Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72957
Joined: 03/10/2011 20:11

#876 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Chloe »

saabsa wrote: 14/04/2023 13:24 Image

Cilj za ovu godinu...
Woooow, je lijepa ... lajkam. Sretno! :-D
kuli1961
Posts: 2474
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#877 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

hladan.preminger wrote: 13/06/2023 12:06 kad uđe bubica u glavu onda samo radiš. kum, brat i ja smo 90% ovog sami napravili.
Drug- čestitam i samo nastavi u pravcu u kom želiš da izgleda. Ima tu jos jako puno posla, naravno. Ali, polako, tempom kojim džep, vrijeme, živci i umješnost dozvoljavaju.
Predložio bih ti da prije zahvata unutrašnjeg uredjenja- termika, konačna obloga itd...riješiš odvode oluka. Na slici vidim samo da su vertikale spuštene, dalje ne vidim. Iskopaj kanal, postavi cijevi, spoji sa olucima- drugim riječima- odvedi tu prokletinju od oborinske vode što dalje od objekta.
U nekoliko primjera sam vidio kako za relativno kratko vrijeme oborinska voda potkopa, podloka temelj.... uhhh
kuli1961
Posts: 2474
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#878 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

moimoi wrote: 13/06/2023 15:18 Image

Ovo je moja sumica :D
Superrr!!! :thumbup:
Samo...ova drvena konstrukcija u lijevom ćošku slike prosto plače za obnovom, zaštitom?
kuli1961
Posts: 2474
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#879 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ne bih ja, no @hakiz me natjera na inat :-D - neću da napustim temu...
Prije nekog vremena sam postavio sliku kredenca što ga neočekivano nabavih.. već neko vrijeme se njime bavim. Obziorm na metod izrade, uklade itd, dvojica stolara mi rekoše da je vrlo moguće da je kredenac pralvjen izmedju 2 svjetska rata. Ako je tako, čudo je da je preživio.
Upravo danas sam završio sa pripremom oba vrata kredenca, u zastakljenom dijelu vrata je već bio nekakav goblen. Prvo sam morao napraviti ram za njega, pa goblen našpanovati, ali ne baš prejako, ovako to nekako izgleda:
Image
Zatim se taj ram umetne u vrata sa unutrašnje strane:
Image
Unutrašnjost vrata je bajcana smedjim vodenim bajcem
A sa prednje strane, konačni izgleda vrata:
Image
Sva vidljiva oštećenja ostaju, nisam htio da gulim staru boju, ova "rezeda" zelena/plava(?) mi se baš nešto svidja (quasi shaby chic). Oštećenja su naravno poravnata finim šmirglom, sve pukotine popunjene i kompletna vrata su prelakirana završnim akrilnim enterijer lakom, vodena osnova.
Korpus kredenca je pripremljen za vanjsko šmirglanje (unutrašnost je već obradjena), prethodilo je kupanje čitavog korpusa u 15 litara impregnacije, pa sušenje dobrih 10-12 dana- biće slikica kad sve završim, kompletiram.
Hakiz
Posts: 40963
Joined: 30/07/2015 20:01

#880 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Zamisli staklo za ta vrata, kombinacija glatko - brušeno, po predlošku tog ručnog rada, gdje je platno na ručnom radu brušeno, gdje su rupe glatko, ili obrnuto, zavisi hoćeš li da se vidi u unutrašnjost kredenca ili ne.

Mislim da ti je već rečeno, hoće te te starine. "Vidiš" ih. :thumbup:
moimoi
Posts: 4947
Joined: 01/07/2006 12:59

#881 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by moimoi »

kuli1961 wrote: 13/06/2023 22:21
moimoi wrote: 13/06/2023 15:18 Image

Ovo je moja sumica :D
Superrr!!! :thumbup:
Samo...ova drvena konstrukcija u lijevom ćošku slike prosto plače za obnovom, zaštitom?
Da. Radi se o balkonu ali ovaj put trazimo firmu koja ce ga uraditi kako treba sa gradjom koja je suha. Dosta nam je dundzera.
moimoi
Posts: 4947
Joined: 01/07/2006 12:59

