Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
konektovan
Posts: 51405
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#46651 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 01/05/2023 07:53
konektovan wrote: 30/04/2023 22:51 koliko vremena to traje, bude li gotovo za dan,..ja bez auta ne mogu zivjeti?!:mrgreen:
sat,dva,tri,zavisi koliko imaju posla ljudi .
E,..to je skroz ok. :thumbup:
User avatar
sacred000
Posts: 95
Joined: 17/07/2013 14:29

#46652 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sacred000 »

Jel neko vozao, neko sa iskustvom vezano za Kia Sportage 2014 2.0crdi 4x4 99000 na satu
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#46653 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Eh sad da ja nesto pitam mehanicare,posto autoelektricara neJma oÐe preTpostavljam :mrgreen:

Jutros sa jednim likom na Hondi CRV pomazem mu da spoji LEDbar svijetla. I sad ono relej fazoni sve ok spojeno,medjutim posto mu je sijalica H7, i kada mjerimo multimetrom, na oba izlaza pokazuje plus 12 V tj. kada jedan kraj multimetra spojimo na minis baterije a drugi na bilo koji od ova dva izvoda,imamo 12V napon,naravno kada je prekidac u ON polozaju tj upaljena duga. Kada mjerimo napon izmedju izvoda na samom dzeku, nemamo napona :mrgreen: . Sijalica svjetli regularno :mrgreen:

Sihire nagazio ili sta bi moglo biti?
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#46654 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

masa? mozda nije napravljen prekid 12+, vec mase - ?
Image
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#46655 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

To je prvo sto sam i ja pomislio
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#46656 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

RagibUzoriti wrote: 02/05/2023 13:21 Eh sad da ja nesto pitam mehanicare,posto autoelektricara neJma oÐe preTpostavljam :mrgreen:

Jutros sa jednim likom na Hondi CRV pomazem mu da spoji LEDbar svijetla. I sad ono relej fazoni sve ok spojeno,medjutim posto mu je sijalica H7, i kada mjerimo multimetrom, na oba izlaza pokazuje plus 12 V tj. kada jedan kraj multimetra spojimo na minis baterije a drugi na bilo koji od ova dva izvoda,imamo 12V nłapon,naravno kada je prekidac u ON polozaju tj upaljena duga. Kada mjerimo napon izmedju izvoda na samom dzeku, nemamo napona :mrgreen: . Sijalica svjetli regularno :mrgreen:

Sihire nagazio ili sta bi moglo biti?
Kad je potrosac tj sijalica upaljena, naravno da na oba kraja imas plus. Kad je dzek istekan i prekidac on i mjeris, trebalo bi da imas napon na jednom kraju osim ako neka elektronika ne ugasi napon zbog neispravnog potrosaca tj neustekane sijalice.
Elubrylla
Posts: 370
Joined: 07/02/2010 15:12

#46657 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Elubrylla »

Elubrylla wrote: 27/04/2023 14:11 Ja ne znam sta da radim vise sa autom. Passat 5+ 1.9 130ks, gubi snagu. U safe mode ide pa kad se ugasi/upali auto opet ide. Isla turbina na ciscenje, 2-3 mjeseca u redu auto pa poslije opet po starom. Onda isla turbina na reparaciju, isto tako 2-3 mjeseca u redu pa po starom. Zamjenjena vakum crijeva, promijenut protokomjer, ciscena usisna grana. Gonio razlicitim majstorima svi bi odmah turbo na reparaciju a lani repariran. Imam osjecaj da se ne da nikom cackat i hajmo odmah turbo na popravku. Evo ne znam vise sta da radim...
Evo na kraju promijenio n75 ventil i nista. Isto se ponasa kao i prije zamjene.
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#46658 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Elubrylla wrote: 03/05/2023 11:37
Elubrylla wrote: 27/04/2023 14:11 Ja ne znam sta da radim vise sa autom. Passat 5+ 1.9 130ks, gubi snagu. U safe mode ide pa kad se ugasi/upali auto opet ide. Isla turbina na ciscenje, 2-3 mjeseca u redu auto pa poslije opet po starom. Onda isla turbina na reparaciju, isto tako 2-3 mjeseca u redu pa po starom. Zamjenjena vakum crijeva, promijenut protokomjer, ciscena usisna grana. Gonio razlicitim majstorima svi bi odmah turbo na reparaciju a lani repariran. Imam osjecaj da se ne da nikom cackat i hajmo odmah turbo na popravku. Evo ne znam vise sta da radim...
Evo na kraju promijenio n75 ventil i nista. Isto se ponasa kao i prije zamjene.
jesi li provjerio crijeva, vakum crijeva ko ti je stimao dozer?
Elubrylla
Posts: 370
Joined: 07/02/2010 15:12

#46659 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Elubrylla »

Provjerio sam sva crijeva, jos mi je jedino map senzor ostao da probam promijeniti ili opet turbinu na reparaciju.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#46660 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

Elubrylla wrote: 03/05/2023 12:44 Provjerio sam sva crijeva, jos mi je jedino map senzor ostao da probam promijeniti ili opet turbinu na reparaciju.
Jesi vozio kome na dijagnostiku u vožnji da odradi ? Veoma bitna stvar, da se vidi kako turbo puni, kako rade svi senzori, kako dizne rade. Imam to auto već dugo i ćipovan je na jedno 160-170 ks i ide k'o nevrijeme :lol: :lol:
Elubrylla
Posts: 370
Joined: 07/02/2010 15:12

#46661 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Elubrylla »

Jesam vozio sa laptopom i prepunjava turbina i kad dodje blizu 3000 obrtaja tu klekne. Uglavnom u cetvrtoj brzini. U trecoj ode na 4000 obrtaja i nista a cim u cetvrtoj do 3000 gotovo.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7102
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#46662 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

Elubrylla wrote: 03/05/2023 13:01 Jesam vozio sa laptopom i prepunjava turbina i kad dodje blizu 3000 obrtaja tu klekne. Uglavnom u cetvrtoj brzini. U trecoj ode na 4000 obrtaja i nista a cim u cetvrtoj do 3000 gotovo.
jesu li elektricni kablovi ispravni do ventila n75
nek ti neko unimerom provjeri daje li ikakav napon na kablu tog ventila
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#46663 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Elubrylla wrote: 03/05/2023 12:44 Provjerio sam sva crijeva, jos mi je jedino map senzor ostao da probam promijeniti ili opet turbinu na reparaciju.
pa zasto ces reparirati ako nema lufta, ako se varijabilna geometrija fino mice.

