Sejo vs Nele

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#476 Re: Sejo vs Nele

Post by dr_Evil »

madner wrote: 25/05/2023 16:05

Kako god gledao nema ti teorija smisla. Srbija je bila pobjednica u ratu, nije se morala ulizivati nikome tada. Ta prva Jugoslavija je bio pokusaj pravljenja drzave na istim osnovama kao sto je i Italija ili Turska izgradila naciju, forsiranjem zajednickog identiteta i gusenjem razlika. Kao sto su Turci izmislili brdske Turke da ne priznaju Kurde, tako su imali istu ideju sa Jugoslavijom. No razlike su bile prevelike, SPC i KC prejaki a i centri moci su obicno granicu povlacili na Drini tako da to nije uspjelo.
Druga Jugoslavija je imala vise iteracija, svaki ustav je mjenjao recept no nikad nije odgovarala Srbiji. Shodno tome i SANU i Memorandumi cim su osjetili slabost. Tito je porazio cetnike i ustase, ali ideologije iza njih imaju malo dublje korijene.
Recimo da je i ova tema dokaz da je ta kultura prije rata bila strogo zapadna, moja teorija je da su zato Srpski centri moci rasturili Jugoslaviju, bilo ih je strah da ce otici nepovratno u drugu orbitu od one kojoj zeli pripadati.
Sto ce reci tvoja teorija da je bila srpska pa su je prvom prilikom srbi razvalili nema smisla. :roll: Valjda razvaljuje onaj kome ne pase.

Bosanska kultura je dozivjela procvat, TLN nije bio srpska nego bosanska emisija i humor, kao i ZP. Upravo zato Zvaljo nema vise uticaj koji je imao, koliko god stavio sajkacu na glavu, osjeti publika da nije dio te price. I onda se jos vise trudi i ima jos manje uspjeha.

:thumbup:

Samo da dodam da su sile pobjednice ostavile Srbiju da bude zandar na balkanu nakon Velikog rata. Doslovno su se popisali na nas ostatke Austraougarske monarhije. Srbija je napravila veliki ustupak pravljenjem Kraljevine, vjerovatno svjesni da mozda i ne bi uspjeli napraviti hegemoniju i da bi se oduprli, ali kako god da bi se odigralo ustupak jesu napravili.

Srbija, i NDH su izgubile drugi rat, Tito i Juga su pobijedili, to je to.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#477 Re: Sejo vs Nele

Post by Piaty »

dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 16:08
omega369 wrote: 25/05/2023 14:29
Ovo ti kaze veliki fan prijeratnog ZP-a. Da znas da su slovenci, makedonci, crnogorci i veliki dio ruralne nam bivse drzave znalo za ZP a pogotovo kontalo sta znaci
"pedagoski treho o stanicni zid siv" ako je ikada i culo za to. Bio u JNA prije rata pa znam sta govorim

Taj vic je prolazio samo u sarajevskoj kotlini

Premali bend za ovoliku buku. I tacno je TLN uticao na njihovu popularnost, 100x vise nego su to uradile njihove pjesme
A svaku sam znao napamet :wink:
Ni TLN nije bio interesantan ostatku SFRJ, Slovencima je bilo smijesno jer "opet se Bosanci krevelje", ostalima taj humor nije ni izbliza dobar kao nama.
Sjecam se ekipe iz Beograda, dosli kod nas na polaganje zakletve sinu u tadasnjoj Marsalci pa ih mama primila kao poznanike, rodjak i ja padamo od smijeha na "more ga Krusko" a oni se zgledavaju, ne razumiju skec uopce.
Eto dobrog primjera sa momcima iz Beograda. Jer kada ljudi van BiH kažu kako su im TLN super, uvijek sam se pitao da li to mogu shvatiti kao mi?
Ili to oni samo misle da shvataju jer su folovi specifično vezani za Sarajevo, okolinu i donekle za cijelu Bosnu.
User avatar
TojoOptics
Posts: 651
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#478 Re: Sejo vs Nele

