Neuspjeh sporta u BiH

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
mad mike
Posts: 333
Joined: 06/08/2011 16:19

#76 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by mad mike »

hazimh780 wrote: 15/06/2023 09:39 Imamo Lejlu Njemčević, prošlogodišnju prvakinju svijeta u brdskom biciklizmum, a ovogodišnju viceprvakinju na Svjetskom kupu u Italiji :bih:
:thumbup: :bih:
User avatar
Truba
Posts: 82568
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#77 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Truba »

ja se sjećam 1994 i 1995 dok je u bosni bio rat
u zap hercegovini svaka bogatija kuća imala je teniski teren ispred
mi smo tu igrali dzabe samo reket donesi
ili ti daju gazde neki svoj fuš
samo rokaj...nit je ograđeno nit se plaćalo ko javno dobro

i onda se čude otkud tih iz hercegovine tenisača

igraju ljudi od djetinjstva

u zadnje vrijeme kad vidim prodjem dole prošao je taj trend gdje su bili tereni nema ih više :D :skoljka:
moimoi
Posts: 5060
Joined: 01/07/2006 12:59

#78 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by moimoi »

Truba wrote: 15/06/2023 14:20 ja se sjećam 1994 i 1995 dok je u bosni bio rat
u zap hercegovini svaka bogatija kuća imala je teniski teren ispred
mi smo tu igrali dzabe samo reket donesi
ili ti daju gazde neki svoj fuš
samo rokaj...nit je ograđeno nit se plaćalo ko javno dobro

i onda se čude otkud tih iz hercegovine tenisača

igraju ljudi od djetinjstva

u zadnje vrijeme kad vidim prodjem dole prošao je taj trend gdje su bili tereni nema ih više :D :skoljka:
Igrali smo i mi na parkingu :lol:
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#79 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

konoplja wrote: 15/06/2023 14:09
Ozimician wrote: 15/06/2023 13:44

Ove iz ekipnih sportova ne racunam, jer u najboljem slucaju cine 20% ekipe.

Teniseri OK.

Eh sad ti presucujes sve nase fudbalere, kosarkase, Amela Tuku i ostale koje sam vec nabrojao.

Statisticki omjer bi trebao biti 50-50, ali je debelo na strani sporta u "bosnjackim sredinama"
Na stranu to sto se navedeni sportisti uopste nisu razvijali u svojim sredinama, nego su otisli u druge drzave.
Jes, jes presucujem. :D I nisam vidio da si ti nesto puno nabrajao. Ako hoces mozes, pa cemo podvuci crtu i viditi.
Odgovorio sam ti na post gdje si napisao:
Ozimician wrote: 15/06/2023 10:40 DA, ali ni taj naslov ne bi bio tacan, jer ih nema vise uspjesnih u tim zemljama, nego sto ima Bosnjaka uspjesnih opcenito. Ja se trenutno ne mogu sjetiti nijednog aktuelnog Hrvata ili Srbina iz BIH, koji je uspjesan u tim drugim zemljama u sportu. (uz uslov da je stvarno iz BiH, tu zivio barem do 10-te god, a ne samo "porijeklom")
Taj boldirani dio. Eto, sad ih znas 7, pa ti je to kao malo, a i to sto su ekipni sportovi umanjujes. Ok, razumijem to za ekipu. Nije lako viditi koliko je ko vrijedan u takvim okolnostima.

Pa eto krenut cemo od individualnih tj. tenisaca.
Cilic i Dodig, da im ostavis sve isto i zamjenis samo zastavu, oni bi bili najuspjesniji BiH sportasi. Donijeli bi nam jedine medalje sa Olimpijade i najprestiznije turnire u svijetu tenisa - Grand Slam turnire.

Tako da, barem sto se njih dvojice tice, to je ogroman uspjeh kojem nitko drugi u BiH nije dosao blizu. Tuka je odlican ali nema medalju sa Olimpijade i nikad nije bio prvak na nekom velikom takmicenju. To bi trebao biti neki ekvivalent osvajanja Grand Slama.

