Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Treba li zabraniti pušenje na javim mjestima

Poll ended at 16/06/2021 17:06

Obavezno
156
80%
N slučajno
40
20%
 
Total votes: 196

User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#1126 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Thorgerson »

basicm wrote: 03/04/2023 12:13
Better Man wrote: 03/04/2023 11:17 Pušenje na javnom mjestu nije primjereno i treba da bude zabranjeno.
Zasto nije prije bilo? Primjereno po kojim kriterijima? Neko sjeo i izmislio.
Druze, bice zabranjeno i kraj price. Veslaj ga sad do sutra. Tako ti je kako ti je. Sto prije prihvatis bice ti lakse.

Btw gdje bacis opusak kad zavrsis s cigarom? Fiknes ga kroz prozor, bacis gdje stignes. Jel i u kuci to radite tako?

Jebote dim mi i ne smeta toliko, koliko to bacanje opusaka. Fuj. Probaj sjesti na bilo koju klupu, brdo opusaka.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#1127 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Thorgerson »

suspect_zero wrote: 04/04/2023 08:16
Hakiz wrote: 04/04/2023 02:59

Zabrana se odnosi i na nargile, elektronske cigarete itd.

Za nargile mi je jasno, baš nisam imala nikada ah da je probam....meni ono smrdi više od cigare, ali za električnu ne kontam, suprug koristi i nije ni jedna imala šmek niti se išta osjeti, i kad izbaci dim to brzo nestane :-?
Vidi, ne radi se ovo samo eto da se izbaci dim iz kafica. Nego da se generalno smanji broj pusaca ovim putem. Razumijes?

I el cigare imaju nikotin. Nemaju dim. Al imaju sve ostale otrove.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#1128 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by piupiu »

suspect_zero wrote: 04/04/2023 08:16 Za nargile mi je jasno, baš nisam imala nikada ah da je probam....meni ono smrdi više od cigare, ali za električnu ne kontam, suprug koristi i nije ni jedna imala šmek niti se išta osjeti, i kad izbaci dim to brzo nestane :-?
Bolje su za okolinu, ali za korisnika ne baš. Nema šta u njima nema - od herbicida do kemikalija koje se koriste da dodaju ukus ovoga ili onga - studijski dokazano da izaziva bolesti pluća.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#1129 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hajvan »

Hakiz wrote: 04/04/2023 03:13 Nego, šta ako u kancelariji rade dvije osobe? Ako kazne pušača, znat će da ga je prijavio kolega koji ne puši.

Eto nasilja i drugih belaja u firmama :lol:

A ako nepušač ne prijavi kolegu, neka mu ovaj zagađuje zrak.
Prijavit ce stranka koja je dosla po samo jos jedan papir koji fali (a uvijek fali jos jedan “papir”)
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#1130 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Vitezanin »

basicm wrote: 03/04/2023 12:13
Better Man wrote: 03/04/2023 11:17 Pušenje na javnom mjestu nije primjereno i treba da bude zabranjeno.
Zasto nije prije bilo? Primjereno po kojim kriterijima? Neko sjeo i izmislio.
Svijet se mijenja a time i svijest o tome šta je ok, a šta ne. Ne tako davno mogao si pušiti u avionu, a danas ni vatrenim pušačima teško da bi palo na pamet da zapale u avionu. Isto će biti i u kafićima i restoranima.
suspect_zero
Posts: 25844
Joined: 11/10/2008 21:45

#1131 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by suspect_zero »

Thorgerson wrote: 04/04/2023 08:51
suspect_zero wrote: 04/04/2023 08:16


Za nargile mi je jasno, baš nisam imala nikada ah da je probam....meni ono smrdi više od cigare, ali za električnu ne kontam, suprug koristi i nije ni jedna imala šmek niti se išta osjeti, i kad izbaci dim to brzo nestane :-?
Vidi, ne radi se ovo samo eto da se izbaci dim iz kafica. Nego da se generalno smanji broj pusaca ovim putem. Razumijes?

I el cigare imaju nikotin. Nemaju dim. Al imaju sve ostale otrove.

E onda imaju samo dobar marketing kao i većina proizvoda :oops: muž koristi kad hoće da se "skine" sa pravih, ja vala nisam probala....meni ono isto da uzmeš upaljač pa cuclaš.

Hvala na pojašnjenju i @piupiu :)
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#1132 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by piupiu »

suspect_zero wrote: 05/04/2023 00:22 Hvala na pojašnjenju i @piupiu :)
Nema na čemu, pogledaj malo po Googlu, ali ne ove reklamne i plaćene sadržaje. Te su elektronske puhalice dobre za 'prelazni rok', ali i od toga se treba odvići što prije, to bolje.

