Ukrajina
-
Handbanana
- Posts: 114
- Joined: 09/10/2022 19:39
#141576 Re: Ukrajina
Ovo oko Bahmuta je uvijek bilo ono ko ce prvi trepnuti - u ovom slucaju Ukrajinci i zato su izgubili Soledar. Kako ratovati protiv neprijatelja koji ima prakticki neogranicene resurse. Onaj najvazniji i najsvetiji resurs - ljudi - rusima ne cini nikakav problem. Njihov nacin ratovanja, na koji se vecina zemalja zgrozavaju, ne pati od problema ogromnih gubitaka. Ne postoji pres-konferencija na kojoj bilo ko u rusiji mora to opravdavati ili dati ostavke. Stoga Ukr strana treba pronaci rjesenje za ovo bjesomucno kidisanja jer ocigledno tamaniti po 500 rusa dnevno jednostavno nije dovoljno. Zatim prestati govoriti o tome kako su se rusi "ispuhali". Ovdje su uzeli Soledar bez one tipicne ogromne nadmoci u tenkovima i artiljeriji. Manje-vise pjesacki napadi.
Ovaj nametnuti rat je nocna mora koja se nece zavrsiti ni kad ukr vojnik izadje na drzavne granice sa rusijom. Rusi imaju taj neki 'recept' koji je za njih i tu bolesnu ideologiju dovoljno djelotvoran: prisiliti Ukr. da se brane uz velike zrtve ili dati komad teritorije.
Kratkorocno gledajuci, Ukr mora na ovom prvacu spasiti sto se da spasiti i zacepti gdje curi. Ako uspije ima sansu da znatno otupi ovakav ruski pristup ovom ratu.
Ovaj nametnuti rat je nocna mora koja se nece zavrsiti ni kad ukr vojnik izadje na drzavne granice sa rusijom. Rusi imaju taj neki 'recept' koji je za njih i tu bolesnu ideologiju dovoljno djelotvoran: prisiliti Ukr. da se brane uz velike zrtve ili dati komad teritorije.
Kratkorocno gledajuci, Ukr mora na ovom prvacu spasiti sto se da spasiti i zacepti gdje curi. Ako uspije ima sansu da znatno otupi ovakav ruski pristup ovom ratu.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#141577 Re: Ukrajina
Rusi su ispuhali davno, ali sada se opet pusu uz pomoc Kine i Irana.
- drug_profi
- Posts: 64595
- Joined: 16/07/2012 16:00
#141578 Re: Ukrajina
Pa valjda ce logisticar voditi brigu da ima na stanju uvijek npr. 2000 komada AP, APCR, HEAT i stajaznam, za taj top. Nije vala neka nauka.geralt wrote: ↑12/01/2023 15:49I kad ispucas tu specijalnu i unikatnu municiju, ta ti brigada vise nije operativna dok Britanci ne posalju novu turu.drug_profi wrote: ↑12/01/2023 15:46 Mogu oni biti rezerva i raspoređeni u jednu brigadu. Nista to ne komplikuje suvise ako imas na lageru par hiljada granata.
Sa logistikom te brigade saljes tu municiju i sve ok.
Britanci kako posalju tenkove, tako ce i slati municiju redovno.
-
DonieBrasco
- Posts: 19808
- Joined: 31/08/2016 16:09
#141579 Re: Ukrajina
Sta mislite o stepenu ludila da i Poljsku napadnu preko Bhelorusije ?
- drug_profi
- Posts: 64595
- Joined: 16/07/2012 16:00
#141580 Re: Ukrajina
Član 5 povelje.DonieBrasco wrote: ↑12/01/2023 16:06 Sta mislite o stepenu ludila da i Poljsku napadnu preko Bhelorusije ?
- Hame_
- Posts: 7538
- Joined: 31/08/2007 21:42
- Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
- Contact:
#141581 Re: Ukrajina
Novosti o Ukrajini: Rusija zamjenjuje još jednog propalog ratnog komandanta
Kos za Daily Kos
Srijeda, 11. januar 2023. · 20:30
General Sergej Surovikin započeo je Rusku invaziju na Ukrajinu kao njen komandant grupe „Jug“ (što znači, sa sjedištem u južnoj Rusiji), zadužene za regiju Lugansk u istočnoj Ukrajini. Predvodio je napore Rusije da zauzme Popasnu, Severodonjeck i Lisičansk još u junu. Kasnije je dobio zadatak da zaštiti grad Herson na jugu Ukrajine.
