BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#1 BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Benjaminsky »

Za one koji ne znaju: https://bosniakdna.com

A ovdje su oni koji su već poslali svoj uzorak DNK i dobili povratnu informaciju:
https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... 32882&z=18
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#2 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Benjaminsky »

Nekad su Bošnjaci bili zainteresovani za ovu temu, ali sada niko ne raguje na temu. Sedamdeset ih je vidjelo topic, ali niko ništa nije napisao...
A kad pogledam listu na drugom linku vidim da je nekoliko sotina Bosanaca uradilo test za DNK, međutim, ovdje izgleda niko ne komenira. Ja sam to uradio prije 4 godine i zaista sam se iznenadio kad su mi poslali rezultate.
User avatar
W0rM
Posts: 2370
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#3 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by W0rM »

Benjaminsky wrote: 07/03/2023 20:36 Nekad su Bošnjaci bili zainteresovani za ovu temu, ali sada niko ne raguje na temu. Sedamdeset ih je vidjelo topic, ali niko ništa nije napisao...
A kad pogledam listu na drugom linku vidim da je nekoliko sotina Bosanaca uradilo test za DNK, međutim, ovdje izgleda niko ne komenira. Ja sam to uradio prije 4 godine i zaista sam se iznenadio kad su mi poslali rezultate.
Nisam radio na ovoj stranici DNK analizu, ali sam radio na ancestry.com, nako, zanimljivo.

Image
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#4 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Benjaminsky »

W0rM wrote: 07/03/2023 20:44Nisam radio na ovoj stranici DNK analizu, ali sam radio na ancestry.com, nako, zanimljivo.
Bogme i ovdje gdje sam ja poslao uzorak DNK "svašta nešto" su mi otkrili, te odakle su najstariji moji preci, s kim su se susretali, tj. "ukrštavali", koji je procenat određene "nacionalne krvi", pa proizilazi da sam dobro sabran sa svih strana; od Irana, preko Španije, Balkana, Turske... I još su mi ktomu otkrili tridesetak "rođaka" na nekoliko kontinenata koji imaju skoro pa identičnu DNK sliku.
User avatar
W0rM
Posts: 2370
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#5 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by W0rM »

Benjaminsky wrote: 08/03/2023 07:27
W0rM wrote: 07/03/2023 20:44Nisam radio na ovoj stranici DNK analizu, ali sam radio na ancestry.com, nako, zanimljivo.
Bogme i ovdje gdje sam ja poslao uzorak DNK "svašta nešto" su mi otkrili, te odakle su najstariji moji preci, s kim su se susretali, tj. "ukrštavali", koji je procenat određene "nacionalne krvi", pa proizilazi da sam dobro sabran sa svih strana; od Irana, preko Španije, Balkana, Turske... I još su mi ktomu otkrili tridesetak "rođaka" na nekoliko kontinenata koji imaju skoro pa identičnu DNK sliku.
Nako, lijepo je znati. Na primjer moji su iz Hercegovine, prezime mi je zapravo iz okoline Kalinovika i Gacka, ali eto dosta prezimenjaka imam po Hrvatskoj.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#6 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Bobi »

Benjaminsky wrote: 08/03/2023 07:27
W0rM wrote: 07/03/2023 20:44Nisam radio na ovoj stranici DNK analizu, ali sam radio na ancestry.com, nako, zanimljivo.
Bogme i ovdje gdje sam ja poslao uzorak DNK "svašta nešto" su mi otkrili, te odakle su najstariji moji preci, s kim su se susretali, tj. "ukrštavali", koji je procenat određene "nacionalne krvi", pa proizilazi da sam dobro sabran sa svih strana; od Irana, preko Španije, Balkana, Turske... I još su mi ktomu otkrili tridesetak "rođaka" na nekoliko kontinenata koji imaju skoro pa identičnu DNK sliku.
Nadji kakvog prijatelja afro-evropljanina, daj mu svoj dnk(pljuvačku) nek pošalje sa svojim podatcima, iznenadit ces se kako si sad ustvari iz centralne Afrike..država Kongo :D.
Koliko ličnih podataka pošalješ i bez te pljuvačke na osnovu informacija sa interneta napišu ti baš ono što očekuješ :D.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#7 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Benjaminsky »