Provjeri ti dozer, mozda nije dobro podesen.
Enticer
Posts: 723
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#46664 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Enticer »

Prekjucer cujem u autu naprijed da nesto struze, ono kao metal od metal, rekoh disk plocice, jucer odem majstoru i stvarno plocice. Zamjenim ih i nesto ih gledam desne skroz potrosene, a lijeve napola. Ne stigoh pitati majstora, zurilo se i meni i njemu, al sta bi mogao biti razlog? Jel problem negdje desno kod tocka pa se brzo potrosile u odnosu na lijeve ili je problem lijevo negdje ono ne da plocice slabije nalijezu pa se samim tim i manje trosi?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#46665 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Malo ti blokiraju klijesta
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7102
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#46666 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

malo kljestiraju blokovi
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#46667 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vehidone »

Passat B6 sa sljedećim problemom.
Prednji desni točak (suvozačeva strana) na ravnoj i urednoj cesti ništa ne lupka, čim je valovita cesta (rupe,neravnine, ležeći policajac....) lupka iz prednjeg desnog točka. Desni stabilizator zamijenjen kao uzročnik toga, međutim bez promjene. Kada je kiša ili kada operem auto i pokvasim podvozje lupanja nema!!! Majstor pregledao sve gumice, zapinjao pajserom kugle,krajnice i štangu stabilizatora-šipku ali bez uspjeha i sa dijagnozom; ćeraj ti to ,kad otpadne šta , dođi. Nakon što je auto bilo na dizalici,auto je mirno 2 dana i opet počne lupkati,isto je tako mirno kada je kiša ili kada se pokvasi podvozje npr. pranjem auta.
Ne tražim dijagnozu preko foruma,mada svaka je pomoć dobrodošla. Ako mi možete preporučiti servis ili majstora koji je strućniji za podvozja i ovjes. Meni ostaje samo da počnem mijenjati kugle, krajnice,selene,amortizere....... dok ne ubodem sta je.
Hvala
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#46668 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Aksijalni?
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#46669 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Autoklinika Kajimovic
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#46670 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vehidone »

EFD22 wrote: 03/05/2023 22:40Aksijalni?
Zamijenjeni aksijalni prije 9 mjeseci. Nije bilo lupanja nego su se čuli malo prilikom motanja u mjestu. Sachs aksijalni stavljeni.
User avatar
konektovan
Posts: 51405
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#46671 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Spone :mrgreen:
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#46672 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

kabal1337 wrote: 03/05/2023 22:41 Autoklinika Kajimovic
Hvala :mrgreen:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7102
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#46673 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

Autokajmakovic Klinika
corave okice
Posts: 98
Joined: 28/07/2013 10:29

#46674 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corave okice »

vehidone wrote: 03/05/2023 22:33 Passat B6 sa sljedećim problemom.
Prednji desni točak (suvozačeva strana) na ravnoj i urednoj cesti ništa ne lupka, čim je valovita cesta (rupe,neravnine, ležeći policajac....) lupka iz prednjeg desnog točka. Desni stabilizator zamijenjen kao uzročnik toga, međutim bez promjene. Kada je kiša ili kada operem auto i pokvasim podvozje lupanja nema!!! Majstor pregledao sve gumice, zapinjao pajserom kugle,krajnice i štangu stabilizatora-šipku ali bez uspjeha i sa dijagnozom; ćeraj ti to ,kad otpadne šta , dođi. Nakon što je auto bilo na dizalici,auto je mirno 2 dana i opet počne lupkati,isto je tako mirno kada je kiša ili kada se pokvasi podvozje npr. pranjem auta.
Ne tražim dijagnozu preko foruma,mada svaka je pomoć dobrodošla. Ako mi možete preporučiti servis ili majstora koji je strućniji za podvozja i ovjes. Meni ostaje samo da počnem mijenjati kugle, krajnice,selene,amortizere....... dok ne ubodem sta je.
Hvala
Iste simptome imao, isto kod majstora i tvrdi nista. Kad pokvasim nista se necuje...pa otisao kod drugog majstora, eto malo kugla, nesto sipao, podmazao, ne znam. Trajalo mjesec dana i opet krenulo...Odem kupim kuglu(citave 23KM) i odnesem mu, mjenjaj jebo ga podmazivanje...evo nakon dvije godine traje i dalje ;-)
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#46675 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

kabal1337 wrote: 09/04/2023 15:45
Leon16v wrote: 09/04/2023 15:29 Prije godinu mijenjao oba prednja ležaja, maloprije za Mostar, čujem zvuk sličan lezaju oko 60 do 80 kmh.

Jel moguće da govno prozuji opet nakon godinu dana jbt :-)
imas li zvuk u krivinama?
Na kraju skontao da zvuk dolazi sa zadnjeg dijela. Danas na dizalici, vrti točkove sve, nema lufta, a i ne čuje se to hučanje.
Može li biti da se ležaj ne čuje na dizalici, ali na cesti pod opterećenjem auta huči?
Post Reply