Ovo je bilo vrijeme kada je Ruskim ratnim naporima nevjerovatno nedostajao generalni komandant: svakom osovinom napada (Kijev, Harkov, Donbas i Herson) komandovao je različit general, sa malo koordinacije međusobno.
Sve se promijenilo 8. oktobra, kada je Surovikin imenovan za generalnog komandanta cjelokupnog ratnog napora. Ratni napori Rusije ostali su fragmentirani - on nije imao kontrolu nad Rosgvardijom (Putinovom privatnom vojskom), Wagnerovim plaćenicima ili Kadirovskim Čečenskim milicijama, ali je barem sama Ruska vojska konačno bila pod ujedinjenom komandom.
Prva stvar koju je uradio nakon objave bilo je da je nejasno izjavio da će morati da se donesu „teške odluke“, što je bio prvi veliki nagovještaj da će se Rusija povući sa svojih pozicija u sjevernoj oblasti Herson. Ukrajina je uništila dva ključna mosta u regionu i nije bilo moguće podržati vojne operacije preko teglenice. Njegovo drugo veliko postignuće bilo je uredno povlačenje 20.000-40.000 vojnika u tom području uprkos ozbiljnom Ukrajinskom pritisku. Gubitak života i opreme Rusije bio je minimalan, što je ogromna suprotnost haotičnom, paničnom povlačenju samo nekoliko mjeseci prije iz oblasti Harkov na sjeveroistoku Ukrajine, onoj koja je Ukrajini poklonila stotine komada napuštenog oklopa i artiljerije.
Surovikin je tada radio na fiksiranju Ruskih dobitaka na cijeloj kontaktnoj liniji, kopajući široku mrežu odbrambenih položaja, u više slojeva dubokih, signalizirajući Ukrajini da bi svaka nova kontraofanziva bila (nevjerovatno?) skupa. Upalilo je. Nakon ogromnog osvajanja Ukrajine u Harkovu i Hersonu, linije fronta su se stabilizovale. Sve što se kreće naprijed zahtijevalo bi ozbiljan napor.
Surovikin je imao posljednji gambit u rukavu: rukovodio je skupim naporima Rusije da uništi Ukrajinsku energetsku infrastrukturu, kladeći se da će to stvoriti potpuno novu Evropsku izbjegličku krizu, tjerajući milione Ukrajinaca prema Zapadu. Putin je očekivao da će ove izbjeglice, zajedno sa odsijecanjem Evrope od Ruskog gasa, gurnuti kontinent u krizu, podići nezadovoljstvo javnosti i ozbiljno pojačati pritisak kako na međunarodnom, tako i na unutrašnjem planu u Ukrajini, da pregovaraju o „miru“ koji će zamrznuti sadašnje linije da bi Rusija mogla da se pregrupiše, prepravi i ponovo pokrene sukob pod svojim uslovima.
U stvarnosti, ništa od toga se nije dogodilo. Trebalo je ozbiljno da se poradi, ali Evropa nije imala problema da održi svoje zalihe energije, do te mjere da su cijene gasa pale ispod nivoa kada je Rusija prekinula isporuke tokom ljeta. Zahvaljujući međunarodnoj pomoći velikih razmjera i lokalnoj genijalnosti, Ukrajina je uspjela brzo popraviti štetu na svojoj energetskoj mreži, dajući Ukrajincima malo razloga da napuste svoju domovinu. Napadi sigurno nisu slomili borbeni duh Ukrajine - upravo suprotno, zapravo.
Ali postojala je jedna nenamjerna posljedica: bezobzirna brutalnost Rusije prema civilnim ciljevima otvorila je vrata za nova oružja kao što su napredni sistemi protivvazdušne odbrane, borbena vozila pješadije, a od danas i glavni borbeni tenkovi.
Drugim riječima, Rusija je potrošila milijarde dolara na sve manje zalihe projektila pogađajući nevojne ciljeve i ostavila Ukrajinu jačom nego prije.
Možda je to bio taj neuspijeh, ili je možda u igri intriga u palati Kremlj, ali iz bilo kojeg razloga, Surovikin je danas degradiran. Najviši Ruski zvaničnik odbrane Valerij Gerasimov (ekvivalent predsjedavajućem našeg Združenog načelnika štabova) postavljen je na čelo ratnih napora, a Surovikin je imenovan za njegovog zamjenika. Ovo će dovesti Ruske oružane snage u direktan sukob sa njegovim žestokim kritičarem Jevgenijem Prigožinom, šefom grupe Vagnerovih plaćenika.