Bobi wrote: 08/03/2023 09:48Nadji kakvog prijatelja afro-evropljanina, daj mu svoj dnk(pljuvačku) nek pošalje sa svojim podatcima, iznenadit ces se kako si sad ustvari iz centralne Afrike..država Kongo :D.Koliko ličnih podataka pošalješ i bez te pljuvačke na osnovu informacija sa interneta napišu ti baš ono što očekuješ :D.
Griješite, jer ne znate dovoljno. Lako je minorizirati, ali je teško dokazati. Nema argumenata u vašim tvrdnjama.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Truba »

koji je smisao ovoga projeka
ima li to smisla

svi su ljudi braća jel tako?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#9 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Bobi »

Benjaminsky wrote: 08/03/2023 11:00
Bobi wrote: 08/03/2023 09:48Nadji kakvog prijatelja afro-evropljanina, daj mu svoj dnk(pljuvačku) nek pošalje sa svojim podatcima, iznenadit ces se kako si sad ustvari iz centralne Afrike..država Kongo :D.Koliko ličnih podataka pošalješ i bez te pljuvačke na osnovu informacija sa interneta napišu ti baš ono što očekuješ :D.
Griješite, jer ne znate dovoljno. Lako je minorizirati, ali je teško dokazati. Nema argumenata u vašim tvrdnjama.
Eto...pogledaj koje si ti sve podatke dao o sebi osim te pljuvačke ? Ti si ovo vidio prije mozda mjesec dva i znas sta je ispravno, pa eto ja znam za to više od 10 godina i kako fercera .
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#10 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Bobi »

Truba wrote: 08/03/2023 11:05 koji je smisao ovoga projeka
ima li to smisla

svi su ljudi braća jel tako?
Pa da, svi smo nastali od jednog covjeka :D, ma ljudi uzimaju pare lopatom za 100 dolara ili koliko više ti lijepo napise na osnovu podataka licnih kao eto sa balkana si ali imas procenata ovih onih sve zacinjeno ilustacijama :D, NIJE TO VIDJELO dnk ANALIZU :D.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12423
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#11 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by dr_Evil »

PRije 3 godine sam gledao emisiju na N1, tad sam vidio slicno srpski dnk projekat gdje gonjaju narod po Hercegovini, i onda sam se smijao tome.

Marjanovic im lijepo objasnio da se tu moze raditi o populaciji, a ni pod razno o nacijama. Ko da su iliri znali da cemo mi biti Bosnjaci, Srbi ili Hrvati, a tek stanovnici vincanske ili vucedolske civilizacije.

Mislim da se emisija zvala Crvena linija i tema je bila o najstarijim nacijama na balkanu.

Hele nejse sto bi rekli neki nasi. Idiotizam, svakako sam odlucio da budem Ardijejac ili Daors. Zabolila me glava od ovih vise
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Benjaminsky »

Bobi wrote: 08/03/2023 12:42Eto...pogledaj koje si ti sve podatke dao o sebi osim te pljuvačke ? Ti si ovo vidio prije mozda mjesec dva i znas sta je ispravno, pa eto ja znam za to više od 10 godina i kako fercera.
Znači ne vjerujete u genetiku kojom se na osnovu brisa iz grla može puno toga zaključiti. Ne znam koliko imate godina, ali stavovi su vam djetinji. Na vašu žalost, nisam to vidio prije mjesec-dva, već sam prije 12 godina sam napravio prvu analizu. Onda sam napravio još jednom kod druge firme. Rezultati su bili 95 % identični. Kasnsije sam, vremenom uspostavio vezu sa desetak ljudi za koje nisam ni znao da su mi rod. Budući da se preko 50 godina bavim genealogijom i imam dovoljno veliku bazu podataka, provjerio sam sve one koji su mi se javili (ili sam ih ja kontaktirao). Nismo ni znali da smo rođaci i pomogao sam im da naprave svoje rodoslovno stablo čak četrnaest koljena uzlazno. (Pogledajte uzlazno rodoslovno stablo zadnjeg bosanskog princa u mojoj knjizi Atlas rodoslovnih karata BiH".) Zapravo je besmisleno pričati s nekim tko a priori odbija mogućnost spoznaje i tko ne zna ni imena svojih pradjedova. Povlačim se, jer ima puno onih koji su uvjereni da sve znaju. A ja znam relativno malo mada imam neko prednanje iz te oblasti. Možda su genetika i genalogija nekome nebitni, meni su bitno jer puno govori o svima nama.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#13 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by vazi »

