INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
komsinica_s_drugog
Posts: 886
Joined: 23/12/2018 19:16

#10151 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by komsinica_s_drugog »

Danas sam popizdila u prodavnici. Elem, svaki put kad odem kao da mi neko samar sveze jer svaki put vidim bar dva artikla koji su poskupili za par dana. Tako danas, htjedoh kupit Fresco pomfrit, pogledam cijenu 5. 30. KM 1 kg. Zadnji put kad sam kupovala, a ima tome par mjeseci pa se ne sjecam tacno u fening bio je oko 3.80.
Odustanem, potrazim drugi, Golden River, 1 kg, cijena 3.80. Uzmem njega i dva hljeba, pa na kasu. Otkuca mi kasirka racun preko 8KM. Platim ali mi nije jasno, i odmah pogledam racun kad tamo stoji cijena pomfrita 5.20KM. Odmah kazem kasirki da na zamrzivacu stoji druga cijena, pita me hocu li platit ili vratit, rekoh hocu platit po cijeni koja je istaknuta. Ode ona do zamrzivaca, cita bar kod, jest ta, al' s drugom cijenom. Zove seficu. Dolazi ona i objasnjava mi da vjerovatno radnici nisu stigli zamijenit cijenu tu. A, rekoh, u kompjuteru ste stigli :D Ja hocu da kupim ovaj pomfrit po ovoj cijeni. I da slikam ovo sto radite.
I nije mi dala, izvuce onu cijenu.
Da se obratim inspekciji? Kako ce mi vjerovati bez dokaza?
Uspjela sam samo racun slikati.

Sto se tice pomfrita dobila sam razliku novca.

Stvarno mi je vise dosta da od mene prave majmuna na svakom koraku. Odbijam da platim kilogram sira 20 KM, kilogram pilecih prsa 14 KM, litar mlijeka 2.60 KM itd.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10152 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Pileca prsa 9.5 KM danas u Crvenoj jabuci koja slovi kao skuplji market pa mislim da ce ti koji traze preko 10 KM uskoro odustati....treba isto tako bojkotirati obicne gaude i edamere od 17-18 KM. Ja radije necu jesti gaude nego kupiti biljnu zamjenu po 12 KM ili Gaudu po 18 KM. Pa te Gaude prije godinu znale biti 8.95 na akcijama ljudi nisu blesavi ok inflacija ali kako to 100% na istom artiklu? Digni brate ali 20-30% koliko je opravdano sve preko pljacka
Last edited by Nokian808 on 12/01/2023 20:01, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10153 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

komsinica_s_drugog wrote: 12/01/2023 19:07 Danas sam popizdila u prodavnici. Elem, svaki put kad odem kao da mi neko samar sveze jer svaki put vidim bar dva artikla koji su poskupili za par dana. Tako danas, htjedoh kupit Fresco pomfrit, pogledam cijenu 5. 30. KM 1 kg. Zadnji put kad sam kupovala, a ima tome par mjeseci pa se ne sjecam tacno u fening bio je oko 3.80.
Odustanem, potrazim drugi, Golden River, 1 kg, cijena 3.80. Uzmem njega i dva hljeba, pa na kasu. Otkuca mi kasirka racun preko 8KM. Platim ali mi nije jasno, i odmah pogledam racun kad tamo stoji cijena pomfrita 5.20KM. Odmah kazem kasirki da na zamrzivacu stoji druga cijena, pita me hocu li platit ili vratit, rekoh hocu platit po cijeni koja je istaknuta. Ode ona do zamrzivaca, cita bar kod, jest ta, al' s drugom cijenom. Zove seficu. Dolazi ona i objasnjava mi da vjerovatno radnici nisu stigli zamijenit cijenu tu. A, rekoh, u kompjuteru ste stigli :D Ja hocu da kupim ovaj pomfrit po ovoj cijeni. I da slikam ovo sto radite.
I nije mi dala, izvuce onu cijenu.
Da se obratim inspekciji? Kako ce mi vjerovati bez dokaza?
Uspjela sam samo racun slikati.

Sto se tice pomfrita dobila sam razliku novca.

