Treba se otici u ovlasteni kupiti aditiv tako da bi zakasnio, mozda jedino dedovic da ima na stanju.konektovan wrote: ↑10/04/2023 22:11Mozda i ikicu da posaljes poruku..ceri, oni su vise za peugeot..oni su od 8h cini mi se...
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
#46176 Re: Pitamo Mehanicare ?
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#46177 Re: Pitamo Mehanicare ?
Odlično. Što se mene tiče ne mora ni imati ekran nikakav. Samo nek pod haubom kuca zdravo srce od 2500 kubika i nek ima čvrstu savršenu šasiju i dobar ovjes. Jinba ittai!kravamuzara wrote: ↑10/04/2023 23:00G194.
Moze i 2022. i 2023., sesticu su zapostavili pa nije ni dobila mild hybrid.
Od 2021. ima wireless carplay ako ti sta znaci.
A deaktivacija cilindara se srecom moze iskljuciti iskljucivanjem jednog stekera pod haubom![]()
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
#46178 Re: Pitamo Mehanicare ?
A ti 100% znas da se tebi na tvom autu ne moze nista pokvariti na pola puta do Pariza?EFD22 wrote: ↑10/04/2023 22:15Druže dovoljno je jednom eto da se desi da ti potrefi da moraš na put.LikeLike wrote: ↑10/04/2023 22:11
Koje svako malo? Na 165.000 treba dosuti aditiv i to sa rukama kosta 120-150KM. Dpf nije zacepljen, prije dvije godine mjereno sve, bilo idealno. Sta da cupam? Ispravne stvari? Da ne moram ujutro na put bolila bi me ki*a, narucio bi se sutra i bez srkleta to odradio. Kad se zacepi dpf iskljucicu bmk, ali nema potrebe da skidam nesto sto je ispravno.
Šta da ideš na put do npr. Stuttgarta, a da ne pričam do Pariza? Nije auto samo do Sarajeva, pogotovo ne dizel.
Ja hoću kad sjednem da odem od Zenice do Praga sa dvije pauze i da ne moram po Češkoj tražiti ovlašteni da mi uzme 150€ i da izgubim pola dana da mi naspu to govno.
Ja redovno odrzavam auto i nije me strah na bilo kakav put krenuti u bilo koja doba. I tako sam smio sa svakim svojim autom. Ovo sto se meni upalilo upozorenje za nizak nivo aditiva nije nikakav kvar, ja sam ovo mogao nasuti bilo kad, kao sto mozemo zamijeniti ulje ili disk plocice bilo kad, ne moramo cekati da nestane. Kad sam kupovao auto u Dedovicu mi rekose ima 30% aditiva, ja htio odmah to rijesiti, ali onda rekose da je najbolje sacekati da on izbaci upozorenje pa onda nasuti do vrha.
Citav proces traje pola sata, rekose mi dva majstora. Znaci nije nikakvo gubljenje pola dana, u svakom mjestu gdje god krenes imas servis koji ti to moze uraditi.
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
#46180 Re: Pitamo Mehanicare ?
Bas sam citao maloprije o tome da li se moze voziti i koliko. Niko ne pise koliko se tacno moze voziti jer se ne moze nikada znati tacno koliko je ostalo aditiva, ali najgore sta moze da se desi je da ga nestane skroz i da ne moze da vrsi regeneraciju i da zacepi dpf. Ako se to desi iskljucicu ga.Dzontra_Volta wrote: ↑10/04/2023 22:16Pali se upozorenje kad ostane otprilike 10% aditiva, tako da mislim da možeš biti miran.
Inače litar aditiva je dovoljan za više od 100.000 km, tako da nemojte bezze tupiti o tim troškovima.
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
#46182 Re: Pitamo Mehanicare ?
Procitaces negdje, napisao sam da sam htio kod Dedovica to odraditi kada je bilo 30% aditiva, ali mi rekose da sacekam da se potrosi i da auto izbaci upozorenje.Optimist wrote: ↑10/04/2023 22:38Sad ozbiljno, ovdje je jedini problem vlasnik, koji nije skrenuo paznju mehanicaru da se ta tecnost dopuni na malom servisu.EFD22 wrote: ↑10/04/2023 22:21
Ma dobro u moru troškova to je zanemarivo. Problem je što neće govno da vozi bez toga. To je ono što je problematično, pogotovo ako znamo da to uopće nije bitno za normalno funkcioniranje motora i mjenjača i cjelokupnog pogona. Meni je to jedini i najveći problem u tome svemu.
