Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Da
77
39%
Ne
123
62%
 
Total votes: 200

Piaty
Posts: 5817
Joined: 01/12/2020 00:58

#851 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Piaty »

Osmi Socrates wrote: 26/04/2023 18:26 Nemojte mi stavljati u tastaturu nešto što nisam napisao. Nigdje ja nisam napisao da Njegoša i Andrića treba izbaciti iz školskih programa
Eto ako ti nećeš, neka stave meni u tastaturu da se izbace ta dvojica.

Koliko ja kužim, ovi koji brane tog popa Njegoša ispadaju ujedno inteligentni, kao fol "nisi ba čit'o Njegoša, a pričaš nešto". A i oni čitali članke.

Pustite se gluposti o hajducima, komitama, Turcima, Crnogorcima, Stambolima, bezbrojnim ustancima i slično. Čitajte Remarquea, Rilkea, Grassa, Hugoa...kakvi vas popovi spopali, u Europi, u 21 stoljeću.
elk
Posts: 2836
Joined: 14/08/2006 12:03

#852 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by elk »

Andric nije pop. Boljeg i veceg pisca nismo i necemo imati.
Škobo Habu
Posts: 9139
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#853 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Ja bih volio da mi neko od ovih paranoičnih yugo-futurista, koji su svakom propitivanju Andrića ili Njegoša, vide neki vid bošnjaškog ekstemizma, objasne kakve veze Njegoš ima sa univerzalnim vrijednostima i modernim civilizacijskim tokovima?
Ako bog da i Muhamed svetac
te to kleto pleme istražimo,
s tijem ćemo Brda ustrašiti,
od gradovah naših odagnati, -
nego vojsku al' sve posijeci!"
Kad njih začu Mehmed Rašid-paša,
vidi mnogo da ne traže vojske,
reče njima i dade njim' vojsku,
pet hiljadah od svoga nigzama,
a četiri ljuta Arbanasa,
i pred vojskom mlada Mehmed-pašu
i četiri glasite zelenka.
A skoro sam vjeru ufatio
s Mušovićem Osman-kapetanom
i njegovim ljutijem Nikšićem,
a kad oni na me udrit neće,
ne bojim se mrtva Korjenića
ni lukara iz grada Trebinja."
Opet vila odgovara Marku:
"Zla je vjera u Turčina, Marko!"
Last edited by Škobo Habu on 27/04/2023 10:15, edited 1 time in total.
maher
Posts: 491
Joined: 07/11/2003 00:00

#854 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by maher »

tranquil wrote: 24/04/2023 19:47
Bloo wrote: 24/04/2023 14:06
Sidran i Nura Bazdulj-Hubijar 😁
Kako, zar Sidran već nije u lektiri? Ja sam ga imao za lektiru još u ratu, mada je moguće da je bio u pitanju neki ratni privremeni program.

U svakom slučaju, na stranu neke njegove karakterne mušice, on bi se, po meni (ovaj put bez sarkazma) mogao provući u lektiru. Ako ništa zbog "Slijepca koji pjeva svom gradu". Naravno, on nije Musa, nije Mak, ali može se provući, možda makar kao neobavezni program. Većina njih u lektiri svakako i nisu Muse i Makovi (normalno, izuzimajući Musu i Maka).

Što se Nure tiče, nažalost nisam nikada uspio da je procijenim. Da ne griješim dušu, možda je dobar pisac, ali sam uvijek imao žestoku alergijsku reakciju kada me neko na socijalnim mrežama siluje njenim citatom, tako da imam zabranu alergologa za Nurina djela.

Da budem pošten, imam alergijsku reakciju i na neke Mešine i Andrićeve citate, koje ljudi neumjereno koriste na društvenim mrežama, kako bi se pretvarali da su načitani, jer su, jel', citirali obaveznu srednjoškolsku lektiru.

Svaki put kada pročitam "Dođu tako vremena..." napuknu mi zubi od stiskanja.
zna li iko iz koje je knjige citat "Dodju tako vremena, ...." ne znam da je to Andric igdje napisao, a ni Selimović ...
unaprijed hvala ...
Piaty
Posts: 5817
Joined: 01/12/2020 00:58

#855 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Piaty »

dodju tako vremena
sirotinja zashuti
kukavica progovori
pijetlovi kukuricu


otpor postaje obaveza ako je ugrozba vec izvjesna...

nesto tako
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#856 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Osmi Socrates »

Dođu tako vremena pa kockoglavi Andrićoljupci počnu izmišljati Andrićeve citate.