Stvarno mi je vise dosta da od mene prave majmuna na svakom koraku. Odbijam da platim kilogram sira 20 KM, kilogram pilecih prsa 14 KM, litar mlijeka 2.60 KM itd.
Mrsko oguliti i izrezati kilu krompira za marku.
Takve i treba guliti.
komsinica_s_drugog
Posts: 886
Joined: 23/12/2018 19:16

#10154 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by komsinica_s_drugog »

Kako se to tebe tice? Odskakuci.
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10155 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zippoo87 »

komsinica_s_drugog wrote: 12/01/2023 19:07 Danas sam popizdila u prodavnici. Elem, svaki put kad odem kao da mi neko samar sveze jer svaki put vidim bar dva artikla koji su poskupili za par dana. Tako danas, htjedoh kupit Fresco pomfrit, pogledam cijenu 5. 30. KM 1 kg. Zadnji put kad sam kupovala, a ima tome par mjeseci pa se ne sjecam tacno u fening bio je oko 3.80.
Odustanem, potrazim drugi, Golden River, 1 kg, cijena 3.80. Uzmem njega i dva hljeba, pa na kasu. Otkuca mi kasirka racun preko 8KM. Platim ali mi nije jasno, i odmah pogledam racun kad tamo stoji cijena pomfrita 5.20KM. Odmah kazem kasirki da na zamrzivacu stoji druga cijena, pita me hocu li platit ili vratit, rekoh hocu platit po cijeni koja je istaknuta. Ode ona do zamrzivaca, cita bar kod, jest ta, al' s drugom cijenom. Zove seficu. Dolazi ona i objasnjava mi da vjerovatno radnici nisu stigli zamijenit cijenu tu. A, rekoh, u kompjuteru ste stigli :D Ja hocu da kupim ovaj pomfrit po ovoj cijeni. I da slikam ovo sto radite.
I nije mi dala, izvuce onu cijenu.
Da se obratim inspekciji? Kako ce mi vjerovati bez dokaza?
Uspjela sam samo racun slikati.

Sto se tice pomfrita dobila sam razliku novca.

Stvarno mi je vise dosta da od mene prave majmuna na svakom koraku. Odbijam da platim kilogram sira 20 KM, kilogram pilecih prsa 14 KM, litar mlijeka 2.60 KM itd.
Slijedeci puta samo upali kameru i ukljuci snimanje i nonsalantno ono pricaj i trazi i onda snimak fino inspekciji.
To im je klasicna prica,nisu radnice stigle promijeniti...meni identicno tako odgovaraju evo mjesecima,kada ih uhvatim tako na polici jedna cijena a na kasi druga.
Poceti cu i ja snimati pa snimak poslati...mozda bude efektnije nego slike :D
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#10156 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Trappist »

one sante pahuljice/granole znale na akciji biti 2.5 km, sad mi redovna cijena 4.70 km :-)
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10157 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

dječak sa šibicama wrote: 12/01/2023 17:49 Naravno da treba pisati, svaki dan, dosadjivati, jer SDA botine to ne vole jer ne mogu bacati maglu i sarene laze, puter u Njemackoj duplo jeftiniji nego u BiH.

To ni botine ni vladajuci ne vole da se o tome govori.

Inace, Bony puter u Hosi, danas uslikano. Mozda je on bio snizen 40% prosli petak (cisto sumnjam) ali danas mu je cijena ovakva. I nema ga svakako.

Image
Sumnjaj i dalje, ja evo secer i holesterol nabijam. :mrgreen:
komsinica_s_drugog
Posts: 886
Joined: 23/12/2018 19:16

#10158 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by komsinica_s_drugog »

zippoo87 wrote: 12/01/2023 19:26
komsinica_s_drugog wrote: 12/01/2023 19:07 Danas sam popizdila u prodavnici. Elem, svaki put kad odem kao da mi neko samar sveze jer svaki put vidim bar dva artikla koji su poskupili za par dana. Tako danas, htjedoh kupit Fresco pomfrit, pogledam cijenu 5. 30. KM 1 kg. Zadnji put kad sam kupovala, a ima tome par mjeseci pa se ne sjecam tacno u fening bio je oko 3.80.
Odustanem, potrazim drugi, Golden River, 1 kg, cijena 3.80. Uzmem njega i dva hljeba, pa na kasu. Otkuca mi kasirka racun preko 8KM. Platim ali mi nije jasno, i odmah pogledam racun kad tamo stoji cijena pomfrita 5.20KM. Odmah kazem kasirki da na zamrzivacu stoji druga cijena, pita me hocu li platit ili vratit, rekoh hocu platit po cijeni koja je istaknuta. Ode ona do zamrzivaca, cita bar kod, jest ta, al' s drugom cijenom. Zove seficu. Dolazi ona i objasnjava mi da vjerovatno radnici nisu stigli zamijenit cijenu tu. A, rekoh, u kompjuteru ste stigli :D Ja hocu da kupim ovaj pomfrit po ovoj cijeni. I da slikam ovo sto radite.
I nije mi dala, izvuce onu cijenu.
Da se obratim inspekciji? Kako ce mi vjerovati bez dokaza?
Uspjela sam samo racun slikati.
D
Sto se tice pomfrita dobila sam razliku novca.