U svakom slučaju, Surovikin je izgledao kao sposoban komandant, koji je stabilizovao frontove nakon masovnog Ukrajinskog napredovanja i stvorio uslove za zaustavljanje budućih Ukrajinskih dobitaka. Raketni napadi na civilnu infrastrukturu bili su glupi i kontraproduktivni, ali pretpostavljam da je taj pristup napravljen da bi se zadovoljila Putinova žudnja za krvlju, jer nisu imali vojnu svrhu. Ali takođe je očigledno da Putin želi da vidi napredak. Njemu je neprijatno da kaže „Herson je Rusija“ dok Ukrajina drži važne dijelove oblasti (posebno regionalnu prijestolnicu). Dakle, krećemo sa novim komandantom i onim koji je u otvorenom sukobu sa jednom od glavnih vojski na terenu, onim Wagnerovim plaćenicima.
Šta bi moglo poći po zlu?
--
Neki od komentara:
- Koji je razlog zbog kojeg se Amerikanci, posebno Republikanci, suzdržavaju od ozbiljnog otpora Rusiji? Izvana je to zaista teško razumjeti. Čini se da je ovo najbolja prilika koju su SAD imale od Drugog svjetskog rata. Za cijenu svog starog skladišta i nešto rezervnog sitniša mogu u potpunosti demontirati glavnog rivala posljednjih decenija. Ukrajina je sada slika sa postera nacije za koju biste očekivali da dobije podršku za oružje od SAD-a. Mlada demokratija, evropejska, borba protiv agresivnog susjeda... Zaista ne razumijem kako je to postalo diskutabilno pitanje. Čak je i Njemačko odugovlačenje lakše razumjeti zbog njihove istorije u 20. vijeku.
- Autoritarci. Odnosno, važno je shvatiti da značajan broj Amerikanaca želi da se odustane od demokratije, jer misle da ona prebacuje moć/bogatstvo/blagostanje sa i na one kojima nedostaje (eufemizam).
Kos za Daily Kos
Srijeda, 11. januar 2023. · 20:30
General Sergej Surovikin započeo je Rusku invaziju na Ukrajinu kao njen komandant grupe „Jug“ (što znači, sa sjedištem u južnoj Rusiji), zadužene za regiju Lugansk u istočnoj Ukrajini. Predvodio je napore Rusije da zauzme Popasnu, Severodonjeck i Lisičansk još u junu. Kasnije je dobio zadatak da zaštiti grad Herson na jugu Ukrajine.
Ovo je bilo vrijeme kada je Ruskim ratnim naporima nevjerovatno nedostajao generalni komandant: svakom osovinom napada (Kijev, Harkov, Donbas i Herson) komandovao je različit general, sa malo koordinacije međusobno.
Sve se promijenilo 8. oktobra, kada je Surovikin imenovan za generalnog komandanta cjelokupnog ratnog napora. Ratni napori Rusije ostali su fragmentirani - on nije imao kontrolu nad Rosgvardijom (Putinovom privatnom vojskom), Wagnerovim plaćenicima ili Kadirovskim Čečenskim milicijama, ali je barem sama Ruska vojska konačno bila pod ujedinjenom komandom.
Prva stvar koju je uradio nakon objave bilo je da je nejasno izjavio da će morati da se donesu „teške odluke“, što je bio prvi veliki nagovještaj da će se Rusija povući sa svojih pozicija u sjevernoj oblasti Herson. Ukrajina je uništila dva ključna mosta u regionu i nije bilo moguće podržati vojne operacije preko teglenice. Njegovo drugo veliko postignuće bilo je uredno povlačenje 20.000-40.000 vojnika u tom području uprkos ozbiljnom Ukrajinskom pritisku. Gubitak života i opreme Rusije bio je minimalan, što je ogromna suprotnost haotičnom, paničnom povlačenju samo nekoliko mjeseci prije iz oblasti Harkov na sjeveroistoku Ukrajine, onoj koja je Ukrajini poklonila stotine komada napuštenog oklopa i artiljerije.