#882 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by moimoi »

kuli1961 wrote: 13/06/2023 22:38 Ne bih ja, no @hakiz me natjera na inat :-D - neću da napustim temu...
Prije nekog vremena sam postavio sliku kredenca što ga neočekivano nabavih.. već neko vrijeme se njime bavim. Obziorm na metod izrade, uklade itd, dvojica stolara mi rekoše da je vrlo moguće da je kredenac pralvjen izmedju 2 svjetska rata. Ako je tako, čudo je da je preživio.
Upravo danas sam završio sa pripremom oba vrata kredenca, u zastakljenom dijelu vrata je već bio nekakav goblen. Prvo sam morao napraviti ram za njega, pa goblen našpanovati, ali ne baš prejako, ovako to nekako izgleda:
Image
Zatim se taj ram umetne u vrata sa unutrašnje strane:
Image
Unutrašnjost vrata je bajcana smedjim vodenim bajcem
A sa prednje strane, konačni izgleda vrata:
Image
Sva vidljiva oštećenja ostaju, nisam htio da gulim staru boju, ova "rezeda" zelena/plava(?) mi se baš nešto svidja (quasi shaby chic). Oštećenja su naravno poravnata finim šmirglom, sve pukotine popunjene i kompletna vrata su prelakirana završnim akrilnim enterijer lakom, vodena osnova.
Korpus kredenca je pripremljen za vanjsko šmirglanje (unutrašnost je već obradjena), prethodilo je kupanje čitavog korpusa u 15 litara impregnacije, pa sušenje dobrih 10-12 dana- biće slikica kad sve završim, kompletiram.
:thumbup:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#883 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by hladan.preminger »

kuli1961 wrote: 13/06/2023 22:18
hladan.preminger wrote: 13/06/2023 12:06 kad uđe bubica u glavu onda samo radiš. kum, brat i ja smo 90% ovog sami napravili.
Drug- čestitam i samo nastavi u pravcu u kom želiš da izgleda. Ima tu jos jako puno posla, naravno. Ali, polako, tempom kojim džep, vrijeme, živci i umješnost dozvoljavaju.
Predložio bih ti da prije zahvata unutrašnjeg uredjenja- termika, konačna obloga itd...riješiš odvode oluka. Na slici vidim samo da su vertikale spuštene, dalje ne vidim. Iskopaj kanal, postavi cijevi, spoji sa olucima- drugim riječima- odvedi tu prokletinju od oborinske vode što dalje od objekta.
U nekoliko primjera sam vidio kako za relativno kratko vrijeme oborinska voda potkopa, podloka temelj.... uhhh
Odvedene su oborine iz oluka direktno u Unu.
Hvala za savjet u svakom slučaju
User avatar
Pauza
Posts: 679
Joined: 03/06/2016 11:00

#884 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Pauza »

Treba mi usluga kompletnog razvoda struje na spratu kuće.

Površina oko 50m2. Jedna prostorija bez pregrada i kupatilo. Zidovi su od blokova, na podu estrih. Dovodni/glavni kabal za sprat izveden.

Ruke i materijal od strane firme/masjtora. Samo kvalitetni materijali, ništa ne bih kinesko. Kljuc u ruke. Postoji tlocrt arhitekte gdje šta treba da bude u prostoru pa se prema tome i struja razvodi.

Šta mislite, koja je okvirna cijena ovog posla?
kuli1961
Posts: 2474
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#885 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

"Okvirna cijena" svega- od sadasnjeg stanja golih zidova pa do lustera koji palis preko jednopolnog prekidaca ili telefonom, moze biti OD-DO :D
O konkretnoj jedinicnoj cijeni naravno ne mogu govoriti, ona varira od mjesta do mjesta, od majstora do majstora.
Ne bih ti preporucio da nabavku kompletnog materijala prepustis elektricaru, okupace te, garant.
Ako se samo malo potrudis, i sam nabavis makar dio materijala, mozes poprilicno ustedjeti. Ne zaboravi- u toj etazi ces ti zivjeti dugo vremena, dakle, gledaces je svaki dan, a majstor samo za vrijeme radova i nikad vise. Prema tome, j..e se majstoru koji je npr. GRO -ugradni, nadgradni, kojeg proizvodjaca su uticnice, prekidaci, osiguraci, kako izgledaju..itd itd.
Mozes procunjati po radnjama ili na netu (OLX i mnogi drugi sajtovi domacih trgovaca elektromaterijala) i vidjeti jedinicne cijene npr. kabla 3 x 1,5mm (rasvjeta), 3 x 2,5 (suko uticnice), 4 ili 5x2,5 ili jace- za napajanje razvodnih kutija od GRO do njih) vidjeti cijene "galanterije"/uticnica prekidaca, npr. Aling Conel, Hager itd, cijene osiguraca- ETI, Hager, Legrand, ABB, Schneider, jacine od 10-16 A, B klasa, mozda i neki jaci po potrebi, panceri/limitatori (zavisno od izvedbe) i jos svasta nesto.
Ako zaista ne znas ama bas nista oko struje (i ja sam laik, ali sam usput napabircio makar osnovne stvari), vidi sa majstorom da ti napravi spisak potrebnog materijala -vrste i kolicine i idi u potragu. Vodi racuna da cijene jako variraju, pa ima prostora za ustedu. Kada sam radio struju u mom objektu, u svakoj radnji gdje sam sukcesivno kupovao materijal (a bilo ga je- samo kablova i buzira je bilo po cca 400 m!), pitao sam ima li kakav popust za "solarno" placanje i jos dodatni za robu bez fiskalnog racuna- u mnogim randjama je to glatko islo!
Ali ako insistiras na "kljuc u ruke"- bas te briga koja je ukupna cijena...
User avatar
sime_cipol
Posts: 16681
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#886 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sime_cipol »