Post by TojoOptics »

"Četnici su mladi, samouvjereni, dobro naoružani, lijepo obučeni i, iznad svega, opasni momci. Vaspitani su na ulicama Sarajeva uz viski, koka-kolu, rokenrol. Mi smo urbana gerila, odrasla na asfaltu, koja borbe u planini shvata kao lov na divljač... Što bolje pucaš, bolje tucaš... Četnički državotvorni pokret je autentični kulturni, umjetnički, postmodernistički, superpatriotski, pa i vojni vid organizovanja srpske mladeži."
Goran Marić, alias Malkolm Muharem, četnički major, Duga, 30. avgust-13. septembar 1992.

“Rizo” Goran Petranović, pjevač Elvisove grupe:
"Nele ima svoju istorijsku ulogu. Zenit Đozić Fu-Do, ili Zena, isto ima učešće i to kao Musliman koji je podržao srpsku stvar. On jedini iz ekipe nije znao da svira, ali je dobro izgledao i postao je naš seks simbol. Branko Đurić - Đura takođe ima istorijsku ulogu kao Srbin. Mislim da se zajebao što je otišao u Sloveniju. Nezgodno je kad Srbin tamo nešto izigrava. Ali Đuro će njih da išalta i ja mu želim sreću, jer su Slovenci levaci. Mogao je i u Beogradu da glumi i osniva pozorište. Pa svaki režiser bi ga angažovao! Kad su mene zvali, gde neće Džudžija?"
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#479 Re: Sejo vs Nele

Post by dječak sa šibicama »

Mozda ovi i nisu bili pravi Beogradjani, danas a i tada svako se naziva beogradjaninom.

Mozda odredjeni humor ili pjesmu razumije urbana, odredjeni ruralna publika. Kao i ta lokacija, cisto sumnjam da Nele u Srbiji ima fanove u Kraljevu ili Valjevu, pretpostavljam da i dalje svoje "stosove" i dalje prodaje nekim bosancima, sarajlijama, zenicanima i tako dalje.
Par puta sam slusao onog cetnika Lepog Micu u Zadruzi, on kad govori o Gljivi, konobarisanju na Sarajci, sarajevskim skolama, muzici, bar ono sto on zna o tome, ovi iz Srbije niti ga razumiju niti im je interesantan. Ali ovi iz Bosne, sve razumiju i rado slusaju.

Zikina dinastija je pojam humora i seljaku iz Mostra i seljaku iz Zitoradja, jedino nije seljaku iz Zagorja jer to nije dio njegovog kulturnog saznanja i dozivljaja odnosno tesko da i razumije o cemu se tu govori.
Tako je i Bregovic kao stari mudrac ili prefriganac, odavno skuzio da i balkanski seljaci ponekad pozele malo tezih nota od dvojke, pa im je ponudio pastirski rok. To je opet Bregoviceva velicina ili vrijednost, osim sto je plagijator takodje je i uspjesan biznismen, covjek na vrijeme shvatio da je urbano trziste na Balkanu premalo i preskromno, ali zato ruralno vapi za nekim lipama u cvatu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#480 Re: Sejo vs Nele

Post by dr_Evil »

dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 16:44 Mozda ovi i nisu bili pravi Beogradjani, danas a i tada svako se naziva beogradjaninom.

Mozda odredjeni humor ili pjesmu razumije urbana, odredjeni ruralna publika. Kao i ta lokacija, cisto sumnjam da Nele u Srbiji ima fanove u Kraljevu ili Valjevu, pretpostavljam da i dalje svoje "stosove" i dalje prodaje nekim bosancima, sarajlijama, zenicanima i tako dalje.
Par puta sam slusao onog cetnika Lepog Micu u Zadruzi, on kad govori o Gljivi, konobarisanju na Sarajci, sarajevskim skolama, muzici, bar ono sto on zna o tome, ovi iz Srbije niti ga razumiju niti im je interesantan. Ali ovi iz Bosne, sve razumiju i rado slusaju.