Surovikin je tada radio na fiksiranju Ruskih dobitaka na cijeloj kontaktnoj liniji, kopajući široku mrežu odbrambenih položaja, u više slojeva dubokih, signalizirajući Ukrajini da bi svaka nova kontraofanziva bila (nevjerovatno?) skupa. Upalilo je. Nakon ogromnog osvajanja Ukrajine u Harkovu i Hersonu, linije fronta su se stabilizovale. Sve što se kreće naprijed zahtijevalo bi ozbiljan napor.
Surovikin je imao posljednji gambit u rukavu: rukovodio je skupim naporima Rusije da uništi Ukrajinsku energetsku infrastrukturu, kladeći se da će to stvoriti potpuno novu Evropsku izbjegličku krizu, tjerajući milione Ukrajinaca prema Zapadu. Putin je očekivao da će ove izbjeglice, zajedno sa odsijecanjem Evrope od Ruskog gasa, gurnuti kontinent u krizu, podići nezadovoljstvo javnosti i ozbiljno pojačati pritisak kako na međunarodnom, tako i na unutrašnjem planu u Ukrajini, da pregovaraju o „miru“ koji će zamrznuti sadašnje linije da bi Rusija mogla da se pregrupiše, prepravi i ponovo pokrene sukob pod svojim uslovima.
U stvarnosti, ništa od toga se nije dogodilo. Trebalo je ozbiljno da se poradi, ali Evropa nije imala problema da održi svoje zalihe energije, do te mjere da su cijene gasa pale ispod nivoa kada je Rusija prekinula isporuke tokom ljeta. Zahvaljujući međunarodnoj pomoći velikih razmjera i lokalnoj genijalnosti, Ukrajina je uspjela brzo popraviti štetu na svojoj energetskoj mreži, dajući Ukrajincima malo razloga da napuste svoju domovinu. Napadi sigurno nisu slomili borbeni duh Ukrajine - upravo suprotno, zapravo.
Ali postojala je jedna nenamjerna posljedica: bezobzirna brutalnost Rusije prema civilnim ciljevima otvorila je vrata za nova oružja kao što su napredni sistemi protivvazdušne odbrane, borbena vozila pješadije, a od danas i glavni borbeni tenkovi.
Drugim riječima, Rusija je potrošila milijarde dolara na sve manje zalihe projektila pogađajući nevojne ciljeve i ostavila Ukrajinu jačom nego prije.
Možda je to bio taj neuspijeh, ili je možda u igri intriga u palati Kremlj, ali iz bilo kojeg razloga, Surovikin je danas degradiran. Najviši Ruski zvaničnik odbrane Valerij Gerasimov (ekvivalent predsjedavajućem našeg Združenog načelnika štabova) postavljen je na čelo ratnih napora, a Surovikin je imenovan za njegovog zamjenika. Ovo će dovesti Ruske oružane snage u direktan sukob sa njegovim žestokim kritičarem Jevgenijem Prigožinom, šefom grupe Vagnerovih plaćenika.
U svakom slučaju, Surovikin je izgledao kao sposoban komandant, koji je stabilizovao frontove nakon masovnog Ukrajinskog napredovanja i stvorio uslove za zaustavljanje budućih Ukrajinskih dobitaka. Raketni napadi na civilnu infrastrukturu bili su glupi i kontraproduktivni, ali pretpostavljam da je taj pristup napravljen da bi se zadovoljila Putinova žudnja za krvlju, jer nisu imali vojnu svrhu. Ali takođe je očigledno da Putin želi da vidi napredak. Njemu je neprijatno da kaže „Herson je Rusija“ dok Ukrajina drži važne dijelove oblasti (posebno regionalnu prijestolnicu). Dakle, krećemo sa novim komandantom i onim koji je u otvorenom sukobu sa jednom od glavnih vojski na terenu, onim Wagnerovim plaćenicima.
Šta bi moglo poći po zlu?
--
Neki od komentara:
- Koji je razlog zbog kojeg se Amerikanci, posebno Republikanci, suzdržavaju od ozbiljnog otpora Rusiji? Izvana je to zaista teško razumjeti. Čini se da je ovo najbolja prilika koju su SAD imale od Drugog svjetskog rata. Za cijenu svog starog skladišta i nešto rezervnog sitniša mogu u potpunosti demontirati glavnog rivala posljednjih decenija. Ukrajina je sada slika sa postera nacije za koju biste očekivali da dobije podršku za oružje od SAD-a. Mlada demokratija, evropejska, borba protiv agresivnog susjeda... Zaista ne razumijem kako je to postalo diskutabilno pitanje. Čak je i Njemačko odugovlačenje lakše razumjeti zbog njihove istorije u 20. vijeku.