Sto se ekipnih sportova tice tu se slazem da je tesko to izmjeriti. Ali mozemo prema nekim metrikama viditi i skontati nesto.

Ono sto hocu da kazem je da opasno pomjeras golove. Prvo je bilo 0 tj. ne mozes se nikoga sjetiti. Sad je 0 dosla na 7.
Bilo je ne da su se samo rodili, nego barem 10 godina tu zivili. Dobio si to pa je sada:
Na stranu to sto se navedeni sportisti uopste nisu razvijali u svojim sredinama, nego su otisli u druge drzave.
Sta god da ti to znacilo. Jer da, Dzeko je trebao igrati cijeli zivot u Zelji, zapravo ne. Trebali su ga pustiti tek kad mu je 27/28 godina, kao nekad u Jugoslaviji.
Za tenisere sam rekao OK, cijenim njihov uspjeh, to sto nisu igrali pod zastavom domovine, to ne mozemo nikoga natjerati.

Pa tema je zlonamjerno postavljena, o tome se radi i imala bi smisla da je neko napisao neuspjeh sporta u BIH i bez obzira na sve, puno vise sportista "se izrodi" u dijelu koji je "vecinski bosnjacki" i vremenom ce ih biti sve vise i vise (u odnosu na preostali dio BIH).

U glavnom sportu imali smo i Salihamidzica i Dzeku i Pjanica i nabrajaj dalje, fudbal svi znaju.

U kosarci Teletovic, Nurkic i Musa. Imas i Preldzica, mogao bi ga staviti na ovu listu po istim kriterijima koji vaze za ove druge, ali je igrao za Tursku i sav svoj uspjeh ostvario tamo.

Imas i Raziju Mujanovic, koja je vrh zenske kosarke, ali ona je starija generacija, pa ne znam da li da je stavljam na listu.

Amela Tuku sam spomenuo. I vec evo dolazimo do % iznad 50% Imamo i Lejlu Njemcevic takodjer...

Jel neko fkt smatra da ijedan grad u RS osim BL ima bolje uslove za sport od Sarajeva, Tuzle, Zenice, Bihaca, pa i manjih gradova.
User avatar
madner
Posts: 56813
Joined: 09/08/2004 16:35

#80 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by madner »

BL ima puno bolje uslove za sport.

Pogledaj broj atletskih staza i bice sve jasno.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#81 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

madner wrote: 15/06/2023 14:50 BL ima puno bolje uslove za sport.

Pogledaj broj atletskih staza i bice sve jasno.
Ja stavio lijepo osim BL, ali se ne cita.
DJ Babo
Posts: 281
Joined: 22/02/2004 00:00

#82 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by DJ Babo »

Ozimician wrote: 15/06/2023 14:24 Jel neko fkt smatra da ijedan grad u RS osim BL ima bolje uslove za sport od Sarajeva, Tuzle, Zenice, Bihaca, pa i manjih gradova.
ovo je u Doboju...

Image

mislim da se na slici ne vide svi sportski tereni... 9 za tenis, 2 bazena, fudbalski veliki barem jedan... Sarajevo nema ništa ni blizu ovome, kao ni ostali gradovi u FBiH... tužno, ali tako je
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#83 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by konoplja »

Ozimician wrote: 15/06/2023 14:24
konoplja wrote: 15/06/2023 14:09

Jes, jes presucujem. :D I nisam vidio da si ti nesto puno nabrajao. Ako hoces mozes, pa cemo podvuci crtu i viditi.
Odgovorio sam ti na post gdje si napisao:

Taj boldirani dio. Eto, sad ih znas 7, pa ti je to kao malo, a i to sto su ekipni sportovi umanjujes. Ok, razumijem to za ekipu. Nije lako viditi koliko je ko vrijedan u takvim okolnostima.