Jbmt sunce užareno, šta drugo reći.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#857 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by tranquil »

maher wrote: 27/04/2023 10:08
tranquil wrote: 24/04/2023 19:47

Kako, zar Sidran već nije u lektiri? Ja sam ga imao za lektiru još u ratu, mada je moguće da je bio u pitanju neki ratni privremeni program.

U svakom slučaju, na stranu neke njegove karakterne mušice, on bi se, po meni (ovaj put bez sarkazma) mogao provući u lektiru. Ako ništa zbog "Slijepca koji pjeva svom gradu". Naravno, on nije Musa, nije Mak, ali može se provući, možda makar kao neobavezni program. Većina njih u lektiri svakako i nisu Muse i Makovi (normalno, izuzimajući Musu i Maka).

Što se Nure tiče, nažalost nisam nikada uspio da je procijenim. Da ne griješim dušu, možda je dobar pisac, ali sam uvijek imao žestoku alergijsku reakciju kada me neko na socijalnim mrežama siluje njenim citatom, tako da imam zabranu alergologa za Nurina djela.

Da budem pošten, imam alergijsku reakciju i na neke Mešine i Andrićeve citate, koje ljudi neumjereno koriste na društvenim mrežama, kako bi se pretvarali da su načitani, jer su, jel', citirali obaveznu srednjoškolsku lektiru.

Svaki put kada pročitam "Dođu tako vremena..." napuknu mi zubi od stiskanja.
zna li iko iz koje je knjige citat "Dodju tako vremena, ...." ne znam da je to Andric igdje napisao, a ni Selimović ...
unaprijed hvala ...
Iritantni citat je ipak iz Andrićeve novele "Svadba", mada prilično iskrivljen, tačnije ona "Facebook verzija" izgleda kao da je neko prepričao originalni citat. Npr. sam početak "Dođu tako vremena" nije u citatu, mada jeste u kontekstu, ali ostatak je više manje sličan. Ja sam ga naveo u onom obliku u kom ga svi prepoznajemo, u obliku u kojem se na društvenim mrežama nažalost često koristi za ostavljanje dojma načitanosti.

Čitav pasus iz kojeg je izvučen citat glasi ovako, i nije ga bilo teško pronaći:

“Ima neko predanje da božje proviđenje, koje budno bdi nad ovom zemljom, i ljudskim sudbinama, zaklopi oči svakih sto godina, otprilike na nekoliko trenutaka koji za nas smrtne znače nekoliko godina. I tada sve na ovom svetu krene naopako. Zli zavladaju a dobri im se pokore, nevaljali i maloumni progovore a čestiti i mudri umuknu, pravoverni izgube nadu i pravac u životu. I da tako potraje duže, sve na zemlji bi se ucrvalo i propalo, dete u majci i seme u zemlji. Ali Bog se smiluje, te se opet sve ispravi i okrene na dobro. Bog jedini!”
maher
Posts: 491
Joined: 07/11/2003 00:00

#858 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by maher »

tranquil wrote: 27/04/2023 11:28
maher wrote: 27/04/2023 10:08

zna li iko iz koje je knjige citat "Dodju tako vremena, ...." ne znam da je to Andric igdje napisao, a ni Selimović ...
unaprijed hvala ...
Iritantni citat je ipak iz Andrićeve novele "Svadba", mada prilično iskrivljen, tačnije ona "Facebook verzija" izgleda kao da je neko prepričao originalni citat. Npr. sam početak "Dođu tako vremena" nije u citatu, mada jeste u kontekstu, ali ostatak je više manje sličan. Ja sam ga naveo u onom obliku u kom ga svi prepoznajemo, u obliku u kojem se na društvenim mrežama nažalost često koristi za ostavljanje dojma načitanosti.

Čitav pasus iz kojeg je izvučen citat glasi ovako, i nije ga bilo teško pronaći:

“Ima neko predanje da božje proviđenje, koje budno bdi nad ovom zemljom, i ljudskim sudbinama, zaklopi oči svakih sto godina, otprilike na nekoliko trenutaka koji za nas smrtne znače nekoliko godina. I tada sve na ovom svetu krene naopako. Zli zavladaju a dobri im se pokore, nevaljali i maloumni progovore a čestiti i mudri umuknu, pravoverni izgube nadu i pravac u životu. I da tako potraje duže, sve na zemlji bi se ucrvalo i propalo, dete u majci i seme u zemlji. Ali Bog se smiluje, te se opet sve ispravi i okrene na dobro. Bog jedini!”
hvala na citatu ... svaka cast ... moracemo i to procitati ...
mada je i sam citat u svakom obliku za diskusiju ... u stvarnosti inace pametni uglavnom sute, budale ionako ne zatvaraju usta, a fukara tesko da ce se obogatiti osim izuzetaka koji potvrdjuju pravilo ... a i pravovjerni tesko da gube nadu i pravac u zivotu ... bar ne bi trebali ..., a i poenta da se ba sve ispravi i okrene na dobro je upitna, mada je efektna ...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#859 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Bloo »

Pravda za ispravno citiranje Andrića i Ćosića i Bobe Đuderije! :D
trocadero
Posts: 2441
Joined: 14/03/2013 13:57

#860 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by trocadero »

Škobo Habu wrote: 27/04/2023 09:56 Ja bih volio da mi neko od ovih paranoičnih yugo-futurista, koji su svakom propitivanju Andrića ili Njegoša, vide neki vid bošnjaškog ekstemizma, objasne kakve veze Njegoš ima sa univerzalnim vrijednostima i modernim civilizacijskim tokovima?
Ako bog da i Muhamed svetac
te to kleto pleme istražimo,
s tijem ćemo Brda ustrašiti,
od gradovah naših odagnati, -
nego vojsku al' sve posijeci!"
Kad njih začu Mehmed Rašid-paša,
vidi mnogo da ne traže vojske,
reče njima i dade njim' vojsku,
pet hiljadah od svoga nigzama,
a četiri ljuta Arbanasa,
i pred vojskom mlada Mehmed-pašu
i četiri glasite zelenka.
A skoro sam vjeru ufatio
s Mušovićem Osman-kapetanom
i njegovim ljutijem Nikšićem,
a kad oni na me udrit neće,
ne bojim se mrtva Korjenića
ni lukara iz grada Trebinja."
Opet vila odgovara Marku:
"Zla je vjera u Turčina, Marko!"
Eo možda ovaj čova ,najkompetentniji, dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju.
Ko će ga bolje znati ako ne on? :D


https://www-slobodnaevropa-org.cdn.ampp ... 08338.html
Škobo Habu
Posts: 9139
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#861 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

trocadero wrote: 27/04/2023 14:05
Škobo Habu wrote: 27/04/2023 09:56 Ja bih volio da mi neko od ovih paranoičnih yugo-futurista, koji su svakom propitivanju Andrića ili Njegoša, vide neki vid bošnjaškog ekstemizma, objasne kakve veze Njegoš ima sa univerzalnim vrijednostima i modernim civilizacijskim tokovima?




Eo možda ovaj čova ,najkompetentniji, dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju.
Ko će ga bolje znati ako ne on? :D


https://www-slobodnaevropa-org.cdn.ampp ... 08338.html
Ovo što sam ja citirao je, također, Njegoš:
Лијек јарости турске

Прво штампано издање објављено је на Цетињу 1834. године.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#862 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by uglavnomja »

svaki dan se nesto novo nauci

ovo za citat :thumbup:





a kopajuci po netu naletim na podatak da su i njegosevi rodom od travnika, protjerani - pobjegli od turaka u cg

nije cudo sto je pisao to sto je pisao



sto se same rasprave tice - ne bih u isti kos nikako andrica i njegosa
druga vrsta knjizevnosti
andriceva umjetnost pisanja nema premca i vanvremenska je


a njegos je za ono doba izuzetno obbrazovan i pismen i ocito je imao dara za pisanje
vise je za izucavanje tehnike pisanja tog doba i x-eraca na jednom casu nego za lektiru
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#863 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

Žalosno je ako se ljudima sa ovih prostora uopšte mora reći da je Njegoš imao dara za pisanje i bio obrazovan.

Zapravo, smiješno je i zabavlja kad vidim ove izlive frustracija i nemoći u namjeri da se veliki pisci popljuju i njihov značaj banalizuje. :pipi:

Čitava serija autogolova kojoj se kraj još uvijek ne nazire.

