"Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#1 "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by sizifinho »

Pozdrav forumaši.
Prije svega da naglasim: Ja sam prosječan čovjek, nikakvih problema nemam u životu, niti ih pravim sebi niti drugima.

Prije otprilike godinu dana sam se preselio u Istočno Sarajevo, Istočna Ilidža, tu baš na granici sa Federacijom. Znači Dobrinja.
U prvih nekoliko mjeseci, ono dok je zima bila, nisam imao susreta sa policijom RS-a, sem ono kad te zaustave, propitaju i idi dalje.

Međutim, kako je zatoplilo pa su izašli iz brloga, u posljednjih 5 mjeseci sam zaustavljen "rutinski" na cesti jedno bar 5-6 puta.
I ni jednom nije bilo ugodno. Ton im je nadobudan, na granici između poslovnosti i apsolutnog autoriteta, mada češće naginje u stranu utjerivanja straha. Pitanja su kratka, brza.
U početku razgovora me obično pitaju ko sam i imam li dokumente, nosim li nešto nelegalno sa sobom. Okej, taj dio razumijem.
A onda počnu da postavljaju neka nebulozna pitanja: gdje sam krenuo, gdje sam bio, šta radim, gdje živim, sa kim živim, čime se bavim, jesam li zaposlen...
Ja nemam oraha u džepu, nikad, tako da nemam neki razlog da se "brinem" i "plašim" kad me zaustave.

Prvi put sam ljubazno predao dokumente, sačekao da me provjere, odgovarao na ta pitanja. A onda sam došao kući i shvatio - šta njega briga gdje živim i sa kim živim, čime se bavim?

Idući put je to bila doslovno filmska scena, vidjeli su me na raskrsnici, i doslovno iz druge trake nepropisno polukružno uradili da bi naglo zakočili blizu mene - te opet haman identična pitanja. Tad sam ih ljubazno pitao ima li razlog što su me zaustavili, i jedan mi je odgovorio da me nije ranije viđao i da sam mu "nešto" sumnjiv.
Danas je eto 5. put haman koliko se sjećam. I danas sam opet upitao ima li razlog što me haman redovno zaustavljaju. Kaže ovaj mlađi, nema 22-23 godine u vrh glave: "Nešto si mi sumnjiv."
Pitam ga: "Što, što sam ćelav? Ili zbog ožiljka na licu? Mislim, ne razumijem, mora biti neki razlog. Ako sam vam sumnjiv, rovite me."
Kaže meni on: "KAD budem htio da te rovim, rovit ću te." I ovaj što je vozio me prepozna, kaže "A znam, viđao sam te ranije." I završiše tu razgovor.

Svaki put drugi ljudi. Ni jednom isti policajac.

E nakon ovog romana, na čemu se izvinjavam, mene sad zanima sljedeće:
- koja su moja prava pri toj rutinskoj provjeri, ili lakše - šta oni ne smiju?
- da li ja imam pravo uložiti kakvu žalbu za diskriminaciju na osnov svog izgleda (što nije posljedica kriminalnih aktivnosti već situacija)?
- ili ako nekom bude mrsko pisati, može li me barem uputiti koje legalne dokumente da pročitam.

Hvala puno :)
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#2 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by lavic »

Ko te tjerao da tamo selis. Mogu te kontrolisati kad god hoce....
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Truba »

ooo sused
mene samo tu i kontroliraju
al mi vide facu i značku pa kažu ooo kolega i puste :D
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#4 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Naslovnica »

Stavi periku da ne budeš ćelav.
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Truba »

ja kad ih vidim skrenem desno prema tomu i onda pored autobuske se vratim na magistralu
nema nekog razloga da se sklanjam ali eto ako stoje one kod mandića kad dolaziš biće i kad odlaziš samo malo zaokružim
a možeš i pored baze eufora preko butmira i izaći na onoj raskrsnici gdje se prodaju automobili
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#6 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Logovan »

Vi se zajebavate, a frajeru preko glave rutinskih kontrola :D
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#7 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Revolucionar ★ »

Long story short, imaju zakonsko uporiste za bilo kakav vid rutinske kontrole, sam tok rutinske kontrole ne izlazi iz okvira onog sto se desava pri svim rutinskim kontrolama u BiH. Vec su se slicne polemike na forumu vodile n puta. Zakonsko uporiste je prije svega Pravilnik o nacinu vrsenja kontrole neposrednog regulisanja saobracaja RS-a, kao i niz drugih zakonskih i podzakonskih akata. Osim toga, te "rutinske kontrole" su nerijetko i akcije određene od strane MUP-a ili komandira PS. Obzirom da se radi o drzavnim sluzbenicama, i pored cinjenice da su ta pitanja cesto iritantna, isti postupaju u skladu s Zakonom o zastiti licnih podataka, te se podaci mogu samo naci u okviru sluzbenih evidencija o kretanju i slicno sto patrole nerijetko biljeze.