Pa eto krenut cemo od individualnih tj. tenisaca.
Cilic i Dodig, da im ostavis sve isto i zamjenis samo zastavu, oni bi bili najuspjesniji BiH sportasi. Donijeli bi nam jedine medalje sa Olimpijade i najprestiznije turnire u svijetu tenisa - Grand Slam turnire.

Tako da, barem sto se njih dvojice tice, to je ogroman uspjeh kojem nitko drugi u BiH nije dosao blizu. Tuka je odlican ali nema medalju sa Olimpijade i nikad nije bio prvak na nekom velikom takmicenju. To bi trebao biti neki ekvivalent osvajanja Grand Slama.

Sto se ekipnih sportova tice tu se slazem da je tesko to izmjeriti. Ali mozemo prema nekim metrikama viditi i skontati nesto.

Ono sto hocu da kazem je da opasno pomjeras golove. Prvo je bilo 0 tj. ne mozes se nikoga sjetiti. Sad je 0 dosla na 7.
Bilo je ne da su se samo rodili, nego barem 10 godina tu zivili. Dobio si to pa je sada:

Sta god da ti to znacilo. Jer da, Dzeko je trebao igrati cijeli zivot u Zelji, zapravo ne. Trebali su ga pustiti tek kad mu je 27/28 godina, kao nekad u Jugoslaviji.
Za tenisere sam rekao OK, cijenim njihov uspjeh, to sto nisu igrali pod zastavom domovine, to ne mozemo nikoga natjerati.

Pa tema je zlonamjerno postavljena, o tome se radi i imala bi smisla da je neko napisao neuspjeh sporta u BIH i bez obzira na sve, puno vise sportista "se izrodi" u dijelu koji je "vecinski bosnjacki" i vremenom ce ih biti sve vise i vise (u odnosu na preostali dio BIH).

U glavnom sportu imali smo i Salihamidzica i Dzeku i Pjanica i nabrajaj dalje, fudbal svi znaju.

U kosarci Teletovic, Nurkic i Musa. Imas i Preldzica, mogao bi ga staviti na ovu listu po istim kriterijima koji vaze za ove druge, ali je igrao za Tursku i sav svoj uspjeh ostvario tamo.

Imas i Raziju Mujanovic, koja je vrh zenske kosarke, ali ona je starija generacija, pa ne znam da li da je stavljam na listu.

Amela Tuku sam spomenuo. I vec evo dolazimo do % iznad 50% Imamo i Lejlu Njemcevic takodjer...

Jel neko fkt smatra da ijedan grad u RS osim BL ima bolje uslove za sport od Sarajeva, Tuzle, Zenice, Bihaca, pa i manjih gradova.
Pa, ovako... I moja intuicija je da je tema zlonamjerno postavljena s ciljem da upali ljude. I slazem se da bi mnogo vise smisla imalo da je naziv teme "Neuspjeh sporta u BiH", pa da komparaciju radimo sa drugim republikama ex yu i diskutujemo.
Ali naziv teme je takav kakav je. Ti si pitao za nesto i postavio si kriterije. Ja sam ti na to odgovorio.

I opet, na tenis, naravno da ne mozemo natjerati pod kojom ce zastavom igrati. Ipak, cinjenica je da su kojim slucajem igrali pod BiH zastavom da bi njihovi rezultati bili najbolji rezultati drzave u sportu.

Sto se tice ovog ostaloga, teze je porediti jer su timski sportovi.
Takodjer obratio bi vise paznju na kvalitet, a ne na kvantitet. Na primjer, mislim da je Bojan Bogdanovic bolji kosarkas individualno i od Teletovica, i od Nurkica, i od Muse.

I eto, to je sta cu reci za sada.

