INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10101 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Dobro je dolar je i dalje u padu sad je vec 1.82 KM ide polako na svoj normalni odnos od oko 1.6 do 1.7 KM....posto je nafta vezana za isti trebala bi dodatno pojeftiniti.
Inace prije manje od godinu na ovom nivou barela i USD dizel bio oko 2.26 a sad 2.81.
Naftasi se ne odricu lako extraprofita.

Dolar jos pao sad je 1.80.
Kao sto sam pisao mislim da ce i dalje padati na kraju dodje na ispod 1.70 BAM
Nama to treba jeftinije sve ne samo gorivo vec i IT oprema i drugo.
Last edited by Nokian808 on 14/01/2023 10:11, edited 1 time in total.
User avatar
fortaleza
Posts: 6182
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#10102 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by fortaleza »

El_comadante wrote: 10/01/2023 09:11
teskeredzic_22 wrote: 09/01/2023 21:12

Upravo gledam i svima preporučujem da vrate i pogledaju dokumentarac o ekonomskom krahu u Libanu na HRT2.
Ova poskupljenja kod nas , naša mafija , političari , manipulacije su šega - šaša , dječja igra na ono što se trenutno događa u Libanu.

Jadni ljudi , plata je oko 100 KM , troškovi života veći nego kod nas , bukvalno su gladni jadni ljudi , fukara i sirotinja uvijek najebe , struju im puštaju dva do tri sata dnevno a postoje "ugledni biznismeni" koji putem džinovskih agregata proizvode struju i prodaju je 20 puta skuplje onima koji mogu da plate.

Mislio sam da nema dna ali ima , naša zemlja može doživjeti ekonomski krah poput Libana jer oni koji vode i nas i Liban su potpuno isti , gomila bezobraznih kriminalaca.
Da gledao sam. Kaže manje su im plate nego u Afganistanu i da se njihove pare, funte se zovu, skoro bezvrijedne.
Njihova situacija podsjeća na našu, ali puta sto (x100). Kršćani maroniti, druzi i doseljeni Palestinci, imaju i šijta i sunita. U građanskom radu prije 30-40 godina, onda poslije dva rata s Izraelom i elite gdje nema izbora već predsjenik mora biti kršćanin, premjer sunit i ovaj treći nešto šijt. I sami se delegiraju, izabiru. :D

Imaju tehničke vlade, ne mogu se nizašta dogovoriti, popis stanovništva zadnji put 1932. godine.

Do 70tih jedna od najjačih država u tom dijelu svijeta, Bejrut je cvjetao i onda nakon upliva stotina hiljada Palestinaca sve se zakompliciralo.

Nedavno im banke zamrznule račune da ne dižu novce u dolarima, investitori i strane kompanije pobjegli prije 7-8 godina, a njihova valuta funta skočila u nebesa.
Kvaka je što su bankari isti ljudi koji im vode državu, političari, na taj način se obogatili jer imati plaću od 3000$ tamo znači da si milijunaš u njihovoj valuti i možeš praviti vile, kule i dvorce. :D

Sad zamisli, njihovih 300000 funti je pun rezervoar goriva, a to im je skoro i minimalna plaća, uslijed masovne inflacije, ceste im puste bez auta.

I nekih 13% stanovništva koji primaju plaću u dolarima (rade za strance) su naglo postali tajkuni, a s druge strane raja ima plaću od 20-30$ u njihovoj valuti i boca vina od 10$ im je preskupa.

Šta sto puta gore od nas, hiljade puta.

A ta elita i političari su im još gori od naših, mi smo barem u Europi, valuta nam fiksirana na euro jer svakako nemamo svoju industriju pa nema milijunske inflacije, možemo brzo preseliti, a imamo jaku dijasporu pa nemamo gladnih, više manje svatko ima tri obroka dnevno. To nas drži od totalnog potopa, uz plodniju zemlju, vode, infrastrukturu. I doslovno ničemu od ovoga ne možemo zahvaliti ljudima, političarima, već samo prirodi i igri slučaja. Inače bi i kod nas bilo gadno kao i u Libanonu.

Eh da, i struju im isključili, imaju je samo na 2-3 sata kroz dan, i to samo oni koji je mogu priuštiti.

A političari ne žele formirati novu vlast pa ne mogu dobiti novu tranšu od MMF-a. Klasika.