Cijena jeste oko 150 KM za litar, ali zato traje jako dugo.
- konektovan
- Posts: 51389
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#46183 Re: Pitamo Mehanicare ?
U uputstvu pise, da se moze voziti dok auto ne stane... 
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#46184 Re: Pitamo Mehanicare ?
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#46185 Re: Pitamo Mehanicare ?
Posteno od njih
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
#46186 Re: Pitamo Mehanicare ?
142.000km bilo tad, a sad je 164.000km na satu, mozda hiljada gore dole…
Btw upalilo mi se maloprije kad sam sipao gorivo i vidim kod vecine se upali kada sipaju gorivo, ne znam zasto. Da nisam nasuo vjerovatno se ne bi ni upalilo do sljedeceg sipanja.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#46187 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zato što svaki put kad naspes gorivo, komp automatski ubaci dozu aditiva u rezervoar. Ovaj put ta doza je bila ona prelomna koja je upalila upozorenje.
Meni se isto desilo, na INA pumpi na Kravicama kod Ljubuskog na autocesti. Taman odradio 100+ km autoceste u Hrvatskoj, propuhao dizne i dpf, krenuo sa pumpe, kad se upali upozorenje. Prvo pomislio da mi je pumpađija sipao benzin umjesto dizela.
Uglavnom došao do Sarajeva bez problema, to je nekih 200 km. Za 700-800 km nemam pojma.
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#46188 Re: Pitamo Mehanicare ?
Tom logikom, nasuo je aditiv u taj rezervoar i nece traziti dok se sljedeci put ne bi sipalo gorivo.
Ako mozes tih 700-800 bez dosipanja, nece biti novog potrazivanja aditiva.
Ako mozes tih 700-800 bez dosipanja, nece biti novog potrazivanja aditiva.
- skrbavi-admin
- Posts: 7098
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#46189 Re: Pitamo Mehanicare ?
falibti aditiva scr dpf adblue redad fap .... jaraniko moja
po sata u ovlasteni i ko rukom odneseno 100 ojera
samo jos dok se dogovore jel fap maf daf scr i laf
- helpdesk1
- Posts: 550
- Joined: 04/08/2011 14:14
#46190 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pravi mehaničar nakon svakog servisa softverski provjeri eventualne greške, ma ako ništa resetuje servisni interval, a ne da ga resetuje kombinacijom tipkanja sa davanjem kontakta (Press and hold trip reset button.Turn the ignition on.Continue pressing trip reset button while countdown is shown on the odometer display.When countdown reaches 0, you can release the button ).
Ovo se moralo vidjeti na kompjuteru pošto prikaže nivo tekućine čini mi se baš u %.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#46191 Re: Pitamo Mehanicare ?
pisalina eolysDzontra_Volta wrote: ↑10/04/2023 21:33Nije to AdBlue, nego aditiv Dpf (Fap) filtera. Kod svakog dizela Euro 5 je tako.
nemam, a euro 5, ford mazda i volvo nabili nogom i napravili malo bolji katalizator/dpf, ne treba nikad nista dosut...a skoro isti je motor ko kod psa, al eto njje sve isto..
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#46192 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kao i sto je renault uradio sa 1.5 dci, valjda sa petom diznom zbog dpf-a nesto tako
nikakvih blueva, pišalina itd
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#46193 Re: Pitamo Mehanicare ?
Povoljno lezajevi za tockove SKF u Sarajevu gdje uzeti?
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#46194 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
exsist12
- Posts: 69
- Joined: 03/01/2017 23:58
#46195 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da li neko ima iskustva sa kocionim kliještima TRW ?
Potrebno zamjeniti orginale sto su otisli, a novi koštaju 1400 KM a TRW 600 KM ?
Mitsubishi je u pitanju
Potrebno zamjeniti orginale sto su otisli, a novi koštaju 1400 KM a TRW 600 KM ?
Mitsubishi je u pitanju
- kravamuzara
- Posts: 10206
- Joined: 15/03/2022 11:18
- konektovan
- Posts: 51389
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#46198 Re: Pitamo Mehanicare ?
Neko imao problem sa dicnama???
- skrbavi-admin
- Posts: 7098
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#46199 Re: Pitamo Mehanicare ?
banovo te fejyA poyyy
- vjeshalica
- Posts: 20766
- Joined: 31/03/2019 14:56
#46200 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nije me banovo, meni se regularno otvara,prije da je tebe
https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /230411061