Odoh pripremiti kokice. :D
trocadero
Posts: 2441
Joined: 14/03/2013 13:57

#864 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by trocadero »

Škobo Habu wrote: 27/04/2023 15:02

Ovo što sam ja citirao je, također, Njegoš:
Лијек јарости турске

Прво штампано издање објављено је на Цетињу 1834. године.
Da, viđeh tu i ovo:
Martinići srpski sokolići
vi ste krilo srpskoj Crnoj Gori.
....................
Podobilo, Sparte, Kartagine
a Srbaljah diko i pohvalo.
....................
Ko se tobom porediti može
al se djelom hrabrim pokazati
ti si mati srpske Crne Gore
ubranilo sokolska gnijezda


:jbt: pa prvi u Crnogoraca je bio teška Srbenda.
Nemojte vi ovo slučajno zborit kojem Crnogorcu. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#865 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Bloo »

¤ jelena ¤ wrote: 27/04/2023 16:05 Žalosno je ako se ljudima sa ovih prostora uopšte mora reći da je Njegoš imao dara za pisanje i bio obrazovan.

Zapravo, smiješno je i zabavlja kad vidim ove izlive frustracija i nemoći u namjeri da se veliki pisci popljuju i njihov značaj banalizuje. :pipi:

Čitava serija autogolova kojoj se kraj još uvijek ne nazire.

Odoh pripremiti kokice. :D
Sjo, treba uvesti pravilo, da ko hoce da na ovoj temi napiše post, mora isti da bude u desetercu <3
HelaS
Posts: 5941
Joined: 22/09/2018 13:21

#866 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by HelaS »

uglavnomja wrote: 27/04/2023 15:32 svaki dan se nesto novo nauci

a kopajuci po netu naletim na podatak da su i njegosevi rodom od travnika, protjerani - pobjegli od turaka u cg

nije cudo sto je pisao to sto je pisao


Misliš - sve što (ne)valja, potiče iz Bosne :D
Osmi Socrates
Posts: 8362
Joined: 19/10/2020 15:33

#867 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Osmi Socrates »

Znači, zato što je Njegoš imao dara za pisanje svi moraju začepiti na Jergovićevo silovanje zdravog razuma, u dvadeset prvom vijeku? Je l' to poenta?

Naravno da je imao dara za pisanje, jbt. Zato i jeste po neke opasan, za neke kontroverzan, za neke inspiracija, a za neke jednostavno dželat. Do dana današnjeg. Ili ćemo ostaviti ovima koji se metiljaju svijetom kao Jergović da nam tumače šta zapravo sve to znači?

Njegoš je bio vladar. I bez ovih poziva na genocid nad ljudima i komšijama koji su primili islam je bio ubica i dželat. Pobio čovjek nemilosrdno svakog ko mu se bilo kako suprotstavio. Dakle, ne neki bezopasni književnik, koji je mumljao sebi stihove u bradu, kao Miljenko the Sveznajući.

Naravno, sve zavisi od tačke gledanja. Ne znam kako neko može očekivati od muslimana u BiH ili bilo gdje na Balkanu da čita "istragu poturica" i da se osjeća prijatno. Kako bi vi da se taj musliman osjeća? Ne kažem da nema Bošnjaka koji vole Njegoša, ali, brt, de se malo lupite u glavu. Kako bi se Srbin i Hrvat osjećali da je za nacionalnog pisca proglašen neki pisac koji poziva na istragu kršćana? I da, Njegoš je proglašen za nacionalnog pisca čak i u Titovoj Jugoslaviji, zvanično.

Jergović, naravno, veoma vješto manipulira publikom, pa profesora Bošnjaka uvodi u priču. I pritom nema veze da li je ta njegova priča istinita. Da malo koristi glupavu glavu ne bi pisao na način na koji piše o ovoj tematici.
Škobo Habu
Posts: 9139
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#868 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

¤ jelena ¤ wrote: 27/04/2023 16:05 Žalosno je ako se ljudima sa ovih prostora uopšte mora reći da je Njegoš imao dara za pisanje i bio obrazovan.

Zapravo, smiješno je i zabavlja kad vidim ove izlive frustracija i nemoći u namjeri da se veliki pisci popljuju i njihov značaj banalizuje. :pipi:

Čitava serija autogolova kojoj se kraj još uvijek ne nazire.

Odoh pripremiti kokice. :D
Meni je daleko žalosnije kad određena osoba brani Njegoša ističući njegovo obrazovanje, by the way istina je da Vladika govorio ili se služio sa nekoliko stranih jezika, a da pri tome zanemaruje konkretne prikaze njegovih ličnih predrsuda spram islamskog civilizacijskog kruga.