Vrhunski dokumentarac. :thumbup:
El_comadante
Posts: 9046
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#10103 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by El_comadante »

fortaleza wrote: 10/01/2023 11:12
El_comadante wrote: 10/01/2023 09:11

Da gledao sam. Kaže manje su im plate nego u Afganistanu i da se njihove pare, funte se zovu, skoro bezvrijedne.
Njihova situacija podsjeća na našu, ali puta sto (x100). Kršćani maroniti, druzi i doseljeni Palestinci, imaju i šijta i sunita. U građanskom radu prije 30-40 godina, onda poslije dva rata s Izraelom i elite gdje nema izbora već predsjenik mora biti kršćanin, premjer sunit i ovaj treći nešto šijt. I sami se delegiraju, izabiru. :D

Imaju tehničke vlade, ne mogu se nizašta dogovoriti, popis stanovništva zadnji put 1932. godine.

Do 70tih jedna od najjačih država u tom dijelu svijeta, Bejrut je cvjetao i onda nakon upliva stotina hiljada Palestinaca sve se zakompliciralo.

Nedavno im banke zamrznule račune da ne dižu novce u dolarima, investitori i strane kompanije pobjegli prije 7-8 godina, a njihova valuta funta skočila u nebesa.
Kvaka je što su bankari isti ljudi koji im vode državu, političari, na taj način se obogatili jer imati plaću od 3000$ tamo znači da si milijunaš u njihovoj valuti i možeš praviti vile, kule i dvorce. :D

Sad zamisli, njihovih 300000 funti je pun rezervoar goriva, a to im je skoro i minimalna plaća, uslijed masovne inflacije, ceste im puste bez auta.

I nekih 13% stanovništva koji primaju plaću u dolarima (rade za strance) su naglo postali tajkuni, a s druge strane raja ima plaću od 20-30$ u njihovoj valuti i boca vina od 10$ im je preskupa.

Šta sto puta gore od nas, hiljade puta.

A ta elita i političari su im još gori od naših, mi smo barem u Europi, valuta nam fiksirana na euro jer svakako nemamo svoju industriju pa nema milijunske inflacije, možemo brzo preseliti, a imamo jaku dijasporu pa nemamo gladnih, više manje svatko ima tri obroka dnevno. To nas drži od totalnog potopa, uz plodniju zemlju, vode, infrastrukturu. I doslovno ničemu od ovoga ne možemo zahvaliti ljudima, političarima, već samo prirodi i igri slučaja. Inače bi i kod nas bilo gadno kao i u Libanonu.

Eh da, i struju im isključili, imaju je samo na 2-3 sata kroz dan, i to samo oni koji je mogu priuštiti.

A političari ne žele formirati novu vlast pa ne mogu dobiti novu tranšu od MMF-a. Klasika.

Vrhunski dokumentarac. :thumbup:
Da. Najgore što su bili jako razvijeni prije građanskog rata. Sada su isto dobro stajali do 2019 godine. Sada su propali za samo 2 godine i imaju inflaciju goru nego Venecuela. Propali gore od Afganistana za samo 2 godine. E sad da li i mi možemo tako propasti kao oni?
User avatar
fortaleza
Posts: 6182
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#10104 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by fortaleza »

Njihov krah je ekonomske prirode nakon što su stranci povukli pare od investicija iz države nakon kovid mjera u 2019toj, a nisu se imali ni zašto drugo uhvatiti i njihova valuta je praktički postala bezvrijedna.

Trenutno se događa masovna otimačina u Libanonu.

Ne bi trebali propasti kao oni jer svakako nemamo velikih vanjskih investicija, Sarajevo nema više od 15 000$ dnevnog prometa na burzi, a glavni grad u državi. Sreća imamo euro u vidu konvertibilne marke koja uopće nije konvertibilna već fiksirana. :mrgreen:

U svakom zlu neko dobro.
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#10105 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nlt »

Mi nećemo nikad propasti zbog zahvaljujući €
Ako euro padne onda tonemo zajedno :lol:
User avatar
okanomalo
Posts: 1446
Joined: 09/01/2015 16:10

#10106 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by okanomalo »

El_comadante wrote: 10/01/2023 11:34
fortaleza wrote: 10/01/2023 11:12
Njihova situacija podsjeća na našu, ali puta sto (x100). Kršćani maroniti, druzi i doseljeni Palestinci, imaju i šijta i sunita. U građanskom radu prije 30-40 godina, onda poslije dva rata s Izraelom i elite gdje nema izbora već predsjenik mora biti kršćanin, premjer sunit i ovaj treći nešto šijt. I sami se delegiraju, izabiru. :D

Imaju tehničke vlade, ne mogu se nizašta dogovoriti, popis stanovništva zadnji put 1932. godine.