Pauza wrote: 13/09/2023 11:13 Treba mi usluga kompletnog razvoda struje na spratu kuće.

Površina oko 50m2. Jedna prostorija bez pregrada i kupatilo. Zidovi su od blokova, na podu estrih. Dovodni/glavni kabal za sprat izveden.

Ruke i materijal od strane firme/masjtora. Samo kvalitetni materijali, ništa ne bih kinesko. Kljuc u ruke. Postoji tlocrt arhitekte gdje šta treba da bude u prostoru pa se prema tome i struja razvodi.

Šta mislite, koja je okvirna cijena ovog posla?
Samo su ti ruke 20-25 KM po izlazu. Ako imas 20ak izlaza plus kopčanje ormarica, racunaj 500-650 KM ruku.
kuli1961
Posts: 2474
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#887 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

sime_cipol wrote: 13/09/2023 20:47 Samo su ti ruke 20-25 KM po izlazu.
Vrlo vjerovatno, uz mali dodatak- "izlazom" se smatra apsolutno sve- izlaz za sijacno grlo, prekidac, itucnicu, razvodna kutija, GRO+svaki osgurac,, nabere se
A ne znam ni sta bih rekao na cijenu-nama laicima je stvarno majstorluk znati "šemirati" objekat, prateci tehnicka pravila prokopati, prostemati kanale za vodove, kablove i kutije postaviti, gipsati, pa sve to pospajati, na kraju postaviti uticnice, prekidace...
Ima jedna stvar koja mi sad pade napamet- znam nekoliko vrsnih elektricara, ljudi koji su zaista znalci, ali kad je rijec o kopanju kanala- NIJEDAN od njih ne koristi onu masinu falcericu za ciglu i beton...Svaki od njih ima zaista vrhunski elektricarski alat npr. WIHA, koji je skup kao suho zlato, ali nece da uloze u tu falcericu (rec velicina 150 EUR), vec "hiltovka" cekicara i udri, kopaj.. naviklo na prasinui haos, sta li? :-D
Hakiz
Posts: 40963
Joined: 30/07/2015 20:01

#888 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Svaki izlaz na svom osiguraču, bez razvodnih kutija. To jeste, svaka utičnica (skup utičnica koje su jedna uz drugu barem) svako grlo na svom osiguraču itd.

Ti mi je furka.

Da li je 16 A dovoljan osigurač za bojler, šporet i slične velike grijače? Zamisli žena uključi rernu i sve 4 ringle, pravi ručak za porodicu i prijatelje :-D
Hakiz
Posts: 40963
Joined: 30/07/2015 20:01

#889 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 13/09/2023 20:56 Svaki od njih ima zaista vrhunski elektricarski alat npr. WIHA, koji je skup kao suho zlato, ali nece da uloze u tu falcericu (rec velicina 150 EUR), vec "hiltovka" cekicara i udri, kopaj.. naviklo na prasinui haos, sta li? :-D
Šta je falcerica? Ono što reže zidove, ne štema?

Ovo?

Image
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#890 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

Hakiz wrote: 13/09/2023 21:32 Svaki izlaz na svom osiguraču, bez razvodnih kutija. To jeste, svaka utičnica (skup utičnica koje su jedna uz drugu barem) svako grlo na svom osiguraču itd.

Ti mi je furka.