Zikina dinastija je pojam humora i seljaku iz Mostra i seljaku iz Zitoradja, jedino nije seljaku iz Zagorja jer to nije dio njegovog kulturnog saznanja i dozivljaja odnosno tesko da i razumije o cemu se tu govori.
Tako je i Bregovic kao stari mudrac ili prefriganac, odavno skuzio da i balkanski seljaci ponekad pozele malo tezih nota od dvojke, pa im je ponudio pastirski rok. To je opet Bregoviceva velicina ili vrijednost, osim sto je plagijator takodje je i uspjesan biznismen, covjek na vrijeme shvatio da je urbano trziste na Balkanu premalo i preskromno, ali zato ruralno vapi za nekim lipama u cvatu.
Mudro zboris, ali imao je Brega i odlicnih instrumetala i tekstova, na prvim albumima, dok se skroz nije okrenuo.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#481 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

dr_Evil wrote: 25/05/2023 16:55
dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 16:44 Tako je i Bregovic kao stari mudrac ili prefriganac, odavno skuzio da i balkanski seljaci ponekad pozele malo tezih nota od dvojke, pa im je ponudio pastirski rok. To je opet Bregoviceva velicina ili vrijednost, osim sto je plagijator takodje je i uspjesan biznismen, covjek na vrijeme shvatio da je urbano trziste na Balkanu premalo i preskromno, ali zato ruralno vapi za nekim lipama u cvatu.
Mudro zboris, ali imao je Brega i odlicnih instrumetala i tekstova, na prvim albumima, dok se skroz nije okrenuo.
Ma boli Bregu ćuna, on svira po Carnegie Hallovima, ko to još, osim Hausera i Two Cellos, i prije njih Pogorelića, s ovih prostora radi po svijetu?
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#482 Re: Sejo vs Nele

Post by madner »

Da ne govorim koliko Poljaci vole Bijelo Dugme.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#483 Re: Sejo vs Nele

Post by dječak sa šibicama »

piupiu wrote: 25/05/2023 16:58
dr_Evil wrote: 25/05/2023 16:55

Mudro zboris, ali imao je Brega i odlicnih instrumetala i tekstova, na prvim albumima, dok se skroz nije okrenuo.
Ma boli Bregu ćuna, on svira po Carnegie Hallovima, ko to još, osim Hausera i Two Cellos, i prije njih Pogorelića, s ovih prostora radi po svijetu?
Oliver pokojni, Tereza.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#484 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

TojoOptics wrote: 25/05/2023 14:51 U toku rata Malkolm Muharem (aka Goran Maric, četnički major) je dao izjavu da je Novi primitivizam izmisljen s ciljem "zajebavanja muslimana". Sto je Nele potvrdio od 1992 do danas. Ali i dalje od toga zivi.
Moguće je da su svi ti likovi fakat bili nacionalistički šljam. A isto tako je moguće da su oportunisitički mijenjali priču u opasna vremena. U svakom slučaju, koga briga za njihove motive, nisu oni tu bili sami, ni najvažniji, ni jedini.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#485 Re: Sejo vs Nele

Post by GandalfSivi »

piupiu wrote: 25/05/2023 16:58
dr_Evil wrote: 25/05/2023 16:55

Mudro zboris, ali imao je Brega i odlicnih instrumetala i tekstova, na prvim albumima, dok se skroz nije okrenuo.
Ma boli Bregu ćuna, on svira po Carnegie Hallovima, ko to još, osim Hausera i Two Cellos, i prije njih Pogorelića, s ovih prostora radi po svijetu?
Realno Dubioza
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#486 Re: Sejo vs Nele