Stvarno mi je vise dosta da od mene prave majmuna na svakom koraku. Odbijam da platim kilogram sira 20 KM, kilogram pilecih prsa 14 KM, litar mlijeka 2.60 KM itd.
Slijedeci puta samo upali kameru i ukljuci snimanje i nonsalantno ono pricaj i trazi i onda snimak fino inspekciji.
To im je klasicna prica,nisu radnice stigle promijeniti...meni identicno tako odgovaraju evo mjesecima,kada ih uhvatim tako na polici jedna cijena a na kasi druga.
Poceti cu i ja snimati pa snimak poslati...mozda bude efektnije nego slike :D
Da sam to znala dobro odigrat pa cim sam otisla s radnicom slikat bilo bi dobro, al' kad mi padne roletna nema sabura i promisljanja :D
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10159 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

komsinica_s_drugog wrote: 12/01/2023 19:25 Kako se to tebe tice? Odskakuci.
Kme kme, gospoDza sa sela kupuje smrznuti k'ompir.
User avatar
dend
Posts: 3441
Joined: 08/10/2018 14:07

#10160 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dend »

Nokian808 wrote: 12/01/2023 19:17 Pileca prsa 9.5 KM danas u Crvenoj jabuci koja slovi kao skuplji market pa mislim da ce ti koji traze preko 10 KM uskoro odustati....treba isto tako bojkotirati obicne gaude i edamere od 17-18 KM. Ja radije necu jesti gaude nego kupiti biljnu zamjenu po 12 KM ili Gaudu po 18 KM. Pa te Gaude prije godinu znale biti 8.95 na akcijama ljudi nisu blesavi ok inflacija ali kako to 100% na istom artiklu? Digni prate ali 20-30% koliko je opravdano sve preko pljacka
Pileci file Bingo je 9.20, Belamionix 8.90
Naslovnica
Posts: 35467
Joined: 20/03/2013 15:38

#10161 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

Bio 3 i nešto (znao na akciji po 2.65).
Onda otišao na 4.20, pa 4.70, pa 5.20, 6.20...a jutros je ova cijena.
Odustao od kupovine, neka mu ga mama kupujeImage
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10162 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zippoo87 »

komsinica_s_drugog wrote: 12/01/2023 19:29
zippoo87 wrote: 12/01/2023 19:26

Slijedeci puta samo upali kameru i ukljuci snimanje i nonsalantno ono pricaj i trazi i onda snimak fino inspekciji.
To im je klasicna prica,nisu radnice stigle promijeniti...meni identicno tako odgovaraju evo mjesecima,kada ih uhvatim tako na polici jedna cijena a na kasi druga.
Poceti cu i ja snimati pa snimak poslati...mozda bude efektnije nego slike :D
Da sam to znala dobro odigrat pa cim sam otisla s radnicom slikat bilo bi dobro, al' kad mi padne roletna nema sabura i promisljanja :D
Ja se vratim pa uslikam prvo :lol:
I svaki put kada je nesto na akciji,kada odem na kasu,izvadim prvo i kazem de mi provjeri cijenu tog i tog...pljackaju nas lopatom i sto je najgore,mi se iskaljujemo na radnicama a njima je naredjeno da tako rade,ako neces ti,doci ce neka koja hoce tako.
Najgora mraka od zena su postavljene kao sefice u svakom marketu...zato to i jeste tako i prvo treba traziti da zovu seficu pa onda sefici jebati majku u lice i prijaviti inspekciji i tu seficu licno navesti.
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10163 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zippoo87 »

Naslovnica wrote: 12/01/2023 19:34 Bio 3 i nešto (znao na akciji po 2.65).
Onda otišao na 4.20, pa 4.70, pa 5.20, 6.20...a jutros je ova cijena.
Odustao od kupovine, neka mu ga mama kupujeImage
A jbte nisu normalno.I ja ovo kupujem ali kod mene je cijena oko 4 KM u piljari jednoj.
Pa prije 2 mjeseca je bilo 3,50 KM normalna cijena.
To je cisto profiterstvo,to veze ni sa cim nema.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#10164 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by laik1981 »

Danas vam je pileci file u merkatoru u Lozionickoj ispod 9KM.. Cini mi se 8,70..
Naslovnica
Posts: 35467
Joined: 20/03/2013 15:38

#10165 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

Đe ti je ta piljara sestret da kupim paket odmah?!
🥺
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51262
Joined: 29/06/2011 23:39

#10166 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

U Hosi pileci file 8.55 i dalje

u Robotu 8.50 ali ja tamo ne kupujem piletinu jer je ocajnog kvaliteta

Sve sto je poskupilo duplo, nemojte kupovati, kad niko ne bi kupovao onda bi morali bacati robu. Snizice oni, ovo je pljacka pa dokle ide ide, a ici ce dok narod bude kupovao.