Benjaminsky wrote: 07/03/2023 11:18 Za one koji ne znaju: https://bosniakdna.com

A ovdje su oni koji su već poslali svoj uzorak DNK i dobili povratnu informaciju:
https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... 32882&z=18
Skupi ste :D

Mi smo te testove odradili puno jeftinije , istina , nismo išli do haplo grupe već ono Balkan, istočna evropa Itd ..
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#14 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by stubrijez »

Benjaminsky wrote: 10/03/2023 21:21
Bobi wrote: 08/03/2023 12:42Eto...pogledaj koje si ti sve podatke dao o sebi osim te pljuvačke ? Ti si ovo vidio prije mozda mjesec dva i znas sta je ispravno, pa eto ja znam za to više od 10 godina i kako fercera.
Znači ne vjerujete u genetiku kojom se na osnovu brisa iz grla može puno toga zaključiti. Ne znam koliko imate godina, ali stavovi su vam djetinji. Na vašu žalost, nisam to vidio prije mjesec-dva, već sam prije 12 godina sam napravio prvu analizu. Onda sam napravio još jednom kod druge firme. Rezultati su bili 95 % identični. Kasnsije sam, vremenom uspostavio vezu sa desetak ljudi za koje nisam ni znao da su mi rod. Budući da se preko 50 godina bavim genealogijom i imam dovoljno veliku bazu podataka, provjerio sam sve one koji su mi se javili (ili sam ih ja kontaktirao). Nismo ni znali da smo rođaci i pomogao sam im da naprave svoje rodoslovno stablo čak četrnaest koljena uzlazno. (Pogledajte uzlazno rodoslovno stablo zadnjeg bosanskog princa u mojoj knjizi Atlas rodoslovnih karata BiH".) Zapravo je besmisleno pričati s nekim tko a priori odbija mogućnost spoznaje i tko ne zna ni imena svojih pradjedova. Povlačim se, jer ima puno onih koji su uvjereni da sve znaju. A ja znam relativno malo mada imam neko prednanje iz te oblasti. Možda su genetika i genalogija nekome nebitni, meni su bitno jer puno govori o svima nama.
Cekaj malo... svaka ti cast al ovo sto si napisao mi nije jasno... Jel tvrdis da na osnovu brisa mozes naci rodjaka????????????????' Haj molim te reci kako, to me bas interesuje al Bgm me ingteresuje. Malo znam o tome, sigurno manje od tebe ako je tako kako kazes ali to sto si rekao je cisti SF ako nije problem da me uvjeris. Razumijem gdje postoji baza kao kad traze poginule i to, ali da nadjes nekog na osnovu cega i kako u bijelom svijetu ne znam. Ne kontam. DNK i ovi brisevi moderni (znam ih nekoliko na kraju odustali, nesto se skenjali kad je trebalo poslati valjda ih strah da saznaju od ceg su otpali, pacenici...) je jedno to je cista statistika nema tu nikakvog imena ni prezimena, ali ako grijesim bas bih volio da mi kazes.....?
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#15 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Benjaminsky »

stubrijez wrote: 11/03/2023 07:33Jel tvrdis da na osnovu brisa mozes naci rodjaka????????????????'... to sto si rekao je cisti SF ako nije problem da me uvjeris. Razumijem gdje postoji baza kao kad traze poginule i to, ali da nadjes nekog na osnovu cega i kako u bijelom svijetu ne znam.
Šta mislite šta su preživjeli članovi dinastije Romanov dali na uvid komisiji koja je uspoređivala njihov DNK s onim kojeg su našli kod strijeljanih Nikole II. i njegove obitelji? Dali su samo kako netko reče pljuvačku, tj. bris iz usta. I na osnovu toga su sve ostalo zaključili... Razumijem da je to za vas SF jer ono što ne znate i jeste SF. Nemam namjeru nikoga ni u šta uvjeravati. Isto tako ne postoji ni baza podataka faraona iz Egipta, pa današnja genetika s dovoljnom sigurnošću može izvesti pouzdan zaključak tko je kome bio rođak - uspoređujući mumije, tj. njihov DNK.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#16 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Benjaminsky »