Image
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#1133 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by John Cleese »

suspect_zero wrote: 05/04/2023 00:22 E onda imaju samo dobar marketing kao i većina proizvoda :oops: muž koristi kad hoće da se "skine" sa pravih, ja vala nisam probala....meni ono isto da uzmeš upaljač pa cuclaš.
Ma treba se "skidati" na "suho" - to je prava stvar :D
Nisam nikad pusio, a ni previse pio, ali jesam zloupotrebljavao kofein - znao sam u nekim zivotnim periodima progutati i gram dnevno, iskljucivo u kojekakvim osvjezavajucim kofeinskim napicima.
I kad bih jasno osjetio da sam pretjerao (kad primEtim da bih prebio ćaleta što mi nije poželEo dobro jutro :lol: ) - samo prestanem.
Prvi dan, boli glava, ne mozes gledat, drugi dan vec manje, treci dan - dobar, skroz :D
Hvala vam sto ste mi dopustili da podijelm svoje iskustvo s vama - ja sam John Cleese i danas sam zahvalni izlijeceni kofeinoman :D :lol: :run:
User avatar
Ateista
Posts: 46574
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1134 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Ateista »

Za elektronske cigare, strasno me nervira ta agresivna propaganda kojom to predstavljaju kao manje stetno od cigara. Mozda i jeste manje, ali i dalje je stetno, i strasno je da neko to uopste reklamira. Ako je zabranjeno reklamirati duhanske proizvode, treba onda i to biti zabranjeno.
Jos se te kompanije predstavljaju kao drustveno idgovorne, eto kao rade na t9me da se smanji pusenje, a cilj im prodati jos skuplje proizvode koji isto tako ubijaju.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#1135 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 05/04/2023 04:36
suspect_zero wrote: 05/04/2023 00:22 Hvala na pojašnjenju i @piupiu :)
Nema na čemu, pogledaj malo po Googlu, ali ne ove reklamne i plaćene sadržaje. Te su elektronske puhalice dobre za 'prelazni rok', ali i od toga se treba odvići što prije, to bolje.

Image
Moraš od nečega umrijeti. Ako ne od seksa, onda od alkohola. Ako ne to, droga, hrana, cigare.

Najgore je od umrijeti od starosti.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#1136 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 05/04/2023 14:53 Moraš od nečega umrijeti. Ako ne od seksa, onda od alkohola. Ako ne to, droga, hrana, cigare.

Najgore je od umrijeti od starosti.
Šta fali umrijeti od starosti, ako si u dobrom stanju? Ali nećeš biti ako si konstantno u oblacima dima, udišeš zagadjen zrak, jedeš hranu za 'uzgoj' dijabetesa... Preci su nam bili dugovječniji od nas. A od raka pluća nije bolje umrijeti nego od starosti, believe you me.
User avatar
Logovan
Posts: 94404
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1137 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Logovan »

Propast ce nam kafici... :(
zigzag
Posts: 5750
Joined: 18/04/2014 11:26

#1138 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by zigzag »

A i nisu više u trendu. Sad su neke nove forme ugostiteljskih objekata u modi.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#1139 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Mishelinke »

Ateista wrote: 05/04/2023 08:25 Za elektronske cigare, strasno me nervira ta agresivna propaganda kojom to predstavljaju kao manje stetno od cigara. Mozda i jeste manje, ali i dalje je stetno, i strasno je da neko to uopste reklamira. Ako je zabranjeno reklamirati duhanske proizvode, treba onda i to biti zabranjeno.
Jos se te kompanije predstavljaju kao drustveno idgovorne, eto kao rade na t9me da se smanji pusenje, a cilj im prodati jos skuplje proizvode koji isto tako ubijaju.
Pa jeste manje štetno.

U cigareti imaš preko 800 kancerogenih tvari, od katrana, sumpora, acetona, nema čega sve nema, a u el. cigareti i to onoj nikotinskoj samo, tu imaš nikotin, koji samo stvara ovisnost, ali nije kancerogen. Ostalog nema, a svaka tečnost za el. cigarete ima tačnu i jasnu specifikaciju, glikol, biljni glicerin, aroma i nikotin. To nije ni duhanski proizvod i ne spada ni pod akcize, ne smrdi i ne truješ druge konzumiranjem iste.

U cigari imaš svega, od pepela iz Černobila do acetona za nokte.