Za kraj, slazem se da bi vec pomenuti i drugi naziv teme bio bolji i prikladniji. Na primjer, neko je napisao za Kostelice da su mjesecima po satorima spavali u Alpama na glecerima da bi trenirali. Znamo svi uspjehe Novaka u tenisu.
Ne mislim da je itko od njih imao infrastrukturu na gotovo. Pa je pitanje kako kod nas nema neki takav insan sa takvim inatom da raskrci sve pred sobom da dodje do uspjeha? Kako ostale ex yu drzave, koje su sve male i relativno siromasne, bez infrastrukture u poredjenu sa najvecim svijetskim silama uspijevaju ostvariti rezultate?
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#84 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

DJ Babo wrote: 15/06/2023 14:55
Ozimician wrote: 15/06/2023 14:24 Jel neko fkt smatra da ijedan grad u RS osim BL ima bolje uslove za sport od Sarajeva, Tuzle, Zenice, Bihaca, pa i manjih gradova.
ovo je u Doboju...

Image

mislim da se na slici ne vide svi sportski tereni... 9 za tenis, 2 bazena, fudbalski veliki barem jedan... Sarajevo nema ništa ni blizu ovome, kao ni ostali gradovi u FBiH... tužno, ali tako je
Ovo na slici su dzungla bazeni (privatni, komercijalni bazeni) i pomocni stadion Sloge.

Sarajevo nema nista ni blizu ovome? :run:

Pa samo kompleks Kamberovica polje u Zenici je jaci od svega sto postoji u Doboju npr.
Last edited by Ozimician on 15/06/2023 15:04, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56813
Joined: 09/08/2004 16:35

#85 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by madner »

Dovoljno je samo pogledati kada su napravljeni svi sportski centri u BiH da se vidi gdje je problem.

KS od rata nije napravio ni jedan novi.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#86 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

madner wrote: 15/06/2023 15:03 Dovoljno je samo pogledati kada su napravljeni svi sportski centri u BiH da se vidi gdje je problem.

KS od rata nije napravio ni jedan novi.
Safet Zajko ?
User avatar
madner
Posts: 56813
Joined: 09/08/2004 16:35

#87 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by madner »

Ozimician wrote: 15/06/2023 15:04
madner wrote: 15/06/2023 15:03 Dovoljno je samo pogledati kada su napravljeni svi sportski centri u BiH da se vidi gdje je problem.

KS od rata nije napravio ni jedan novi.
Safet Zajko ?
Ok, s tim da je uslov kod prepustanja bio da ne moze biti naselje. :D

Ali istina da sam ga fulio.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#88 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

konoplja wrote: 15/06/2023 14:56 Za kraj, slazem se da bi vec pomenuti i drugi naziv teme bio bolji i prikladniji. Na primjer, neko je napisao za Kostelice da su mjesecima po satorima spavali u Alpama na glecerima da bi trenirali. Znamo svi uspjehe Novaka u tenisu.
Ne mislim da je itko od njih imao infrastrukturu na gotovo. Pa je pitanje kako kod nas nema neki takav insan sa takvim inatom da raskrci sve pred sobom da dodje do uspjeha? Kako ostale ex yu drzave, koje su sve male i relativno siromasne, bez infrastrukture u poredjenu sa najvecim svijetskim silama uspijevaju ostvariti rezultate?
Pa moze se to vidjeti i po ovom forumu i kukanju.

Cim trazis da ti drzava/vlast omoguci nesto, da bi ti ostvario neki uspjeh, nema od tebe nista. U najboljem slucaju bit ces blago natprosjecan.

Tako da, sadaka mentalitet, igrali smo dobro, ali zaje*o nas sudija, oni pojedinci koji su se uspjeli izdici iznad toga su i uspjeli.
Cak se moze vidjeti da su nasi sportisti postajali losiji nakon sto su dobili podrsku vlasti i jaka sponzorstva (primjer Amel Tuka).

Generalno dobri talenti se prepoznaju jos jako rano, znamo svi pricu o Mesiju i Barceloni.