Post by detroit-mercy »

madner wrote: 25/05/2023 17:00 Da ne govorim koliko Poljaci vole Bijelo Dugme.
Radio Brega sa njihovom, "tada" najpopularnijom pjevacicom, mislim da se zvala Kaja.
Upozno ja lika iz Poljske ovdje u USA, davnih 2000tih i on me pita da li znam za Bregovica :mrgreen:.
Kako da ne, lik mi pusti kasetu sto je Brega radio sa njom, ono sve pjesme od Dugmeta i od Cole prepjevane na poljski :mrgreen:.
Ovaj Poljak, pada u sevdah hoce vene da reze kad cuje.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#487 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 17:02
piupiu wrote: 25/05/2023 16:58

Ma boli Bregu ćuna, on svira po Carnegie Hallovima, ko to još, osim Hausera i Two Cellos, i prije njih Pogorelića, s ovih prostora radi po svijetu?
Oliver pokojni, Tereza.
Tačno, pali su mi njih dvoje na um kad pritisnuh 'submit'. Samo je njihov 'domet' što ti reče bio puno manji, oni su bili za probranu publiku i tržišta. Bregović je danas ime poznato popularnoj kulturi u ogromnom dijelu svijeta. I to kad on svira Carnegie nije za našu raju, tezga za dijasporu, već ozbiljan kulturni dogadjaj.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#488 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

detroit-mercy wrote: 25/05/2023 17:08
madner wrote: 25/05/2023 17:00 Da ne govorim koliko Poljaci vole Bijelo Dugme.
Radio Brega sa njihovom, "tada" najpopularnijom pjevacicom, mislim da se zvala Kaja.
Upozno ja lika iz Poljske ovdje u USA, davnih 2000tih i on me pita da li znam za Bregovica :mrgreen:.
Kako da ne, lik mi pusti kasetu sto je Brega radio sa njom, ono sve pjesme od Dugmeta i od Cole prepjevane na poljski :mrgreen:.
Ovaj Poljak, pada u sevdah hoce vene da reze kad cuje.
I ja da posvjedočim. Isto Poljaci.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#489 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

GandalfSivi wrote: 25/05/2023 17:08
piupiu wrote: 25/05/2023 16:58

Ma boli Bregu ćuna, on svira po Carnegie Hallovima, ko to još, osim Hausera i Two Cellos, i prije njih Pogorelića, s ovih prostora radi po svijetu?
Realno Dubioza
Nisu oni taj nivo. Bregović je tu dospio prvenstveno kao kompozitor filmske muzike. Ali, da, rade momci i fakat su postigli puno, i dabogda svirali u Carnegie Hallu (koji nije za njih, hahah)! :thumbup:
Last edited by piupiu on 25/05/2023 17:12, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#490 Re: Sejo vs Nele

Post by madner »

detroit-mercy wrote: 25/05/2023 17:08
madner wrote: 25/05/2023 17:00 Da ne govorim koliko Poljaci vole Bijelo Dugme.
Radio Brega sa njihovom, "tada" najpopularnijom pjevacicom, mislim da se zvala Kaja.
Upozno ja lika iz Poljske ovdje u USA, davnih 2000tih i on me pita da li znam za Bregovica :mrgreen:.
Kako da ne, lik mi pusti kasetu sto je Brega radio sa njom, ono sve pjesme od Dugmeta i od Cole prepjevane na poljski :mrgreen:.
Ovaj Poljak, pada u sevdah hoce vene da reze kad cuje.
Majstor.
Pa najbolje je sto je pjesmu od Dawna prvo snimio za Dugme pa u Londonu napravio englesku verziju.

