo i na kraju dana ispadne tako kako jeste. A isto tako, koliko krhaju cijene, na isto dodjes. Sad kad skontam bolje je bilo od svojih para napravit kako bog zapovijeda izaslo bi mozda hiljadu vise, nego ovako preko subvencije gdje svakako sve te pare das njima a ti zavrsis tako sto si platio punu cijenu uredjaja :D Dobar sistem, dobro su se dosjetili.

A cinjenica je da ne treba tolika snaga. Gledao sam objekte koji imaju i po 350kvm stambene povrsine a gura ih 12kw, negdje cak i manje ali zavisno od prosjecne godisnje temperature naravno.

p.s.
zaboravio sam da dodam, da sve ove kuce koje sam gledao griju i sanitarnu vodu, ne samo podove.
Last edited by MaestroEdin on 17/12/2023 14:28, edited 1 time in total.
arminicos
Posts: 390
Joined: 10/09/2008 12:25

#473 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by arminicos »

6-8 kW ljudi sa TP split verzija trofazni prikljucak griju 300 m2 znaci radi podno grijanje je u pitanju.
User avatar
nivla
Posts: 4305
Joined: 12/01/2008 23:44

#474 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by nivla »

ljudi toplotne pumpe guraju na postojece gusane radijatore jer im je prevelika investicija da urade estrih i podove za podno, ovo odmah povlaci da trebaju i jace pumpe jer zbog nemogucnosti da uloze u podove i podno pristaju na polurjesenja
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#475 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

arminicos wrote: 17/12/2023 10:31 Ljudi bezpotrebno krhaju velike TP snage tipa 14-16-18-20 i vise kW. Ako imas podno grijanje sve razvedeno slobodno se moze ici sa malim snagama TP.
Totalno je nebitan podatak koja pumpa, već koja če zadovoljiti gubitke objekta.
A negdje treba i 16 ili čak 50kW, a opet negdje 4kW.
Post Reply