Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#151601 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

sumirprimus wrote: 18/03/2023 01:52
Pozdrav domovini, pozdrav :bih:
Kakav tekst alal vjera skofka legendo
Pogotov na kraju oko za oko zub za zub :thumbup:
Kalush i Skofka, fakat vrlo ozbiljni umjetnici...
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#151602 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Za one koji sumnjaju da se nismo ukljucili u naoruzavanje Ukrajine:

https://vijesti.ba/clanak/594908/novali ... i-izvoznik
Proizvode protivoklopno oružje, za samo godinu dana uposlili novih 200 radnika
Kako je kazao direktor TRZ-a Ismo Hebibović, prošle godine je u kompleksu radilo 36 osoba, a danas pogon zapošljava 255 ljudi.
doboj71
Posts: 587
Joined: 21/07/2011 05:20

#151603 Re: Ukrajina

Post by doboj71 »

sumirprimus wrote: 18/03/2023 01:17
Brat Iponac, onaka ga suita nesto ko gladan sam :mrgreen:
Ukratko,hebem mamu putinu i rusima,gonicemo ih do moskve.Banzai. to je to
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#151604 Re: Ukrajina

Post by Dado dijasporitus »

Hame_ wrote: 17/03/2023 21:50 Ne čudi što Srbija podržava ratne zločine i genocid. Mnogi od njih i dalje obožavaju svog osuđenog ratnog zločinca.

Strašna je činjenica da je ova zemlja kandidat za članstvo u EU.

dalje_blize wrote: 17/03/2023 20:40
*a vidi mu za reverom značke / 100 za jednog
kaže mora se sad razmisliti sta da kaže i šta da čini, za razliku od prije kad je pričao i činio stvari bez razmišljanja. :izet:
lajkujMe
Posts: 12135
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#151605 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

E vidite ja cisto sumnjam da Ukrajincina fali municije.
Da je imaju u izobilju nemaju ali imaju dovoljno za odbranu i standardnu upotrebu.

Ova fama oko "nema municije" pocela prije 2 sedmice a znam sigurno da Zapad uspjeva isporuciti oko 100 do 150 hiljada granata mjesecno.

Ja vise vjerujem da je pitanje o tome da se racionilizira municija jer im treba za ofanzivu, i to daleko vise.

Harkivska ofanziva je bila s spremljenom municijom od 100 hiljada komada i nisu bili sigurni hoce li biti dovoljno.
Idu vjerovatno na to da imaju par stotina hiljada granata spremnih za proljetnu ofanzivu
User avatar
Rothmans
Posts: 2848
Joined: 21/11/2019 21:32

#151606 Re: Ukrajina

Post by Rothmans »

Jos im fali jedno 100, 200 hiljada stranih dobrovoljaca da ne remete raju po Kjivu i Lvivu
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#151607 Re: Ukrajina

Post by Gandalf »

User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#151608 Re: Ukrajina

Post by Gandalf »

User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#151609 Re: Ukrajina

Post by Gandalf »

drug_profi wrote: 18/03/2023 02:51 Za one koji sumnjaju da se nismo ukljucili u naoruzavanje Ukrajine:

https://vijesti.ba/clanak/594908/novali ... i-izvoznik
Proizvode protivoklopno oružje, za samo godinu dana uposlili novih 200 radnika
Kako je kazao direktor TRZ-a Ismo Hebibović, prošle godine je u kompleksu radilo 36 osoba, a danas pogon zapošljava 255 ljudi.
naravno da se o tome javno mnogo ne govori, jer imamo i previše u državi promoskovita
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#151610 Re: Ukrajina

Post by pici »

Naravno da stancamo granate i municiju ukrajincima i to nemilice i to jos od prvog dana.Ukrajinci su vecinom na staroj sovjetskoj opremi koju nasa namjenska moze proizvoditi.E sad kad predju na NATO standard ne znam koliko smo tu jaki al mislim da se moze i da se moralo prilagoditi jer nasa vojska je vec dvadeset godina u NATO programu i obuci.Uglavnom kako god stanca se i to nemilice.Evo od aprila pemzije u pederaciji idu jos 15% gore.Od kojih para, od kondoma i kravljeg mlijeka, ma hajte molim vas.


Oni koji misle da dodik moze to zaustaviti debelo su se zajebali, evo moldova, alzir, bahreini itd kupuju municiju i posrednik to prebaci za ukrajinu.Papiri cisti ko suza, placen porez i carina.
Gvozdeni1
Posts: 115
Joined: 09/01/2023 01:19

#151611 Re: Ukrajina

Post by Gvozdeni1 »

pici wrote: 18/03/2023 08:16 Naravno da stancamo granate i municiju ukrajincima i to nemilice i to jos od prvog dana.Ukrajinci su vecinom na staroj sovjetskoj opremi koju nasa namjenska moze proizvoditi.E sad kad predju na NATO standard ne znam koliko smo tu jaki al mislim da se moze i da se moralo prilagoditi jer nasa vojska je vec dvadeset godina u NATO programu i obuci.Uglavnom kako god stanca se i to nemilice.Evo od aprila pemzije u pederaciji idu jos 15% gore.Od kojih para, od kondoma i kravljeg mlijeka, ma hajte molim vas.