Samo nije imao prolaz, za razliku od Istoka.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#491 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

detroit-mercy wrote: 25/05/2023 16:29 Gledaj, uzelo je nekih 30-40 godina od rata i od osnivanja visokoskolskih ustanova (havala komijima na tome) da se formira ta neka urbana svijest i kultura i da iskazu svoj puni potencijal. Sto je po meni sasvim normalno, trebalo je dovesti u red ruralnu populaciju i da tek druga ili treca generacija procvjetaju.
30 godina od zadnjeg rata, domet nam je Dzala Brat i Buba whatever, otisli smo u 3 lijepe materine, sa daljom tendencijom srozavanja :skoljka:
Tačno. Ali sami pali, sami se ubili. Izabrali potkapacitirane ljude da odžive svoje vlažne snove.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#492 Re: Sejo vs Nele

Post by dale cooper »

Bregović je napravio svjetski uspjeh tek kada je krenuo solo vodama, odnosno kada je počeo prepakivati ovdašnji etno štih (posebice romsku muziku)
za zapadnu publiku. Kao rock autor realno nije imao ništa ponuditi što na zapadu već nije napravljeno višestruko bolje.
Last edited by dale cooper on 25/05/2023 17:18, edited 1 time in total.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#493 Re: Sejo vs Nele

Post by GandalfSivi »

piupiu wrote: 25/05/2023 17:11
GandalfSivi wrote: 25/05/2023 17:08

Realno Dubioza
Nisu oni taj nivo. Bregović je tu dospio prvenstveno kao kompozitor filmske muzike. Ali, da, rade momci i dabogda svirali u Carnegie Hallu (koji nije za njih, hahah)! :thumbup:
Nije niko ni blizu Brege, ali se realno mogu porediti sa 2 Cellos. A i koncert ovdje im je bio puno bolji i na puno popularnijem mjestu. Jos nastupali na South-SouthWest festivalu, sto je ogromno.

Brega s druge strane svira samo u najboljim salama. Dva puta u zadnjih 5-6 godina u Strathmore-u, velika je to stvar.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#494 Re: Sejo vs Nele

Post by detroit-mercy »

piupiu wrote: 25/05/2023 17:14
detroit-mercy wrote: 25/05/2023 16:29 Gledaj, uzelo je nekih 30-40 godina od rata i od osnivanja visokoskolskih ustanova (havala komijima na tome) da se formira ta neka urbana svijest i kultura i da iskazu svoj puni potencijal. Sto je po meni sasvim normalno, trebalo je dovesti u red ruralnu populaciju i da tek druga ili treca generacija procvjetaju.
30 godina od zadnjeg rata, domet nam je Dzala Brat i Buba whatever, otisli smo u 3 lijepe materine, sa daljom tendencijom srozavanja :skoljka:
Tačno. Ali sami pali, sami se ubili. Izabrali potkapacitirane ljude da odžive svoje vlažne snove.
Borce protiv antifashizma :mrgreen: .
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#495 Re: Sejo vs Nele

Post by madner »

dale cooper wrote: 25/05/2023 17:15 Bregović je napravio svjetski uspjeh tek kada je krenuo solo vodama, odnosno kada je počeo prepakivati ovdašnji etno štih (posebice romsku muziku)
za zapadnu publiku. Kao rock autor realno nije imao ništa ponuditi što na zapadu nije napravljeno višestruko bolje.
Nije bitan svjetski uspjeh jer to je takav izuzetak da ne moze biti kriterij nego govorim za dvije stvari:
a) ne mora se slepati Sarajevu za koju marku vise
b) redovno je u gradu
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#496 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 16:24 Ali, koliko god se na Sarajevo gleda s visoka iz ZG ili BG, toliko i SA ponekad precjenjuje dosege svoje kulturne scene.
Ja ne bih tako rekla. Strastveno otimanje za sve što je izašlo iz Sa (Čola je Srbin - čovjek sam veli ja sam Sarajlija, Bosanac; Brega je Srbin - čovjek isto veli, ja sam naš, Sarajlija, Bosanac, još i pjesmu otpjeva; Kusturica je Srbin - dobro, on se sam svrstao, itd), je sveprisutno, a pogoduje mu i katastrofalna situacija u Bosni. Pa ima i taj neki Oskar, pa Zlatni medjedi, pa literatura - Hemon, Jergović - poznata u svijetu. Pa mislim, izvinjavam se, ali to je sasvim solidno za jednu minijaturnu zajednicu koja stane u jedan kvart Londona.
Ja ipak samo osvrt dajem na segu salu posalicu TLN koje nisu bas toliko razumljivi u drugim sredinama, koliko su nama. Iako je to univerzalan humor, zapravo TLN je klasicna kopija planetarno uspjesnog Monti Pajtona, lokalno je najuspjesniji sto je logicno. Ostalima je tek simpatican "taj sarajevski sleng" ili "oni sarajevski mangupi".
Istina.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#497 Re: Sejo vs Nele