Ja znam takodjer nasih momaka koji su odlazili u Njemacku, Austriju i sl. da igraju fudbal u neku njihvou 5. ligu, i kad nisu napravili nista, govorili su - ma ne daju mi zbog imena. :run:
moimoi
Posts: 5060
Joined: 01/07/2006 12:59

#89 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by moimoi »

Kada ste vec kod toga. Je li ona staza u studentskom kampusu namjenjena kofole za trcanje? Gledam ono i nije mi svrha jasna? Posto je uska, a jos ima izdignut ivicnjak pa se pitam-koji genijalac stoji iza onoga?
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#90 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

madner wrote: 15/06/2023 15:05
Ozimician wrote: 15/06/2023 15:04

Safet Zajko ?
Ok, s tim da je uslov kod prepustanja bio da ne moze biti naselje. :D

Ali istina da sam ga fulio.
Napravljen je i olimpijski bazen, Zenica je dobila vrhunsku arenu, itd.

Imas i iseljavanje stanovnistva sad, pa se pool smanjuje, doci ce vrijeme kad ce biti jako puno sportskih terena, ali malo korisnika. To sam vidjao u Norveskoj, sablasno izgleda. Sve pokoseno, sredjeno, tip top, moze koristiti ko hoce i kad god ko hoce for free - ali nigdje nikoga.
DJ Babo
Posts: 281
Joined: 22/02/2004 00:00

#91 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by DJ Babo »

Ozimician wrote: 15/06/2023 15:03 Ovo na slici su dzungla bazeni (privatni, komercijalni bazeni) i pomocni stadion Sloge.

Sarajevo nema nista ni blizu ovome? :run:

Pa samo kompleks Kamberovica polje u Zenici je jaci od svega sto postoji u Doboju npr.

nebitno je sta je i kako je, u Sarajevu nigdje na jednom mjestu nemas ovoliko sportskih terena, pa ni na kosevu oko Zetre ni u Zajki...

Kamberovica polje je OK... generalno, Sarajevo je tanje od dosta gradova u BiH sto se sportske infrastukture tice...

a rezultati koje Dobojlije postizu u tenisu recimo, sve govore... dobra infrastruktura i pravi ljudi na pravom mjestu
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#92 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

DJ Babo wrote: 15/06/2023 15:15
Ozimician wrote: 15/06/2023 15:03 Ovo na slici su dzungla bazeni (privatni, komercijalni bazeni) i pomocni stadion Sloge.

Sarajevo nema nista ni blizu ovome? :run:

Pa samo kompleks Kamberovica polje u Zenici je jaci od svega sto postoji u Doboju npr.

nebitno je sta je i kako je, u Sarajevu nigdje na jednom mjestu nemas ovoliko sportskih terena, pa ni na kosevu oko Zetre ni u Zajki...

Kamberovica polje je OK... generalno, Sarajevo je tanje od dosta gradova u BiH sto se sportske infrastukture tice...

a rezultati koje Dobojlije postizu u tenisu recimo, sve govore... dobra infrastruktura i pravi ljudi na pravom mjestu
Na Kosevu ima dosta vise sportskih terena na jednom mjestu, barem je bilo, nisam gore dugo zalazio. Imas i Zetru odmah pored sa svojim sadrzajima, imas i DIF. Sto se Doboja tice, to sto vidis na toj slici, to ti je. + gradska prijeratna dvorana.

Sarajevo ima solidnu sportsku infrastrukturu, koja svakako moze biti 2x bolja. Geografski je Sarajevo nezgodno za takve stvari, a da budu svima pristupacne, jer je grad uzak, a razvucen + brda okolo.

Nadam se svakako da ce nova vlast poraditi na izgradnji.
Last edited by Ozimician on 15/06/2023 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56813
Joined: 09/08/2004 16:35

#93 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by madner »

Ozimician wrote: 15/06/2023 15:12
madner wrote: 15/06/2023 15:05

Ok, s tim da je uslov kod prepustanja bio da ne moze biti naselje. :D

Ali istina da sam ga fulio.
Napravljen je i olimpijski bazen, Zenica je dobila vrhunsku arenu, itd.