vazi wrote: 11/03/2023 06:37Skupi ste :D Mi smo te testove odradili puno jeftinije , istina , nismo išli do haplo grupe već ono Balkan, istočna evropa Itd.
NAUKA I ISTINA NIKAD NISU SKUPE. (za onoga koji zna vrijednost nauke i istine)
A u verziji koju sam ja platio dobio sam i haplo grupe.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#17 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by vazi »

Bobi wrote: 08/03/2023 09:48
Benjaminsky wrote: 08/03/2023 07:27

Bogme i ovdje gdje sam ja poslao uzorak DNK "svašta nešto" su mi otkrili, te odakle su najstariji moji preci, s kim su se susretali, tj. "ukrštavali", koji je procenat određene "nacionalne krvi", pa proizilazi da sam dobro sabran sa svih strana; od Irana, preko Španije, Balkana, Turske... I još su mi ktomu otkrili tridesetak "rođaka" na nekoliko kontinenata koji imaju skoro pa identičnu DNK sliku.
Nadji kakvog prijatelja afro-evropljanina, daj mu svoj dnk(pljuvačku) nek pošalje sa svojim podatcima, iznenadit ces se kako si sad ustvari iz centralne Afrike..država Kongo :D.
Koliko ličnih podataka pošalješ i bez te pljuvačke na osnovu informacija sa interneta napišu ti baš ono što očekuješ :D.
Bas i nije tako :)

Moj najbliži rod poslao uzorak iz Afrike i ustanovili nam srodstvo :)

Navedeš ime prezime i adresu čini mi se … ne sjećam se vise navodi li se mjesto rođenja. A i da jeste , muž i ja Bosanci poslali na analizu iz dijaspore :D
Došli nam različiti rezultati ali bas dobro različiti :) ja veći starosjedilac od njega pa mu vokri :lol:
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#18 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by vazi »

Benjaminsky wrote: 11/03/2023 13:29
vazi wrote: 11/03/2023 06:37Skupi ste :D Mi smo te testove odradili puno jeftinije , istina , nismo išli do haplo grupe već ono Balkan, istočna evropa Itd.
NAUKA I ISTINA NIKAD NISU SKUPE. (za onoga koji zna vrijednost nauke i istine)
A u verziji koju sam ja platio dobio sam i haplo grupe.
Ovaj test je bio oko 60€ a vas , tj ovaj gore na linku je puno skuplji …

Image

Ovih 7% je ovo :

I nasli mi 5689 rođaka :lol:


Image
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#19 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Benjaminsky »

Ja sam išao na My heritage, a onda Family Tree DNK.
Seawolf
Posts: 7727
Joined: 14/06/2012 22:59

#20 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by Seawolf »

I koja ste Y-DNK haplogrupa?
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#21 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by MehmedPasaMoric »

Sasvim irelevantna informacija, ne kontam zasto se ljudi loze na taj DNK :? sta meni znaci sto mi je prapradedo prije 1000 godina potpetio nekog iz danasnje Estonije pa sad imam 0.04% Estonskog DNK?

Jedna stvar, a druga stvar primijetio sam da se na tu DNK demagogiju najvise loze pripadnici naroda koji su globalno na nivou statisticke greske i nikad nista nisu doprinijeli tipa Bosnjaka, Srba, Hrvata itd, cisto sumnjam da ijednog jedinog Kineza, Indijca, Japnca, Iranca zaboli Hasimaga kakav mu je DNK
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18322
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#22 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by GandalfSivi »

MehmedPasaMoric wrote: 11/03/2023 21:10 Sasvim irelevantna informacija, ne kontam zasto se ljudi loze na taj DNK :? sta meni znaci sto mi je prapradedo prije 1000 godina potpetio nekog iz danasnje Estonije pa sad imam 0.04% Estonskog DNK?