Post by dale cooper »

madner wrote: 25/05/2023 17:19
dale cooper wrote: 25/05/2023 17:15 Bregović je napravio svjetski uspjeh tek kada je krenuo solo vodama, odnosno kada je počeo prepakivati ovdašnji etno štih (posebice romsku muziku)
za zapadnu publiku. Kao rock autor realno nije imao ništa ponuditi što na zapadu nije napravljeno višestruko bolje.
Nije bitan svjetski uspjeh jer to je takav izuzetak da ne moze biti kriterij nego govorim za dvije stvari:
a) ne mora se slepati Sarajevu za koju marku vise
b) redovno je u gradu
Ja sam se referirao isključivo na ove priče o Bregovićevom uspjehu na međunarodnom tržištu i punjenju koncertnih hala i kada i kako se
to desilo.

A za ovo što si napisao si slažem. Ima dovoljno love da može komotno živjeti gdje god poželi.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#498 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

dale cooper wrote: 25/05/2023 17:15 Bregović je napravio svjetski uspjeh tek kada je krenuo solo vodama, odnosno kada je počeo prepakivati ovdašnji etno štih (posebice romsku muziku)
za zapadnu publiku. Kao rock autor realno nije imao ništa ponuditi što na zapadu već nije napravljeno višestruko bolje.
Pa nije bitno. Njegovo ime će pisati u svjetskim enciklopedijama.

Goran Bregović, born in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, 1950, composer.

Šta on ima Zapadu prodavati rock, to je njihova izmišljotina. On je uzeo nešto što pripada prostoru odakle dolazi i upakovao. Maher! :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#499 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

GandalfSivi wrote: 25/05/2023 17:16 Nije niko ni blizu Brege, ali se realno mogu porediti sa 2 Cellos. A i koncert ovdje im je bio puno bolji i na puno popularnijem mjestu. Jos nastupali na South-SouthWest festivalu, sto je ogromno.

Brega s druge strane svira samo u najboljim salama. Dva puta u zadnjih 5-6 godina u Strathmore-u, velika je to stvar.
Jasno :thumbup:

I gdje god ode, priča o Sarajevu. Jedan od najboljih globalnih ambasadora ovoga grada.

Samo što je čaršiji teško priznati.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#500 Re: Sejo vs Nele

Post by dale cooper »

piupiu wrote: 25/05/2023 17:23
dale cooper wrote: 25/05/2023 17:15 Bregović je napravio svjetski uspjeh tek kada je krenuo solo vodama, odnosno kada je počeo prepakivati ovdašnji etno štih (posebice romsku muziku)
za zapadnu publiku. Kao rock autor realno nije imao ništa ponuditi što na zapadu već nije napravljeno višestruko bolje.
Pa nije bitno. Njegovo ime će pisati u svjetskim enciklopedijama.

Goran Bregović, born in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, 1950, composer.

Šta on ima Zapadu prodavati rock, to je njihova izmišljotina. On je uzeo nešto što pripada prostoru odakle dolazi i upakovao. Maher! :thumbup:
Pa zaslužio je svoj djelić istorije to svakako. Ako ništa imao je njuha za prepoznati šta bi se moglo svidjeti publici vani. Što se mene tiče ja ću radije
otići na izvor, i poslušati nešto autentično kao ne znam...Šabana Bajramovića, nego li Bregovićevu verziju toga.

A što se tiče rocka, nama je godinama prodavao treće razrednu verziju istoga.
Locked