Da li je 16 A dovoljan osigurač za bojler, šporet i slične velike grijače? Zamisli žena uključi rernu i sve 4 ringle, pravi ručak za porodicu i prijatelje :-D
Mislis zajedno ili zasebno? Zasebno i vise nego doovljno
Hakiz
Posts: 40963
Joined: 30/07/2015 20:01

#891 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

sumirprimus wrote: 13/09/2023 21:39
Hakiz wrote: 13/09/2023 21:32 Svaki izlaz na svom osiguraču, bez razvodnih kutija. To jeste, svaka utičnica (skup utičnica koje su jedna uz drugu barem) svako grlo na svom osiguraču itd.

Ti mi je furka.

Da li je 16 A dovoljan osigurač za bojler, šporet i slične velike grijače? Zamisli žena uključi rernu i sve 4 ringle, pravi ručak za porodicu i prijatelje :-D
Mislis zajedno ili zasebno? Zasebno i vise nego doovljno
Zasebno.

Kod mene je stara zgrada, nema dovoljno utičnica, tada nije bilk puno električnih uređaja u domaćinstvima. Tako da je sa voda za bojler nekada davno, nakon završetka gradnje zgrade, izdvojen krak za utičnicu za mašinu za veš. Nije moglo drugačije, taj vod i jedan za svjetlo su jedini vodovi ka kupatilu u kojem je bojler i mašina je ispred kupatila u jednoj niši. Osigurač je 16 A. Ako se u isto vrijeme uključe i mašina i bojler, osigurač izbacuje.

Možda matematika kaže da može, praksa, barem kod mene, kaže da ne može. Bojler 2.200 W, mašina kupljena prije 2 godine, LG, AA energetski razred, znači nije neki stari ispijač struje. Osigurač Schneider.
shandrprcSA
Posts: 9805
Joined: 23/02/2013 08:16

#892 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by shandrprcSA »

Hakiz wrote: 13/09/2023 21:37
Šta je falcerica? Ono što reže zidove, ne štema?

Ovo?
Image
Hakiz
Posts: 40963
Joined: 30/07/2015 20:01

#893 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

shandrprcSA wrote: 13/09/2023 21:59
Hakiz wrote: 13/09/2023 21:37
Šta je falcerica? Ono što reže zidove, ne štema?

Ovo?
Spoiler
Show
Image
Da, pogodih.

Samo je moja veća :lol:
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#894 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

Hakiz wrote: 13/09/2023 21:49
sumirprimus wrote: 13/09/2023 21:39

Mislis zajedno ili zasebno? Zasebno i vise nego doovljno
Zasebno.

Kod mene je stara zgrada, nema dovoljno utičnica, tada nije bilk puno električnih uređaja u domaćinstvima. Tako da je sa voda za bojler nekada davno, nakon završetka gradnje zgrade, izdvojen krak za utičnicu za mašinu za veš. Nije moglo drugačije, taj vod i jedan za svjetlo su jedini vodovi ka kupatilu u kojem je bojler i mašina je ispred kupatila u jednoj niši. Osigurač je 16 A. Ako se u isto vrijeme uključe i mašina i bojler, osigurač izbacuje.

Možda matematika kaže da može, praksa, barem kod mene, kaže da ne može. Bojler 2.200 W, mašina kupljena prije 2 godine, LG, AA energetski razred, znači nije neki stari ispijač struje. Osigurač Schneider.
Ma jasta nego dovoljno.
Hakiz
Posts: 40963
Joined: 30/07/2015 20:01

#895 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Upravo na TV, Švarceneger reklamira Parkside (Lidl) alate :shock:
Hakiz
Posts: 40963
Joined: 30/07/2015 20:01

#896 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

sumirprimus wrote: 13/09/2023 22:03
Hakiz wrote: 13/09/2023 21:49

Zasebno.

Kod mene je stara zgrada, nema dovoljno utičnica, tada nije bilk puno električnih uređaja u domaćinstvima. Tako da je sa voda za bojler nekada davno, nakon završetka gradnje zgrade, izdvojen krak za utičnicu za mašinu za veš. Nije moglo drugačije, taj vod i jedan za svjetlo su jedini vodovi ka kupatilu u kojem je bojler i mašina je ispred kupatila u jednoj niši. Osigurač je 16 A. Ako se u isto vrijeme uključe i mašina i bojler, osigurač izbacuje.

Možda matematika kaže da može, praksa, barem kod mene, kaže da ne može. Bojler 2.200 W, mašina kupljena prije 2 godine, LG, AA energetski razred, znači nije neki stari ispijač struje. Osigurač Schneider.
Ma jasta nego dovoljno.
Opet ti kažem, kod mene u stanu nije dovoljan. Nisam stručnjak pa neću ulaziti u raspravu zašto i kako, samo znam da ako uključim mašinu za veš i slučajno uključim i bojler, osigurač odmah iskopča.