Imas i iseljavanje stanovnistva sad, pa se pool smanjuje, doci ce vrijeme kad ce biti jako puno sportskih terena, ali malo korisnika. To sam vidjao u Norveskoj, sablasno izgleda. Sve pokoseno, sredjeno, tip top, moze koristiti ko hoce i kad god ko hoce for free - ali nigdje nikoga.
Sve ok ali KS jos nije time pogodjen.

Pitao sam jednostavnu stvar, gdje odvesti dijete da sa rajom suta fudbala?
Dugarry
Posts: 257
Joined: 09/10/2022 12:23

#94 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Dugarry »

Mrvice_ba wrote: 14/06/2023 23:30 Tema otvorena sa ciljem da se prodiskutuje o ovom fenomenu.
Nijednog prvaka u popularnim sportovima nema, ni ti jednog pojedinca sa nekim velikim uspjesima.

Vise to nije do para, evo u cericku se ulozilo sigurno pola miliona maraka i talasika vazda.

Gdje je rješenje?
Ocigledno ti sport nije jaca strana, ali ne mogu da ne odgovorim.


Zasto pises kao da se radi samo o bosnjackim sredinama? Kao srpske sredine proizvode talente kao na traci? :-)

Nije uspjeh imati Amela Tuku koji je bio top 3 u svijetu?
Nurkic medju 10 najboljih igraca u NBA na scvojoj poziciji
Edin Dzeko, medju 10 najboljih napadaca u zadnjih 10 godina.

Imamo Dzumhura koji je bio medju 30 tenisera u svijetu.


Uglavnom, ako to usporedis sa sportistima u dijelovima BiH gdje su vecina Srbi ili Hrvati, neces dobiti bolje rezultate.


Razlog zbog kojeg je sport u Srbiji i Hrvatskoj, ili Sloveniji ispred naseg su prvo novac i organizacija.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#95 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

madner wrote: 15/06/2023 15:18
Ozimician wrote: 15/06/2023 15:12

Napravljen je i olimpijski bazen, Zenica je dobila vrhunsku arenu, itd.

Imas i iseljavanje stanovnistva sad, pa se pool smanjuje, doci ce vrijeme kad ce biti jako puno sportskih terena, ali malo korisnika. To sam vidjao u Norveskoj, sablasno izgleda. Sve pokoseno, sredjeno, tip top, moze koristiti ko hoce i kad god ko hoce for free - ali nigdje nikoga.
Sve ok ali KS jos nije time pogodjen.

Pitao sam jednostavnu stvar, gdje odvesti dijete da sa rajom suta fudbala?
Mi smo igrali u FIS-u, na Kosevu, u raznim balonima od Bentbase do Vistafona. Zavisi koliko godina ima dijete.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#96 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

Dugarry wrote: 15/06/2023 15:19
Mrvice_ba wrote: 14/06/2023 23:30 Tema otvorena sa ciljem da se prodiskutuje o ovom fenomenu.
Nijednog prvaka u popularnim sportovima nema, ni ti jednog pojedinca sa nekim velikim uspjesima.

Vise to nije do para, evo u cericku se ulozilo sigurno pola miliona maraka i talasika vazda.

Gdje je rješenje?
Ocigledno ti sport nije jaca strana, ali ne mogu da ne odgovorim.


Zasto pises kao da se radi samo o bosnjackim sredinama? Kao srpske sredine proizvode talente kao na traci? :-)

Nije uspjeh imati Amela Tuku koji je bio top 3 u svijetu?
Nurkic medju 10 najboljih igraca u NBA na scvojoj poziciji
Edin Dzeko, medju 10 najboljih napadaca u zadnjih 10 godina.

Imamo Dzumhura koji je bio medju 30 tenisera u svijetu.