A ako misliš na iqos, to je drugo i to je isto gofno kao i cigara, samo marketinški uljepšano. A smrdi i gore od cigare.
User avatar
Ateista
Posts: 46574
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1140 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Ateista »

Mishelinke wrote: 05/04/2023 15:33
Ateista wrote: 05/04/2023 08:25 Za elektronske cigare, strasno me nervira ta agresivna propaganda kojom to predstavljaju kao manje stetno od cigara. Mozda i jeste manje, ali i dalje je stetno, i strasno je da neko to uopste reklamira. Ako je zabranjeno reklamirati duhanske proizvode, treba onda i to biti zabranjeno.
Jos se te kompanije predstavljaju kao drustveno idgovorne, eto kao rade na t9me da se smanji pusenje, a cilj im prodati jos skuplje proizvode koji isto tako ubijaju.
Pa jeste manje štetno.

U cigareti imaš preko 800 kancerogenih tvari, od katrana, sumpora, acetona, nema čega sve nema, a u el. cigareti i to onoj nikotinskoj samo, tu imaš nikotin, koji samo stvara ovisnost, ali nije kancerogen. Ostalog nema, a svaka tečnost za el. cigarete ima tačnu i jasnu specifikaciju, glikol, biljni glicerin, aroma i nikotin. To nije ni duhanski proizvod i ne spada ni pod akcize, ne smrdi i ne truješ druge konzumiranjem iste.

U cigari imaš svega, od pepela iz Černobila do acetona za nokte.

A ako misliš na iqos, to je drugo i to je isto gofno kao i cigara, samo marketinški uljepšano. A smrdi i gore od cigare.
Mislio sam upravo na iqos i slicne, ne znam ni koje druge imaju.
zigzag
Posts: 5750
Joined: 18/04/2014 11:26

#1141 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by zigzag »

imaš ono što ti natoči u aparatić ko parfem. a imaš i minicigare koje spaljuje neki grijač i to bude bez dima, to je kao ajkjuOS
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#1142 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Mishelinke »

Ateista wrote: 05/04/2023 15:48
Mishelinke wrote: 05/04/2023 15:33

Pa jeste manje štetno.

U cigareti imaš preko 800 kancerogenih tvari, od katrana, sumpora, acetona, nema čega sve nema, a u el. cigareti i to onoj nikotinskoj samo, tu imaš nikotin, koji samo stvara ovisnost, ali nije kancerogen. Ostalog nema, a svaka tečnost za el. cigarete ima tačnu i jasnu specifikaciju, glikol, biljni glicerin, aroma i nikotin. To nije ni duhanski proizvod i ne spada ni pod akcize, ne smrdi i ne truješ druge konzumiranjem iste.

U cigari imaš svega, od pepela iz Černobila do acetona za nokte.

A ako misliš na iqos, to je drugo i to je isto gofno kao i cigara, samo marketinški uljepšano. A smrdi i gore od cigare.
Mislio sam upravo na iqos i slicne, ne znam ni koje druge imaju.
E to si u pravu.

Nismo se bili razumjeli. Ja sam mislio na ovo kad sam to pisao:

Image

Za mene je ovo elektirčna cigara, a sve ostalo, iqos i tome slično, nije ništa drugo do obična cigara da malo boljim marketingom
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#1143 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 05/04/2023 14:58
Hakiz wrote: 05/04/2023 14:53 Moraš od nečega umrijeti. Ako ne od seksa, onda od alkohola. Ako ne to, droga, hrana, cigare.

Najgore je od umrijeti od starosti.
Šta fali umrijeti od starosti, ako si u dobrom stanju? Ali nećeš biti ako si konstantno u oblacima dima, udišeš zagadjen zrak, jedeš hranu za 'uzgoj' dijabetesa... Preci su nam bili dugovječniji od nas. A od raka pluća nije bolje umrijeti nego od starosti, believe you me.
Hm...

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Life_expectancy

A i druge stranice sa edu i gov domenama se ne bi složile.
suspect_zero
Posts: 25844
Joined: 11/10/2008 21:45

#1144 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by suspect_zero »

John Cleese wrote: 05/04/2023 07:52
suspect_zero wrote: 05/04/2023 00:22 E onda imaju samo dobar marketing kao i većina proizvoda :oops: muž koristi kad hoće da se "skine" sa pravih, ja vala nisam probala....meni ono isto da uzmeš upaljač pa cuclaš.
Ma treba se "skidati" na "suho" - to je prava stvar :D
Nisam nikad pusio, a ni previse pio, ali jesam zloupotrebljavao kofein - znao sam u nekim zivotnim periodima progutati i gram dnevno, iskljucivo u kojekakvim osvjezavajucim kofeinskim napicima.
I kad bih jasno osjetio da sam pretjerao (kad primEtim da bih prebio ćaleta što mi nije poželEo dobro jutro :lol: ) - samo prestanem.
Prvi dan, boli glava, ne mozes gledat, drugi dan vec manje, treci dan - dobar, skroz :D
Hvala vam sto ste mi dopustili da podijelm svoje iskustvo s vama - ja sam John Cleese i danas sam zahvalni izlijeceni kofeinoman :D :lol: :run:
Nema na čemu :D drago nam je što ste skupili hrabrosti i podijelili ovo iskustvo sa nama....sad će biti puno bolje :oops: :D

