Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#45226 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

ucenik1234 wrote: 11/02/2023 18:14
Dope_Man wrote: 10/02/2023 12:33 Pitanje za ove koji znaju oko dijagnostika. Imam igrom slucaja neku Delphi dijagnostiku (kopirao sebi kad sam mehanicaru iz komsiluka sredjivao laptop, rekoh da se nadje :D ). Nadjoh to jucer nakon par godina skupljanja prasine, pa sad nesto razmisljam da konacno uzmem i neki OBDII - USB kabal, onako da mogu par puta godislje vidjeti da li sta auto ima za reci pa ako ima da se najavim doktoru.

Vidim ima pun klinac kablova itd.. je li svejedno koji se uzima jer svakako softver radi citanje, il ipak treba ganjati neki specifican/kompatibilan sa tim programom?
Najbolje ti je Bluetooth ELM 327 port kupiti, i povezati sa laptopom. Ja imam već 5 godina ovakav:

https://www.ebay.com/itm/283821808257?h ... R4j9vJfIYQ

I instalirao na mobitelu Car Scanner, i kad mi se check engine upali zbog loseg plina nekada, ponistim gresku, a mozes i pratit parametre live tokom voznje. Uglavnom, prejaka stvar :thumbup:
Odlicno za imat, a moze se nabaviti do 10 KM. Ta paid verzija app cak nudi i mogucnost kodiranja na nekim vozilima. Licenica svega par dolara. Odlicna stvar za imat u autu a ne zauzima mnogo prostora.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45227 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

onaj lezaj nasao meyle i swag, kakav je kvalitet ova 2?
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45228 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ja kad sam kupovao lezaj za sx4, kutija FAG, unutra japanski lezaj NTN. :-D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45229 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

nema niko fag :lol: , o ntn da ne pricam...
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#45230 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

ni skf nema?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45231 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

kabal1337 wrote: 11/02/2023 21:46 ni skf nema?
ima 45x75x17 i 45x75x23, al nema 19, ostavio sam broj tel.da mi javi :thumbup:
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45232 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

ucenik1234 wrote: 11/02/2023 18:14
Dope_Man wrote: 10/02/2023 12:33 Pitanje za ove koji znaju oko dijagnostika. Imam igrom slucaja neku Delphi dijagnostiku (kopirao sebi kad sam mehanicaru iz komsiluka sredjivao laptop, rekoh da se nadje :D ). Nadjoh to jucer nakon par godina skupljanja prasine, pa sad nesto razmisljam da konacno uzmem i neki OBDII - USB kabal, onako da mogu par puta godislje vidjeti da li sta auto ima za reci pa ako ima da se najavim doktoru.

Vidim ima pun klinac kablova itd.. je li svejedno koji se uzima jer svakako softver radi citanje, il ipak treba ganjati neki specifican/kompatibilan sa tim programom?
Najbolje ti je Bluetooth ELM 327 port kupiti, i povezati sa laptopom. Ja imam već 5 godina ovakav:

https://www.ebay.com/itm/283821808257?h ... R4j9vJfIYQ

I instalirao na mobitelu Car Scanner, i kad mi se check engine upali zbog loseg plina nekada, ponistim gresku, a mozes i pratit parametre live tokom voznje. Uglavnom, prejaka stvar :thumbup:
I sta ti izbaci, koju gresku, fuel mixture too lean, siromasna smjesa?
Siromasna smjesa nije dobra za motor.
Nece nikad upaliti check engine ma koliko plin bio los ako je plinska mapa kako treba.
Evo 170.000 km na plinu, sipam gdje je najjeftinije nikad se upalila nije.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#45233 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Meni se ponekad upali kad je na leru. Prebogata smjesa. I to se ne dešava sad kad su minusi.
Vozao na benzin da vidim hoće li se upaliti. Potrošio rezervoar. Ništa.
Na plin kad sam prebacio drugi treci dan se malo zatrese motor i lampica.
I onda opet 10-15 dana nista. Kad je vruce vani, iznad 20, isto nista ili jako rijetko. Samo kad su ovako temperature od 0-15 pali se u svakoj guzvi na cesti kad se duze vozi mic po mic ili na leru. Kontam da mora biti neke veze sa citanjem temerature zraka, ali zasto je onda na benzinu sve ok.
Uglavnom hocu da sakupim sto vise informacija kad se desava prije nego odem na servis u martu, da je lakse skontat sta je.
Ako neko ima sugestiju sta bi moglo biti?
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#45234 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

ucenik1234 wrote: 11/02/2023 18:14
Dope_Man wrote: 10/02/2023 12:33 Pitanje za ove koji znaju oko dijagnostika. Imam igrom slucaja neku Delphi dijagnostiku (kopirao sebi kad sam mehanicaru iz komsiluka sredjivao laptop, rekoh da se nadje :D ). Nadjoh to jucer nakon par godina skupljanja prasine, pa sad nesto razmisljam da konacno uzmem i neki OBDII - USB kabal, onako da mogu par puta godislje vidjeti da li sta auto ima za reci pa ako ima da se najavim doktoru.

