Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#25751 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris.ba »

bitangeIprinceze wrote: 12/11/2022 11:59 Al to nije stvar izgradnje AC i projekta, to je valjda stvar lokalnog karaktera. Eno Hamde u Hadzicima pa nek gradi i 6 traka
Sve se promjenilo nakon Nemile.

Ako je Nemila doba petlju, svi trebaju koji zatraze da dobiju, i to placeno od strane Autocesta.
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#25752 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by laserShow »

Haris.ba wrote: 12/11/2022 12:40 placeno od strane Autocesta
a oni kao pare zaradjuju prodavanjem kupusa na pijaci? Placeno od nas!
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#25753 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris.ba »

laserShow wrote: 12/11/2022 12:47
Haris.ba wrote: 12/11/2022 12:40 placeno od strane Autocesta
a oni kao pare zaradjuju prodavanjem kupusa na pijaci? Placeno od nas!
Od koga je plaćeno je nebitno. Već od koga je izglasano na izborima, pa kasnije sve postavljeno.

Ti plaćo/neplaćo - imaš ista prava ili nemaš. Potpuno nevažno.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#25754 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

So What! wrote: 11/11/2022 13:21



Na dionici Putnkovo Brdo – Medakovo će se graditi sljedeći objekti: šest mostova, jedan cut&cover tunel, pet podvožnjak, jedan nadvožnjak, sedam hidrotehničkih objekata, dvije petlje, čeono naplatno mjesto, te jedan centar za održavanje i kontrolu saobraćaja na autoputu. Također, dio projekta je i regulacija rijeke Usore u dužini potrebnoj za izvođenje predmetne dionice autoceste na Koridoru 5C, regulacija rijeke Tešanjke, izmještanje postojeće magistralne ceste M-4, dužine 8,5 kilometara te rekonstrukcija lokalnih cesta.
ne znam za vas ali mene poslije gledanja ovog videa boli glava … ko je ovo radio nije sav svoj


a bilo je za očekivati da EA to dobije
User avatar
Haris033
Posts: 5097
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#25755 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris033 »

E čuj EA da dobije??? Ma, daj???
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25756 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

RJ57 wrote: 13/11/2022 10:38
So What! wrote: 11/11/2022 13:21



Na dionici Putnkovo Brdo – Medakovo će se graditi sljedeći objekti: šest mostova, jedan cut&cover tunel, pet podvožnjak, jedan nadvožnjak, sedam hidrotehničkih objekata, dvije petlje, čeono naplatno mjesto, te jedan centar za održavanje i kontrolu saobraćaja na autoputu. Također, dio projekta je i regulacija rijeke Usore u dužini potrebnoj za izvođenje predmetne dionice autoceste na Koridoru 5C, regulacija rijeke Tešanjke, izmještanje postojeće magistralne ceste M-4, dužine 8,5 kilometara te rekonstrukcija lokalnih cesta.
ne znam za vas ali mene poslije gledanja ovog videa boli glava … ko je ovo radio nije sav svoj


a bilo je za očekivati da EA to dobije
Vjeruj mi, bukvalno sam odrastao u rejonu u kojem je vizualizacija napravljena i meni se teško snaći :D

Što se tiče EA, ne postoji više dionica za koju oni mogu konkurisati, ostalo će dobivati Kinezi, Turci, Azerbejdžanci i ostali.

Možda se uguraju u neki konzorcij, ali Medakovo - Ozimica i Ozimica - Poprikuše, ne vidim da mogu konkurisati jer izgleda da tunel Crni Vrh ide zajedno sa dionicom Medakovo - Ozimica, a da je išao odvojeno, mogli su eventualno dobiti izgradnju tog tunela. Mostarsku obilaznicu i tunel Prenj, nema šanse da uspiju, a Buna - Kvanj i Kvanj - Mostar Jug idu Heringu ili strancima.
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#25757 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Dzontra_Volta »

Imaju tu brze ceste Prača - Goražde (već rade tunel Hranjen), Lasva - Vitez, Mostar - Posušje. Nije samo koridor Vc. Biće tu još tendera.
Spuzva_bob
Posts: 23
Joined: 22/07/2018 19:15

#25758 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Spuzva_bob »

So What! wrote: 13/11/2022 12:59
RJ57 wrote: 13/11/2022 10:38

ne znam za vas ali mene poslije gledanja ovog videa boli glava … ko je ovo radio nije sav svoj


a bilo je za očekivati da EA to dobije
Vjeruj mi, bukvalno sam odrastao u rejonu u kojem je vizualizacija napravljena i meni se teško snaći :D

Što se tiče EA, ne postoji više dionica za koju oni mogu konkurisati, ostalo će dobivati Kinezi, Turci, Azerbejdžanci i ostali.