Ako si vec doseljenik tamo, sam si sebi odgovorio na pitanje. Mozes pokusat svaki put strogo profesionalan bit i zavrseno. Ta razmjena o licnom izgledu je neprofesionalna, ali tesko dokaziva za bilo kakvo pokretanje postupka pred unutrasnjom kontrolom
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#8 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Naslovnica »

Svaki dan minimalno 2 puta prolazim tim dijelovima grada, nikada me niko nije zaustavio.
Ali zaista shvatam forumaša, dopizdilo čovjeku.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#9 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by DaysleepeR »

Prvo, nemaš nikakvog razloga da se bojiš policije, ništa ti ne mogu ako si pošten čovjek.
Drugo, nemaš nikakvog razloga da daješ odgovore na pitanja na koja ne želiš, tj. koja nemaju veze sa kontrolom automobila.
Peryton_
Posts: 1013
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#10 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Peryton_ »

Ljudi rade svoj posao, drugi par opanaka sto si vjerovatno zbog kockaste glave uzet na pik.
Moj savjet je, ne bodi se s rogatim, eventualno instaliraj dashcam, pa se moze i razgovor snimati,jest nelegalno, ali ne pita niko kad objavi dnevni avaz. Jedva cekaju.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#11 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Bobi »

To je ono kad u autobusu na granici uzmu samo tvoj pasoš da prekontrolišu :D.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by nlt »

Ljudi regularno rade svoj posao
Mogu nas pretresti do najsitnijih detalja ako žele ili ako imaju bilo kakvu sumnju. Mislim ono otvori gepek, podigni tepih, otvori torbu itd itd
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#13 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Piaty »

sizifinho wrote: 03/11/2022 15:23 Pozdrav forumaši.
Prije svega da naglasim: Ja sam prosječan čovjek, nikakvih problema nemam u životu, niti ih pravim sebi niti drugima.

Prije otprilike godinu dana sam se preselio u Istočno Sarajevo, Istočna Ilidža, tu baš na granici sa Federacijom. Znači Dobrinja.
U prvih nekoliko mjeseci, ono dok je zima bila, nisam imao susreta sa policijom RS-a, sem ono kad te zaustave, propitaju i idi dalje.

Međutim, kako je zatoplilo pa su izašli iz brloga, u posljednjih 5 mjeseci sam zaustavljen "rutinski" na cesti jedno bar 5-6 puta.
I ni jednom nije bilo ugodno. Ton im je nadobudan, na granici između poslovnosti i apsolutnog autoriteta, mada češće naginje u stranu utjerivanja straha. Pitanja su kratka, brza.
U početku razgovora me obično pitaju ko sam i imam li dokumente, nosim li nešto nelegalno sa sobom. Okej, taj dio razumijem.
A onda počnu da postavljaju neka nebulozna pitanja: gdje sam krenuo, gdje sam bio, šta radim, gdje živim, sa kim živim, čime se bavim, jesam li zaposlen...
Ja nemam oraha u džepu, nikad, tako da nemam neki razlog da se "brinem" i "plašim" kad me zaustave.

Prvi put sam ljubazno predao dokumente, sačekao da me provjere, odgovarao na ta pitanja. A onda sam došao kući i shvatio - šta njega briga gdje živim i sa kim živim, čime se bavim?

Idući put je to bila doslovno filmska scena, vidjeli su me na raskrsnici, i doslovno iz druge trake nepropisno polukružno uradili da bi naglo zakočili blizu mene - te opet haman identična pitanja. Tad sam ih ljubazno pitao ima li razlog što su me zaustavili, i jedan mi je odgovorio da me nije ranije viđao i da sam mu "nešto" sumnjiv.
Danas je eto 5. put haman koliko se sjećam. I danas sam opet upitao ima li razlog što me haman redovno zaustavljaju. Kaže ovaj mlađi, nema 22-23 godine u vrh glave: "Nešto si mi sumnjiv."
Pitam ga: "Što, što sam ćelav? Ili zbog ožiljka na licu? Mislim, ne razumijem, mora biti neki razlog. Ako sam vam sumnjiv, rovite me."
Kaže meni on: "KAD budem htio da te rovim, rovit ću te." I ovaj što je vozio me prepozna, kaže "A znam, viđao sam te ranije." I završiše tu razgovor.

Svaki put drugi ljudi. Ni jednom isti policajac.

E nakon ovog romana, na čemu se izvinjavam, mene sad zanima sljedeće:
- koja su moja prava pri toj rutinskoj provjeri, ili lakše - šta oni ne smiju?
- da li ja imam pravo uložiti kakvu žalbu za diskriminaciju na osnov svog izgleda (što nije posljedica kriminalnih aktivnosti već situacija)?
- ili ako nekom bude mrsko pisati, može li me barem uputiti koje legalne dokumente da pročitam.