Za potrebe upotpunjavanja slike o Njegošu, kao nekoga koje bio ispred svog vremena - što je apsurd, jarkim se bojama naglašavaju njegovi stihovi o Stambolu i slično. Međutim, kada se jasno i koncizno ukaže na vladikine horror priče u desetercu, u kojim sve vrvi od dekapitiranih tijela, sablji koje sjeku Turke na buljuke, popaljenih sela i dvora, onda se posegne za opštim mjestima za jednu ovako ozbiljnu diskusiju tipa: pljuvanje i banalizacija!?

Fakat kao da se izmišljaju stihovi u desetercu, pa se pripišu Vladiki?

Ako ti nije jasno - mi govorimo o daru za pisanje koji je po mnogo čemu diskutabilan sa stanovišta vremena u kom živimo.

Ne razumijem zašto se taj dar ne smije staviti pod kritičku lupu?

Ako već želiš da učestvuješ u diskusiji - onda daj neki primjer Njegoša u kojem možemo pronaći ono geteovsko "dijete svijeta" u njegovim djelima, kao i stavovima. Što rekli, bujrum.
User avatar
piupiu
Posts: 16720
Joined: 05/01/2008 05:08

#869 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 27/04/2023 09:56 Ja bih volio da mi neko od ovih paranoičnih yugo-futurista, koji su svakom propitivanju Andrića ili Njegoša, vide neki vid bošnjaškog ekstemizma, objasne kakve veze Njegoš ima sa univerzalnim vrijednostima i modernim civilizacijskim tokovima?
Ako bog da i Muhamed svetac
te to kleto pleme istražimo,
s tijem ćemo Brda ustrašiti,
od gradovah naših odagnati, -
nego vojsku al' sve posijeci!"
Kad njih začu Mehmed Rašid-paša,
vidi mnogo da ne traže vojske,
reče njima i dade njim' vojsku,
pet hiljadah od svoga nigzama,
a četiri ljuta Arbanasa,
i pred vojskom mlada Mehmed-pašu
i četiri glasite zelenka.
A skoro sam vjeru ufatio
s Mušovićem Osman-kapetanom
i njegovim ljutijem Nikšićem,
a kad oni na me udrit neće,
ne bojim se mrtva Korjenića
ni lukara iz grada Trebinja."
Opet vila odgovara Marku:
"Zla je vjera u Turčina, Marko!"
Šta te čudi? Pravi Evropljanin svoga vremena. Kako oni, tako i on.
User avatar
emigrazione
Posts: 7372
Joined: 01/09/2010 13:40

#870 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by emigrazione »

Čuj Njegoš ocam'...onaj u Višegradu klao ljude na mostu uz citate ove dvije spodobe i kao treba li ih zabraniti?! Historija je njih poprskala mlazom vlastite mokraće...
User avatar
Sara03
Posts: 3298
Joined: 22/02/2017 03:17

#871 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Sara03 »

Da li to vrijedi i za svete knjige?

Mislim, semantičkim slijedom, onda bi trebalo zabraniti i Kur'an i Bibliju. Nije se jednom opasao i krenuo u likvidaciju, sve sa ajetom na usnama.
HelaS
Posts: 5941
Joined: 22/09/2018 13:21

#872 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by HelaS »

Sara03 wrote: 27/04/2023 18:12 Da li to vrijedi i za svete knjige?

Mislim, semantičkim slijedom, onda bi trebalo zabraniti i Kur'an i Bibliju. Nije se jednom opasao i krenuo u likvidaciju, sve sa ajetom na usnama.
Svijet bi bio puno sretniji :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#873 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by uglavnomja »

HelaS wrote: 27/04/2023 18:16
Sara03 wrote: 27/04/2023 18:12 Da li to vrijedi i za svete knjige?

Mislim, semantičkim slijedom, onda bi trebalo zabraniti i Kur'an i Bibliju. Nije se jednom opasao i krenuo u likvidaciju, sve sa ajetom na usnama.
Svijet bi bio puno sretniji :D
:D
Škobo Habu
Posts: 9139
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#874 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 27/04/2023 18:03

Šta te čudi? Pravi Evropljanin svoga vremena. Kako oni, tako i on.
U to doba postoje i oni koji pišu dosta afirmativno o kulturama Orijenta.
Škobo Habu
Posts: 9139
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#875 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Sara03 wrote: 27/04/2023 18:12 Da li to vrijedi i za svete knjige?

Mislim, semantičkim slijedom, onda bi trebalo zabraniti i Kur'an i Bibliju. Nije se jednom opasao i krenuo u likvidaciju, sve sa ajetom na usnama.
Od kada su Kuran i Biblija uvršteni u lektiru?
Post Reply