Stara zgrada, nema uzemljenje, samo faza i nula.

Originalne utičnice izgledale ovako

Image
kuli1961
Posts: 2474
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#897 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 13/09/2023 21:32 Svaki izlaz na svom osiguraču, bez razvodnih kutija. To jeste, svaka utičnica (skup utičnica koje su jedna uz drugu barem) svako grlo na svom osiguraču itd.

Ti mi je furka.

Da li je 16 A dovoljan osigurač za bojler, šporet i slične velike grijače? Zamisli žena uključi rernu i sve 4 ringle, pravi ručak za porodicu i prijatelje :-D
ZA ovo pitanje- da li je osigurac od 16 A dovoljan za bojler i cijeli sporet u pogonu..maloprije sam se obrazovao iz relevantnog izvora.
Stvari ovako stoje- kako mi je receno, tako prenosim, a ako neko zna da nije tako, neka napise:
Nominalna jacina struje (osiguraca) se razlicito izracunava, zavisno da li je izvedba instalacije struje monofazna ili3fazna.
Monofazna: formula je :
I=P/U, pri cemu je I nominalna jacina struje, P je snaga potrošača a U je napon.
Dakle, ako imamo npr. snagu potrošaca od 3 kW (P) (sto je npr uobicajena snaga rerne-2 x 1,5 kW grijac), a napon 220 V (U), dobicemo naminalnu jacinu struje (I) (ili, narodski receno, minimalno potrebnu snagu osiguraca od 13,63 A, sto znaci da bi trebal ostaviti osigurac od 16 A(u praksi se ide na osigurac prvi jaci poslije dobijenog rezultata)
Trofazna struja, formula je:
P=drugi korijen iz 3 x U x I x cos fi,
pri cemu je korijen iz 3= 1,73
cos fi je 1 ili 0,9
U=380 V.
Dakle, za nominalnu snagu (I) imacemo formulu I=P/korijen iz 3 x U x cos fi
U istom primjeru, nominalna jacina struje (I) je =3000 W/ 1,73 x 380 x 1=4,56 A po fazi.
Sve ovo vazi za termicke potrošače, ne za npr motore,tu je matematika savim drugacija i jos se dodaju neki drugi bitni faktori.Treba uzeti u obzir i da je struja kratkog spoja 2,5 veca od nominalne struje.
Prema ovoj fomuli, za Hakizov primjer: sav sporet+bojler, sve radi istovremeno..rerna npr 3 KW+ 4 ringle 4 kW +bojler 2 kW, u trofaznoj instalaciji ce trebati 3 osiguraca po 16 A, a u monofaznoj..necu ni da racunam..40 A... :D
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#898 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

Jebga ide racunica , koliko koji potrosac vuce a koliki ti je osigurac. 16a bi trebao valjat do kako vec ide do 3.5kw jel?
I da li ti valja razvod do osiguraca kakva je zica, presejk?
Vise osiguraca svakako i po 16a. :mrgreen:
Me treba ni u monofaznooj 16 a su dovoljni al da odvoji velike potrosace
kuli1961
Posts: 2474
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#899 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 13/09/2023 22:03 Upravo na TV, Švarceneger reklamira Parkside (Lidl) alate :shock:
Aha, vidio....u nacelu bjezim od Parksidea, mada sam ostalo vrlo prijatno iznenadjen nekim njihovim udarnim izvijacem kako dobro radi i koja snaga, a malo para...
da iskoritsim priliku, ima li ko kakvo stvarno, prakticno iskustvo sa Schepach abrihterom? Ili da zaboravim i skupljam pare za debljace Metabo 330 ili Makitu 2012 MB?
kuli1961
Posts: 2474
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#900 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

sumirprimus wrote: 13/09/2023 22:13 Jebga ide racunica , koliko koji potrosac vuce a koliki ti je osigurac. 16a bi trebao valjat do kako vec ide do 3.5kw jel?
I da li ti valja razvod do osiguraca kakva je zica, presejk?
Vise osiguraca svakako i po 16a. :mrgreen:
Me treba ni u monofaznooj 16 a su dovoljni al da odvoji velike potrosace
Evo gore racunice... ne treba se zezati, po principu, ma izdrzace..malo malo pa u crnoj hronici citamo.. pozar, pretpostavka neispravna el. instalacija...
Kvalitetni i pouzdani osiguraci ni danas stvarno nisu skupi!
Post Reply