- Autoritarci. Odnosno, važno je shvatiti da značajan broj Amerikanaca želi da se odustane od demokratije, jer misle da ona prebacuje moć/bogatstvo/blagostanje sa i na one kojima nedostaje (eufemizam).
- dragma
- Posts: 3761
- Joined: 19/02/2014 16:24
- Location: Ja nisam odavle
- Vozim: Pješe
#141582 Re: Ukrajina
I proruski nastrojeni portali iz Srbije takođe objavili, Kurir između ostalih...
https://www.kurir.rs/planeta/4086818/ze ... 00-vojnika
https://www.kurir.rs/planeta/4086888/no ... 00-vojnika
Last edited by dragma on 12/01/2023 16:56, edited 1 time in total.
- Isner
- Posts: 1783
- Joined: 07/02/2012 15:23
- Location: Under the bridge
#141583 Re: Ukrajina
E baš tako. Ja ne mogu da vjerujem da Francuzi u svojoj armiji imaju samo 200 tenkova, isto tako i Italija, Njemacka ima oko 250 tenkova, britanci negdje oko 240 itd. Ostala oprema isto djeluje ušminkano ali vrlo upitnog kvaliteta, posebno Italija i Iveco vojni program. Ili se vodili logikom da je tenk dominantno oružje WWII i da je u savremenom, modernom ratovanju zastario. Ozbiljno mi djeluju jedino Turci, bar po ciframa koliko svega imaju.
-
sumirprimus
- Posts: 88884
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#141584 Re: Ukrajina
Double bub
Bub bub
-
sumirprimus
- Posts: 88884
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#141585 Re: Ukrajina
Smijesni je uopšte i pokusati porediti zapadnu tehniku sa ruskom i pored svih snimaka.
Isto ko kad bi biro ladu staru 30 godina prije nove mecke bmw.a audija porsea tojote sta vec sve imaju na izboru
Isto ko kad bi biro ladu staru 30 godina prije nove mecke bmw.a audija porsea tojote sta vec sve imaju na izboru
-
sumirprimus
- Posts: 88884
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#141586 Re: Ukrajina
Imas jedan pogodak eksaliburom koji vrijedi bog te pito koliko ovih glupih vbr raketa sto rokaju po poljima. M777, himars, krab, onda sistem uvezivanja od uocavanja raznorazno prikupljanje info o neprijatljeju samo ovo je velika prevaga u dosadasnjem ratu, ruje prnut ne mogu da se vec ne zna.do Pravovremenog slanja i dejstvoovanja iz raznih oruzja i orudja. Ruje o tome mogu samo sanjati.
Nego juris sa zatvorenicima pa kolko potraje
Nego juris sa zatvorenicima pa kolko potraje
Last edited by sumirprimus on 12/01/2023 17:12, edited 1 time in total.
- skrbavi-admin
- Posts: 6833
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#141587 Re: Ukrajina
Warmonitor kaze da su rutalji preuzeli skoro citav grad..... jbt....

- geralt
- Posts: 6369
- Joined: 14/09/2017 12:45
#141588 Re: Ukrajina
Vodili su se logikom da Ameri imaju 5500 Abramsa, i da se pored toga oni ne moraju pretrgnuti sa svojim vojnim budzetom.Isner wrote: ↑12/01/2023 16:56E baš tako. Ja ne mogu da vjerujem da Francuzi u svojoj armiji imaju samo 200 tenkova, isto tako i Italija, Njemacka ima oko 250 tenkova, britanci negdje oko 240 itd. Ostala oprema isto djeluje ušminkano ali vrlo upitnog kvaliteta, posebno Italija i Iveco vojni program. Ili se vodili logikom da je tenk dominantno oružje WWII i da je u savremenom, modernom ratovanju zastario. Ozbiljno mi djeluju jedino Turci, bar po ciframa koliko svega imaju.
-
sumirprimus
- Posts: 88884
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#141589 Re: Ukrajina
Opasna buboanja po ruskim zlotvorima
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
-
sumirprimus
- Posts: 88884
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#141591 Re: Ukrajina
Ko ono rece ne koriste mb, koriste sve sto imaju na raspolagnaju
- skrbavi-admin
- Posts: 6833
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#141592 Re: Ukrajina
kolko sam skonto nemos ti klosara naubijat koliko oni njih salju...... ima smisla..... ruskog...... 