Do 70tih jedna od najjačih država u tom dijelu svijeta, Bejrut je cvjetao i onda nakon upliva stotina hiljada Palestinaca sve se zakompliciralo.

Nedavno im banke zamrznule račune da ne dižu novce u dolarima, investitori i strane kompanije pobjegli prije 7-8 godina, a njihova valuta funta skočila u nebesa.
Kvaka je što su bankari isti ljudi koji im vode državu, političari, na taj način se obogatili jer imati plaću od 3000$ tamo znači da si milijunaš u njihovoj valuti i možeš praviti vile, kule i dvorce. :D

Sad zamisli, njihovih 300000 funti je pun rezervoar goriva, a to im je skoro i minimalna plaća, uslijed masovne inflacije, ceste im puste bez auta.

I nekih 13% stanovništva koji primaju plaću u dolarima (rade za strance) su naglo postali tajkuni, a s druge strane raja ima plaću od 20-30$ u njihovoj valuti i boca vina od 10$ im je preskupa.

Šta sto puta gore od nas, hiljade puta.

A ta elita i političari su im još gori od naših, mi smo barem u Europi, valuta nam fiksirana na euro jer svakako nemamo svoju industriju pa nema milijunske inflacije, možemo brzo preseliti, a imamo jaku dijasporu pa nemamo gladnih, više manje svatko ima tri obroka dnevno. To nas drži od totalnog potopa, uz plodniju zemlju, vode, infrastrukturu. I doslovno ničemu od ovoga ne možemo zahvaliti ljudima, političarima, već samo prirodi i igri slučaja. Inače bi i kod nas bilo gadno kao i u Libanonu.

Eh da, i struju im isključili, imaju je samo na 2-3 sata kroz dan, i to samo oni koji je mogu priuštiti.

A političari ne žele formirati novu vlast pa ne mogu dobiti novu tranšu od MMF-a. Klasika.

Vrhunski dokumentarac. :thumbup:
Da. Najgore što su bili jako razvijeni prije građanskog rata. Sada su isto dobro stajali do 2019 godine. Sada su propali za samo 2 godine i imaju inflaciju goru nego Venecuela. Propali gore od Afganistana za samo 2 godine. E sad da li i mi možemo tako propasti kao oni?
mozemo proci i gore ako nam marka ne bude fiksirana za €.mogu nas unistiti za par minuta.jedna odluka i mi smo donji.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#10107 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Dope_Man »

Pa to i jeste razlog zasto su iz MZ odlucili da fiksiraju KM za DM, da sprijece potpuni raspad nakon rata i to je vjerovatno i najbolja stvar koju su uradili za BiH.
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10108 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

naručuje firma konzerve ribe za ovu godinu za kantinu
ja naveo rio mare
ismijali me

a ono što kupuju je 2 km
a rio mare 3 ( u ovim gabaritima)

ja sam beskrupulozan :D

definitivno ću sam morat izdvojit sredstva za tu ribu
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10109 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

Kapitalisti, jedete tunjevinu u kantini.
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10110 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

kupiću ja tu konzervu nezvao se ja truba :mrgreen:
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#10111 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Trappist »

https://ba.n1info.com/biznis/gradjani-b ... -u-regiji/
"Građani BiH plaćaju rekordne cijene gasa, najskuplje u regiji"

:bih: :bih:

Pa se pitamo sto cemo sve vise umirat od zagadjenog zraka, ali neka, nismo bolje ni zasluzili s obzirom da nas jebe ko stigne.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51278
Joined: 29/06/2011 23:39

#10112 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Veceras malo vise procunjao po granapu, sve je od nove godine dodatno poskupilo, 10-20-30 ili cak 50 pf

Govorim o ovim stvarima tipa sir, salama, puter, jogurt, pa puter je vec oko 7 km. U njemackoj u lidlu 2 eura.