Hvala puno :)
Moj jaran je imao problem isti i dok im nije rekao da se ne zajebavaju i da će prijaviti da je na nacionalnoj osnovi. Kd tada ga nisu ni pogledali.
User avatar
Optimus09
Posts: 3083
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#14 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Optimus09 »

Nisu me nikad u rs zaustavili,ali u federaciji vise nego dovoljno.
Samo jednom me izrovili,nekoliko patrola doslo .
Pogresno mjesto,pogresno vrijeme :mrgreen:
Malo se njima zakacio,jer su htjeli da rastavim kutiju sa zvucnicima :lol:
Ali su uvijek fer i ok bili,saradjuj i to je to.
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#15 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by sizifinho »

DaysleepeR wrote: 03/11/2022 15:48 Prvo, nemaš nikakvog razloga da se bojiš policije, ništa ti ne mogu ako si pošten čovjek.
Drugo, nemaš nikakvog razloga da daješ odgovore na pitanja na koja ne želiš, tj. koja nemaju veze sa kontrolom automobila.
Ma nije stvar bojim li se, već što počne ići na živce. I nije riječ o kontroli automobila već nasumičnom zaustavljanju pri hodanju ulicom.
Peryton_ wrote: 03/11/2022 15:54 Ljudi rade svoj posao, drugi par opanaka sto si vjerovatno zbog kockaste glave uzet na pik.
Moj savjet je, ne bodi se s rogatim, eventualno instaliraj dashcam, pa se moze i razgovor snimati,jest nelegalno, ali ne pita niko kad objavi dnevni avaz. Jedva cekaju.
Kockasta glava je tipizacija: ćelav nabijen ili debeo, sa kajlom oko vrata i be-em-veom, a ja od tog okrugle glave, ćelav, sa Cliom iz 2004. godine

ali haj znaj, možda je to kockasta glava sezona 2022
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#16 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by liaar »

Mene u federaciji zaustavi na godišnjem nivou ako i toliko, ali zato prva 3 posla u 5 godina sam išao istom rutom (Dobrinja-kružni kod Espanje, Vraca i na Grbavicu) i zaustavljali su me barem na mjesečnom nivou, skoro uvijek na istom mjestu.

I ko kaže da je slučajnost, nije 10000%

Prije sam često znao otići u Soho, ili neki od kafića u Spasovdanskoj, i svaki ali svaki put kad uđem na vrata komplet kafić kao tempiran me proprati do mjesta gdje sjedim. Kasnije mi govori momak koji je radio sa mnom (tu lokalac iz Lukavice) da se oni svi znaju između sebe, kako rodbinske veze tako poslovne i prijateljske) i da tačno znaju kad je neko tu ko nije inače.
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Truba »

tako su mom kolegi u luksoru čestitali bajram
šokirali se kad su čuli da slavi katolički božić
eto percepcije :D
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#18 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by laserShow »

Ne valja kada ih nema. Ne valja kada ih ima. Ne valja kada ne zaustavljalju, ne valja kada zaustavljaju. Jbga
User avatar
Haris.ba
Posts: 24871
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Haris.ba »

Mene znaju ponekad zaustaviti, prije sam znao češće sada manje ići na planine. Gdje ste bili? Na Ravnoj planini. Kuda ćete. Kući u Teheran. Izvolite dokumenta. Vozite oprezno.
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#20 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by elk »

Prvo dobar dan, pa das dokumenta. Ako nisi nista kriv, i ako drug plavi nije govedo, vec si za 50 sekundi ponovo na cesti.
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Truba »

Mene zaustave
Ali ne traze dokumente
Samo goni
Crithagra
Posts: 530
Joined: 20/10/2022 20:51

#22 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by Crithagra »

sizifinho wrote: 03/11/2022 15:23 Prije otprilike godinu dana sam se preselio u Istočno Sarajevo, Istočna Ilidža, tu baš na granici sa Federacijom.
Ne postoji granica između entiteta, samo linija razgraničenja.

Država jedino ima granice.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#23 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by n+1 »

Truba wrote: 12/12/2022 16:50 Mene zaustave
Ali ne traze dokumente
Samo goni
Dobro, ti si im kolega.
harka
Posts: 729
Joined: 18/02/2007 20:32

#24 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by harka »

Molila bi nekoga ako zna da mi odgovori.
Na granicnom prelazu izlaz iz BiH ulaz u Hrvatsku me cesto pitaju gdje putujem.Malo mi to smeta.Nisam protiv da mi ispretura auto ,uredni dokumenti ali mi smeta sta njih briga kuda ja putujem.Da li sam obavezna po zakonu da im kazem gdje putujem? Hvala.
P.S. Izvinjavam se ako sam na pogresnoj temi ali nisam znala gdje da postavim pitanje.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#25 Re: "Rutinske kontrole" policije; Šta činiti?

Post by holowey »

harka wrote: 17/03/2023 19:21 Molila bi nekoga ako zna da mi odgovori.
Na granicnom prelazu izlaz iz BiH ulaz u Hrvatsku me cesto pitaju gdje putujem.Malo mi to smeta.Nisam protiv da mi ispretura auto ,uredni dokumenti ali mi smeta sta njih briga kuda ja putujem.Da li sam obavezna po zakonu da im kazem gdje putujem? Hvala.
P.S. Izvinjavam se ako sam na pogresnoj temi ali nisam znala gdje da postavim pitanje.
pitanje na foru, da vide kako ces se snaci, da li nesto krijes... psihologija...
Post Reply