Jedna stvar, a druga stvar primijetio sam da se na tu DNK demagogiju najvise loze pripadnici naroda koji su globalno na nivou statisticke greske i nikad nista nisu doprinijeli tipa Bosnjaka, Srba, Hrvata itd, cisto sumnjam da ijednog jedinog Kineza, Indijca, Japnca, Iranca zaboli Hasimaga kakav mu je DNK

Kako znas da je bio prapradedo, a ne da je prapranana podletila gdje? :D
User avatar
W0rM
Posts: 2370
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#23 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by W0rM »

stubrijez wrote: 11/03/2023 07:33
Cekaj malo... svaka ti cast al ovo sto si napisao mi nije jasno... Jel tvrdis da na osnovu brisa mozes naci rodjaka????????????????' Haj molim te reci kako, to me bas interesuje al Bgm me ingteresuje. Malo znam o tome, sigurno manje od tebe ako je tako kako kazes ali to sto si rekao je cisti SF ako nije problem da me uvjeris.
Moze i to funkcionise preko ovog testa. Istina i druga osoba mora uraditi test koja je tamo u bijelom svijetu da budete u istoj bazi podataka. To otprilike izgleda ovako kao na slici.

Image
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#24 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by MehmedPasaMoric »

GandalfSivi wrote: 11/03/2023 21:12
MehmedPasaMoric wrote: 11/03/2023 21:10 Sasvim irelevantna informacija, ne kontam zasto se ljudi loze na taj DNK :? sta meni znaci sto mi je prapradedo prije 1000 godina potpetio nekog iz danasnje Estonije pa sad imam 0.04% Estonskog DNK?

Jedna stvar, a druga stvar primijetio sam da se na tu DNK demagogiju najvise loze pripadnici naroda koji su globalno na nivou statisticke greske i nikad nista nisu doprinijeli tipa Bosnjaka, Srba, Hrvata itd, cisto sumnjam da ijednog jedinog Kineza, Indijca, Japnca, Iranca zaboli Hasimaga kakav mu je DNK

Kako znas da je bio prapradedo, a ne da je prapranana podletila gdje? :D
Pa valjda mi je ta druga osoba automatski prapranana :ginisovac:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#25 Re: BOŠNJAČKI DNK PROJEKT

Post by stubrijez »

Benjaminsky wrote: 11/03/2023 13:27
stubrijez wrote: 11/03/2023 07:33Jel tvrdis da na osnovu brisa mozes naci rodjaka????????????????'... to sto si rekao je cisti SF ako nije problem da me uvjeris. Razumijem gdje postoji baza kao kad traze poginule i to, ali da nadjes nekog na osnovu cega i kako u bijelom svijetu ne znam.
Šta mislite šta su preživjeli članovi dinastije Romanov dali na uvid komisiji koja je uspoređivala njihov DNK s onim kojeg su našli kod strijeljanih Nikole II. i njegove obitelji? Dali su samo kako netko reče pljuvačku, tj. bris iz usta. I na osnovu toga su sve ostalo zaključili... Razumijem da je to za vas SF jer ono što ne znate i jeste SF. Nemam namjeru nikoga ni u šta uvjeravati. Isto tako ne postoji ni baza podataka faraona iz Egipta, pa današnja genetika s dovoljnom sigurnošću može izvesti pouzdan zaključak tko je kome bio rođak - uspoređujući mumije, tj. njihov DNK.
O tome i govorim, znaci moras posjedovati neku bazu... bez baze brisi kolko hoces, ergo svi zemljani bi morali dati briseve pa da ti nesto konkretno zakljucis cista matematika. da te citiram usporedjujuci mumije dakle moras imati dvije ili vise jedinki pa da bi nesto nasao i uporedjivao...bez toga nagadjanje... ne volim pausalne stvari pa sam zato reagovao, kazes nasao rodjaka to mi je nejasno znaci morao si za tog i tog pretpostaviti pa da on uzima bris itd. zato sam pitao a nisi mi odgovorio. Nebitno...
Post Reply