Možda se uguraju u neki konzorcij, ali Medakovo - Ozimica i Ozimica - Poprikuše, ne vidim da mogu konkurisati jer izgleda da tunel Crni Vrh ide zajedno sa dionicom Medakovo - Ozimica, a da je išao odvojeno, mogli su eventualno dobiti izgradnju tog tunela. Mostarsku obilaznicu i tunel Prenj, nema šanse da uspiju, a Buna - Kvanj i Kvanj - Mostar Jug idu Heringu ili strancima.
Ne razumijem stvarno odakle tolika mržnja prema domaćoj građevinskoj operativi a pogotovo EA. Treba po strani staviti zakulisne radnje koje se dešavaju prilikom svakog tendera za projektovanje ili izgradnju autoputa jer je to neminovnost bilo da su angažovane domaće ili strane firme. Sa korupcijom u javnim nabavkama imaju problema i mnogo razvijenije države od nas tako da je budalasto razmišljati da će se stanje preko noći promjeniti. To je surova realnost.

Što se tiče domaće građevinske operative treba biti ponosan da imamo dovoljno obrazovanih kadrova da iznesemo ovako izazovne projekte kao što je izgradnja autoputa u ovako zahtjevnim geomorfološkim uslovima kao što je koridor Vc. EA, Hering, Integral ne rade ove projekte samostalno već imaju desetine kooperanatskih firmi. Tako da od angažovanja domaćih firmi korist ima nekoliko hiljada domaćih radnika a indirektno možda i desetine hiljada ljudi. Zar treba neka Turska kompanija da dođe sa svojom operativom i odnese sve pare u Tursku a nama ostavi spoljni dug od nekoliko milijardi? Pa oni i kuhare svoje dovode iz Turske a da ne pricamo o necem drugom?
doktor78
Posts: 3939
Joined: 14/09/2006 11:02

#25759 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by doktor78 »

Ovdje se najviše kritikuje politika građevinskih firmi po kojoj se uzme dosta poslova i onda se probijaju rokovi izgradnje, a nikakvih penala za to nema.
akcija007
Posts: 4313
Joined: 17/05/2008 23:50

#25760 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by akcija007 »

Iako nije autoput vozio sam se Stolac- Neum , novom brzom cestom. Odlicna cesta . Samo je zakasnila 50 godina jer prolazi kroz " pustinju" poneka kuca i vila za odmor i to je to. Ali super da se ne mora na Svitavu ili preko granice.
User avatar
studeni76
Posts: 6782
Joined: 03/06/2009 14:12

#25761 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by studeni76 »

Spuzva_bob wrote: 13/11/2022 15:03
So What! wrote: 13/11/2022 12:59

Vjeruj mi, bukvalno sam odrastao u rejonu u kojem je vizualizacija napravljena i meni se teško snaći :D

Što se tiče EA, ne postoji više dionica za koju oni mogu konkurisati, ostalo će dobivati Kinezi, Turci, Azerbejdžanci i ostali.

Možda se uguraju u neki konzorcij, ali Medakovo - Ozimica i Ozimica - Poprikuše, ne vidim da mogu konkurisati jer izgleda da tunel Crni Vrh ide zajedno sa dionicom Medakovo - Ozimica, a da je išao odvojeno, mogli su eventualno dobiti izgradnju tog tunela. Mostarsku obilaznicu i tunel Prenj, nema šanse da uspiju, a Buna - Kvanj i Kvanj - Mostar Jug idu Heringu ili strancima.
Ne razumijem stvarno odakle tolika mržnja prema domaćoj građevinskoj operativi a pogotovo EA. Treba po strani staviti zakulisne radnje koje se dešavaju prilikom svakog tendera za projektovanje ili izgradnju autoputa jer je to neminovnost bilo da su angažovane domaće ili strane firme. Sa korupcijom u javnim nabavkama imaju problema i mnogo razvijenije države od nas tako da je budalasto razmišljati da će se stanje preko noći promjeniti. To je surova realnost.