Oni koji misle da dodik moze to zaustaviti debelo su se zajebali, evo moldova, alzir, bahreini itd kupuju municiju i posrednik to prebaci za ukrajinu.Papiri cisti ko suza, placen porez i carina.
Dodik to i ne zeli zaustaviti pogotovo ako ima neki mali procenat da suti. Jer naravno zna za to.
Kao inu Srbiji, nemilice se salje ukrajini municija za grad 122mm kao i haubicka 155. Da ne pricamo o puscanoj 7,62
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#151612 Re: Ukrajina

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

mishic wrote: 17/03/2023 11:41 Vrijeđanja i prijetnje, omalovažavanja i generaliziranja koja su sve češća pokazuju da je ovdje jako puno Zahiragića jer su ga neki i nadmašili.
Zahiragić ima svpoje stavove i oni koji ih osporavaju ne bi smjeli to činiti sijući i šireći mržnju opštom generalizacijom kroz koju i naša borba, i identitetske vrijednosti, i islamofobija, i nacifašističke odrednice i kulturno-civilizacijska nipodaštavanja čitavog naroda ne mogu imati nikakvog opravdanja.

Mržnja koja iz dana u dan narasta i širi se ma s koje strane dolazila opasno je zlo a prijetnje poput one "da hoće zapucati" pa da "neki idiot nekoga upuca" zaista su prevršile svaku mjeru i vrijeme je da moderacija to sankcionira. Zahiragić i svaka druga osoba koja koristi neprimjerene izraze ima svoje "Ja" i njima treba odgovarati i napadati ih a ne poopštavati i bez ikakvog obzira vrijeđati i kompletnu boračku populaciju, čitav jedan narod, njegovu kulturu, tradiciju, običaje i sve ostalo što tokom izljeva nečijih frustracija nekome padne na um. I posebno ne na ovoj temi!
:thumbup:
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#151613 Re: Ukrajina

Post by pici »

BiH je u titino vrijeme bila zadnja linija odbrane bivse jugoslavije, zbog specificnosti terena itd.Po planu u slucaju napada rusa i zemalja varsavskog ugovora, srbija, makedonija i dio hrvatske preko slavonije i zagreba je bio otpisan, to su najcrnji scenariji bili.Sva namjenska industrija i GŠ bi bili prebaceni u BiH u tu bi se stvorio otpor.Nesto slicno su ukrajinci uradili i sve namjenske pogone prebacili na zapad, dok je bio SSSR bilo je obrnuto, vecina je bila na istoku zemlje.
Stancamo i stanca cemo za ukrajinu a dusmani mogu puknut.Slava Ukrajini.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#151614 Re: Ukrajina

Post by pici »

Gvozdeni1 wrote: 18/03/2023 08:23
pici wrote: 18/03/2023 08:16 Naravno da stancamo granate i municiju ukrajincima i to nemilice i to jos od prvog dana.Ukrajinci su vecinom na staroj sovjetskoj opremi koju nasa namjenska moze proizvoditi.E sad kad predju na NATO standard ne znam koliko smo tu jaki al mislim da se moze i da se moralo prilagoditi jer nasa vojska je vec dvadeset godina u NATO programu i obuci.Uglavnom kako god stanca se i to nemilice.Evo od aprila pemzije u pederaciji idu jos 15% gore.Od kojih para, od kondoma i kravljeg mlijeka, ma hajte molim vas.


Oni koji misle da dodik moze to zaustaviti debelo su se zajebali, evo moldova, alzir, bahreini itd kupuju municiju i posrednik to prebaci za ukrajinu.Papiri cisti ko suza, placen porez i carina.
Dodik to i ne zeli zaustaviti pogotovo ako ima neki mali procenat da suti. Jer naravno zna za to.
Kao inu Srbiji, nemilice se salje ukrajini municija za grad 122mm kao i haubicka 155. Da ne pricamo o puscanoj 7,62
Naravno da ima procenat, pas koji laje ne ujeda.
Gvozdeni1
Posts: 115
Joined: 09/01/2023 01:19