Ja sjedim u ćošku i čekam da skupim hrabrosti😁
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#1145 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 05/04/2023 18:38
piupiu wrote: 05/04/2023 14:58

Šta fali umrijeti od starosti, ako si u dobrom stanju? Ali nećeš biti ako si konstantno u oblacima dima, udišeš zagadjen zrak, jedeš hranu za 'uzgoj' dijabetesa... Preci su nam bili dugovječniji od nas. A od raka pluća nije bolje umrijeti nego od starosti, believe you me.
Hm...

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Life_expectancy

A i druge stranice sa edu i gov domenama se ne bi složile.
"Pušćaj" statistiku, ovdje oko nas, svaki drugi veli 'imao sam nanu/baku/đeda, živio/la sto godina'. A nisu pušili, nego su radili, hodali, jeli pomalo.
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#1146 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by John Cleese »

suspect_zero wrote: 05/04/2023 21:06 Ja sjedim u ćošku i čekam da skupim hrabrosti😁
Ustani, kreni hrabro i reci drozi - ne! :D :lol: :kiss:
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#1147 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 06/04/2023 01:38 "Pušćaj" statistiku, ovdje oko nas, svaki drugi veli 'imao sam nanu/baku/đeda, živio/la sto godina'. A nisu pušili, nego su radili, hodali, jeli pomalo.
Ja sam se bome naslusao i prica o precima (djedovima uglavnom) koji su pusili i dozivili duboku starost prilicno zivahni i zdravi :D

Doduse, karakteristicno je za te price da govore o ljudima koji su mnogo boravili na svjezem i zaista cistom zraku, nisu sjedili u zadimljenim cumezima i koji su pusili domacu krdzu umjesto industrijskih proizvoda i to neusporedivo manje, rjedje i s vecim uzitkom u samom ritualu nego suvremeni ovisnici koji, po vlastitom priznanju, najcesce dime bez veze i jednu za drugom.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#1148 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Mishelinke »

John Cleese wrote: 06/04/2023 04:19
piupiu wrote: 06/04/2023 01:38 "Pušćaj" statistiku, ovdje oko nas, svaki drugi veli 'imao sam nanu/baku/đeda, živio/la sto godina'. A nisu pušili, nego su radili, hodali, jeli pomalo.
Ja sam se bome naslusao i prica o precima (djedovima uglavnom) koji su pusili i dozivili duboku starost prilicno zivahni i zdravi :D

Doduse, karakteristicno je za te price da govore o ljudima koji su mnogo boravili na svjezem i zaista cistom zraku, nisu sjedili u zadimljenim cumezima i koji su pusili domacu krdzu umjesto industrijskih proizvoda i to neusporedivo manje, rjedje i s vecim uzitkom u samom ritualu nego suvremeni ovisnici koji, po vlastitom priznanju, najcesce dime bez veze i jednu za drugom.
Ma ima ljudi i sa AIDS-om koji dožive starosti pa šta?

Uvijek će biti tih priča i opravdanja.
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#1149 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by John Cleese »

Mishelinke wrote: 06/04/2023 04:28 Ma ima ljudi i sa AIDS-om koji dožive starosti pa šta?

Uvijek će biti tih priča i opravdanja.
Uvijek bilo i bit ce - i ovakvih i onakvih.
Upravo u tome i jeste poenta :D
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#1150 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 06/04/2023 04:19
piupiu wrote: 06/04/2023 01:38 "Pušćaj" statistiku, ovdje oko nas, svaki drugi veli 'imao sam nanu/baku/đeda, živio/la sto godina'. A nisu pušili, nego su radili, hodali, jeli pomalo.
Ja sam se bome naslusao i prica o precima (djedovima uglavnom) koji su pusili i dozivili duboku starost prilicno zivahni i zdravi :D

Doduse, karakteristicno je za te price da govore o ljudima koji su mnogo boravili na svjezem i zaista cistom zraku, nisu sjedili u zadimljenim cumezima i koji su pusili domacu krdzu umjesto industrijskih proizvoda i to neusporedivo manje, rjedje i s vecim uzitkom u samom ritualu nego suvremeni ovisnici koji, po vlastitom priznanju, najcesce dime bez veze i jednu za drugom.
Ne znam. Kad pogledam bilans oko sebe, pranana, nepušač, živjela najduže. Ovi što su pušili umrli su redom od : 3 x rak pluća, 3 x hronična opstruktivna bolest pluća, 2 x moždani. Svi prerano.
Post Reply