Vidim ima pun klinac kablova itd.. je li svejedno koji se uzima jer svakako softver radi citanje, il ipak treba ganjati neki specifican/kompatibilan sa tim programom?
Najbolje ti je Bluetooth ELM 327 port kupiti, i povezati sa laptopom. Ja imam već 5 godina ovakav:

https://www.ebay.com/itm/283821808257?h ... R4j9vJfIYQ

I instalirao na mobitelu Car Scanner, i kad mi se check engine upali zbog loseg plina nekada, ponistim gresku, a mozes i pratit parametre live tokom voznje. Uglavnom, prejaka stvar :thumbup:
Ne izbacuje tebi gresku zbog loseg plina vec zbog lose nastimane plinske mape.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45235 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Image
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#45236 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Pogresno gorivo nasuli na b/pumpi, rekose iz bihamka moguce Adblue, pri vrhu se vidi benzin, doduse rece radnica na kasi da im se pistolj zaglavio, predjoh cca 3km i ugasi se motor ... Ja sr*nja u ruandi

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45237 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Odakle AdBlue u benzinu, odnosno kako može kroz pištolj doći iz cisterne za benzin bilo šta drugo. To mi više smrdi da je voda.

To je za inspekcije i obavezno pismeni zahtjev za naknadu štete. Pogotovo ako je na pištolju jasno pisalo Benzin 95 ili slično.

Koje auto je u pitanju, je li direktno ubrizgavanje ili je MPI?
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#45238 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

EFD22 wrote: 12/02/2023 00:07 Odakle AdBlue u benzinu, odnosno kako može kroz pištolj doći iz cisterne za benzin bilo šta drugo. To mi više smrdi da je voda.

To je za inspekcije i obavezno pismeni zahtjev za naknadu štete. Pogotovo ako je na pištolju jasno pisalo Benzin 95 ili slično.
Pitala me na kasi 2x jel sipate AdBlue, kontam vidi na ekranu sta onaj rudonja tanka +zsglavio "pistolj", ono pri vrhu je benzin laksi je, a ovo ostalo, haj znaj

Tsi benzinac
Last edited by iceman ze on 12/02/2023 00:13, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45239 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

U pizdu materinu. Sranje
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45240 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Obavezno prijaviti slučaj inspekciji. Kantonalna tržišna inspekcija bi ti tu trebala biti adresa. https://www.zdk.ba/kantonalna-uprava-za ... ke-poslove

Navedi sve činjenice. Automobil na pregled i traži napismeno da ti se napišu sve štete nakon dijagnoze.

Obavezno traži naknadu štete sudskim putem, angažuj dobrog advokata. Jer nije do tebe.

Nadam se da nije velika šteta. Ali kolika god da bude, zaganjaj ih.

Ne znam ima li potrebe da zoveš policiju da naprave zapisnik i možda izuzmu taj uzorak. Ili da to čuvaš za inspekciju. Nisam siguran s pravne strane da li ti uopće treba policijski zapisnik.

Kako god čuvaj taj uzorak i čuvaj račun, i sa inspekcijom i advokatom lagano u proceduru. Potrajat će, ali će na kraju biti u tvoju korist.


A što se motora tiče, nadam se da nisu stradale dizne, moguće je da ima senzor vode u filteru goriva pa je možda zbog zaštite ugasio motor preventivno.

I ne pokušavaj upaliti motor više. Nemoj ni kontakt davati ako ne moraš. Dok se sve ne pregleda i ispere.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#45241 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

Ako je HP pumpa riknula auto je totalka.
User avatar
B6Redhell
Posts: 7816
Joined: 25/12/2010 04:56

#45242 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Jake su te HPFP u TSI nece tek tako riknuti, ipak je ulje podmazuje, ja mislim da nije katastrofalno, ali sve troskove popravke trebaju snositi i ganjati s njima…
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#45243 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Jos nam samo reci gdje je to bilo, da zaobilazimo.
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#45244 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

iceman ze wrote: 12/02/2023 00:11
EFD22 wrote: 12/02/2023 00:07 Odakle AdBlue u benzinu, odnosno kako može kroz pištolj doći iz cisterne za benzin bilo šta drugo. To mi više smrdi da je voda.

To je za inspekcije i obavezno pismeni zahtjev za naknadu štete. Pogotovo ako je na pištolju jasno pisalo Benzin 95 ili slično.
Pitala me na kasi 2x jel sipate AdBlue, kontam vidi na ekranu sta onaj rudonja tanka +zsglavio "pistolj", ono pri vrhu je benzin laksi je, a ovo ostalo, haj znaj

Tsi benzinac
Sta ti pise na racunu da je nasuto?
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#45245 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Najbolje ne paliti auto, traziti da se istanka pogresno gorivo.
User avatar
shape of despair
Posts: 3988
Joined: 09/04/2008 18:41

#45246 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shape of despair »

Aditivi za dizel sto ide na svakih 2-3k, da ne,onako radi reda,ima li efekta ili ne. Nije sad neka pljacka sq cijenom
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7116
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45247 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

jbo majku, ne moze coek da se ne upita o sudbini i nesreci - coek renoviro sjeban motor - presvuko ga za kolko sam skonto kamaru para - i onda dodjes na benzinsku i nasuju ti pišaku u rezervar..... ja bi se štrikiro..... :run:
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45248 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Mom su koleZi nasuli skoro pun rezervoar beMzina u dizelaša, auto se ugasilo nakon par km.
U servisu ispraznili rezervoar, nasuli pravo gorivo i gas, nije bilo nikakve štete.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7116
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45249 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

desilo mi se isto i isto u Zenici - mozda je i ista puNpa :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#45250 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

NediM17 wrote: 12/02/2023 09:43 Mom su koleZi nasuli skoro pun rezervoar beMzina u dizelaša, auto se ugasilo nakon par km.
U servisu ispraznili rezervoar, nasuli pravo gorivo i gas, nije bilo nikakve štete.
Zato sto je kvalitetan beMzin bio :D
Post Reply