#151615 Re: Ukrajina

Post by Gvozdeni1 »

pici wrote: 18/03/2023 08:33
Gvozdeni1 wrote: 18/03/2023 08:23
Dodik to i ne zeli zaustaviti pogotovo ako ima neki mali procenat da suti. Jer naravno zna za to.
Kao inu Srbiji, nemilice se salje ukrajini municija za grad 122mm kao i haubicka 155. Da ne pricamo o puscanoj 7,62
Naravno da ima procenat, pas koji laje ne ujeda.
Ja sam to pokusao objasniti ljudim ovde.
I za nas i za Srbiju. Ta navodna podrska rusiji je samo sa bi se skupio jos koji poen vise. U stvarnosti oni su svi zapadni ljudi. Sve ostalo su pretstave za narod.
Uostalom, ima li neko toliko glup da misli da se ovde moze pivo otvoriti bez sa amerikanci to ne odobre?
Himera
Posts: 496
Joined: 17/01/2005 19:34

#151616 Re: Ukrajina

Post by Himera »

sumirprimus wrote: 17/03/2023 23:54 Agresor je na papiru mnogobrojni i jaci. No to mu dosadasnjo iskustvo ne daje ulogu fsvoriita naprotiv. Ckepi se pate i tope.brzinom putera na tavi. S obzirom na obzir kako je evropa kurvinjski politicki korektna i kako je politika u americi dihotomna ukri su odlicni, drze crtu barbarima istocnjackim atomskim mongolima. Godinu i vise. Niko nije reko da ce ih ukri pobit sve za mjesec nego da ce borba biti duga i krvava, ono sto hebbe agresorske simpatizere je nasa prognoza i realno ocekivanje da ce ruski nacisti zube slomiti DO KRAJA na Ukrajini . Dugorocna prognoza sloma treceg rima i dusanovog casrtva, a uz njih i pokoje gubernije. I vilajeta. Neka pati kome smeta dusmani ste nam svakako.
Samo lomi do kraja makar se i mi polomili, makar bilo hladno, makar nemali ekonomije i ni za hljeba. A nece biti tako. Slava Ukraini do kraja lomi bagru agresorsku :bih:
:izet: :izet:
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#151617 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

sumirprimus wrote: 18/03/2023 01:57
Kapetane zvonari ti zvone ding dong bub
Ma ovo je ukrajinska fotomontaža.

Kod rusa samo ginu zatvorenici i narkomani.
Himera
Posts: 496
Joined: 17/01/2005 19:34

#151618 Re: Ukrajina

Post by Himera »

sumirprimus wrote: 18/03/2023 00:38
Gandalf wrote: 18/03/2023 00:33 Ja kako vidim ukrajinci su već sproveli pola svoje buduće ofanzive. Da budem potpuno jasan, samo na području Bakhmuta, umlatili su na hiljade trećerimljana i neutralisali su kompletne brigade njihovog smeća od opreme. Sve to a da nisu ni krenuli ni metar prema rujanima. A kada ukrajinci krenu na rujane, opremljeni zapadnom tehnikom i avionima, od vojske moskovije neće ostati ni dugmići.
Ni blizu.
Ovo nije ofanzivno djelovanje ni sekunde. Niti priprema


analno na suho do kraja @Gandalf ne zamjeri
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#151619 Re: Ukrajina

Post by jednonogi_Jack »

Ovo su najbolji ork vojnici. Sam se zvekne u vušugla.

lajkujMe
Posts: 12135
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#151620 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Gvozdeni1 wrote: 18/03/2023 08:23
pici wrote: 18/03/2023 08:16 Naravno da stancamo granate i municiju ukrajincima i to nemilice i to jos od prvog dana.Ukrajinci su vecinom na staroj sovjetskoj opremi koju nasa namjenska moze proizvoditi.E sad kad predju na NATO standard ne znam koliko smo tu jaki al mislim da se moze i da se moralo prilagoditi jer nasa vojska je vec dvadeset godina u NATO programu i obuci.Uglavnom kako god stanca se i to nemilice.Evo od aprila pemzije u pederaciji idu jos 15% gore.Od kojih para, od kondoma i kravljeg mlijeka, ma hajte molim vas.


Oni koji misle da dodik moze to zaustaviti debelo su se zajebali, evo moldova, alzir, bahreini itd kupuju municiju i posrednik to prebaci za ukrajinu.Papiri cisti ko suza, placen porez i carina.
Dodik to i ne zeli zaustaviti pogotovo ako ima neki mali procenat da suti. Jer naravno zna za to.
Kao inu Srbiji, nemilice se salje ukrajini municija za grad 122mm kao i haubicka 155. Da ne pricamo o puscanoj 7,62
Sto se i moze vidjeti po stalnim sleperima sto izlaze od Pretisa do BNT do Konjica do Gorazda.
I novo novcati minobacaci i municija za istu iz BNT su vec snimljeni u Ukrajini.