Što se tiče domaće građevinske operative treba biti ponosan da imamo dovoljno obrazovanih kadrova da iznesemo ovako izazovne projekte kao što je izgradnja autoputa u ovako zahtjevnim geomorfološkim uslovima kao što je koridor Vc. EA, Hering, Integral ne rade ove projekte samostalno već imaju desetine kooperanatskih firmi. Tako da od angažovanja domaćih firmi korist ima nekoliko hiljada domaćih radnika a indirektno možda i desetine hiljada ljudi. Zar treba neka Turska kompanija da dođe sa svojom operativom i odnese sve pare u Tursku a nama ostavi spoljni dug od nekoliko milijardi? Pa oni i kuhare svoje dovode iz Turske a da ne pricamo o necem drugom?
Turci dodju, urade, uzmu pare i odoše kući.
Dok naši dodju, prvo uzmu pare i ne urade na vrijeme. Imaju operativu za jedno gradilište a zauzmu 3. Eto...
User avatar
escobar__
Posts: 9983
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#25762 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by escobar__ »

Spuzva_bob wrote: 13/11/2022 15:03 Ne razumijem stvarno odakle tolika mržnja prema domaćoj građevinskoj operativi a pogotovo EA
I meni je misterija da ti pravo kažem.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#25763 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

akcija007 wrote: 13/11/2022 21:26 Iako nije autoput vozio sam se Stolac- Neum , novom brzom cestom. Odlicna cesta . Samo je zakasnila 50 godina jer prolazi kroz " pustinju" poneka kuca i vila za odmor i to je to. Ali super da se ne mora na Svitavu ili preko granice.
put je super, samo još da ga pošteno spoje sa M6 a ne ovako kako je sada
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1648
Joined: 09/09/2019 10:05

#25764 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Mate_Miso_Kovac »

Stvarno, odakle mrznja prema domacim kriminalcima koji su izgradili firme na teškom postratnom i tranzicijskom kriminalu i koji su idalje u uvezani u koruptivni lanac s korumpiranim i nesposobnim vlastodršcima i koji svaki posao za poreske obveznike urade prekokurca i na štetu poreskih obveznika? Stvano, odakle mrznja, pitam se!? 8)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#25765 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris.ba »

escobar__ wrote: 13/11/2022 23:40
Spuzva_bob wrote: 13/11/2022 15:03 Ne razumijem stvarno odakle tolika mržnja prema domaćoj građevinskoj operativi a pogotovo EA
I meni je misterija da ti pravo kažem.
Zato sto su domaci, pa ne ocekujes da rade sto rade. Ima primjera mali milion. Hranjen je relativno frisak. Ko je skontao kakva je igrica odigrana, sve mu je jasno.
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#25766 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Naslovnica »

RJ57 wrote: 14/11/2022 09:04
akcija007 wrote: 13/11/2022 21:26 Iako nije autoput vozio sam se Stolac- Neum , novom brzom cestom. Odlicna cesta . Samo je zakasnila 50 godina jer prolazi kroz " pustinju" poneka kuca i vila za odmor i to je to. Ali super da se ne mora na Svitavu ili preko granice.
put je super, samo još da ga pošteno spoje sa M6 a ne ovako kako je sada
Zaista, kakav je plan za spajanje M6 sa brzom cestom?
Ono sadašnje provlačenje kroz Stolac je niđe veze.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#25767 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris.ba »

Image
Naslovnica wrote: 14/11/2022 09:18 Zaista, kakav je plan za spajanje M6 sa brzom cestom?
Ono sadašnje provlačenje kroz Stolac je niđe veze.
Nije ono brza cesta.
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#25768 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Naslovnica »

Haris.ba wrote: 14/11/2022 09:23 Image
Naslovnica wrote: 14/11/2022 09:18 Zaista, kakav je plan za spajanje M6 sa brzom cestom?
Ono sadašnje provlačenje kroz Stolac je niđe veze.
Nije ono brza cesta.
To označeno je plan spajanja?
OK, a zna li se kada će se to realizovati?
Izvinjavam se što sam napisao "brza cesta", zapravo je "magistalna cesta". Hvala na promptnoj ispravci! :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#25769 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