Samo budala ce platiti Akovi ili Perutnini 14 maraka pilece filete, a moze ih kupiti za manje od 9. Samo budala.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10167 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

"Zavarite" kreca, pa malo onog krecnog mlijeka toknite u kaHvu.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10168 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

dend wrote: 12/01/2023 19:34
Nokian808 wrote: 12/01/2023 19:17 Pileca prsa 9.5 KM danas u Crvenoj jabuci koja slovi kao skuplji market pa mislim da ce ti koji traze preko 10 KM uskoro odustati....treba isto tako bojkotirati obicne gaude i edamere od 17-18 KM. Ja radije necu jesti gaude nego kupiti biljnu zamjenu po 12 KM ili Gaudu po 18 KM. Pa te Gaude prije godinu znale biti 8.95 na akcijama ljudi nisu blesavi ok inflacija ali kako to 100% na istom artiklu? Digni prate ali 20-30% koliko je opravdano sve preko pljacka
Pileci file Bingo je 9.20, Belamionix 8.90
Znam i u Robotu sam neki dan nagomilao po 8.5 KM tako da mi ne treba vec samo komentarisem da se pileci file vratio malo u normalu...i dalje je skuplji nego prije kad je znao biti i ispod 8 ali oko 9 mi je prihvatljivo i jescu ga....ako je 10 KM onda radije dodam za Oradu ili junetinu 5 KM
zippoo87
Posts: 19661
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10169 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zippoo87 »

Naslovnica wrote: 12/01/2023 19:38 Đe ti je ta piljara sestret da kupim paket odmah?!
🥺
Ima Bosne i dalje od Marin Dvora i Bascarsije :lol: :lol: :lol:
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10170 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Naslovnica wrote: 12/01/2023 19:34 Bio 3 i nešto (znao na akciji po 2.65).
Onda otišao na 4.20, pa 4.70, pa 5.20, 6.20...a jutros je ova cijena.
Odustao od kupovine, neka mu ga mama kupujeImage
Koji je to market da znam da ne ulazim iz principa?
User avatar
shape of despair
Posts: 3989
Joined: 09/04/2008 18:41

#10171 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by shape of despair »

U NEO marketu zena kupila sardinu za 1.80, ista ta u amku 3.90. Uzimaju nas lopatom
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10172 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

laik1981 wrote: 12/01/2023 19:38 Danas vam je pileci file u merkatoru u Lozionickoj ispod 9KM.. Cini mi se 8,70..
Mercator i Konzum u pravilu imaju iste akcije pa je vjerojatno 8.95 KM
https://ustedite.ba/2023/01/konzim-vike ... 15-1-2023/
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1649
Joined: 09/09/2019 10:05

#10173 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Mate_Miso_Kovac »

Nokian808 wrote: 12/01/2023 19:17 treba isto tako bojkotirati obicne gaude i edamere od 17-18 KM. Ja radije necu jesti gaude nego kupiti biljnu zamjenu po 12 KM ili Gaudu po 18 KM. Pa te Gaude prije godinu znale biti 8.95 na akcijama ljudi nisu blesavi ok inflacija ali kako to 100% na istom artiklu? Digni brate ali 20-30% koliko je opravdano sve preko pljacka
Vazda sam jeo tone sira, i kupovao raznog, od livade do livanjskog. Danasnje cijene su smiješne. Gauda 18km, Livada 25 LOL. Uglavnom, sad tučem Jošt maksimalno. Prije mi je Jošt bio neopravdano skup, al sada je prihvatljivo ok, jer mu cijena nije rasla haman nikako. A ako moram birati izmedju Edamera za 18 i Jošta za 20, jbg, izbor je jasan :D
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10174 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Upravo tako ja razmisljam - Gaudu smanjio a pojacao Poljorad dimljeni i Masdam. Prije gauda najjeftinija bila sad ista cijena kao ti objektivno bolji sirevi.
Last edited by Nokian808 on 12/01/2023 20:35, edited 1 time in total.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10175 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

I ja tako kad pozelim sira usmem Masdam ili Poljorad Dimko objektivno bolji sirevi.
Prije Gauda bila najjeftinija osnovni sir sad se izjednacila sa boojim sirevima.
Obicna Gauda i Edamer ne postoje za mene po ovim cijenama kupim kad su na akciji zadnji put Robot po 13.5 KM
Post Reply