I ne staje rasti.

Ovo je totalni raspasoj, a narod i dalje suti.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#10113 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Putera kod Hose po 3.70 KM.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10114 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Mozda onaj 3/4 masni to nije po pravilniku puter - pravi puter ima 82% mljecne masti
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51278
Joined: 29/06/2011 23:39

#10115 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Ne postoji vise puter za 3,70

To moze biti samo Poljoradov Masly ili Masli, sto nije puter.

Imaju oni Bony puter na vagu, 20 km kila, 20 i nesto feninga. To je mislim najjeftiniji trenutno.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#10116 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Postoji naravno, Bony pakovan po 250 g, 82% M.M, kupio u petak.
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#10117 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Trappist »

Moze li se gdje javno pogledati dobit ovih velikih firmi tipa bingo, hifa, konzum, klas i tako ? Samo da se uporedi 2022 sa 2021 i 2020.
sahbazzz
Posts: 1088
Joined: 19/07/2020 12:27

#10118 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by sahbazzz »

Trappist wrote: 10/01/2023 21:25 Moze li se gdje javno pogledati dobit ovih velikih firmi tipa bingo, hifa, konzum, klas i tako ? Samo da se uporedi 2022 sa 2021 i 2020.
Imas na stranici FIA-e (fia.ba). Stim sto nemas podatke za 2022 godinu jos, bice vjerovatno tamo oko aprila/maja.
User avatar
SmokingMan
Posts: 22609
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#10119 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by SmokingMan »

Skliznula očekivanja globalnog rasta sa 3% na realnih 1.7% za 2023. Kažu kako se ne pamti da su se u zadnjih 80 godina desile dvije recesije u samo jednoj deceniji. Inflacija, iz koje izlazimo, je zbog niza događaja ispala gora od očekivane. Sada ide šta ide, mada valja vratit povjerenje investitora na tržište kapitala, tome u prilog ne ide trenutno ludilo u Ukrajini. Zaibrietio bi se da se rat u Ukr okonča do Septembra. Tako, da ćemo još duži period kuburiti sa oscilacijama cijena. :mrgreen:
Over the next two years, per-capita income growth in emerging market and developing economies is projected to average 2.8%—a full percentage point lower than the 2010-2019 average. In Sub-Saharan Africa—which accounts for about 60% of the world’s extreme poor—growth in per capita income over 2023-24 is expected to average just 1.2%, a rate that could cause poverty rates to rise, not fall.
Growth in advanced economies is projected to slow from 2.5% in 2022 to 0.5% in 2023. Over the past two decades, slowdowns of this scale have foreshadowed a global recession. In the United States, growth is forecast to fall to 0.5% in 2023—1.9 percentage points below previous forecasts and the weakest performance outside of official recessions since 1970. In 2023, euro-area growth is expected at zero percent—a downward revision of 1.9 percentage points. In China, growth is projected at 4.3% in 2023—0.9 percentage point below previous forecasts.
the end of 2024, GDP levels in emerging and developing economies will be roughly 6% below levels expected before the pandemic. Although global inflation is expected to moderate, it will remain above pre-pandemic levels.
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#10120 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Trappist »

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... e-15294289
"Razotkrivamo prljavi trik: Smanjilo se gotovo sve, neki slučajevi su drastični, a cijene su čak i porasle"

Joj cime se sve nece sluziti covjece :-)
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#10121 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Njemci to rade 20 godina. Umjesto povecanja cijene oni smanje sadrzaj pakovanja, pakovanje ostane iste velicine ili urade redizajn
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10122 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

9.65 KM meggle puter 250 g u amko marketu...
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1148
Joined: 23/02/2020 14:50

#10123 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ANamelessGhoul »

konektovan wrote: 11/01/2023 14:24 9.65 KM meggle puter 250 g u amko marketu...
Jebem li im pomrle
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10124 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

ANamelessGhoul wrote: 11/01/2023 15:07
konektovan wrote: 11/01/2023 14:24 9.65 KM meggle puter 250 g u amko marketu...
Jebem li im pomrle
Ja ne mogu da vjerujem fakat...ovo je totalno ludilo,..
elk
Posts: 3154
Joined: 14/08/2006 12:03

#10125 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by elk »

2,39 eura je puter u lidlu.
Post Reply