Radi se vec.
User avatar
klixoris
Posts: 6396
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#25770 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by klixoris »

Sta se desava sa prikljuckom Vlakovo-Mostarsko raskrsce ?
Jucer prolazim, stoji tabla da su radovi poceli 2020 i rok za zavrsetak 14 mjeseci. Ispracamo evo 2022, a oni sa radovima nisu ni na 50%. Jedan bager i 3 radnika na gradilistu…
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#25771 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris.ba »

klixoris wrote: 14/11/2022 10:00 Sta se desava sa prikljuckom Vlakovo-Mostarsko raskrsce ?
Jucer prolazim, stoji tabla da su radovi poceli 2020 i rok za zavrsetak 14 mjeseci. Ispracamo evo 2022, a oni sa radovima nisu ni na 50%. Jedan bager i 3 radnika na gradilistu…
Nista specijalno. Ponovo se crta. Narod trazi neke izmjene.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#25772 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Hajvan »

Haris.ba wrote: 14/11/2022 10:02
klixoris wrote: 14/11/2022 10:00 Sta se desava sa prikljuckom Vlakovo-Mostarsko raskrsce ?
Jucer prolazim, stoji tabla da su radovi poceli 2020 i rok za zavrsetak 14 mjeseci. Ispracamo evo 2022, a oni sa radovima nisu ni na 50%. Jedan bager i 3 radnika na gradilistu…
Nista specijalno. Ponovo se crta. Narod trazi neke izmjene.
trebalo bi i tim crtačima, a i tom narodu uvesti Agile metode- ono, sprintovi dvije sedmice :lol:
ha ja
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#25773 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

vlakovo-raskršće je nebitno ... kod vranduka gdje je bitno još ni crtat nisu počeli a kofol grade već tri godine, a narod nit šta traži nit se buni!!!
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#25774 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by RJ57 »

po meni dosad najbolja slika mosta:

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25775 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

Mate_Miso_Kovac wrote: 14/11/2022 09:11 Stvarno, odakle mrznja prema domacim kriminalcima koji su izgradili firme na teškom postratnom i tranzicijskom kriminalu i koji su idalje u uvezani u koruptivni lanac s korumpiranim i nesposobnim vlastodršcima i koji svaki posao za poreske obveznike urade prekokurca i na štetu poreskih obveznika? Stvano, odakle mrznja, pitam se!? 8)
Prijatelju, kad procitam ovaj post, ja vidim jednog stvarno tuznog covjeka, koji sav cemer svog zivota je kanalisao u jedan post.

Ti si bas upucuen u to kako je neko osnovao kompaniju, odakle mu kapital, kako je vodio i odakle mu poslovi i kakav je kvalitet radova.

Tvoj hejt prema domacim kompanijama je klasicni primjer hejta radi hejta, a ne zbog neke konstruktivne kritike. Ocigledan je problem sto domaca kompanija u privatnom vlasnistvu, moze dobiti javni tender i od cega profituje vlasnicka struktura te kompanije. I nije problem ako to radi neka strana kompanija, koja manje vise na istom principu radi, vec je iskljucivo problem ako domaci covjek dobiva posao placen iz javnih prihoda, jer to je smrtni grijeh ocigledno.

Dodjete na temu, lupate ko Maksim po diviziji, i onda kad vam neko odgovori, branite se da smo stranacki poltroni.

Taj isti Euro-Asfalt je u igru ukljucio SDP sa svojom federalnom vladom, poslove su nastavili dobivati pod SDA vladom, a gotovo sve cestovne tendere u Kantonu Sarajevo pod Trojkom su takodjer oni dobili, sto znaci i sa Trojkom na celu nove federalne vlade, ne bi losije prosli. Pitanje je, za koju stranku navijaju, ako im sve podjednake sanse daju?

Isti taj Euro-Asfalt nedavno je dobio posao na medjunarodnom tenderu u Rumuniji, ranije je dobivao tendere u Sloveniji, Hrvatskoj, Albaniji i Crnoj Gori. Da li i u tim zemljama neka stranka silji za njih?
Post Reply