Uglavnom, ako to usporedis sa sportistima u dijelovima BiH gdje su vecina Srbi ili Hrvati, neces dobiti bolje rezultate.


Razlog zbog kojeg je sport u Srbiji i Hrvatskoj, ili Sloveniji ispred naseg su prvo novac i organizacija.
Ovo je politicka tema, ovakve naslove i premise mozes citati jedino na kamenjarskom forumu.

I da, slazem se s tobom. Iz cijele RS su mi uspjeli navesti jednu odbojkasicu koja osvaja sa Srbijom.
User avatar
Logovan
Posts: 94795
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#97 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Logovan »

Mrvice_ba wrote: 14/06/2023 23:30 Tema otvorena sa ciljem da se prodiskutuje o ovom fenomenu.
Nijednog prvaka u popularnim sportovima nema, ni ti jednog pojedinca sa nekim velikim uspjesima.

Vise to nije do para, evo u cericku se ulozilo sigurno pola miliona maraka i talasika vazda.

Gdje je rješenje?
Cuj nije do para. :-) Nije malo sutra. Jasta je nego do para, nije jedini razlog, ali su jedan od razloga manjka uspjeha. To sto Ceric nije uspjela kao sto se ocekivalo nista ne znaci.
Mahni parama malo, obezbijedi uslove, napravi terene, ulozi, pogledaj sta drugi rade, iskopiraj im ideje i eto ti vece sanse za uspjehe. Naravno, treba tu talenta i upornosti. Ulozi pare u struku. Obuka trenera, seminari, nauci ih, obezbijedi im da pokupe znanje koje bi prenosili sportistima.

Daj terena koji bi se koristili bez placanja i da ne moraju djeca biti dio nekog kluba. Dijete ponese svoju loptu i dodje na teren i suta.

Roditelji bi trebali prestati glumiti trenere i menadžere. Shvatam da se bore za svoju djecu, ali moraju imati mjere.
TomANDJerry
Posts: 1165
Joined: 21/09/2012 18:23

#98 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by TomANDJerry »

hajde, koga briga za sport.

Šiša, bruda moj, torbica, kockasta obrijana glava + Audi A3 ili BMW 3ca dizel, brada ...

To je kultura navedenih sredina.

"Pašsaaaaa moj, sudija nas pokro"
User avatar
madner
Posts: 56813
Joined: 09/08/2004 16:35

#99 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by madner »

Ozimician wrote: 15/06/2023 15:20
madner wrote: 15/06/2023 15:18

Sve ok ali KS jos nije time pogodjen.

Pitao sam jednostavnu stvar, gdje odvesti dijete da sa rajom suta fudbala?
Mi smo igrali u FIS-u, na Kosevu, u raznim balonima od Bentbase do Vistafona. Zavisi koliko godina ima dijete.
Druze to se sve placa. Nije problem za mene ali time stavljas granicu na maksimalan broj sati sedmicno.

Znas i sam da vani imas parkove i ili sportske terenu bez naknade.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#100 Re: Neuspjeh sporta u vecinski bosnjackim sredinama

Post by Ozimician »

madner wrote: 15/06/2023 15:27
Ozimician wrote: 15/06/2023 15:20

Mi smo igrali u FIS-u, na Kosevu, u raznim balonima od Bentbase do Vistafona. Zavisi koliko godina ima dijete.
Druze to se sve placa. Nije problem za mene ali time stavljas granicu na maksimalan broj sati sedmicno.

Znas i sam da vani imas parkove i ili sportske terenu bez naknade.
Ne znam bas, nisam siguran. Ali uglavnom su djeca clanovi klubova i clanarina se placa.

Nemam djece pa nisam se raspitivao, ali fkt kad skontam - ja jos za ove skoro 4 god. nisam nigdje vidio da djeca sutaju loptu kao kod nas....
Bude one male djece po parkovima, ali da "raspale fudbala" - to jos nisam nikad vidio.
Post Reply