Vrlo dobro znaju i Dodik i Vucic da FBIH stanca nemilice oruzanje i municiju za UA.
Sam Vucic je prije par sedmica uhvacen da mu u sred Srbije stancaju uveliko MLRS rakete za UA.
Kod nas se to officially prodaje Amerima, Ameri samo plate i isporuce :D
A znamo da Amerima ne treba Sovjetska municija...

Ista ta sema je bila za Irak Libiju, Afganistan...

Kad Amerima treba municije za saveznike koji trose Sovjetske kalibre mi smo medju prvima kojima se jave.


A zasto Dodik suti? Jer se i on ugradio garantujem vam 100% dal kroz usluge MZ dal kroz pare, vrlo vjerovatno i da sama RS s ono malo namjenske sto im je ostalo nemilice stanca za Ukrajince.


I nemojte padati na folove kako nema municije, situacija je drasticno drasticno bolja nego u Aprilu prosle godine.

Rjeseni su resursi i za zapadna i za sovjetska oruzanja samo sto nivo jos uvijek nije na nivou gdje mogu rokati bez milosti nego mora se racionilizirati ako misle skupiti mts za ofanzivna dejstva


A predpostavljan da se upravo to desava na frontu,i sve vecu sumnju imam da su Ukrajinci debelo navukli Ruse na Bakhmut. Nevjerovatno koliko su fiksirani na Bakhmut i citava propagandna masinerija Ukrajine je ustelena tako da predstavi da je sve u groznoj situaciju.

Jel moram napomenuti da je Gubitak Bakhmuta kao npr gubitak Kupianska,prosle godine su pali daleko daleko vazniji gradovi i daleko veci, Severodonetsk je imao 100.000 populacije a Bakhmut 30.000.
Iza Bakhmuta se nalazi jos bolji polozaj za odbranu.

Tako da ovo ne pije vode, takodjer se ne bi sekirao za gubitak najboljih ljudi kod Ukrajinaca, sama 93 brigada se zali da ima previse ljudstva za brigadnu strukturu (5000) tako da ne fali ni ljudstva. A s druge strane ni jedna brigada u Bakhmutu nije angazovana u punom sastavu, u najvecem slucaju u pitanju je jedan bataljon od svake brigade.


Sto je jos bitno Ukrajinci su uspjeli ove zime minimizirati gubitke tehnike pravo, u posljednje vrijeme slabo unistene Ukrajiske tehnike, pogotovo tenkova, oklopa i MRAP
U pozadini se nalaze sad vec ogromne kolicine oklopa i tenkova.


Kod Bakhmuta koliko vidim najvise strada logistika (kamioni, pickup, kombiji) i nesto masinerije tipa bagera.

Rusi nisu te srece svaki dan po 1 bataljon oklopa im nestane s lica zemlje. Ali oni napadaju i moraju trositi resurse.
emirolini
Posts: 3493
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#151621 Re: Ukrajina

Post by emirolini »

jednonogi_Jack wrote: 18/03/2023 09:13
Spoiler
Show
Ovo su najbolji ork vojnici. Sam se zvekne u vušugla.

Dobar primjer za ostale Rusisticko fasisticke cetnike
lajkujMe
Posts: 12135
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#151622 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Mehanizovani napad Ukrajinaca M113 s pjesadijom i vjerovatno 1 do 2 tenka za podrsku

Napadaju Ruske polozaje, izuzetno dobro kretanje i dimne zavjese da ih ne pogodi atgm ili rpg
User avatar
Truba
Posts: 81181
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#151623 Re: Ukrajina

Post by Truba »

DebelinJoe
Posts: 1574
Joined: 03/03/2021 20:06

#151624 Re: Ukrajina

Post by DebelinJoe »

lajkujMe wrote: 18/03/2023 09:29 Mehanizovani napad Ukrajinaca M113 s pjesadijom i vjerovatno 1 do 2 tenka za podrsku

Napadaju Ruske polozaje, izuzetno dobro kretanje i dimne zavjese da ih ne pogodi atgm ili rpg
Ovdje Ukrajinci imaju više mehanizacije i oklopa nego cijeli nas Prvi korpus pred kraj rata.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#151625 Re: Ukrajina

Post by madner »

kluz franjo wrote: 18/03/2023 01:02 Ja se taman nešto malo i uznemirim i zabrinem za situaciju na frontovima u Ukrajini, ali onda se oglasi madner sa svojim analitičkim prognozama i onda me on umiri.
Kao onaj Gonzo. Gdje se madner i njegova "ekspertiza" pojavi, tu ovaj... kako ga on zove "kepec, komičar, ublehaš", a ukrajinska ZSU pobjeđuje.
Slava Ukrajini!
Jos jedan jadnik koji nema nista drugo nego da igra na igraca.
Stovatelj kepeci su svi isti.
Post Reply