- geralt
- Posts: 6369
- Joined: 14/09/2017 12:45
#141593 Re: Ukrajina
Ne znam sto te to sokira, Cooper je jos jucer napisao da se linija stabilizirala kod rudnika broj 4. Koji je ako pogledas mapu na krajnjoj zapadnoj ivici Soledara. Ne znam racuna li se onaj dio oko zeljeznicke stanice kao Soledar.skrbavi-admin wrote: ↑12/01/2023 17:11 Warmonitor kaze da su rutalji preuzeli skoro citav grad..... jbt....![]()
![]()
Liveuamap nije relevantan za akcije koje su u toku, oni nece pomjeriti liniju bez zvanicnog saopstenja ministarstva ili bez geolocirane slike ili videa. Cooper, Noel i WarMonitor imaju informacije direktno sa terena.
- skrbavi-admin
- Posts: 6833
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#141594 Re: Ukrajina
vise me sekira nego sokirageralt wrote: ↑12/01/2023 17:20Ne znam sto te to sokira, Cooper je jos jucer napisao da se linija stabilizirala kod rudnika broj 4. Koji je ako pogledas mapu na krajnjoj zapadnoj ivici Soledara. Ne znam racuna li se onaj dio oko zeljeznicke stanice kao Soledar.skrbavi-admin wrote: ↑12/01/2023 17:11 Warmonitor kaze da su rutalji preuzeli skoro citav grad..... jbt....![]()
![]()
Liveuamap nije relevantan za akcije koje su u toku, oni nece pomjeriti liniju bez zvanicnog saopstenja ministarstva ili bez geolocirane slike ili videa. Cooper, Noel i WarMonitor imaju informacije direktno sa terena.
-
CrveniKuk
- Posts: 3347
- Joined: 22/04/2022 21:54
#141595 Re: Ukrajina
-
CrveniKuk
- Posts: 3347
- Joined: 22/04/2022 21:54
#141596 Re: Ukrajina
Nema panike. Rusi gube i to vrabci na grani znaju. Putler je Rusiju u crno zavio na duže vrijeme. Ruski svet mogu samo mogu teži psihički bolesnici sanjati.
Viva la Ukraina!
Mehanizovani odjeljenje je razbucano i to naravno rusko.
Slava herojima!
Viva la Ukraina!
Spoiler
Show
Slava herojima!
-
CrveniKuk
- Posts: 3347
- Joined: 22/04/2022 21:54
#141597 Re: Ukrajina
Izvozna varijanta tenka T-90 je uspješno izvezena Ukrajincima….
- geralt
- Posts: 6369
- Joined: 14/09/2017 12:45
#141598 Re: Ukrajina
Interesantan detalj iz ukrajinskog izvjestaja o granatiranju - prijavljeno je granatiranje Ternija u Harkivskoj oblasti. To je selo na samoj granici sa Rusijom, koje je po svim mapama duboko u ruskoj teritoriji. Na taj dio fronta niko ne obraca puno paznje jer je strateski nebitan, ali ako nije neka greska u pitanju, desilo se prilicno pomjeranje linija u ukrajinsku korist.
Edit: zanemarite, drugi je Terni u pitanju, nasao sam ga na Livemaps. Ukrajinci i njihova imena naselja
Edit: zanemarite, drugi je Terni u pitanju, nasao sam ga na Livemaps. Ukrajinci i njihova imena naselja
Last edited by geralt on 12/01/2023 17:52, edited 1 time in total.
- Dope_Man
- Posts: 8017
- Joined: 03/06/2016 16:31
#141599 Re: Ukrajina
Nemaju oni damu prismrditi borbi protiv NATO saveza, pa vjerujem ni same Poljske (koja bi naravno dobijala tehniku ostalih) nakon debakla u Ukrajini.DonieBrasco wrote: ↑12/01/2023 16:06 Sta mislite o stepenu ludila da i Poljsku napadnu preko Bhelorusije ?
-
Himera
- Posts: 496
- Joined: 17/01/2005 19:34
#141600 Re: Ukrajina
Hoče l to onda Poljaci i tri Baltičke države ko gladni bjesni pitbulovi da krenu na Bjelorusiju,da jim za nazad vrate.Prvenstveno Poljaci zbog Katinske šume i Varšavskog ustanka .
